Voorstraat te Steliendam krijgt grondige oplinapbeurt KOSTUUKA 4.25 JAPON 3.00 JDe Bruid van Sichokland Kandidaten gemeenteraad Oost-Flakkee Dr. J. A. Bult Ml Ook de straatverlichting wordt verbeterd ir Kwalijice vergissing werd weer goed gemaaict ALS NIEUW UW VOOR SLECHTS GECONTROLEERDE KWALITEIT WASSERIJ „DE ZOOIVI'' N.V. MroDELHARNIS, Tel. 2074 VERVOL GVERHAAL V_ ALS NIEUW UW VOOR SLECHTS GECONTROLEERDE KWALITEIT WASSERIJ „DE ZOOM'' N.V. MIDDELHARNIS, Tel. 2074 GOEDEREEDE '^^«^- lerTl tferv. KerK l Woi huisi in-l P.l WARU OP B D. PA Bladz. 3 „EILANDEN-NIEUW S" Dinsdag 2 november i Stellendams Voorstraat, de hoofd straat van het dorp> zal worden her- bestraat. Dit besluit werd j.L vrijdag avond door de gemeenteraad genomeni die tevens het benodigde crediet a 31.000,beschikbaar stelde. In het be geleidend prae-advies aan de raad merkten b. en w. op dat 't niet mogelijk is een gesloten wegdek te maken i.v.m. de aanwezigheid van kabels, leidingen en riolen. De aanwezige bestrating met natuursteenkeien past uitstekend in het brede lage straatbeeld van de Voor straat. De levensduur van deze keien is vrijwel onbeperkt, zodat het onderhoud slechts bestaat uit periodiek herbestra- ten. De kosten hiervan bedragen b9 éénmaal in de vier jaar herbestraten van de aanwezige keibestrating en één maal in de acht jaar herbestraten van de klinkerbestrating 252S,per jaar. Als bezwaar van het toepassen van betonsteen zoals de straten in het uitbreidingsplan zien b. en w. daar door het karakter van de Voorstraat als hoofdstraat vervallen. Ook de levens duur van deze soort steen is betrekke lijk kort. De enige goede vervanging van de huidige bestrating zouden ko per-slakkeien zijn waarvan de levens duur op 25 jaar kan worden gesteld. De kosten hiervan zouden volgens een be rekening van de Technische dienst 65.000,bedragen en herbestraten om de vier jaar zou f 5800,kosten. Ge zien de financiële toestand van de ge meente verdient het aldus b. en w. aan beveling de Voorstraat te doen herbe straten met de aanwezige keien en klin kers. De bomen zullen om. de andere worden gerooid om plaats te maken voor parkeerhavens en ter verbetering van de straatverlichting. De rijbaan blijft 5 meter breed. De parkeerhavens krijgen een diepte van 2 m. en een lengte van 13 meter. De breedte van de trottoirs blijft onveranderd. Dit plan werd financieel verant woord geacht en zal een afdoende ver betering betekenen. De raad ging ac- coord en stelde een bedrag van 31000 beschikbaar. „We gaan op de oude voet verder", begreep de heer Brinkman. „Er hoeft er maar één te komen b.v. de Emgo, wa terleiding e.a. of er komen weer gaten!" bracht hij in het midden. Hij hoopte daarom dat er niet al te veel in gegra ven zal worden. De heer Keijzer vroeg naar de nood zakelijkheid de bomen te rooien omdat SteUendam toch al zo arm aan bomen is. De voorzitter antwoordde dat een en ander berust op een oorspronkelijk plan. De bomen zullen om de andere worden vervdjderd. De heer Keijzer: „Er kan wel een ver lichtingsarmatuur aan de takken wor den geschoven!" „Een nieuwe suggestie van de Emgo?" werd geïnformeerd. „De bomen gaan er toch niet uit voor dat de verlichting er komt" vroeg de heer Keijzer. „Dat zou dubbel graven en dus dub bele kosten zijn" antwoordde de voorz. Verbetering straatverlichting Naar het voorstel van b. en w. werd besloten de straatverlichting, na de ver betering van de verlichting van de Een- drachtsdijk; ook in bebouwde kom te verbeteren. B. en w. wijzen in dit ver band op de taak van het gemeentebe stuur voortdurend te zorgen voor de bruikbaarheid en de veiligheid van de openbare wegen. Een der voornaamste