ÉIIATIDEII-rflEUWS Op Liesjesdag naar de markt Vulkaanuitbarsting op Pliilippiinen Kinde^Pio-eêcfe Regen Ingezonden stukken Verkiezingen en „politieke" propaganda Vrijdag 1 oktober 1965 No. 3424 oplossin6en z SEPTEMBER Engeland Present T a u n u s Erker Maas B r u E 1 R BRIEVEN Abonneert U op „Eilanden-niéuws" Bruinisse BUITENLAND 8 blad fleel oude lezers weten, zich mis- [(hien nog iets te herinneren van het ie der jongejongens op Zuid-Beve- j, waarover iic op 30 april iets heb «schreven. Om iets van Liesjesdag af (e weten behoeft men nog, niet stokoud je zijn- Tot even na de jongste oorlog, Ijten we zeggen 20 a 30 jaar geleden, uerd deze dag nog gehouden. Het wa ren eigenlijk twee dagen per jaar: de eerste donderdag in mei en in oktober. Op donderdag is het markt in Middel burg en op deze tvtee was het drukker jan anders. Het waren twee vrije dagen joor de boerenknechts en -meiden. Nu Idinkt het woord „meid" enigszins ver achtelijk, maar toen werd een dienst bode op een boerderij altijd meid ge- locmd en ook zijzelf zag daar niets jiinachtends of beledigends in. Stond er niet geregeld in de krant: „Met mej jen handknecht gevraagd" of „met ok tober een meid benodigd." HuUrloon gehad Als een oud rijmpje las ik ergens: „Annetje en Lies je gaan druk naar de stad, Knechten en meiden hun huurloon gehad". De diensttijd van knechts en meiden liep altijd van mei tot oktober en van oMober tot mei. Twee keer per jaar kregen ze dus hun loon en op de eerste donderdag van deze maanden boven dien en vrije dag. Dan konden ze Lies- ag houden, of om het wat officiëler te zeggen: Annetje-Liesje. Deze uit- gaansdag werd ook benut om inkopen te gaan doen. Alle boerendienstboden waren nog in klederdracht, bij de jon gens begon de dracht er zachtjes aan wat uit te raken. Vooral_ de meisjes hadden nogal wat goud^ en zilver aan. De ene keer werd dit sieraad of kleding stuk gekocht, een volgend maal weer wat anders, want van de niet buiten sporige verdiensten kon zelfs een boe renknecht of -meid geen grote sprongen maken. Het was op die twee donderdagen druk op de Middelburgsemarkt en in de straten. De neringdoenden hadden een goede dag en ook de marktkooplui in ongeregeld spul wisten er wel eens een tje tussen te nemen. Ook de caféhou ders zien ze met graagte komen, al zijn ze soms uitgelaten van louter lol. Naar huis De rustige bezadigde marktgangers keren om vier, vijf uur, als de markt is afgelopen, naar de hoeve terug. Maar anderen, van de grootste pretmakers en strafste uitgaanders, nemen het er eens goed van. Veel vertier op de boerderij hadden ze niet, 't was altijd hard wer ken en nu willen ze die vrije dag goed benutten. Nog een hele tijd. na markt- sluiten dwalen ze door de straten hun zouteloze deunen brullend: „We gaen nog niet naer 'uus! Nog lange nie, nog lange nie! We gaen nog nie naer 'uus, Me moeder is nie thuus!" of ander dergelijk soort verheven po ëzie. Lange rijen jongens en meisjes zag men door de straten trekken, oude boe- renliedjes of meer moderne straatdeu- nen zingend. Zijn de kelen schor ge schreeuwd, dan worden ze in de heilige huisjes danig gesmeerd. Ieder weet ze te vinden, de stamkroegen, waar het soms een echte janboel is. Dat is de minder mooie kant van sommige boerenjongens Maar ik moet er dadelijk bijzeggen: dit zijn maar enkelingen, de meesten ge dragen zich fatsoenlijk en weten zich te