I De sociale verzekering Ruwbouw Oosterscheldebrug is gereed Ernstig ongeluk op kruising Schaaps- weg-Rijksweg Plaatselijk nieuws Aangehouden na diefstal op bouwput C.H.U. op Goeree-Over- flakkee neemt deel aan raadsverkiezingen m. jaargang Dinsdag 5 oktober 1965 No. 3425 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSiAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Schouwen-Duiveland met Noord-Beveland verbonden Koningin Juliana zal brug op 15 dec. openstellen De dodelijke overweg Centrale Veiling Middelhamis pBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEIBARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel (01870) 26 2», na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 187880 Venchynt tweemaal per week: dinsdag' en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent pesr nun. By contract speciasil tarief. 1. Bij de vele problemen, die thans spe ciaal de aandacht vragen, is ook dat vafl de sociale verzekering. Deze be staat, zoals ieder weet, al tientallen ja- fjn. In de loop van de tijd is ze steeds meer uitgebreid en thans is het zo, dat men zich meer en meer twee dingen gaat afvragen: ten eerste of dit sociale." verkiezingssysteem niet ver boven haar doelstelling uitgegroeid is en ten twee de of de kosten ervan via de premies nog langer betaalbaar zijn. Bovendien liomt ook de kwestie aan de orde of het verzekeringscomplex nu zo langzamer hand niet voltooid is. We willen over deze problematiek graag enkele beschouwingen geven. Het gaat in' deze artikelen dus niet over de vraag of sociale verzekering of prin cipieel-religieuze gronden al of niet geoorloofd is. Dit willen we hier niet ter sprake brengen. Men weet, dat een heel klein deel van ons volk er gewe tensbezwaren tegen heeft, zoals tegen elke soort verzekering. Men vindt de ze mensen in de Geref. Gemeenten, in een deel van de Chr. Geref. Kerk en ook in ultra-rechtse kringen van de Hervormde Kerk. Hun politieke organi satie vinden ze in de Staatk. Geref. Partij, die in art. 9 van haar Beginsel- prograna zegt: „De S.G.P. verklaart zich tegen verplichte verzekering en mits dien ook tegen de sociale dwangverze- keringswetten." Deze partij omvat ruim 2'/» van ons kiezerskorps, maar lang niet allen zijn in de praktijk tegenstan ders, zodat we wellicht het aantal prin cipiële opposanten ertegen op ongeveer Wd van ons volk kunnen stellen. Deze menen, dat men door verzekering tegen brand, overlijden, ongevallen etc. "zich verzet tegen wat God in Zijn voorzie nigheid over de mens beschikt. We gaan iiier niet verder op in, want dat ligt buiten ons bestek. Wie er meer van weten wil, speciaal van-de tegenargu menten, leze het werk van Dr. Kuyper over „De Gemeente Gratie" en dat van Smeenk over „Christelijk Sociale Be ginselen." Het gaat ons hier dus om onze be-' staande sociale verzekeringswetgeving, zoals die zich na 1900 ontwikkeld heeft. Men zou haar kunnen definiëren als een samenstel van rechtsregels voor bepaalde groepen van personen, die via premiebetaling uitkeringen ontvan gen bij inkomensderving door bepaalde omstandigheden of voor belangrijke uit gaven. Wat meer populair uitgedrukt: de sociale verzekeringswetten zijn in het leven geroepen om speciaal de werknemers later ook wel zelfstan digen te beschermen tegert-de finan ciële risico's van werkloosheid, ziekte, ongevallen, invaliditeit of overlijden van kostwinner. Tot en met de 19e eeuw werden der gelijke risico's niet opgevangen. Voor zieningen daaromtrent waren er niet. De lonen Waren te gering voor indivi duele verzekering. Wel zijn in de vo rige eeuw veel bedrijfsfondsen ge vormd om bij te springen bij ziekte en ouderdom, maar heel veel had dit niet om het lijf. Toen het oud-Iiberalisme met zijn onthoudingsleuze langzamer hand zijn oppermacht verloor en de