4 gemeenten op Goeree- Overf lakkee Over kapitalisme en l(apitalisten i Meditatie Ds. M. n. lansens, KRUIDER's F^C.KORTENEGkZOON Prins Bernhard mei Russische ruimievaarder Vrijdag 17 september 1965 No. 3420 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Een liorend God WONiNGiNRICHTING Laat de oorwatjes maar thuis, meneer! BUITENLAND Fruitmanden en Fruitbalties „De Fruitcentrale" Eerste Kamer beslist: PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Sedactie en advertenties: Kantoor Lan^eweg 13, Sonunekdijk Tel (01870) 26 29. na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167980 Verschynt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,80 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. BtJ contract speciaal tarief. In de vorige artikelen zagen we, dat (je particuliere eigendom bij alle volken ^e basis van de maatschappijvorm is geweest en dat behalve in de commu nistische landen nog is. Niet altijd ech ter is zij van kapitalistische structuur geweest. Zij werd dit pas toen het pri- vaatbezit na vele eeuwen een zodanige vorm aannam, dat van de drie produk- üefactoren grond, arbeid en kapitaal de laatste een overheersende positie ging innemen in de vorm van grote onder nemingen, die voor hun functionering over veel geld moeten kunnen beschik- Iten en wier eigenaars dus kapitalisten waren. Omdat „kapitalisme" eigenlijk een relatief begrip is, kan men beter vragen in welke mate een maatschappij kapitalistisch is. Evenals de staatkundige kent ook de economische geschiedenis haar perioden in de maatschappijontwikkeling. In de Middeleeuwen was het gildewezen overheersend. Eerst ontstonden de koop mans- en later de handwerkersgilden. Van fabrieken was nog geen sprake. De heel kleine bedrijven met slechts enkele knechten, gezellen genoemd, werkten niet voor een grote markt, maar voor plaatselijke afzet. Ook de boeren de den dit nog niet. Men noemt dit de tijd van het voorkapitalisme. Zij mist alle kenmerken van de kapitalistische pro- duktiewijze. Maar dan gaat zich in de late Middeleeuwen het vroegkapitalis- me ontwikkelen, waarbij kooplieden en bankiers een voorname rol spelen. Men spreekt daarom van handels- en finan- cieringskapitalisme. Ondertussen werk ten de gilden nog een aantal eeuwen op het gebied van de nijverheid door. De typisch vroegkapitalistische eeuwen lo pen van 1500 tot 1800. En dan komt het hoogkapitalism^e, ook wel genoemd het moderne kapitalisme. De overgang heeft het eerst plaatsgevonden in Enge land, dat op dit gebied dus nu eens niet achteraan kwam. Uiteraard was dit een evolutie, dië zich over tientallen jaren uitstrekte, in Engeland tussen circa 1760 en 1830, op het vasteland later. Voor Nederland wordt de overgangsperiode wel gesteld op de jaren 1850 tot 1870. We spraken zojuist van een evolutie, maar de oorzaak van de overgang wordt meestal genoemd de industriële revolutie. Deze term, ofschoon niet door hem uitgevonden, heeft burgerrecht verkregen door een boek van de Engel se historicus Toynbee (1884) getiteld: „Lectures on the industrial revolution of the 18th century in England". Eigen lijk is ze minder juist, omdat de periode ervan zich over een kleine eeuw uit strekt en de overgang bovendien niet alleen betrekking had op de industrie, doch op alle gebieden van het econo mische en sociale leven. Men bedoelt ermee de machanisering van de nijver heid, waardoor de oude structuur zoals handwerk en huisindustrie werd ver vangen door het fabriekswezen. De mo derne industrie werd mogelijk gemaakt door de uitvinding van de stoommachi ne, de intensivering van de mijnbouw, de stoomschepen en spoortreinen voor het transport van de produkten etc. en later door de toepassing van de elektri citeit voor industriële doeleinden. Zo ontstaat dan als