Sommelsdijk tobt met het probleem van krotopruiming HORPANTA GLADIOLBNTSLERS EN WinOFTELEnS zaniTflRWE H.H. Witiofhwekers M. van Gent S Zoon IK WAS KAAL STRUSK gascomfoor Zendingsceiitrum Nieuws uit Zeeland Raadslid verzucht: ,,'t Lijkt of er een bom gevallen is" Aankoop van percelen grond voor uitbreidingsplannen Demonstratie witlofrooïmachines Demonstratie gladiolenrooimachines centrifugeren van witlof stoppelploeg wentelploeg J. L de LIGNIE CAAGO BUTAGAS D. STRUIK Jaarverslag Verbond voor Veilig Verkeer Ouwehands orangs in prima conditie lipsdag 5 oktober 1965. „EILANDEN-NIBUWS" Bladz. 3 Sommelsdtjk kaaipt als zovele gè- «eenten met het prwbleem van de krot- ^aiminSi waarvan de ontsierende ge- ïoljen in de j.l. donderdagavond ge houden raadsvergadering d.m.v. 'n door ij-vveth. D«kers ingezonder schrijven verder commentaar van de heer D. HaogMid duchtig aan de kaak werden «steld. Op enkele plaatsen In de ge- Lctttc is de sloper energiek aan de af- biaak van bouwvallen begonnen om het «4 enkele dageq slopen tydelijk weer jf te laten weten. De raadsleden wezen In de gemeente enkele zeer igevaariyke plaatsen aan o.m. de Oostdyk. Uit Se verklaring van de voorzitter, burge meester Hordijk bleek de gemeente met de sloper een soort „gentleman agree- jient" te hebben gesloten wat inhoudt jit de sloper de panden kosteloos sloopt Het gaat er dus om wie bij een gentle- ^n agreement het meest genitlema,n is" filosofeerde de heer Hoogzand, die de trage gang van zaken weet aan het hui dige college van b. en w. dat z.i. een on succesvol beleid voert, waarbij spreker ae voorzitter buiten beschouwing liet. De heer Hoogzand uitte eveneens felle kritiek op de voorzitter van het college van bijstand, weth. Edewaard. De P.v. dA. fractie stemde tegen het voorstel een iaarUjkse vergoeding van f 800,— aan genoemde voorzitter toe te kenlnen. Schaamte In zijn aan hef college gericht schrij ven zegt de heer Dijkers, oud weth., zich als Sommelsdijker te schamen over de geweldige rommel en de verwaar loosde toestand van de Oostdijk waar panden worden gesloopt. Spreker richt te zijn bezwaren tegen de Teohn. Dienst en spreekt de hoop uit dat b. en w. maatregelen zullen treffen. ledere bus voert de passagiers welke van West- Flakkee komen aan en die passeren al len die smerige^ dijk, terwijl door de Kxakeelstraat in het seizoen 300 a 400 auto's per uur passeren, als ik dat al les overdenk schaam ik mij voor de or deloze toestand welke daar heerst. Voeg daarbij de vuilnisbelt welke door het wegvallen van de heining op het erf van Groen ontstaan is, dan hebt u een beeld van mijn bezwaren. De heer Dijkers vraagt zich af of het college niet een eind aan deze wantoe stand kan maken. „Mogelijk wilt u de Techn. Dienst insturctie geven, want zelf heeft de dienst het nog niet opge merkt alhoewel het een kwestie van ja ren is". Sommelsdijk behoeft door de dienst niet boven Middelharnis behan deld te worden maar we hebben toch wel recht op gelijke behandeling" aldus de heer Dijkers. Aanvaarden Naar aanleiding van dezei brief delen b. en w. mede, dat het hen bekend is, dat de afbraak van de oude panden op de Oostdijk zeer slecht vordert. Reeds herhaalde malen is van de zijde van de Technische Dienst er bij de sloper op aangedrongen voort te maken met de sloop. Tot dusver heeft dit niet of on voldoende geholpen. Opnieuw is de slo per gevraagd het werk zo spoedig mo gelijk voort te zetten en tot een einde te brengen. „Indien de sloop in eigen beheer zou