Middelbarnis zal „Bosse School" kopen Bitumentransport Wiliemstaii-Dirlcslanil Welke voeding bij zwaar werk? b Plaatselijk nieuws Tanle Maarije's grote reis Rooidemonstratie op 7 oktober te Oude Tonge Pelloon voor garnalen met 2 cent verhoogd -^ Weduwe van 84 vliegt in klederdracht naar Amerika voor familiebezoek vloerk Nieuws uit Zeeland En 10 woningen in de 2e Weistraat Zesde leerkracht 01. School Ettense Veemarkt Plaatje voor bromfiets Blndz 2 .EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 1 oktober igeg, Byrijdag 1 okto De gemeenteraad te Middelharnis komt woensdag 6 oktober bijeen om een agenda vaii 19 pimten af te handelen Hieronder is o.m. het voorstel tot ver koop van een perceel grond in het uit breidingsplan Oostplaat aan de Stich ting Ned. Herv. Inrichting voor Geeste lijk Hulpbehoevenden te Soesterberg. Dit betreft het terrein van de voorma lige vuilnisstortplaats, dat geheel is ge ëgaliseerd en van een teeltlaag is voor zien en in hoogte gelijk is gebracht met de omliggende percelen. Dit terrein, met een gedeelte van de voormalige trambaan is bestemd voor de vestiging van een, inrichting van geestelijk hulp behoevenden, tesamen groot 1.41.05 ha. De verkoopprijs bedraagt 1,50 per ca. of in totaal 21.157.50. In de voorwaar den is opgenomen dat boven dit bedrag de stichting 0,75 per m^ te verkopen grond zal uitkeren aan de gemeente. Verkoop bouwgrond Dan is er een verzoek van de heer C. Both, architect te Dirksland, tot aan koop van een perceel bouwgrond aan de Steneweg, bestemd voor de her J. van Bruggen te Groningen. Voorgsteld wordt 337 m? grond te verkopen voor de prijs van 20,per m^. Dezelfde architect vraagt voor de heer P. Tanis, Zuiddijk 6 te Dirlïsland een stuk grond van 323 m^ aan de Stene-) weg eveneens voor 20,per m^. Verhuur Diekhuus De termijn voor verhuur jeugdge- bouw Zandpad 140 is verstreken; voor gesteld wordt deze huur te verlengen en wel op dezelfde voorwaarden tegen een bedrag van 40OO,per jaar. Ook de verhuur van het perceel grond aan de West-Havendijk aan Handel Mij. Vulcaan, Dirksland is verlopen; voorge steld wordt dit opnieuw voor 5 jaar te verhuren tegen een bedrag van 870, per jaar. Voorschot Woningbouw Voorgesteld wordt aan de Woning bouwvereniging „Middelharnis" voor schotten te verlenen voor de bouw van 14 woningen in het uitbreidingsplan en wel een grondvoorschot groot 50.360, en een bouwvoorschot groot 267520, Voorscliot Garagebouw. Het bestuur van de woningbouwvereniging heeft aan de gemeente tevens een. voorschot verzocht voor de bouw van 8 garages in het uitbreidingsplan Rottenburgseweg. B. en w. is mede van mening, dat hier aan in de nieuwbouw grote behoefte bestaat en stelt voor 7.120,grond voorschot en 27.200,bouwvoorschot te verstrekken. Onteigening in „Plan Zuid-West'' In deze raadszitting komt het ontei- geningsplan naar voren, van enkele percelen in het „Plan-Zuid-West", waartoe in de vergadering van 16 juni tot voorlopige goedkeuring is besloten. Het plan heeft 30 dagen ter inzage ge legen, waarop één bezwaarschrift is binnengekomen en wel van notaris J. de Vries te Dirksland voor zijn cliënten W. Ras te Sommelsdijk en J. Mosselman te Nieuwe Tonge. In dit bezwaarschrift wordt naar vo ren gebracht, dat de heer Bas het per ceel sectie B. 4817 heeft verkocht aan de heer J. Mosselman bij voorlopige koopakte d.d. 2 maart 1965 tegen een prijs van 4,50 per vierkante meter, te leveren telkens bij gedeelten wanneer bouwvergunning voor de bouw van wo ningen, te stichten op dat perceel, aan Mosselman op aanvraag wordt afgege ven, uiterlijk 1 maart 1971 en dat te vens bedongen is, dat twee woningen onder een kap door Mosselman op dat perceel gebouwd zullen worden ten be hoeve van W. Ras ongeveer