Van biei ioi suiker Negentien gemeenten van Walcheren in aclit opgedeeld DUJABDIN Afbraak op de Greveljngendam Nce^ he^o^^'^'^ Dhr. P. Dijkgraaf te Dirksland kreeg f 790," uit ideeënbus van Victoria Afslag bouwgrond te Stellendam Kostenstijging (12%) bii drinicwaterleiding Goeree-Overflal(l(ee -k-k-k Candidatenlijsteti raadsverlciezingeii ^^eeuwóe wand&iingen Diijes en Daijes Souburg komi bij Vlissingen Serooskerke bij Veere Hoogste beloning die ooit werd toegekend Arie van Lenten ontdekte het ei van Columbus Levertraan »ucces Geref. kerk Ouddorp krijgt nieuw orgel Zondagsdienst artsen VI EUX CEItb Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUW S" Vrijdag 22 oktober 196;m^ijdag 22| „Een ha. bietekoppen te koop" of „te koop 2 gemeten suikerbietekoppen met lof (handwerk)". Dergelijke adverten ties kan men in deze tijd telkens in de krant lezen. Dat is van de boeren die niet genoeg vee heben om deze afval van de suikerbieten te verwerken. Of van hen die er teveel van -hebben. Op 't ogenblik is het weer druk met de suikerbieten. Van eind september tot ongeveer half december duurt deze be drijvigheid. Dit jaar is men iets later begonnen doordat de natte zomer wat vertraging gaf in de graanoogst en het rooien van aardappels. Maar de prach tige nazomer vergoedt veel van de door gestane moeilijkheden. Dwang van Napoleon Vóór de Franse overheersing gebruik te men rietsuiker, het product van sui kerriet uit de tropische landen. Toen vaardigde Napoleon in 1806 het Conti nentaal stelsel uit, dat alle handel met Engeland verbood. Maar ook de handel met Indië lag stil en daardoor ook de invoer in ons land van rietsuiker. Na poleon wist er echter wat op te vinden. Bij decreet van 25 maart 1811 werden de boeren gedwongen een gedeelte van hun land met bieten of mangelwortels te verbouwen. Dat waren nog niet de zelfde als van tegenwoordig, het suiker gehalte van 15 a ZWo nu was veel lager. Voor Zeeland, toen geheten het Depar tement van de monden van de Schelde, was dat 400 ha., het volgend jaar ver hoogd tot 1000 ha. ledere gemeente kreeg haar deel toe gewezen, en de burgemeester (maire) moest toezicht houden op de uitvoering van het bevel en was er verantwoorde lijk voor. Voor de boeren was het niet zo erg veel: 4 roeden per gemet (30O roeden) en in 1813 10 roeden. Alle ge meenten bleven beneden de 10 ha. be halve de uitgebreide gemeente 's Heer Arendskerke, waar ruim 13 ha. met sui kerbieten werd beteeld. Maar de boeren voelden er niet veel voor. Omdat het een dwangbevel van de Fransen was en ook omdat ze beter tarwe konden verbouwen. De tarwe- prijs was hoog en de opbrengst van de bieten moest men maar afwachten. Ze werkten de teelt tegen. Ook bui ten hun schuld was de opbrengst laag, soms was er niet voldoende zaaizaad of was het zaad van slechte kwaliteit. Het is meermalen gebeurd dat het zaad zo slecht opkwam, dat het veld weer werd omgeploegd. Op Walcheren woonde er iemand, die zich wel voor het nieuwe gewas inte resseerde. Dat was Mr. Pous, een ge leerd en rijk man, die bij zijn buiten plaats „Ter Mee" van de nabijgelegen hofstede Ter Linde een modelboerderij maakte en er tal van proefveldjes aan legde tot verbetering van diverse ge wassen. Ook van suikerbieten, wat de boeren in de omtrek hem erg kwalijk namen. Ze hebben hem zelfs een keer een pak slaag toegediend. Hij was de eerste bij wie men bietenzaad kon ko pen, maar de aftrek ervan was niet groot. Toen de Fransen voorgoed uit ons land verdwenen