WEEKREKLAME Vervolg Miljoenennota Nieuws Kadercursus Zuid-Hollandse Eilanden plotseling praat Iedereen over SEPPELFRICKE N.V. HOUTHANDEL INTERNATIO a. assistent b. een administratieve kraciit Goed nieuws! Bij elke f 2,50 boodschappen geeft A&O gratis een „kipzegel". Bij veel artikelen zelfs extra. Voor elke volle kipspaar- kaart (200 zegels) gratis een malse diepvrieskip van ca.SOO gram. j^^ hagel melk of puur zak 250 gram met 5 gratis kipzegels UNOX Smac blik van 200 gram met 5 gratis kipzegels MAGGI soepen bij 2 pakjes naar keuze met 5 gratis kipzegels <!ns> Sinas 2 flessen met 5 gratis kipzegels NOBO Veluwse koeken.Inh. 20 stuks 77 et. met 5 gratis kipzegels Choc, beestjes 150 gram 75 met 5 gratis kipzegels volgende week weer nieuwe kipzegel aanbiedingen Advocaat „Krielkip" Kapucijners kant en klaar Toiletpapier 4 rollen Levertraan „Sanivit" Tandpasta „Castella" Bij Combo koffie Kop en scFiotel van 125 voor f en 30 extra zegels Combo poederkoffie p. pot 198 nu 2e pot voor I^O en 60 extra zegels van 350 voor iL^O literbllk 69 van 60 voor ^y per fles i^OO met 50 extra zegels per tube OV/ met 10 extra zegels 38» Onderwijsvoor zieningen Verandering beiioeftepatroon Versciiuivingen privésfeer Verlioging beiastingtarieven Wilt U uw omzet verhogen Adverteert in Eilanden-nieuws De nieuwste Seppelfricke-produkten zijn ool^ liier gearriveerd. Superieure 1966-serie van 7 gasfornuizen en 2 komforen. Al gezien? Laat ze u de- IViCUW. De Kjombifoor: een komfoor, spe ciaal voor op de koelkast. Ruimtewinst! \/anai fi35.-. Metautom^ aansteekinrichting. Goed gekeurd door het Gasinstituut. Bij aankoop van fornuis of Kombifoor gratis mooi geïllustreerd kookboei<. Hebt u al een Seppelfricke, zoals zovele duizenden verstandige hulsvrouwen, dan sturen wij u dit nog graag toe als u een briefkaartje stuurt aan de importeur: WiEWEL GASTECHNIEK N.V. Postbus 78, Baarn - Tel. 02954-5156 monstreren op een van de aardgas- vöorliclitingsavonden of bij de erken- devakman. Dan weetu waarom plotse ling iedereen praat over Seppelfricke! FORNUIZEN VAN ƒ275.- tot ƒ500.- moderne blokvorm/ ruimte besparend helder witte emailie chroomgrepen i grote capaciteit/brede superovens met grote vensters ovenbinnenverlichting i automatische aansteekinrichting thermo-elektrische viambeveiliging op oven en grillbranders opbergladen op nylonlagers goedgekeurd door het Gasinstituut UIT DE KEUKEN Brit stelt openbare hondenlatrines voor Leest de advertenties! Parijs en de breipennen 2e blad. „BILANDBN-NIEUWS" Dinsdag 21 september 1965 kunnen worden toe. Daarnaast treden voortdurend verschuivingen in de be hoeften op. In het algemeen zal een produktieapparaat, dat voldoende soe pelheid bezit, in staat zijn zich aan die veranderingen aan te passen. Deze be hoeven dan niet tot belangrijke even- wichtsverstoringen aanleiding te geven. Bijzondere gezichtspunten komen naar voren wanneer de overheid bij de vraagveranderingen betrokken raakt. Dat is de laatste jaren in belangrijke mate het geval. De vraag naar onder wijs en vooral naar de duurdere vor men van onderwijs groeit snel. Het is wenselijk dat daaraan in redelijke mate wordt tegemoet gekomen. Deze voorzie ningen worden echter nagenoeg koste loos ter beschikking gesteld. Er treedt dus niet, zoals bij aankoop van door be drijven geleverde goederen en diensten, vanzelf een beperking van de vraag in andere richting op. Waneer dan ook de belangstelling zich structureel meer gaat richten op door de overheid be taald