geschieden, of indien het werken tegen betaling aan anderen zou worden opge dragen, zou vermoedelijk de sloopter mijn aanmerkelijk bekort kunnen wor den. De kosten zouden dan voor de ge meente zeker niet gering zijn. De thans ingeschakelde sloper verricht de sloop zonder vrgoeding van de v2;ijde van de gemeente. Indien hij aan een bepaalde termijn gebonden zou worden, zou hij deze bereidheid niet hebben. De lange termijn van sloop moet dus vanzelfspre kend binnen bepaalde grenzen woe den aanvaard, tenzij niet onaanzienlijke bedragen worden uitgetrokken om de sloop door de eigen dienst te laten ver richten of het werk aan derden tegen betaling op te dragen", aldu^ b. en w. Ook is de situatie op het betreffende erf aan de Oostdijk aan het college be kend. De eigendom is inmiddels door Groen aan een ander n.l. de heer J. Boeter, wonende alhier, .overgedaan. Laatstgenoemde is voornmens t.z.t. het terrein te bebouwen. Daar de verwe zenlijking van dit plan nog wel enige tijd kan duren, hebben b. en w. tot de eigenaar een aanschrijving gericht het terrein, zowel aan de voor- als aan de achterzijde, van een aesthetisch verant woorde afscheiding te voorzien. Dqkers niet alleen. „Oud wethouder Dijkers staat niet al leen als hij zich ergert aan de langzame krotopruimihg", aldus de heer D. Hoog zand. Toch stelde spreker ook dat er grote verbeteringen zijn ontstaan door krotopruiming in de W. Krakeelstraat; W.-Achterweg; Enkele Ring; de Lange- weg en de Wurft. De verdere trage gang van zaken heeft natuurlijk een reden" aldus spreker. Hij wees op de noodza kelijkheid dat er een goed samenspel Woet zijn tussen eoUege; Technische dienst en de sloper. Spreker wilde niet de Technische dienst de schuld geven en als wrijfpaal gebruiken. De voorstel len tot aankoop van krotten worden door de raad aangenomen en de beslui ten door G.S. vlot afgewerkt. Dat is het stadium aangebroken de rommel snel af te breken en pp te ruimen. Spreker herinnerde eraan vorig jaar bij de alg. beschouwing een intergemeentelijke krotopruimingsdienst te hebben bepleit en nog verder teruggaand had spreker op 13 dec. 19§3 verklaard dat de P.v.d. A. fractie geen verantwoordelijkheid Wenste te aanvaarden in geval er bij de Oostdijk en in de drukbereden Krakeel straat ongelukken zouden gebeuren. Spreker zei nu zijn hart vast te hou den. Oud-weth. Dijkers sluit zich aan bij een wat soms „onzakelijke felle op positie" wordt genoemd. Die oppositie zegt nogmaals: „Opruimen, ook elders in de gemeente! De trage gang is te wijten aan het in eerste instantie ver- antwoordelijèheid dragende huidige college van b. en w. dat nu eenmaal een onsuccesvol beleid voert, wat en nu laat ik de voorzitter buiten beschou wing geen wonder is gezien de ver dere samenstelling" aldus het verwijt van de heer Hoogzand (P.v.d.A.) De heer Knape wees op de toestand aan de Wevershoek en de riolering van twee woningen in de St. Seb. Doelstraat waar de rommel bovengronds wegloopt. De heer Peekstok informeerde of met de sloi)er geen tijdslimiet kan worden aangegaan. „Er lijkt daar wel een bom te zijn gevallen". De heer van Zielst noemde de toe stand op het Hofplein een treurige boel. De woningen zijn gesloopt maar de kel ders en de regenputten zitten nog in de grond. Spreker noemde het een wonder dat er nog geen^kinderen verdronken zijn. Bovendien staat het onkruid er een meter hoog. Eind in zicht Uit het antwoord van de voorzitter bleek dat het eind spoedig in zicht is. De sloper zou 's maandags weer aan