christelijk-sociale actie van protestan ten en rooms-katholieken werd inge zet, terwijl van links het socialisme zijn eisen ging stellen, kwam langzaain, aan de sociale verzekeringswetgeving aan de orde. De eerste regeling op dit gebied was ^f:Ong&vaXlenwet van 19(il. De liberalen waren toen al afgestapt van hun alge heel ontkonjingsprincipe en zo kon de ze wet tot 'stand komen onder het li berale ministerie-Pierson-Goeman Bor- gesius. In 1913 heeft de A.R. minister Talma onder grote tegenwerking kans gezien de Ziektewet en de Invaliditeits- wet aangenomen te krijgen, maar de eerste werd pas in 1929 onder min. Slo- temaker de Bruïne ingevoerd. Dan volgt in 1919 de Ouderdomswet van de r.k. minister Aalberse. Vlak voor het uit breken van de oorlog diende minister Romme een Kinderbijslagwet in, die in 1940 in het Staatsblad kwam. Daarop volgde in 1941, dus tijdens de oorlog, de Ziekenfondsverzekering voor ge neeskundige verzorging, in 1949 de Werkloosheidswet, die in 1952 werd in gevoerd en tenslotte in 1959 de Alge mene Weduwen- en Wezenwet. Minister Veldkamp heeft nog enkele soortgelijke wetten op stapel staan o.g. die tegeri zware geneeskundige risicos' niaar de algemene opinie is toch wel, dat we zo langzamerhand aan het eind komen en dat alles wat te verzekeren IS, nu zo ongeveer wel wettelijk gere geld is. In 'de loop der jaren zijn- deze wet ten uiteraard herhaaldelijk gewijzigd, vooral wat de hoogte van de uitkerin gen betreft en daardoor ook die van de te betalen premies. Alle grote partijen hebben aan de totstandkoming en de verbetering meegewerkt. Speciaal de namen Talma (A.R.), Slotemaker de Bruine (C.H.), Dr. Drees en Suurhoff tP^.d.A), Aalberse en Veldkamp (K. v.P.) moeten in dit verband worden genoemd. Aanvankelijk bestond er een zeer groot verschil van mening omtrent de structuur dezer wetgeving. De linkse partijen wilden staatspensioen, waar rechts fel tegen was. Ten tijde van Tal- "la (minister van 1908 tot 1913) woedde ■daarover eerr hevige strijd. Tenslotte vond men alkaar in een compromis: de verplichte verzekering. De A.O.W. en de A.W.W. zijn dus geen staatspen sioen. - De bedragen, die jaarlijks nodig zijn voor de uitkeringen krachtens al deze wetten, zijn in de loop der jaren van zelfsprekend steeds hoger geworden. Zo begon de Vrijwillige Ouderdoms voorziening met 3 gld. voor alleen staanden en 5 gld. voor gehuwden! Het totaalbedrag is thans formidabel. In ld62 bedroeg het ongeveer 4 miljaard, in 1963 was het 5,4 'miljard, in 1964 on geveer 6,5 miliard en vooral door de grote verhogingen van A.O.W. en A. W.W.W van dit jaar wordt het voor 1965 meer dan 8 miljard! Uitgedrukt in percentages van ons nationaal inko men is de stijging als volgt: 1938: 2,4 1948: 6,3 1958: 9,2 1963: 11,5 1965: 12,7 Voor het jaar 1963 hebben we de be dragen van de afzonderlijke verzeke-" ringen in ronde getallen. Slechts een paar honderd miljoen past de staat bij, de rest is geheel beschikbaar uit de betaalde premies. Ongevallenwetten 230 m. Ziektewet 600 m. Invaliditeitswet 400 m. Ouderdomswet 1700 m. Ziekenfondsverzek. 980 m. Kinderbij slag wetten 900 m. Werkloosheidsverz. 280 m. Wed', en Wezenwet 300 m. Totaal 5.390 m. Met de uitkeringen gaan uiteraard ook de premies steeds verder omhoog. Deze komen, zoals men weet, gedeel telijk voor rekening van de werkgever en voor een ander deel voor die van de werknemer, althans globaal genomen. Momenteel zijn ze als volgt: wn. to taal A.O.W. 8,7»/o 8,7»/o A.W.W. 1,5 4,5 A.K.W. 1,8 1,8 K.W.L. 3,0 3,0 Ziekenfonds 2,7 2,7 5,4 Ziektewet 3,1 (gem.) 1,3 4,4 Inval, wet 1,5 1,5 3,0 2,0 Werkloosh. wet 3,0 (gem.) Ongevallenwet 2,0 (gem.) totaal 17,10/o 14,2»/o 31,3<'/(> We merken hierbij op, dat de percen tages van de Ziektewet, de Werkloos heidswet en de Ongevallenwet voor de diverse bedrijfsgroepen nogal uiteenlo pen n.l. respectievelijk van 2 tot 5, van 1 tot 7 en van 0,3 tot 4, zodat een ge middelde moeilijk is vast te stellen.