eisen die aan de veiligheid op de bin nen de bebouwde kom gelegen wegen mogen worden gesteld is een behoor lijke verlichting. Over deze materie is door het Hoofd gemeentewerken in overleg met de directie van de n.v. Em go een rapport uitgebracht. Hieruit werd besloten de Voorstraat, als zijnde de belangrijkste verkeersader van het dorp te voorzien van H.P.L. kwikdamp- lampen van 125 w.; aan te brengen op 18 stalen lichtmasten met een lichtpunt hoogte van 7 m. De gloeilamparmaturen van alle overige in de bebouwde kom aanwezige straatlantaarns (117) zullen worden vervangen door T.L. armaturen met 3 staaf lampen van 20 w. De jaar lijkse kosten van vastrecht en stroom verbruik zullen stijgen met een bedrag van 2900,Voor dit jaar werd de be treffende post met 241,67 verhoogd. Aannemend dat de voorziening in de maand november tot stand komt. Grondaankoop De openbare straat die de verbinding vormt tussen de Mr. Iman Caustraat en de Nieuweweg (de Dreef) is gedeelte lijk aangelegd op het kadastrale per cel sectie B nr. 2500, groot 336 m^. Ei genaren van dat perceel zijn jhr. P. N. Quartes van Ufford te Vogelenzang en mede eigenaren. Van notaris Mr. J. M. Hempenius was bericht ontvangen dat genoemde eigenaren bereid zijn de grond voor een symbolische prijs te verkopen. Besloten werd het perceel grond voor totaal 1,te kopen, Kwaiybe vergissing! Bij raadsbesluit van 10 oktober 1961, goedgekeurd door Ged. Staten bij hun besluit van 27 december 1961, zijn door de gemeente aangekocht van Mr. A. Goekoop te 's-Gravenhage de in uitbrei dingsplan West gelegen percelen sectie B 2330, 2331 en 120 met een totale op pervlakte van 5.16.50 ha. tegen een prijs van 1,25 per m^, derhalve in totaal 64.562,50. Bij besluit van dezelfde datum werd aan de pachters van deze gronden een vergoeding van 0,75 per m^ toegekend. Eén dezer pachters, de heer A. van de Ree, Nieuweweg 86, was echter niet al leen pachter van een gedeelte der on derhavige gronden (ter grootte van 1.27.88 ha.), maar tevens van een ge deelte van het onmiddellijk aangren zende, in eigendom van Mr. Goedkoop gebleven perceel B 119 (ter grootte van 0.24.30 ha.) Aangezien tussen de per celen B 120 en B 119 geen, maar tussen het aan de heer Van de Ree verpachte gedeelte van perceel B 119 en de rest van het perceel wel 'n natuurlijke schei ding (een greppel) bestond, is blijkbaar door het vorige college van b. en w. be sloten, dat 2430 m^ van perceel b. 119 reeds bij voorbaat door de gemeente in gebruik diende te worden genomen in afwachting van de aankoop van het ge hele perceel B 119 van Mr. Goekoop. Uit dien hoofde werd aan de heer Van de Ree niet slechts een pachtvergoeding van 9.591,voor het door hem ge pachte gedeelte ad 1.27.88 ha. van per ceel B 120 betaald, maaf tevens bij voorbaat een pachtvergoeding van 1.822,50 voor het door hem gepachte gedeelte ad 0.24.30 ha. van perceel B 119 dat nog eigendom was van Mr. Goekoop die naar later bleek weigerde dit perceel vrijwillig aan de gemeente te verkopen. Als gevolg van een en ander werd door de gemeente op de bovenbedoelde grep pel een heining geplaatst en werd 2430 m2 van perceel B 119 dat nog eigendom was van Mr. Goekoop, in gebruik ge nomen voor de realisering van uitbrei dingsplan West, met name voor de aan- door L. KOMBRINK Copyright J. J. Groen Zn. N.V. 1 Hoofdstuk 1 (Met dof geraas beukt de branding te gen de zeewering van het oude eiland. In eindeloze rijen komen de golven van de einder aanrollen. Aan de plankieren liggen de houten botters te roeien, met krakende touwen en wapperende wim pels. Zo nu en dan klinkt het korte ge lui van de afslagbel en verzamelen zich vissers en