1 II Interkerkelijke Studiecommissie stelde nota over bejaardenzorg samen SCHAKEN Ktn^deïPiCKe^e Ni Een nieuwe toelcomst voor liet verdronken land van Znid-Beveland BO: Spa Diti OOLTGENSPLAAT Reeds 58 bejaardenwoningen gebouwd Verlangens: Dienstverleningscentrum met centrale keuken J. Keuvelaar 4 voordelen 2.x I he sp do G< m Organist Piet Post in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis T.V. in uw Rolls Royce ♦♦♦♦♦♦♦I Kinderboekenweelc ♦♦♦♦♦♦♦I Blsdz. a „EILANDEN-NIBUWS" Vrijdag 22 oktober De bevolking van Goeree-Overflak- kee veroudert en daarmede heeft zich voor de meeste gemeentebesturen op het eiland een nieuw probleemi voorge daan. Er vpordt aUerwege naar oplos singen gezocht, in de ene gemeente meer dan in de andere, maar het pro bleem is er eenmaal en men heeft er zich maar mee te bemoeien. Het aantal bejaarden in Ooltgenjsplaat bedraagt bqna 12P/o van de bevolking, terwfll het landeiyk gemiddelde iets meer dan l(F/o is. In Ooltgensplaat heeft men zich lang en breed beraden. In de afgelopen twee jaar is er in brede kring van gedachten gewisseld. Aan het achtereenvolgens in eigenikring, in aparte contbinaties, in een door het gemeentebestuur inge stelde bejaardencommissie en ten slotte in een door de Stichting Gezinszorg Oost-Flakkee in het leven geroepen kleine studie-commissie is met toewij ding deelgrnomen door Ned. Herv. kerk; door de Geref. kerk; het gemeenttebe- stuur; het burgerlijk armbestuur; het bestuur van Boedel Bigge; van de wo- ningbouvrvereniging; de afdelingen van het Groene Kruis en het Rode Kruis; besturen van vrouwenverenigingen; het comité bejaardenreisjes; de gemeenfte- arts; de plaatselijke predikanten; de burgemeester en de maatschappelyk werkster. Tenslotte is door de Stichting Gezins hulp een studie-commissie op inter- kerkeiyke basis in het leven geroepen, die de resultaten van het overleg in een nota heeft sameögevat, waarin voorlo pige conclusies worden getrokken en suggesties worden gedaan. Het rapport bedoelt te zön een basis voor overleg om te komen tot een voor allen bevre digende regeling van het bejaarden vraagstuk. Eigen levenspatroon Zoals iedere leeftijdsgroep hebben de bejaarden een eigen levenspatroon. De voornaamste kenmerken die het levens patroon voor de bejaarden bepalen zijn dat men in het algemeen niet meer deelneemt aan het arbeidsproces met als gevolg daarvan dat de inkomsten zijn verminderd en de beschikbare vrije tijd is toegenomen. De woningbehoefte is van karakter veranderd doordat er geen kinderen meer inwonen en dat de lichamelijke gesteldheid omvangrijk huishoudelijk werk niet meer toelaat. Bovendien stijgt het ziektecijfer op ho gere leeftijd eni vermindert de algeme ne validiteit. Hieruit kunnen allerlei problemen voortvloeien, zoals verveling, op straat slenteren, verwaarlozing; ondervoeding, kolendampvergiftiging, verkeersonge lukken en ongevallen in en om de wo ning. Dit alles bij elkaar noemt men dan in Ooltgensplaat een maatschappe lijk probleem en een voorwerp van zorg Men wil dit probleem en de zorg tijdig onderkennen en niet de lange weg van het particulier initiatief, kerk en over heid volgen. Zorgen voor de bejaarden Er zijn reeds voorzieningen getroffen in Ooltgensplaat. Daarvan getuigen de 58 bejaardenwoningen, waarvan in 42 woningen centrale verwarming is aan gebracht. Eén keer per week is er in het verenigingsgebouw een bejaardenmid- dag, voornamelijk bedoeld als ontmoe tingsplaats voor gezellig samenzijn. In het Ned. Herv. verenigingsgebouw Elthato wordt sedert 10' jaar één keer per maand een bejaardenmiddag ge houden en ook in Achthuizeru is er we