De dans der miljarden Goedereede vanuit de lucht gezien KRUIDER'S J^editatie Grevelingendam ging donderdag een uur nicni FüCKORTEHECiiZOOH Dodelijk verongelukt tlidens werkzaamheden 3424 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Halsstarrigheid Wilt U „goedkoop" rijden in een „dure" auto? Dat kan; leest U maar: Fruitmaniien en Fruitbakjes „De Fruitcentrale" WONINGINRICHTING PBINS HKNDRIKSTRAAT 14 -POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdtjk Tel (01870) 26 2». na 8 uur 's avonds TeL 2017 Giro 187980 Vertchynt ttoeemaal per week: dinsdag- en vrydagavond ABONNEMENTSPKIJS f 2,80 PER R-WABTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Wie de hele Miljoenennota beter gezegd Miilj ardennota een boekwerk met 136 grote bladzijden, doorleest, die aet in figuurlijke zin de miljarden in zijn geest een nogal verwarde dans uit voeren. Wanneer men de vele cijfers eii beschouwingen nader bestudeert komt er wat orde in de chaos, maar de meeste krantenlezers zullen, naar we vermoeden, geen kans gezien hebben al le pagina's in hun dagbladen, die er aan gewijd waren, tot het einde toe te iezen. Wij zullen hen in dit artikel ook niet vermoeien met al die cijfercombi naties, maar uit de vele -aspecten, die de Miljoenennota vertoont, er enkele van bespreken. We kunnen wel vaststellen, dat zij een nogal sensationale uitwerking heeft ge had, allereerst door de sterke stijging van de uitgaven en vooral door de aard van de nieuw aangekoruiigde be lastingen. Nu is dit wel te voorzien ge weest. Al direct na het optreden van het Kabinet-Cals was het duidelijk, dat dit een veel ruimere uitgavenpolitiek zou gaan voeren dan zijn voorganger in verband met zijn politieke samen stelling. Tot dusver werd altijd eerst vastgesteld hoeveel er maximaal aan middelen (inkomsten) zou binnenkomen en daarnaar werd dan zo ongeveer het uitgavenbedrag bepaald, huiselijk uit gedrukt: de tering werd naar de nering gezet. Dit kabinet doet het juist anders om. Het bepaalt eerst wat er beslist nodig is en gaat daarna vaststellen hoe veel geld er moet worden opgebracht door het Nederlandse volk: de nering naar de tering. De orthodoxe werkwij ze is dus verlaten en er is een eerste schrede gezet op de omgekeerde weg. Het is alleen jammer, dat'men bij deze methode voor het feit komt te staan, dat de „tering" dan wel bekend is, maar dat men uiteraard de „nering" maar moet afwachten. Onze lezers zullen be grijpen, dat wij deze methode geenszins bewonderen en er niets anders in kun nen zien dan het spel der progressieven met de staatsfinanciën, waarbij deze steeds heel gemakkelijk heenhuppelen over het geldprobleem. Voor het jaar 1966 is nu het totaal van de uitgaven geraamd op ongeveer 18 miljard, dat is een bedrag van 1500 per Nederlander dat alleeen door het Rijlc in één jaar zal worden uitgege ven. Wanneer we de bedragen van vo rige jaren nagaan, dan blijkt, dat se dert 1960, dus in zes jaar, het totaal bedrag is verdubbeld, want in dat jaar bedroeg het ruim 9 miljard. De stijging van 1965 op 19é6 bedraagt niet minder dan 3 miljard of 20Het is dus geen wonder, dat ons volk wel wat geschrok ken is. Nu spreekt het vanzelf, dat de Rijks uitgaven elk jaar beduidend naar bo ven moeten gaan en dat dit ook moge lijk is zonder dat er een financiële de bacle op volgt. Onze bevolking neemt jaarlijks toe met ongeveer 160.000 per sonen. Daarvoor is huisvesting,' onder wijs, gezondheidszorg enz. nodig. Het verkeerswegennet moet voortdurend worden verbeterd en uitgebreid. De in dustrialisering vergt grote kapitalen