Raad Herkingen keurde het uit breidingsplan Molendijk goed Gladiolenieeli Nieuws Uienmarkt De strijd om het befitaao Verenigingsgebouw overgedragen aan Stichting „Ons Huis" VERVOLGVERHAAL UIT PE KSRKSN PFAFF demonstraties Bladz. 2 .EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 5 oktober 1965 In de donderdagavond te Herkingen gehouden gemeenteraadsvergadering werd een agenda van 12 punten op zeer snelle wijze afgehandeld. Er was weinig „praatwater" zoals men dat noemt, mogelijk ook al daarom dat Herkingen straks als zelfstandig gemeentebestuur heeft afgedaan. Er komt waarschijnlijk nog één raadsvergadering als er zich geen bijzondere zaken voordoen en dan wordt Herkingen opgenomen in het grotere geheel van de gemeente Dirksiand. Toch waren er nog wel enkele belangrijke besluiten te nemen, o.m. herzie ning uitbreidingsplan Molendijk, aanbesteding aanleggen van straten en de overdracht van het Verenigingsgebouw aan de Stichting „Ons Huis". Al deze zaken waren echter in het voorbereidingsstadium al ter sprake geweest, zodat daar weinig over te zeggen viel.. De voltallige vergadering werd ge presideerd door burgemeester H. Bos. De notulen van de raad van 30 juni vonden geen bezwaar. De ingekomen stukken en mededelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Wachtverbod Fortstraat Blijkens een rapport van de postcom- mandant der rijkspolitie in deze ge meente acht deze het gewenst voor de zuid-westzij de van de Fortstraat een wachtverbod in te stellen in verband met het feit, dat de aan die straat nieuw gebouwde woningen zijn gereed geko men en thans aan beide zijden van de straat wordt geparkeerd, hetgeen op stoppingen in de hand werkt. B. en w. kunen zich met deze ziens wijze verenigen en stelden voor een wachtverbod a^s bovengenoemd in te stellen, daar bij parkeren aan één zijde van de straat een onbelemnaerde door gang van motorrijtuigen gewaarborgd is. De heer Hoogerwerf vond het een goed voorstel; de heer Kalle zag aldaar lie ver een apart parkeerplaats je, omdat anders de niet-autobezitters aan één kant een auto voor de deur krijgen. De voorzitter vond dit wel een zeer kostbare zaak, b. en w. zag er niet di rect de noodzaak van in. Het wacht verbod was met opzet zó bepaald, dat de autobezitters hun wagen voor de deur krijgen. De heer v. d. Wende vond wanneer met het uitbreidingsplan wordt doorge gaan, dat er toch wel noodzaak is voor een parkeerplaats. De voorzitter zei dat daar rekening mee gehouden wordt, het wachtverbod moest als een voorlopige maatregel, worden gezien. De raad ging er mee akkoord. Herziening nieuw uitbreidingsplan Molendijk. B. en w. deelden mee, dat het gewenst is gebleken het onderhavige uitbrei dingsplan, dat in 1960 is vastgesteld, op enige punten te herzien in verband met een nadere visie op het plan. O.m. zijn n dit plan opgenomen het bejaarden centrum, een gewijzigde bebouwing langs de westzijde van de Deltastraat, een plaats voor de bouw van garages, alsmede de bouw van bungalows achter het Scharloopad. Tevens is de bestem ming van sportveld gegeven aan het terrein, liggende tussen Molendijk en Deltastraat. Gedurende de tervisie lig ging heeft niemand bezwaren tegen het plan ingebracht. De raadsleden vonden het een mooi plan en gingen er una niem mee akkoord. Bejaardencentrum Voorstel tot aanwijzing van het be jaardencentrum als inrichting van maatschappelijke zorg in deze gemeen te krachtens het bepaalde in artikel 12, sub d, van het Reglement voor de bur gerlijke instelling voor maatschappelij ke zorg. Artikel 12 van voornoemd reglement bepaalt o.m., dat aan de instelling is opgedragen het beheer en de exploitatie van door de raad aangewezen inrich tingen van maatschappelijke zorg in de ze gemeente onder door de raad nader te stellen regelen. B. en w. achten