Lood om oud ijzer De Bruid van Schokland" Nog f 90.000,- gevraagd voor herstel en verbetering O.L. School J 23-jarige sport- duiker bij Ouddorp verdronlien Plaatselijlc tiieiiws Minister diragiine-macliinist Dinsdag 2 november 1965 No. 3433 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Nieuw vervolgverhaal 93 HAAD HIDDELHARHIS Rijshouten oeververdediging moet moet ook worden vernieuwd INGEZONDEN PBINS HENDBIKSTEAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEJ.HARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdtik Tel. (01870) 26 2», na 6 uur 's avondi Tel. 20 17 Giro 167980 VeT*chijiu tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond abonnehjentspbijs 12,00 peb kwaetaal- ADVEKTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bt) contract speciaal tarief In ons artikel over „Het mUjarflen- debat", dat handelde over de algemene politieke en financiële beschouwingen over de Riiksbegroting-1965, hebben we in het vooruitzicht gesteld, dat 'we daar uit nog enkele interessante onderwer pen apart zouden belichten. Eén daar van is het vraagstuk, dat we willen aangeven onder de bovenstaande iet wat merkwaardige titel. Als we ons goed herinneren hebben we deze zelf vroeger ook wel eens ge bruikt voor dit doel. Ze is nu echter ge bezigd door de heer Roolvink, de hui dige fractieleider van de A.R.P. In zijn redevoering bij deze debatten stelde hij o.a. de radio- en televisiekwestie aan de orde, waarover het Kabinet-Marij- nen struikelde en die aanleiding werd tot het optreden van een andere politie ke combinatie n.l. het Kabinet-Cals. Hij herinnerde eraan, dat minister Vrolijk bezig is het nieuwe radio- en t.v. bestel in wettelijke vorm te gieten, maar dat het kabinet niet mededeelt, wanneer dit wetsontwerp tegemoetgezien kan worden. Hij meende heel duidelijk te moeten zeggen: „Dit punt nwet vóór 1967 uit de Nederlandse poUtiek ver dwijnen. Geen enkele politieke partij 'u deze Kamer maigr met gebonden handen, wat dit punt betreft, de verkiezingen van het jaar 1967 ingaan. Ik spreek daarmee geea enkele voorkeur uit voor de en© of de andere politieke combina tie, maar wij zullen in vrijheid moeten kiezen welke combinaties wij in 1967 zuUen maken. Ik herhaal om misver stand te voorkomen: het is mij lood om oud ijzer, met wie wij tenslotte gaan samenwerken, als het maar tot over eenstemming leidt" (Handelingen St. Gen.) Deze opmerkingen van de heer Rool vink vinden we zeer verstandig. Wan neer dit twistpunt vóór 1967 niet zou zijn afgehandeld zouden de partijen ge bonden blijven aan de bestaande coali tie van KVP, PvdA en ARP en zouden bij een duidelijke kiezersuitspraak de moeilijkheden dan wellicht nog groter kunnen worden bij de kabinetsformatie. Maar hierover wilden we het nu eigen lijk niet hebben. Het gaat om de uit drukking „lood om oud ijzer", eigenlijk wel wat ordinair evenals het ongeveer van gelijke betekenis zijnde „één pot nat". De communist Bakker, als steeds zeer gevat, haakte later op deze woor den in en stelde vast, dat dhr. Rool- ving „op een uitermate fijnzinnige wij ze" tot uitdrukking had gebracht, dat het hem gelijk was of hij met de VVD of met de PvdA in de regering zat. „Ge zien de handelswaarde van oude me talen, krijg ik bij de heer Roolvink de indruk, dat de VVD de plaats van het lood en de PvdA die van het oude ijzer inneemt". Nu is lood meer waard dan oud ijzer en daarom concludeert dhr. Bakker, dat de voorkeur van de A.R. fractieleider in feite