tegenover zijn boerderij uitkomend aan de Lan- geweg. Verdere wordt in het bezwaarschrift aangevoerd, dat de heer Mosselman zich tegen onteigening niet zal verzet ten, indien de door hem gestelde voor waarden worden geaccepteerd. Ingevolge de Onteigeningswet is dit bezwaarschrift toegezonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland met het verzoek om advies. Genoemde Hoofdingenieur-Directeur deelt mede, dat het, in het door de raad vastgestelde uitbreidingsplan in onder delen „Plan Zuid-West", perceel be stemd is voor de bouw van aaneenge sloten eengezinshuizen (categorie A), voor de bouw van een bijzonder ge bouw en garages, alsmede voor „weg" en „plantsoen of berm." Gezien de omvang van het bedrijf van de heer Mosselman, dient volgens de Hoofdingeineur-Directeur te worden gesteld, dat deze niet in staat moet wor den geacht het plangedeelte binnen re delijke tijd te effectueren, nog afgezien van de v/egaanleg, de riolering enz., waarvoor de raad de vereiste vergun ning niet zou behoeven te verlenen. Ook staat geenszins vast, dat het bijzonder gebouw door adressant zal worden ge bouwd, aangezien zulks zal afhangen van de uitslag van de te houden aanbe steding. Bovendien zal, gelet op het uit- breidigsplan, de dubbele woning onder één dak niet kunnen worden gebouwd. De Hoofdingenieur-Directeur merkt dan ook op, dat, in verband met de on zekerheid omtrent de moeilijkheid van verwezenlijking van het betreffende ge deelte van het uitbreidingsplan door de heer Mosselman, onteigening van het onderhavige perceel in het belang van de volkshuisvesting gewenst is. Met het uitgebrachte advies kunnen b. en w. zich geheel verenigen. Het in gediende bezwaarschrift bevat h.i. geen motieven om van de voorgenomen ont eigening af te zien. Door de overige betrokken eigenaren zijn geen bezwaren ingebracht. Volgens de uittreksels uit de kadastrale leggers zijn in de tenaamstellingen geen veran deringen aangebracht. Geadviseerd wordt het ingediende be zwaarschrift ongegrond te verklaren en te besluiten conform bijgaand ontwerp besluit. Daar het uitbreidingsplan nog niet is goedgekeurd is het noodzakelijk om te bepalen, ^dat vóór de onherroepelijk geworden goedkeuring geen dag- vaardiglng zal worden uitgebracht en voorts dat dit besluit tot onteigening als vervallen moet worden beschouwd indien aan het uitbreidingsplan goed keuring zou worden onthouden. Aankoop 10 woningen en grond 2e Weistraat. In verband met de sanering en be bouwing in de omgeving van de School straat, acht b. en w. het van belang, datde gemeente eigendom verkrijgt van de woningen met bijbehorende grond aan de Weistraten. De heer F. de Later te Hilversum, eigendom van 10 wonin gen aan de 2e Weistraat is bereid deze te verkopen voor een totaalprijs van 21000,met bijbehorende grond. B. en w. achten deze prijs aanvaardbaar en stellen voor tot aankoop te besluiten. Tuinbouwvoorbeeldbedr\jf. Indertijd is toesloter( medewerking te verlenen aan de oprichting en instandhouding van een tuinbouwvoorbeeldbedrijf te vesti gen te Sommelsdijk. Op 4 febr. 1965 is besloten dit te doen in samenwerking met de andere gemeenten van Goeree- Overflakkee en de gemeente Middel harnis garant te stellen voor de betaling van rente en aflossing voor de aan te gane geldleningen. Aan dit besluit heb ben Ged. Staten hun goedkeuring ont houden, omdat dit college van oordeel is dat aan de garantie het recht van eerste hypotheek op het erfpachtsrecht van de grond en de daarop .te vestigen oiwtallen verbonden dient te worden. Er is met het provinciaal bestuur overleg gepleegd en b. en w. hebben tegen deze voorwaarde geen bezwaar, waarom voorgesteld wordt de garantiestelling in die zin te wijzigen. Aankoop erfpachtsrecht