Over kapitalisme en l(apitalisten Filiaal NederJand-Kattenburg te Middeiharnis feestelijk geopend Plaatseliik nieuws Ernstig ongeiulc met pendeibusje Gift van directie voor Kon, fanfare „Sempre Crescendo" Hef bezoek van hei koninklijk paar aan de Wesi Ijsfabriek „Johan Dirk" naar Stellendam gesleept Lje jaargang Dinsdag 28 september 1965 No. 3423 CHR. STREEKBLAD OP GE31EFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN CENTRALE VEILING Middeiharnis 7 3- PRINS HENDKIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactle en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdük Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avondj TeL 20 17 Giro 167B80 Ver$chynt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPBIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent p&c mm. Bij contract speciaal tarief. 5 (slot) Zoals we in de vorige artikelen zagen lieeft het z.g. Itapitalistische stelsel in jijn eeuwenlange ontwikkeling allerlei fazen doorgemaakt. Een zwarte tijd was je I9e eeuw, toen het beheerst werd joor de oud-liberale ideeën. In die pe riode ontstond de grote haat ertegen, igewakke'rd door socialisme en com munisme. Gezien vanuit zuiver mense lijk vlak dils niet vanuit de religie, die geen haat, maar liefde predikt is (iit begrijpelijk. Er waren vele rijken, iie koud bleven bij de honger en ellen de van de proletaren. Ook in onze tijd 2ieii we dat nog in bepaalde gebieden van de wereld, in Zuid-Italië, Spanje, Perzië, India en Zuid-Amerika, waar nog erger toestanden heersen dan bij ons ruim honderd jaar geleden en waar oliesheiks, grootgrondbezitters en ma- haradja's baden in weelde, terwijl ar men en gebrekkigen liggen te sterven aan iiun poort. Het zijn deze echte ka pitalisten, die van hun kapitaal god Mammon hebben gemaakt en zich niet bekommeren om de ware God noch om hun naaste. Zij zijn het, die het stelsel van de private eigendom, dat als zoda nig het beste, beter gezegd het meest preferabele van de economische syste men is, in diskrediet hebben gebracht. Maar daarbij moet ook met schaamte erkend worden, dat niet alleen keiharde materialistische en ongelovige rijk- aards, maar ook de kerk en de christe nen in dit opzicht zwaar schuldig staan. We zwijgen nu maar van de rooms- katholieke kerk in zuidelijke landen. waar zelfs nu nog de kathedralen voor miljoenen aan goud, zilver en edelge steenten bevatten, terwijl een deel van het volk in armoede voortleeft. Er wa ren met name in de vprige eeuw ook in ons land protestantse christenen, die geen hand uitstaken tot leninging van de ellende, terwijl de kerk niets deed in de strijd tegen de sociale misstanden. Deze onthouding is haar duur te staan gekomen, want de onkerkelijkheid heeft mede daardoor zulke grote afmetingen aangenomen. Is het dus alleszins verklaarbaar, dat er tegen deze toestanden felle reacties kwamen, de oplossing, die het marxis me aanprees n.l. de socialisatie van de produktiemiddelen via de communisti sche of socialistische staat moet prin cipieel en praktisch worden afgewezen. De radicale marxisten hebben een haat- systeem opgebouwd, gebaseerd op een meedogenloze klassenstrijd, dat in flag rante strijd is met de leer van Christus en dat praktisch geen rekening houdt met de zondigheid van de mens. Daarbij werd de godsdienst beschouwd als opium voor het volk en dat gebeurt in de communistische landen van nu nog altijd. Daartegenover stellen wij, dat het stelsel van de private eigendom on danks de gebreken, die eraan kleven, doch die in de ontwikkeling van de laatste 50 jaren voortdurend in scherpte zijn verminderd, verre superieur is aan een systeem waarin de Staat de éne en uitsluitende Mammoet-Kapitalist is. Omtrent de verhouding van Calvinis- Rie en kapitalisme dienen we ook nog één en ander te zeggen. Sociologen be weren, dat het kapitalisme speciaal in landen met grote calvinistische invloe den zoals Nederland, Ehgeland, Schot land en Noord-Amerika zich het sterkst heeft ontplooid. Het is zeer de vraag of deze constatering juist is. In roomse landen