kelijks een bejaardensocieteit georga niseerd. Er worden bejaardenreisjes georgani seerd, waaraan gemiddeld 55 bejaarden deelnemen. Men overweegt deze activi teiten uit te breiden tot Achthuizen, waar men voor eigen uitstapjes zorgt. Door de Stichting Gezinshulp Oost- Flakkee wordt in stijgende mate hulp verleend aan bejaarde echtparen of al leenstaanden. Ook de taak van de wijk- verpleegster t.a.v. de bejaarden is toe genomen. Het Rode Kruis zorgt in geval van ziekte en hoogtijdagen voor attenties. De welfarewerkster is actief en de vrouwenverenigingen dragen graag hun' steentje bij tijdens de bejaardenmidda gen. Het is allemaal lofwaardig en men zal op deze medewerldng blijven reke nen, maar men wil meer voorzieningen en daarom is het rapport een prachtige leidraad. De verstrekking van warme maaltij den is een eerste vereiste. Daarbij be hoort een dienstverleningscentrum. Er moeten voorzieningen getroffen worden bij geval van ziekte der bejaarden; er moet een alarmbel komen, huishoude lijke hulp, een permanente conversatie ruimte en een bibliotheek. De studie commissie is tot de conclusie gekomen dat aan warme maaltijden behoefte be staat. Wanneer 2«/o van de bejaarden aan de verstrekking van warme maaltijden deelneemt, kan men aannemen, dat er behoefte bestaat, zoals dat ook het ge val is bij de bouw van concertzalen e.d. In de praktijk is bewezen, dat men uit enquêtes bij bejaarden geen conclusies kan trekken. Er is indertijd een enquet- te gehouden toen het rusthuis te Som- melsdijk gebouwd zou worden. Van de 33.000 inwoners op Goeree-Overflaldiee wilden 3 bejaarden wel overwegen daarin te gaan wonen. Er werd een rusthuis gebouwd met 140 bedden en nu is er een lange wachtlijst. Het werd een groot avontuur geacht toen Ooltgens plaat 6 bejaardenwoningen ging bou wen zonder één aanmelding. Daarna werden er 42 gebouwd met centrale verwarming en dat blijken er 20 te wei nig te zijn. Voor de verstrekking van warme maaltijden werd deskundig advies inge wonnen. Hieruit is gebleken, dat deze voorziening kan geschieden zonder ver lies bij een deelname van 40 tot 50 per sonen. Voor de organisatie hiervan is een keuken nodig, een keukeninventaris, een kookster, een bezorger, een serveer wagentje en speciale stapelpannen. Een en ander wordt begroot op 20.000, De kosten van de maaltijden zullen zo laag mogelijk gehouden worden en de prijs binnenkort bekend gemaakt wor den. Het zal minder dan f 2,zijn. Op de verzorging van de maaltijden en op de inkoop zal worden toegezien. In elk geval zullen de diverse diëetpatienten dagelijks bekend moeten zijn. Men neemt aan, dat er geen zieken- zaaltje behoeft te zijn. Zieke bejaarden, die niet thuis verpleegd kunnen wor den, zullen binnenkort terecht kunnen Zandpad 32 - Middelharnis in de daartoe bij 'het rusthuis in te rich ten verpleeginrichting, waar de ver- pleegdagen door het ziekenfonds wor den vergoed. Een ziekenzaaltje, waar minder dan 50 patiënten in worden ver pleegd, wordt niet aangemerkt als ver- pleeginrichtig en daarom zou dit voor Ooltgensplaat ondoenlijk zijn. Wel is nodig een keuken voor de be reiding van maaltijden; een ruime pro- visiekast een ruime badkamer, waarin ook ruimte voor voetbehandeling; enke le logeerkamertjes, waar elders wonen de familieleden de nacht kunnen door brengen en natuurlijk een woning voor de toezichthouder, of het toeziend hou dend echtpaar. Mogelijkheden Bij het bouwen van een complex be jaardenwoningen, tenminste 20, wordt de gewenste accomodatie in het bouw plan opgenomen en over de gezamen lijke huren omgeslagen. Dat betekent een hogere huur, maar die kan worden