de verdere afbraak van de Oostdijk Jjegin- nen. Spreker kon de klachten %at de zakelijke inhoud betreft zeker onder strepen. Het is geen gezicht en het duurt het college ook te lang. Spreker wees erop dat met de sloper een soort gentleman agreement is gesloten. De sloper moet soms van het ene object naar het andere en wanneer de ge meente een ander bedrijf inschakelt moet er zeker boter bij de vis. Wat be treft de sloop van de Oostdijk zei de voorz. ten dele schuldig te zijn omdat tussentijds de Wevershoek moest wor den gesloopt. IrLvele gevaPen kunnen de oude woningen niet onderhands wor den aangekocht en moet tot onbewoon baar verklaring worden overgegaan. Wat betreft de verbetering van de We vershoek, hiervoor is van G.S. nog geen goedkeuring ontvangen. Gzien de over eenkomst met de sloper moet een en ander in vertrouwen worden overge geven. Over het grondige werk van de sloper bleken geen klachten te bestaan. De voorzitter vond een intergemeen telijke krotopruimingsdienst wat te hoog gegrepen. Eir is op Flakkee niet zoveel sloopwerk dat deze voorziening vraagt. Vergoeding voorzitter Algemene Bqstandwet In het voorstel tot toekenning van een vergoeding aan de voorzitter van het college van Bijstand, merkten b. en w. op dat de uitvoering daarvan aanmer kelijk meer werk vraagt dan voorheen bij de Armenwet. Ook is bij de uitvoe ring kennisneming van een groot aantal voorschriften noodzakelijk. Daar het vervullen van het voorzitterschap van de Commissie veel tijd en werkkracht vergt menen b. en w. dat het gemoti veerd is hiervoor een honorering toe te kennen. Het aantal aanvragen is vergeleken met vroeger belangrijk toegenomen. Zo wel bij de voorbereiding als bij de uit voering is veel overleg nodig. Voorts is het vaak van belang op beslissingen, welke voor een aanvrager minder gim- -stig uitvallen, een nadere mondelinge toelichting en verklaring te geven. Ook is er een aantal aanvragers, dat zijn verzoek bij de voorzitter komt toelich ten en verduidelijken. Aanvragers, die hun verzoek niet of niet geheel zien in gewilligd, wensen een nadere verkla ring en wenden zich tot de voorzitter. Het college acht een vergoeding van 800,— per jaar redelijk en stelde voor tot toekenning te besluiten. Kritiek De heer D. Hoogzand uitte felle kri tiek op de werkwijze van de Commis sie en haar voorzitter, weth. Edewaard. „De Algemene Bijstandwet bepaalt dat de uitvoering dient te geschieden door het college van b. en w. of zoals in onze gemeente door een Commissie", zo begon de heer Hoogzand zijn betoog. Dit laatste kan alleen op voorstel van het college van b. en w. Ten allen tijde blijft het voorzitterschap in handen van een lid van b. en w. Op welke manier de huidige voorzitter tenslotte deze functie werd opgedragen en in een dub belpositie aanvaard heeft, blijft als een broos geheim voor de Sommelsdijkse bevolking verborgen. De raad staat machteloos tegenover de keuze van die voorzitter maar mag wel e.v.t. een ver goeding toekennen voor het vervuren van die functie. Wanneer mij echter als raadslid sinds januari tal van klachten bereiken over het beleid, dan citeer ik een uitspraak van de voorzitter van het college van b. en w., gedaan op 24 sept. 1964 n.l.: „Ik heb nooit enige klacht gehoord omtrent de wijze waar op in de nood der behoeftigen werd voorzien door de (toen nog) fungerende Instelling". Verder wist de heer Hoog zand van klachten over de behandeling ter secretarie. Een en ander kon al dus dhr. Hoogza^ad worden be