Gevaarlijk kruispunt Scltaapsweg-Rijksweg weer onder liet oog gebraclit Gevaarlijk kruispunt Scltaapsweg-Rijksweg weer onder het oog gebracht Nieuwe regeling voor gebruil( van begraafplaats Ingebruikname nieuwe Chr. Geref. kerk ie Zier ik zee D. Saarloos won wisselbaker chauffeursvereen. „Flakkee" JDe istrijd oan het beistaan Oude Tonge Kantongerecht Sommelsdijk Geen bewijs tegen Plaatse schapenscheerder Schuurtje groeide met de welvaart mee Geen bewijs tegen Plaatse schapenscheerder Schuurtje groeide met de welvaart mee LASCURSUS VOOR LANDBOUWERS Grote belangstelling voor plechtige overdracht VERVOLGVERHAAL GEMEENTERAAD MELISSANT Bladz. 2 .EILANDEN-NIEUWS' Dinsdag 14 september 1955 Verd. W. B. te Delft had de boete a 75,die hem was ©pgelesd nadat hij op de kruising Prov.weg Sohaapsweg bij den Bonamel geen voorrang verleende waardoor een botsing ontstond zonder meer liunnen voldoen maar vrijdag morgen verklaarde hy ter zitting de be hoefte te hebben gehad vanuit Epe naar 'Sommelsdijk te komen om over deze kruising een waarschuwend woord te laten horen. Verd. had, komend uit de richting Ooltgensplaat geen voorrang verleend aan een op de Rijksweg na derende Fiat 500. Bij de botsing deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Verd. wees op de zeer gevaarlijke situa tie en toonde een hierover versohenen artikel in de autokampioen. Primair zullen de barden die het uitzicht be lemmeren moeten worden veranderd of verzet. Verd. had serieus de veilig heid van zijn medeweggebruikers op het oog, wat door de kantonrechter Mr. Naayen werd gehonoreerd met 25, waardoor zijn boete tot 50,werd ge reduceerd. Verd. verklaarde een ooghoogte van 1.15 m. te hebben; de borden zijn 1 m. hoog, zodat er slechts enkele centime ters overschieten waardoor men het verkeer moet waarnemen. Bovendien was de middenstrook hoog begroeid en verd. verklaarde dat de naderende auto achter dit alles was schuilgegaan. „Het was een kleine Fiat 500 maar het had een snelle Porsche kunnen zijn, dat zou het minder goed zijn afgelopen" be greep verd. Hij vond de situatie daar zo gevaarlijk dat hij eerst nog voor de kruising was gestopt. „Bent u wel eens erg gehaast" infor meerde Z.E. „Zoals elke vertegenwoordiger, wel eens gehaast maar zeker niet over haast" antwoordde verd. Hij hield het erop dat de borden van de midden- strook dienen te worden verplaatst. De Off. zocht de oorzaak van de vele ongelukken in de geringe gewenning aan het drukke verkeer. Hij vond de situatie daar niet ideaal maar de over stekers zijn ten allen tijde fout. Hij maande tot een uiterste voorzichtigheid en eiste 75,15 dgn. „Ik had die 75,ook gelijk kunnen betalen, maar ik ben naar hier gekomen om te trachten in de situatie daar ver andering te brengen" verklaarde verd. „De put wordt gedempt als het kalf verdronken is" betreurde Z.E. Uit spraak 50,—, 10 d. Niet bewezen Verd. A. N. te Ooltgensplaat was tenlas- tegelegd dat hij aan de op het Fort te Ooltgensplaat grazende schapen de no dige verzorging had onthouden. Verd. zou zieke dieren zonder verzorging heb ben achter gelaten. Verd. ontkende ten zeerste. Enkele lammeren hadden geen bijvoer willen eten en hadden diarrhee. „Dan is het meestal in 2 dagen beslist" verzekerde verd. „Waarom hebt u dan de veearts niet geroepen" verbaasde zich Z.E. „Die komt niet meer omdat er werke lijk niets meer aan te doen is, je kunt de beesten enkel nog drinken geven en van tijd tot tijd verleggen" aldus verd. die dit met een brief van de veearts en een krantenbericht staafde. „Ik heb al jaren en jaren schapen, ik kwam en kele keren per dag op het Fort en ik heb ze de beste verzorging gegeven" hield verd. vol. „Als ze toch niet genezen kun je ze dan niet beter afmaken?" informeerde de rechter. „Je gaat een beest zo maar niet do den, het brengt ook niets op" antwoord de verd. Gehoord werd get. A. D. gemeente werkman te O. Get. verklaarde een ziek schaap driemaal per dag water te heb ben gegeven, na drie dagen was het ge storven. „Verd. N. kwam veel op het fort" verklaarde hij desgevraagd. „Er gaat niks vanaf, weer of geen weer, ik kwam er altijd 2 keer per dag" bevestigde verd. Get. J. de V. te O. werd eveneens ge hoord. Hij verklaarde een nog levend schaap bij de doden te hebben zien lig gen. Ze zouden door de Gekro worden weggebracht. Verder had get. niets op de verzorging aan te merken. Verd. zei niet te hebben geweten dat het schaap leefde. De Off. vond het teniaste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak waarmee de rechter accoord ging. Boffer Verd. J. P. B. S. te Rotterdam was te Stellendam verbaliseerd toen hij op de motor reed zonder een rijbewijs te bezitten. „Klopt" gaf verd. toe. „Dat zit niet zo best" fronste de rech ter die las dat verd. ook te Rotterdam hetzelfde feit had gepleegd. Verd. kon nu het rijbewijs tonen. „Daar boft u mee anders hadden we uit een heel ander vaatje getapt" ver zekerde hem de rechter. Eis en uit spraak 50,10 dagen. Op de Oosterweg te Ouddorp was verd. G. M. V. d. N. te Melissant verbaliseerd omdat het voorlicht van zijn brommer niet brandde. „Ik ben niet eens aangehouden ik stopte uit mezelf; er bleek een draadje los te zijn gegaan, wat ik gelijk kon re pareren" verklaarde verd. Hij had niet direct toen het licht uitviel kunnen stoppen omdat anderen achter op hem zouden zijn gereden. Eis en uit spraak 7,50, 2 d. Verd. L. P. O. te Sommelsdijk had scooter gereden zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Verd. zei een volledig rijbewijs te hebben, het was echter verlopen. Voor hij de scoo ter kocht had hij het ter verlenging op gestuurd maar had het niet tijdig terug ontvangen. Eis en uitspraak 10,2 d. Verd. W. D. te Ooltgensplaat had rij dend op zijn brommer komend uit de Brandewijnstraat op de kruising met de Kerksingel geen voorrang aan een naderende auto verleend waardoor een botsing was ontstaan. Verd. had gedacht dat hij voorrang had als rechtdoorgaand verkeer op één weg. „U kruiste de rijrichting van de auto" probeerde hem de Off. te overtuigen, maar verd. was niet van zijn mening af te brengen. „Ik hoop dat u niet zo blijft denken want dan kunt u de benenwagen ge bruiken, op een zebrapad heb je als voetganger altijd voorrang" waar schuwde de Off. Verd. gaf geen krimp, hij vroeg de rechter zich ter plaatse te overtuigen maar deze vond geen noodzaak aanwe zig. „Ik heb mijn rijbewijs dus het zit wel goed" maakte verd. bekend. „Als er dan geen mens is die verd. kan overtuigen moet hij dat rijbewijs maar kwijtraken", vond de Off. Hij eis te 35,7 d. „Het is daar een heel moeilijk kruispunt, de politie wist er ook geen raad mee" probeerde verd. nog eens. Uitspraak 25,5 d. Verd. J. V. d. S te Middelharnis had zijn vrachtwagen geparkeerd aan de Westzijde van de Voorstraat Het ver keer zou zijn gehinderd en twee op de parkeerstrook staande auto's zouden zijn ingesloten. Verd. verklaarde dat hij toen de parkeerruimte voor zijn woning bezet bleek zijn vrachtwagen naast zijn ei gen personenauta had geparkeerd. Hij vroeg zich af of het dan persé verplicht is op de strook achter de bomen te par keren. Dit bleek niet door het bord te zijn aangegeven. Get. wm. B. bevestigde dat verd. twee auto's had ingesloten. De Off. was over tuigd dat verd. niet op de goede manier heeft geparkeerd en eiste 10,2 d. Verd. zei een andere strafmaat te heb ben verwacht: „Schuldig zonder toepas sing van straf." Verd. W. B. te Delft had de boete a 75,die hem was opgelegd nadat Iiij op de kruising Prov.weg Sohaapsweg bij den Bonamel geen voorrang verleende waardoor een botsing ontstond zonder meer kunnen voldoen maar vrijdag morgen verklaarde hy ter zitting de be hoefte te hebben gehad vanuit Epe naar 'Sommelsdijk te komen om over deze kruising een waarschuwend woord te laten horen. Verd. had, komend uit de richting Ooltgensplaat geen voorrang verleend aan een op de Rijksweg na derende Fiat 500. Bij de botsing deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Verd. wees op de zeer gevaarlijke situa tie en toonde een hierover verschenen artikel in de autokampioen. Primair zullen de barden die het uitzicht be lemmeren moeten worden veranderd of verzet. Verd. had serieus de veilig heid van zijn medeweggebruikers op het oog, wat door de kantonrechter Mr. Naayen werd gehonoreerd met 25, waardoor zijn boete tot 50,werd ge reduceerd. Verd. verklaarde een ooghoogte van 1.15 m. te hebben; de borden zijn 1 m. hoog, zodat er slechts enkele centime ters overschieten waardoor men het verkeer moet waarnemen. Bovendien was de middenstrook hoog begroeid en verd. verklaarde dat de naderende auto achter dit alles was schuilgegaan. „Het was een kleine Fiat 500 maar het had een snelle Porsche kunnen zijn, dat zou het minder goed zijn afgelopen" be greep verd. Hij vond de situatie daar zo gevaarlijk dat hij eerst nog voor de kruising was gestopt. „Bent u wel eens erg gehaast" infor meerde Z.E. „Zoals elke vertegenwoordiger, wel eens gehaast maar zeker