waren, werd de teelt zo goed als afgeschaft. De reeds in 1811 opgerichte fabriek in Zierikzee kwam stil te liggen en men ging zich weer als voorheen toeleggen op de raffinage van tropische ruwe rietsuiker. Na de meekrap Het heeft tot het eind van de vorige eeuw geduurd, vóór men zich met volle kracht weer op de bietenteelt ging toe leggen. Eigenlijk weer door dwang, RIJMEN VAN TIJMEN Amro-Bank in Tilburg, Eventjes verrast. Want acht overvallers. Waren bier te gast. Enkele minuten. En 't geval was rond Ze verdwenen schielijk. Van ons plekje grond. Kenden weinig regels. Van het stadsverkeer, Ook bij onze grenzen. Waren ze geen heer. Hunwildwestmethoden, Tonen duidelijk aan. Dat ze voor geen kleintje Bij hun arbeid staan. Nieuwe huurverhoging Wederom in zicht. Hoe moet bij zeer velen. Weer dit lek gedicht? Weer wat loonsverhoging? Van ruim één procent, En wij zijn dus even. Allemaal content. De zoveelste ronde, Vliegensvlug er bij. En we zijn als kinderen Allemaal echt blij. Wie mag blijven wonen, Voor de oude prijs, Boft toch wel reusachtig, En hij vindt het wijs, Dat men toch niet alles, Haarfijn regelen kan. Zonder huurverhoging, Meest tevreden man. Molentjes bij zebra's Als „Attentiesein" Zit er in die plannen. Wel een zekere lijn? Laten we links houden, Stelt een ander voor. Gaat dat in de toekomst. Al of niet nog door? De verkeersproblemen. Stapelen zich op. Hier en daar staat alles, Tijdelijk op z'n kop. Zie eens naar Vianen, Let op Ouderijn 't Zal op meerdere plaatsen, Wel een puzzel zijn. maar een ander soort dan van Napo leon. De graanprijzen gingen aan het kelderen. De aardappelziekte bracht bij de teelt van aardappels dikwijls mis- gewas of onvoldoende opbrengst. Maar toen er voorgoed een einde kwam aan de meekrapteelt begon men zich inten sief met de bietenteelt te bemoeien. En kele eeuwen lang had men meekrap verbouwd, uit de wortels ervan bereid de men rode verf. Door de toepassing van de anilineverfstof werd de mee krapteelt niet lonend meer. Op de ver gadering van de Z.L.M, in 1877 wordt de meekrap tot de verloren gewassen gerekend. Er komen nu suikerbieten op het land en ze brengen veel geld op. De vroegere mangelwortels waarin ook wel een beetje suiker zat, worden vervangen door wortels met 15 a 20''/o suiker. De graanprijzen zijn laag door de invoer van Amerikaanse bloem. Wat kan men dus beter verbouwen dan suikerbieten? Zo is het tot op dit ogenblik gebleven, iedere boer heeft een stukje suiker- bietenland. Zeeland is een provincie waar wel de meeste worden verbouwd. Vroeger stond er soms' in pachtcon- tracten dat men geen bieten verbouwen mocht, omdat de teelt ervan de grond te erg uitmergelde. Of dat men er de laatste 2 jaar vóór het einde van de pacht geen mocht verbouwen. Dat uit zuigen van de grond komt door het ge bruik van goede kunstmest niet meer voor. Het vervoer is de laatste jaren ook veel gemakkelijker geworden. Slechte modderwegen zoals een halve eeuw ge leden zijn er niet meer. Dwars door Walcheren kwam er een tram die voor het vervoer naar de Loskade te Middel burg zorgde. Deze bestaat niet meer, maar de vrachtwagens hebben het werk overgenomen. Ook de boerenwagens, meestal twee aan elkaar gekoppeld met een tractor ervoor, doen nog geregeld dienst. Ook in de z.g. Zak van Zuid-Beveland kwam een spoorlijntje, dat al lang is opgeheven voor personenvervoer, maar soms voor vrachtvervoer nog wel dienst doet. Het lossen van de bieten is eveneens veel eenvoudiger en