gesuppleerd in de hun toekomende uit- l!;ering door de gemeente. De tweede mogelijkheid is, dat de woningbouwver eniging vlak in de buurt van een groot complex bejaardenwoningen een aan zienlijk bouwproject verwezenlijkt, waarbij de hoekwoning wordt gebouwd als dienstverleningscentrum. De voor laatste woning kan dienen als huisves ting voor de toezichthouder, waarbij een tussenverbinding zorgt voor toe gang naar de gemeenschappelijke keu ken. Er is ook een mogelijkheid tot het bouwen van een geheel nieuw project, waarvan de kosten van de bouw gesteld kunnen worden op 60.000,In het rapport wordt de tweede mogelijkheid als redelijk aangenomen. Immers, het opvangen van de onrendabele top door de Algemene Bijstandswet werkt onbil lijk voor de nietybij standsmensen, die een eigen vermogentje hebben. De stu diecommissie heeft een uitvoerige be rekening gemaakt in het rapport. Een bejaarde zieke heeft voortduren de zorg nodig. Arts en verpleegster heb ben daarvoor de nodige aandacht, maar zij gaan en de zieke blijft Alleen! In het gunstigste geval mag gerekend worden op de hulp van familie of buren, m.aar de vaak ontnuchterende werkelijldieid houdt de waarschuwing in, zich daar niet blind op te staren. De beste op lossing is dan de alomvertegenwoordig- heid van een „goede ziel". Zouden bij zondere omstandigheden zeer tijdelijke afzondring van een zieke nodig maken, dan zou daar eventueel een der be schikbare logeerkamers voor kunnen worden gebruikt. Over de alarmbel schijnt tdtvoerig ge debatteerd. De alarmbel heeft tot doel ingeval van ogenblikkelijke nood, hulp op te roepen. De bel kan ook gebruikt worden als verzetje en men voelt er wel voor een mechanische spreekinstallatie aan te leggen. Huishoudelijk werk wil men op brede basis zien, zoals het zemen van ramen, asemmers buiten zetten, boodschappen doen, aangetekende stukken verzenden, postwissels innen, een verzoekschrift opstellen, goedenmorgen wensen, waar door men in de morgen reeds bij de be jaarden komt, een kamer opruimen en een bed opmaken, kortom, al hetgeen af en toe bij gezonde bejaarden eens te doen valt en waartoe men zelf soms niet in staat is, zou de taak van het dienstverleningscentrum, moeten zijn, zodra burenhulp tekort zou schieten. Het spreekt vanzelf, dat een eru ander hoge eisen stelt aan de karaktereigen schappen van de desbetreffende func tionaris. Een permanente conversatiezaal en bi bliotheek, waarin grotere gezelschappen bü verjaardagen en lezingen, onder ge bracht kunnen worden, is onontbeerlijk. Voor de bibliotheek kan een goed be gin gemaakt worden, door een boeken- inzameling te houden. Eerst heeft men gedacht aan de keu ken van het verenigingsgebouw 't Cen trum. Dat is niet haalbaar, omdat het dienstverleningscentrum de keuken da gelijks nodig heeft en het verenigings gebouw vrijwel dagelijks moet kunnen beschikken over de keuken. Men heeft echter wel een regeling kunnen treffen, om de keuken, zolang het dienstverle ningscentrum niet geheel gereed is, in gebruik te Icrijgen. Er zullen dan zo af en toe twee kapteins op één schip zijn, maar voor tijdelijk zal hiertegen geen bezwaar zijn. De stichting De stichtingsacte is op 13 oktober voor de notaris verleden. Het bestuur bestaat uit mensen van verschillende instellingen. Burgemeester W. M. van der Harst is benoemd tot voorzitter; de heer K. van Ostende tot secretaris-pen ningmeester vanwege Gezinszorg; de heer A. Mans vanwege de Ned. Herv. kerk; J. J. Meijer, vanwege de diakonie van de Ger. Kerk; Iz. Groenendijk na mens de gemeenteraad. Het rapport is aan de betreffende in stanties toegezonden en aan het ge