gevolg hiervan het mo derne kapitalisme in zijn meest radica le en harde vorm. Voor deze industriële revolutie was namelijk een overvloed van kapitaal nodig teil einde de investeringen moge lijk te rrtaken in fabrieken, machines, verkeer en handel, welke laatste zich ook enorm gingen uitbreiden. Zo nam ook Jiet bankwezen een steeds groter vlucht. De economie werd veel gecom pliceerder en daar men alles overliet aan het vrije spel der maatschappelijke krachten gingen ook de golfbewegingen in de conjunctuur optreden met hun hausses, crises en depressies. Een ander gevolg was het ontstaan van grote industriesteden, waarheen scharen van loonarbeiders trokken om vanuit het arme platteland verbetering van positie te vinden. Dit leidde tot ge weldige sociale problemen, zoals wo ningellende en periodieke werkloosheid. We komen hierop nog wel nader terug. Ook ontstond er een radicale verande ring in de menselijke verhoudingen in de bedrijven. In het vroegere ambacht of kleinbedrijf waren deze meer pa triarchaal geweest en had bovendien een knecht altijd nog wel kans eens baas te worden. Deze tijd was nu voor de grote massa voorbij. Er kwam een duidelijke scheiding, zelfs een tegenstel ling tussen werkgevers en werknemers. De knecht werd loonarbeider en de baas werd ondernemer. Was de voorka- pitalistische maatschappij van een sta tisch d.w.z. rustig en evenwichtig ka rakter, de modern-kapitalistische was sterk dynamisch d.i. in beweging en de aanpassing aan de nieuwe economische orde geschiedde met veel pijn en ellen de. Er ontstond een arbeidersproleta riaat in de centra van mijnbouw en in dustrie, die in scherp contrast stond tot de rijkdom en weelde van de fabrikan ten, kooplieden en bankiers, die de ka pitalistenstand ixitmaakten. De werk gevers waren in die tijd oppermachtig. Uitbuiting en willekeur vierden hoog tij, de arbeidsduur was veel te lang, vrouwen en kinderen werden schande lijk geëxploiteerd, de hygiënische toe standen in de fabrieken en mijnen wa ren erbarmelijk en de veiligheidsmaat regelen schoten schromelijk te kort. Zo moesten er wel grote spanningen gaan ontstaan tussen kapitaal en arbeid. Uit „deze ellendige riep, en de Heere hoorde, en Hij verloste hem uit al zijn benauwdheden." <Ps. 34 7). De hierboven afgeschreven tekst is een woord van David. David, hoewel gelukkig omdat hij door de Heere ver koren was, en daarom vele w^eldaden en in het eind het eeuvsnge leven te wachten had, noemt zichzelf een ellen dige. Dat is geen taal van een farizeër, en al bezigt hij somtijds ook al deze woor- ren, zo komen ze nochtans niet uit zijn hart voort omdat hij aan zijn ellende geen kennis heeft. Doch al Gods kinderen, die door des Heeren Geest geleid worden, moeten de woorden van David nogal eens over nemen. Zij zijn gelukkig vanwege het werk dat de Heere aan hun ziel gedaan heeft, nochtans nemen zij zich menig maal als ellendig waar. Want zij zijn ellendig vanwege hun Godsgemis dat zij menigmaal moeten ervaren. Dan zeggen zij: Ga ik voor waarts, ik zie Hem niet; ga ik achter waarts, ik bemerk Hem niet, magor, missabib, schrik van rondom. Zij zijn ellendig vanwege de zonden die zij niet willen doen en nochtans moeten doen, vanwege hun verdorven aard, waarmede zij al hun leven te strijden hebben. Zij zijn ellendig vanwege de bestrij dingen des Satans, die hen influistert: gij hebt heil bij God. Zij zijn ellendig omdat zij niet bid den kunnen gelijk het behoort, omdat zij niet geloven kunnen zoals faet moet. Zij zijn eUendig omdat Gods Woord hen menigmaal voorkomt als een ge sloten boek. Zij zijn ook al ellendig vanwege hun deel in de wereld. Vaak moeten zij er zorgelijk door. Zij worden door hun medemensen niet begrepen, veeleer ver acht en bespot. Zo zouden we door kunnen gaan en nog meer