economischer ge worden. Vroeger werden ze met een riek van de wagen in het schip gegooid of van de grote hopen reserve op de ka de er met een kruiwagen ingereden. Nu liggen de peeën op netten in de wagens en worden er met een kraan of een laadbrug in een kort ogenblik uitgehe- sen en in het schip gestort. Allemaal grote verbeteringen, die het transport ten goede komen. Evenals het rooien van de bieten, dat vooral op grote velden met een rooimachine plaats vindt. Op de fabriek Alle suikerbieten uit Zeeuwsch-Vlaan deren gaan naar de suikerfabriek te Sas van Gent (opgericht in 1899), Maar ook van Walcheren en de Bevelanden gaan er heel wat vrachtauto's de Schelde over naar deze fabriek. Het grootste ge deelte hiervan gaat echter naar de fa brieken in West-Brabant. Daar zijn er drie: in Zevenbergen, Roosendaal en de grootste van Europa te Dinteloord aan het Stampersgat. Deze is in 1908 opge richt en heeft ook een moderne raffi naderij. In 1947 zijn deze drie samen gevoegd tot de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken (V.C.S.). Voordat een vuile suikerbiet met soms wel 20*/o tar ra als heerlijke suiker uit de fabriek komt, is er heel wat mee gebeurd. Dat is een hele geschiedenis, daarover zou een lang artikel te schrijven zijn. Ik heb nooit een suikerfabriek - in - wer king gezien, anders schreef ik er wel eens over. Behalve suiker wordt er ook stroop vervaardigd. De afval komt als pulp weer terug naar de boeren voor vee voer. Ook schuimaarde, waarin de voor zuivering gebruikte kalk is verwerkt, komt terug als meststof, vooral ge schikt voor de verbetering van de struc tuur van de grond. Een paar drukke maanden dus, op het land en in de fabriek. Tijmen heeft er in ons blad van 15 okt. een van zijn rijmen aan gewijd. Middelburg. L. van Wallenburg Door de orgelbouwer de heer Ernst Leeflang te Apeldoorn wordt in de Ge reformeerde kerk te Ouddorp een nieuw orgel geplaatst, dat binnen drie a vier weken gereed zal zijn. Het is een één- klaviers, mechanisch orgel met aange hangen pedaal. De dispositie is als volgt: Prestant 8vt.; Octaaf 4 vt.; Octaaf 2 vt.; Mixture 4 sterk; Holpijp 8 vt. en Roerfluit 4 vt. De" totale bouwkosten bedragen ruim 21.000,gulden, waar van 17.458,20 door het Rampenfonds wordt betaald. Bij de ingebruikname 'hopen we op dit mooie orgel terug te komen. ---------O--------- Grondprvjs totaal 63.800,— hog-er dam inzet In het verenigingsgebouw 't Haegse Huus te Stellendam heeft dinsdagavond de afslag plaats gehad van de ruim 40 ha. bouwgrond in de polders rond Stel lendam. Verleden week dinsdag werden de veertien percelen ingezet voor een gezamenlijk bedrag van 423.500, De heer C. Vrolijk te Fijnaart heeft de grond nu definitief in zijn bezit voor een bedrag van 487.300, In percelen werd de grond afgesla gen, waarbij het eerste perceel gemijnd werd op 19.400,betreffende grond aan de Scharrezeeweg. De inzet was f 18.700,De tweede koop bleef op 32.500,de derde koop bleef eveneens op 32.400,en de vierde kwam. op 34.200,De vier percelen te zamen op nog 6000,meer. Koop vijf, zes, zeven en acht werden in combinatie gekocht, waarbij de prijs steeg tot het ingezette bedrag plus 12.600,Koop 9 en 10 stegen van res pectievelijk 49.000 en 47.200 gulden tot 49.500 en 47.500 gulden en in combinatie kwam daar nog eens 9000 gulden bij. Koop 11 en 12 werden vermeerderd met 7150,Koop 13 en 14 liepen aan, waarna de vier laatste bij afslag een vermeerdering ondergingen van 8600 gulden (t.o.v. de vorige afslag niet t.o.v. de inzet) Hiermee was het totale bedrag op 475.900,gekomen. Notaris Hempenius te Middelharnis liet de mijnmeester afslaan op 700.000 gulden. De heer Vrolijk mijnde af op 487.300,waardoor de grond nu defi- tief in zijn bezit kwam. Voor inzet en afslag was bijzonder veel belangstel ling. Van zaterdag 23 oktober v.m. 12 uur t.m. maandag 25 oktoher v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Èakker, tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Kramers, tel. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, tel. 2357, Middelharnis. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksïand-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Koppejan, Herkin gen, tel. 01876-224. Het is op de Grevelingendam alles afbraak wat de klok slaat. Niet alleen de kabelbaan, wordt losgeschroefd en afgebroken, ook de grote bitumeninstal- latie door de Kon. Ned. Wegenbouw Utrecht aan het begin van de dam ge plaatst, een fabriekscomplex van ma chines, waarmee de wegen die op de Grevelingendam en elders werden aan gelegd werden voorzien van een dek laag van gemengd teer, zand en andere materialen. Duizenden kubieke meters zand zijn in de loop der jaren daar verwerkt om vele kilometers nieuwe wegen op ons eiland of op Flakkee werden aangelegd of vernieuwd met een deklaag van bi tumen, op de Grevelingendam gemaakt. Nu dit alles in onze omgeving is ge reed gekomen zal de machinale instal latie zeker elders worden ingezet. ---------O--------- OUDDORP Wir-war avond voor uniformenfondsen Het actieve damescomité dat zich ten doel stelt het benodigde geld bijeen te brengen voor de aanschaf van unifor men voor Ouddorps muziekvereniging „Concordia" houdt a.s. zaterdag weer een z.g. wir-waravond in het vereen, gebouw. Reeds werden twee van deze avonden gehouden en a.s. zaterdag be looft het de laatste te zijn omdat het benodigde bedrag bijna bij elkaar is. Verwacht wordt dat de muzikanten in de tweede helft van november in het nieuwe uniform kunnen worden gesto ken. De begrroting van de stichting Drink waterleiding Goeree-Overflakkee voor het dienstjaar 1966 is door het algmeen bestuur vastgesteld en aan de gemeen tebesturen op Goereee-Overflakkee aangeboden ter nadere vaststelling. ■Op de gewone dienst is een overschot geraamd van 8.517. Vorig jaar was dat f 23.062,—. De totale kosten voor waterlevering zijn begroot op 679.279,hetgeen ten opzichte van vorig jaar een stijging van de kosten betekent van 12 percent. De vaste kosten stegen met 12,7 percent en de variabele kosten met 11,5 percent. In de begroting is men ervan uitge gaan, dat de lonen en salarissen in 1966 ten opzichte van 't huidige peil met vijf percent zullen stijgen. De totale op brengst van de waterlevering is met een bedrag van 704.327,in dé begro ting aangegeven. Het bestuur meent dat overwogen zal moeten worden of de tarieven in de naaste toekomst aan het gewijzigde kos- tenpeil aangepast moeten worden. Het hoofdbuizennet krijgt volgens de begroting een uitbreiding met 2800 me ter, terwijl er 443 dienstleidingen ge maakt zullen moeten worden. TWee pompen moeten worden gekocht voor een bedrag van 8.200, De totale uitbreiding denkt men te kunen financieren met een bedrag van 153.648,Aan het onderhoudsfonds wordt een bedrag van 134.880 toege voegd, maar er gaat voor het werkelijke onderhoud weer 124.752,af, zodat er per saldo 9.128,aan het fonds kan worden toegevoegd. Men denkt 1.080.000 m3 water op te moeten pompen in 