EIUVriDEII-IIIEUWS IJs en ijs is twee r Uw nieuws in onze kiM Nieuwe Chr. Geref. Kerk te Zierikzee heden vrijdagavond in gebruik Piaatselljlc nieuws Nieuws uit Zeeland Spoedeisende raad St. Annaland in verband met dijlival Van onze adverteerders 3e blad Vrijdag 10 september 1965 No. 3418 BUITENLAND START ARJOS zaterdag 18 sept, 7.30 uur nam. in Jeugdhaven, Middelharnis. KOM START ARJOS spreker: de heer S. Silvis oud-landelijk voorz. van de Arjos KOMSS '-\ START ARJOS Onderwerp: „WAAROM A.R.?" KOMl START ARJOS MOOIE POLITIEKE FILMS KOM!! START ARJOS ben je jong, leef dan ook politiek mee!! KOM!! START ARJOS lEDEB WELKOM!! KOM!! India - Pakistan Een locaal conflict is bezig uit te groeien tot een complete oorlog. Vorige ,veek woensdag hebben Pakistaanse troepen de bestandslijn in het Indiase jeel van Kasjmir overschreden. Daar na zijn hevige gevechten uitgebrolcen tussen troepen uit Pakistan en India, waarbij van weerszijden tanks en vlieg tuigen werden ingeschakeld. De situatie ,vas aanvankelijk bijzonder verward, de [)eriehten over militaire successen en verliezen spraken elkaar tegen. Tenslot te is een gedeelte van het Indiase leger je grens met West-Pakistan overge- trokken „ter bescherming van de In-. diase grens". Pakistan heeft zelfs mel ding gemaakt van bombardementen cioor Indiase vliegtuigen. Daarop is voor geheel Pakistan de noodtoestand afge kondigd. Het conflict om Kasjmir heeft een lan ge voorgeschiedenis. Kasjmir, een ge bied met een overwegend mohamme daanse bevolking, is in de vorige eeuw door agenten van de Britse Oostindi- sche Compagnie verkocht aan een prins die tot de hindoes behoorde. In 1947 ftierd het voormalige Brits-Indië zelf standig en gesplitst in India en Paki stan. In Kasjmir was toen fel verzet tegen de dictatuur van de toen rege rende vorst, die echter door India werd gesteund, en zijn land onder Indiase in vloed bracht. Sinds die tijd zijn zowel Pakistan als India bezig aan het touwtrekken om Kasjmir. India zegt als enige het recht te hebben op dit omstreden gebied; Pa kistan heeft voor zijn aanspraken op Kasjmir de steun van China gezocht en gevonden. Dat laatste is bedenkelijk, wanneer men overweegt dat de verhouding tus sen China en India de laatste tijd zeer verslechterd is Merkwaardig is dat In dia, een van de voornaamste „niet-ge- bonden" landen, zowel de sympathie van Rusland als van Amerika geniet. Weliswaar hebben deze twee landen, evenals Engeland geen officieel stand punt in dit conflict ingenomen, maar liet is wel duidelijk dat zij allen de oorzaak min of meer bij Pakistan zoe ken. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties is reeds enkele malen bij eengeweest om de toestand te bespre ken. De vertegenwoordigers van de be trokken landen namen in hun uitleg voor de raad zulke onverzoenlijke stand punten in, dat overeenstemming of zelfs een staken van de vijandelijkheden tot de onmogelijkheden schijnt te behoren. Intussen heeft de Veiligheidsraad, op voorstel van de zes' niet-permanente le den toch beide partijen opgeroepen, hun strijdkrachten terug te trekken. De secretaris-generaal Oe Thant kreeg vol ledig mandaat om alles in het werk te stellen teneinde uitbreiding van het conflict te voorkomen. Daags daarna is Thant zelf naar de betrokken landen gegaan ona zich op de hoogte te stellen en zo mogelijk bemid delend op te treden. Op dit ogenblik kunnen we nog niets zeggen over de re sultaten van zijn