opkopers in het kleine hou ten huisje om bij de veiling aanwezig te zijn. Maar ook een andere bel laat haar klanken horen; de bel van de school. Kinderen drommen naar binnen en zoeken hun plaatsen. Rustig staat de oude meester voor de klassen en wacht tot elke leerling zijn plaats heeft inge nomen. De hoogste klas heeft schrijven. Er is niets anders te horen dan het gekras van de pennen of het zachte geritsel van papier. Af en toe heft een van de leerlingen het hoofd op om even na te denken om daarna weer met ijver de pen te hanteren. Toch is de klas niet zo in haar werk verdiept als op andere dagen het geval is. Meester merkt het wel, doch hij glimlacht toegefelijk. Is het niet de laatste dag dat deze jongens en meisjes hier komen? Morgen zullen er anderen op hun plaatsen zitten. En deze thans zijn oudste, leerlingen zullen uitzwermen om hun eerste stap te doen op de weg die hen zal voeren naar een maatschappelijke loopbaan. De onder wijzer kent deze kinderen, beter mis schien dan hun ouders. Hij weet wat er in dat blonde hoofdje omgaat, daar ach ter in de klas. De hand van het meisje rust op het schrift, maar de pen glijdt niet over het papier. Hij weet wat er in dat hoofdje omgaat en weer plooit een glimlacht zijn mond. Toch acht hij thans het ogenblik gekomen om de blonde Nanne tot meer ijver aan te ma nen, en zijn pijp uit de mond nemend zegt hij: „Doorschrijven Nanneke, je komt achter vandaag, kind!" Verschrikt kijkt ze op en krijgt een kleur. Een paar meisjes voor haar zien om en lachen verstolen. Maar Nanne bukt zich dieper over haar werk en krast de pen met vlugge bewegingen. Naast haar zit een kort dikkertje. On merkbaar voor de meester buigt deze zich naar Nanne en. fluistert: „Fijn voor je Nanne, dat je naar Schokland gaat hè? Ik wou wel met je mee. Het lijkt me daar veel fijner dan hier op Urk". Verbeterde advertentie. zenuwarts houdt de Ie en de 3e donderdag van NOVEMBER en de Ie don derdag van DECKMBER geen spreekuur in het ziekenhuis te Dirkslaad. Het eerstvolgend spreekuur is derhalve op 16 DECEMBER A.S. leg van de Prinses Marijkestraat. Aan de pachter Van de Ree, die voor dit gedeelte zijn schadeloosstelling had ont vangen, werd verzocht de pachtsom aan Mr. Goekoop te blijven voldoen, waar bij werd toegezegd, dat deze som ad 53,46 hem telkenmale door de gemeente zou worden gerestitueerd, hetgeen in de jaren 1962 t.m. 1965 metterdaad is ge schied. Mr. Goekoop bleef er derhalve geheel onkundig van, dat een gedeelte van zijn grond door de gemeente feite lijk in gebruik was genomen. In het voorjaar van 1965 is het col lege deze zaak op het spoor gekomen. Terstond is Mr. Goekoop van de situa tie op de hoogte gesteld en het behoeft geen betoog, dat deze over de gang van zaken uiterst verontwaardigd was. Toen hem werd gevraagd, alsnog het betref fende gedeelte van perceel B 119 aan de gemeente te verkopen, weigerde hij zulks aanvankelijk en eiste hij, dat dit gedeelte weer in zijn oorspronkelijke staat zou worden teruggebracht, het geen betekende, dat de Prinses Marijke straat over een lengte van 140 meter zou dienen te worden uitgebroken, evenals de daar langs gelegde riolering en andere openbare voorzieningen. Nadat de voorzitter van het college persoonUjk contact met Mr. Goekoop had opgenomen en hem de volle ver ontschuldigingen namens ons college had aangeboden, heeft verder contact er toe geleid, dat met Mr. Goekoop tot een vergelijk is gekomen. Het resultaat daarvan is, dat Mr. Goekoop zich be reid heeft verklaard 721 m^ van perceel B 119 aan de gemeente te verkopen te gen een prijs van 7.000,onder voor waarde, dat de geplaatste heining ten spoedigste