onderwijs en daarvoor ook voor zieningen worden getroffen, dan zijn tegelijkertijd maatregelen noodzakelijk om de particuliere vraag in andere richting te beperken. Hetzelfde geldt voor andere overheids voorzieningen. Hoewel de bevolking niet sneller groeit dan voorheen worden de gevolgen van de steeds grotere be volkingsdichtheid, mede door de toene mende welvaart, hoe langer hoe meer voelbaar. Ons land begint hier een grens te naderen die alleen zonder grote bezwaren kan worden overschreden wanneer ingrijpende maatregelen op het gebied van de ruimtelijke ordening, de recreatie en in samenhang ook met de voortschrijdende industrialisatie van de bestrijding van lucht- en wa terverontreiniging worden getroffen. Ook hier een verandering in het be hoeftepatroon, waarbij door maatrege len aan de middelenzij de van de be groting moet worden bereikt, dat de relatief sterke uitbreiding van de be stedingen in de ene ricliting ook wer kelijk gepaard gaat met een aHhans re latieve beperking in andere richting. ISoms is er een tussenvorm tussen vraagverschuivingen binnen de privé sfeer en verschuivingen naar echte col lectieve voorzieningen. Wanneer een groter deel van het inkomen wordt be steed aan auto's een vraagvergroting waaraan het particuliere bedrijfsleven zeer wel kan voldoen neemt in feite de vraag nog meer toe omdat bovendien de vraag naar door de overheid te ver strekken verkeersvoorzieningen groeit. Ook hier moet weer corrigerend op het totaal van de bestedingen worden op getreden, wil het evenwicht niet wor den verstoord. Het uitgavenbeleid noopt thans tot verhoging van belastingtarieven. Dit geldt niet alleen voor de uitgaven vol gens de ontwerp-begroting 1966 maar ook voor die in 1965; de overschrijdin gen dit jaar werken immers in volgende jaren door en dienen daarom nog te worden gecompenseerd. De keuze is daarbij, behalve op de vennootschaps belasting en de vermogensbelasting, ge vallen op de indirecte belastingen. De directe belastingen nemen in ons land reeds een grote plaats in. Bovendien werlct de progressie met name aan deze zijde drukverzwarend. Ook is een zwaar wegend argument dat bij het voort schrijden van de hormonisatie binnen de E.E.G. aan een verschuiving in de richting van de indirecte belastingen toch niet zal kunnen worden ontkomen. De minister merkt op dat een verho ging van indirecte belastingen voor de verbruiker in het algemeen leidt tot p-rij sverhogingen. Het is ook langs die weg dat in dit geval de bestedingsvep:-' schuiving van de particuliere sector naar de overheid wordt „afgedwongen". Omdat ook door andere oorzaken de kosten van levensonderhoud stijgen valt het moment van deze prijsverho gingen weinig gelukkig. Toch aanvaardt het Kabinet dit gevolg. Van betekenis is in dit verband in de eerste plaats, dat bij de keuze van de artikelen in belang rijke mate de eerste levensbehoeften zijn ontzien. Voorts staan tegenover de prijsverhogingen in deze jaren veelal belangrijke inkomensstijgingen. Daarbij komt ook, dat de hogere overheidsuit gaven zoals die voor vi^dtüngbouw en onderwijs aan brede lagen van de bevolking ten goede komen. Te vaak wordt vergeten, dat de persoonlijke re ële welvaart ook het gebruik van de overheidsvoorzieningen omvat. De versnelling van het stijgingstempo van de rijksuitgaven is thans onvermij delijk maar het Kabinet wil nog eens met nadruk stellen, dat het die ver snelling ziet als iets van tijdelijke aard. De uitbreiding van de overheidsvoor zieningen ten koste