Voorgesteld wordt het erfpachtsrecht aan te kopen van een perceel grond met opstallen aan het Oost-Voorgors. Dit betreft de grond en schuur van mej. N. G. van den Hoek, die er afstand yan wil doen voor 10.000,in totaal als voor waarde heeft de verkoopster gesteld, dat zij in de directe nabijheid van haar woning op de Oostdijk een perceeltje tuingrond in huur krijgt. B. en w, vinden de prijs aanvaardbaar en willen ook aan de vraag naar tuingrond voldoen, door de vrijgekomen grond aan de woningen Kaaidreef 11 en 13 te verhuren tot een oppervlakte van 195 m^ tegen een huur van 6 et. per m^ per jaar. Aankoop gebouw Bosse school Het laatste agendapunt betreft een voorstel tot aankoop van gebouw Bos se school. Na het verlaten van het gebouw op de hoek van de Langeweg en het Be neden Zandpad heeft de eigenaar het Provinciaal Gereformeerd Weeshuis het gebouw met bijbehorende grond ver kocht aan de N.V. Televisie Installatie Bureau te 's-Gravenhage. Daar de ge meente eigenares was van de zich op het plein bevindende tegels, hebben wij deze weg doen halen. Voornoemd instal latiebureau 'heeft over dit weglialen eeri gerechtelijke procedure aanhangig gemaakt. Een uitspraak is tot dusver niet gevallen. Daar b. en w. het verkrijgen van de eigendom van het gebouw met de grond op dit belangrijke punt in de kom van de gemeenten Sommelsdijk en Middel harnis van groot belang achten, meent het college dat van de mogelijkheid om tot koop over te gaan voor een bedrag van 25.000,in totaal gebruik moet worden gemaakt. Het provinciaal wees huis is namelijk bereid het gebouw met grond van het installatiebureau terug te kopen en daarna voor voormeld be drag aan de gemeente door te verkopen. Nu deze overeenstemming is bereikt, kan de gerehtelijke procedure beëindigd worden. In verband met het bovenvermelde wordt voorgesteld voor een bedrag van 25.000,intotaal van het Provinciaal Gereformeerd Weeshuis aan te kopen het gebouw met bijbehorende grond, in totaal groot 790 m^ en kadastraal be kend gemeente Middelharnis, sectie B. nummer 4617. ir zi MIDDELHARNIS Staatkundig Geref. Kiesvereniging Middelharnis „Zet de otbde palen niet terug'' Vergadering op zaterdag 2 okt. 1965 in de consistorie der Ger. Gem. namid- dig 3 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Juiste vaststelling candidatenlijst a.s.' gemeenteraad, 4 en andere zaken die daarmede verband houden. Beroepen. Ds. H. C. v. d. Ent Chr. Geref. predt. alhier heeft een beroep ontvangen naar Katwijk aan Zee. SOMMELSDIJK Uitslagen dAmvereniging „Denk en Zet" van maandag 21 sept. Afd. I en afd. II openden het dam- seizoen met een oefenwedstrijd tegen elkander,^ welke door afd. II met 810 werd gewonnen. Persoonlijke uitslagen zijn: afd. I, afd. II: K. Vis—W. v. d. Welle 0—2; H. Groenendijk—^C. Zoon 1—1; B. Vis— A. Knape 11; L. Bruggeman^v. d. Broeke O2; M. v. LenteB. Roetman 1—1; J. Lodder—H. Noordijk 1—1; F. NoordijkS. Hoogzand 11; A. Ver- olmeJ. Verbiest 11; A. Krijgsman I. Koese 2—0. Uit deze uitslag blijkt dat de sterkte in de beide afdelingen wel zeer gering is. Competitie uitslagen '^fd. III: A. v. Gulik—W. V. Dongen 1—1; C. Spee— Wagner 20; M. Breeman^L. v. d. Veer 0—2; H. v. Es—W. Westhoeve 2-0 T. V. Brussel—W. v. d. Boogert 2—0. DIRKSLAND Verkoping goederen Zendingskrans. A.s. dinsdag wordt in het vergaderlo kaal bij het kerkgebouw der Geref. Ge meente alhier verkoping gehouden van de door de dames van de zendingskrans Prisca gemaakte goederen. D tijden zijn van 's middags van half rie tot vijf uur en 's avonds van zeven tot negen. uur. STBLX,ENDAM' De Vereniging van garnalenpellersi en pelsters te Stellendam heeft een verzoek gericht tot de gamalenhandela- ren om het pelloon met 2 et. te verho gen. Dit verzoek is