1966. Dinsdag 19 oktober is de Tweede Ka mer akkoord gegaan met het wetsont werp tot gemeentelijke indeling van Walcheren. Het was juist 3 jaar en 1 dag, dat het wetsvoorstel door minister Toxopeus is ingediend. Wel heeft het oorspronkelijke ontwerp wijziigingen ondergaan; Oost- en West-Souburg Ito- men bij Vlissingen. Indertijd heeft mi nister Toxopeus het zelfstandig bestaan van Souburg „een dubbeltje op z'n kant" genoemd de uitspraak van de Tweede Kamer was niet twqfelaohtig, 79 leden waren vóór opheffing met 37 tegenstemmers. De belangstelling uit Zeeland, om de discussies over de herindeling van Wal cheren mee te maken was bijzonder groot. De publielïe tribune en ook de loges waren met tal van Zeeuwse ge meentebestuurders bezet, om van a tot z te volgen, hoe over het lot van de negentien gemeenten zou worden be slist. Wij hebben reeds gezegd dat het a- mendement van de socialist Scheps, strekkende tot toevoeging van de ge meente Oost- en West-Souburg aan de gemeente Vlissingen met 79 tegen 37 stemmen werd aangenomen. Maar er was nog een knelpunt n.l. of de ge meente Serooskerke bij de nieuwe ge meente Mariekerke óf bij Veere zou worden ingedeeld. Met 52 tegen 66 stemmen werd het amendement-Scheps verworpen om het bij Mariekerke te voegen en aldus werd het bij Veere on dergebracht. Dat was met een verschil van slechts 14 stemmen. De heer Scheps kreeg alleen steun van eigen partijge noten, van de P.S.P., de liberalen (be halve dan mr. Toxopeus) en van de a.r. Van Bennekom. De andere fracties spraken zich tegen het amendement uit. Van de C.P.N, waren geen vertegen woordigers aanwezig. Het kamerlid mr. Beernink (c.h.u.) wilde nog wel een compromis t.a.v. Sou burg, n.l. om het grondgebied van de nieuwe Vlissingseweg, die naar het Sloe loopt, geheel aan Vlissingen toe te wij zen. Hü kreeg met dit amendement geen kans zoals hij zelf al dacht om dat het amendement Scheps werd aan genomen en O. en W. Souburg bij Vlis singen kwam. Nog radicaler wilden sommige woord voerders de toepassing van de her-inde ling; de heer Scheps had liever ge zien dat Walcheren één gemeente werd. Maar hij begreep, dat hij daarmee geen schijn van kans had. Mr. Smallenbroek betoogde op dit punt dat een nieuwe procedure wéér jaren tijd zou vergen en dat het nu toch wel tijd werd dat er op Walcheren op dit gebied rust komt. Van de Boerenpartij is door de heer Voogd het woord gevoerd, die de herin deling niet nodig vond, hij meende dat men met grenscorrecties moest volstaan. Namens de Staatkundig Gereformeerde Partij verklaarde de heer Abma zich te gen het amendement Scheps inzake de indeling van Serooskerke en voorts te gen het wetsontwerp in zijn geheel. Aianpassing nodig De grootste verrassing die de Kamer j.l. dinsdag bracht is dus wel geweest dat aan het zelfstandig bestaan van Oost en west-Souburg een eind is ge komen. De herindeling van gemeenten heeft ten doel versterking van be stuurskracht en een doelmatiger en zui niger financieel beheer. Dit zal de tijd moeten leren; wij voor ons treliken het sterk in twijfel. De opheffing van de zelfstandigheid van kleine gemeenten verbreekt hetgeen historisch gegroeid is, de burgerij van de onderscheiden kleine gemeenten zal zich, nu de her indeling een feit is, moeten instellen om zich aan een grotere eenheid aan te passen. sr-. !s-w (t j. -r. De ideeënbus van Victoria Biscuit en Chocoladefabriek N.V. te Dordrecht heeft in het 25ste jaar van zyn bestaan het meest gewaardeerde enl