uitgaat naar de VVD. Zo heeft dhr. Roolvink het echter niet bedoeld. Wanneer men de waarde van beide metalen in het gding brengt dan klopt de uitdrukkig niet, want haar betekenis is eigenlijk: een ruil van die twee levert geen voordeel op. De taal kundigen leggen het dan ook zo uit, dat men niet op de waarde, maar op het gewicht moet letten en dan geven lood en oud ijzer elkaar weinig toe. De heer Roolvink bedoelde natuurlijk dat voor de ARP in principe beide partijen even onaanvaardbaar of even acceptabel zijn. We hebben over deze uitermate be langrijke kwestie al meer geschreven maar willen n.a.v. het Kamerdebat er graag nog eens op ingaan. De fractie voorzitter van de KVP drs. Schmelzer gaf er ook zijn zienswijze over. Hij me moreerde het verwijt, dat bepaalde par tijen, waaronder de christen-democra tische (KVP, ARP en CHU), alle kanten uit kunnen en dat zij na de verkiezin gen tijdens de kabinetsformaties, geen rekening houden met de wil der kie zers. Als antwoord daarop zei hij, dat hij dit verwijt zeer misplaatst vindt, omdat de KVP als minderheidspartij nu eenmaal op samenwerking met anderen is aangewezen, zodat zij zich niet a prio ri kan vastleggen. Voorop staat in welke combinatie zij het eigen program het best kan verwezenlijken. Zij die op ba sis daarvan hun stem op de KVP heb ben uitgebracht, konden dus weten, dat samenwerking met de VVD tot stand zou kunnen komen, maar dat ook geens zins was uitgesloten dat de verwezen lijking van het program onder bepaalde omstandigheden beter in samenwerking met de PvdA zou kunnen geschieden. Wij vragen ons af of dit nu toch in feite niet een duidelijke erkenning is van de stelling, dat de KVP inderdaad alle kanten uit kan. Hetzelfde geldt dat bewijst de parlementaire geschie denis voor de ARP en de CHU. De moeilijkheid voor de drie grote rechtse partijen is echter, dat ze alle drie een rechter- en een linkervleugel hebben. Hoe sterk deze precies zijn, weet uiteraard niemand. Wat de KVP betreft kan men wel aannemen, dat links 'n flinke meerderheid heeft. In de ARP lijkt het er vooral de laatste ja ren veel op, dat dit in elk geval onder de leidende personen en wellicht ook onder haar kiezers eveneens het geval is. In de CHU overheerst waarschijnlijk onder het kiezerskorps het rechtse ele ment, ofschoon de progressieve elemen ten zowel in de fractie men denke aan de „rode" freule Wittewaal van Stoetwegen en de vakbondsman Kikkert als onder de kiezers ook niet te ver waarlozen zijn. Daardoor lopen in deze partijen twee scheidingslijnen dwars door elkaar heen. De termen rechts en links kunnen tegenwoordig in tweeër lei zin worden opgevat. In de oude le vensbeschouwelijke antithese betekent rechts: christelijk of confessioneel en links: humanistisch of niet-confessio- neel, doch in de nieuwe op sociale ba sis gestelde tegenstellingis rechts: te gen Btaatsbevoogding en vóór particu lier initiatief en links: het tegenoverge stelde: In de laatste tegenstelling zijn de termen conservatief en progressief zeer gebruikelijk. Nu is het na de oorlog zo, dat er in het parlement steeds meer wetsont werpen en vraagstukken aan de orde komen, die op sociaal, economisch en financieel gebied liggen en steeds min der van levensbeschouwelijke of prin cipiële aard. Na de oplossing van de schoolkwestie, de afzwering van het marxisme door de PvdA en meer zaken van principiële aard bestaat de politiek in de praktijk vrijwel uitsluitend uit de oplossing van praktische zaken. Vooral de economie en wat daarmee samen hangt speelt een allesoverheersende rol. Het is natuurlijk niet in een percentage uit te drukken, maar men zou ter con cretisering van dit probleem wellicht kunnen zeggen, dat tegenwoordig de he le politiek voor 90"/o uit economische vraagstukken bestaat. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat de nieuwe tegenstelling van sociaal rechts en -links steeds meer de oude gaat over heersen en dat derhalve ook de confessionele partijen, wier band de levensbeschouwelijke beginselen vor men, voortdurend meer moeite krijgen om hun rechter- en linkervleugels bij een te houden. De VVD en de PvdA 'hebben het in dit opzicht gemakkelij ker, omdat de eerste uitgesproken rechts- en de laatste geprononceerd links-sociaal is. Maar hieruit volgt van zelfsprekend ook, dat de rechtervleu gels van de confessionele partijen de V. V.D. en de linkervleugels de PvdA pre fereren als coalitiepartner. Daarom stel de dhr. Roolvink in zijn uitspraak „lood om oud ijzer" de kwestie ook niet ge heel juist, althans niet volledig. Voor zover hij bedoelde, dat zowel de WD als de PvdA lood om oud ijzer zijn wat betreft de levensbeschouwelijke tegen stelling, had hij gelijk. Maar wanneer het gaat om de economische, sociale en financiële politiek en deze overheerst thans zeer duidelijk het hele politieke leven dan is deze zegswijze beslist niet van toepassing, want dan oordelen de beide vleugels er zeer verschillend over, welke van de 2 principieel link se partijen resp. het lood en het oud- ijzer vertegenwoordigen en al naar ge lang hun sociale „ligging" gaat óf naar de VVD óf naar de PvdA hun voorkeur uit bij de vorming van een nieuw kabi net. Omdat wijzelf zowel wat de princi piële als de sociale antithese betreft uit gesproken rechts zijn, is het vanzelf sprekend, dat wij ten' eerste de mening van dhr. Roolvink delen, dat in begin- Het vervolgverhaal „De strijd om het bestaan" is ten einde; in dit nummer beginnen wij met een nieuwe, getiteld De Bruid van Schokland", door L. Kom brink. Het verhaal speelt zich af in het dorp Emmeloord. De hoofd personen zijn het gezin Brand, bestaande uit twee zoons en een dochter. Nanne heeft haar school jaren doorgebracht bij haar grootmoeder te Urk. Ze komt op dertienjarige leeftijd weer thuis op Schokland, waar ze haar moe der helpt in de huishouding en de winkel, waar in hoofdzaak de schippers komen om er hun le vensbehoeften in te slaan. Het leven is er nog erg primitief. Wanneer de schippers binnen zijn, wordt er zondags in de ka mer bij de familie Brand gods dienstoefening gehouden. Nanne leert een flinke schipperszoon kennen. Louw Kortrink. Deze krijgt een betrekking bij de Rijks Waterstaat in een tamelijk afge legen streek. Louw wil liefst zo spoedig mogelijk trouwen, maar de ouders van Nanne vinden haar nog te jong. Na enig tegenstrib belen geven zij echter toch toe en wordt het huwelijk gesloten te Kampen. Het is een echt familie-verhaal met spannende momenten. Wij hopen dat het onze lezers en le zeressen zal voldoen. sel de VVD en de PvdA op dezelfde lijn liggen, maar dat wij ten tweede wat de sociale kwesties betreft, dichter staan bij d WD dan bij de PvdA. We drukken dit opzettelijk zo uit: „dichter staan bij de WD dan bij de PvdA. We drukken met de liberalen vereenzelvigd wensen te worden. Het is om die reden, dat wij van meetaf de vorming van het Kabi net-Cals betreurd hebben als zijnde een coalitie van tv/ee rechtse