meentebestuur. Tevens is bijgevoegd een ontwerp van de stichtingsaktie, die vrijwel gelijkluidend is aan die van de Gezinszorg. Het doel is het verstrekken van daad werkelijke hulp aan bejaarden van 65 jaar en ouder binnen het werkgebied van de stichting, welke steun en voor lichting zal geven in de ruimste zin van het woord. Van de Gereformeerde Gemeente is bericht ontvangen, dat zij hieraan geen medewerking zal verlenen. Er zal gtracht worden zaken te doen via een verdeelsleutel. De Geref. kerk; Ned. Herv. kerk; instelling voor maat schappelijke zorg en de gemeente. De verhouding staat als 1 3 4 4. In die verhouding zal men vermoedelijk het werk aanvatten en op zeer korte tijd. Men zal zo snel mogelijk beginnen met het verstrekken van warme maal tijden. Dezer dagen zullen allen, die daarvoor in aanm^erking komen bericht ontvangen van de stichting, waarin ge vraagd zal worden of men wil deelne men aan de warme maaltijden en waar in is medegedeeld, dat hoe de verstrek king zal gaan en de kosten. De voorzie ning moet voorlopig ergens onderge bracht worden, waarbij in het geval van het verstrekken van maaltijden aan de keuken van 't Centrtmi is gedacht. Er is een oproep geplaatst voor solli citanten hoofd-bejaardenhulp. In deze oproep is niet in details beschreven wat de taak zal zijn. Het is opbouwend werk en voor iemand die dit werk wü, is er een prachtige taak weggelegd. Er is overleg gaande met de woningbouwver eniging over de mogelijkheden van de bouw van het dienstverleningscentrum in het raam van de woningwetwoning bouw. De woningen zullen moeten wor den aangepast aan het centrum en na tuurlijk zal men zich moeten beraden over: wie zal dat betalen? De verdeel sleutel is gevonden en het is wel dmde- lijk, dat er geen enornve kosten gemoeid zijn met de plannen die men in Oolt gensplaat heeft. Het zal wel effectief werken en misschien een voorbeeld voor andere gemeenten die eveneens met het probleem van een verouderde bevolking zitten. Onze RÜBBERHANDSCHOENEN zijn goed van pasvorm, zijn prima gevoerd, goed voor landwerk en niet duur. Keuze uit drie fabrikaten. FA. WED. J. KURVINK'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL Ouddorp Vrijdagavond 15 oktober speelde de schaakclub „De Zwarte Pion" uit Mid delharnis zijn Ie ronde in de 1ste klas se van de Rotterdamse Schaakbond te gen „De Pion Rotterdam-Zuid", en met succes. „De Zwarte Pion" stond al vlug met 2-0 achter, maar door kranig volhouden van de spelers der Zwarte Pion was het weer vlug 2-2 om vervolgens de eind stand te brengen op 6'V2-3%. Te vermelden valt dat in de schaak club van Rotterdam-Zuid twee dames meespeelden. Hieronder volgt de uitslag: (Eerste kolom spelers van de Zwarte Pion, tweede kolom die van Rotterdam- Zuid). W. I. Peeman F. M. Abrahams 0-1 G. de Jager J. Geuvers 1-0 Dr. K. J. Huisman P. Stam 1-0 J. Koster Mevr. Roodsant 0-1 C. J. Smit Mevr. J. Mestman 1-0 J. Boeter J. Portman *h-Vz M. H. Koese M. H. Lugtenburg 1-0 J. J. de Jager B. J. Toledo 1-0 A. Jansen R. de Quack 1-0 C. Poortvliet J. de Bes 0-1 Uitslag SVa - SVa. Hieronder volgt een partij tussen de heer J. Koster met wit en mevr. Rood sant met zwart. Nimaso-indisch 1. d2—d4, Pg8—f6; 2. cS—c4, e7—e6; 3. Pgl—f3, b7—b6; 4. Pbl—c3 beter is g3. 4Lfa—b4; 5. Ddl—c2, Lc8—b7; 6. Pf3—d2, c7—c5; 7. a2—a3, c5xd4; 8. a3xb4, d4xc3; 9. b2xc3, 0--0; 10. f2—f3, Pb8—c6, 11. d2—d4, Dd8—c7; 12. Lfl— e2, d7—d5; 13. 0—0, d5xc4; 14. Pd2xc4r, b6—b5; 15. Pc4—e3, a7—a6; 16. f3—f4, TaS—c8 er dreigt nu Pxb4; 17. Le2—d3, Dc7—b6; 18. Dc2—f2, Pc6—e7; 19. e4—e5 Pf6—e4; 20. Ld3xe4, Lb7xe4; 21. Kgl— hl, Tc8xc3, wit heeft een pionoffer ge bracht, omdat deze pion toch zwak is, na de volgende combinatie krijgt hij deze pion weer terug. 