Joris de Raad de hervormer van Zuid-Beveland Een nieuwe toekomst voor het verdronken land van Znid-Beveland Kmde\Aa-€£:j£. KOLFF SCHAKEN De biet Sprokkelhouijes 4 voordelen Arme rijken organiseert U KOLFF - Middelharnis Commissie bestemming en inrichting deltawateren Ingesteld ■A it it it it -k it it it it it it it it it Wist u ook, dat- een jachtluipaard, zoals ze veel bij de jacht in India wor den gebruikt een snelheid kan halen van bijna100 km. per uur en hier bij sprongen maakt van 5 tot 6 meter? it it it it it it it it it it it it it it it Iemand gaf laatst de volgende defi nitie van het begrip dieet: een korte pe riode van hongerlijden, die voorafgaat aan 'n gewichtstoename van 5 pond! it it it Tot besluit ditmaal een uitspraak van Sidney J. Harris: 1. xxxxxxxxxx Bladz. 2 „BILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 15 oktober 1965. De Ned. Herv. Gem. te St. Aimaland zal, na een vakature van ruim vier jaar, binnenkort weer een eigen predikant hebben, daar ds. J. IVI. de Raad van Jaarsveld liet op hem uitgebrachte be roep heeft aangenomen. Wanneer de nieuwe predikant van St. Annaland de 34e sinds de Reformatie enkele eeuwen geleden had geleefd, dan had hij wellicht Jacobus Consiliarius gehe ten, zoals de Latijnse vertaling van zijn naam luidt. Deze veronderstelling heeft een historische achtergrond. De nieuwe St. Annalandse dominee is namelijk niet de eerste De Raad in de Zeeuwse kerk geschiedenis. Tegen het einde van de 16e eeuw, dus in het beginstadium der Hervorming, arbeidde op Zuid-Beve land een zekere Joris de Raad, die in de acta van Classis en Synode vaak voor komt onder zijn Latijnse naami: Geor- gius Consiliarius. Deze Reformatorische predilter, die veel heeft betekend voor de doorbraak van de Hervorming in Zeeland, is te weinig bekend. De over komst van een naamgenoot (of een ver re nazaat?) naar deze provincie, inspi reerde ons tot een onderzoek naar het leven en werk van Joris de Raad. De Reformatie op Zuid-Beveland Het is niet gemakkelijk, ons een juiste voorstelling te vormen van de kerke lijke en geestelijke toestanden geduren de de eerste jaren na de Reformatie. Vooral in de dorpen op het platteland, waar nauwelijks de Mis was afgeschaft, de kerk gezuiverd van beelden en al taren en de geestelijkheid met groot verlof gezonden, ontstond soms een va cuum, dat slechts met veel moeite en strijd kon worden gevuld. De gemeente leden stonden nog wat onwennig tegen over de nieuwe, sobere vorm van de Reformatorische eredienst; nog groter schroom koesterden ze ten aanzien van het Heilig Avondmaal, zodat dit sacra ment in veel gevallen niet eens kon worden bediend; voor het ambt van ou derling (in de Roomse kerk onbekend) waren weinig mensen te vinden en ook aan wetenschappelijk gevormde predi kanten -was een nijpend tekort. Men was al tevreden wanneer een voorma lige schoolmeester of een welbespraakt haridwerksman de gemeente kon voor gaan, al of niet tot het ambt geordend! In een dergelijke situatie moest een figuur als Joris de Raad onmiddellijk opvallen. Evenals in andere Zeeuwse gewesten was ook op Zuid-Beveland de Reformatie moeilijk op gang gekomen. In de kritieke jaren 1572-1577 bleek er onder het volk wel behoefte te bestaan aan de Gereformeerde prediking, maar deze behoefte werd door de regering, met name door het stadsbestuur van Goes, onderdrukt. De Reformatorische beweging was echter niet te stuiten en op 28 september 1578 hield Henricus Brandt de eerste preek in de Maria Magdalenakerk te Goes. Eten paar da gen later werden altaren en beelden., uit de kerk verwijderd en verschillende dorpen in de omgeving volgden dit voorbeeld. De Chassis zag wel in, dat het bij