ingewilligd. Met in gang van 1 ol5j;ober is het pelloon van 20 op 22 et. per ons gebracht. OUDE TONGE Flessenactie. De flessenactie die door de jeugd van Oude Tonge j.l. zaterdag werd uitgevoerd heeft ruim f 200,op gebracht. Dit bedrag is bestemd voor de restauratie der Ned. Herv. Kerk. OOLTGENSPLAAT l^ieuiüe arabtsdragers. In de Geref. Kerk is gekozen tot ouderling (vacatu re W. G. C. van Kempen) de heer M. de Vos; tot diaken (vacature H. J. van Beusekom) de heer C. Braber Azn. Oud-burgemeester Donkersloot 85 jaar. Op dinsdag 5 oktober a.s. hoopt de heer W. J. Donkersloot, die in 1924 burgemeester Joh. van Putten als bur gemeester van Ooltgensplaat opvolgde, zijn 85ste verjaardag te herdenken. Ook heeft hij nog enige tijd tegelijk burge meester van den Bommel geweest. Nog altijd heeft hij veel belangstelling voor Flaldceè, en vooral voor de oostelijke dorpen. Velen zullen hem gaarne schrif telijk willen geluliwensen. Zijn adres is: Burgem. van Haarenlaan, "Torenflat 1290, Schiedam. NIEUWE TONGE Het gemeentebestuur heeft de.ouder- commissie van de openbare lagere school gemeld, dat het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen geen be zwaar heeft tegen de benoeming van een zesde leerkracht aan de school. Het vereiste aantal leerlingen hiervoor is bereikt, mede in verband met de ver laagde leerlingenschaal. De school telt thans 182 leerlingen. In drie jaar tijd is de school nu van vier op zes leer krachten gekomen en heeft men nu een volledige klassebezetting. Gladiolenrooidemonsirratie Ook bij de gladiolenteelt zijn de kos ten de laatste jaren steeds meer toege nomen. Momenteel liggen deze op 28,— per RR.2 De helft van deze kosten bestaat uit kosten voor arbeid. Geen wonder dat de telers zoeken naar een teeltwijze die zo weinig mogelijk ar beid vraagt. Hieruit is de methode van de ruggenteelt voortgekomen. Door de ze teeltwijze zijn de mogelijkheden van mechanisch rooien sterk vergroot. Daarom is het verheugend dat er op Goeree en Overflakkee door het be stuur van de Kon. Alg. Ver. van Bloem- boUencultuur in samenwerldng met de Streekverbeteringscommissie „Grijs- oord" een gladiolenrooidemonstratie georganiseerd is. Deze demonstratie wordt gehouden op 7 oktober om 2 uur op het perceel van de heer P. Timmer gelegen aan de Zuiderlandsedijk te Oude Tonge. De bekende fabrikanten van rooimachines uit het gehele land zullen hun medewerking verlenen. Demonstratie machinaal rooien van witlofwortelen. Aangezien handenarbeid een kost baar artikel is tracht ieder, ook in de land- en tuinbouw, zoveel mogelijk op deze arbeid te besparen. Een van de teel ten, die op Goeree-Overflakkee van be tekenis is, is de teelt van witlofworte len voor het rooien van deze wortelen zijn de laatste jaren veschillende ma- clïines ontworpen. Het leek de Streelc- verbeteringscommissie „Grijsoord" daarom gewenst deze machines te la ten demonstreren. Deze demonstratie zal gehouden wor den in samenwerking met de tuinbouw-, vereniging „Goeree-Overöakkee" op donderdag 7 oktober van 10 uur op een witlofperceel van de heer M. de Vos ge legen aan de. Langeweg te Oude Tonge, Witloftelers stelt u op de hoogte van de mogelijkheden van machinaal rooien. U bent welkom. Op de veemarkt van woensdag, 29 september 1965 werden aangevoerd 70 runderen en 1 paard. Het aanbod van runderen was ruim, de handel rustig en de prijzen stabiel. Het aanbod van slachtvee was ge ring, de handel oplevend en vooral geen hogere prijzen. Prijzen: melk- en kalfkoeien 900 1200; guste koeien 700900; kalfvaarzen 850—1100; pinken 450—650; graskalve ren 300—475; biggen 50—65; lopers 70 90; paarden 8001000; vette koeien 3,80—4,00 per kilo geslacht. dankbaai ■len benchtei een we %tev heeft (jERARDA (Gerda; L. de