voor verbetering van de z.g. infrastruc tuur. De permanente stijging van lonen en salarissen stelt hoge eisen aan de schatkist. En zo is er nog veel meer. Er zijn dus verhogingen, waaraan nu eenmaal niet is te ontkomen. Er is trouwens ook een bepaalde ruimte voor. De vraag, welke norm men moet aan leggen voor een veilige stijging der uitgaven, is destijds door "minister Zijl stra beantwoord. Hij vond, dat de rege ring zich ongeveer houden moet aan de stijging van het Nationale inkomen. Reeds een aantal jaren vomaen de rijks uitgaven ongeveer 26 a 27"/» van het to tale nationale inkomen. Dit betekent dus, dat het Rijk elk jaar ruim een kwart van alle inkomens (lonen, sala rissen, winsten, dividenden etc.) uit de nationale productie voor zich opeist via de belastingen en dit besteedt voor de uitgaven van de staat. Het is een heel hoog percentage, dat voorheen in de tijd dat de overheid zich niet inet alles en nog wat bemoeide, natuurlijk veel lager lag. Maar gezien de nood zaak van de vele en dure voorzienin gen van staatswege voor onderwijs, volkshuisvesting, wegenbouw etc. kan men er vrede mee hebben, al rijst de vraag of bepaalde uitgaven niet meer moeten worden getemporiseerd. Geluk kig stijgt ons nationale inkomen ieder jaar zeer sterk. Hieronder volgt een staatje, dat deze stijging aangeeft. „Gij zijt vermoeid d^or uw grote reis, maar gij zegt niet: Het is buiten hoop; gij hebt het leven uwer hand gevonden; daarom wordt gij niet ziek.' (Jesaja 57 10). >Als er één volk op aarde is, waar mede de Heere zeer veel bemoeienissen gehouden heeft, dan is het wel het volk Israël. Als er één volk op aarde is, waarvan de Heere verwachten mocht, gezien alle bemoeienissen die Hij met dat volk gehoudjgri had, dat het met al zijn noden de toevlucht bij Hem^ zou zoeken, dan is het evenzeer het volk Is raël. Als er één volk op aarde is dat zo zeer teleurgesteld heeft in het vertrou-. wen op de Heere, in het zoeken v^n heil en steun bij de Heere, dan is het al weer het volk Israël. Daar is de boven omschreven tekst wel een bewijs van. Het volk verkeer de in nood. Omliggende volken bedreig den het, uit oorzaak van hun afval van de Heere. En wat deed dat volk nu? Gaat het door schuldbesef getroffen en verslagen, met zijn nood naar de Hee re? Niets daarvan. Het maakte grote reizen naar het buitenland, om bij de omliggende volken met hun koningen hulp te zoeken. Men werd er vermoeid van. Dan klopte men hier aan en dan weer klopte men daar aan. Het kostte allemaal tijd en geld en lichaams kracht. M(aar het volk kwam niet tot de bekentenis: Het is buiten hoop. Men zag het vruchteloze van al zijn pogen om hulp op andere plaatsen te zoeken, behalve bij de Heere, niet in. Het volk bleef hopen, dan weer op die koning en dan weer op die mogendheid. Het vertrouwde op paarden en wagenen, maar niet op de Heere, die toch zo menigmaal betoond had, dat bij Hem al leen uitkomsten zijn tegen de dood en allen nood. Gij hebt, zegt Jesaja, hét leven uwer hand gevonden en daarom wordt gij nie.t ziek. Men vertrouwde het leven en de welvaart niet meer toe aan de hgnd des Heeren, men leefde niet meer uit Zijn hand, zoals het behoorde te doen. Maar men had het leven geno men in eigen hand. Men vertrouwde op eigen kennen en kunnen en op alles wat men buiten de Heere bij de andere vorsten en mogendheden meende ge- .vonden te hebben. Daarom werd men niet ziek. Dit is een andere uitdrukking, om daarmede hetzelfde te kennen te geven wat met de eerste uitdrukking gezegd wordt: Gij .zegt niet: het is bui ten hoop. Men