thans de tijd gekomen om voor te stellen het bejaardencentrum als zodanig aan te wijzen, daar naar het zich laat aanzien dit gebouw binnen enige maanden ge reed zal zijn voor bewoning. Dit werd goedgevonden. Bepaling van het vermogen van de burgerlijke instelling voor maatschap- pelüke zorg in de gemeente Herkingen, dat overgaat op de gemeente. Op 1 januari 1965 is de Algemene Bijstandswet in werking getreden. In deze wet is o.m. bepaald, dat aan ie dere Nederlander, die hier te lande in door D. Menkens-van der Spiegel Copyright J. J. Groen Zn. N.V. 51 „Ik leef zelf van de steun", zegt Ger- rit. „En ik wou, dat ik er van leven kon", zegt Jaap. „Maar ik wil niet, dat onze naam te schande wordt", schreeuwt Harm, met een vuistslag zijn woorden bezegelend. „Dat is jouw zaak", zegt Chiel. „Laten we allemaal doen, wat we kunnen", raadt Bertus. Jan Koster heeft begrepen dat het zo gaan zou. Hij heeft een dergelijke bij eenkomst ten behoeve van zwager Ka- rel bijgewoond. En Karel was gemakke lijker te helpen. Karels huizen, die aan Harm en Gerrit overgingen, zullen weer meer waarde krijgen, straks, als de ho gere prijzen der materialen de waarde der woningen stijgen doen. Het vrij ho ge bedrag, dat ze moesten afstaan, zijn ze niet onherroepelijk kwijt, de moge lijkheid bestaat zelfs dat ze er metter tijd winst uit slaan. Hier is het anders. Hier krijgen ze niets voor hun geld, nu zodanige omstandigheden verkeert of dreigt te geraken, dat hij niet over de middelen beschikt om in de noodzake lijke kosten van het bestaan te voorzien door b. en w. bijstand wordt verleend. Hieruit blijkt, dat het verlenen van bij stand vanaf genoemde datum niet meer tot de taak van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg behoort, doch naar de gemeente is overgebracht. In verband hiermede is in artikel 88 van de Algemene Éijstandswet de be paling opgenomen, dat binnen twee ja ren na het in werking treden van deze wet de gemeenteraad, na overleg met het bestuur van de instelling, dient te bepalen of een deel en zo ja, welk deel van het vermogen der instelling in ver band met de overgang van de taak der bijstandsverlening op b. en w. op de gemeente overgaat. Het bestuur van de burgerlijke instelling heeft zich hier omtrent met het college beraden en kan zich verenigen met de overdracht van alle onroerende goederen, welke eigen dom zijn van de instelling. Door deze overgang behoudt de instelling nog een vermogen van 13.500,belegd "in ob ligaties. Met het bestuur van de instel ling is het college van mening, dat de opbrengst van dit vermogen voldoende is voor de uitvoering van de aan de in- steïling overgebleven taak, genoemd in artikel 12, sub d. van het reglement voor de burgerlijke instelling, n.l. het beheer en de exploitatie van door de raad aangewezen inrichtingen van maatschappelijke zorg in deze gemeen te, onder door de raad nader te stellen regelen. Voorgesteld werd te bepalen dat de op de ter inzage liggende lijst vermelde onroerende goederen met in gang van 1 januari 1966 overgaan van de burgerlijke instelling van maat schappelijke zorg naar de gemeente Herkingen. De heer T. Kalle vond het wel be langrijk dat één slag achter de elleboog werd gehouden. Overeenkomstig het voorstel werd besloten. Overdracht VerenigingsgebO'Uw In de vergadering van 16 februari was reeds goedkeuring gehecht aan een sta tutenwijziging in verband met het be noemingsrecht van 2 bestuursleden door de raad, hetwelk verband hield met de wenselijkheid om met het oog op de ko mende samenvoeging van gemeenten 't gebouw t.z.t. aan de stichting over te dragen. Nu de betreffende wijzigingen bij no tariële akte zijn opgenomen volgde daarna dit voorstel. De overdracht geschiedt onder de vol gende voorwaarden. Ten Ie de Stichting dient de bepalingen