beheersen en zijn ook zuinig met hun zuurverdiende geld. Dan is Liesjesdag ook nog een pracht gelegenheid voor de jongens en meisjes om met elkaar in kennis te komen. Of om de vluchtige kennismaking van_ vroeger wat steviger te maken. Als ze 's avonds naar huis fietsen is er soms een contact-voor-het-hele-leven gelegd. Terug op de boerdlerij Het is mogelijk dat een knecht of meid v/eer naar'de vroegere baas of bazinne teruggaat, ze zijn dan weer voor een half jaar ingehuurd. Het kan echter ook zijn, dat ze in een nieuwe betrekking komen,. Dan haalt de nieuwe patroon hun eigendom van de vroegere hofstede. Dat noemt men kistjes of kastjesdag. Op een wagen of tweewielige melkkar haalt de boer de linnenkast van zijn pasgekomen meid of de grote houten kleerkist van zijn nieuwbakken knecht. Als ze enkele weken in hun nieuwe betrekking zijn, heeft de baas wel ge zien wat hij aan zijn nieuwe knecht heeft. Ook de bazinne weet wel zo een beetje hoe de nieuwe meid is. Is de eer ste kennismaking goed bevallen, zijn die eerste werkweken goed verlopen, dan vraagt de boer aan de knecht of meid of ze zin hebben te blijven. Of ze dus, als dit halfjaar verstreken is, de eerst volgende Liesjesdag weer in hun oude dienst willen terugkomen. Het ant woord van knecht of meid hangt er na- -tuurlijk van af hoe het hun in de nieu we dienst bevalt. Het kan echter ook gebeuren, dat boer of boerin helemaal niet tevreden zijn over hun nieuwe personeel. Ze hebben ze nu eenmaal voor een halfjaar ge huurd, maar dit eerste halfjaar is tege lijk ook het laatste op deze boerderij. Ze vragen dus na een paar weken niet of knecht of meid willeA blijven. Worden deze dus niet „gevraagd", dan is dat een stilzwijgende afspraak dat ze tegen de eerstvolgende Liesjesdag ontslag uit hun dienst hebben en naar wat anders moeten uitzien. Wat betekent de naam? Tenslotte nog iets over de verklaring van de eigenaardige naam voor deze dag. Volgens sommigen is de naam Liesjes dag afgeleid van het Engelse „laese-day „Lease" moet uitgesproken worden: lies (met langgerekte ie en een z op het eind) en dit woord wil zeggen huurcon tract, huurtijd. Anderen halen de naam van het oud- Pranse „jour de liesse", dat dag der vreugde betekent Immers -me^t Lies jesdag is er weer een zekere huurter- mijn afgesloten, is er ook vreugde over het ontvangen loon. Sommigen menen 'k vind het nog al vergezocht - dat Liesjesdag oor spronkelijk een feest was ter ere van de godin Nehalennia, die vroeger te Dom burg werd vereerd. Het 'is lian gewor den: Nehaleenniadag - Haleninadag - Hanneliesjesdag - Anneliesjesdag. Anderen menen, dat er twee R.K. feest dagen waren kort na elkaar, n.l. ter ere van-Anna de profetes (Lucas 2) en Eli sabeth, de moeder van Johannes de Do per. Deze combinatie Anna-Elisabeth zou dan geworden zijn Annetje -i Liesje. Welke de juiste verklaring is, heeft men nog niet kunnen uitvinden. BOERDERU OP WALCHEREN Middelburg. L. van Wallenburg Beste meisjes en jongens! Zoals jullie wellicht al op de kalender hebben gezien, zal er in oktober een vijftal raadsels geplaatst kunnen wor den, want vijf vrijdagen zullen er in de wijnmaand vallen. Ik zal maar begin nen met een heel eenvoudig raadsel, zodat de jongens en meisjes, die ook zin hebben om mee te gaan doen, er niet van zullen afschrikken. Hier is dan OKTORERRAADSEL 1 X X 1. Letter; 2. Gebruikt men bij de wintersport in de bergen; 3. Zuivelpro- dukt; 4. Tijd die wij nu zijn ingegaan; 5. Dierenverhaal; 6. Muzieknoot; ook vrucht; 7. Letter. Zoals gewoonlijk moe ten de woorden op de kruisjeslijnen met elkander kloppen. 