als Italië, Spanje, Portugal, Frankrijk, de Zuid-Amerikaanse repu blieken en het hindoese India is de macht van het kapitalisme veel groter en radicaler. Er is zelfs een poging ge daan een zeker natuurlijk verband te leggen tussen calvinisme en kapitalis- nie! Calvijn legde de nadruk op de in dividuele verantwoordelijkheid van de mens tegenover God en de naaste. Hij stelde, dat God de mens tot arbeid ge roepen heeft en daaruit coiicludeerde men dat het privaatbezit via arbeid verkregen dus een specifiek calvinis tisch economisch systeem is. Bovendien vond Calvijn de rente, op kapitaal ge nomen, geoorloofd. Dit alles moge juist zijn, wij kunnen het verband tussen de ze beginselen en de veronderstelde voorliefde van het calvinisme voor de kapitslistische maatschappijvorm ner gens ontdekken, waarmee we echter niet willen zeggen, dat calvinisten geen voorstanders ervan zouden zijn. Zij ba seren dit echter op hun afkeer en af wijzing van de totalitaire, godsdienstlo ze en coUectivistische staat en op hun leer van de souvereiniteit in eigen kring. Een ander punt, dat we ook nog wil len behandelen, is de vraag of het maar niet beter zou zijn alle particu liere vermogens in ons land gelijkelijk onder allen te verdelen. Dan had ieder burger evenveel en was het naar het schijnt met het kapitalisme gebeurd. Oischoon deze idee niet veel meer ge propageerd wordt lijkt het ons toch Wel interessant er even op in te gaan. Zulk een verdeling lijkt heel een voudig maar is het allesbehalve. De eerste vraag is al: wat moet er eigen- hjk verdeeld worden? Het nationale vermogen? Dit bedroeg in 1958 (laatst bekende cijfer) 158 miljard gulden^ tiaat men dit oppapier verdelen, dan komt men per gezin op 50.000 gld. inderdaad een aardig bedrag. Maar is ?i m de praktijk te verdelen? Er zit 1' miljard in aan kapitaalgoederen van ae overheid, die uiteraard buiten be schouwing blijven; van de bedrijven verreweg het meest. Dat vormt de waarde van landbouwgronden met op stallen, industrie- en allerlei andere be drijven, handelsondernemingen, een woningvoorraad van 36 miljard, spoor wegen, bruggen etc. etc. Het is oimaoge- lijk dit in geld om te zetten en dus ook om het te verdelen. Deze methode ver valt dus. Een andere gedachte zou zijn het ge zamenlijk vermogen te gaan verdelen van de aangeslagenen in de vermogens belasting. In 1956 (een later cijfer heb ben we niet tot onze beschikking) was het totaalbedrag van de 40.000 aange slagenen in de vermogensbelasting aan kapitaal 20 miljard gld. Verdeeld over 10 miljoen Nederlanders wordt dit 2000 gld.! Dit wordt per gezin 8000 gld. Ge rekend tegen i®/» rente is dit aan inko men per week ruim zes gulden. Dit is licht meegenomen zal men zeggen, maar als men dit bedrag vergelijkt met de jaarlijkse loonsverhogingen van de laat ste tijd is het betrekkelijk gering. En deze zou men na zulk een verdeling er onherroepelijk bij gaan inschieten. Er zou n.l. vrijwel niet meer gespaard wor den, want met het vooruitzicht op pe riodieke nieuwe verdelingen heeft dat weinig zin. En deze ontsparing zou Keynes heeft er al opgewezen funest zijn voor onze economie, omdat nieuwe investeringen alleen geput worden uit de nationale besparingen. Ergo: het be drijfsleven zou eerst gaan stagneren en dan al spoedig ineenstorten, alle inko mens met zich meeslepend. Het effect van zulk een vermogensverdeling zou dus niet positief, maar totaal negatief zijn. Zoals we al terloops schreven, zouden er uiteraard periodieke verdelingen om de zoveel jaar nodig zijn, want anders zouden er in korte tijd alweer kapita listen en bezitlozen zijn. Er zijn nu een maal harde werkers en luiaards, ver kwisters en spaarders, intelligente za kenlieden en ongeschoolde arbeiders. De zaak zou dus al spoedig weer onge lijk verdeeld zijn. Bij verplichte perio dieke verdelingen zou niemand het in zijn hoofd halen kapitaal te gaan vor men, omdat reserves toch nutteloos wa ren en de spaarders zouden potten voor de opmakers! We hebben deze kwestie maar eens aangesneden om het onzinnige van