wordt verplaatst langs de nieuwe eigendomsgrens. De overige in beslag genomen grond van perceel B 119 heeft de gemeente momenteel niet daadwerkelijk nodig: de aangrenzende bewoners bezigden deze grond als volks tuintjes. Op 721 m^ is echter de straat gelegen, terwijl voorts in deze grond rioleringen, lichtmasten enz. zijn gesi tueerd, zodat dit gedeelte beslist in han den van de gemeente moet blijven, c.q. komen. Al is de prijs voor landbouw grond, als hoedanig de grond in beslag is genomen, uitzonderlijk hoog, de waarde van de op en in de grond aan gebrachte werken (welke krachtens het Burgerlijk Wetboek eigendom van de grondeigenaar zijn) is zodanig, dat het gevraagde bedrag zeer bescheiden is. Als gevolg van deze transactie zal het resterende gedeelte van perceel B 119 onmiddellijk aan de openbare weg (Pr. Marijkestraat) komen te liggen. De waarde van dat perceel zal daardoor aanzienlijk stijgen; zou het immers voor woningbouw worden bestemd, dan is het zonder meer bruikbaar als bouw grond, gelegen aan een door en op kos ten van de gemeente aangelegde open bare weg. Teneinde te voorkomen, dat de bouwer van eventuele woningen op deze wijze zou profiteren van de door de omstandigheden geschapen situatie, is het noodzakelijk, dat vóórdat de grond bij een stedebouwkundige maat regel voor woningbouw wordt bestemd een exploitatie-verordening wordt vast gesteld, welke de mogelijkheid schept van de eventuele bouwer een billijke bijdrage in de aanleg van de Prinses Marijkestraat te vorderen. Te zijner tijd zal voor de totstandko ming van zulk een verordening worden zorggedragen. De raad ging met de aankoop accoord. GroMdverkoop De kerkeraad der Geref. kerk alhier, heeft het verlangen te kennen gegeven een perceel grond langs de Tuinstraat, groot ongeveer 969 m^, met de daarop aanwezige opstallen van de gemeente te kopen. De kerkeraad is voornemens de grond te gebruiken voor de bouw van een pas torie en voor een eventuele uitbreiding van zijn verenigingsgebouw. De gemeente heeft het perceel niet zelf nodig, zodat in beginsel tegen ver vreemding geen bezwaar bestaat. In een bespreking tussen de kerke raad en het college is in principe over eenstemming bereikt over een verkoop prijs van 28.000,voor de grond en de opstallen. Voorts werd overeengekomen dat de overdracht en de levering (en miisdien ook de betaling van de koopsom) zal plaats vinden zo spoedig mogelijk nadat de opstallen door de tegenwoordige huurder zijn ontruimd, met andere woorden wanneer het daarin gevestigde kappersbedrij f zal zijn overgebracht naar de in het voormalige badhuis in te richten kapperszaak. De raad ging met de verkoop accoord. De heer Brinkman informeerde of het bedrag enkel de grondprijs inhoudt. De voorzitter wees erop dat de grond een reeële verkoopwaarde van 30, per m^ heeft. Zoals de heer Brinkman het berekende zou de grond op 10, per m^ komen: „Dan had ik ze al lang gekocht" verzekerde de voorzitter. „Wanneer de opstallen er niet hadden gestaan zou de prijs anders zijn ge weest" veronderstelde de heer Brink man. „Dan zou de grond ook al lang ver kocht zijn geweest" verzekerde de voor zitter. Wanneer de grond zou worden getaxeerd komt men voor 30,niet klaar!" Stortplaats voor tuinafval Het bestuur van de polder „De Gene rale Dijkagie" heeft, naar aanleiding van een door b. en w. ingediend verzoek medegedeeld dat het in principe geen bezwaar heeft tegen het gemeentelijke plan tot het inrichten van een stort plaats voor tuinafval op een terrein ge legen in de Scharrezeepolder, te berei ken via een oprit vanaf de voormalige bietenkade aan de oude haven. Tussen de polderopzichter en het hoofd