1- Habakuk, Elimelech, Rufus, Fili stijnen, Simson, ..Tubal-Kaïn; Man na, Abia, Azaria, Naftali, David. - HERFSTMAAND. 1. X 2. X 3. X 4. X X X X X 5. X 6. X 7. X i 1 P a A b 'n e r F e 1 1 X N a o m 1 A c h a b T e r a h H o s e a P n 1 1 A b d o n A r n 0 n N a b a 1 E k r o n A d a m a H n 1 d a Hudsonstraat, Aruba, Requesens, Innsbruck, Napoleon, Germanen, Versailles, Langstraat, Irko^tsk, Elbe, Tel-Aviv, Bon;i, Ruhr, Urk, Gerbrandy. HARINGVLIETBRUG Magda N. Sommelsd\)k. Heb j-e aan een puzzlerit meegedaan? Met een auto misschien? Een paar jaren geleden heb ik dat ook eens gedaan. Ik zat-niet aan het stuur, maar ik moest helpgn om al les te ontcijferen. Wel een mooi werk, maar van de tocht zie je dan niet zö bijster veel, omdat je zo op je- tellen moet passen. Piet van K. Ouddorp. Zit je nu al in de zesde? Vind je ook niet dat het vlug gaat. Piet? Wist je niet goed was je moest schrijven? Weet je dat bij een op stel op school altijd goed? Ik zou zeg gen: je begint maar; de regels komen dan wel vanzelf. Over de school is heel wat te vertellen. Je kan gaan zeggen welke lessen je mooi vindt en welke minder mooi. Ook wat je goed kan en wat je niet zo best ligt. Gesa K. Middelharnis. Ik zal deze keéi- eens echt mijn best doen op schrij ven", staat er in je brief te lezen. Maar voordat ik dat las (het staat ongeveer middenin) zag ik het dadelijk: dat is iets bijzonders met Gesa haar schrijven! Jammer dat je voor scjirijven geen prijs krijgt, anders was het ditmaal dubbel geweest. Toch let ik wel op het schrij ven, hoor! Ik kijk naar alles. Ik heb het zo door of een kind zijn best doet ja dan neen. Zijn jij en je moeder nu aan het breien geslagen met de scheepjeswol? Misschien ben ik niet ver mis. Hen|k van R. Zeist. Jij bent de laatste deze keer, Henk. Maar dat is niet erg, hè? Er moet toch iemand de laatste zijn, nietwaar? Ik ben erg benieuwd hoe het op de nieuwe school gaat. Het kan toch tegen oï meevallen. Als ik je brief be kijk, heb je nogal wat tijd. Maar o wacht eens, die brief schreef je toen de school nog niet was begonnen. Ik moet dus afwachten 'wat het in de toekomst wordt. Maar denk er aan: eerst je huis werk! Uit een brief van een raadselneef - „Vanaf Waarde zijn we door het mooie Zeeuwse landschap naar Yerseke gereden. Daar hebben we de oesterput ten gezien. Vervolgens gingen we over de Zandkreekdam. Bij de sluizen heb ben wij even gestopt. De sluizen gingen net open en de brug ook. Het is een basculebrug. We mochten even in de basculekelder kijken. Datwerkt heel leuk. Eerst maakt een ding zich los en. dat zorgt dat het gewicht stevig op zijn plaats blijft. Daarna gaat het gewicht, dat met een scharnier aan de brug vastzit, omlaag, zodat de brug omhoog gaat. Daarna gaat het gewicht weer omhoog en zet het ding voor stevigheid zich weer vast en de brug is weer dicht We hadden op de dam (bedoeld wordt de dam door het Veersegat) een pracht vergezicht. Met een verrekijker kon pa pa zien dat een schip, een heel eind uit de kust, de netten inhaalde. Daarna zijn wij over de dam naar Veere gereden. Daar hebben we in een oud huis, aan het eind van de jachthaven en als café- restaurant ingericht, wat