schouwd als onbewijsbare overdrijving maar hij vond dat iemand die moeilijk besluiten' kan nemen een dergelijke taak nooit naar behoren kan uitvoeren. Spreker herinnerde eraan indertijd te hebben geïnformeerd naar de vergoe ding voor de voorzitter-van de Commis- ■siè:-„Nièts, de vervulling geschiedt émbtshalve" was het antwoord geweest. „Mijn tractie staat geheel afwijzend te genover het verzoek tot toekenning van de vergoeding" aldus de heer Hoogzand. Ook nog omreden dat in Sommelsdijk de laagste normen van de streek wor den gehanteerd waardoor naar spreker meende de voorgestelde honorering wel bijzonder schrijnt. Spreker verzekerde dat er meerdere mensen zijn die met gepast mee- en eergevoel tegen een veel lagere vergoeding zich voor dat werk zouden willen inzetten. De duur van in werking is z.i. een kwestie van inzicht en intelligentie. De voorzitter wees erop dat men, nu de bijstandsverlening een plicht is ge makkelijker met klachten komt. Men kan bij b. en w. in beroep gaan. Over de normen is tussen de gemeenten onder ling veel samenspraak geweest en spr. vond ze in Sommelsdijk zeker niet te laag. Bevreemdend Weth. Edewaard toonde zich zeer ver baasd over de door de heer H. genoem de klachten. Hem was daarvan niets bekend. In de Commissie waarin een fractie-lid van de heer H.; de heer Koo- te zitting heeft is steeds tot tevre denheid en in overeenstemming ge werkt. Spreker vond het een „wonder lijke zaak die een wonderlijk licht werpt op de beweringen van de heer Hoogzand. In sommige aanvragen is het soms een tasten en zoeken maar spre ker verzekerde dat de Connm. steeds met algemene stemmen een beleid heeft gevolgd. Ook ging de heer Koote altijd accoord. Tot slot zei spreker dat hij het betreffende voorstel zeker niet had ge animeerd. De heer Hoogzand bleef op zijn stand punt „De 800 gulden ligt gezien de be handeling van de zaken veel te hoog" vond hij. Zijn fractie was tegen. Weth. Edewaard onthield zich van stemming. Aankoop percelen grond Besloten werd van mevr. wed. H. Bij- leveld, alhier, Langeweg 105 een gedeel te van en tweetal percelen grond met daarop staande opstallen bestaande uit een houten bergplaats, warenhuis, be tonnen schuur, serre, watertoren en oude stookplaats, ter totale grootte van 2,05.03 ha. aan te kopen zulks i.v.m. de verdergaande ontwikkeling van de gem. ten zuiden van de Prinsesselaan. De hierboven nader aangeduide percelen kunnen worden aangekocht voor de to tale som van 57.500,^ onderverdeeld als volgt: koopsom grond 41006, vergoeding opstallen 6242.50;; inko- menschade 10251,50. De heer Koote zei enige kritiek te heb ben met name over de laatste post. Hij vroeg zich af of men wel inkomen- schade kan hebben als men vrijwillig verkoopt. Bij onteigening zou dat an ders zijn. De heer Grinwis zei dit met de heerv Koote eens te zijn. Hij vond ook de ver goeding voor de opstallen te hoog. De kosten van het opruimen overtreffen de waarde. Bij verhuur zou mevr. B. per jaar 400,of van particulieren 20OO,trekken. Wanneer het bedrag van 41000,op de Bank wordt gezet brengt dat f 1950,— per jaar rente op. Volgens de heer Grinwis kon derhalve wel van winst maar niet van inkomen- schade worden gesproken. De heer Mijs vond desgevraagd het bedrag van de in- komenschade heel normaal. De voorzitter wees erop dat al zijn de bedrijfsgebouwen niet meer bedrijfs klaar ze toch in deze vorm hun waar dering krijgen. Voor de gemeente heb ben de gebouwen geen betekenis en zal tot sloop worden overgegaan. Dè