- We hebben dat maar geschat, zodat het eindcijfer niet helemaal precies is. In elk geval ligt het om de SVIa. Per 1 ja nuari 1966 komt er nog ongeveer 3Vo bij het totaal, zodat dan de sociale los ten precies een derde deel gaan bedra gen van de totale loonsom! OOLTGENSPLAAT Brand bij Buth. Vrijdagavond '6 ujir werd door de sirene de brandweer op geroepen, maar kon ondanks 'het pijl snelle uitrukken toch weer irirukken. Er was (weer) bi-and bij de heer W. Buth aan de Molendijk. Een geyser was in brand gevlogen en om erger te voor komen werd terstond alarm geslagen. Bij aankomst van de brandspuit was het vuurtje al geblust. Overigens njkte het corps niet tevergeefs uit. Het lag in de bedoeling juist die zelfde avond proef-alarm te houden. Dit kwam te vervallen want het alaram van de fa milie Buth kwam daarvoor in de plaats. STAD'AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. Voor de Ger. Gem. al hier hoopt a.s. donderdag te 7.30 uur voor'te gaan ds. Blok van Dirksland. OUDE TÓNGE Kerkdienst. Donderdag 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. Karens uit Nieuwerkerk. Op de kruising'Schaapsweg-Rijksweg onder den Bommel heeft gisteravond weer een ernstig verkeersongeval plaats gehad. De 44-jarige bromfietser P. P. De ken uit Oud Beijerland wilde met zijn echtgenoot als duo-passagiere vanaf de Pararelweg uit de richting Oude Tonge het drukke Itruispunt overste ken. Op dat moment naderde op de zui delijke rijbaan de hotelhouder D. S. Poll, eigenaar van „de Posthoorn" te Puttershoek. Zijn Mercedes schepte dé bromfiets. Dhr. Deken werd levens gevaarlijk gewond. Zijn rechtervoet werd afgekneld. Mevr. Deken werd eveneens, zij het niet ernstig gewond. De Mercedes sloeg enkele malen over de kop en kwam op de tussenstrook, de z.g. „Staphorster" terecht. De bestuurder kwam met de schrik vrij, O--------- Dé rijkspolitie te Stellendam heeft zaterdag de 38-jarige koopman P. v. d. M. te Oude Tonge en de eveneens 38- jarige E. v. 't H. te Herkingen aange houden als verdacht van diefstal ten nadele van de N.V. Gusto in verzeker de bewaring gesteld. Vrijdagavond te gen, elf uur 'ontdekten nacht-werkers op de bouwput in het Haringvliet beide mannen op het zuidelijke landhoofd al daar.--Zij waren bezig kabels op een vrachtwagen te laden. De politie werd hiervan in kennis gesteld en bij onder zoek werd op de wagen niet alleen een partij laagspannings- en laskabel aan getroffen; de heren bleken deze week al tweemaal eerder hun slag te hebben ge slagen.'V. 't H. had al een partij kope ren aardleiding aan v. d. H. verkocht en met de aanhouding van het duo heeft de politie een goede slag gesla gen. Morgen worden ze te Rotterdam voorgeleid. -—O---------- Men schrijft ons van Chr. Historische zijde,, dat de C.H.U. bij de a.s. gemeen teraadsverkiezingen voor de vier nieu we gemeenten die op Goeree Overflak- kee moeten worden gevormd, daaraan aktief zal deelnemen. De C.H.-kiesverenigingen Ooltgens- plaat, den Bommel, Melissant, Stad aan 't Haringvliet, Middelhamis-Sommels- dijk alsmede een vertegenwoordiger uit Ouddorp zijn bijeen geweest en hebben een „eiland-verband" voor deze kies verenigingen gevormd, waarvan voor zitter is geworden de heer Leijdens uit Melissant; secretaris J. A. Schaap te Sommelsdijk en deurwaarder H. L. v.' Kampenhout, pennigmeester. Voor de C.H. zullen binnenkort als sprekers' optreden: voor de gemeenten Stellendam, Goedereede en Ouddorp ds. Bode en voor de overige gemeenten o.m mr. Beernink, ir. M. A. Geuze en ge deputeerde Van der Kwaak. OUDDORP Ernstige 'botsing. In de Dijkstelw-eg kwam de heer D. V. «iet zijn auto in botsing met de bromfietser W. K., de