22. Pe3f5, Pe7d5, dekt zijn dame. 23. Df2xb6, Pd5xb6, 24. TalxaS, Pb6— c4, 25 Pf5—d4, Pc4—e3; 26. Lclxe3, Tc3 xe3; 27. Tfl—dl, h7—h6, schept een vluchtveld voor de koning zodat de an dere toren zonder gevaar in de strijd geworpen kan worden. 28. Khl—gl, Tf8—c8; 29. Pd4xb5? Laat Beste meisjes en jongens! In dit kinderhoekje komt wel het vierde raadsels, maar dat is toch het laatste raadsel niet. Zoals ik al heb ge zegd, komen er 5 raadsels in dê okto bermaand. Het is dus nog geen inzen den. Een neefje beweerde, dat ik de vorige keer niet gezegd had dat het inzen den was, maar dan heeft hij het hele hoekje niet gelezen. Jullie weten wel beter. Maar nu is het dan nog géén inzen den; wachten op raadsel 5. Hier is het nieuwe raadsel voor de ze week. OKTOBERRAADSEL 4 IX 3 X 4 X 5 X 6X 7X 8X 1. Tegenstelling van leugen. 2. Vrucht boom uit de warme landen; komt ook in Palestina voor. 3. Het jongste kind wordt wel eens zo genoemd. 4. Slagin strumenten bij de muziek. 5. Groot bloedvat, dat het bloed voert van het hart af. 6. Oude man. 7. Soort eend; broedt in onze duinen; maakt een nest onder de grond. 8. Plaats aan de Maas in Limburg. De kruisjeslijn, van boven schuin naar beneden, vormt de naam voor de tijd, waarin wij nu leven. BRIEVEN Loesje N., Dirksland. Gelukkig dat de proefmonsters nog gemaókt konden worden. Zie je er niets meer van? Ja, met Margreet dien je wel rekening te houden. Alles maar goed opbergen, want haar handjes grijpen heel ver. En als ze iets in hun bezit hebben, dan wordt het kapot gemaakt. Dat deed jij nu vroeger ook. Geloof je het niet? Jofce V., Ouddorp. Dat is fijn, dat je pas over een half jaar terug moet. Dan gaan we goed vooruit en zien we be terschap. Gaat het goed in de vijfde klas? Daar ben ik blij om. Moet je daar al engels leren? Dat valt niet mee, voor al niet wat de uitspraak betreft. Maar goed luisteren en veel oefenen. Henk K., Harderwijk. Hartelijk wel kom, Henk! Je bent één van de jongste, maar er zijn toch meer van jouw leef tijd. Heeft je moeder vroeger ook met het raadselen meegedaan? Als dat zo is, dan moet je me eens vertellen hoe ze eigenlijk heet. Als je volhoudt om te raadselen, zal je niet dikwijls een brief uit H. schrijven. Wanneer gaan jullie verhuizen? Willy de K., Herkingen. Dat echte na jaarsweer was toch maar voor heel korte tijd, want nadien was het heel mooi! Wat zal Hans blij geweest zijn toen hij jou onverwacht zag! Heb je die week met het meisje van drie al achter de rug? En hoe is dat gegaan? Veel gemakkelijker dan je dacht, denk ik. Zo is het tenminste in de meeste gevallen. AdriaTM P., Middelburg. Heb je dat schrijven jezelf maar aangeleerd? Nou, dat is knap, vooral in zo'n korte tijd. Nee, over dat diploma had je nog niet geschreven. Fijn, dat jullie het nu alle bei hebben. Moeten jullie nu voor het tweede gaan oefenen? Maar dat zal dan wel een hele tijd duren, want ik lees dat het bad nu gesloten is. Een klein kind van mij struikelde bij het laatste nummertje. Struikelen, nou ja, dat be grijp je wel. Tfiea N., Dirksland. Leuk, om toen met MIargreet naar oma te gaan! Ver der heb je het over prettige en minder prettige vakken op school. Zo'n pret tige morgen wordt opgenoemd, maar de vakken van die middag (bah!) noem je niet. Nu weet ik nog niet wat je minder graag doet. In elk geval weet Margreet dat zij weg moet als er een auto nadert. Die step komt later wel. Aja den B., Herkingen. Nu moet je het een beetje uit gaan kienen wanneer je aan me zal schrijven, want die rip- pen (of reppen, zoals