deze „beeldenstorm" niet kon blijven en stelde terstond op verschillende plaatsen predikanten aan. De zeven ge meenten, die nog in het najaar van 1578 een eigen herder en leraar hadden, wa ren: Baarland, Heinkenszand, Hoede- kenskerke, Kapelle, Kiruiningen, Nisse en Wemeldinge. Op de andere dorpen bleven de pastorieën nog enige tijd leeg staan. Een groot arbeidsveld Joris de Raad, ook wel gespeld De Raed of De Raedt, en nog vaker aange duid met zijn Latijnse naam Georgius Consiliarius, werd op 1 dec. 1578 door de Classis aangesteld a's predikant te Kapelle-Biezelinge. Vóór die tijd was hij ongeveer zes jaar werkzaam ge weest te Vlissingen als rector van de Latijnse school. Deze inrichting van on derwijs was de voorloper van ons gym nasium en werd naar het voornaamste leervak „Latijnse school" genoemd. Ge zien zijn funktie aan deze school moet De Raad dus een man geweest zijn met wetenschappelijke kwaliteiten, hetgeen trouwens ook blijkt uit zijn pastorale arbeid. Over zijn werk in Kapelle-Biezelinge tasten we volledig in het duister, maar wel weten we, dat hij bij zijn gemeente zeer geliefd was. En die liefde was we derkerig, want toen de stad Goes reeds in 1579 een tweede predikant zou gaan beroepen en ze haar keus liet vallen op Joris de Raad, weigerde deze zeer be slist, in Goes „op- beroep" te komen preken! Drie jaar later, in 1582 ontving hij een beroep naar Wolfaartsdijk, doch ook toen wilde hij Kapelle niet verla ten. In het jaar 1583 echter vinden we Jo ris de Raad werkzaam te Yerseke, en als zodanig staat zijn naam op de pre dikantenlij st van die plaats. Toch is hij in de volle zin des woords geen predi kant van Yerseke geweest. Om een of andere reden heeft de Classis een ruiling tot stand gebracht, waarbij Ds. Matthias Carnopius tijdelijk werd verplaatst naar Kapelle en Joris de Raad zijn werk waarnam te Yerseke. Uiteindelijk is De Raad toch nog voor goed uit Kapelle vertrokken. In het jaar 1587 kreeg hij een beroep naar Hoedekenskerke, en dat nam hij aan. De Yersekenaren waren blijkbaar zijn korte verblijf in hun dorp nog niet vergeten, want in juli 1593 deden.ze nog een poging om hem aan hun gemeente te verbinden, maar De Raad kon Hoe dekenskerke niet loslaten. Hij is daar gebleven tot zijn dood in 1596. Zo heeft deze prediker, die volgens zijn levensbeschrijver „een man van een zeer goeden aard en inborst" was officieel slechts twee gemeenten ge diend: Kapelle en Hoedekenskerke. Toch noemt hij zichzelf op het titelblad van het enige werk dat op zijn naam staat: „Dienaar des Godlij eken Woorts in Zuid-Beveland", en dat is waarlijk niet te veel gezegd. De Raad was niet zozeer predikant van één gemeente, als wel predikant in algemene dienst met één vaste standplaats. Want overal waar hulp nodig was, of waar zich moeilijkheden voordeden, daar kon men De Raad vinden. De vele vakatures in de Classis maakten het nodig, dat de predikanten vaak lange tochten te voet moesten afleggen om elders te gaan preken, hetgeen vooral in de winter be zwaarlijk was. Bovendien moest men bij het vervullen van een vakaturebeurt z'n eigen gemeente in de steek laten. Om die reden weigerde bijvoorbeeld de predikant van Baarland in 1590 de op dracht van de Classis om het Woord te gaan bedienen in Oudelande. Geen nood Joris de Raad was aanstonds bereid om eenmaal per zes weken in Baarland voor te gaan. In 1593, toen weer ver schillende Classispredikanten verstek lieten gaan, nam De Raad op zich, om eenmaal per drie weken Oudelande te gaan helpen. Ook voor de Classicale vergaderingen heeft De Raad zich verdienstelijk ge maakt. Reeds in het jaar 1579 werd hij om zijn deskundigheid benoemd tot per manent scriba van