bezoek, al ziet het er niet naar uit dat hij veel verandering in de ernstige situatie zal kunnen bren gen. Het gaat nauwelijks meer om het omstreden gebied van Kasjmir, het ou de conflict tussen India en Pakistan moet worden uitgevochten. Pakistan heeft grensgevechten willen uitlokken. India heeft met een totale oorlog geant woord. Voor Pakistan moet dat een te genvaller zijn, omdat het nooit bestand is tegen het beter geoefende en veel grotere leger van India. Het enige lichtpunt is voorlopig dat Rusland aan de kant van het Westen Wijkt te staan. Dat kan misschien Chi na weerhouden van al te drastische maatregelen en dat kan misschien ook de Verenigde Naties in staat stellen, zo nodig eensgezind op te treden. Albert Schweitzer De Duitse theoloog, filosoof, medicus en musicus Dr. Albert Schweitzer is za terdagavond in zijn ziekenhuis te Lam- De heer A. J. A. Leadens heropend© nieuwe zaak in groenten en fruit. Woensdagmorgen heeft de heer A. J. A. Leijdens zijn nieuwe zaak in groen ten en fruit aan de Wilhelminastraat 2, te Ooltgensplaat geopend. Het pand aan de Molendijk, dat tot en met dinsdag als verkoop- en woonruimte diende staat op het saneringsplan en mitsdien tnoest de heer Leijdens uitzien naar een ander pand. Via de Woningbouwvereni ging en B. en w. werd hem de voor- Matige zuivelhandel van de heer G. de Vos toegewezen. Nadat een en ander eerst in het kader van het uitgestelde onderhoudswerk werd opgeknapt en vernieuwd, nam de f am. Leijdens woensdag de zaak in gebruik. De groot ste nieuwe aanwinst is een koelkast, waarin fruit, groenten, likeuren en wij nen als vers kunnen worden bewaard. Al de produkten waaronder ook con serven, jams en soepgroenten, etc. zijn nu zeer overzichtelijk uitgestald. Een flinke etalage maakt de zaak compleet. Mogelijk, dat de heer Leijdens nu een „vaste" woning en bedrijfspand heeft gevonden. Met zijn gezin heeft hij al zeven woningen bewoond en zijn zaak in vier panden uitgeoefend. Al doende leert men. Met het leveren van prima kwaliteiten hoopt de heer Leijdens het bestaande vertrouwen te bestendigen. Wij wensen hem goede zaken. barene overleden. Hij is negentig jaar geworden. Deze encyclopedische geleer de, die publiceerde op vrijwel elk ge bied en die 'n schitterende wetenschap pelijke carrière had kunnen hebben, heeft zich vijftig jaar lang gegeven aan de inrichting en de uitbreiding van een ziekenhuis in Lambarene in Midden- Afrika. Daardoor heeft hij een interna tionale vermaardheid gekregen, die on der andere werd uitgedrukt in talrijke onderscheidingen. Zijn naam zal voor goed verbonden zijn aan het werk dat hij in donker Afrika heeft tot stand ge bracht, en het symbool blijven van op offering en menslievendheid. Over de kwaliteit van ons ijsje zijn kortgeleden enkele onvriendelijke din gen gezegd door mensen-die-het-weten- kunnen. Vindt de „gewone" consument het ijs ook niet zo best? Uit de ver hoogde consumptie zou men het niet af leiden, ook al zeggen consumptiecijfers in dit opzicht lang niet alles. Het Consumptie-ijs-besluit (Waren wet) kent verschillende soorten ijs. De benaming waarmee het ijs bijvoorbeeld op de verpakking aangeduid moet zijn, zegt al iets over de te verwachten kwa liteit, namelijk over de hoeveelheid en de soort vet die er in voor mag-moet komen. Wanneeir ijs wordt aangeduid als roomijs of melkijs of met een naam, waarin „room" of „melk" voorkomt, mag er geen ander vet in verwerkt zijn dan