niet over haast" antwoordde verd. Hij hield het erop dat de borden van de midden strook dienen te worden verplaatst. De Off. zocht de oorzaak van de vele ongelukken in de geringe gewenning aan het drukke verkeer. Hij vond de situatie daar niet ideaal maar de over stekers zijn ten allen tijde fout. Hij maande tot een uiterste voorzichtigheid en eiste 75,15 dgn. „Ik had die 75,ook gelijk kunnen betalen, maar ik ben naar hier gekomen om te trachten in de situatie daar ver andering te brengen" verklaarde verd. „De put wordt gedempt als het kalf verdronken is" betreurde Z.E. Uit spraak 50,—, 10 d. Niet bewezen Verd. A. N. te Ooltgensplaat was tenlas- tegelegd dat hij aan de op het Fort te Ooltgensplaat grazende schapen de no dige verzorging had onthouden. Verd. zou zieke dieren zonder verzorging heb ben achter gelaten. Verd. ontkende ten zeerste. Enkele lammeren hadden geen bijvoer willen eten en hadden diarrhee. „Dan is het meestal in 2 dagen beslist" verzekerde verd. „Waarom hebt u dan de veearts niet geroepen" verbaasde zich Z.E. „Die komt niet meer omdat er werke lijk niets meer aan te doen is, je kunt de beesten enkel nog drinken geven en van tijd tot tijd verleggen" aldus verd. die dit met een brief van de veearts en een krantenbericht staafde. „Ik heb al jaren en jaren schapen, ik kwam en kele keren per dag op het Fort en ik heb ze de beste verzorging gegeven" hield verd. vol. „Als ze toch niet genezen kun je ze dan niet beter afmaken?'" informeerde de rechter. „Je gaat een beest zo maar niet do den, het brengt ook niets op" antwoord de verd. Gehoord werd get. A. D. gemeente werkman te O. Get. verklaarde een ziek schaap driemaal per dag water te heb ben gegeven, na drie dagen was het ge storven. „Verd. N. kwam veel op het fort" verklaarde hij desgevraagd. „Er gaat niks vanaf, weer of geen weer, ik kwam er altijd 2 keer per dag" bevestigde verd. Get. J. de V. te O. werd eveneens ge hoord. Hij verklaarde een nog levend schaap bij de doden te hebben zien lig gen. Ze zouden door de Gekro worden weggebracht. Verder had get. niets op de verzorging aan te merken. Verd. zei niet te hebben geweten dat het schaap leefde. De Off. vond het teniaste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak waarmee de rechter accoord ging. Boffer Verd. J. P. B. S. te Rotterdam was te Stellendam verbaliseerd toen hij op de motor reed zonder een rijbewijs te bezitten. „Klopt" gaf verd. toe. „Dat zit niet zo best" fronste de rech ter die las dat verd. ook te Rotterdam hetzelfde feit had gepleegd. Verd. kon nu het rijbewijs tonen. „Daar boft u mee anders hadden we uit een heel ander vaatje getapt" ver zekerde hem de rechter. Eis en uit spraak 50,10 dagen. Op de Oosterweg te Ouddorp was verd. G. M. V. d. N. te Melissant verbaliseerd omdat het voorlicht van zijn brommer niet brandde. „Ik ben niet eens aangehouden ik stopte uit mezelf; er bleek een draadje los te zijn gegaan, wat ik gelijk kon re pareren" verklaarde verd. Hij had niet direct toen het licht uitviel kunnen stoppen omdat anderen achter op hem zouden zijn gereden. Eis en uit spraak 7,50, 2 d. Verd. L. P. O. te Sommelsdijk had scooter gereden zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Verd. zei een volledig rijbewijs te hebben, het was echter verlopen. Voor hij de scoo ter kocht had hij het ter verlenging op gestuurd maar had het niet tijdig terug ontvangen. Eis en uitspraak 10,2 d. Verd. W. D. te Ooltgensplaat had rij dend op zijn brommer komend uit de Brandewijnstraat op de kruising met de Kerksingel geen voorrang aan een naderende auto verleend waardoor een botsing was ontstaan. Verd. had gedacht dat hij voorrang had als rechtdoorgaand verkeer op één weg. „U kruiste de rijrichting van de auto" probeerde hem de Off. te overtuigen, maar verd. was niet van zijn mening af te brengen. „Ik hoop dat u niet zo blijft denken want dan kunt u de benenwagen ge bruiken, op een zebrapad heb je als voetganger altijd voorrang" waar schuwde de Off. Verd. gaf geen krimp, hij vroeg de rechter zich ter plaatse te overtuigen maar deze vond geen noodzaak aanwe zig. „Ik heb mijn rijbewijs dus het zit wel goed" maakte verd. bekend. „Als er dan geen mens is die verd. kan overtuigen moet hij dat rijbewijs maar kwijtraken", vond de Off. Hij eis te 35,7 d. „Het is daar een heel moeilijk kruispunt, de politie wist er ook geen raad mee" probeerde verd. nog eens. Uitspraak 25,5 d. Verd. J. V. d. S te Middelharnis had zijn vrachtwagen geparkeerd aan de