volgens de be staande statuten na te leven; ten 2e, in geval van ontbinding van de Stichting vervalt de eigendom terstond aan de gemeente; ten 3e wanneer het gebouw gebruikt wordt door de gemeente, mo gen geen rechten in rekening worden gebracht. Zonder hoofdelijke stemming werd dit goed gevonden. Vastgesteld werd de 9e begrotings wijziging voor de dienst 1965. Deze wij ziging betrof hoofdzakelijk af- en over schrijvingen op diverse posten. Cafe's een uur langer open. B. en w. delen mede, dat zowel van P. van Zielst als van mevr. G. M. de Leeuw-van Weenen, beiden exploite rende een cafébedrijf in de gemeente, een verzoek is ontvangen om het slui tingsuur voor cafe's, thans bepaald in art. 59 van de A.P.V. op de eerste vijf werkdagen per week op 22.00 uur, te brengen op 23.00 uur. In de vergade ring van 30 juni 1964 is u het stand punt van de meerderheid van het col lege uiteengezet. De minderheid van het collge wenst het vastgestelde sluitings uur te handhaven. In verband hiermede stelde de meerderheid van het college van b. en w. voor het sluitingsuur te brengen op 23.00 uur en daartoe artikel niet en hoogstwaarschijnlijk in de toe komst ook niet, tenzij „Ik kan jullie helaas niet veel belo ven" zegt hij. „Mocht ik een betrekking krijgen, geloof me, elke cent, die we konden besparen, zou zijn om de schul den aan te zuiveren. Mijn vrouw en kinderen denken er precies zo over". „Maar hoe kom je aan een betrek king", zegt Chiel. „We moeten de schuldeisers een ac- coord aanbieden", stelt Gerrit voor. „En we weten nog niet, wat het huis opbrengt", meent Bertus. „Dat kan ik je wel zo ongeveer zeg gen", verklaart Jaap. „Uit het huis komt op zijn allerhoogst de hypotheek." Kreten van protest breken los, maar Gerrit moet zijn broer gelijk geven. Die anderen weten niet, hoe weinig tegen woordig in Berkendaal een winkelhuis waard is. Er wordt nog veel gepraat. Er wordt overwogen, er wordt verworpen Slechts over één ding zijn ze het alle maal eens: de zaak moet verdwijnen. „Wat een mens veranderen kan" zegt Harm 's avonds tegen Gerrit, bij wie hij logeert. „Toen ik van huis ging was ik van plan, te vechten voor de zaak. Jan moest volhouden, meende ik en, eerlijk gezegd, had ik er al een flink bedrag voor uitgetrokken. Maar wie kon den ken dat het er zó voorstond. Dat wist jij toch ook niet, hè?" Gerrit zwijgt. Zijn vrouw zegt: „We 59 van de Algemene politieverordening in die zin te wijzigen. De heer Drooger (s.g.p.) hield zich aan zijn tevoren ingenomen standpunt van voorheen. De heer Kieviet vroeg: waar om moeten de cafe's langer open zijn in zo'n kleine gemeente? De voorzitter antwoordde dat er geen bepaalde weigeringsgronden zijn en vol gens de meerderheid van b. en w. toch niet zo beperkt worden, vooral wanneer de openbare orde niet verstoord wordt. De heer v. d. Wende meende ook dat men hier de nodige vrijheid moest ver lenen. Bij stemming bleken tegen te zijn de heren Drooger, Kieviet en wethouder Struik. Aldus met 3-4 stemmen aange nomen. Benoeming leden van de commissie tot natzien van de rekeningen over het dienstjaar 1964. Volgens het opgemaak te rooster zijn aan de beurt om in deze commissie zitting te nemen de heren J. Drooger, T. Kalle en C. Kieviet, welke personen werden benoemd. Aangeboden werd de rekening van in komsten en uitgaven van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg over het dienstjaar 1964; van de reke ning van inkomsten en uitgaven van het woningbedrijf over 1964 en van de rekening van inkomsten en uitgaven van de gemeente over het dienstjaar 1964. NED. HERV. KERK Beroepen te Aalst J. C. Terlouw te Lage Vuurse; MJeerkerk L. Doppenberg te Wilsum; Waardenburg W. v. Voort- huysen te EVerdingen; Waddinxveen J. den Besten te Huizen. Aanffenomen naar St. Annaland J. M. de Raad te