melkvet. Is het ijs aangeduid als „consumptie ijs" of alleen maar „ijs", dan kan het ijs met een ander vet zijn bereid, b.v. met plantevet. Dit is natuurlijk van invloed op de prijs. Roomijs bevat la'/o of meer melkvet, „melkijs" of „volle melkijs" bevat ten minste 3'°/o melkvet. Niet alleen de aard en hoeveelheid vet zijn van invloed op de smaak en struk- tuur van het ijs; ook de aard en hoe veelheid bindmiddelen en smaakstof en het suikergehalte spelen een rol. U zult u wel kunnen voorstellen, dat ijs waar in eieren zijn verwerkt smakelijker is dan ijs met puddingpoeder bereid, en dat ijs waarvan de vruchtensmaak af komstig is van vruchten, smakelijker is dan ijs met vruchtenessence bereid. In ons land is een aanduiding hiervan niet verplicht in sommige andere landen wel. Deze kwaliteitsverschillen kan men dus niet afleiden uit een wettelijk-ver- plichte namen, wel gewoonlijk uit de prijs. De wetgever heeft het belangrijker geacht, dat hef ijs qua samenstelling en hygiënische toestand betrouwbaar is. Daarom heeft hij als eis gesteld, dat het uit deugdelijke grondstoffen wordt bereid en zijn daartegenover enkele grondstoffen genoemd, die bij de ijsbe- reiding niet gebruikt mogen worden. Tot deze laatste behoren o.m. kleurstof fen die niet voorkomen op de lijst van in eet- en drinkwaren toegelaten kleur stoffen, kunstmatig bereide zoetstoffen (tenzij het ijs betreft, dat speciaal voor diabetici in de handel wordt gebracht) en stoffen, die bij gebruik schadelijk zijn. Op het gebied van de hygiëne zijn strenge eisen aan ons ijsje gesteld: melk of melkprodukten waarvan het ijs wordt bereid, moeten zodanig zijn ver hit, dat zij vrij zijn van ziektekiemen Alleen eieren van de kip mogen erin verwerkt worden (eendeëieren b.v. zou den salmonellabacteriën in het ijs kun nen brengen). Bacteriesoorten die een aanwijzing zouden zijn, dat men het met de hygiëne niet zo nauw heeft geno men, mogen in het ijs niet voorkomen. Om na te gaan of aan al deze eisen is voldaan, worden door de keurmeesters van de 16 Keuringsdiensten van Waren ieder jaar een groot aantal monsters ijs genomen, die dan in het laboratorium chemisch en bacteriologisch worden on derzocht. Om een goede hygiëne bij het berei den te bevorderen wordt o.m. geëist, dat de bereidingsplaats goed te ventileren, licht, helder en goed schoon te maken is en dat hij ook inderdaad goed schoon gehouden wt)rdt. De keurmeesters van de Keuringsdiensten van Waren bezoe ken regelmatig de keukens van restau rants, cafetaria's (banket)bakkerijen e.d. niet alleen om een oogje te laten gaan over de ijsbereiding, mar over de hygië nische toestand in het algemeen. Wie ijs wil gaan bereiden voor ver koop, moet in het bezit zijn van een vergunning, afgegeven door de direc teur van de Keuringsdienst van Waren, waaronder de gemeente van vestiging valt. Daardoor staat zijn bedrijf auto matisch onder controle van deze dienst. Ook bij de bereiding van consumptie ijs wordt steeds meer gebruik gemaakt van halffabrikaten, van „ijsmixen" die de fabriek aan de ijsbereider levert en die met weinig tijd, geld en grondstof fen in consumptieijs kunnen worden omgetoverd. Het spreekt vanzelf dat zo'n ijsje goedkoper kan zijn dan een ijsgerecht, dat de ijsbereider in zijn be drijf geheel zelf van verse grondstoffen maakt, nog eens extra garneert en met zorg opdient. OUDDORP Kerkdienst. A.s. zondag hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan des morgens half 10 en des avonds half 7 de heer van Vliet uit Den Haag. Uw nieuws in onze krant. Dat zegiffen we gaarne teg'en de be sturen van verenigingen en orga nisaties, tegen schoolhoofden, di recties van bedrijven en alle an deren, die geregeld nieuws heb ben te melden. Uw nieuws in onze krant. Dat kan alleen, indien u zelf een be scheiden medewerldng verleent. Stelt u ons steeds tijdig op de hoogte van bijeenkomsten, jubilea vergaderingen en andere gebeur tenissen. Wij zorgen dat uw nieuws in onze krant wordt opgre- nomen. Een kort briefje aan onze re dactie „Eilanden-nieuws". Post bus 8, Middelharnis is voldoende. Wel moeten wij erop aandringen, dat altijd duidelijk naam en adres van de afzender wordt vermeld, alsmede zo mogelijk een telefoon nummer, waaronder de afzender is te bereiken. In het komende winterseizoen dus ook uw nieuws in onze krant. MEUSSANT Kerkdienst. A.s. zaterdagavond hoopt voor de Ger. Gem. alhier te 7.30 uur voor te gaan student van Vliet uit den Haag. Dinsdag 14 sept. te 7.30 uur hoopt ds. P. Blok voor te gaan. In deze dienst voorbereiding H.A. DIRKSLAND Concert gaat niet door. Wegens on voorziene omstandigheden kon j.l. za terdag het concert van de Muz. ver. „de Hoop", Stellendam en „Amicitia" Dirksland geen doorgang vinden. Nu heeft de Muz. ver. „Amicitia" be sloten om op zaterdag 11 sept. des 's- avonds om 18.30 uur een rondgang door de gem. te maken, waarbij de jonge le den voor het eerst naar buiten optre den. OUDE TONGE Lauwertak. Dezer dagen ontving de Drumband van de Muziekvereniging „Vooruit" een mooie lauwertak, ver diend op het concours te Reeuwijk, daar zij een 1ste prijs in de 1ste afde ling behaalde. T.B.C, onderzoek. In het belang van een krachtige bestrijding der tubercu lose als volksziekte, is het noodzakelijk, dat een ieder aan het bevolkingsonder zoek op tuberculose zijn medewerking verleent. De .Stichting Tuberova' zal op vrijdag 17 sept. a.s. een zitting houden in het Wit-Gele-Kruis, Voorstraat al hier. Burgerlijke stand over augustus Geboren: Maria J. G. d.v. M. F. Dirkx en W. G. Jochems; Arend Nicolaas, z.v. D. de Vos en A. de Looze; Johanna M. W. d.v. J. de Vos en C. L. Soeteman; Aartje, d.v. J. Kreeft en A. Fluit; Elisai beth J. d.v. de Bonte en J. Jonker. Overleden: Willem M. de Vos e.v. Maatje v. d. Doel, oud 74 jaar Ary Ja cob de Lignie, wedn. van Hermine Lindhout, oud 79 jaar. Gehuwd: Adrianus Schipper en Jo hanna H. E. Buijs; Johannis C. M. van Wijk en Johanna M. A. Pollemans; Ja cob D. V. Willegen en Aaltje v. Gurp; Jan van Bergen en Adriana M. L. Pol lemans. OOLTGENSPLAAT Tuberova. Tuberova, het bureau voor t.b.c. onderzoek, is voornemens op 21, 22, 23 en 24 september a.s. weer een be zoek aan Ooltgensplaat te brengen en op 27 september te Achthuizen. Ope ningstijden te Ooltgensplaat in het Ver enigingsgebouw „Elthato", Zuid-Ach terweg 25: dinsdag 21 sept. van 19.00 - 21.30 uur, op woensdag 22 sept. van 14.00-16.30 uur en van 19.00-21.30 uur; op donderdag 23 sept. van 14.00-16.30 uur en van 1900-20.30 uur. Het bureau is op vrijdag 24 sept. open voor perso nen welke niet kunnen komen op de hierboven vermelde data, en wel van 10.00-11.30 uur en van 14.00-16.00 uur. Openingstijden te Achthuizen (gemeen- te Ooltgensplaat) in het Patronaatsge bouw: maandag 27 sept. van 14.00-16.30 uur en van 19.00-22.00 uur. Het bureau is dinsdag 28 sept. open voor personen welke niet kunnen komen op de hierbo