gedronken. W^e hadden een pracht uitzicht over het Veersemeer vol zeilboten. Vanaf de pier bestaande uit palen, waren jongens aan het duiken, ze konden zwemmen als waterratten. Ze zwommen van de pier naar de kant en weer terug, doken ie dere keer en bleven wel eens een poosje zwemmen. Dit alles hebben wij met bewondering gadegeslagen. Maar wij moesten weer afscheid van het prachtige Veersemeer nemen om naar Middelburg te gaan. Daar zijn we in „Miniatuur Walcheren" geweest. Na wat door Middelburg gereden te heb ben, zijn we naar de Vlissingse pont ge gaan. Dat ging nogal vlot, doordat je er vlug op kan rijden. Het is net een tunnel waar je in rijdt. Als de boot ver trekt, sluiten de enorme kleppen. Daar na zijn wij naar boven gegaan, waar we een mooi uitzicht hadden over de Wes- ter-Schelde en op Vlissingen. De volgende dagen zijn we naar het strand ten zuiden van Cadzand ge weest. Daar was het nogal stil. Daar hebben we natuurlijk gezwommen, zandkastelen gebouwd, kanalen gegra ven en zoveel dingen meer. Wij konden er~ook naar hartelust vliegeren. Toen het niet zulk mooi weer was, zijn we naar België geweest. Eerst naar Brugge. Daar hebben we van de oide gebouwen, maar vooral van het kant klossen genoten. Daarna zijn we via Oostendes naar Nieuwspoort gereden. Daar hebbén we een poort, als museum ingericht, bezichtigd. Het was allemaal van de eerste wereldoorlog, want deze plaats ligt aan de Yser, waar immers hevig is gevochten." Tot zover een stuk uit de brief. Ik zal de naam van de schrijver maar niet noemen, want ik weet niet of hij dat zou willen hebben. Maar het gaat niet om de naam, maar om hetgeen hij ons schrijft. Wij merken er wel uit, dat de.'.e jongen zijn ogen goed de kost heeft ge geven en dat hij heel veel heeft mogen zien. Niet elk kind kan zulke tochten maken. Jullie begrijpen nnisschien wel, dat er nog heel wat meer in de brief staat. Nog eeii heleboel plaatsen worden genoemd, maar die hebben voor jullie niet zoveel waarde, omdat er niet zo heel veel over verteld wordt. Ik laat het deze week hierbij. Allemaal de hartelijke groeten en tot volgende week, zullen wij hopen, OOM KO. Het regent al weer, 't is overal nat Daar gaian onze zomerse dagen. Een regen die spot. Met vacantiegenot En niemand die haar kan verjagen. Het regent al weer, steeds hetzelfde refrein Het is toch zo droef om te horen Dat regengetik Dat versterft in een snik Nog steeds staan er akkers met koren. Te wachten op zon, op een drogende tijd Op 't verlossend geronk van kombijnen. Op een hand die vergaard 't Kostbaar goud dat de aard Ons wou geven, nu staat het te kwijnen. Het regent alweer, een wereld in nood Wie kan de watervloed keren? Dat de regen ons leer Altijd, altijd maar weer Er is niets dat Gods macht kan trotseren, Lanerta. (Buiten verantwoordelijkheid der red.) Blijkens recente statistische gegevens, zullen er bij de eerstvolgende verkie zingen één miljoen nieuwe kiezers bij komen. Dit zullen dan de jonge kie zers zijn tussen 21 en 26 jaar. (De Sta- ten-Generaal zullen binnenkort zeer waarschijnlijk de kiesgerechtigde leef tijd verlagen van 23 tot 21 jaar). Het -ligt voor de hand dat de ver schillende politieke partijen hun aan dacht op de jongeren gaan vestigen, want de uitslag van de verkiezingen zal voor een belangrijk deel afhangen van de manier, waarop deze jongeren hun stem uitbrengen. Nu is het algemeen