der gelijke fantastische ideeën aan de kaak te stellen en tevens om er de conclu sie uit te trekken, dat geen enkele maatschappij zonder kapitaal kan be staan. Het gaat er alleen maar over of dit kapitaal in handen van particulieren moet zijn of in die van de staat. Behal ve in de connmunistische landen heeft de hele wereld voor het eerste geko zen. We weten, dat het kapitalistische stelsel(privaat bezit) zijn bezwaren heeft en dat het met name in de vorige eeuw zich in zijn hardste gedaante heeft geopenbaard. De ontwikkeling is echter zodanig geweest, dat de scherpe kanten eraf geslepen zijn door een knappe eco nomische politiek en goede sociale maatregelen. En daartegenover staat het merkwaardige feit, dat de ontwik keling in de communistische landen steeds meer de kunstmatigheid, het on- psychologische, het onpraktische en on natuurlijke van de coUectivistische maatschappijvorm doet zien, zodat Mos kou en zijn satellieten meer en meer moeten overschakelen op kapitalistische methoden. Terwijl het vrije Westen met zijn kapitalisme in een tijd van onge kende welvaart verkeert, valt het com munistische blok van de ene crisis in de andere en moet het met graan uit Ca nada etc. voor de honger worden be waard. En de rest van de wereld leeft voort in armoede en ellende ondanks de miljardensteun van de zo gehate kapi talistische landen. Een beter bewijs voor de superioriteit van het stelsel van de particuliere eigendom zouden we niet weten te geven, Gesierd met tientallen prachtige bloemstukken, geprezen en geluk ge wenst door een groot aantal genodig den die met de beide directeuren in de 50 m2 verkoopruimte stonden gepakt is het filiaal van Nederland - Kattenburg j.l. vrijdaffm-iddag haar bestaan op de Westdijk te Middeiharnis begonnen. Burgemeester Hordijk die de opening verrichtte wees op het verheugende verschijnsel dat de Flakkeese consu ment niet naar Rotterdam trekt maar de Rotterdamse Grootwinkelbedrijven filialen op ons eiland vestigen. De bei de directeuren, de pres. dir. M. Kat tenburg en de dir. drs. F. M. van Keu den waren kennelijk zo tevreden over de nieuwe vestiging dat dhr. van Keu len aa.n burgemeester Hordijk een ro yale gift voor het door brand getroffen Sempre Crescendo overhandigde. Deze geste werd zowel door dhr. Hordijk als de overige aanwezigen met applaus be loond. Begroeting ■Burgemeester en mevr. Hordijk wer den op de zonnige Westdijk door de heren directeuren en de bedrijfsleider dhr. Franken begroet. De verkoopster juffrouw Boender overhandigde over de nog gesloten onderdeur een fraai boe ket toloemen aan mevr. Hordijk. In de zaak voerde als eerste dhr. van Keulen het woord. Als 109-jarige oude moeder staan we thans bij de geboorte van onze jongste spruit, een welge vormde baby, die naar spr. hoopte een goede toekomst tegemoet zou gaan. De "heer van Keulen gewaagde van Paramaribo maakt zich op om Koningin en Prins vorstelijk te ontvangen. Vele kleintjes. Door de leerlingen van de Groen van Prinstererschool is door aanbieden van zegels voor het sa natorium „Sonnevanck" het mooie be drag van 405 gulden bijeen gebracht. Herrezen Sempre presenteert zich aam, Middeiharnis Sempre Crescendo zal zaterdagmid dag, tijdens en na het bezoek aan de bazar, die door voetvalvereniging Flak- kee wordt gehouden, zich presenteren met de nieuwe instrumenten. Deze pre sentatie is uitgesteld moeten worden, rasiar met veel vertoon, «al men zaterdag kunnen zien, dat de vereniging de torand in de school te boven is. Uiterlijk is er teimiinste niets meer van te zien. Sempre Crescendo- heeft nu ook een repetitie-lokaal; een lokaal van de openbare ULO-school te Middeiharnis. grote vreugde en dankbaarheid voor de vele tegemoetkomingen tijdens de ver bouw van het pand. Spr. had hier nog die oude werkzame geest gevonden; zo wel de gemeentelijke Instellingen als de aannemers hebben vlot gewerkt. Aannemer Kroos stond met de ge dachte aan Nederland Kattenburg op en ging ermee naar bed. „Het is een juweeltje geworden" zo besloot dhr. v. Keulen wiens opmerking