de Classis en dat is al die jaren gebleven. Met de Goese predikant Timan van Oosterzee werd hij in 1581 afgevaardigd naar de Pro vinciale Synode te Vlissingen. Een andere taak, die De Raad in op dracht van de Classis vervulde, was het opstellen van een formuliergebed voor de proponenten. Op het eerste gezicht misschien een wat vreemde opdracht: een gebed opstellen voor anderen. Toch was het niet zo vreemd als het lijkt: er was in die begintijd nog zo weinig orde en tucht in de kerk, ieder deed en zei en bad(!) wat goed was in zijn ogen! De candidaten, die in de vakante gemeen ten voorgingen, werden nog geheel be schouwd als leerjongens, en kregen zelfs voor het openbare gebed een handleiding mee! Vertaling van de Institutie Hoe belangrijk al dit pastorale en clas sicale werk ook is geweest, de naam De Raad is wellicht nog het meest bekend geworden door een soort uittreksel uit de Institutie van Calvijn, dat hij, al weer op last van de Classis, uit het La tijn in het Nederlands vertaalde. Van dit vrij zeldzame boekje' (schrijver dezes is in het gelukkige bezit van een exem plaar!) luidt de volledige titel: „Kort begrip der Institutie of onderwijsinge der Christelijcker Religie beschreven van Joannes Calvinus. Waerin op de te genwerpingen der tegenpartijen korte nochtans seer vaste en stercke verant woordingen ghestelt worden. Door Gui- lielmum Launeum. En nu ghetrouwe- lijck uyt het Latijn in onse sprake over- gestelt en in eenige pl^etsen een weijnig uijt den Autheur selve (den leser ten besten) wijder verklaert, door Joris de Raedt van Niêukercke, Dienaer des Godlijcken Woorts in Zuijd-Bevelandt". De Raedt droeg dit werk op aan „de achtbare, eerweerdige, wijse ende seer voorsienige Heeren, mijn gunstige Hee- ren Baillin, Burgemeesters, Schepenen en Raedt der toenemender en wijtver- maerder Stadt Vlissingen". Hij deed dit uit dankbaarheid voor alle vriendelijk heid en welwillendheid tijdens zijn zes jarig verblijf in Vlissingen; anderzijds omdat het stadsbestuur van Vlissingen zo duidelijk had bewezen, de zuivere religie voor te staan en te beschermen (op 2 april 1572 reeds had de regering voor de Reformatie gekozen). Dat on derstreepte De Raedt nogeens in- de slotzin van zijn opdracht: „Üijt Hoedekenskercke in Zuijd-Be velandt, den tweeden Aprilis, Anno 1594 ten selven dage dat U Eerweerdigheyt hare Poorten 22 Jaren tevoren voor de Pauselijcke Tyrannije over lijf en ziele toeghesloten, maer voor de Christelijcke Religie gheopent hebt". De vertaler stond bij zijn arbeid tweeërlei doel voor ogen: de gemeente leden en de toekomstige ambtsdragers van dienst te zijn met een korte samen vatting van de Gereformeerde leer en tegelijk wapenen, te smeden om de dwaaïgeesten te bestrijden. Het is een gelukkige greep geweest, dat hij op deze wijze heeft getracht Calvijn wat nader bij het Nederlandse volk te brengen. Het werk kan worden beschouwd als een uittreksel uit de In stitutie, met dien verstande, dat bepaal de passages wat zijn toegelicht, met woorden van Calvijn zelf. De vertaler beloofde, als het werk de lezers beviel, „noch eenige andere tractaten tot stich- tingh over te setten". Dit goede voorne men is wellicht door zijn dood, twee jaar later, verhinderd. W.v.G. voor veilige verzekeringen en lage premies Bijzonder snelle schade afwikkeling Zeer scherpe tarieven voor autoverzekeringen en na 1 jaar schadevrij rijden reeds ZW/o korting. Financieringen. VOORSTRAAT 36 TELEFOON (0187(») 2012. Bü'na een eeuw assurantie agenten. Vrijdagavond 8 oktober is te Hotel Jacobi de eerste competitiewedstrijd in de 3e klasse Rott. Schaakbond gespeeld. Dit eerste optreden van het 2e tiental van „De Zwarte Pion" is