hoogst ge honoreerde idee opgeleverd. J.l. donder dagmiddag werd in de kantine van de Victoria vestiging te DirlLsland aan de daar in dienst zijnde monteur, de heer P. Dijkgraaf, door de algemeen be drijfsleider de heer Verwelj uit Dor drecht een forse beloning uitgereikt. De heer Dijkgraaf heeft zich in de loop der jaren ontpopt tot een geniaal vak man die meerdere liedrüfsverbeteringen op zijn naam heeft staan. De heer Ver- weij kon hem thans voor twee gehono reerde ideeën twee enveloppen over handigen waarin resp. 90,en( f 700,welk laatste bedrag het hoogste is dat ooit werd uitgekeerd. Ook de 16- jarige A. van Lenten werd een premie uitgereikt; hij vond zijn idee toen hij zijn vinger wat ver boven een z.g. kuip- jesmachine uitstak. Die vinger is ver vangen door een metalen deeltje wat thans goede diensten bewyst. Burge meester H. Bos van Dirksland kvi^m persoonlijk zijn beide vindingrijke ge meentenaren gelukwensen. Dat de ideeenbus ongetwijfeld goede diensten kan bewijzen verzekerde de heer Verweij in zijn felicitatiewoord. Begrippen als efficiency en productivi teitsverbetering staan in het middelpunt van de belangstelling en de ideeënbus is een prachtig middel om denkbeelden en voorstellen van werknemers op te vangen en te laten doorstromen naar de bedrijfsleiding. Wanneer het personeel de gelegenheid heeft zich rechtstreeks met denkbeelden tot de bedrijfsleiding te wenden, waaraan bij gebleken ge schiktheid praktische uitvoering kan worden gegeven, dan wordt het bewust zijn gestimuleerd dat het personeel daadwerkelijk medewerking kan geven aan de goede gang van zaken in het be drijf. De heer Verweij zag derhalve in de ideeënbus een van de meest juiste en praktisch werkende instrumenten om iedereen een kans te geven een bij drage te leveren aan de bedrij f sverbe- tering. „Wanneer de werknemer zich leert verdiepen in vraagstukken ont staat er vanzelf meer begrip voor de problemen waarvoor de leiding van een onderneming zich nu eenmaéil dage lijks geplaatst ziet" aldus de heer Ver weij. Door de aanwezigheid van de ideeenbus en de daaruit voortvloeiende mogelijkheden voelt de werknemer zich een intrigerend onderdeel van de be- drijfsgemeenschap waardoor hij zijn verborgen bekwaamheden te eerder zal ontplooien. Spreker lanceerde het mot to: „Kritisch zien en logisch denken, leidt tot waardevolle wenken." De idieeën Het door de 16-jarige Arie van Len ten ingediend idee bleek aldus de heer Verweij het ei van Columbus te zijn. Arie stelde voor boven de inpak- tafel van de kuipjesbakmachine een vast draadje te maken waar de rand van het kuip je achter blijft hangen. Het kuipje maakt een kantelende beweging en aangebaliken bolletje e.d. worden daardoor verwijderd. Eterst was het zijn vinger die de kuipjes deed kantelen en eenmaal vervangen door een draadje bleek het een goede verbetering die werd gehonoreerd met een bedrag van 50,Bij het overhandigen sprak de heer Verweij de hoop uit dat dit niet Aries laatste idee zou zijn. De heer Piet Dijkgraaf bleek door de jaren heen aan de kuipjesmachine meerdere verbeteringen te hebben aan gebracht. Thans kreeg hij 90,voor de constructie van een speciaal wagen tje waarbij met behulp van een een voudig houten vlondertje 36 kartons ijs- artikelen tegelijkertijd vervoerd kun nen worden en een enveloppe met 70O voor een belangrijke verbetering aan de kuipjesmachine. Mede namens de di rectie werd de heer Dijkgraaf dank ge bracht voor zijn inspanning waarbij de heer