Westzijde van de Voorstraat Het ver keer zou zijn gehinderd en twee op de parkeerstrook staande auto's zouden zijn ingesloten. Verd. verklaarde dat hij toen de parkeerruimte voor zijn woning bezet bleek zijn vrachtwagen naast zijn ei gen personenauta had geparkeerd. Hij vroeg zich af of het dan persé verplicht is op de strook achter de bomen te par keren. Dit bleek niet door het bord te zijn aangegeven. Get. wm. B. bevestigde dat verd. twee auto's had ingesloten. De Off. was over tuigd dat verd. niet op de goede manier heeft geparkeerd en eiste 10,2 d. Verd. zei een andere strafmaat te heb ben verwacht: „Schuldig zonder toepas sing van straf." Op hellend vlak Verd. A. S. te Dinteloord was in zijn auto in kennelijke staat aangetroffen op de Galatheesedijk. Verd. bleek kort te voren een boete te hebben gehad voor hetzelfde feit. „Dit zit niet goed" fronste de rech ter, waarmee verd. het roerend eens was. Z.E. begreep dat er een psychologi sche kwestie achter zit, verd. is teleur gesteld in zijn huiselijke omstandighe den. Hij wil graag als de dominerende figuur optreden; de kinderen ontwors telen zich daar echter aan. Nu komt u in cafe's waar u wel de dominerende figuur kunt zijn" bestrafte Z.E., die verd. ernstig waarschuwde zich tegen deze drang met alle krachten te verzet ten. Het is funest voor u en uw zaak en velen voor u gingen aan drankmisbruik ten gronde. Ook de Off. waarschuwde verd. te waken dat zijn drankmisbruik niet leidt tot algehele ondergang en eiste f 50, 10 dagen, met 3 d. v.w. hechtenis en een proeftijd van twee jaar, verd. was be reid zich onder toezicht te stellen van het consultatiebureau voor alcoholisten. R.: „Dit moet te vuur en te zwaard worden bestreden, er moet bij u een flinke stok achter de deur!" Uitspraak conform. Gebouwd zonder vergunning Verd. B. B. te Middelharnis had ach ter zijn woning in de Berkenlaan een garage gebouwd zonder hiervoor van b. en w. vergunning te hebben. „Dat klopt gedeeltelijk" gaf verd. toe. Hij diste een lang verhaal op, al 10 jaar geleden had hij een schuurtje gezet, dat alles om zijn drie spruiten van de nieuwbouw weg te houden. „Het schuurtje is met uw gezin mee gegroeid als kool" begreep Z.E.. Verd. zei indertijd toestemming te hebben gevraagd aan iemand van de woningbouwvereniging. Nu had zijn jongste zoon een auto gekocht en was het schuurtje een garage geworden. „Bij de woningbouwvereniging bent u aan het verkeerde adres" gaf Z.E. te kennen. Off.: „We luisteren naar u met ge spannen aandacht, het is verfrissend te horen hoe de welvaart stijgt; bij u is de welvaart nu op zijn hoogste punt nu het schuurtje garage moet worden. Ik zou haast maken met mijn verzoek", raadde de off. Eis 30,—, 6 dagen. „Dan zit ik liever 6 dagen" vond verd. „Als je een auto kunt kopen, kun je ook 30,betalen" gaf de rechter hem na. Uitspraak conform. Ook verd. G. J. v. S. te Middelharnis had zonder vergunning een hou ten garage geplaatst. „U leeft in de ambtelijke sfeer en wist dat u vergun ning nodig had" verweet hem de rech ter. Verd. had inmiddels vergunning ge vraagd; het werd gezien als het paard achter de wagen spannen. Eis en uit spraak 40,8 dagen. Op de Prov. weg bij Goeree was verd. A. C. den E. als gem. trad op de heer s van Kampenhout met zijn fiets links af geslagen toen een auto naderde. Bij de botsing was verd. flink gewond ge raakt. Verd. is al 75 jaar, hij is wat stijvig en komt thans helemaal niet meer op de fiets vertelde gem. De Off. vond het een wonder dat verd. er nog zo goed is af gekomen. Gem. deelde mee dat verd. al 359,10 uit eigen zak heeft betaaM. Eis 25, 5 dagen. Uitspraak 20,4 dagen. Verd. P. P. te Oude Tonge had P. J. D. opdracht gegeven met een vrachtwagen te rijden zonder in het bezit te zijn van een rijbevdjs. De heer v. K. trad als gem. op. Verd. beriep zich op art. 101; de wagen moet een 20 km. bord hebben gevoerd en voor het besturen daarvan is geen rijbewijs nodig. Dit bleek niet in het verbaal te zijn vermeld en ter nader onderzoek werd de zaak aangehouden. In het akkerbouwbedrijf komen re gelmatig reparaties aan werktuigen voor, die men op het bedrijf zelf moet kunnen verrichten teneinde belangrijke stagnatie te voorkomen. Op deze repa raties gericht organiseert de Ver. voor bedrijfsvoorlichting Goeree-Overflak- kee een lascursus die in de a.s. herfst en winter, gedurende een half jaar op za terdagmorgen gehouden zal worden. De kosten bedragen 150,per deelne mer. Aanmeldingen voor deelname voor