heer Hoogzand vroeg zich af hoe men bij vrijwillige verkoop nog inko- menschade kan verwachten, omdat men toch ook geen inkomen had te wach ten. Op vrijwillige basis doet men af stand terwijl bij onteigening de verkoop wordt afgedwongen. Spreker vroeg of b. en w. de grond persé nu in eigendom willen krijgen De voorzitter antwoord de hier op bevestigend. Hij wees op de forse prijsstijgingen, wanneer een flink contingent woningen wordt toegewezen is het bestaande uitbreidingsplan spoe dig volgebouwd waarna dan weer bouwrijpe grond nodig is. Over deze aankoop is reeds lang overleg gaande. Desgevraagd verklaarde de voorzitter dat de vraagprijs van B. aanzienlijk ho ger had gelegen. Het verheugde hem dat de gem. op deze wijze de grond in bezit kon krijgen en dat het niet op ont eigening behoefde aan te lopen. Verkoop grond Aan Nederland-Kattenburg werd een perceel grond verkocht, gelegen aan de Galgenweitjes, ter grootte van plm. 1590 m^ voor het bouwen van een indus triehal voor de uniform-afdeling. De koopprijs werd vastgesteld op 12,50 per m-'. Verordening weegloon De verordening tot heffing van weeg- loon, die op 1 jan. 1966 zal zijn verstre ken werd opnieuw, zonder wijzigingen vastgesteld. De heer de Wit verklaarde zich tegen; hij maakte bezwaar tegen de heffing van het dubbele weegloon bij wegen op zaterdag en 's avonds. De heer de Wit wees erop dat overal waar diensten worden verleend één tarief wordt aangehouden. Hij was het ermee eens dat de mensen voor overwerk overbetaald moeten worden maar dat kon z.i. uit de gewone ontvangsten worden gedaan. De voorzitter vond de tarievering alleszins redelijk. Wanneer de landbouwers de weegbrug willen overnemen kunen ze zelf de tarieven stellen. Ook de heren Mijs en Knape verklaarden zich tegen. „Een landbou wer trekt altijd aan het kortste eind", was het commentaar van de heer Mijs. Aankoop pand Aangekocht werd het pand Kerkstraat 2 van de kerkvoogdij van de Herv. Ge meente, voor de prijs van 1,Het huisje was voorheen in gebruik als baarhuisje. Voor het opmaken van plannen tot restaiuratie van de panden Kerkstraat 2, 4 en 6 Is een crediet be schikbaar gesteld van 10.000,terwijl de opdracht tot restauratie van die panden aan Ir., de Wilde reeds is ver strekt. De heer Grinwis zei wel voor aankoop van het baarhuisje te zijn, mits het zal worden afgebroken. Sinds de maar door snel gebruik van het bekenjde haargroeipre- paraat heb ik thans weer een ge zonde haardos. Denkt u aan de demonstratie van rooimachines te OUDE TONGE op DONDERDAG 7 OKTOBER. op een perceel van de heer M. de Vos aan de Langeweg te Oude Tonge. Aanvang 10.00 uur. op een perceel van de Fa. Timmer aan de Zuiderlandsedijk te Oude Tonge. Aanvang 2.00 uur. WESTDUKI5 - MlDDElHflRHIS zegt de heer v. d. Broek, Bredalaan 163, Eindhoven. Omdat de resultaten waar schijnlijk bij iedereen ver schillend zijn, is mijn ad vies: Raadpleeg ook de Horpanta-experts. Zitting voor de gez. Hor- panta-wederverkopers in MiÖdelharnis, op dinsdag 5 oktober, 's avonds van 6.30 tot 9 uur in Hotel Zaayer, Kon. Julianaweg 12, tel. 2047. (aparte zaal). Haaronderzoek is geheel kosteloos. Direct leverbaar: MANELLA TARWE CLEO TARWE FLEVINA TARWE IBIS TARWE FELIX TARWE Middelharnis, Telefoon (01870) 22 98. ESHEU.