jij ze noemt)! Het eten, dat maar een zesje waard was, zal toch wel gesmaakt hebben. Het zou een kostje naar mijn zin zijn geweest. Krijg je voor de trappelzak en voor het truit je ook een cijfer? Zijn die twee stuk ken al klaar? Jam, P., Middelburg. Vind je het zo leuk in de nieuwe klas? Dat is fijn, voor jou en voor de meester. Is er geen overdekt zwembad bij jullie? Dat zal er dan nog eens van moeten komen. Dat tekeningetje doe je in een paar minu ten, denk ik. Is het een groepje hui zen buiten Middelburg? Beijke den B., Herkingen. Jullie heb ben veel handwerken, hoor! En veel praktische dingen moeten jullie maken. Ik denk, dat je het wel een mooi vak vindt op school. Ik geloof, dat er niet veel kinderen zijn, die een onvoldoen de voor handwerken krijgt, Ben je al aan het luierrokje begonnen? Ineke R., Rotterdam. Dat is weer eens iets anders, in Capelle op school. En een klas van een goeie twintig is net goed. Dan kunnen jullie veel beurten krijgen. Ik denk dat het nieuwe orgel nu wel thuis zal zijn. Wie kan er bij jullie zo goed spelen? Wanneer komt dominee terug? Of is er geen tijd voor uitgetrokken? Welk beest uit de dier gaarde moest jij beschrijven? Henk van R., Zeist. Ik verwachtte nog niet, dat je al kon zeggen hoe hei ging. Ja, zo'n beetje wel, maar de tijj is nog te kort om te constateren: het gaat of het gaat niet. Ik hoop het eer. ste. Mocht je portie huiswerk zo groot worden, dat het schrijven aan mij er hij in zal schieten, vind ik dat niet erg want het leren moet altijd voorop gaa»' hè? Sien de V., Koudekerke. Het kó» geen lange brief worden, Natuurliji; niet: tot vier uur les, om half zeven typeles en dan je vader nog verjaren! Nee, ik sta er van te kijken dat er nog enkele regels staan te lezen. Ja, heus het gebeurt, dat er alleen maar oplosJ singen staan. Ik hoop volgende keer een regeltje of wat meer. Leo K., Sommelsdijk. Nee, er wj,; geen tijd meer voor een briefje. Djt komt er van als je niet denkt aan in. zenden. Ik zal het in 't vervolg met heei grote letters moeten laten zetten. Maar gelukkig, je bent er toch met je werk en dat is het voornaamste. Wat zeg \i er van, Leo? Gesa K., Middelharnis. Ja, dat post- papier is prachtig. En je hebt er hee: mooi op geschreven. Wel aardig, hè, on- zelf om je prijs te gaan. Heeft oma jé overgooier al klaar gekregen? Ik ber, blij dat het goed gaat op school. Een mooie school voor meisjes, hè? Dat kun je overkomen: zó goed iets opbergen dat je het nooit meer vindt! Dat is ai veel keren gebeurd onder de mensen. Rien K., Sommelsdijk. Wat héb je je moeten haasten om alles klaar te krij. gen! Maar het is gelukt. En ik kon je briefje lezen! Wat zal je volgende keet veel nieuws hebben! Dan is het nieuws van twee maanden! Adriaan den B., Herkingen. Zijn er geen barsten in de beton gekomen? Niet? Dan heb jij goed gewerkt. Jij hebt de boel toch geregeld nat gehou den? Is het nu veel opgeknapt? Ik denk van wel. En op school de boel ook bijhouden, hoor! Piet van K., Ouddorp. Wat was dat mooi: naar het gemeentehuis, naar de kerk, naar het verenigingsgebouw en daar met z'n allen op het podium, om de meester en zijn jonge vrouw toe te zingen! Welk cadeau kreeg het huwe- lijkspaar? Wat jullie kregen weet ik al; dat is allemaal al op. Was het misschien een lamp? Heleen den B., Herkingen. Dat zal je nog niet dikwijls gedaan hebben: op school aan mij schrijven. Het kón, wa.it je had op dat ogenblik niets anders te doen. Gaat het al wat beter met meet kunde? En raak je al een beetje be kend met frans? Leuk, dat tante en oom er waren met z'n allen. Is tante goed gebeterd? Jaap en Aad vonden het