bekend, dat er on'der de Nederlandse bevolking (en zeker niet in de laatste plaats de jeugd) geen grote politieke belangstelling be staat. Het is dus wel te begrijpen, dat er politieke partijen zijn, die met hun propaganda niet de politieke kant op gaan, maar een richting die meer aan hangers telt, n.l. de moderne muziek uiting. De partij die het meest van al deze richting uitgaat is ongetwijfeld de P.v.d.A. die van een grote partij-bij eenkomst in het begin van dit jaar aan enorm jazz-festival maakte, waarin tal van bekende jazz-zangers en -zange ressen optraden. Het doel hiervan is zeker wel geweest, een groot aantal jongeren naar deze bijeenkomst te „lokken", die niet gekomen zouden zijn als er politieke problemen zouden zijn verhandeld. Dit festival had vrijwel niets met politiek uit te staan, (behal ve toespraken van kamerleden e.d.) Maar men zal bij de P.v.d.A. wel den ken, politiek of geen politiek, dit is niet zo belangrijk, op de stemmen komt het aan. Ook met de politieke uitzendingen van de P.v.d.A. is het niet veel beter gesteld. - Hierin overheersen dikwijls grapjes (al dan niet politieke). Maar aan de bespreking van een belangrijk onderwerp in de radio-zendtijd, (zoals dit door verschillende andere partijen wordt gedaan) fcomt m^n 'bijna nooit toe. Men kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat de P.v.d.A. hierdoor de jonge kiezers voor zich wil winnen. De tijd zal het leren, of de jonge kiezers zich door deze vorm van propaganda Hebben laten beinvloeden. W. (W.) A. P. N.B. Naam en adres bij de redactie bekend. Kerkdienst. Zaterdagavond 2 okt. a.s. hoopt in de Oud Geref. kerk ds. J. W. Slager uit Rijssen om 7 uur voor te gaan. Ned. Chr, Vrouwenbond. De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwen bond hield vorige week haar eerste maandelijkse vergadering na de vakan tie. De presidente Mvr. de Groot-Fluit opende de vergadering waarna geza menlijk gezongen werd Psalm 103 1 en 2. De schriftlezing was Markus 3 1 en 12 waarover mevr. de Groot een inlei ding hield. Na de pauze was het woord aan de spreekster voor deze avond, me vrouw Butijn uit Goes, over, het onder werp Huisvrouw-Huisarts. Waar deze spreekster zelf deze beide beroepen in zich verenigde was dit onderwerp ui teraard in goede handen. In een boeien de causerie stond zij uitvoerig stil bij de ziekten van kleuters en oudere kin deren en de behandeling ervan. De moeders moeten vooral de kinderen niet bang maken voor de dokter, maar daar naast moeten die moeders zelf ook vol doende vertrouwen hebben in de arts. 'Er v'olgde op een en ander een boeiende bespreking. Een punt dat eveneens naar voren kwam was het te dik worden van vrouwen op latere leeftijd. Er gaven zich 3 nieuwe leden op. Het slotgezang Was Gezang 222 1 en 4. De volgende vergadering is op 27 oktober te Zierik- zee. Gezamenlijk met de ^andere N.C.V. B. afdelingen op het eiland Zierikzee, Haamstede en Kerkwerve zal een streekvergadering gehouden worden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee. Sportvi^erij. De sportvisserij op de Grevelingen met als uitvaartpunt de gemeentehaven te Bruinisse wordt ie dere week van meer betekenis, omdat iedere week meer hengelaars aan deze Sportvisserij mét grotere en kleinere vaartuigen deelnemen. Zaterdag 25 sept. werd zeker wel "een record ge boekt. Waar de vissers ook beste vang sten hebben zal