voor haar een teleurstelling geworden. Men heeft in deze wedstrijd overwegend slecht ge speld. De blunders volgden elkaar in snel tempo op en sommige partijen, die voor de club van Middelharnis over tuigend op winst stonden, werden door enkele dubieuze stukoffers in een de plorabele staat gebracht. We zullen ho pen dat „De Zwarte Pion II" in een volgende match met een beter resultaat naar huis kan gaan. De individuele resultaten van de spe lers zijn: (1ste kolom spelers van „De Zwarte Pion", andere kolom spelers van „Lombardijen I"). C. Littel A. de Waard 1-0 J. Noordijk G. J. Smit 0-1 P. Lesuis J. Roodzant 1-0 ■W. J. Brinkman P. Vos 0-1 M. J. Moerland W. C. Kers 0-1 J. C. Hollander R. Bakker 0-1 A. Visser M. J. van Valderen 0-1 C. Vis J. Witlox 0-1 A. V. d. Tol J. H. Janssen 0-1 M. de Waal J, P. Vaandrager 0-1 De stand is dus 2 gewonnen en 8 ver loren partijen voor „De Zwarte Pion II" Onze tegenstander, „Lombardijen 1", feliciteren wij dan ook met dit mooie resultaat. Hieronder volgt een geanaliseerde partij tussen J. Roodzand met wit en P. Lesuis met zwart. 1. Pgl—f3, Pg8—f6; 2. 92r-g3, g7—g6; 3. b2—b3, Lf8—g7; 4. Lel—b2, O - 0; 5. Pbl—c3, d7—d6; 6. Lfl—g2, Pb8—d7; 7. d2—d4, c7—c5; 8. e2—e4, c5xd4; 9. Pf3xd4, a7a6, om Pb5 te verhinderen. 10. f2—f4? beter is om de stelling ge sloten te houden, kort te rocheren en de torens te centraliseren. 10e7—e5; 11. Pd4—e2, mis schien was fxe5 beter, alhoewel zwart dan ook de beste papieren heeft, nu komt de gevaarlijke lange diagonaal open. 11e5xf4; 12. g3xf4, Pd7—c5; 13. Pe2—d4? nodig is Pb3. 13Tf8—e8!; 14. 0—0, Pf6xe4; 15. b3—b4, Pe4xc3; 16. Lb2xc3, Pc5—e4; 17. Lc3—b2, d6—d5; 18. ei—c3, Dd8—b6!; 19. a2—a3, a6—a5; 20. Ddl—b3, Pe4—d2, 21. Db3—a4, Lc8—e6, 22. Tfl—el, Pd2— c4, beter is 22axb4, 23 Dc2, (Db5 gaat niet wegens Lxd4t en de dame gaat verloren), bxc3, en het paard op d4 valt. 23. Da4—c2, Ta8—c8; 24. Kgl—hl, a5xb4; 25 a3xb4, Pc5xb2, ook was mo gelijk 25Lxd4, 26. cxd4, Pa3, waarna wit de dame moet spelen en zwart de kwaliteit wint door Pc2.- 26. Dc2xb2, Tc8e4!, dreigt Lxd4. 27. Lg2xd5?? Hij ziet over het hoofd dat zwart gewoon kan nemen omdat wit dan schaak staat. 27Le6xd5t; 28. Khl—gl, Te8x elf; 29. Talxel, h7—h6!, prachtig ge speeld want Txd4 gaat nog niet wegens TeSt en zwart moet zijn loper tussen- plaatsen, waarna de toren verloren gaat. 30. Tel—eSt, Kh8—h7, 31. Kgl—f2, Tc4 xd4!, 32. Kf2—g3, Td4—d3t en wit gaf het op. J. KOSTER. Essenlaan 21, Middelharnis De uitvoering der Deltawerken, heeft gevolgen, die belangrijk verder strek ken dan het primaire doel: de beveili ging tegen de zee, aldus de Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer J. G. Suurhoff, in zijn een dezer dagen gehouden rede bij de installatie van de Commissie Bestemming en Inrichting Deltawateren. De Commissie zal zich moeten wijden aan problemen op hetgebied van de ruimtelijke indeling en van aanpassing en invoeging in het nieuwe geheel, die zich als gevolg ban de utvoering van het Deltaplan zullen gaan voordoen. Vertegenwoordigd in de Commissie zijn behalve het Ministerie van Verkeer en Waterstaat (Deltadienst en Rijkswa terstaat), de Ministeries van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening (Rijks planologische Dienst), Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk (Natuur bescherming en Openluchtrecreatie), Financiën (o.a. Domeinbeheer), Econo mische Zaken (Regionale Industriële Zaken en Internationale Aangelegen heden). Voor het Ministerie van Land bouw en Visserij hebben in de Commis sie zitting de directeuren van de Cul tuurtechnische Dienst, ir. S. Herweijer, van het Staatsbosbeheer, ir. A. Stof fels en van de Visserijen, ir. Th. J. Tienstra. Voorts hebben in de Comjnis- sie zitting de hoofden van de Provin ciale Waterstaten en van de provinciale Planologische Diensten in Zeeland, Z. Holland en N.