waande, door al zijn po gen, om buiten de Heere om tot ver lossing te komen, dat de zaak er gezond voorstond. Men had alles zonder de Heere opgelost en had Hem derhalve als de enige MIedicijnmeester niet van node. Door zich- te vermoeien, om buiten de Heere en zonder de Heere tot ver lossing te komen en daarbij te menen dat dit nog gelukt was ook, maakte men de schuld nog dagelijks meerder en ver wekte men de Heere nog meer tot toorn. Het had zich andere goon, Den ware God ten hoon. Naar zijn lust verkoren. Het volk was dus tegen alle roep stemmen in, wel uiterst halsstarrig. Kimnen we hierin niet het beeld ont dekken van elk mensenkind, dat buiten God om tot verlossing zoekt te komen._ Want, men moet toch wel stekeblind willen zijn, als men niet ziet, dat we leven in een wereld die zich in grote nood bevindt. Doch men maakt grote reizen en vermoeid zich erdoor om bui ten de Heere het wereldoondvraagstuk tot een oplossing te brengen. En on danks dat de Heere iri alle vergaderin gen blaas't eri het vruchteloze van het pogen des mensen Iaat zien, geeft men het toch niet óp om buiten de Heere om te zoeken tot verlossing te komen. Men zegt niet, het is buiten hoop. Men heeft het leven zijner hand gevonden en daarom wordt men niet ziek. O rampzalige, ingebeelde hoop en gezond heid. Hoe schrikkelijk moet dit alles tot een einde komen in de wereld, die i leeft zonder God en die zoekt tot klaarheid te komen zonder God. Is de toestand zo in het algemeen, zo is ze ook njiet ieder van ons in het bijzonder? Want ieder, die dit leest, verkeert' van nature in grote nood. Hij zit gevangen in de klauwen van de vorst der duisternis. De wereld met al haar begeerlijkheden beheerst hem. Hij is een ^prooi van de lusten van zijn eigen Ijoze vlees. En men zoekt alles buiten God om^tot een oplossing te brengen. De een probeert de zaak in het reine te brengen door een braaf le ven te leiden. De ander zoekt het in de weg der zelfverbetering. Weer een an der probeert een dominee of een ouder ling of een bekeerde man of vrouw op zijn hand te krijgen, die een goed woord over hen spreekt en op al deze din gen vertrouwt men, men bouwt er het huis van z'n hoop op voor de eeuwig heid. En niemand zegt: Het is buiten hoop. Men heeft het leven van z'n hand gevonden, doch buiten de Heere om en daarom wordt men niet ziek. Daarom heeft men ook de enige Medicijnmeester niet van node, doch men gaat Hem voorbij en komt daarom aan het eind voor eeuwig, jammerlijk om. Bent u ook nog zo, of bent u aari^ uw ellendestaat ontdekt geworden? Bent u met uzelf en anderen vast ge lopen, zodat u tot de ontdekking ge- Icomen bent, dat ^ge uzelf niet helpen kunt en dat anderen het ook niet kun nen. O dan wordt het buiten hoop, dan kan men het leven in eigen hand niet meer vinden, dan wordt men dodelijk krank, tot stervens toe. Maar dan blijft het daar ook niet bij. Neen dan krijgt men de Heere nodig. Dan keert men met Hiskia het aangezicht naar de wand. Dan moet de verlossing van Bo ven komen. Dan moet de enige Medi cijnmeester er aan te pas komen, want anders wordt het voor eeuwig omko men. Dezulken ervaren ook wat de dichter heeft gezegd: Hy heelt gebrokenen van harte. En verbindt z' in hunne smarten. Die, in hun zonden en ellenden. Tot Hem zich ter genezing wenden. Zalig hij die in dit leven Jacobs God tot een hulpe heeft... Neem een Mercedes-Benz Diesel. Bij een kilometeraantal van ca. 30.000 per jaar ,rijdt U daarin net zo goedkoop als in een benzinewagen van 7 a 8000 gul den. Maar dat is dan ook de enige over eenkomst tussen