van de dienst gemeentewerken is overeenstemming bereikt over de vol gende, aan de door de polder te verle nen vergunning te verbinden voorwaar den: Ie. Op de stortplaats mag uitsluitend tuinafval worden g^tort, zoals heggen- knipsel, koolstronken, aardappelloof etc. 2e Rondom het terrein dient een af rastering te worden aangebracht van gecreosoteerde palen, hoog ongeveer 1 m. boven het maaiveld, voorzien van 2 stuks gladde gegalvaniseerde draden. In het midden van de lange zijde, gelegen aan de wegzijde, wordt een opening in de afrastering gespaard, breed 5 m. 3e In de wegberm, aan de n.w.-zijde van de stortplaats, dient een aandui ding op een bord te worden aange bracht vermeldende: „Uitsluitend stort plaats voor tuinafval." 4e. Het tuinafval dient tenminste één maal per maand van het betreffende terrein te worden afgevoerd naar de vuilnisbelt in de polder Nieuw Stellen- dam. Rondom de stortplaats zal gaas wor den aangebracht om het wegwaaien van het afval te voorkomen. De kosten a 1400,werden gevoteerd. Verduideiyking In het prae-advies werd er op gewe zen dat kleine hoeveelheden tuinafval direkt met de vuilniswagen meegegeven kunnen worden, terwijl grote hoeveel heden landbouwafval beter direct naar de vuilnisbelt kunnen worden afge voerd op de uren dat de belt geopend is. Mutatie Aan de heer van Peenen, onderwij zer aan de openbare lagere school werd per 1 december a.s. eervol ontslag ver leend. Door B. en w. is i.v.m. de va cature ingegaan op een door het hoofd der school naar voren gebrachte solli citatie van mej. J. G. A. v. d. Spek, (1942) thans onderwijzeres in tijdelijke dienst te Heelsum. Mej. v. d. Spek werd per 1 dec. benoem^d. Nadat in 1962 aan de Kon. Ned. Hei demij. opdracht was verleend een rap port met begroting samen te stellen van het 2e sportterrein in de Molenpolder naar de eisen van de K.N.V.B. alsmede de aanleg van een nieuw oefenveld, is dit rapport inmiddels ontvangen. De kosten a 2646,33 die uiteraard een on derdeel vormen van de totale kosten die voor de aanleg van een 2e sxjortterrein nodig zijn werden beschikbaar gesteld. Vervolgens deelde het Technisch Ad viesbureau der Vereniging van de Ne derlandse Gemeenten bij schrijven van 29 september 1965 mede, dat wegens verrichte werkzaamheden en verschot ten van 1 april 1964 - 1 mei 1965, alsme de het honorarium, ten behoeve van het gereedmaken voor aanbesteding van bestek nr. 8 betreffende het maken van een rioolgemaal en het leggen van een persleiding met bijbehorende en bijko mende werken in deze gemeente, een voorlopig bedrag verschuldigd is van 6454,33. Eerder was reeds een crediet a 305.000,beschikbaar gesteld. Het aan- De waarschuwing van de meester in dachtig, knikt Nanne, maar niemand ziet de blijde lach die op haar gezicht ligt uitgespreid. Ja, ze is blij, heel blij zelfs. Morgen gaat ze naar haar ouders, die op het andere eiland wonen. Maar morgen komen ook de anderen die nu in deze klas zitten, niet meer terug. Dan zal een nieuwe periode haar intrede doen in het leven van deze kinderen. Ze hebben elkaar gevraagd wat ze zul len gaan doen en het antwoord van de meesten was nog al gelijkluidend, ten minste wat de meisjes betrof: Moeder helpen in de huishouding, garnalen pel len en inmaken of naar de haven om ansjovis uit de netten te pluizen. Menig neusje werd bij zo'n verklaring opge haald en verscheidene meisjes zijn ja loers op Nanne. Zij gaat immers naar Schokland? Daar hoefde je geen garn te pellen of vis uit de netten te halen. Zij kwam immers bij haar moeder in huis. Haar vader was daar havenmees ter en ze hoefde niet mee te helpen om wat te verdienen. Het is tijd om te eindigen. De