Vlugt de Vlugt ,„^elsdijk, 2- Ijdiolet^traat famili e-beri wel toe [jeden behaag* Heere na een Sden nog or. van onze zijde nemen mijn ^an, onze zorg jgr^ behuwd-, overgrootvader, behuwdbroeder yahVEM. Z echtgenoot Aagje Guide jjj de ouden ruim 83 jaar. Ons van w ming overti dend. Di: De bitumen die wordt gebruikt voor de bescherming van de nieuwe dijk rond het toekomstige Zuiderdiep tus sen Dirksland en Stellendam, wordt vanaf Antwerpen per tankauto naar Willemstad vervoerd. Daar wordt de la ding overgeslagen op een binnenvaartschip dat het naar Dirksland transporteert. Een artikel over de werkzaamhe den aan de dijk vindt u op het tweede blad in dit nummer. Zoals u wellicht weet, raden wij ie dere volwassene aan, dagelijks te ge bruiken: Ruim ^/a liter melk en/of karnemelk of yoghurt; 50 100 g. vlees, vis, ei of peulvruchten (incl. hartige broodbeleg ging); eenj)lak 15 g.) of meer kaas; 250 g. groente; 100 gr. fruit; brood en aardappelen naar eetlust; matig boter of margarine en zoetigheid. Hoe zit het nu met de voeding van hen, die zwaar werk doen; wat hebtien zij extra nodig? Het zal u waarschijh- lijk verwonderen als wij zeggen: niet veel; wanneer het werk uit inspannen de hersenarbeid bestaat, zelfs: helemaal niets. Wordt de voeding gebruikt, die wij hierboven vermeldden, en wordt er bij het klaarmaken van de maaltijd voor gezorgd, dat de porties niet te groot en te vet zijn, dan kan er zeker zwaar hersenwerk op verricht worden. De extra energie, die gemoeid is met hersenarbeid vraagt geen extra voeding. Met zwaar lichamelijk werk is het anders gesteld. Spierarbeid hetzij als broodwinning, hetzij uit pure liefhebbe rij verricht vraagt extra calorieën en extra vitamines. Wat wordt nu eigenJüijk verstaan onder zware arl)eid? Het werk van de huisvrouw in het al gemeen niet (ook al kan het heel ver moeiend zijn), wel dat van mensen die veel zware lasten moeten tillen of ver plaatsen. Zware arbeid verrichten bijvoorbeeld „bouwvakkers", zoals metselaars, grondwerkers, transportarbeiders, sjou wers, sommige postbestellers, houthak kers. De kroon spant het werk van oogstarbeiders en haringvissers. Iemand die zwaar werk verricht, heeft voor dat werk zelf meer voedsel nodig, maar ook het op peil houden van zijn extra-ontwikkelde spiermassa. Het is juist voor de conditie van de spieren niet helemaal onverschillig wat de „zware werker" eet: de voeding moet wat extra eiwitten en extra vitamines bevatten. Zwaar werk maakt dorstig en men kan twee vliegen in één klap slaan door in een werkpauze een eiwitrijke drank: melk of een melkdrank (karne melk, koffie met veel melk) te nuttigen. Deze goede gewoonte is al bij veel harde werkers ingeburgerd. Brood is eiwitrijk en calorierijk. Zij, die zwaar werk doen, eten gewoonlijk veel brood en zorgen daardoor al voor eiwitten en calorieën. Vooral als het niet alleen witbrood is (denk aan de vi tamines!) en zeker het grootste deel van de boterhammen van hartig beleg is voorzien, is voor goede broodmaaltijden gezorgd. Bij volwassen werkers zal dit rheestal wel zo zijn, bij de jonge genera tie, die de broodtrommel wil aanvullen met „leltkers", moet er misschien spe ciaal op gelet worden. Is extra vlees aan de warme maaltijd nodig? Wanneer extra nielk en hartig broodbeleg is gebruikt, zijn grote por ties vlees niet nodig, al is er niets op te gen. Veel mannen vinden aardappelen en jus belangrijker dan groente; toch is juist voor harde werkers een flinke portie groente van groot belang, alweer vanwege de vitamines. Wanneer er gezinsleden in ploegen dienst werken, zal het af en toe nodig zijn, dat zij op een andere tijd dan de anderen eten. Dit geeft thuis natuurlijk extra werk, maar het beste is om zo weinig mogelijk te