-Brabant. Tot voorzitter van de Commissie is benoemd ir. J. Volkers, hoofd van de Deltadienst. RIJMEN VAN TIJMEN Daar liggen de bieten 'n Hele partij! 't Gaat alles mechanisch. Dat hoort er nu bij. Machines en netten. Ze komen van pas. Wat moest er van worden, Als dat er niet was? t' Gehalte wat minder, Maar nog is het goed. We krijgen voldoende; Na 't bitter het zoet. Fabrieken, ze draaien. Er is weinig rust. 't Is echt een campagne. Da's elk zich bewust. De basterd, de bruine, De stroop enzovoort, Ze hebben ons allen, Al jaren bekoord. Maar eer men ze dus, Aan ons leveren kan, Dan komt er wat kijken. Flakkee weet er van! Tijmeri OUDDOBP Kerkdienst. A.s. zaterdagavond hoopt voor de Ger. Gem. om 7 uur voor te gaan ds. G. Mouw van Middelharnis, tevens voorljereiding Heilig Avondmaal. Zo langzamerhand gaan we de winter weer tegemoet; de tijd dus ook waarin velen weer door verkoudheid enz. zul len geplaagd worden. Toch kunnen we een wat optimistisch geluid dienaan gaande laten horen. Door de „Medical Research Influenza Centie" in Engeland is op grond van diverse onderzoekingen voorspeld, dat in de komende winter weinig griep^ zal voorkomen! Nu we toch in de medische sector verblijven, nog het volgende bericht. In Nieuw-Zeeland hebben enkele art sen aan patiënten, die een buikoperatie moeten ondergaan, om een stukje on derhuids vet gevraagd. Zij willen n.l. onderzoeken in hoeverre insektendo- dende stoffen, die in de landbouw op groenten en fruitbomen worden ge spoten, door het menselijk lichaam worden opgenomen. Wist u, dat het eersteboek, dat ooit van losse letters werd gedrukt de z.g.n. Mazarin-bijbel is? In 1456 werd deze voltooid en werd gedrukt op een pers die gefinancierd was door de goudsmid Fust. De man die deze bijbel drukte was een zekere Johannes Gensfleiseh, die omstreeks 1397 werd geboren. Wist u, dat men een stompe machine naald weer scherp kan krijgen door er even mee door een stukje schuurpapier te stikken? Het verdient aanbeveling de punt daarna nog even in een vlammetje te houden. Wist u, dat men vroeger in de oude tijd de purperen verfkleur verkreeg uit slakken, een soort die ook wel in ons land voorkomt? Aangezien de kleur niet lichtecht wjas en de verf bovendien nog een onaangename lucht verspreidde, vervaardigt men deze kleur tegenwoor dig uit andere stoffen. Wist u, dat er in de Himalaya de meeste neerslag valt? Er zijn bepaalde omstandigheden, waardoor de neerslag hier veel hoger is dan in andere gebie den op aarde. Zij bedraagt meer dan 400 cm. per jaar! Thans een wetenswaardigheid voor de dames. Wist u, dat onze moderne ny lonkous afstamt van het oud-germaanse „beenkleed", dat zich van heup tot voet uitstrekte? Dit werd ook wel „hose" ge noemd. Toen de Romeinen hier kennis mee maakten, beschouwden zij dat kle dingstuk als een teken van ver-wijfd- heid en barbaarsheid In Barcelona is onlangs de Spaanse oplichter Antonio Lobet Torente ver oordeeld tot5950 jaar gevangenis straf en 50 miljoen peseta's boete op 1027 beschuldigingen van zwendela- rij. Het vonnis was overigens niet veel meer dan een formaliteit, want krach tens de Spaanse wet kan iemand niet langer dan 30 jaar achtereen gevangen worden gehouden. En bovendien---- 5950 jaar vond men toch wel wat te lang! Wist u, dat de eigenlijke uitvinder van de lucifer John Walker is, een ge straald medisch student, die na'veel proefnemingen op 27 april 1827 ruwe, dikke lucifers van omstreeks10 centimeter lang in de handel bracht? „Beschaving is een langzaam en pijn lijk