Jaarsveld. Bedankt voor Stad aan 't Haringvliet L. Zwanenberg te Stavenisse. Nijkerk. Wegens de aanvaarding van de benoeming als leraar aan een meis jes-lyceum in 's Gravenhage, nam ds. Jac. V. Dijk- afscheid van deze gemeen te met Rom. 12 12. Ds. v. Dijk hoopt ook huisbezoek te gaan doen en cate chisaties te houden bij de Evangelisa tie te Barendrecht. Bruchem-Kerkwyk. Na bevestiging door ds. S. Meyers van Ermelo met 2 Tim. 2 15, deed kand. P. Koeman van Huizen intrede met 2 Petr. 1 19. Ds. Koenman is de derde kandidaat af komstig uit Huizen, die in deze ge meente zijn intrede deed. Ds. L. Bros ser en ds. J. Jongerden gingen hem voor. Zetten-Andelst: Na bevestiging door ds. J. Vermaas te Huizen met 2 Kor. 1 24, deed kand. D. v. Vliet intrede alhier met Micha 3 8. Utrecht: Wegens benoeming tot sec retaris van de Raad van Kerk en Krijgsmacht, nam ds. G. Spilt afscheid van de Utrechtse gemeente met 1 Sam. 20 23. In Utrecht staat thans alleen dr. H. Bout nog als Hervormd Gerefor meerd predikant. Ds. J. de Lange, die intrede zou doen in Rijssen, is hierin voorlopig verhin- derd door een ongeval dat hem over kwam en waarbij een voet brak en een hoofdwond opliep. Ds. A. A. Koolhaas f. Op 49-jarige leeftijd overleed ds. A. A. Koolhaas, conrector aan het Seminarie te Drie bergen. Ds. Koolhaas werd in 1940 pre dikant te Daarle. Vandaar vertrok hij naar Amersfoort in 1946. Van 1956 1958 was hij praeses van de Generale Synode. In 1957 promoveerde hij tot doctor in de theologie. Hij is de twee de oud praeses van de synode, die de ze week overleed. Eerder in de week overleed nl. ds. W. A. Zegdner, em. predt. te Rotterdam, die deze functie van 1945—1948 bekleedde. Dirksland: Alhier werd een gift van f 3000,voor de restauratie ontvangen. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud Vossemeer J. v. d. Hoek te Den Ham; Poortugaal D. Bar- ten tê Appelscha; Veendam S. v. d. Veen te Zwijndrecht. Aangenomen naar Terzool A. V. Nyen, kand. te Kampen; Rheden J. Snel te Harlingen. Bedankt voor Koudum, Silvolde en IJlst, kand. A. v. Nyen te Kampen; Voorburg C. Rijper te Watergrafsmeer; Zoetermeer C. v. d. Meulen te Tiel; Berger J. Ritsema te Rijsoord. Nooit te otid! In Gorredijk werd een 'bejaard echtpaar door de Doop in de Gemeenschap der kerk opgenomen, ter wijl een gemeentelid van 90 jaar belij denis des geloofs aflegde. OHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Oosterbeek J. Keuning I te Veenendaal; Meppel P. Ribbers te Enschede. I woueni het niet geloven. Annie heeft toch zo'n bonk eenten meegebracht, en ze leefden zo zunig de laatste jaren". „Daar hadden ze eerder aan moeten beginnen". „Dat zal ook wel het enige zijn, dat op oom en tante is aan te merken" zegt Gerda, de achttienjarige jongste, die alleen meer mag zeggen dan de vier anderen samen. „Kleine kinderen zeggen de waar heid", laeht haar broer. Dat Jan Koster eerder „Veldzicht" had moeten verlaten, wordt bij een volgende bespreking, die buiten hem omgaat, nog enige malen herhaald. De opmerking van Chiel evenwel, dat Jan met een vrouw zonder geld beter af zou zijn ge weest, verwekt een storm van veront waardiging, schoonzuster Annie heeft ieders sympathie en om de manier, waarop ze de tegenspoed draagt, wordt ze bewonderd. Bovendien, heeft Chiel dan zo weinig verstand? Begrijpt hij niet, dat Jan zonder Annie's geld al eerder op zou zijn geweest? De ontevredenheid over Chiels her haald tegenwerken verhaast de eindbe slissing. Deze luidt: géén faillissement. Jan Koster is blij, als hij er van hoort. Minder gelukkig maakt het hem, dat de familie tevens over zijn kinderen een besluit heeft genomea Chiel, die het niet durft laten, ook zijn deel in de hulp te bieden Jannetje is wel niet als Tonia, maar je moet haar toch te Deze rekeningen zullen, nadat zü de