meester wacht tot allen gereed zijn. Zijn gelaat heeft een ernstige uitdrukking nu hij zijn ogen over de hoogste klas laat gaan. De kinderen weten dat meester nu iets zal gaan zeggen, een vermaning of zo, omdat het de laatste dag is. Dood stil zitten zij allen en dan klinkt de kal me stem van de onderwijzer: „Jongens en meisjes. Wij zullen in dit laatste ogenblik dat julUe in deze banken zit ten even stilstaan bij dit keerpunt van je leven. Straks verlaten jullie dit ge bouw maar morgen keer je niet terug. De meesten zullen op Urk blijven, en kelen verlaten echter dit eiland en vooral tot hen zou ik een kort -woord willen zeggen". Even zwijgt de onder wijzer. Hij kijkt naar Nanne en enige anderen van wie hij weet dat hun ou ders elders wonen of varen. „Ik hoop dat jullie altijd eerlijk en oprecht door het leven zult gaan De kinderen luisteren gespannen naar wat meester zegt. Het zijn maar een voudige woorden, maar zij maken een diepe indruk. Doodstil luisteren ze tot dat hij zegt: „Laat ons nu danken, dan ken en bidden dat God jiülie allen mag bewaren voor de brede en zondige pa den van deze wereld". Eerbieig vouwen allen de handen en sluiten de ogen. En dan komt er een eenvoudig gebed over de lippen van de grijze meester. Een bede voor deze jon ge mensen, die zich straks en weg moe ten zoeken in de vaak moeilijke strijd om het bestaan. Nanne gevoelt dat de meester het echt meent; dat zijn wens is wat hij vraagt. En wanneer de mees ter een zacht „amen" uitspreekt, zijn haar ogen vochtig. Ook de anderen zijn min of nveer aan gedaan. De jongens pogen dit te ver bergen met luid lachen en praten. Een voor een geven ze de meester de hand. vullend crediet a 6454,33 werd be schikbaar gesteld. Ook werd een bedrag a 60.000, beschikbaar gesteld voor de kosten van het honorarium, het toezicht en de di rectie i.v.m. de bouw van een riool- zuiverings installatie. Aan R.W.S. is ge vraagd advies uit te brengen inzake de mogelijkheid een subsidie aanvraag in te dienen om dit werk als „aanpassings- werk" ingevolge de Deltawet aan te merken. Garantie tuinbouwvoortoeeldbedrijf Het op 8 september 1965 genomen be sluit borg te staan voor de betaling van rente en aflossing van een door de Stichting Tuinbouw Goeree-Overflak- kee te sluiten geldlening a 375.000, werd ingetrokken. G.S. zijn n.l. van oor-, del dat aan de garantieverlening het recht van eerste hypotheek op het erf- pachtsrecht en de onroerende goederen, van de Stichting moet worden verbon den en dat zij geen goedkeuring zuUen, verlenen aan raadsbesluiten waarbij zonder meer garantie wordt verleend. Besloten werd t.a.v. de uit de door de Stichting te sluiten geldlening a 375.000,voor de gemeente Middel- harnis voortvloeiende financiële gevol gen als achterborg tegenover die ge meente te binden. Grondruil Met de heer D. v. d. Broek, Langeweg 6, werden enkele percelen grond ge ruild gelegen aan de Korteweg, groot 1.13,43 ha. tegen een perceel in de Scharrezeepolder, groot 1.26.80 ha. en het daarnaast liggende perceel groot 0.50.00 ha. De grond aan de Korteweg is nodig voor realisering van het uit breidingsplan „den Aanwas". Rondvraag De heer Keijmel zei één stortplaats voor tuinafval in de gemeente te wei nig te vinden. De voorzitter vond het echter al heel wat dat de gemeente zo'n voorziening heeft gemaakt. De heer Keijmel had al eerder geat tendeerd op de wenselijkheid een hekj^ te maken bij de vuilnisstortplaats. Hij vroeg of er niet een tweede stortplaats gemaakt kan worden. Een en ander zal worden bezien. Toeren De heer Brinkman wees erop dat het momenteel halsbrekende toeren vergt om de wachtkamer van de dokter te be