ongetwijfeld de liefheb berij nog toenemen. Bibliotheek. Ondanks de concurren tie van de televisie wordt er op Brui nisse toch nog veel gelezen. En de ver eniging die reeds jaren zorgt voor goe de lektuur, voor boeken die „bij de tijd" zijn, is de C.J.V. Nu het leesseizoen weer begint, heeft de bibliotheekcom- Foto boven: Overlevenden van de vulkaanuitbarsting en de daaropvolgende aardbeving ziffen verslagen bjj de puinhopen van hun huizen; een beeld van de natuurramp, welk de Philippijnen heeft geteisterd en die aan duizenden mensen het leven heeft gekost. Foto onder: Volkomen overstuur indentificeert ein Philippijnse vrouw de stof felijke overschotten van haar familie-leden, die omgekomen zijn tijdens de natiiurramp, welke de omgeving van dg vulkaan Taal teisterde. ^India en Pakistan De bij het conflict om Kasjmir be trokken landen, India en Pakistan, hebben zich neergelegd bij een scherpe resolutie van de Veiligheidsraad en vo rige week woensdag het vuren ge staakt. Dat wil echter niet zeggen, dat nu de rust aan de grenzen is weerge keerd. Nog geen vier-en-tvirintig uur na de sluiting van het bestand meldde India reeds een schending van de be- standsvoorwaarden door Pakistan, Daarop zijn vrijwel iedere dag nieuwe overschrijdingen van de toestandsljtjn' gevolgd. De beide landen beschuldigen elkaar over en weer, maar men kan zich toch niet aan de indruk ontrek ken dat Pakistan de hoofdschuldige is. Daar de troepen aan weerszijden dicht bij de grens gelegerd zijn, is het moei lijk vast te stellen, welke troepen als eerste de grens hebben geschonden. In elk geval zijn de verhoudingen nog zeer gespannen, hetgeen de kans op onderhandelingen voorlopig niet gro ter maakt. Toch wordt er voortdurend overleg gepleegd over de mogelijkheid om het conflict op vreedzame wijze op te los sen. De Russische premier, Kosigin, heeft aangeboden, om ergens in de Sow- j et-Unie de kwestie-Kasjmir te be spreken. Maar zowel premier Sjastri van India als president Kahu van Pa kistan hebben hem geantwoord, dat; ze de tijd voor onderhandelingen nog niet rijp achten .Pas wanneer de sfeer rustiger is geworden, en wanneer de vijandelijkheden definitief zijn ge staakt, kan er over de toekomst van Kasjmir worden gesproken. Het-aanbod van de Russische premier Kosigin is echter om nog een andere reden belangrijk. Men zou niet dade lijk hebben verwacht, dat Rusland te genover China zo'n voorstel zou doen. Temeer, omdat van de zijde van China reeds is gesuggereerd, dat de Sowjet- Unie in dit conflict helemaal niet neu traal is, maar aan de kant van India staat. In het Russische partijblad Praw- da is namelijk openlijk kritiek geleverd op het feit, dat China z'n troepen heeft samengetrokken langs de grens met Sikkim. Met deze kritiek heeft Rusland, aldus China, de zijde van de „Indiaan se reactionairen" gekozen, zonder er aandacht aan te schenken dat India agressie pleegt tegen Pakistan en Chi na! Het conflict tussen India en Paki stan krijgt op deze manier het aspect van een conflict tussen Rusland en China. Aden In het Britse protectoraat, Aden heeft missie de boeken weer van een nieuwe plastic omslag voorzien, nxaar dat niet alleen. Er werden boeken uit de rou latie genomen, maar er werden ook weer tal van nieuwe boeken aange kocht die dus nu allemaal op lezers staan te wachten. Een gang naar het Hervormd Verenigingsgebouw op zater