ontwikkelingsproces, waarin je leert vriendelijker te ztjn dan je eigen lijk wilt". ELKA Onze RUBBERHANDSCHOENEN zijn goed van pasvorm, zijn prima gevoerd, goed voor landwerk en niet duur. Keuze uit drie fabrikaten. FA. WED. J. KURVINK'S DROGISTERU EN FOTOHANDEL Ouddorp Men weet, dat tal van Britse edellie. den in het bezit zijn van oude kastelen die niet meer behoorlijk kunnen -wor den bewoond," door de druk der belasi tingen. Vele van hen zijn ertoe overge^ gaan, hun bezit tegen betaling voor het publiek open te stellen. Sommige van deze eerbiedwaardige stamsloten -wor den eenvoudig als museum geëxplo- teerd, waar men tegen een kleine ver goeding eventueel door de kasteelheer zelf wordt rondgeleid, andere zijn het middelpunt geworden van wat men moeilijk anders kan noemen als dood gewoon kermisvermaak. Sommige hoog- adelijke kasteelheren geven betalende gasten gelegenheid aan de hertogelijke of grafelijke dis de maaltijd te gebrui ken, andere organiseren" picknicks in het slotpark. Bij sommige gastheren kan men ook tegen een. flink bedrag, loge ren. Het spreekt vanzelf, dat de laatste stap op de weg die de arme rijken of rijke armen thans bewandelen niet achterwege zou kunnen blijven. Er is is Londen thans een comité gevormd, dat 600 bezitters van kastelen heeft opge roepen om eind oktober bijeen te komen teneinde een werkgemeenschap te vor men voor de systematische organisatie van de toeristische genoegens in kaste len en parken. Deze zal dan ook moeten voorkomen, dat men elkaar in de wielen rijdt. (DIA) (1) Onlangs is verschenen het rapport van de Werkgroep Ontwikkeling Wester- soheldebekken, waarin plannen worden ontvouwd voor de aanleg van een ha ven- en industriecomplex in het Ver dronken Land van Zuid-Beveland, ter hoogte van de stad Reijmerswaal. Alvorens meer gedetailleerd in te gaan op de plannen van de werkgroep, is het misschien wel interessant om in het kort de geschiedenis van de stad Reij- mers- of Remmerswaal te belichten. 'Stadsrechten Deze plaats werd in 1374 tot stad ver- Jieven en reeds spoedig daarna opgeno men in het „verbond" (als men hiervan spreken kan) van de „vier goede ste den", die gezamenlijk het derde lid uit maakten van de Zeeuwse statenverga dering. Reijmerswaal kreeg in dit ver bond voorrang boven de steden Goes en Tholen. De welvaart van de stad werd vooral bevorderd door een privilege van graaf Willem III, die in 1315 bepaalde dat al le goederen, uitgezonderd zeevis, die uit Zeeland naar Brabant en uit Brabant naar Zeeland werden gezonden~in Reij merswaal ter markt moesten komen. In 1374 verleende hertog Albrecht van Beieren de stad vergunning voor het bouwen van een wal en hieraan wer den in 1380 nog vele voorrechten toe gevoegd. Het was de bisschop van Utrecht die in 1449 Reijmerswaal het „geestelijk rechtsgebied" over heel Zeeland schonk. Ondergang Blijkbaar overmoedig geworden door hun succes, verdreven de inwoners van Reijmerswaal in 1454 hun regering, doch doordat zij zich verootmoedigden voor stadhouder Karel van Bourgondië „werdt hun dit misdrijf, mids zeekere boete geevende, kwijtgescholden." De stad wist daarna wederom de gunst der Boiu^gondiërs te winnen, -want het was Maria van Bourgondië die Reij merswaal in 1477 uitgebreide privileges verleende. In 1530, twee jaar nadat Karel V de schepenen van Reijmerswaal toestond dagelijks recht te spreken, werd de stad getroffen door een overstroming en dit betekende het begin van het einde. Nog vier watervloeden volgden en in 1573 werd Reijmerswaal in brand ge stoken om het tegen Spaanse invallen te beschermen. De meeste bewoners hadden stad en omgeving toen reeds verlaten. Het eens zo welvarende gebied werd ten