een middenklasser en een Mercedes-Benz Diesel. De Mercedes Benz Diesel geeft alle ruimte, com fort en representativiteit die nu een maal bij dit beroemde werk horen. Wie veel rijdt en goed rekent^ koopt een Mercedes-Benz Diesel. Rijdt u meer dan 30:000 km. per jaar, dan wordt hij steeds "goedkoper. Voor de hogere aan schaffingsprijs heeft de dealer nu ook een oplossing via de gespreide betaling. Bel de dealer VERMAAT'S AUTOBEDRIJF N.V. te Hellevoetsluis, Telefoon (01883) 23 10 en deze maakt gaarne met u voor een proefrit. een afspraak MÏadelharnis. Ds. H. C. V. d. Ent. ten en meent, dat het beslist nodig is veel meer uit te geven. Het kan niet anders of dit moet leiden tot een ver snelde inflatie. Nu is er al jarenlang een waardevermindering van het geld aan de gang. Sedert 1960 bedraagt deze ar^veroorzaakt doordat men de lonen veel meer laat stijgen dan de produk- tiviteit toelaat. De stijging komt dus hierop neer, dat in. dit tempo over een penode van plm. 18 jaar de waarde vam, onze gulden is gehalveerd. Met het nieuwe systeem-Vondeling zal deze ontwikkeling zelfs nog aanmerkelijk versneld ^worden, vooral wanneer zij gepaard zal gaan met een vrije loon- vormingspolitiek, waarbij de over- heidsrem ontbreekt of te zwak is. Uit de prognose-cijfers van het Centraal Planbureau, gepubliceerd in de „Ma cro-economische verkenningen" blijkt duidelijk, dat de economische rekenaars van dit bureau een voortzetting ver wachten van de ontwikkeling der vori ge jaren. We geven hieronder enige cij fers, die een duidelijke taal spreken nl. de stijging van de loonsom per werk nemer, die van het prijspeil van de particuliere consumptie en die van de arbeidsproduktiviteit over de jaren 1964, 1965 en 1966. Het betreft dus de procentuele stijging ten opzichte van het voorafgaande jaar. Spanning moest van kabel voorden genom,en De Grevelingendam is donderdag morgen een uur gesloten geweest, v.o- dat er geen verkeer kon passeren tus sen Goeree Overflakkee en Schouwen- Duiveland. Er moesten maatregelen worden getroffen om de spanning van de kabel, die altijd nog tussen de py lons hangt weg te nemen. Uit veilig heidsoverwegingen besloot de Rijkswa terstaat de dam daarom een uur voor het verkeer af te sluiten. Het ligt in de bedoeling dat a.s. dins- ^clÖ^jA'^-fc^be]naA.r--hpnpHpn \^rr,rf^f .«p- cessievelijk afgebroken en zal worden overgebracht om dienst te doen bij de westelijke afsluiting in het Haringvliet tussen de sluizen in de bouwput en Helle voetsluis. Automobilisten en anderen die dins dag de dam moeten passeren doen er goed aan naar de radioberichten te luisteren om te vernemen op welk tijd stip de dam dinsdag a.s. afgseloten zal worden. VOOR BETER g^ -" NAJJR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z328 MELISSANX- De 61-jarige heer Jac. Haameete, 'wo nende Binnenweg alhier is woensdag middag tijdens zijn werkzaamheden op het fabrieksterrein van van Leeuwen Jr's Buizen te Zwijndrecht bekneld geraakt en 's avonds in een ziekenhuis te Dordrecht aan de opgelopen verwon dingen overleden. De heer Haameete was sinds een half jaar als „aanpikker" in dienst van genoemd bedrijf. Hij as sisteerde wanneer een mobiele kraan buizen transporteerde of verlaadde door de kabels te bevestigen en weer los te maken. Woensdagmiddag tegen half zes bevond de heer Haameete zich ach ter de kraan op welke plaats hij door de kraandrijver niet kon worden gezien. Bij het draaien van de cabine raakte de heer Haameete bekneld tussen de achterzijde van de draaiende cabine en een stapel aldaar opgeslagen