voorgeschreven tijd ter inzage hebben gelegen door bovengenoemde commissie worden onderzocht. Voorstel tot onderhiandse aanbe steding van het aanleggen van straten in het uitbreidingsplan. Deze aanleg heeft betrekking op het verbreden van het achterste gedeelte van de Stoofweg in aansluiting op de Deltastraat, alsmede op de verbindings weg vanaf de straat langs de pastorie van de Ned. Hrv. kerk naar de Schar- loodijk. Tegen het door u daarvoor be schikbaar gestelde krediet heeft het col lege van ged. staten dezer provincie geen bezwaar, zodat thans tot uitvoe ring kan worden overgegaan. Aangezien het niet te verwachten is dat bij een openbare aanbesteding van de onderhavige werkzaamheden een gunstiger aanbieding zal worden ver kregen dan bij een onderhandse, wordt voorgesteld in beginsel tot onderhandse aanbesteding te besluiten. De heer T. Kalle vroeg van wie de grond is langs de schuur van de Boer. „Van de gemeente" antwoordde de voorzitter. We gaan geen straten aan leggen op grond van anderen, althans niet bewust". Het voorstel werd aan vaard. Daarna volgde sluiting. Bedankt voor 't Gravenhage W. C. Langbroek te Veenendaal; Vlaardingen G.'Buys te Murmerwoude. Kerk en T.V. Naar aanleiding van de 62 ingekomen brieven met bezwaren tegen het Synode-nbesluit voortaan me dewerking te geven aan T.V. Evange lische uitzendingen, sprak de synode uit deze bezwaren wel is waar niet te delen, doch om der wille van de rust I in de kerk geen uitvoering aan dit be sluit te geven. GEREF. GEIMEENTEN Beroepen te H.I. Ambacht A. Hof man te Zeist. Kampen: Na bevestiging door zijn broer ds. A. Honkoop te Goes met Ps. 22 32, deed kand. P. Honkoop van Kloetinge intrede in deze gemeente met Psalm 22 26a. Wegens zijn werkzaamheden als do cent aan de Theol. School te Rotter dam, heeft ds. K. de Gier te 's Gra venhage vrijstelling gekregen van con- sulentschappen. Nu de uienoogst in volle gang is wil men graag nader over de afzetmoge lijkheden geïnformeerd worden. Uiter aard valt een voorspelling over het prijsverloop moeilijk te maken doch wel is na te gaan hoe de teelt in eigen land en andere produktie-landen is ver lopen, waaruit dan elk voor zich een voorzichtige conclusie kan trekken. Het Productschap voor Groenten en Fruit, het Uitvoercontrole Bureau en het Cen- traal Bureau voor de Statistiek hebben hierover interessante cijfers gepubli ceerd. Het areaal 'zaai-uien in eigen land schommfelt sterk. Heeft een bepaald jaar een goede geldelijke opbrengst te zien gegeven dan kan men er van ver zekerd zijn, dat het volgend jaar een grotere uitzaai geeft. Zo was in 1962 het areaal 5298 ha en het volgend jaar 5989 ha om in 1964 te dalen tot 5018 ha., waarna dit jaar opnieuw een stij ging volgde tot 5603 ha. Mjerkwaardig is echter, dat de export in 1963, het jaar dus van de grootste oppervlakte, het kleinst was, n.l. 140 miljoen kg. te gen bv. 160 miljoen kg in 1964. De produktie wordt dit jaar voorlopig la ger geacht in verband met de mindere stand van het gewas. De export is inmiddels flink op gang gekomen, doch heeft nog niet het peil van vorige jaren bereikt. Vanaf eind juli tot heden was de gemiddelde week- uitvoer in de jaren 1962 t.m. 1964 3590 ton en gedurende dezelfde pe riode van dit jaar 3120 ton. De grootste afnemer is ook dit jaar West-Duits land gebleven, gevolgd door Engeland. De prijs is de laatste dagen sterk ge daald, toch ligt het gemiddelde prijs niveau hoger dan vorig jaar. Spanje heeft nog weinig gegevens over haar oogst losgelaten. Wel is be kend, dat de telers hoge prijzen vragen en geen haast hebben om. te verkopen. Dit kan dus duiden op een niet al te grote oogst en een goed houdbaar pro- dukt. Bovendien worden er tamelijk grote hoeveelheden in het binnenland afgezet, waardoor de export noch naar Engeland noch