redenen aanvoeren waardoor zij ellendig zichzelf waarnemen. David had aan al deze dingen ken nis in zijn leven. En kent gij daar nu ook iets van? Want het is een noodza kelijke les op reis naar de hemel. David had echter aan zijn ellende niet genoeg. O neen, dat kan niet. Waar de ellende echt als ellende beleefd wordt en men zich dieswege een el lendige noemen moet, daar wordt een roepen uit diepten van ellenden gebo ren, met mond en hart, tot God die al leen heil kan zenden. Want als zij geen verwachting hebben van zichzelf en ook niet van een ander, dan hebben zij het wel van de Heere. Ge ziet het alweer in David. Deze ellendige riep. Het is een voorrecht dat hij roepen mocht. De Heere nodigde hem als 't ware daar zelf toe uit: Roep Mij aan in de dag der benauw^dheid. Het is ook een voorrecht dat hij roe pen kan: De Heere leerde hem dit door Zijn Heilige Geest. Is het nu met u ook zo? Roept gij ook uit uw ellendigheid tot God? Als gij uw ellendigheid niet bespreekt maar beleefd, dan zult ge dit zeker doen. Want het is het enige wat een ellen dige nog doen kan en ook doen mag. Vergeet vooral dit laatste niet. Want dit roepen is de Heere zo welgevallig. Ja, Hij laat zich aan dezulken niet onbetuigd. O neen, David mag daar ook van ge tuigen: en de Heere hoorde en Hij ver loste hem uit al zijn benauwdheden. Dit deed de Heere nu door het geloof in hem te werken en te versterken, waardoor hij weer op zijn Cïod mocht zien, Die trouwe houdt en eeuwig leeft en nooit laat varen de werken Zijner handen. Dit bracht hem echt weer in de ruim te. Alle banden waardoor hij zich be kneld, benauwd gevoeld had, werden verbroken. Hij mocht nu weer adem ha len. Is dit ook uw ervaring: en de Heere hoorde en verloste mij uit al mijn be nauwdheden? Als uw roepen echt is, dan kan het soms wel lang duren, want de Heere hoort op Zijn tijd, maar dan ook zeker. Wat kan dat een wonderlijke veran dering in .de zieletoestand teweegbren gen. Dan wordt het oog afgewend van alles wat u te voren zo ellendig deed zijn en gevoelen. Dan wordt het oog gericht op de Heere, bij Wie uitkom sten zijn tegen alle ellendigheden, ter- wille van Christus Jezus, Zijn Zoon. Dan wordt gezien de de zaligheid, de totale verlossing aan één kant ligt, dat is aan Gods kant, Die het ook doerï zal, en ook doet. Dan worden weeklachten en geschrei veranderd in een blijde rij. Ik werd benauwd van alle zijden, En riep de Heer ootmoedig aan; De Heer verhoorde mij in 't lijden, En deed mij in de ruimte gaan. De Heer is bij mij; 'k zal niet vrezen De Heer zal mij getrouw behoen, Daar God mijn schild en hulp wil wezen Wat zal een nietig mens mij doen. (Ps. 118 3 ber.) Middelhamis. Ds. H. C. V. d. Ent met heel veel ruimte Oostdijk 53-61 Sommelsdgk reactie op dit alles zijn in de tweede helft van de vorige eeuw dan ook de politieke arbeidersbeweging en de vak beweging ontstaan. Het was in deze ru moerige en ongetwijfeld voor de arbei dersklasse zware tijden, dat de term „kapitalist" geladen werd met gevoelens van afkeer en haat. Dat dit hoogkapitalisme vele tiental len jaren lang ondanks zijn onmisken bare verdiensten voor de nu veel ho ger georganiseerde economie zulke bij tere nevenverschijnselen te zien gaf, werd voor een niet gering deel veroor zaakt door de overheersende politieke ideeën van die tijd. Na de Franse revo lutie, die ook de gilden definitief weg vaagde, trad er als we de Napoleon tische periode overslaan, die overigens niet voor Engeland gold een tijdperk in van vrijwel absoluut individualisme, ook op staatkundig en sociaal gebied. Van overheidsbemoeiing wilde men niet weten, noch met het economische, noch met het sociale leven. Alles werd over gelaten aan het vrije spel van de maat schappelijke krachten. Ook de concur rentie moest absoluut