van de groei van de particuliere voorzieningen kan har monische ontwikkeling gewaarborgd zijn. De C.B.T.B. Holland-Brabant organi seert het komende winterseizoen in sa menwerking met de C.P.J.O. Zuid Hol land een kadercursus op de Zuid-Hol landse Eilanden. Deze kursus is bestemd voor jonge boeren, van 1835 jaar. In verband met het niveau van de kursus moet het diploma van de lagere land-of tuin bouwschool als minimale toelatingseis worden gesteld. Er wordt de voorkeur gegeven aan kursisten met een aanvul lende of hogere opleiding. De kursus omvat ongeveer 100 lessen van 45 minuten, verdeeld over 13 les- dagen van 6 lesuren en enkele lesavon- den; de lessen zijn a.v.: 9.30—10.15 uur 10.30—11.15 uur 11.15— 12.00 uur pauze 13.00—13.45 uur 13.45—14.30 uur 14.45—15.30 uur Ie lesuur 2e lesuiJT 3e lesuur 4e lesuur 5e lesuur 6e lesuur Het ligt in de bedoeling half no vember te starten en met een lesdag per week door te gaan tot eind febru ari 1966. In het kader van deze kursus worden de volgende vakken gegeven: Vak I: Maatschappelijk (36 lesuren) a. kennis van de maatschappelijke veranderingen op platteland (9 lesuren) to. planologie (6 lesuren) c. landbouworganisatiewezen en P.B.O. (6 lesuren) d. verbintenissenrecht (9 lesuren) e. land- en tuinbouwkoöperatie (6 lesuren) Vak II: Ekonomie (42 lesuren) a. algemene ekonomie (18 lesuren) b. de tuinbouw en de E.E.G. (3 les uren) c. bedrijfsekonomie (21 lesuren) Vak III: Vergadertechniek, diskiissie- techniek en/of vrij spreken (24 lesuren) De deelnemerskosten voor deze kur sus bedragen f 40,voorts moeten de kursisten rekenen op de aanschaf van enkele boeken tot een totaalbedrag van ca. f 20,—. Daar het kursusprogramma vrij zwaar is, zullen de deelnemers niet kunnen volstaan met het bezoeken van de les sen; enige zelfstudie is beslist noodza kelijk om ten volle van de kursus te profiteren. De kursus zal worden afge- WESTPLEIN 6 ROTTERDAM vraagt: voor de boekhouding. Leeftijd ca. 20 tot 25 jaar. Opleiding minimum MULO of gelijkwaardig. NED. HERV. KERK Beroepen te Ede J. Kooien te Reeu- wijk; Papendrecht J. Zwijnenburg te Oudewater; Stad aan 't Haringvliet L. Zwanenburg te Stavenisse; Eist (U) A. Boertje te Moerkapelle. Bedankt voor Soest C. den Boer te Sliedrecht; Poortvliet S. de Jong te Houten; Bennekom J. Schuurman te Schoonhoven. Delft. Na bevestiging door zijn zwa ger Ds. I. kok te Zegveld, met Rom. 9 16, deed ds. G. H. van Kooten, ge komen van Huizen intrede, sprekende over Jesaja 29 18-19. Schalkwijk. Na bevestiging door ds. A. Jonkers te Oude Tönge (voorheen te Schalkwijk) met een prediking over Matth. 13 52 (en Hij zeide tot hen: Daarom een iegelijk Schriftgeleerde in het koninkrijk der hemelen onderwezen is gelijk aan een heer des huizes die uit zijn schat nieuwe en oude dingen voort brengt) deed ds. P. van Wakeren, geko men van Stad aan 't Haringvliet intrede met 1 Tim. 1 15. (Dit is een getrouw woord en aller aanneraiing waardig, dat Jezus Christus in de wereld is gekomen om zondaren zalig te maken.) Wilnis. Na bevestiging door ds. K. v. d. Pol, em. pred. te Ede met 2 Kon. 4 43 b deed kand. G. v. d. Bank in trede met Joh. 4 34. Ds. v. d. Bank was al 2 jaar als hulpprediker te Wil nis werkzaam. Bondsdag Herv. vrouwen (op G.G.) Deze bondsdag wordt D.V. gehouden 23\ Sept. te Utrecht. Sprekers ds. J. v. d. Velde te Amersfoort en ds J. v. d. Hoef te Hierden. Ds. J. van Amsteï, em. pred. te Hui zen werd 9 sept. j.l. 80 jaar. Hij werd op gevorderde leeftijd in'1922 predikant