Verweij de hoop uitsprak dat de heer Dijkgraaf nog vele jaren zijn vruchtbare arbeid in het bedrijf zou mogen voortzetten. Burgemeester H. Bos sprak namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen uit. Het schonk de magistraat veel vol doening twee inventieve geesten in zijn gemeente te hebben. Spreker zei veel waardering voor de jeugdige Arie van Lente te hebben die ook voor de toe komst veel goeds belooft. Zich richtend tot de heer Dijkgraaf wees de burge meester erop dat overal wel critiek wordt geleverd zonder dat men kan zeggen hoe het dan wel moet. Temeer waardering had de heer Bos voor de heer Dijkgraaf aan wie hij zijn harte lijke gelukwensen aanbood. „Zulke bur gers hebben we nooit genoeg", zo be sloot de heer Bos. Laatst zei Leen, een boerenknecht 'k Heb biggen, maar ze doen het sleclii Eten doen ze voor geen kat Zijn stijf en worden als een lat Hebben ook van hoest veel last 'k Heb vele middelen toegepast Maar vond daarbij niet 't minste bajl Dus ben ik ten einde raad Het betekent echt een strop Dus ik ruim ze denk maar op. 'k Zei, dat is niet nodig, neen Wacht daarmee nog even, Leen En geef ze van nu af aan 1 Door het voer wat levertraan Waardoor hoest direkt verminderd En stijvigheid ze niet meer hindert, Hij haalde bij mij toen een fles En zag al vlug, hij had succes En belde mij dan ook terstond De biggen zijn nu kerngezond. TAMBOER - Middelharnis. In ons dinsdagnummer waarin v;( zoveel mogelijk candidatenlijsten pa. bliceerden konden we doordat nog niet alle kiesverenigingen gereed wa- ren niet geheel volledig zijn. Onder-' staand geven we de in ons dinsdagnuni.| mer ontbrekende lijsten die samen hel in dat nummer gepubliceerde een vol. ledig overzicht geven. A.R. Middelharnis: 1. M. K. van Eek, Middelharnis; 2, C. Edewaard, Sommelsdijk; 3. G. A, Opstel ten, Nieuwe Tonge; 4. C. van Rumpt, Stad aan 't Haringvliet; 5. p, Tieleman, Middelharnis; 6. A. Knape, Sommelsdijk; 7. M. van Driel, Nieuwe Tonge; 8. T. Arensman, Stad aan 't Ha- ringvliet; 9. G. Buth Hzn., Middelhar nis; 10. J. J. de Wit, Sommelsdijk; ii, C. van Alphen, Nieuwe Tonge; 12. K. Mastenbroek, Stad aan 't Haringvliet; 13. A. van den Nieuwendijk, Middel harnis; 14. J. P. Smith, Sommelsdijk; 15. K. C. van Loon, Nieuwe Tonge; 16, J. Wagner Jzn., Stad aan 't Haring vliet; 17. P. Krijgsman, Middelharnis, 18. G. C. Joppe, Sommelsdijk; 19. A. van Heemst, Nieuwe Tonge; 20, A. Arensman, Stad aan 't Haringvliet. A.R. Oost Flakkee 1. C. A. van Loon, Oude Tonge; 2, G. K. Timmerman, Ooltgensplaat; 3. W, Bakelaar Pzn., Den Bommel; 4. M, Kreeft Azn., Ooltgensplaat; 5. Jac. Hok. ke, Den Bommel; 6. W. Maliepaard, Oude Tonge; 7. Job Duim Azn., Oolt gensplaat; 8. H. A. M!. van Loon, Den Bommel; 9. Jac. Korteweg, Oude Ton-P ge. V.V.D. Goedereede 1. J. C. Komtebedde, Ouddorp; 2. J. Breen, Goeree; 3. C. Booy, Stellendam; 4. P. van Dam Kzn., Ouddorp; 5. G, Groenendijk, Goeree; 6. T. Voogd, Oud dorp; 7. D. v. d. Broek, Stellendam; 8 C. W. Schipper, Goeree; 9. Joh. de Blok, Stellendam; 10. K. Tanis, Goeree; 11. D. de Jager, Stellendam; 12. Mej. H. P. Kievit, Stellendam; 13. M, Jansen Azn, P.v.d.A. Goedereede: 1. J. Sandifort, Ouddorp; 2. IVÏevr. P. M. Grinwis-Blok, Stellendam; 3. J. Ta- nis, Goeree; 4. J. van Seters,Stellen- dam; 5. Jöh. Hameeteman, Ouddorp; 6. C. J. Keijmel, Stellendam; 7. M. van I 't Geloof, Ouddorp; 8. H. Pa Grinwis, Stellendam; 9. J. Santifort, Ouddorp. fjieuwï sinter org éHBO een I ^g geboden tenminste L liin hartelj EHBO-dipT bok gelegq Kelperscura kruis. Ool^ bngeval feraag op [evensredal j weet da| net een fdoor één worden. 