vrij zijn. De ar beidskracht van de werkman werd lou ter als koopwaar beschouwd, afhanke lijk van de wet van vraag en aanbod. Van zorg voor werklozen, invaliden en bejaarden was geen sprake. Contracten bestonden niet en c.a.o.'s natuurlijk he lemaal niet. Het was de leer van het toen in de politiek en in het bedrijfs leven oppermachtige extreme liberalis me: „laissez faire, laissez passer", iet wat vrij vertaald: laat maar doen en laat maar waaien! Dit liberalisme had veel te grote verwachtingen van de vrijheid en rekende niet met de macht van de zonde. Ieder moest maar voor zichzelf zorgen en de staat moest maar lijdelijk toezien. Ze mocht zelfs niet in grijpen met wettelijke regelingen, laat staan met financiële hulp. In vrijwel de gehele 19e eeuw is dit fatale vrijheids- systeem gehuldigd, ook in Nederland. Toch zou het verkeerd zijn aan dit radicale liberalisme alle schuld te geven voor de misstanden van de vorige eeuw. Men heeft de toestanden onder het gil dewezen te veel geïdealiseerd. Ook toen waren ze voor de werknemers niet zo best. Voorts moet in het oog gehouden worden, dat de industriële omwenteling door de uitvindingen van de 18e en 19e eeuw de maatschappij zo snel verander de, dat aanpassing slechts zeer geleide lijk mogelijk bleek, anders gezegd, de sociale begeleiding van de economische evolutie moest wel bij deze achterblij ven, ook al ware men niet zo straf van de staatsonthouding uitgegaan. Voorts, leed de 19e eeuwse maatschappij nog tot bijna 1850 'onder de naweeën van de Napoleontische oorlogen. Bij ons waren tot in de 70'er en 80'er jaren de sociale toestanden slecht. De industrie was nog gebrekkig en de landbouw achterlijk. Pas na 1890 gaat de ontwikkeling krachtiger doorzetten en helpt ook In- dië onze welvaart vergroten. Het is dus eenzijdig alles aan het liberalisme te wijten, zoals het evenzeer eenzijdig is alle vooruitgang toe te schrijven aan de politieke en sociale invloed van de ar beidersbeweging. Deze is mede te dan ken aan de technische vooruitgang en de kapitaalvorming van vorige genera ties. Na de eerste wereldoorlog, dus om streeks 1920, komt het kapitalisme in een nieuwe fase, die wel hetlaat-kapi- talisme wordt genoemd. Deze term lijkt ons slecht gekozen en is in elk geval tendentieus, want ze suggereert, dat het kapitalisme in zijn laatste stadium is. Dit lijkt ons niet erg waarschijnlijk. Het zou alleen op geweldadige wijze moge lijk zijn, wanneer het hele vrije Westen door het communisme zou worden over weldigd. Meer hierover in een volgend artikel. VOOR BETER f^ l*"^ -^— NAAR DE MIDDELHnRNIS-TEL:23Z8 SOffllMEIiSDUK Opbrengrst collecte. De opbrengst van de jaarlijkse collecte voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrij ding was dit jaar f 3662,40. Dank zij de bereidwilligheid van vele dames om te helpen collecteren en door de giften van zeer velen van de inwoners van Middel- harnis en Sommelsdijk, kon dit enorme resultaat bereikt worden. De opbrengst is dit jaar 569,meer dan vorig jaar. Aan allen heel veel dank voor de hulp in welke vorm deze dan ook gegeven is. München: Prins Bernhard in een vrolijk gesprek gewikkeld met de Russische ruimtevaarder Vladimir Komarov tij dens het congres van de Internationale Luchtvaart Federatie. Sommige verhalen zijn bijzonder hard nekkig. Een van die verhalen is: een dieselmotor maakt een hoop lawaai. Na tuurlijk toen) Karl Benz in 1923 zijn eer ste dieselmotor construeerde maakte dat ding enorm veel herrie. Maar nu is het 1965. Mercedes-Benz heeft 42 jaar aan de perfectionering van de diesel motor gewerkt. Alleen al sinds 1949 heeft Mercedes-Benz meer dan 500.000 dieselpersonenwagens afgeleverd een wereldrecord. Dacht u dat al die die- selautomobilisten met oorwatjes rijden? Vergeet het maar! Wie vóór een) draaiende Mercedes-Benz Diesel staat kan nog horen dat er een dieselmotor huist onder de machtige motorkap. Maar wie in de wagen zit moet werke lijk zijn oren spitsen om er iets van te horen. Daarom is er nu geen enkele re den' meer om geen diesel te nemen. Want de voordelen kent u, nemen wij aan. De Mercedes-Benz Diesel, de grote, de representatieve, de luxueuze, heeft een km.