naar andere landen van veel betekenis is. Uit Frankrijk kan de komende maan- I den een flink aanbod van uien worden vriend houden rekent er op dat Ton- ny bij hem in huis komt. Deze zomer trouwt zijn dochter en zouden ze aan een dienstbode moeten. Wat die zou verdienen, willen ze met genoegen aan Tonny afstaan. „Die jongste jongen kan ik wel ge bruiken", zegt Harm. „Hij kan bij mij leren,wat hij anders bij jou geleerd aou hebben." Bertus, de bakker uit het jwlderdorp, wil zich over Koos ontfermen. Het Ujkt hem een aardige, handige jongen, die goed met de klanten weet om te gaan. En het vak zal hij hem gauw genoeg leren. Hij moet zijn komst maar niet te. lang uitstellen. Zodra hier de zaken zijn' afgehandeld „In 't najaar moet hij onder dienst en hem, met z'n H.B.S.-diploma, nemen ze graag bij de opleiding", tracht Jan dit lot van zijn jongen af te wenden. „Wat H.B.S.-diploma", doet Bertus minachtend. „Daar hoeft hij toch zeker niks van te zeggen? Als hij bij mij is, dan is hij bakkersknecht en kan hij zijn betrekking alleen maar houden, als hij belooft, binnen 't half jaar terug te zullen zijn. Zo moet hij het zeggen, snap je", voegt hij er troostend bij. „Hij is bij ons natuurlijk als kind in huis". Jan Koster zwijgt. Hij heeft geen recht tot protesteren. Hij heeft opgehouden eigen meester te zijn. Die avond bidt hij lang en vurig voor zijn kinderen. Het rooien Zo hier eri daar heeft men een begin gemaakt met het rooien van de kralen en knollen. Meestal zijn dit vroege ras sen of door roest aangetaste partijen. Maar ook worden er partijen gerooid die eigenlijk nog niet rijp zijn. Dit on rijp rooien kan vele nadelen hebben o.a. 1. Oogstverlies. De knol is nog niet voldoende uitgegroeid. 2. Het knolvlees blijft zacht, waar door de knollen los in de huid zitten. 3. De knollen pellen slecht. 4. Groot gevaar voor het optreden van stengelbotrytis. Het enige voordeel van onrijp rooien is, dat het rooien gemakkelijk gaat. Bij te rijp rooien kan men ook nadelen hebben, nl. 1. Moeilijk rooien (het loof breekt af). 2. De knollen zijn lelijk van kleur. 3. Meer kans op zieke knollen. Het tijdstip van rooien De kunst is op tijd te rooien. Maar wanneer is dat? Het rooitijdstip wordt aangegeven door de wortels. Zijn deze grijsachtigbruin geworden, dan kan er gerooid worden. Staan de gladiolen ech ter dan nog preigroen dan kan men be ter nog even wachten totdat het loof begint af te sterven. Knippen of breken Het loof kan van de knol op twee manieren verwijderd worden, n.l. door het af te knippen met een schaar of met de hand af te breken. Het knippen gaat vlugger maar heeft het nadeel dat er altijd een stukje stengel aan de knol blijft zitten. Dit stukje stengel kan het beruchte stengelbotrytus veroorza ken. Wanneer het loof met de hand af gebroken wordt, is de knol van boven open waardoor dit sneller )ipdroogt{! Het gevaar voor stengelbotrytis wordt hierdoor aanmerkelijk minder. Niet al le partijen kunnen gebroken worden omdat de huid beschadigd wordt. Al deze partijen moeten geknipt worden. Göbruik scharen die goed scherp zijn. Het drogen Na het rooien moeten de knollen zo snel mogelijk gedroogd worden. Vaak is het verleidelijk de knollen bij mooi weer enige dagen in gaasbakken op het veld te laten staan. Dit is niet aan te bevelen omdat juist in deze tijd de nachten mistig zijn, waardoor het ge vaar van spetter-botrytis toeneemt. De knollen moeten dus direct haar de dro- gerij. Het verdient aanbeveling de knol len voor zij op de droogvloer of in de gaasbakken gaan eerst te horren. Hier door raken zij wat grond kwijt, hetgeen het drogen sterk bevordert. Op deze manier kunt u de droogcapaciteit van uw drogerij opvoeren. Wanneer u een drogerij hebt, kunt u de volgende pun ten in acht nemen. Bij het drogen op de droogvloer 1. 