prooi aan de zee en door de gestage werking van eb en vloed, ging één der belang rijkste Zeeuwse steden ten onder. Wie nu bij eb vanuit Yerseke de Oos- terschelde overziet, kan met veel moei te nog enkele schamele resten terug vinden van het eens zo trotse Reijmers waal. (Slot volgt.) Beste meisjes en jonigens! Allereerst de prijswinners voor het septemberwerk. Deze zijn: Magda Nipius, Sonmielsdgk Truus Ovaa, Domburg Tineke Drooger, Stad a.b. Haringvliet Piet van Koppeni, Ouddorp Jan Drooger, Stad a.h. Haringvliet (Magda gaat zelf om haar prijs, hè?) Wie zullen het de volgende keer zijn? Dat weet nog niemand. Maar ik zou jullie aanraden om vol te houden tot het eind van de maand en dan de op lossingen in te zenden. Jullie hebben dan in elk geval een kans. Zenden jul lie niets, dan is het begrijpelijk, dat er zéker geen prijs kan komen. En nu het nieuwe raadsel. Het is OKXOBERRAADSEL 3 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 1. Bijbelboek uit het N.T.; 2. Eén van de zeven diakenen (Handel.) 3. Eén van de grote profeten; 4. Sanherib knielde neer voor zijn goden werd gedood; 5. Benjamin werd door zijn moeder---- genoemd; 6. Vader van koning Hiskia; 7. Zoon van Benjamin (1 Kron.); 8. Eén van Davids helden; 9. Zie Ik zal bezoe king doen over de menigte van (Jerem. 46); 10. Letter. De beginletters van deze woorden vormen, van boven naar beneden het woord dat eerst wordt gevraagd. BRIEVEN kia S. Nieuw en St. Joosland. Harte lijk welkom in ons midden. Het is geen bezwaar al zit je nog maar in de tweede klas. Er zuUen voor jou wel heel moei lijke raadsels zijn maar dan mag je moeder gerust helpen, hoor. Zou ze er tijd voor hebben? Voor elke oplossing behoef je niet en apart velletje papier te nemen. Je schrijft heel duidelijk. Annie K. Rotterdam. Ja dat is uitkij ken als je op de fiets naar de huishoud school moet. Het verkeer is-ontzettend druk in de Maasstad. Van het verkeer weet je echter al veel af en dat scheelt een hele boel. Ben je nog naar de ca techisatie geweest? Wie geeft er les? Anneke P. Ooltgensplaat. Ik begrijp het, dat het een hele overgang is naar de u.l.o. Nu wordt het pas leren hè? Aan het mooie latijnse spreekwoord heb je gedacht: ora et labora. Je weet wat het wil zeggen; je hebt het in het hol- lands in je brief geschreven. Als je nog een raadsel hebt dan houd ik me aan bevolen, maar je zal daar wel geen tijd meer voor hebben denk ik. Kees Z. Nieuwe Tonge. Ja, je bent er toch uitgekomen zoals je schreef. Het is niet altijd even gemakkelijk, maar je hebt nogal wat bronnen om te raadple gen, hoor ik. Je zal het boek nog niet uitgelezen hebben, maar het zal je wel bevallen. Een wandeltocht is misschien nog beter voo): het lichaam dan gjrm- nastiek. Jan de B. Geldermalsen. Dat is net iets voor jou: een aquarium in school! Is die lange vis er niet meer in? Je schreef: er zat. Is die vis doodgegaan soms? Ik lees, dat jullie veel moeten doen, vooral wat rekenen betreft. Maar ik wis't niet, dat er kinderen straf be hoefden te hebben. Lenie D. Zoutelandle. Ha, nu ben je er met de oplossingen! De vorige keer liep dat wat mis, hè? Toen heb je een brief geschreven, maar die zit er nu niet bij. Jé kan ook niet aanhouden, nietwaar? Is het al wat rustiger in Zoutelande, nu de meeste vreemdelingen weg zijn? Rinus J. Poortvliet. Nee, ik ben niet bij de intrede van je oom geweest. Ik heb het uitgebreide verslag wel gelezen. Het is wel wat laat; maar nog hartelijk gefeliciteerd met je vaders verjaardag. Kwam je oom daarvoor naar Poort- vliet? Was vader blij met al die mooie geschenken? Annie -van L. Dirksland. Tot nu toe gaat het goed met de cijfers. Probeer het zo te houden, al zal er ook