partijen met de socialisten. Dat deze een heel andere politiek heeft opgeleverd dan die van het Kabinet Marijnen heeft de jongste miljoenennota met haar formidabele uitgavencijfer en nieuwe belastingen wel bewezen. We weten nu heel secuur dat de socialisten, ijverig gesteund door linkse chr. demokraten, hun stempel op dit kabinet hebben gezet. De gemeenteraad van Mïddelharnis zal a.s. woensdagavond in openbare vergadering bijeenkomen ter afhande ling van een 10 punten tellende agenda. O.m. zal worden voorgesteld een cre- diet van 90.600 gulden beschikbaar te stellen voor die restaiu^atiekosten aan de O.L. school, welke voor reke ning van de gemeente blijven. Na de brand op 21 januari was een voorlopig crediet van 20.000,beschikbaar ge steld. Aan schadevergoeding voor het gebouw zal f 161.828,en voor schade aan inventaris en leermiddelen zal f 49.670,worden ontvangen; een to taalbedrag van f211.498,—, met welk bedrag men verwacht de geleden scha de te kunnen dekken, linkervleugel kan niet uit verzekerings penningen worden betaald en ook de aanleg van de automatieche centrale verwarmingsinstallatie blijft ten laste van de gemeente. De verbouwing van de linkervleugel, bestaat uit het veranderen van de eer ste 2 lokalen in een toiletgroep en in een zaaltje dat dienst kan doen als handwerk- en filmlokaal en voor gods dienstonderwijs. De kosten van ver nieuwing van de kap, goten, plafonds en balken, dakkapel, deur- en raamko zijnen zullen uit de vergoeding brand schade bestreden worden. De kosten van vloerbedekking, ver duisteringsgordijnen en lichtarmaturen komen ten laste van de gemeente, om dat deze voor de brand niet aanwezig waren. De voor rekening van de ge meente komende kosten van verbouw worden berekend op f 90.600,totaal. Restauratie. Ook zal worden voorgesteld een cre diet van f 13.500,beschikbaar te stel len voor restauratie van het pand Vingerling 31. Het pand werd in mei van dit jaar voor f 1174,96 door de ge meente aangekocht. Om te voorkomen dat dit pand een bouwval wordt en ont siering van de gevelwand langs de ha ven, wijzen B. en W. op de noodzaak zo spoedig mogelijk tot restauratie over te gaan. Er kan een behoorlijke woning voor een bejaard echtpaar of voor een alleenstaande van worden gemaakt. Aamkoop woningen Ie Weistraat Voor f 27.000,kan de gemeente van de heer P. v. d. Bij, Wilhelminastraat 8 alhier, aankopen 11 woningen in de Ie Weistraat en 1 woning aan de School straat. I.v.m. de sanering van de be bouwing in de omgeving van de School straat achten B. en W. de aankoop ge wenst, waartoe zij de raad een voorstel doen. Oeverbeveiliging huitenhaven. De uit rij shout bestaande pakberm van de aan de Noord-Westelijke bui tenzijde van de buitenhaven aanslui tende oeververdediging verkeert in zeer slechte staat. Met de hoofddirectie van de Prov. Waterstaat is hierover over leg gepleegd. De gemeente heeft zich bereid verklaard 50«/o van de op 70.000 gulden geraamde kosten van vernieu wing voor haar rekening te nemen. G. S. achten dit billijk en zij verzoeken het college te bevorderen dat door de raad een besluit wordt waarbij SOVo van de f 70.000,voor rekening van de gemeente wordt genomen. G.S. zeggen toe dat bij een gunstige beslissing van de raad aan Prov. Sta ten voor te stellen de overige SO^/o voor rekeing van de Prov. te nemen. De raad wordt voorgesteld de ge plande vernieuwing te doen uitvoeren en als bijdrage in de kosten 50"/» van de werkelijk gemaakte kosten voor ge