te Oosterwolde en stond vervolgens te Putten, Groot-Ammers, Voorthuizen, Lage Vuurse, Linschoten, Hierden, Hoe velaken en Eemnes-Buiten. GEREiF. KERKEN Beroepen te Koudum, Terzool en fJlst kand. A. v. Nijen te Kampen; Zoeter- meer C. J. V. d. Meulen te Tiel; Warns R. Boiten, kand. te Zuidlaren; Borger J. Ritsema te Rijsoord; Leeuwarden P. v. d. Breugel te Soesterberg; Wolphaarts- dijk B. Boelens te Delden; Zwijndrecht J. Katies te Appingedam; Rheden J. Snel te Harlingen. Aangenomen naar Surhuisterveen J. Boer te Wetsinge; Vorden Th. van Bel zen te Mariënberg; Rotterdam-Kralin gen P. Riemersma- te Leeuwarden. sloten met een schriftelijk eksamen van drie uur. Er is plaats voor maximaal 30 kur sisten. Het is daarom zaak zich zo spoe dig mogelijk op te geven. Deelnemers kunnen zich tot uiter lijk 10 oktober opgeven bij: a. het sekretariaat van de C.B.T.B. HoUand-Brabant, Zuiderhoutlaan 12, Haarlem, (02500—83Y50); b. het sekretariaat van de C.P.J.O. Zuid-Holland, Westeinde 20, Oud Al- blas, (01849) 467. c. of bij één van de sekretarissen van de afdelingen. Bedankt voor Hillegom J. Boer te Wetsinge; Bloemendaal P. Heinen te Utrecht; Hoogkerk en Zuidhorn G. Sinia te Ee; Papendrecht M. Berg te Giessen- Rijswijk. Ds. C. Bost. In de ouderdom van 59 jaar overleed de em. pred. Ds. C. Bos. Hij werd in 1932 predikant te Oudega, vanwaar hij in 1945 vertrok naar Mur- merwoude, om in 1951 zich aan de kerk te Sexbierum te verbinden, wegens voortdurende ziekte werd hem begin van dit jaar emeritaat verleend. Uit het ambt. Ds. C. v. Nes te Rot terdam is na een schorsingsperiode ont slagen. Aan ds. J. Sierink is door de classis Arnhem ontheffing'verleend als predikant. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam. J. P. Geels te Haarlem en J. van Ravenzwaay te Scheveningen; Oosterbeek J. Keuning te Veenendaal en M. Tanis te Baren- drecht. Beroepen te Klundert R. Slofstra te Harlingen; Bunschoten J. Keuning te Veenendaal; 's Gravenzande M. Vliet- stra te IJmuiden. Aangenomen naar Rotterdam-Kra lingen W. de Joode te Zwaagwesteinde. Bedankt voor Haarlem K. Boersma te Onstwedde; Rotterdam-Z. M. de Boer te Amsterdam-N.; N. Vennep R. Slofstra te Harlingen; Drachten H. Eerland te Amersfoort. Ds. M. Holtropt. In de ouderdom van 69 jaar overleed ds. Maarten Holtrop, em. pred. De overledene werd in 1923 predikant te Ulrum en ging vandaar naar Franiker, waar hij tot 1933 ar beidde. Vervolgens stond hij van 1933- 1946 te Hilversum. Van 1946-1952 dien de hij de kerk van Haarlem-C. en van 1952-1957 die van Leeuwarden. In dat jaar vertrok hij apnieuw naar het Gooi n.l. naar de gemeente te Bussum, welke hij slechts 2 jaar mocht dienen, waar hem in 1959 vervroegd emeritaat werd verleend wegens zijn gezondheidstoe stand. Nunspeet. Na bevestiging door zijn sechoonvader ds. M. Roos te 's-Graven- zande met 2 Tim. 4 2a, deed ds. J. Brons, gekomen van Bunschoten in trede met Lukas 11 28. Zaamslag. Na bevestiging door ds. M. Tanis te Barendrecht, deed kand. P. Sneep van Vlaardingen intrede met Ps. 27 4. GEiREF. GEMEENTEN Yerseke. Na bevestiging door ds. L. Rijksen met Jesaja 40 1, deed ds. C. V. d. Poel intrede met Psalm 51 17. Lisse. Onder grote belangstelling werd het 100 jarig bestaan van deze ge meente herdacht. Op 4 sept. 1865 werd zij geïnstitueerd door wijlen Ds. C. Kloppenburg, met een prediking over 1 Kon. 1 21 en 22. Sinds dienden 9 pre dikanten deze gemeente. Twee ervan waren thans aanwezig n.l. ds. K. de Gier en ds. H. van Gi^st. De