spaarzin is in RAIFFEISEN-SPAARWEEK 1 HAYEHWERKERS Bartimeüs - actie brachi één miljoen op jk 21-30 OKTOBER 1965 ZaaiTDRWE i Voorlichtingsavond: Cycl Oostersclieideiirug verwacht bijna 5 miljoen aan tol Nieuws uit Zeeland ï5-^f de spaarbank met volledige bankservice BUTAGAS CAAGO amen fit ge- Steeds meer mensen vinden het de gewoon ste zaak van de wereld om de Raiffeisenbank binnen te stappen en een spaarrekening te openen! Waarom ook niet! Daar is die bank tocii voor? Uw geld zit er goed, ja, veel beter dan thuis. Want ook de rente is niét te versmaden. Kom, ga sparen of spaar extra tijdens de Raiffeisen- Spaarweek. U dost wat honderdduizenden doen: profiteren van de service die deze bank u geeft! IDEAAL! WASKOMFOOR MET... D. STRUIK ,0««>SMEESrf,,^ ■Rotterdam WERKSTER Boerderijtje wasmachine Burgerwoning Den Bommel spande de kroon met een bijdrage van 25.000 gulden Kanselboodschap over omgang verloofden Restauratie Herv. kerk te Haamstede KERKNIEUWS SUCCES VAN NEDERLANDERS IN ZUID-AFRIKA 1965. Jtte de Icih zü Insatie Istrekt Ie mo- Ichris- ooms- Jiervan lin het Jii ge it, dat raars- 3t be- fen een lasting fs, dat tn an- Ifenen, srecht ■is van iTeder- Iteste- Ipaan- Vorden een leen- 60 uur Island. mijn lakt". mor- In, als zulke grote I altijd had over to an- hero lussen. )insdag 26 oktober 1965. „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 [en op 70,8»/o) licht Ien /■Qorts et een ae af- ewa- fr via- |an de /egge- Ihaltes Itram- Jtandig Ijd de >er de 1 harte Jetref- linfor- geen lemen, len bij It. SHEUi Berkenlaan 37 Middelharnis Tel. 01870 2252 Direct leverbaar: MANELLA TARWE CLEO TARWE FLEVINA TARWE IBIS TARWE FELLX TARWE Middelharnis, Telefoon (01870) 22 98. vraagt voor haar Stuwadoorsbedrij f, Waalhaven Pier 2 De bijzonderheden over het werk, de verzorging, de werk tijden, de reisregeling en al het andere dat u moet weten voor u kunt beslissen of u in dit moderne stuwadoorsbedrijf wilt werken, kunt u horen en zien op de voorlichtingsavond met filmvertoning. STELLENDAM op donderdag 28 oktober 1965 des avonds om 20.00 uur in Verenigingsgebouw 't Haegse Huus, Haagsestraat 4. nS- GEVRAAGD een 1 of 2 dagen per week. Mwr. van KAMPENHOUT Voorstraat 33, Sonunelsdijk Telefoon (01870) 2312 Te koop gevraagd op Flak- kee (oud geeft niet) op eigen grond, óf een woning, óf bouwgrond. Brieven onder no. 548 bur. van dit blad. Pracht collectie GEBRS. VAN EESTEREN Langeweg 18 Nieuwe Tonge Te koop aangeboden: met wringer. In goede staat. Merk A.E'.G. Boezemweg 12a Dirlcsland Bod gevraagd op Direct te aanvaarden. P. V. d. HOUTEN Ring 25 - Nieuwe Tonge In de Expoihal te Hilversum zijn dion- derdag allen, die het blindeninstituut Barthimeüs te Zeist een goed bart toe dragen, bfl elkaar geweest ter viering van liet 30-jarig bestaan van de sdhool, waar jongens en meisjes met een min der gezichtsvermogen hun opleiding ontvangen. Uit alle provincies was meö aanwezig en ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan werd er provinciegewijze een bedraig aangeboden, dat zal dienen voor de bouw van een nieuwe school. Friesland droeg af Utrecht Gelderland Groningen Zeeland Overijsel Noord-Holland Limburg Drente Noord-Brabamt Lisse 83.198,— 93.248,37 97.191,03 32.053,91 38.602,13 82.498,78 41.176,24 5.074,11 42.178,79 27.103,67 10.000,— De Urker