ten volle door de pres. dir. dhr. Kattenburg werd on derstreept. Sticces „Er wordt de laatste jaren nogal eens een beroep op me gedaan een zaak te openen maar het gaat me bepaald niet vervelen lachte burg. Hordijk. Kotter- dam mag dan een Lijnbaan hebben, we hebben die van huis uit. Spr. zag met genoegen hoe het winkelcentrum zich uitbreidt. „Uw jongste spruit is welva rend," zo richtte hij zich tot de beide directeuren. Alles wat bij ons groeit moet wel tot bijzondere ontwikkeling komen. Het is hier een welvarende streek met een goede bodem! Spr. vond de entourage van de zaak „buitenge woon gezellig." Al wordt blijkens de miljoenennota textiel extra belast, de 'beurzen zuUen niet gesloten blijven. Spr. zag in de vestiging en het atelier het productieve element, een streek- voorziening waarvan hij hoopte dat de opzet zou slagen. Klein rampje De heer van Keulen wist dat Sempre Crescendo deze zomer door een klein rampje was getroffen en waardoor ho ge tonen stom werden. Hij overhandig de burg. Hordijk een enveloppe met een bedrag aan geld voor Sempre. De heer L. Tamboer, voorz. van de Mïddenstandver. wees op de grote taak die de middenstand heeft. Rotterdam is een grote concurrent en spr. vreesde dat ook de collega's op de Westdijk geen beste dag .zouden hebben. Spr. maande een en ander in een ander perspectief te zien. De Middenstandver. heeft al les gedaan om Middeiharnis het cen trum voor het winkelende publiek te maken, maar wanneer men een grote mond wil open zetten moet men ook een vuist kunnen maken. Eerst was het het Sporthuis Centrum en nu zal Neder land - Kattenburg weer veel publiek trekken. Hij maande derhalve Katten burg niet als concurrent maar als col lega te beschouwen. Uit het feit dat op de Westdijk de vlaggen zijn uitgesto ken mogen we opmaken dat U al vol ledig is geaccepteerd." Nu spr. al van meerdere plannen wist vroeg spr. aan de burgemeester met spoed de mooie bestrating door te trekken, zodat door uitbreiding van het winkelcentrum Middeiharnis groot wordt. Hij hoopte in de Middenstandver. op een prettige samenwerking en wenste de heren Kat tenburg en van Keulen aUe succes. Tijdens de daarop volgende receptie werden vele gelukwensen aangeboden. Ze voelt er zich bijzonder gelukkig mee. De actie, die werd gehouden ten bate van de muziekvereniging is nog niet afgesloten. Men kan nog moeilijk zeg gen, vat precies de opbrengst is ge weest. In ieder geval zijn de eerste, hoog nodige artikelen, zoals trommen e.d., aangeschaft. Nu gaat men probe ren muzieknummers bij te kopen, zo dat er weer een afgerond programma, voor iedere gelegenheid is. Daarbij komen dan nog de kasten en ander materiaal. Voorlopig gaat het Sempre weer goed en het bestuur heeft goede moed, dat tegen het einde van het jaar Sempre weer hoog van de toren zal kunnen blazen. Het is voor haar een welkome verras sing geweest, dat fa. Kattenburg N.V., die vrijdagmiddag een filiaal opende in Middeiharnis, de opening gepaard liet gaan met een flinke enveloppe, die werd overhandigd aan burgemeester P. W. Hordijk ten bate van Sempre Cres cendo. Fa. van Hessen, die een filiaal heeft in Sommelsdijk, maakte een dergelijk gebaar. Alles bij elkaar zou het weleens een flink bedrag kunnen zijn dat men de noodlijdende muziekvereniging heeft toebedacht. Het mag ook wel, want f 17.000,is geen klein bedrag voor een vereniging. En daar is men langena '^og niet aan toe! HEBKINGEN Brandje. J.l. zondagmorgen werden de bewoners opgeschrikt door het loeien der brandsirene, waarbij bleek dat een defect aan de oliekachel bij Joh. de Geus in de Anth. de Vliegerstraat een begin van brand veroorzaakte. De in middels gearriveerde brandweer had weinig meer te doen, zodat het met wat materiele schade goed afliep. STELLENDAM Doopaangifte. A.s. vrijdagavond 1 okt. 