'Droog in grofmazige sisalzakken. verwacht. Over de houdbaarheid is nog niet veel bekend, daar op het ogenblik zoals gebruikelijk meer partijen op de markt komen, die minder houdbaar zijn Op de Parijse markt staan de Uien van eigen bodem momenteel lager genoteerd dan de Italiaanse. Deze aanwzigheid van Italiaanse uien wijst er op, dat dit land weer exportmogelijkheid heeft, zulks in tegenstelling tot vorig jaar toen zelfs belangrijke hoeveelheden werden ingevoerd. West-Duitsland, dat bekend staat als een uien-importerend land, heeft dit jaar een grotere eigen produktie, doch aangezien deze slechte ongeveer 12"'/o bedraagt van hetgeen gemiddeld wordt ingevoerd, is deze uitbreiding te ver waarlozen. Onze belangrijkste concur renten zijn hier de landen van het Oostblok en hierover zijn helaas geen gegevens bekend. Engeland geeft hetzelfde beeld als West-Duitsland, ook hier een kleine eigen produktie en een grote import. Jammer genoeg heibben wij hier onze eerste plaats op de markt reeds een aantal jaren aan Spanje moeten afstaan en het is niet te verwachten, dat wij deze eerste plaats weer zullen verove ren. Voor alles zal ook dit jaar weer veel aandacht moeteri worden besteed aan het exportklaarmaken van onze uien, opdat we niet alleen onze plaats op de buitenlandse markt kunnen behouden, dooh zo mogelijk nog verbeteren. Het winkelhuis van Koster is aange slagen. Voorts is er „uitverkoop wegens o{>heffing der zaak." Berkendaal is geweldig geschokt. Ber kendaal had dit nooit verwacht. Ber kendaal heeft diep meelij met het Kos tersgezin. Zo'n buitengewoon net gezin, ziet u! Een bovenstbeste man, een keu rige vrouw, alleraardigste kinderen. En zoals ze van aanpakken wetenDat het zulke brave mensen.zo slecht moet gaan. Ja, dat zijn toch maar de raadse len van het leven. Ondanks het meelij lopen de Berken dalers storm. Zulke koopjes moet je waarnemen in deze slechte tijden. Het is wel zielig, dat de stumpers hun wa ren voor zo'n krats van de hand moe ten doen, maar dat is nu eenmaal zo en ze willen inüners de boel zo gauw mo gelijk kwijt? Het is hard werken voor vader, Ton ny en Koos. Soms ook moet moeder bij springen. Het is nog drukker dan na de val van de gulden, die eerste week, en er zijn nog altijd mensen die tele fonische bestellingen doen, mensen uit andere dorpen soms. De tochten met de bakfiets heeft Koos gestaakt. Begin februari heeft hij zijn klanten verteld dat dit zijn laatste maand was. Hij had toen meteen wel thuis kunen blijven, maar met taaie volharding heeft hij tot de laatste fe- dus niet in de bovengenoemde groen- streepzakken. 2. Doe de zakken niet te vol. De zak ken kunnen dan beter uitgespreid wor den. 3. Stapel de zakken niet hoger dan dat de droogvloer toelaat. Wanneer u te hoog stapelt, drogen de onderste zakken veel sneller dan de bovenste zakken. Vaak drogen de bovenste zak ken geheel niet, zodat u de zakk«n moet opstapelen. Door wat minder hoog te stapelen gaat er meer lucht door de zakken, waardgior er gelijkmatiger ge droogd wordt. De hoogte van stapelen "is afhankelijk van de capaciteit van de ventilator. 4. Doe uw droogvloer op één dag vol. Zou u dat in 2 of 3 dagen doen, daii moet u de zakken omstapelen, hetgeen extra werk en beschadigingen geeft, 5. Droog zoveel mogelijk met buiten lucht. Alleen toij een sterke ventilator mag er ook gedeeltelijk met birmen- lucht gedroogd worden- De temperatuur van de lucht mag onder de droogvloer niet hoger zijn dan 25 gr. C. Bij hogere temperaturen kimnen er brokken gemaakt worden. 