< Berkenlaan 37 Middelharnis Tel. 01870 2252 Indien U over wilt gaan op het is deze verkrijgbaar bij MACHINFIFABRIEK GREUP (Z.H.) TELEFOON (01860) 22 87 In bedrijf te zien bq A. Kardux, Korteweegje 59 te Dirksland. Wegens vertrek t.e.a.b. over te nemen een wit driepits met deksel M. PAASMAN Kerkstraat 10 Nieuwe Tonge TE KOOP: gebruikte vijfschaar en een tweeschaar klein model. Dorpsweg 34 - SoMMnels^k - Telefoon 23 43 DodeTieijfer 'in stadsverkeer steeg met 23»/o In het jaar 1964 waren IS.S'/o meer dodelijke verkeersslachtoffers te be treuren dan in lff63. In zijn onlangs verschenen jaarverslag schrijft het Verbond voor Veilig Verkeer deze stij ging o.a. toe aan de gunstige rij- en weersomstandigheden van de afgelopen winter en de als gevolg daarvan grote re verkeersintensiteit op de Nederland se wegen. Het Verbond noemt 1964 een ramp jaar: vergeleken met 1963 steeg het aantal doden van 2007 tot 2377, het aan tal zwaar gewonden van 31746 tot 36984, het aantal licht gewonden van 19470 tot 22205. De ongunstige uitgangscijfers over de eerste vier maanden van 1964 met 47,l''/o meer doden dan in de overeenkomstige periode van 1963 hebben aldus het jaarverslag het gehele jaarresul taat sterk beïnvloed. Een bedenkelijke ontwikkeling in de verkeersonveiligheid signaleert het Verbond in steden met meer dan 100.000 inwoners, waar het absolute dodencij fer 23«'/o hoger ligt dan in 1963. De ver slapte inachtneming van de rrïaximum snelheid in de grote steden, de ver- waag afgebroken is, is er was meer par keergelegenheid voor auto's gekomen. Spreker zou het zeer op prijs stellen, wanneer het baarhuisje en de Waag niet zouden worden gerestaureerd. De kerk is geen museum, het moet de kerk blijven" vond hij. De heer Grinwis bleef tegen. Over de herbouw van de Waag is ad vies gevraagd aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, welk advies tot heden nog niet is ontvangen. De kosten van herstel van het onderste gedeelte van de kerkmuur waartegen de oude Waag heeft gestaan, komen ten laste van de gemeente, terwijl een nieuwe zandstenen druiprand in deze muur eveneens öp kosten van de gemeente komen. Deze voorwaarde is slechts dan van toepassing voor het geval de Waag niet wordt herbouwd. Voor herstel kerkmuur en druiprand wanneer dit dient te worden uitgevoerd werd lOOO,— gevoteerd. Vuilnii^uto Öoor de heer Knape werd de aan schaf van de trommelvuilnisauto ter sprake gebracht. Sonunelsdijks raad is ontstemd over het feit dat de auto in Middelharnis is aangeschaft. Spreker vroeg of dienaangaande al een ant woord van het college van b. en w. van Middelharnis is ontvangen. Dit bleek niet het geval. Genoemd college zal hierop worden geattendeerd. flauwde aandacht voor verkeerslichten en de fouten die door voetgangers en gemotoriseerd verkeer op en bij de ze bra's worden gemaakt, kunnen daarbij een ongunstige invloed pp dit cijfer heb uitgeoefend, meent het Verbond. Ten aanzien van de methodieken die worden aangewend om de verkeerson veiligheid te bestrijden, streeft het Ver bond er naar deze waar mogelijk te la ten testen door wetenschappelijk onder zoek. Een eerste stap in deze richting is een onderzoek naar de uitwerking van de verkeersinstructies via televisie. In zijn jaarverslag noemt het Ver bond als plannen en "initiatieven voor de toekomst: Integratie van de verkeersopyoe- ding op de lagere scholen in samen werking met de drie^Paedagogische Centra van de onderwijzersorgani saties. Moderne verkeersleergangen voor VGLO en ULO- scholen; Uitbreiding van het aantal vaste verkeerstuinen in Nederland en de opleiding van instructeurs; Verkeersonderwijs op land- en tuin bouwscholen; Cursussen voor leraren van het voorgezet onderwijs. Verkeersvoorlichting op