0| ademnoodT hierover rtt u naar de 1 Gevoné Qevond^ witte gyn 'jongensfiel .imerk „GJ „Magneet"r ivirit-blauwj Stel; ijzereil i-wagen; kil 'rood-toruiri j.en staafjj Jienpolsho^ Indus" ,ilveren rj [fiets „Uni rood 3-wi^ tic porten boek betri bruine poJ garnituur 1 fietssleutej oude porif blauwe zwart ledJ lamp; zwa ken en ba Verlorei blauw win bruin led^ wieldop „Arsenal"! steentjes; f te porten jongensfi^ bandje; papieren Inlichtil voorwerp! Rijkspolitl 52, tel. 2l 9,-totl „Het beleid van afzonderlijke ont wikkeling wordt in de Republiek var. Zuid-Afrika zo'n succes, dat het zelfs i tot de verbeelding van Bantoevolks- groepen buiten de grenzen van de re- j publiek gaat spreken," zei de heer M. D. C. de Wet Nel, MÜnister van Ban- toe-administratie en -ontwikkeling, te Kroonstad. „Waar er in het verleden moedeloos heid bestond, zien we vandaag dat de Bantoes tot nieuwe hoop en energie geactiveerd zijn. Waar we in het ver leden met werkloosheid onder de Ban toes geworsteld hebben, hebben we nu een groot arbeidstekort. Wij zijn er in geslaagd onder de Ban toes een dynamisch proces van ont wikkeling tot stand te brengen. Overal zijn groeipunten geschapen. Er zijn weinig landen in de wereld waar zo'n grote mate van vrede en welvaart en zulke toekomstmogelijkheden bestaan als in Zuid-Afrika. Dit is een grootse i^ prestatie, die ons volk tot eer strekt." De heer Nel zei dat weinig mensen zullen kunnen begrijpen hoe groot de vraagstukken waren, waarmee de re gering te kampen had, bij de toepas sing van het geleid van afzonderlijke ontwikkeling. Door maanden en jaren van het grootste geduld en inspanning is het gelukt een geest van vertrouwen bij de Bantoes te kweken. Dit is de groot ste doorbraak uit de geschiedenis van Zuid-Afrika. Er waren ook blanken die niet graag het beleid van afzonderlijke ontwikke ling wilden zien slagen. Veel van die mensen geloofden eerlijk in integratie, terwijl de linkse en commimisitsche elementen ook onder de banier van in tegratie vochten. Een andere moeilijke factor was de Engelse pers, die voortdurend bezig was met een actie van verdachtma king. Vandaag kan ik constateren dat er maar een klein percentage Bantoes is, dat een bericht in de Engelse pers vertrouwt. Er was ook een groep die vond dat er te veel voor de Bantoe gedaan werd. Deze gedachte berust op twee gronden zelfzucht en onkunde. Zij is vreemd aan onze Christelijk-nationale levens beschouwing." Minister Nel zei voorts: „Ons groot ste probleem is nu om gelijke tred te houden met de omvang van de vooruit gang, die de geest van vertrouwen en samenwerking onder de Bantoes mee brengt." (African Express) „Ons ring vanl is het bes| Lodder, penning Steenewel tenboer, voorzitteil den op dl school, Ml vang 8 w{ kom. - Uitsla Zet" vant Afd. I:| H. Groen A. Veil Krijgsma| Sluijs 1- Afd. H 2—0; C. Knape- I. Koese 0—2. Afd. Il 0—2; W.l Breemanl Veerv. gert—H. Geslad den E.H.I gende pef brugge, tenbruggl hun ople| examen man var A.s. Haegse van hari U in tijJ mens onl Reize de 'bibli donderdi den uitg O.L. sch' eerste u: a.s. „De patiënte'. Beatrix Haag is joen „D De bew( gehandii epidemi kort de het Haa koeten geveer J werkelij werd de van ove grootste dragen i HiervQo doen op derland omstrek om van ken, dó pen, di aan de teerd. Vienv Klass' Drielini voer 23

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2