best leuk om jullie weer te zien! Allemaal de hartelijke groeten en tot de volgende keer, hoopt jullie OOM KO. Het ligt in de bedoeling van de „Stichting Kerkconcerten op Goeree en Overflakkee" het komende seizoen weer een aantal vermaarde organisten uit te nodigen tot het geven van een concert. Deze serie orgelconcerten zal D.V. za terdag 30 oktober worden begonnen door het optreden van de bekende Piet Post, sinds 1949 cantor-organist aan de Grote kerk te Leeuwarden. Het programma is door de concert gever zo samengesteld dat werken uit verschillende cultuurperiodes zijn te be luisteren. Naast werken van J. S. Bach, Joh. G. Walther en W. A. Mozart, zullen com posities worden uitgevoerd van de in 1937 overleden Louis Vierne, organist aan de Notre Dame te Parijs, en van Piet Post zelf De aanvang van dit concert is ge steld op 8 uur precies! Programma's aan de kerk verkrijgbaar. In een aantal Rolls Royce Phantom automobielen, waarvan het koetswerk met de hand is vervaardigd, is in de rugzij de van de voorbank een kabinet ingebouwd, waarin een klein-formaat Sony-televisietoestel kan worden ge plaatst. Tot nu toe werden zeven wa gens van een kabinet voorzien waarin een Sony TV-set met een beeldvlak van 13 cm. wordt geborgen. Het kabinet, uit zeer fijne houtsoorten vervaardigd is belangrijk duurder dan de kleine T.V. zelf. Gezien de prijs van deze Rolls Royce Phantom met speciaal koetswerk ruim 88.000 gulden maakt dat niet zo heel veel uit. Zes van de zeven aldus uitgeruste Phantom's zijn aan Amerika verkocht. (DIA) de tweede rij vrij voor de toren, beter zou Ta2 geweest zijn, alhoewel zwart dan ook beter gestaan zou hebben. 29Tc8—c2; 30. Pb5—d6, Le4— d5, 31. Kgl—fl, Ld5xg2t; 32. Kfl—gl, Lg2f3. De witte stelling is hopeloos, 33. Tdl—fl? maakt een aardig slot mo gelijk. 33Tc2^g2t en wit gaf het op. Er volgt mat in vier zetten, Khl, Tg4t, Txf3, Telt Tfl, Txflt en mat. Eindstand na 33Tea—g2t Wit J. Koster Zwart Mevr. Roodsant 10 toi 6 10 Op elk 200 grai superhai haarvers TELEFt (slot) In ons vorige artikel besteedden we aandacht aan de ondergang van Reij- merswaal en we besloten toen met de zin: Wie nu bij eb vanuit Yerseke de Oosterschelde overziet, kan met veel moeite nog enkele schamele resten te rugvinden,, van het eens zo trotse Reij- merswaal. Wat bewoog de werkgroep (en indi rect de regering) er nu toe om juist in dit gebied de vestiging van een haven en industriecomplex te overwegen? Het antwoord op deze vraag kunnen we vinden in de nota's betreffende ruimte lijke ordening en industrialisatie. Hierin merkt de regering o.m. op dat het, ge let op de versnelde economische ont wikkeling in E.E.G.-verband, gewenst is om de aanleg van haven- en indus triecomplexen buiten de bestaande ge bieden (Nieuwe Waterweg en Noord zeekanaal) te bevorderen, ten^inde de steden Rotterdam en Amsterdam te ontlasten, temeer daar er in deze ge bieden ruimtegebrek en een tekort aan arbeidskrachten ontstaan. Het Re\jmerswaal-plan Het was dan ook met bovenomschre ven) doel voor ogen, dat de minister van verkeer en waterstaat in 1962 de Werk groep Ontwikkeling Westerscheldebek- ken instelde. Deze werkgroep kreeg tot taak om, naast het onderzoek naar ontwikke lingsmogelijkheden voor het Wester- scheldebekken, een plan op te stellen voor de aanleg van een haven- en in dustriecomplex in het Verdronken Land van Zuid-Beveland. Dit plan, gereedgekomen in 1964, werd aangeduid als „Reijmerswaal- plan" en het ziet er als volgt uit. Het verdronken land van Zuid-Beve land dient te worden ingepolderd, waar na in dit gebied met de aanleg van voor zeeschepen bereikbare havens en