6. De knollen, op een droogvloer, pel len in het algemeen slecht. Veel telers leggen ze enkele dagen op een stapel, Deze periode is zeer gevaarlijk, door dat het stengelbotrytis dan zijn kans waarneemt. Pel de knollen zo vlug mo gelijk na het drogen en droog ze goei na. Dit is van zeer groot belang. Bij het drogen in gaasbakken 1. Vaak worden de gaasbakken te vol gestort, waardoor de knollen in het midden van de bak slechter drogen. De droogtijd wordt hierdoor onnodig verlengd. Door de bakken minder vol te storten droogt u sneller en werkt u gemakkelijker. 2. Droog zoveel mogelijk met buiten lucht, ook als het buiten regent of mis tig is. Houd daarom de aan- en af- voeropeningen altijd open. 3. Zet geen manden of gaasbakken on der de plafondventilator. De luchtcir- culatie wordt hierdoor belemmerd, waardoor het in de hoeken slechter droogt. 4. Zet de gaasbakken iets van de vloer, bijv. op stenen of onderzetters, 5. Het is bekend dat de middelste bak ken slechter drogen dan de onderste of 'bovenste bakken. Dit kan men ver helpen door onder de plafondventilator een tafel te zetten. 6. De gepelde knoUlen moeten goed nagedroogd worden. Bedenk bij het drogen dat alleen dro ge lucht droogt. Kralen Steeds meer gladiolenkwekers zijn er van overtuigd dat zij het plantgoed zelf moeten telen. 'Op de voordele^ van het kweken van eigen gezond plant goed heb ik herhaaldelijk gewezen. Om gezond plantgoed te telen he'bt u ge zonde kralen nodige Gezonde kralen kunt u alleen verkrijgen van gezon de partijen en wanneer deze kralen bovendien een warmwaterbehandeling ondergaan. Om deze warmwaterbehan deling goed te doorstaan, moeten de kralen direct na het drogen bij 25 gr. C bewaard worden. De kralen behoeven niet schoon te zijn, doch kunnen vuil in zakken in een hoek van de droog- ruimte gestapeld worden. Laat de kra len vooral niet in een koude schuur staan. Alleen door ze direct warm te bewaren kunnen ze mèt succes gekookt worden. Rijkstuinbouwconsulentschap Barendrecht K. E. SCHIK. Door Pfaff naaimachinehuis te Ber gen op Zoom zullen deze week op ons eiland enkele demonstraties worden gehouden met naai-, brei- en strijkma- chines. Voor de huisvrouw zijn dit zeer interessante middagen, die zonder eni ge verplichting kunnen worden bezocht, A.s. woensdag komt Pfaff in „Vita No va" te Sommelsdijk van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur 's avonds. 'Donderdag in het vereen, gebouw te Nieuwe Tonge van 7 tot 9 uur en donderdagmiddag te Me lissant van 2 tot 5 uur. ---------O--------- NIEUWE TONGE Kerkdienst. Ds. Hage van Klaas waal zal a.s. woensdagavond te 7.30 uur voorgaan voor de Ger. Gem. alhier. bruaridag toe de weinige en kleine le veranties bezorgd. Nu gaat het niet om kleine leveran ties. Nu wordt er veel besteld. Tonny vraagt, waarom hij zo mal is, de lui die koopjes na te brengen; vader zegt, dat hij het gerust laten kan, want dat de voorraad toch gauw genoeg op zal zijn, maar Koos luistert niet. Het is hem een verlossing er uit te kunnen trekken. O, zó te staan verkopen, zó je slinkende voorraad te bekijken en dan die praat jes, die miserabele praatjes. Alsof het niet erg genoeg is, wat over hen be sloten werd, schijnt het hele dorp er al van te weten ook. Of hij er zin in heeft, bakker te worden, vragen ze hem, ter wijl hij door de winkel draaft, om maar zo gauw mogelijk die babbelkousen weg te helpen. Dat het een hele verandering voor hem zal zijn, zo stil, afgelegen dorp! Of hij zin heeft, bakker te worden? Hij gaat net zo lief als koloniaal naar de Oost. Maar hij wordt geen bakker, hij bedankt er voor. Hij zal tot oktober daar blijven, maar oom krijgt nooit van hem gedaan dat hij zijn diploma ver zwijgt. Het spijt hem al genoeg dat hij het uitstel tot oktober gekregen heeft. Als hij geweten had dat het zó gelopen was.... Maar hij wil bij de opleiding, hij heeft het altijd gewild, zou het om vaders zaak wel hebben willen laten, maar voor oom Bertus met zijn akelig bakkerijtje doet hij het niet. XXIV

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2