zaterdag 18 sept. a.s. aan de heer P. Le- suis, Langeweg 94, Middelharnis. door D. Menkens-van der Spiegel Copyright J. J. Groen Zn. N.V. 45 O ja, die laatsten zitten nu in zak en as, omdat de rentestandaard daalt en, naar men zegt, aan de voor-oor!ogse gelijk zal worden, maar hoe lang hebben ze nu al genoten van de idioot lage levens- middelenprijzen? Zij, die het weten kunnen, zeggen dat de prijzen van de meeste artikelen voor de oorlog hoger waren dan nu, terwijl alle inkomens ge stegen zijn. Toen was er in elk geval niet die moordende concurrentie, toen werd een winkelier niet gedwongen zijn waren zonder voordeel of met schade van de hand te doen. Wie trek ken daar profijt van? De lui met vaste inkomens, al degenen, die niet meer dan tien a twintig procent gekort zijn. Als dat mensen van de wereld zijn, laat ik het staan, maar er zijn ook veel trouwe kerkgangers onder die bevoordeelden en wat doen ze? Ze klagen precies even hard als zij, die werkelijk te klagen hebben en ze bezuinigen, ja, dat doen ze. Bij alle koopjes staan ze met d'r neus vooraan, ze helpen mee de mid denstand vermoorden, ze steunen het grootkapitaal, dat de mogelijkheid schept, winkelpaleizen te bouwen en anderen uit te mergelen. Dat die goed kope winkeliers met hun lage prijzen door hun geweldige afzet toch kans zien ten koste van hun medemensen rijk te worden, wat deert het de kopers, die er voordeel van trekken? Het is een jacht naar winst en naar macht, die de we reld kapot maakt en daar doet het zout der aarde hard aan mee". Voorzitter, moet je nu je hamer niet met kracht doen neerkomen? Meyering voelt wel, wat er van hem verwacht wordt, maar hij mag die jon gen. „Neem nu eens het christelijk onder wijs", gaat Koos voort, kalmer nu, meer verzekerd van zichzelf. „Als er iets is, waarvoor de christenen vroeger een milde hand hadden, was het daarvoor. En nu? Het rijk betaalt alles of bijna alles en wat doen de achtbare leden der vele schoolverenigingen? Hoegenaamd niets. Ze nemen leerkrachten aan, die ze het volle werk laten doen voor min der dan het halve loon. Tot zo iets moest een christen zich niet verlagen. En, om maar eens dicht bij huis te blijven, wat doen de grote kwekers en boeren, die regeringssteun krijgen? Doen ze iets voor hun kleinere collega's die overgeslagen worden? Welnee! Ze hebben ineens schreeuwend gebrek aan „Daarmee bekent u schuld" repliceer de Z.E. die conform de eis uitsprak. een nieuw huis of aan een auto. Als in later tijd iemand niet meer weet, welke de crisisjaren waren, moet hij onze streek maar eens doortrekken. Hij ziet dan huizen van 1933, 1934, 1935. Ze zijn ook nog zo dom, de jaartallen in grote letters van hun daken te verkondigen. Ik ben niet zo thuis in de Schrift als onze inleider, maar ik weet dat er er gens staat: Mijn volk gaat verloren, omdat het geen kennis heeft. Ik geloof dat dat woord goed kan worden toege past op deze tijd. 'Wie durft ze aan, die lui, die leven van eens anders ellende? Wie kan ze aan? Wat wordt ons van de preekstoelen verkondigd? Geduld, lijd zaamheid, er wordt ons gewezen op de eeuwigheid, alsof we geen raad nodig hebben, om de tijd door te komen. Wat geft het iemand, die van gebrek dreigt om te komen, of hem verteld wordt, dat het in de hemel zo heerlijk is? Zij, die met zulke woorden schermen, moesten liever de hand aan de ploeg slaan. Waarom hebben de dominees zo weinig succes met al hun preken? Omdat ze een leer verkondigen, waarnaar ze zelf niet trachten te leven". Meyering heeft enige aantekeningen gemaakt, maar nu verwisselt hij het potlood voor de hamer. Dat kan hij niet door laten gaan. „Och, voorzitter, nog een paar minu ten. Ik ben zó klaar. Ik wou enkel nog even aantonen, dat zij, de dominees, ook behoren tot hen, die voordeel trekken Vrijdagavond heeft onder zeer grote belangstelling de plechtige overdracht plaats gehad van de nieuwe Chr. Geref. kerk te Zierikzee door de bouwcommis sie aan de kerkeraad. Er waren met de leden tal van afgevaardigden van de genabuurde kerken en van de classis Middelburg; architect de Heer en de aannemers (die we alle in een vorig nummer hebben opgesomd); vertegen woordigers van het nationaal rampen fonds, deputaten kerkbouw aangelegen heden, wnd. burg. Koevoets en wethou ders, de predikanten ds. v. d. Ent van Middelharnis, ds. v. d. Molen, ds. Wes- terink en de toek. predikant ds. Op den Velde. Ook mevr. v. d. Klis was aan wezig. Voorts vertegenwoordigers van pi. kerken, afgevaardigden van