meenterekening te nemen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Geref. Kerk woensdag 7.30 uur ds. de Valk (dankstond); Geref. Gemeente 7.30 uur ds. P. Blok. BRUINISSE Dankdag woensdag 3 nov. Herv. Kerk 10 uur ds. H. Jagersma, 5 uur ds. H. J. Groenewegen (Oosterland); Geref. Kerk 10 uur ds. Q. Huizer (Barendrecht) 7.30 uur ds. G. den Heeten; Geref. Ge meente 10 en 5 uur ds. F. Mallan (Vee- nendaal); Oud Geref. Kerk 10 en 5 uör ds. W. Kamp (Utrecht). ■Dichtbij de zandplaat Hompelvoet in htet Springersdiep bij Ouddorp is zater- (fegmiddag te plm. 13.30 uur de 23-ja- rige Rotterdamse sportduiker Gerard van Dijke verdronken. De heer van Dijke was sinds vorig jaar lid van de Rotterdamse duikclub Triton, van wel ke club een 18-tal leden die middag bij Ouddorp duikoefeningen zou houden. Met het vissersschip O.D. 14 van schip per Aren Bezuijen werden ze naar het 8 meter diepe vaarwater gebracht. De heer van Dijke ging daar samen met zijn collega dhr. Ramak uit Rot terdam te water. Na enige tijd onder .vater te zijn geweest kwamen beide duikers weer boven, daar ze inplaats van hun zuurstofcylinders hun snor kels gebruikten. De heer van Dijke kwam kort daarop in moeilijkheden en de heer Ramak probeerde hem boven water te houden. Hij trachtte eveneens de loden koppel, die dhr. van Dijke droeg, los te gespen. Na een vergeefse strijd verdween het slachtoffer in de diepte. Vijf duikers zochten direct de bodem en omgeving af en de O.D. 14 voer te rug naar de haven om de reddingsboot te waarschuwen. Deze voer direct uit en begon naar het slachtoffer te dreg gen. Ook de O.D. 14 zette de korren overboord. Te plm. 2.00 uur werd door de reddingsboot het slachtoffer opge haald en naar de reddingsloods ge bracht. Dokter Ruizeveld constateerde daar de dood. De Rijkspolitie heeft het kikvorspak in beslag genomen. Deskun digen zullen onderzoeken onder welke omstandigheden het ongeluk gebeurde en of er misschien een mankement aan de apparatuur is opgetreden. De juiste oorzaak is derhalve nog niet bekend. De leden van de duikclub die hun makker hadden verloren waren door het gebeurde zeer aangedaan. MELISSANT 68 jaar getrouwd. Vrijdag 5 nov. a.s. hoopt de oudste inwoner, van Melissant dhr. P. Nagtegaal, zijn 91e verjaardag te vieren. Tevens is het dan 68 jaar ge leden dat het echtpaar Nagtegaal in de echt werd verbonden. Gezien hun hoge leeftijd, mogen beide oudjes zich nog in een redelijke gezondheid verheugen. HERKINGEN Inning gelden. A.s. zaterdag 6 nov. 's avonds van half zeven tot acht uur zal er in het Herv. verenigingsgebouw zitting worden gehouden tot de ont vangst van erfpachten en zitplaatsgel- den. OUDDORP Opbrengst collecte. De collecte t.b.v. de Anti-honger-actie heeft in Ouddorp opgebracht f 1292,07. Gecollecteerd werd door de leerlingen van de Chr. Land- bouwhuishoudschool „Westvoorn." OUDE TONGE Vergadering Vrouwenbond. De vrou wenvereniging „Weest een Zegen" zal op woensdag 3 nov. a.s. des n.m. 7.30 uur een vergadering houden in het ver enigingsgebouw aan de Kolfweg. Inlei ding zal gehouden worden door mevr. L. de Leeuw-Vrolijk. Verkiezing ambtsdragers. Eind nov. zal er verkiezing zijn van ambtsdragers van de Ned. Herv. Kerk. Aftr. zijn de ouderlingen L. Brinkman en J. de Ron, en de diakenen T. D. v. Kempen, en J. Korteweg. Ze zijn geen van allen her kiesbaar, omdat de kerkorde voor schrijft, dat men slechts tweemaal her kozen kan worden. Havenverkeer. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken 3 sche pen met suikerbieten inhoud 780 ton, bestemd voor de suikerfabriek Dintel- oord; binnengekomen een schip met brandstoffen inhoud 220 ton. Doopsbediening. Op zondag 7 nov. a.s. zal er in de Ned. Herv. kerk be diening van de H. Doop plaats hebben. DEN BOMMEL Heryk. Burg. en weth. van Den Bom mel maken bekend, dat dit jaar voor de herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehoudlen op donderdag 11 november 1965, van 10.30—12.00 uur en van 13.0016.00 uur in het Verenigings gebouw te Den Bommel, Beneden Oost dijk 82. OOLTGENSPLAAT Motorrijder op Schouwen, tegen betonnen paal. Door de rijkspolitie te Oosterland werd zondagnacht even voorbij de Blauwe Keet in de Bosweg een veron gelukt motorrijwiel aangetroffen, dat zwaar beschadigd was. Bloedsporen op het wegdek wezen op een ongeluk. Na informatie bleek dat het voertuig thuis hoorde te Ooltgensplaat en dat twee jongelui uit die plaats, C. B. en A, D. te^en een betonnen paal waren gebotst, waardoor één der jongelui een ernstige hoofdwonde had opgelopen. De auto mobilist dhr. H. van der Jagt uit Oude Tonge, welke juist passeerde, had, naar later bleek, de onfortuinlijke motorrij ders mee naar Flakkee genomen. In sa menwerking met de politie te Ooltgens plaat wordt door de plaatselijke politie een onderzoek ingesteld naar de toe dracht van het gebeurde. De Minister van Onderwijs en Wetenschappen, prof. mr. I. A. Diepenhorst heeft maandagochtend het staiisein gegeven voor de bouw van een hal in het nieuwe complex van de Rijksuiversiteit te Utrecht. Als symbool van deze start nam de bewindsman zelf plaats in een dragline om een bescheiden bij drage te leveren aan het grondwerk. Antwoord op schrijven van ARJOS (I) Vrijdag 29 oktober stond er in de streekpers, alsmede in de landelijke pers een brief van de Arjos Goeree- Overflakkee, welke gericht was aan de prot. chr. kiesverenigingen. Gaarne zouden wij daarop enig commentaar willen verstrekken. Wanneer wij uw brief lezen, dan is daar alleszins uit op te maken, dat U bezield bent met de gedachte van één christelijke partij. U betreurt het, dat dit niet is geschied. Natuurlijk is dat uw goed recht, al zou over een samen gaan, desnoods zuiver in het praktische vlak, nog wel het een en ander te zeg gen zijn. Het doel, dat U voor ogen stelt, is echter prijzenswaard. Dat U daarna weer schrijft over „onwil" en „onbegrip" komt niet met die eenheids gedachte overeen, vooral niet wanneer deze woorden gebezigd worden, zonder dat daar enige aanleiding toe bestaat. Als iemand werkelijk met een plan rond loopt, dat in zijn oog heilig is, dan zal hij alles in bet w^erk stellen, zijn medemens hiervoor te wirmen. Alle toelaatbare middelen zullen door hem worden aangewend om dat doel te be reiken. De brief wekt de indruk, dat dit in derdaad door de A.R. is geschied en dat helaas door „onwil" en ,onbegrip" van de anderen (b.v. S.G.P.) dit doel niet is bereikt. Ondergetekenden zijn zich niet be wust, dat noch schriftelijk, noch mon deling, in de gemeente Middelhamis (zowel oude als nieuwe gemeente) van welke zijde ook ebn suggestie is binnen- gakomen tot samengaan. Kennelijk be stond hier bij de A.R.