reiken. Er wordt daar n.l. riolerings werk uitgevoerd. „Er liggen hopen zand en grint en er moet 's nachts maar eens iets gebeuren!" aldus de heer Brink man. „Het is daar een wild-west geschiede nis" vulde de heer Kalle aan. De heer Brinkman vroeg een noodop lossing te maken omdat het werk nog geruime tijd in beslag zal nemen. De Techn. dienst zal opdracht worden,' gegeven de mogelijkheden te bezien. Daarna sluiting. Opbrengst collecte. De opbrengst der gehouden collecte ten bate van de Anti-Hongeraktie in deze gemeente heeft opgebracht f 660,32. Alle gevers en geefsters hartelijk dank. Bibliotheek. De Stichting Centrale Bibliotheek voor het platteland her opent donderdag 5 nov. a.s. van 18.30 19.30 uur in de kleine zaal van het Verenigingsgebouw. Er is weer een ge heel nieuwe, uitermate boeiende collec tie prachtige boeken. Ook veel kinder boeken. Een boek per week f 0.10; kin derboeken f 0.05. In de groslijsten die wij onlangs p^, bliceerden voor de gemeenteraadsve;! kiezing in de nieuwe gemeente Oost! Flakkee, is bij de definitieve inlevering van de lijsten van de verschillende paj. tijen nogal enige wijziging opgetreden Hieronder geven wij de officiële ife' ten met kandidaten en de nummerinj zoals deze door het centraal stembu* reau is vastgesteld: No. 1. V.V.D. 1. J. A. van Nieuwenhuijzen, Ooltgetis plaat; 2. D. C. Slis, Oude Tonge; 3. j Mast, Den Bommel; 4. P. C. H. Noon dermeer, Den Bommel; 5. Mi. G. Hage Ooltgensplaat; 6. J. A. Mijs, Den Boa! mei. No. 2. K.V.P. 1. G. A. Winkels, Ooltgensplaat; 2. i, Jacobs, Oude Tonge; 3. J. Moerenhout Ooltgensplaat; 4. J. J. Wisse, Oude Tonge; 5. W. S. van Everdink, Ooltgens. plaat; 6. J. P. A. van der Aa, Oude Tonge; 7. P. Th. L. de Wit, Oude Tonge. 8. P. L. Esser, Den Bommel. 9. A. Tuns! Oude Tonge; 10. P. A. Winkels, Oude Tonge; 11. A. van Wijk, Oude Tonge; 12. B. van Kampen, Oude Tonge; 13. g' Meeuwis, Oude Tonge; 14. Fr. Th. vati Peperstraten, Oude Tonge. No. 3. P.v.djV. 1. C. Gebraad, Oude Tonge; 2. A. de Vos Ooltgensplaat; 3. P. v. d. Vliet, Oolt gensplaat; 4. W. E. de Vin, Oude Tonge; 5. A. Kroon, Oude Tonge; 6. I. Groenen! dijk, Ooltgensplaat; 7. A. Both, Oude Tonge; 8. L. A. Geelhoed, Den Bommel; 9. G. Hotting, Ooltgensplaat; 10. C. de Koning, Oude Tonge; 11. A. Berken- bosch, Den Bommel; 12. A. DuUeraond, Ooltgensplaat; 13. A. Koole, Oude Ton ge; 14. IJ Vos, Ooltgensplaat; 15. A, Hartog, Oude Tonge; 16. Joh. v. d. Bol- sum, Ooltgensplaat. No. 4. A.R. 1. C. A. van Loon, Oude Tonge; 2. G. K. Timmerman, Ooltgensplaat; 3. Bakelaar Pzn., Den Bommel; 4. M. Kreeft Azn., Ooltgensplaat; 5. Jat. Hokke, Den Bommel; 6. W. Maliepaard, Oude Tonge; 7. Job Duim Azn., Oolt gensplaat; 8. H. A. M. van Loon, Den Bommel; 9. Jac. Korteweg, Oude Tonge, No. 5. S.G.P. 1. J. H. van Dam, Ooltgensplaat; 2. P, Groenendijk, Oude Tonge; 3. J. Beijer, Den Bommel; 4. L. Brinkman, Oude Tonge; 5. A. J. A. Leijdens, Ooltgens plaat; 6. P. C. Hermans, Den Bommel; 7. J. van Drongelen, Ooltgensplaat; 8. A. Kanters, Oude Tonge; 9. G. v. d, Welle, Den Bommel; 10. H. Jonker, Oude Tonge; 11. J. C. de Bonte, Oolt gensplaat; 12. P. Berkhof, Den Bommel; 13. Jac. V. d. Welle, Ooltgensplaat; 14. H. Kanters, Oude Tonge; 15. A. de Bon te, Ooltgensplaat; 16. P. Maliepaard, Oude Tonge; 17. J. H. J. Sturris, Oolt gensplaat; 18. C. A. V. d. Sluys, Oude Tonge. No. 6. C.H.U. 1. L. Arensman, Den Bommel; 2. L, Hokke, Ooltgensplaat; 3. C. P. van Eek, Oude Tonge; 4. L. den Boer, Den Bom mel; 5. M'. Buscop, Ooltgensplaat; 6. A, Fase, Oude Tonge; 7. J. Mosselman, Den Bommel; 8. J. M. van Rossum, Ooltgensplaat; 9. A. Kats, Oude Tonge; 10. P. Polak, Den Bommel; 11. L. C. Dorsman, Ooltgensplaat; 12. A. Gebuys- Nipius, Oude Tonge. No. 7. Lijst S. L. de Jonge. 