de Rooms Kath. kerk en van het Leger des Heils. De leiding berustte bij de praeses van de kerkeraad, de heer J. C. Spaans. Geopend werd met het zingen van Ps. 121 1, gebed en het lezen van Ps. 84. Na een welkomstwoord culmineerde de toespraak van de heer Spaans in de woorden uit de voorgelezen Psalm: „Hoe lieflijk zijn Uwe woningen, o Hee- re der Heirscharen". Namens de bouwcommissie droeg de heer S. de Vlieger de kerk aan de ker keraad over. Hij gaf vooraf een over zicht van het werk van de commissie die op 7 maart 1958 de eerste vergade ring hield. Toen had men nog het voor nemen de oude kerk te restaureren, waarvoor architect de Heer te Rotter dam een berekening van de kosten moest maken. De kerk bleek in zulk een deplorabele toestand te zijn, mede door verzakkingen door de ramp in febr. 1953 ontstaan, dat het herstel op 316.000,werd geraamd. Gezien deze hoge kosten werd nieuwbouw overwo gen en daartoe ook besloten, mede om- De gemeenteraad van Melissant heeft in de vrijdagavond j.l. gehouden verga dering uitvoerig gesproken over de voorstellen m.b.t. indeling, b^eer en gebruik van de algemene begraafplaats en instructies voor de grafdelver. Bur gemeester Bos die de vergadering pre sideerde wees op de wenselijkheid dat op de begraafplaats regelend wordt op getreden waardoor een zekere regel maat wordt bereikt. De heer Hakken- brak signaleerde een gevolg dat hij minder wenselijk vond n.1. dat men te- geiyk bij het overlijden! mioet weten waar de overledene begraven moet worden, of waar liggende stenen zijn toegestaan of waar staande, of op de al gemene begraafplaats maar later mag men dan geen steen oprichten. De raad machtigde b. en w. regelend op te treden teneinde een zekere regel maat te verkrijgen. Uiteraard zullen persoonlijke wensen in acht worden ge nomen en blijven bestaande stenen on aangeroerd. Door de nieuwe verorde ning wordt een eind gemaakt aan de verouderde klasse-indeling. Er worden nu vakken gemaakt met koopgraven, huurgraven en een algemene begraaf plaats. De beide eerste vakken worden weer verdeeld in vakken voor graven met liggende en staande zerken. Op graven op de alg. begraafplaats mogen geen zerken worden geplaatst. De raad vond een uitgebreide en ge degen voorlichting aan bedienaars en bij het aangeven van een overlijden dringende noodzaak teneinde teleur stellingen te voorkomen. Voor een en ander zal worden zorggedragen. Medegedeeld werd dat op verzoek van het gemeentebestuur van Stellen dam en na gepleegd overleg met en on der instemming van b. en w. de ge meente-secretaris vanaf 13 sept. tot de datum van ingang der gemeentelijke herindeling als waarnemend secretaris der gemeente Stellendam zal optreden. Tussen de gemeentebesturen is een re geling getroffen volgens welke de ge meente Melissant een vergoeding zal van de malaise en dat er daarom geen kracht van ze kan uitgaan". Een ontevreden gemompel brengt op nieuw de hamer in beweging, maar Koos laat zich niet meer weerhouden. Zijn stem slaat over, als hij het uitschreeuwt „Ja, ze zijn gekort, hè? Hoeveel? Tien' procent? Twintig? En met hoeveel heb ben ze hun dagelijkse uitgaven ver minderd? En wat doen ze voor degenen, die ondergaan in zorgen en gebrek? Een collecte aanbevelen en een gebed? Zijn er geen domines, die met een lezing het hele land doortrekken, er honderden mee verdienen, en ondertussen hun ge meente verwaarlozen? Zijn er niet, die met boeken-schrijven hun zak spekken en vergeten hun zieken te bezoeken? Nee, ik ben niet persoonlijk en ik laat me door geen honderd hamers over donderen, ik zeg de waarheid. In de stad leven en sterven er duizenden, die nooit een dominee over hun drempel zagen komen. Ik wou vragen, wat kan je verwachten van een christenheid, die door zulke leiders...." Sterke armen drukken hem op zijn plaats, een hand wordt op zijn mond ge legd, de hamer klopt nijdig een scherp dreigement. „Bezin je, Koster! Zulke woorden passen niet in een vergadering als de onze. Je spreekt wartaal. Je schijnt je zelf niet te zijn vanavond en zult je morgen schamen over wat je nu gezegd hebt". dat het Rampenfonds een bedrag van 215.000,— had toegezegd. De heer de Vlieger gaf een overzicht van de financiering, de gemeente staat voor een lening van 450.000,spr. had het volle vertrouwen dat de leden met hun bijdragen voor rente en aflos sing zullen zorgdragen. Over de bouw zelf had spreker alle lof; er was een pracht stuk werk ge leverd. Hij dankte de Vrouwenver eniging voor de installatie