vissers zorgdenl voor f 1.200,De oudercommissie van Barthi meüs voor 12.319,51 en op het kantoor van Barthimeüs kwam een bedrag van 125.000,binnen terwijl er nog een oude kous werd gebracht met 300, en bovendien werden tijdens deze jubi leum-viering de namen van 36.041 nieu we contribuanten overhandigd. Voor een en ander zorgde Johan Bodegraven, die zijn sporen op het gebied van het inzamelen van geld allang heeft ver diend. Het zijn enorme bedragen, waar het bestuur van Barthimeüs zeer dankbaar voor was bij monde van de voorzitter mr. H. B. van Rhijn. De bedragen die op originele wijze werden overhandigd, waren, de moeite waard, maar Den Bommel op Goeree-Overflakkee span de de kroon. De heer Both te Den Bom mel werd ten tonele gevoerd met zijn groep, die sinds juni van dit jaar niets anders gedaan hebben, dan mogelijkhe den gezocht om Barthimeüs een jubi- leumgesohenk aan te bieden, dat alle verwachtingen zou overtreffen. Dat ging niet om eigen eer, maar in de eer ste plaats om het werk van het insti tuut te stimuleren, en de mensen, die minder kunnen zien dan nodig is in het dagelijks leven, te helpen. De meisjes, die dag in dag uit met collectebussen hebben gelopen, die speldjes hebben verkocht en die geen mogelijkheid onbenut hebben gelaten om het bedrag steeds hoger te krijgen, waren in Flakkeese klederdracht gesto ken. Voor deze gelegenheid hadden ze 'n lied gemaakt, dat nu voor de 4000 men sen, die in de Expohal bijeen waren, ten gehore werd gebracht. De wagen, die ze voor de actie hadden gemaakt en waarmede ze alle gemeenten op het ei land zijn afgeweest, werd de zaal bin nen gereden, onder luid applaus, want dhr. Bodegraven had het werk van de ze groep uiteengezet en hen tot voor- beid gesteld aan hen, die eventueel nog aan de kant staan. De heer Both kon de heer Bodegra ven mededelen, dat van het bruto-be- drag voorlopig 25.000,naar Barthi meüs gaat. De heer Bodegraven, schooi er in hart en nieren, wilde het bruto- bedrag weten en toen hij dat wist, was de heer Both zo goed niet, of hij moest het voorlopige bedrag op 27.000, stellen, hetgeen ook gebeurde. De heer Both droop onmiddellijk door de mand. Den Bommel telt een paar duizend in woners; Goeree-Overflakkee 34.000, waarmede is bewezen, dat men op Flak- kee eii zeker in X>en Bommel, wel wat over heeft voor Barthimeüs. Het ge middelde van alle giften, die donderdag in de Expohal werden aangeboden, is hoog, maar dat van Den Bomm.el steekt ver boven dat gemiddelde uit. De heer Both heeft de wagen, waarop in miniatuur het instituut is afgebeeld en in maquette gebracht, in het in stituut achter gelaten. Wat er mee zal gebeuren is nog niet zeker, maar vermoedelijk zal hij worden uitgeleend aan groepen, die een actie op touw gaan zetten. Er is bijna een miljoen bij elkaar ge bracht. Het is een formidabel bedrag, maar nog lang niet genoeg voor de nieuwe gebouwen, die zullen naoeten verrijzen teri. behoeve van de blinden en de meisjes en jongens met en beperkt gezichtsvermogen. Daarom zal de wa gen nog veel meer diensten gaan bewij zen. In de begroting van de N.V. Provin ciale Zeeuwse Brug Maatschappij komt een bedrag voor van 4.910.000,dat over 1966 aan tolopbrerigst wordt ver wacht. Daar komt dan bij de bijdrage van de Provincie Zeeland groot 750.000,zodat de totale inkomsten voor 