indus trieterreinen kan worden begonnen. Een zeevaartkanaal Een belangrijk onderdeel van het pro ject vormt de aanleg van een zeevaart- kanaal, dat het haven- en industrie gebied met de Westerschelde moet ver binden. Dit kanaal is oostelijk van het kanaal Hansweert-Wemeldinge gepr o j eeteer d en het zal aan Westerschelde-zijde moe ten uitmonden in het oevergedeelte tus sen Hansweert en Waarde. In het Zeevaartkanaal dient een sluis te komen, berekend op schepen van 15.000 t.dw., al dient rekening te wor den gehouden met de mogelijkheid dat schepen van 50.000 t.dw. toegang moe ten hebben tot het havencomplex. Van belang is voorts, dat het haven- en in dustriecomplex in eerste instatie niet hoeft te beschikken over een achter waartse scheepvaartverbinding (Rotter dam!), al zullen de mogelijkheden daar toe wel onderzocht moeten worden. Landverbindingen Veel waarde wordt door de werk groep gehecht aan de aanleg van goede spoor- en wegverbindingen; van en naar het haven- en industriegebied. Hierbij dient echter te worden voorkomen dat land- en waterverkeer elkaar teveel be lemmeren, en kruisingen van land- en waterwegen moeten dan ook worden beperkt. Wat dit laatste betreft is het Ver dronken land van Zuid-Beveland on gunstig gelegen, aangezien Zuid-Beve land a£in de hals doorsneden zal moe ten worden door een kanaal, waarover, f teneinde de vaste verbinding in stand te houden, één of meer (spoor-) bruggen gelegd moeten worden. Om dit nadeel enigszins op te heffen wordt het wen selijk geacht dat twee schepen tege lijk een brug kunnen passeren, waar door het tijdverlies tot een minimum wordt beperkt. Andere ontwikkelingen Tot zover ihet (ambitieuze) plan van de werkgroep, die, zoals eerder opge merkt, ook de ontwikkelingsmogelijk heden van het Westerscheldebekken kreeg te onderzoeken. Deze ontwikkelingsmogelijkheden zijn het Zuid-Sloe (waar een haven- en industriecomplex in aanleg is) en de kanaalzone in Zeeuws-Viaanderen (waar zich momenteel belangrijke in dustriële ontwikkelingen voordoen). Be langrijkste onderdeel van het rapport vormt echter het „Reijmerswaalplan" en dit is dan ook bij de regering in stu die. Wanneer „Den Haag" hier positief te genover zou staan, betekent dit dat in het Verdronken Land van Zuid-Beve land een nieuwe toekomst kan worden opgebouwd, niet alleen van belang voor Zuid-Beveland doch voor geheel zuid west Nederland. De Kinderboekenweek 1965 wordt ge houden van woensdag 27 oktober tot en met zaterdag 6 november onder het thema: Het kind en de dierenwereld. Dit jaar staat de Kinderboekenweek in het teken van de dierenwereld. Hier mede wordt de band aangegeven die bestaat tussen het kind, het boek en het dier. Dat dit een nauwe band is blijkt uit het feit dat een zeer groot ge- ^- deelte van het kinderboekenfonds van onze Nederlandse uitgevers uit boeken bestaat die het dier tot onderwerp heb ben. OOSTERLAND Kerkdienst. Maandagavond 25 okt. te 7 uur, hoopt voor de Oud Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. J. van Prooijen van Grafhorst. THOLEN Geslaa^rd. Op het te Breda gehouden examen slaagden de heren J. M. Je- roense, J. M. Poot en A, C. Quist voor het praktijkdiploma machineschrijven. Ook slaagden voor dit diploma de da mes D. E. Gaakeer uit St. Annaland, P. J. van Ast van St. Maartensdijk; H. C M. van Agtmaal (met lof) uit Tholen en de heren L. van Dijke van St. Annaland C. Kaashoek en M. L. Korpman van St Maartensdijk, C. N. Priem van Stave- nisse. z X In Midd bouwen! V J Bezichtil -" overleg.) X Vrijblij-J j van der voome, waarvan worden, nog lagl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 6