van de ker keraadskamer, de knapenvereniging voor bijdragen door inzameling oud pa pier en architect de Heer voor het ge schenk van de kleine klok. De klokken zullen zondags door de jeugd der ge meente met de hand worden geluid. Zich richtend tot de kerkeraad zei spreker, dat de taak van de commissie was volbracht. Hij stond stil bij de tij dens de bouwperiode overleden ds. v. d. Klis en br. J. Quant. Door gezamen lijke inspanning was het doel bereikt en het centrum gebouwd waarin de ge meente samenkomt. Hij hoopte dat dit zal mogen zijn tot de dag, waarop de Heere Jezus wederkomt. De praeses van de kerkeraad aan vaardde met een hartelijk dankwoord aan de commissie het kerkgbouw. Hij dankte de architect, de aannemers, de opzichter en allen die er aan hadden meegewerkt. Het Rampenfonds werd dank gebracht voor de Koninklijke gift van 215.000,de Vrouwenvereniging voor de inrichting van de kerkeraads kamer en de Knapenvereniging die 1000,had bijeengebracht voor een klok; ook dankte hij voor het antepen- dum op de preekstoel met Christus monogram. God schonk ons dit mooie gebouw, eindigde spreker, laten wij in Hem eindigen. De gemeente zong daar op: U alleen, U loven wij. Daarna volg de koorzang, welke zang deze avond betalen voor de uren dat de secretaris aan zijn werk te Melissant wordt ont trokken. „Jammer dat de secretarie gedeelte lijk de gemeente gaat verlaten" vond de heer Prins, anderzijds deed het spreker goed dat de gemeente Stellendam zo veel vertrouwen in de secretaris stelt, waarom hij de heer van Dijke namens de raad gelukwenste met zijn „promo tie". De verdere voorstellen w.o. het voor stel tot beschikbaarstelling van een be drag a 827,voor het veranderen van twee raamkozijnen in de woningwetwo ning Nieuweweg 1 vonden geen bespre king. De huur van de woning zal ge durende dertien jaar met lO»/» van de werkelijke kosten worden verhoogd. Intrekiüng raa^besluit Op 19 febr. 1965 besloot de raad een bedrag van 895,10 beschikbaar te stel len wegens verhoging-achteraf van de koopsom van het in 1962 door M. Wie laard aan de gemeente verkochte erf- pachtsrecht van een perceel grond. Ged. St. hebben medegedeeld, dat zij verschillende bedenkingen tegen dat besluit hebben en zij verzoeken dan ook het in te trekken. B. en w. menen, dat tegen de naar voren gebrachte bezwaren geen zoda nige argumenten kunnen worden aan gevoerd dat van een beroep tegen een besluit tot weigering van de goedkeu ring resultaat valt te verwachten, zodat op hun voorstel de raad tot intrekking van het betreffende raadsbesluit be sloot. Kerkdienst. Ds. P. Blok hoopt don derdagavond te 7.00 uur voor de Ger. Gem alhier voor te gaan. De betaling der zitplaatsgelden heeft plaats op don derdag 23 sept. tussen 7 en 8 uur in de consistorie. Koos heeft zich losgerukt, is al bij de deur. „Koster!" „Stik", is Kosters laatste woord. Dan holt hij naar huis. XXI Vrijdagmiddag. Het is wonderdruk in de winkel van Koster en het duurt wonderlang eer de klanten klaar zijn. Wanneer er zoveel centen werden verdiend als woorden gesproken, zou het een zeer gelukkige dag zijn. Dat is het evenwel niet. Koster is vandaag het liefst alleen met zijn klanten. Eerstens moet hij zich dan te zeer reppen, om veel antwoord te kunnen geven, en ten andere behoeft Tonny dan niet mee te luisteren. Zijn oren kurmen er beter tegen dan de ha re, meent hij. Zelf schijnt ze daar an ders over te denken. Het huishoudelijk werk, dat anders bijna haar gehele vrijdag vult, is 's middags om drie uur al klaar. Geen nood. Vader heeft nog iets voor haar te doen. Weet ze wel, dat die rookworst er al veertien dagen staat Nu het vriest, zal er mogelijk beter van verkocht worden, maar dan moet ze er appetijtelijk uitzien. Of een worst iet wat gerimpeld is, dat hindert niet. Ieder weet, dat het indrogen alleen schadelijk is voor de verkoper, maar o wee, als het vel één wit stippelt je vertoont. Dan heet ze beschimmeld. afwisselend medewerking bood. Weth. Koevoets complimenteerde na- mens het gemeentebestuur. Hij sprafe zijn diep respect uit, dat de gemeente zoveel offers had gebracht om dit fraaie kerkgebouw tot stand te brengen. Architect de Heer gaf een kort over- zicht hoe het ontwerp tot stand was ge. komen. Hij dankte aannemers, bouwers en opzichters en ook de kerkeraad voor de prettige samenwerking en hoopte dat 's Heeren zegen op dit huis des ge. beds zou rusten en het zou dienen tot uitbreiding van Zijn koninkrijk. Ds. J. H. Nawijn (Ger. predt.) bracht felicitaties over namens de andere kerkgenootschappen. Wij geloven sa men in één Heer en één Heiland aldus deze spreker, waarom de kerken een bijdrage willen leveren als wandversie- ring voor de kerkeraadskamer met het Christus-symbool in de vorm van een vis (ICHTUS) Plaatsing kanselbijbel Gezongen werd daarna Ps. 119 45-47 en 53in de de tussenzang droegen twee jongelui de kanselbijbel de kerk binnen en legden die op de kansel. De consulent ds. Westerink opende op plechtige wijze de Bijbel en las een gedeelte uit Openb. 