nu en dan een -vijfje tussen lopen. Je groot ouders zijn al op ver gevorderde leef tijd gekomen. Gelukkig dat opoe weer thuis is. Aan je schrijven zie ik dat je het verbazend druk hebt gehad. Heb ik het mis? Renié van D. 2oetenneer. Een leuk briefje, René! Wéet je nog dat je vroe ger wat krabbeltjes op een stukje pa pier schref? Nu gaat het al bter. Alvast gefeliciteerd met kleine Anja, je nichtje Ja, als ze in de stoel zit, lijkt ze al heel wat. Jan d V. Vrouwenpolder. Keurig ge daan, Jan! Volgende keer hoop ik wel een paar woordjes er bij te zien. Dat kan toch wel nu en dan? Over de school en over de boerderij is altijd wel iets te vertellen, nietwaar? licnie van L. Dirksland. Ik hoop dat opa al die sigaren nog kan oproken. Het zal hem niet verboden zijn, anders had hij ze niet gekregen. Ik zou be slist eens moeten komen kijken naar die verbouwing. Het zal wel een verande ring zijn! Fijn, als je een jeugdige mees ter hebt; die kan nog eens meedoen met touwt j espringen. Aad van D. Zoetermeer. Gelukkig dat jullie ineens een plaatsvervanger heb ben voor de vertrekkende onderwijzer. Ik geloof dat het nog een heel gewroet is in de grond bij jullie. Wanneer zal al dat werk klaar komen? Henk van R. Melissant. Ja, als je een keertje overslaat met leren, komen er onvoldoendes. Probeer altijd maar alles goed bij te houden. Dan hoef je niets te vrezen. Dat zullen lange-dagen wor den in de fruitpluk! Ik geloof dat de bomen het goed hebben gedaan. Valt de oogst mee of tegen? Nel. van D. Zoetermeer. Zouden de sokjes nog klaarkomen vóór die datum? Erg zou het niet zijn, want Anja west toch niet dat zij verjaart. Maar je zal je best wel doen, denk ik. Eh huis-werk heb jij toch nog maar weinig. Dat zal hopelijk nog wel eens anders worden. Ma van 't G. Dirksland. Van alles en nog wat in je brief, maar het voor naamste vind ik wel, dat het naar je zin gaat op de u.l.o. en dat je het goed kan volgen. Alyast gefeliciteerd met je verjaardag. Die dag is er nog niet, maar ik kan je volgende week weer geen antwoord geven in de krant, want dan kunnen de anderen niet aan bod ko men. Is moeders vinger al genezen? Henny de L. Oude Tonge. Hoe is het met Letty's been afgelopen? Het had wel bloedvergiftiging kunnen worden; daarom die injekties, denk ik. Dus de schoolkrant is mooi? Mogen de kinde ren er ook in schrijven? En zijn de raadsels er in moeilijk? Jij zal er wel gemak van hebben, dat je het raadselen gewend bent. Annie van D. Zoetermeer. Wat heeft opa prachtig weer gehad in Ridderkerk dat heeft hij best getroffen, zeg! Fijn, dat hij dat nog alleen kan en -wil doen. Ik vind het best dat je steno leert, maar asjeblieft geen brief in steno naar mij sturen, hoor! Ik heb het nooit geleerd, weet je! Gerda N. Middelharnis. Had je niets te vertellen, Gerda? Dat kan heel best voorkomen. Het kan ook zijn dat je laat was en alles op het nippertje moest in geschreven worden. In het vervolg zal ik wel weer een paar nieu-wtjes van je krijgen. Heb je goed gekeken in de op lossingen? Nu wist je het ontbrekende ineens. Makkelijk, hè, als je het weet! Marijke van D.-Zoetermeer. Nu zal je wel weten wat die verkoopdag heeft op gebracht. Waar wordt het geld voor be stemd? Bij ons is dat ook; in vele plaat sen gebeurt het en het geldbedrag wordt voor verschillende goede instel lingen gebruikt. Lourina F. Middelburg. Het spijt me, Lourina, maar er is een tijd van komen en van gaan. Bij jou is het nu een tijd van gaan. Ik snap ook waarop. Het ga je verder goed, hoor. En we blijven toch nog kontakt 'houden, nu je zusje en broertje nog meedoen. Je laatste brief was nog aardig versierd ook! Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 6