gevolgen waren ernstig; per ambulan- cewagen werd de heer K. met een ge broken been naar Bethesda te Dirks land vervoerd; de verkeerspolitie was spoedig ter plaatse. Vrijdagmiddag 1 oktober -^ om pre cies te zijn 3 minuten voor twee was het een historische gebeurtenis voor de brughouwers van de Oosterscheldebrug en daarm.ee voor geheel Zeeland: Noord Beveland en Schouwen Duiveland zijn door het aanbrengen van de twee laat ste brugstukken aan elkaar geklonken. Het was het 35Sste en 356ste brugstuk, elk 12.35 m,eter lang inet ieder een ge- i^icht van 190 ton. Hoewel het een fees telijke gehurtenis was, overgoten door een prachtige oktoberzon is er toch geen feest van gemaakt.. Dit wordt be waard tot de. officiële openstelling wa7i de brug op woensdag 15 december a.s. door Koningin Juliam.a. Zoals bekend vertoeft onze Koningin thans in de West bij voorbaat heeft Hare Majes teit zicK tegenover het Provinciaal Be stuur van Zeeland bereid verklaard de nieuwe verbinding en tevens de lang ste brug van Europa voor het verkeer open te stellen. Eerst lag het in de bedoeling dat de burgemeester van Colijhsplasft en van Zierikzee elkaar bij de sluiting, van de brug officieel zouden begroeten, 'maar' daarvan heeft men van afgezien, omdat Koningin Juliana heeft toegezegd de brug voor het verkeer te zullen openen. Toch was er van zowel van Noord- Bevelandse als van Schou"Vy;se zijde groot enthousiasme. Er warenT vlaggen geplaatst op de prefab-elementen en toen de brugstukken waren geplaatst lieten de boten van B.W. staat de scheepshoorn loeien. Op de brug ston den tal van autoriteiten, burgemeesters en belangstellenden te -vvuiven. Lang zaam voer hèt motorschip „Wester- schouwen" onder de brug door; de mu ziekvereniging „.„Excelsior" van Kats (die aan boord was) speelde plechtig het Zeeuwse volkslied. Daarna voer het schip naar de veerhaven aan „De Val" na aankomst marcheerde de muziek naar de oprit van de brug, om hun op wachting te maken voor de gedelegeerd commissarissen van de N.V. Prov. Zeeuwse Brug Mij., te weten de gede puteerden A. J. Kaland en M. J. v. Poelje, de hoofddift- dir. van de Prov. Waterstaat in Zeeland ir. W. de Beyl en de directeuren en ingenieurs van de aannemers maatschappij Van Hattum én Blankevoort en Combinatie Brug Oosterschelde. Snelle bouw De Oosterscheldebrug met zijn 50 pij lers en ruim 5 kilometer lengte, is in recordtijd geibouwd. Op 10 juli 1963 werd de eerste 32 meter lange paal voor dit gigantische werk door de grote bok „Ir. J. G. Snip" vlak onder de wal bij Colijnsplaat in de grond (onder water) gezet. En na die tijd zijn er 160 palen, sommige tot op meer dan 150 meter diepte -gevolgd. Wanneer dus de brug op 15 december a.s. wordt geopend, Vrijdagmiddiag' is voor ons blad door de luohtfotograaf Blek Lemke een foto uit een vUegrtuig- gr©iioMieii^_ die een duidelijk beeld geeft van de lange brug van oever tot oever. 0e aansluitende wegverbindingen! op Sohou-wen-Duiveland als op Noord- Beveland, zijn 20 goed als gereed. heeft de totale bouw slechts2.% jaar ge duurd. Wel moet gezegd, dat te Kats, waar de betonelementen zijn gemaakt, de laatste maanden de produktie geweldig is opgevoerd en op hoog tempo is ge- -werkt. Nu de brug aaneengesloten is moeten de kabels nog worden doorge trokken, de rest van het brugdek wor den geasfalteerd en meer andere kar weien, zoals het verder in orde maken van de leuningen en de vangrails. De brug'bouwers hebben 3 maanden op het oorspronkelijke tijdschema ingehaald, wat er nu nog te doen is, zal men ze ker voor de streefdatum van 15 decem ber a.s. gereed hebben. Een tank van het Indonesische leger heeft positie ingenomen bij het Merde- TanLcunnrNnoLarnn'c natale paleis in Djakarta om de President tegen eventualiteiten te beschermen. dllKS voor jOcIvaillü d pdlcls