22, naar aanleiding waarvan hij ook een kort woord spralt, Het Woord Gods maakt de kerk tot Kerk aldus spreker, het ligt open voor dreiging en beloften. Het dringt tot iiet maken van ernst en vraagt van de ge- meente bidden en worstelen aan de ge- nadetroon. Slotwoord ds. Op den Velde Ds. Op den Velde sprak het slotwoord naar aanleiding van Exodus 20 24b: „aan alle plaats, waar Ik Mijns Naams gedachtenis stichten zal, zal Ik tot u komen èn zal u zegenen". Spreker bracht dit Schriftwoord toepasselijlj over. Wanneer hier gedachtenis gesticht wordt aan de Naam des Heeren zal Hij komen en ons zegenen, dan wordt het een Bethel. Spreker legde de verant woordelijkheid op de gemeente, dat er een gelovig buigen zou zijn voor God in Christus, opdat er een ontmoeting zal komen tussen Hem en Zijn volk en de Naam des Heeren gedachtenis zal wor den gesticht in geloof. De slotzang was Ps. 33 11. De Flakkeese vrachtwagenchauffeurs voor wie het spoorzoeken een vrijwel dagelijkse bezigheid is hebben zaterdag middag hun kennis in praktijk kunnen brengen. De ohauffeursvereniging Flak- kee organiseerde n.I. een puzzelrit voor vrachtwagens, waaraan door 25 be roepschauffeurs werd deelgenomen. Aan de finish by Hotel Zaaier te Mid delharnis -wachtte de beste puzzelpiet een waardevolle trofee, de wisselbeker die door de vereniging beschikbaar was gesteld en voor de eerste maal werd uitgegeven. Zwaar grommend gingen ze 's mid dags half drie in de Doetinchemsestraat te Middelharnis van start. Er moest 34 km. gereden worden en de rit zou plm. 2.00 uur duren. Al puzzelend reed men door Middelharnis, Sommelsdijk naar Nieuwe Tonge, Battenoord, via Herkingen, Dirksland terug naar des fi nish bij café Zaayer. De organisatoren hebben het de deelnemers niet gemak kelijk gemaakt. Dit blijkt wel uit het feit dat sommigen 100 km. gereden had den en een kolossaal aantal strafpunten opliepen. Er moesten 7 controleposten worden gepasseerd waaronder één zelf bediening daar men zelf een stempel op eigen formulier moest drukken. Prijsuitreikliig De voorzitter de heer P. v. d. Gijze reikte 's avonds de prijzen uit. De wis selbeker werd gewonnen door D. Saar loos Oude Tonge, chauffeur bij fa Vis been. Zijn vrouw was bij rijdster. Aan tal strafpunten 63. Tweede werd D. Peeman Jzn. te Mid delharnis 64 pnt., bijrijder A. Jongejan, Derde werd S. de Graaf, den Bommel, chauff. van Reyen,, ook met zijn vrouw als bijrijdster, 73 strafpunten. Met 77 strafpunten werd B. Abramjan te Som melsdijk, chauff. T. V. d. Doel vierde. W. Kievit was bijrijder; Vijfde werd G. Mackloet met D. Verbrugge als bijrij der, 78 strafpunten. Namens de deelnemers worden de eigenaars van de transportbedrijven dank gezegd voor het belangeloos be schikbaar stellen van hun wagens. 't Valt niet mee, zulk treuzelwerk op een dag als deze. Een flanellen lapje in slaolie drenken, het uitknijpen, daar mee de worst afwrijven, met een ander doekje er nog eens overheen.Ze zal niet veel aan Koos te vertellen hebben vanavond. De huisbel! Wat nu? Nog visite ook? En moeder is zo druk.Dominee De Ridder ziet ze, als ze de deur opentrekt. „Of hij vader kan spreken?" De Ridder, niet Bolderman, flitst het door haar denken. Ze laat hem in de woonkamer. „Ik zou graag je vader onder vier ogen spreken, Tonny!" „Dat kan, dominee! We zullen zorgen, dat u niet gestoord, wordt. We stoken tegenwoordig maar in twee kamers, ziet u! In de zitkamer van de dames en in deze". Zo, dat weet hij alvast. Geen centrale verwarming, zoals in zijn pastorie. Ze haast zich niet al te hard om haar va der te waarschuwen, praat even met moeder. „Ik kan toch niet midden tussen al die vrouwen roepen: hier is de dominee?" „Och, ga maar. Je vader zal hem al wel gezien hebben." En die vrouwen ook, denkt moeder er bij. Wat geeft het? Je moest er toch door. Wacht, ze zal meegaan, meehelpen. Hoe gauwer de winkel leeg, hoe beter. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2