gemeente telt momenteel 1300 zielen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdientst. De hedenavond te hou den kerkdienst waarin ds. Mouw zal voorgaan begint niet om 6,30 uur zoals we abusievelijk vermelden maar om 7,30 uur. Onze honden noemen wij zindelijk, wanneer zij enige noodzakelijke levens verrichtingen niet meer op het tapijt ondernemen, maar daarmee wachten tot zij buiten de deur zijn. De Britse dokter Crawford is dit, naar blijkt uit een artikel dat hij in The Family Doc tor heeft geschreven niet voldoende. In nog al krasse bewoordingen; herinnerd aan de middeleeuwen, veroordeelt hij de vervuiling van trottoir en straat, die vaak optreedt in woonwijken waar nog al wat huisdieren aanwezig zijn. Het ri sico voor de menselijke gezondheid acht hij zeer groot daar zeker t'syintig pro cent van de huisdieren drager is van voor de mens gevaarlijke parasieten. Voor het vraagstuk, waar Kiki of Kim hun behoeften dan moeten doen heeft hij een typisch Britse oplossing: men zou op bepaalde plaatsen gelegenheden moeten oprichten, waarheen men zijn hondje zou moeten brengen „voor het nodige". De kosten van de inrichting van deze huisjes zouden moeten worden bestre den uit een verhoging van de honden belasting. Wij vrezen het ergste voor het geval men zijn 'hondje niet aan het verstand kan brengen dat dit, en niet die leuke telefoonpaal of boom de aan gewezen plaats is om zijn pootje op te tillen. (DIA). Wellicht nog sterker dan vorig jaar zal de huisvlijt het komende najaar hoogtij vieren. En hier bedoelen wij niet het boekenkastje dat Wim, als gehar de doe-het-zelver in elkaar zal tim meren. Nee, onze blik richt zich op de vrouw die zich met niet aflatende ijver „in de pennen werpt," om Parijs na te volgen in zoomloze deux-pièces, open gewerkte jumpers en veelkleurige pul lovers. Om -pns te laten zien wat voor nieu we modellen er inJParijs zijn ontw^or- pen, is een groep Franse maimequins naar Nederland gekomen. Gedurende de maand september zullen zij in ver schillende steden een kollektie tonen van de nieuwste modellen: Deze creaties zijn gebreid uit Franse wol Welcomme Moro waarop in Nederland nu voor het eerst de aan dacht wordt gevestigd. In deze wolse rie komen bijzonder fraaie kleuren voor, die zeer geschikt zijn voor de mo de van het komende herfst- en winter- De mannequins tonen in de show, dat men met gebreide kleding niet alleen op sportief gebied een goed figuur kan slaan: ook in de avond- en cocktail- kleding zijn zeer goed resultaten te be reiken. Mannequin Alain laat zien, dat voor heren de eenvoudige pullover nog steeds het fijnste is. Als grapje en eigen ontwerp showt hij ook een sportief vest in zeemansstijl, dat hij zelf op de brei- machine heeft vervaardigd. In de kollektie, welke met de brei- patroon in vele winkels verkrijgbaar is, komt nog een extra en vermeldens waardig nieuwtje naar voren. Vroeger droeg een vrouw in feestge waad als ze het koud kreeg een stola, hetzij gehaakt, hetzij van bont. Een bontstola is nog steeds chique. Voor de gehaakte stola komt nu echter een luchtig gehaakt of gebreid jasje in de plaats, gemaakt uit zeer fijne wol. De modellen die hiervoor werden voorge steld zijn zeer chique: over een gekle de japon gedragen maken zij een goe de indruk, en geven niét het idee van „die dame heeft een vest aan." Het lijdt geen twijfel, dat de.op breien be luste vrouw dit najaar vele kolfjes naar 'haar hand zal vinden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 6