dagavond, zal dan ook niemand teleur stellen. Er is voor ieder wel wat van zijn gading te vinden, want d,e biblio theek telt vele honderden titels. Met het gehele gezin, de boekenkast in is de slagzin voor' de winter van 1965 en een duik in de boekenvoorraad van de C.J.V. zal voor velen verruiming van kennis, maar voor ieder in elk geval vele uren van leesgenot kunnen bete kenen,. de Engelse hoge commissies zaterdag op last van de regering in Londen de macht uit handen van regering en par lement overgenomen. Deze maatregel is genomen omdat de laatste tijd een golf van terrorisme over het gebied is gegaan. Dé constitutie, die in 1963 werd aangenomen, is tijdelijk opgeschort, de ministers zijn voorlopig naar huis ge stuurd en de wetgevende raad is ont bonden. Scholen met Britse onderwijs krachten zijn gesloten en er is een uit gaansverbod van kracht voor Britse soldaten. De regering in Londen wil op die manier een einde maken aan de ter reur, en heeft dit als de enige moge lijkheid gezien, omdat de regeirng van het protectoraat weigerde, de terroris ten te straffen. De premier van Aden heeft tegenover de pers verklaard, dat de opschorting van de constitutie voor hem geen verrassing was. Het moet nü maar duidelijk zijn, vond hij, dat regering en volk van Aden één front moeten vormen tegen het Britse kolo nialisme. Verenigde Naties De nieuwe zitting van de V.N. is be gonnen, onder voorzitterschap van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Faufani. Het meest opzienba rende nieuws van deze eerste dagen is wel het voorstel van de Amerikaan se afgevaardigde Goldberg, die aan de Sowjet-Unie in overweging gar, een groot aantal atoombommen te vernieti gen. Hij daagde Rusland uit veertigdui zend kilo uranium te gaan gebruiken voor vreedzame doeleinden. Als dat ge beurt dan zal Amerika hetzelfde doen met zestigduizend kilo. De Amerikaan se en Russische voorraden plutonium (waarvan waterstofbommen worden ge maakt) zouden in de zee geworpen moeten worden. Rusland heeft nog niet op dit voor stel geantwoord. Het lijkt niet gemak kelijk uitvoerbaar, vooral om de kw^es- tie van de internationale controle. AKEN VERVOEREN 256 AUTO'S TEGELIJK De vernuftige opleggers, waarmee de automobielfabrieken een aantal auto's over de weg tegelijk aan hun handela ren afleveren, hebben thans een pen dant gevonden in een zestal grote aken, die de Renaultfabrieken hebben laten bouwen. De fabriek ligt in Billancourt aan de Seine. Vandaar naar Flins, dat het distributiepunt voor de auto's is, kan elk van deze schepen op drie dek ken 260 Renault R-4 wagentjes tegelijk vervoeren. Ze worden gesleept want zé hebben geen eigen voortbewegingsmid- delen. - (DIA) TURKSE WATERPIJP THANS IN SIGARETTENVORM Een bekende Amerikaanse sigaretten- fabriek brengt thans sigaretten op de markt die in het met houtskool geviolde filtermondstuk een zeer kleine capsule met water bevatten. Een lichte druk op het mondstuk vóór het aönsteken doet het omhulsel van de capsule bars ten. Het water verspreidt zich door het houtskool van de filter. Het roken van zulk een sigaret zou een bijzonder „koel" genot geven. Het effect zou over- eenkomen met dat van een Turkse wa terpijp en aangenamer zijn dan dat van de met menthol geprepareerde siga retten die thans door vele worden ge prefereerd wegens het -„koel" roken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9