laten merken, dat het extra werk is. Uit oogpunt van vi tamine-voorziening is het niet goed, de na- of vóóreters steeds opgewarmde aardappelen en/of groente te geven. Maakt u de aardappelen en groente daarom als regel vers klaar. U kunt ze wel voor het hele gezin tegelijk schillen of schoonmaken. Het meeste werk is dan achter de rug. Geeft u het eten wel eens opgewarmd, zorgt u dan voor een rauwkostslaatje als tweede groente of voor extra rauw fruit. Het gezellig en verzorgd opdienen van de maaltijd is zeer belangrijk voor hem die apart moet eten. Gebrek aan ondernemingslust heeft ze 'beslist niet, Maartje Veleke-den Herder, die met haar 84 jaar en ge stoken vn haar zondagse Veluwse dracht op 12 oktober in de KLM machine voor New York stapt om haar familie in de Verenigde Staten te bezoeken. En daarmee gaat een lang gekoesterde wens in vervulling voor de krasse we duwe uit Hulshorst, een rustig dorpje op de Veluwe. Tien jaar geleden kreeg mevrouw Ve- leke bezoek uit Escondido, een plaats in de buurt van het Califomische San Diego. Het waren Geertje en Marie van Stelten, de dochters van haar znister, die in 1919 naar Amerika was geëimi- greerd. De verhalen over het leven in het zonnige Califomië, de foto's van hun huis en de omgeving, van familie leden, die ze nog nooit had gezien, dat alles sprak sterk tot de verbeelding van tante Maartje. In Hulshorst, waar haar mam, een boerenbedrijf je had, was ze natuurlijk best tevreden, maar toch... ze zou zo graag eens een kijkje nemen daar aan de andere kant van de we reld. Niet honkvast Sinds het bezoek droomde ze heime lijk van een reis naar Amerika. Als ze op het land werkte en hoog in de lucht een vliegtuig over de Veluwe trok, tuurde ze het na, zag ze zich zelf in ge dachten meevliegen, de oceaan over. Mlaar ja, dat waren dromen en dromen zijn bedrog en in Hulshorst zijn de mensen nuchter genoeg om dat te we ten. Maar tante Maartje is geen gewone Hulshorster en. honkvastheid heeft ze van huisuit niet meegekregen. Reeds vóór 1800 was er al familie van vaders kant naar Amerika gegaan. Ook de broer van haar vader had destijds Ne derland achter zich gelaten om in de VS een toekomst op te bouwen, en haar eigen zuster! Zo vreemd is het dus niet dat tante Maartje, zoals iedereen haar in Hulshorst, Nunspeet en omgeving noemt, vaak met het idee van een ver re reis speelde. Een idee, dat trouwens ook door de brieven van haar nichten voortdurend levend werd gehouden. Een paar maanden geleden, toen Geertje en Marie haar weer eens ge schreven hadden dat ze komen moest, sprak ze er over met Jan de Vries, die in het nabuïige Nunspeet een drogiste rij en fotozaak heeft. „Ik zou best wil- DEN HAAG. In de staatscourant van 29 sept. staat het KB van 16 sep tember over het bewijs van verzekering voor bromfietsen. Zoals bekend zullen met ingang van 1 maart 1966 de be stuurders van deze voertuigen een gel dige verzekeringsplaat en een docu ment moeten hebben, waaruit blijkt, dat ze voor w.a. verzekerd zijn. De verzekeringsplaat voor bromfiet sen en invalidewagentjes krijgt een af meting van 80 x 80 mm en heeft afge ronde hoeken. De ondergrond van de plaat zal onveranderlijk wit zijn. De opschriften zullen elk jaar een andere kleur hebben. Bovenaan de verzekeringsplaat staan drie hoofdletters achter elkaar daaron der, eveneens achter elkaar drie cij fers. In kleine letters leest men onder deze letter-cijfercombinatie het woord „Nederland" en het jaar van geldig heid (voor het eerste jaar dus „Neder land 1966"). De verzekeringsplaat moet in verticale of nagenoeg verticale stand op het witte gedeelte van het achter- spatbord worden bevestigd en wel zo danig, dat de letters en cijfers goed zichtbaar zijn. De minister van verkeer en