buizen. Hij liep ernstige inwendige verwondingen en een hoofdwonde op. In het zieken huis te Dordrecht is de heer Haameete 's avonds overleden. Speciaal in het opmaken van B. T. d. VEER telefoon 2682 Westdük MIDDELHARNIS I OOSTDIJK 53 - 61 SOMMELSDIJK De foto gemaakt in augustus j.l. door ijrueuertfeuc ni. vv^s^ava^a^^^v. ----------- wordt het oude stadje uitgebreid met het nieuwe uitbreidingsplan „de nieu we Oostdijk, gesitueerd in de driehoek links boven in de foto tussen de Oude haven en de Hoofddijk. Bij de herinde ling gemeenten waarbij de gemeenten Ouddorp en Stellendam met Goedereede tot één gemeente worden samengevoegd blijft de nieuwe gemeente de naam Goedereede dragen. 96i 1965 1966 15 11 9,5 6,5 5 4,5 7,5 4 5 ""-'»---„... 1957 32,0 miljard 1958 32,4 miljard 1959 34,7 miljard 1960 38,8 miljard 1961 41,0 miljard 1962 44,0 miljard 1963 47,3 miljard 1964 55,2 miljard 1965 61,4 miljard 1966 68,4 miljard Het blijkt dus, dat het N.I. sedert 1959 ongeveer is verdubbeld (de cijfers van 1965 en 1966 zijn uiteraard ramingen) en dit betekent, dat derhalve de rijks uitgaven in die periode ook verdubbeld mogen zijn, aangenomen althans, dat het percentage van 26 a 27, dat we zo even noemden, aanvaardbaar is. Nu zal van 1965 od 1966 het N.I. met ongeveer 11 "/o stijgen, naar men .verwacht, maar de rijksuitgaven stijgen van 15 op 18 m. dus met 20^Id. De minister van finan ciën Dr. Voiideling zegt dan ook in zijn toelichting op de Rijksbegroting, dat i4e eerstvolgende jaren niet kan wor den ontkomen aan een stijging van de uitgaven van het Rijk, die uitgaat bo ven de trendmatige groei van het na- tianale inkomen." Het Kabinet-Cals gaat dus de oude beproefde weg verla- loonsom prijspeil arb. produkt. Hieruit valt "te concluderen, dat men voortgaat de lonen te verhogen met het dubbele van wat de arbeidsprodukti viteit toestaat met als gevolg, dat van zelfsprekend de prijzen bijna de helft van de verhoging opslokken, hetgeen weer betekent snelle voortgang van de inflatie. Wat nu verder de Rijksbegrotmg 1966 betreft, doordat de regering-Cals de overheidsvoorzieningen zo sterk uit breidt n.l. onderwijs met 800 mUjoen, woningbouw met 600 m., verkeer met 400 m. en bovendien nog 150 m. meer aan ontwikkelingshulp en 600 m. aan verhoogde salarissen moét het grote tekort, dat ondanks de normale stij ging van de belastingontvangsten ont staat, worden opgevangen door nieuwe belastingen. Dit geschiedt ten dele maar er blijft een tekort van ongeveer één miljard! De aankondiging van deze nieuwe belastingen heefj: èn bij het be drijfsleven én bij de consumenten een storm doen opsteken, terwijl de belas tingbetalers allesbehalve te spreken zijn over de gedwongen staatslening via de belastingspaarbrieven in de jaren 1966 tot en met 1969, zodat we gedu rende 5 jaar niet profiteren van de verlaging der loon- en inkomstenbelas ting. Het is te voorzien, dat de rege ring harde noten te kraken zal krijgen van de oppositie en dat de regermgs- partijen, speciaal de K.V.P. en de A.R.P. in eigen kring de gevolgen zul len ondervinden van hun samengaan met de P.v.d.A. De onverantwoordelij ke uitgavenpolitiek van het gezelschap- Cals, waarbij de meest elementaire wetten van economie en financiën met voeten -worden getreden, zal naar wij geloven funest worden èn voor ons land èn voor de partijen, die eraan debet zijn. Het wordt hoog tijd, dat allen, die dit fatale progressivisme afkeuren, de gelederen sluiten. Speciaal de A.R. die nen met dit kabinet te breken. satv»^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1