nationale en regionale tentoonstellingen; Intensivering verkeersvoorlichting voor werknemers van het Neder landse bedrijfsleven en het perso neel van Zee-, Land- en Lucht macht. Verkeershandleiding voor buiten landse werknemers; Paedagogisch didactische begelei ding van de auto-rijopleiding in Nederland. Algemene conferentie Voor ieder, die graag wat meer wil weten van het zendingswerk, wordt van 68 november a.s. in het Zendingscen trum te Baam een algemene confe rentie gehouden. Als sprekers zullen optreden: ds. F. J. D. Schiebaan, die enige tijd geleden een bezoek aan Sumba bracht. Ds. Schiebaan zal spreken over: „Wonder land." Over Brazilië zal een causerie plaats vinden door ds. J. A. C. Rull- mann. De leiding berust bij de heer W. Ver- molen uit Den Haag. Deelnemingskosten bedragen f 13,20 per persoon. Hiervan dient f 2,50 van te voren te worden overgemaakt door storting op girore kening 215600 t.n.v. het Zendingscen trum, Wilhelminalaan 3, Baam. Na ontvangst van het inleggeld wordt men definitief ingeschreven. Inschrijvingen en inlichtingen bij het Zendingscentrum, Tel. 02954^-4051. THOLEN Onteigenlngsplan goedgekeurd. Bij besluit van 31 juli heeft de Kroon het raadsbesluit van Tholen goedgekeurd, dat de Onteigening in het belang van de volkshusvesting regelt van 5 percelen grond nabij de Dalemseweg te Tho'en. De Kroon had bij besluit van 18 mei de beslissing omtrent goedkeuring van het raadsbesluit van 2 sept. 1964 voor 6 maanden verdaagd. In die tussentijd is advies uitgebracht door de Raad van State. Geslaagd voor vakopleiding. De heer P. Schot te Tholen behaalde het vakdi ploma constructiewerken-lassen. De heer C. P. Fase te St. Anna'and be haalde het diploma constructiflassen. De heer L. C. van 't Hof te St. Anna- land het diploma gezel-smid, construc tie bankwerken; de heer B. Goedege- buure te Stavenisse het diploma aspi rant smid constructie bankwerken en de heer J. Reijngoudt te St. Philipsland het diploma Smid-constructie bankwer ken. Zij behaalden deze diploma's op de te Breda gehouden vaexamens van de stichting Vakopleiding Smecona. De orangs „Ori" en „Roos", die nu een goed jaar in Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg wonen, verke ren in een prima conditie. Ze zijn als baby's gekomen en waren aanvankelijk ondergebracht op de logeerkamer in de villa van de heer Ouwehand, deels als quarantaine-maatregel, deels omdat er niet direct een onderkomen op het park vrij was voor de nieuwkomers. Hoewel een orang-oetang een kostbaar dier is zijn „Ori" en „Roos" van begin af aan niet vertroeteld. Bij Ouwehand wilde men voorkomen dat het „kasplantjes" bleven. Daarom, zijn ze tot nu toe iedere dag nog in de buitenlucht geweest. Men wil dit volhouden, als het maar even kan ook bij winterdag, alleen met de bedoeling de beide orangs te harden in hun eigen belang. Tot nog toe heeft men hiermee buitengewoon goede re sultaten geboekt. Geen van beiden zijn nog ooit verkouden geweest. „Ori" had eenmaal een darmstoring, maar dat kwam omdat hij iets van een bezoeker had gekregen wat hem een beetje te zwaar op zijn maag kwam te liggen. „Ori", het mannetje, heeft prachtig ach terover liggend haar op zijn hoofd. Als je hem ziet zou je zweren dat hij zó van de kapper kwam. „Roos" daarente gen is net „polletje piekhaar". Het in teresseert haar echter niets, vermoede lijk omdat ze toch wel weet dat er op de hele wereld geen dameskappers be staan voor orangs.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 3