-prijs die, bij 30.000 km. of meer per jaar gelijk is aan die van een bescheiden benzineauto uit de 7 a 8000 gulden klasse. Bel de Mercedes-Benjz dealer: VERMAAT'S AUTOBEDRIJF N.V. te Hellevoetsluis, tel. (01883) 2310 voor een proefrit en laat uw oorwat jes thuis! India - Pakistan De strijd tussen India en Pakistan gaat nog steeds voort, naar het schijnt met wisselend succes. Zou men de res pectievelijke berichten mogen geloven, dan zouden) beide partijen aan de win nende hand zijn, wat niet aannemelijk is! Het is echter niet zozeer de vraag, wie de oorlog zal winnen, als wel hoe deze oorlog zo spoedig mogelijk kan worden beëindigd. Met dit laatste pro bleem voor ogen is de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Ge Thant, naar de beide hoofdsteden gereisd om te trachten een oplossing te vinden voor het geschil om Kasjmir. Op het eerste gezicht scheen de mis sie van Thant weinig resultaat te zul len hebben. Nadat hij twee dagen lang besprekingen had gevoerd met functio narissen van de Pakistaanse regering, was men nog geen stap verder bij een bestand gekomen. De president Ajoeb Kahn merkte op, dat, ondanks een op roep tot onmiddellijk staken van de vijandelijkheden, India op volle schaal eea invasie op Pakistaans grondgebied had uitgevoerd. Pakistan wil met spoed een volksstemming in het omstreden gebied van Kasjmir, waardoor het volk recht zou krijgen op zelfbeschikking. Daarna is Thant naar India gegaan om met premier Sjastri van gedachten te wisselen. Deze verklaarde zich be reid wel over een wapenstilstand te willen spreken, echter op voorwaarde dat eerst de verzekering zal worden ge geven), dat er een einde zal worden ge maakt aan elke vorm van Pakistaanse agressie in Kasjmir. Volgens hem heeft Pakistan het conflict uitgelokt en lag het hele plan voor de aanval al klaar voordat de strijd begon. Thant heeft vervolgens aan beide partijen het voorstel gedaan, de strijd onmiddellijk te staken. India wU daar wel op ingaan, mits de andere partij het ook doet. Pakistan echter blijft aan een bestand de voorwaarde koppelen van verkiezingen in Kasjmir. Op dit mo ment lijkt het er nog niet op, dat de ge vechten binnerikort zullen worden ge staakt. De Sovj et-Unie heeft al enkele malen een dringend beroep op India en Paki stan gedaan om te komen tot een wa penstilstand. De regering in Moskou verklaarde, ernstig bezorgd te zijn over de ontwikkeling der gebeurtenissen. Deze bezorgdheid heeft twee oorzaken. In de eerste plaats is de toestand in Azië toch al explosief door de strijd in Vietnam. In de tweede plaats denkt de Sowj et-Unie aan haar eigen belangen, daar het toneel van de strijd betrekke lijk dicht bij de Russische grens is ge legen! De Russische regering blijft be reid haar goede diensten te verlenen! en waarschuwt tegen hen, die erop uit zijn, het conflict te verscherpen. Deze laatste waarschuwing te duide lijk gericht aan het adres van commu nistisch China, dat ook nu weer blijk geeft, graag in troebel water te vissen. Dat Rusland hier zo onomwonden par- die dinsdagmiddag te Stellendam tot de dienst des Woords en der sacra menten werd bevestigd en dinsdagavond zich aan de Hervormde gemeente vah Stellendam verbond. Een verslag over deze bevestiging en intrede kunt U le zen aan de binnenzijde van het tweede blad. tij kiest, niet voor India of Pakistan, maar tegen China, vindt z'n oorzaak in