1966 op f 5.660.000,— worden ge schat. De uitgaven zullen zijn: Voor onderhoud brug 254.000 voor tol-inning 186.000 Bestuur en beheer 60.000 Omzetbelasting 196.400 Rente kapitaal 3.40O.00O Afschrijving 1.563.000 Totaal 5.659.40O Dat de brug op 15 dec. a.s. in gebruik kan worden genomen inplaats van op 1 april 1966 levert een voordeel op wat op het tekort van de veerdienst Zierikzee- Kats zal worden afgeboekt. Voorstellen ziillen worden gedaan de Prov. begro ting te wijzigen in die zin, dat de bij drage van 750.000,voor de Ooster- scheldebrug met 116.000,zal worden verminderd. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Woensdagavond half acht hoopt ds. G. Mouw van Middel harnis voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan, om voorbereiding voor het Heilig Avondmaal te houden. Zon dag a.s. D.V. zal Ds. G. Mouw bedie ning van het H.A. houden en 's avonds nabetrachting In de kerken van Leeuwarden-west is kort geleden op twee achtereenvol gende zondagen een kanselboodschap voorgelezen over de „omgang van ver loofden, en jongens en meisjes", lazen wij in het Centraal Weekblad der Ger. Kerken in Nederland. Deze omgang wordt „in toenemende mate al te vrij" genoemd; in een aantal gevallen is een gedwongen huwelijkssluiting daarvan het gevolg. In de boodschap wordt ge zegd dat de kerk in alle eeuwen van haar bestaan zich tegen dit kwaad heeft moeten keren, maar dat er in onze ja ren nieuwe en verontrustende aspecten zijn. „In de eerste plaats is het opvallend dat dit euvel zich veelal voordoet bij jonge tot zeer jonge gemeenteleden bij wie van werkehjke mondigheid nauwe lijks of geen sprake is. In de tweede plaats moet worden ge wezen op het feit dat het zodoende on der meer komt tot haast-huwelijken van jeugdigen die elkaar maar amper kennen, zodat de basis waarop men tot een huwelijk geraakt, angstig smal is. En in de derde plaats vindt de ker- keraad wel het meest opvallend aspect, dat onder verschillende jongeren van enig schuldbesef en schaamtegevoel soms nauwelijks sprake is. Verschillen de malen heeft de kerkeraad zich afge vraagd of in geval van ernstig gebrek aan schuldbesef in kerkelijke bevesti ging van een gedwongen huwelijk wel kon worden toegestemd". Daarom werd heel de gemeente, ou deren en jongeren, er duidelijk aan her innerd dat heel het leven, ook de sexua- liteit gebonden is aan Gods geboden en beloften. Niemand mag eigenmachtig en egoïstisch grijpen naar huwelijk en se- xualiteit. STA» AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. Donderdag half acht hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. G. Mouw. Gevonden een boodschappenmandje, dat opgehaald kan worden bij kapper Bakelaar. Tijdrede S.G.P. A.s. vrijdagavond 29 oktober te half 8 zal in het kerkgebouw der Ger. Gemeente voor de S.G.P. kies vereniging ds. van Wijnmaalen, Ned. Herv. Pred. te Maartensdijk (U) een tijdrede houden. SCHOUWEN-DUIVELAND Reeds enkele jaren moest het bede huis inwendig grondig worden grestau- reerd. De kerkeraad heeft zijn goedkeu ring gegeven aan een door een architect opgezet plan. Dan zullen de plinten van de binnen- en buitenmuren worden hersteld, de vloer vlak gelegd, terwijl ook de kansel en de banken onder han den genomen zullen worden. Het schot tussen de kerk en de loopkerk zal be langrijk lager