netverkeer in de „Veteranenstraat" (opde voorgrond)_jwas overigens normaal. DIRKSLAND Zonnebril. Wie verloor een zonne bril, zwart montuur. Afhalen bij W, v. Lenten, Burg. Zaaijerlaan 51. - HERKINGEN Eerste bieten. De eerste suikerbie ten voor de fabriek te Puttershoek zijn verscheept door schipper Struijk van Stad aan 't Haringvliet. Kerknieuws. A.s. zondag hoopt twee maal in de Herv. Kerk voor te gaan de oud-predikant ds. Boertje van Moer- kapelle. De kleine Herv. MkV. hoopt haar vergaderingen te houden op dinsdag- avonds, de grote op vrijdagavond en de Knapenvereniging op maandagavond. Onder leiding van de consulent ds. van Hensbergen uit Dirksland zullen de catechisaties aanvangen voorlopig op woensdagavond. De huis, aan huis cQllecte voor het Kerstfeest der Herv. Zondagsschool zal deze week worden gehouden. -:- A.s. woensdag 6 oktober des sav. om 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. P. Blok uit Dirksland. A.s. donderdag 7 okt, des avonds van 78 uur is er gelegenheid tot betaling der zitplaatsengelden in de consistorie der Ger. Gemeente. A.s. maandag 11 oktober des sav.- van 78 uur zal er voor belanghebben den een bespreking worden gehouden in de consistorie der Ger. Gemeente in verband met de aansluiting kerktele foon. Zij, die een aansluiting wensen kunnen zich aldaar vervoegen. Opbrengst collecte. De collecte voor de Kweekschool De Driestar heeft in de Ger. Gem. opgebracht ruim f 175, plus enkele giften. Speldjes. Speldjesliefhebbers kunnen bij J. C. Kalle Peuterdijk 15 een speld je van het Groene Kruis be_komen te gen betaling van 50 cent. Dit is ten bate van de afdeling hier ter plaatse. OUDDORP Spreker voor „Akademeia" De Volksuniversiteit opent donder dag 14 oktober a.s. het najaar- en win terseizoen met spreekbeurten. Donderdag a.s. hoopt prof. dr. G. H. van der Kolf f te Waarden, buiten gewoon hoogleraar aan de Universiteit te Amsterdam een lezing te houden over: „Het probleem van de hulpver lening aan onderontwikkelde gebieden in het kader van de_ wereldpolitiek (waarom en hoe). Op het kruispunt Schaapsweg^ijks- weg onder Den Bommel is maandag avond voor de zoveelste maal weer een ernstig ongeval gebeurd. Een brom fietser met duopassagier kwam in bot sing met een snel rijdende, juist pas7 serende auto. De bromfietser werd ern stig gewond, een wonder dat beiden niet op slag zijn doodgereden. Het is uiterste noodzaak dat hier voorzieningen worden getroffen, wil dit gevaarlijke kruispunt niet nog meer mensenlevens kosten. Op de weg van Oude Tonge nsiar de Grevelingendam zijn voor minder druk ke weg-overgangen twee viaducten ge bouwd; de kruising bij Den Bommel is veel gevaarlijker, waar dit zeker nodig zou zijn. Op: zijn minst dienden er toch wel knipperlichten te worden aange bracht. Een mensenleven is toch meer waard dan de enkele duizenden guldens die voor deze maatregel moeten -worden besteed. STAD AAN 'T HARINGVLIET De heer h. Huizer tot wethouder benoemd Aan de vooravond van de gemeente lijke herindeling -is in de gisteravond te Stad aan 't Haringvliet gehouden raadsvergadering de heer L. Huizer tot wethouder benoemd. Hij kreeg vier stemmen. Dhr. E. L. Trommel werd als raadslid geïnstalleerd. In handen van de voorz. burgemeester Nieuwenhuijzen legde hij beide eden af. De voorz. kon beide heren weinig opwekkends mee geven. Hun taak als wethouder en raads lid van deze gemeente zal reeds per 1 jan. a.s. eindigen. Niettemin werd de hoop uitgesproken dat beide heren de resterende tijd in het belang van de gemeente werkzaam zouden zijn. Een verslag van de vergadering volgt in ons a.s. vrijdagnummer. Uierweiling van dinsdag 5 oktober 1965 Klasse 2: Grove 14,06; Middel 16,50— 16,10; Drielingen 19,09; Picklers 25,60— 25,09. Aanvoer 34 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1