's avonds om 8 uur zal er in de consistorie der Ned. Herv. Kerk gele genheid zijn tot doopaangifte. Doopbe- diening zal worden gehouden op zon dag 3 okt. a.s. Ds. Jansens hoopt dan in eigen gemeente voor te gaan. Verjaringsfonds. Het verjaringsfonds heeft in de Ned. Herv. Kerk over de maand augustus f 264,24 opgebracht. Nieuwe bezorger. Met ingang van 1 okt. zal er een nieuwe bezorger van de krant zijn. Degenen, die lezer willen worden kunnen zich ook dan opgeven bij A. Brinkman Haagsestraat alhier. GOEDEREEDE Stomerij Boekee. Voor Stomerij Boe- kee kunnen goederen die chemisch ge reinigd moeten worden, worden bezorgd bij A. J. V. d. Wende, Stationsweg 3 (t.m. woensdag zelfde week thuis). Zie de advertenite elders in dit blad. OUDDORP Collecte. Voor het Koningin Wil helminafonds voor de kankerbestrijding is te Ouddorp 1287 gulden bijeen ge bracht. OUDE TONGE Kippen afgemaakt. In de nacht van vrijdag en zaterdag j.l. zijn er bij de landbouwer D. Fluit ongeveer 63 witte kippen door een hond afgemaakt. De eigenaar van de hond is bekend. Veiling van maandag 27 sept. 1965 Alicante 151,165,; Andijvie 2125; Tomaten A 30—34; id. B 30—34; Sla A 19,50; id. B 15,30; Gele savoye 29—36; Rode kool 25; Legipont 23; Conference 27. Bintje grove 16,30; middel 15,20—16,- Eigenheimers grove 12,80; middel 15,20 —15,80. Aanvoer 10.000 kg. M.i.v. deze week worden de uienvei- lingen weer gehouden op dinsdag en vrijdag 's morgens half tien. Een zwaar gewonde Een Volkswagenbusje met 7 te Oud dorp wonende pendelaars, werkzaam bij Nestum te Pernis, is vrijdagmiddag even voor 6 uur op de kruising Staak- weg-2e Stoofweg bij boerderij War- naer op een achter een tractor ge koppelde wagen gereden. De 36-jarige G. Westdijk die naast de bestuurder zat moest uit de wagen worden bevrijd en werd vrij ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. De V.W. boorde zich met de rechtervoorkant in de lin ker kant van de wagen die komend uit Dirksland op de kruising stond voor gesorteerd om linksaf de 2e Stoofweg in te slaan. De tractor bestuurder D. de Roon uit Dirksland had eerst enkele tegenliggers laten passeren en bleef bij het zien van de hem achteropkomende V.W. bus staan om ook deze te laten passeren. De V.W. leek dit aanvankelijk te doen maar ter hoogte van de wagen gekomen ramde hij de linker achterkant. De V.W. bestuurder, de 25-jarige W. v. Splunder uit de Hondsweg verklaarde dat nog een tegenligger was genaderd. Deze is echter door de tractorchauf feur niet gezien. Bij de botsing die volgde sloeg G. Westdijk met zijn hoofd door de voorruit, hij kreeg een gebro ken enkel en een diepe dij beenwond en raakte een stukje van zijn tong kwijt. Ook de heer C. van Splunder uit de Oostdijk werd gewond. Hij mis te een stukje van een vinger. Door operatief ingrijpen werd de vinger van een nieuwe top voorzien. De chauffeur en de overige inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. Het V.W. busje, eigendom van het taxibedrijf W. Akershoek te Ouddorp werd zwaar beschadigd. Haringvlietbrug Icon niet omhoog Heden dinsdagmorgen is de drijven de ijsfabriek „Johan Dirk?' eigenaar D. de Jager te Stellendam uit de haven van Ooltgensplaat gesleept. Het schip zal ligplaats nemen in de nieuwe bin nenhaven te Stellendam. Het is ver bouwd tot koelschip bij de C.S.M, te Ooltgensplaat en nog vyel niet geheel gereed, zodat eerst over enkele weken proef zal worden gedraaid. Twee sleepboten van het sleepbedrijf „Eerland" uit Lekkerkerk, de Lek stroom II en VIII (één voor en één ach ter om te sturen) trokken het 3 meter diepgaande gevaarte bij hoog water met goed gevolg de haven uit. .Voor de Haringvlietbrug gekomen, wilde de basculebrug niet omhoog. Ijlings werden monteurs ontboden, maar die waren naar de Barendrechtse brug, waar aan de hefinstallatie een defect bleek te zijn. Op het moment dat wij dit schrijven ligt de „Johan Dirk" vóór de brug te wachten, tot het malheur verholpen is. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 29 sept. a.s. des nam. 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. W. Hage te Klaaswaal. Scheepvaart. Vorige week werden er twee schepen met suikerbieten gela den voor de fabriek te Puttershoek, met een gezamenlijke inhoud van 464 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1