het feit, dat er in Azië een strijd om de macht gaande is tussen! Rusland en China. Overigens bemoeit ook China zich met het conflict. Het heeft onder meer aan gekondigd „ernstige aandacht te zul len schenken aan de acties van de In diase regering, die erop gericht zijn, het eigen gebied te vergroten". De regering in New Delhi heeft daarop geantwoord, dat alle Chinese beweringen uit de duim zijn gezogen. Frankrijk Voor de zoveelste maal heeft presi dent De Gaulle van zich doen spreken! door op zijn halfjaarlijkse persconfe rentie zijn visie te geven op de N.A.V.O. Opnieuw stelde hij de eis dat deze in 1969 volkomen herzien zal moeten zijn. Ook inzake de landbouwproblemen in de E.E.G. blijft de Franse president on verzettelijk. Daaruit is opnieuw geble ken, dat hij noch van integratie op agrarisch gebied in de EEG, noch van integratie op militair gebied in de NA VO wil weten. Voor degenen die nog il lusies koesterden inzake de Franse houding in het EUropa van de toekomst moet dit wel een zware ontnuchtering zijn geweest. Vooral in de Bondsrepu- pliek, waartegen De Gaulles verklaring over de landbouwpolitiek is gericht, hebben zijn nieuwe uitspraken nogal teleurstelling veroorzaakt. Ook van Ne derlandse zijde is (door minister Luns opgemerkt dat de Franse verklaringen geen enkel constructief element bevat ten. Speciaal in het opmaxen van B. T. d. VEEB Telefoon 2682 Westdqk 36 MIDOELHARMS Dinsdagavond heeft de Eerste Kamer na een korte discussie zonder hoofde lijke stemming het ontwerp van wet betreffende de gemeentelijke herinde ling van Goeree-O verf lakkee aanvaard. Zoals bekend was dit ontwerp reeds in juli door de Tweede Kamer aangeno men). De herindeling betekent dat de 13 gemeenten tot vier zullen worden sa mengevoegd, te weteni: Middelhamis, Dirksland, Ooedereede en Oostflakkee. De socialist de Loor opperde bezwa ren tegen het wetsontwerp. Zijn fractie had liever gezien dat Goeree-Overflak- kee één grote gemeente werd. Vier ge meenten achtte hij altijd beter dan der tien. Minister Smallenbroek antwoord de dat de overgang van dertien naar vier al een grote sprong is; als men de sociologische structuur van het eiland kent zou het niet verstandig zijn dit te doen en de bestuurskracht niet ten goede komerij. Op Schouwen-Duiveland is het ook niet gebeurd. Al wilde de heer de Loor de opzet van oud-minister Toxopeus nog eens op de helling zien zou dit niet verstandig zijn, omdat de gemeenschappelijke herindeling van Goeree-Overflakkee een zaak van lan ge adem is geweest en wijziging van het wetsontwerp de zaak weer zou uitstel len. De fractie van de P.v.d.A. stemde niet tegen en het ontwerp werd zonder hoof^ delijke stemming aangenomen. De mogelijkheid zit er nu in dat in december van dit jaar gemeenteraads verkiezingen! voor genoemde vier ge meenten zullen plaats hebben; de geko zenen zullen dan blijven zitten tot sep tember 1970. OUDE TONGE Geladen veewagen van de dijk. Woensdagmiddag reed even voorbij Oude Tonge een veewagen, bestuurd door de heer Jac. Troost uit Dirksland van de dijk. De wagen vervoerde vier stierkalveren eni een tiental biggen. Chauffeur en de levende have kwamen er zonder letsel af. Door een wagen van Garagebedrijf Nijsse werd de wagen weer op de weg gezet. Auto van de weg door onverlicht obstakel Maandagavond had op de rijksweg naar de Grevelingendam, nabij het via duct over de Langeweg een ernstige aanrijding plaats. De heer Bakker uit Sommelsdijk kwam met een Fiat 600 uit de richting Zeeland. Toen hij hevig remde voor een overstekende onver lichte tractor raakte hij van de weg. De bestuurder en zijn medepassagier A. v. d. V. en J. J. uit Sommelsdijk werden uit de wagen geslingerd, zij werden niet ernstig gewond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1