1. S. L. de Jonge, Den Bommel. OOLTGENSPLAAT U.D.I. organiseert grote bazar. De Muziekvereniging U.D.I. organiseert op 4, 5 en 6 nov. a.s. in het Verenigings gebouw „'t Centrum" een grote bazar. Een en ander is bestemd om de lopende schulden (nieuwe tent, uniformen, mu ziekstukken, etc.) te voldoen. De bazar zal op donderdag 4 en vrijdag 5 nov. 's avonds van 7 tot 11 uur geopend zijn. Op zaterdag 6 nov. des nam. van 2 tot 5 en 's avonds van 6 tot 11 uur. Don derdagavond 7 uur zal burgemeester W, M. van der Harst de bazar officieel openen. Zie verder de advertentie in dit nummer. Bejaarden/middag. Woensdag 3 nov. a.s. des nam. 2.30 uur zal er in „Eltha- to" de maandelijkse bejaardensamen komst gehouden worden. jtaMILIE-I 0rs. I'- M. eiil janneke C. hebben de .even van ^en huwehl voltrekking hebben ten I te MiddelhaJ ,„a 1 deceri nam. 1-30 W Kerkelijke door de wej ds. K. Schipl pe Bilt, Hessenweg jyfiddelharna ■Wilhelminaj Receptie: van 4.30 - JeugdhaveJ 'jyiiddelharnl ToekomstigJ ^eg_222^^ Het V. E. J. wonende aan de Zuid door een n uitgesprokd 1965 door I ments-rechj dam vernid^ GEVRAAC KlinkeJ NieJ Be M Tel, Te koop Met niei Telefo< Ook Nanne doet het, schuchter en ver legen. De zachte vragende stem van de meester klinkt haar nog in de oren en met haperende stem stamelt ze enige woorden van dank. Gisteren heeft ze het op haar kamertje ontelbare keren opgezegd wat ze de meester zou toe voegen. Aardige woorden waren het, maar ze weet er zich nu niets meer van te herinneren. Maar een kort gestamel is alles wat ze er kan uitbrengen. Meesters hand strijkt over haar blon de krullen. „Goede reis Nanneke en ik hoop dat je Urk niet zult vergeten kind". Bijna heftig schudt ze het hoofd en zegt: „Nee meester, dat zal ik niet; ik...." „Goed, goed Nanne en ga nu maar naar je Bessien". Buiten staat Neel, haar vriendinnetje op haar te wachten. Gearmd lopen ze voort, gearmd misschien voor de laatste keer. „Nou ga je weg, Nanne", zegt Neel zacht, „en wie weet hoe lang het zal duren voor ik je weer zie". „Dat moet je niet zeggen Neel. Groot moeder woont hier toch!" Eln nu ze aan Bessien denltt, wordt ze stil. Bessien schreide gisteravond. ,,Jij gaat weg Nanne," zei ze, „en ik blijf alleen achter. Het zonnetje van mijn ouwe dag gaat m'n huisje uit en het zal erg stil en eenzaam bij me zijn." „Kun je hier niet blijven?" hoort ze Neel vragen. Enigszins verontwaardigd kijkt ze Neel aan. „Hier blijven zeg je, en va der en moeder dan? Zou jij ook niet gaan?" Een innige druk van haar arm is het antwoord van Neel. De meisjes gaan langzamer lopen, want hier moet Neel de andere kant op. „Ik zie je morgen nog wel hè, Nanne?" „Natuurlijk, dacht je dat ik zo maar weg ging zonder je gedag te zeggen?" Mijmerend legt Nanne het laatste eindje naar het huisje van haar Bessien af. Ze is blij en toch bedroefd. Dat arme oude Bessien! Zes jaar is ze bij haar in huis geweest. Ze kan zich best voor stellen dat grootmoeder het vervelend vindt, maar o, ze verlangde zo naar Schokland. En moesten vader en moeder ook niet vóór grootmoeder gaan? Zo, ze is er. In het kleine voortuintje bloeien verscheidene bloemen, maar Nanne ziet ze ditmaal niet. Ze kijkt naar de gor dijntjes of ze grootmoeder ziet. Ja hoor, ze zit op haar gewone plaatsje. Het grint knerpt onder Nanne's voeten en nu verschijnt grootmoeders hoofd roet de witte muts naast het gordijn. Vor send kijkt ze over haar bril om te zien wie er aankomt. Kalm opent Nanne de deur en loopt opeens vlug naar het klei ne woonkamertje. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2