gemaakt worden, zodat in de zomer, bij een groot aantal kerk bezoekers in de loopkerk stoelen kun nen worden geplaatst. Het ligt in het voornemen de werkzaamheden nog voor a.s. lente gereed te hebben. Toenemenide belangstelling voor theologie Met in totaal 160 studenten is de Theo logische Hogeschool te Kampen het nieuwe schooljaar begonnen. Er meld den zich 30 nieuwe studenten aan, waar van 21 voor het kadidaatsexamen en 9 voor het doctoraal examen aan de Cal- vijn-academie. Bovendien gaven zich 49 reeds dienstdoende predikanten op voor de theologische werkgroepen, die in Kampen onder leiding van verschil lende hoogleraren zijn gevormd voor actuele theologische vraagstukken. De toegenomen belangstelling voor de theologische studie blijkt ook uit de cij fers van de Vrije Universiteit. Hier re gistreerde men 63 eerstejaars voor de theologische faculteit, onder wie vijf vrouwelijke en acht nieuwe studenten voor het doctoraal examen. Van de nieuw ingeschrevenen hebben er twin tig een diploma h.b.s., kweekschool of gymnasium B en zij volgen eerst de aanvullende opleiding. Een totaalcijfer kan van de theologische faculteit aan de Vrije Universiteit nog rüet gegeven worden, omdat de inschrijving nog open staat. Vorig jaar telde men in totaal 368 theologische studenten. (Centraal Weekblad) OOSTERLAND Ratio-bouw. Door de aannemer fa. den Hartog is een begin gemaakt met de bouw van 20 ratio-woningen, viraar- voor moet worden geheid. Er zullen plm. 400 houten palen van IV-h meter in de grond worden gedreven op een diep te dat zij onder de waterstand blijven en dus niet verrotten. THOL.EN Burgerlijke stand over sept. 1965. Geboren: Jacobus Johanis z.v. L. J. Lang en L. J. Baay; Pieter Mattheus z.v. M. P. Roggeband en J. M. Huisman. Getrouwd: Cornells Johannis Apers met Johanna Maria Hommel; Bernar- dus Hendricus Maria Weijs met Johan na Pollie. Overleden: Dina Johanna Hoek, 85 j. wed. van W. IJsseldijk. Benoeming. In verband met het ver trek van mevrouw Reith naar Voor schoten is nu tot presidente van de afd. Tholen van de N.C.V.B. benoemd me vrouw Fondse. Verkoping van de „Bameskrans''. De dezer dagen gehouden verkoping van goederen van de Hervormde Dames- krans heeft bruto 2630,07 opgebracht. Deze bazar is dit jaar weer een succes geworden. Benoeming. De heer J. van Elsacker boekhouder-kassier van de Nutsspaar- bank te Tholen is dezer dagen benoemd tot directeur van deze bank. Bedankt voor beroep. Ds. P. Blok te Dirksland heeft bedankt voor het be roep naar de Geref. Gem. te Tholen. Dankzij nieuwe uitvoermogelijkheden die geschapen zijn door het moderne snelvervoer en de technische kennis van immigranten uit Nederland en Skandi- navië, heeft het Zuidafrikaanse bloe- menbedrijf een schouwspelachtige ver andering ondergaan, schrijft het blad „Tegniek". In de Strubenvallei, bij Roodepoort in Transvaal, zijn honderden morgen grond met bloemen bedekt. Hier staan de grootste bloemenkassen van het zui delijk halfrond. Zij zijn het eigendom van de uit Nederland afkomstige ge broedere Toxopeus. Eén van deze kas sen is groot gnoeg om met gemak vijf voetbalvalden te herbergen. Vandecember tot februari worden el ke dag vijftig ton snijbloemen per vlieg tuig naar het buitenland uitgevoerd. (African Express)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 3