waterstaat stelt de lettercombinatie vast, die door de verzekeraars op de platen moeten worden aangebracht. len gaan," zei ze. „Maar daar zal wel nooit iets van komen." „Waarom niet?" antwoordde de heer De Vries die de weduwe Veleke al ja ren goed kent. „Je hebt toch gespaard, tante Maartje? En wat heb je aan je spaarcentjes als je er nooit eens ple zier van kunt hebben?" Als eerste op de fiets Dat gaf de stoot. De ondernemings geest van Maartje, die vroeger ook een van de eersten in Hulshorst was om op een fiets te stapjjen, was nu goed wakker en met hulp en raad van de heer De Vries werd het plan uitge werkt. En nu is het dan zo ver. De KLM tickets zijn in huis. Samen met een vriendin, die bij haar inwonende mevrouw De Waard (70) gaat ze dan op 12 oktober al die dromen werkelijk heid maken. Er moest natuurlijk nog heel wat voorbereid worden. Kleren, bijvoorbeeld. Het Veluwse costuum, waarin ze 50 jaar geleden getrouwd was en dat haar sindsdien als zondagse jurk had gediend, was voor de reis niet mooi genoeg meer. Er moest dus een nieuw komen en natuurlijk weer een origi nele Veluwse dracht, zoals ze die haar hele leven had gedragen. Dat betekent een hele uitgave, want de stof van zo'n zondagse jurk kost maar liefst f 80,— per meter, terwijl er onder de boven- jurk nog vier onderrokken worden ge dragen. Ondanks alle beslommeringen blijft tante Maartje er heel rustig onder, ze nuwachtig maakt ze zich beslist niet en het vliegen in de DC-8 lijkt haar een enorm festijn. De dokter is best te vreden over haar lichamelijke conditie en hij heeft dan ook geen enkel be zwaar dat de 84-jarige weduwe de reis onderneemt. Tante Maartje is van plan een half jaar weg te blijven en gedurende die tijd zo veel mogelijk te zien en liefst al haar bekende en onbekende familie leden te bezoeken. Welnu, aan de van Steltens, de Den Herders en De Mols in Amerika zal het beslist niet liggen, dat hun tante Maartje niet een hele bijzondere vacantie zal krijgen. Jrksland: A. Zorge- Gul Driebergen: ]\I. V- 'Oost yl. van Oos Dirksland: M. Bakker- B. Bakker H. Zorge K. H. Zorg( klein- en achterklein Dirksland, 28 septe Beatrixlaan 2; De teraardebei D.V. plaats 1 zaterdag 2 ol des nam. 2 ui Heden maan overleed na stondige ziekt liefde opa EEUWIX V. weduwna Maaike Ak in de ouderd jaar en 8 maa Wij zullen mer vergei F. Witte M. S. Men J. Meneer Cor Ouddorp (Z.] 27 septe i.I Snige Wollen loor Groothan >eurs gebruikt ;t. Grote matf lieuw te onde üvt. thuis te b Jrieven no. 2! OOSTERLAND Verkoop goederen Zendingskrans Dinsdag 5 oktober a.s. zal in het Her vormd Verenigingsgebouw St. Joosdijk alhier een verkoopmiddag en -avond gehouden worden door de zendings krans „Bidt en Werkt" (uitgaande van de Ger. Gem.) van gemaakte goederen voor de zending. De lokaliteit is open gesteld van 2,30 tot 5 uur n.m. en 's avonds van 7 - 9,30 uur. De opbrengst is bestemd voor de zending in N. Guinea en Nigeria. Het is werkelijk de moeite waard er een kijkje te gaan nemen. Door de Grevelingendam is het voor bezoekers uit Goeree-Overflakkee ook niet ver er kunnen tevens op deze wijze contacten worden gelegd. ST. MAARTENSDIJK Kerkdienst. Dinsdag 5 oktober 2.30 en 7 üur hoopt voor de Oud Ger. Gem. voor te gaan ds. G. v. d. Breevaart 's- Middags bediening van Heilig Avond maal en 's avonds nabetrachting THOLEN Geslaagd. De heren J. W. Aarnoudse, L. M. Geluk en M. L. Manneke uit Tho- len slaagden dezer dagen voor het di ploma van de Fruitteeltvakschool. Dit diploma werd ook behaald door de he ren J. P. van Dijke en S. Wagemaker uit St. Philipsland, L. Hoek uit Poort- vliet, J. van Strien, uit Anna Jacotja- Polder en J. P. J. Verreijen uit Oud- Vossemeer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 10