-partij geen be hoefte, en dan raden wij U als jongeren aan, eerst in eigen boezem dit in het reine te brengen, voordat U andere par tijen gaat beschuldigen. Wij vinden het jammer, dat U ge meend heeft deze onjuiste weergave en beschuldiging voor publicatie vrij te ge ven. Om een juiste indruk aan de le zers te verschaffen hebben wij daarom geine(snd, als S.G.P. van Middelharnis dit commentaar eveneens openlijk te rnoeten doorgeven. Hoogachtend, J. H. Koppelaar C. Lodder M. Ie Comte -n- Antwoord op schrijven van ARJOS (II) Ondergetekende heeft aan de Arjos- Goeree-Overflakkee, het volgend schrijf ven verzonden: Geachte organisatie. Vanaf deze plaats wil ik gebruik ma ken van de mogelijkheid op uw schrij ven van 29 oktober j.l. in het Eilanden- nieuws gepubliceerd, in te gaan. In dit schrijven spreekt U uw diepe teleurstelling uit over het niet tot stand komen van de zo gehoopte samenwer king tussen de verschillende politieke partijen bij de a.s. verkiezingen. Dit alles zou te wijten zijn aan onvsnl en OOSTERLAND Stoffelijk overschot gevonden. Door de dienst gemeentewerken werd per tractor met aanhangwagen naar hier vervoerd het aangespoelde lijk van een jongeman, en in het lijkenhuisje op de begraafplaats opgeborgen. Het slacht offer, dat zondag aan de zeedijk onder Ouwerkerk aanspoelde, is vermoedelijk dat van de onlangs van een jacht over boord geslagen Duitser F. F. uit Frank fort aan de Main. Het ongeluk gebeur de op de Oosterschelde onder Zierik- zee. Waar en wanneer de stoffelijke resten zuUen worden begraven is nog niet bekend. Geslaagd. Onze dorpsgenote mej. Le na Otte-Maartend. slaagde dezer dagen aan het Chr. Streekziekenhuis: Dor drecht en Omstreken" te Dordrecht voor het verpleegstersdiploma A. Zuster Otte is reeds verscheidene jaren te Dor drecht in de verpleging werkzaam. onbegrip, hoewel er meer is dat bindt dan scheidt. Overtuigd van de oprecht heid van deze gevoelens, hoop ik dat deze teleurstelling ook geldt t.a.v. de partij waarvan U als Jongerenorgani satie deel uitmaakt. Voor wat betreft de nieuw te vormen gemeente Oost- flakkee ben ik er, dacht ik, niet zo ver naast als ik spreek van „onwil en on begrip," juist van de zijde van de A.R. P. Het stellen van eisen, juist bij een poging uwerzijds om tot samenwerking te komen is, m.i. niet de juiste metho de. Mede hierdoor werd, en wordt, „een slechte dienst bewezen aan de christe lijke politiek", zo kan men ook niet spreken van „in CHRISTUS één". U bent van mening dat de historisch gegroeide verschillen niet meer spreken en dat de overeenkomsten in de prin cipiële benadering der vraagstukken groter zijn dan de verschillen, staat U mij toe juist het tegenovergestelde te moeten constateren. De lands- en ge meentepolitiek zijn niet te scheiden en steeds weer moet worden vastgesteld dat er tussen de christelijke partijen verschillen zijn in de benadering van politieke vraagstukken. U gelieve hier niet uit op te maken dat er van mijn kant onwil is om te komen tot samen werking. Ik zie alleen, dat de verschil lende partijen niet rijp zijn voor deze stappen en dat geldt ook t.a.v. de A.R.P. Is daarvoor haar superioriteitsgevoel niet een overtuigend bewijs? En er zijn nog wel andere factoren die een rol spelen. Een voorbeeld is de kerkelijke gespletenheid. Idealen als oecumene en politieke samenwerking zijn nauw met elkaar verwant. Overhaaste stappen worden later betreurd en werken dan juist mede slechtere verhoudingen te kweken. U spreekt goede wensen uit t.a.v. de aanstaande verkiezingen, mogen ze ook voor U in vervulling gaan. Met vriendelijke groet en met de meeste hoogachting, C. P. VAN ECK, Wilhelminastraat 41, Oude Tonge (C.H. vertegenwoordiger V. d. gem. Oude Tonge)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1