ven vermelde data en wel van 14.00- 15.30 uur. Oproepkaarten zijn verzon den. Bewaar deze gegevens zorgvuldig. Kerkdienst. Dinsdag 14 sept. a.s des nam 7.15 uur zal voor de Oud-Geref. Gemeente voorgaan ds. J. W. Slager te Rijssen (Ov.) Zie verder de advertentie in dit nummer. BRUINISSE Behoefte aan meer zaten! Waar er te Bruinisse meer schepen zijn, dan lig plaatsen voor de schepen (z.g. zaten) in de Gemeentehaven te Bruinisse geeft dit nogal eens moeilijkheden. Uitbrei ding van het aantal zaten in de ge meentehaven is bijna een, vast punt op de agenda van de gemeenteraad. De raadsleden de Koning en Hoogerheide hebben reeds dikwijls op uitbreiding van de zaten aangedrongen. Een volgen de vergadering werden eerder genomen besluiten dan weer ingetrokken, om dat de plannen financieel niet in over eenstemming waren, met 'de te krappe Gemeentebegroting, of omdat techni sche moeilijkheden de uitvoering be lemmerden. Enige maanden geleden werd op nieuw een voorstel Hoogerheide aange nomen, om de zaten uit te breiden door het verplaatsen van palen. Dit besluit (met algemene stemmen genomen) De nieuwe Christelijk Gereformeerde kerk te Zierikzee wordt heden vrijdag 10 september in gebruik genomen^ Het nieuwe kerkgebouw staat vlak bij het oude op de hoek van de Zevengetij- straat, waar ook de ingang is. Hei is een monumentaal gebouw geworden (met toren) dat 810 zitplaatsen telt. In de oude kerk waren méér zitplaatsen; aan oppervlakte is de kerk echter minstens even groot. Voorheen was Zierikzee n.l. de enig aangewezen kerk voor de Chr. Gereformeerden, terwijl er intussen twee geïnstitueerde gemeenten zijn bij gekomen, n.l. te Kerkwerve (300 leden). Haamstede (100) en Nieuwerkerk. sta tion is geworden. De indeling Links van het gebouw is de kerke raadskamer, en een vergaderzaal die minstens 160 personen kan bevatten. Deze zaal kan in tweeën gedeeld voor de verenigingen. Boven de kerkeraads kamer is de kosterwoning gebouwd. De vloer van de kerk is geheel belegd met tegels, van Noors kwartsie (door de fa. Timmermans) de goedzittende banken zijn van prachtig mahoniehout, de mu ren en de kerkhemel zijn bekleed met een exotische houtsoort. De verlichting is ook af en aan de zijde van het litur gisch centrum zijn enkele glas-in-lood ramen (geloof, hoop en liefde) uit het oude kerkgebouw ingemetseld. Het or gel, dat nog nieuw is en gebouwd door Gebr. van Vulpen is zonder frontveran dering geplaatst en doet het in het nieu we interieur uitstekend. Nieuwbouw was noodzakelijk De bouw van deze nieuwe kerk was noodzakelijk, omdat het oude, dat 40 jaar is gebruikt, door verzalcking scheu ren vertoonde. De watersnoodramp in 1953 verergerde deze verzakking der mate dat het gebouw zelfs moest wor den gestut en nieuwbouw noodzakelijk werd. De eerste plannen (men dacht toen nog aan restauratie) waren in 1958 onder ds. M. v. d. Klis. De bouwcom missie, onder voorzitterschap van J. C. Spaans, zag toen wel in dat het nieuw bouw moest worden. Men wist van het Rampenfonds een bijdrage van 215.000 te verkrijgen, wat begrijpelijk voor de totale bouw lang niet voldoende was. De kerkbouw is tot stand gekomen naar ontwerp van architectenbureau Chr. de Heer te Rotterdam en de uit voering opgedragen aan de Aannemers Combinatie Schouwen-Duiveland en Chr. Schals. Op 16 juli 1964 werd door ouderling J. C. Spaans de eerste steen gelegd, zodat de bouw circa IV2 jaar heeft geduurd. Met ca. 70 palen is het gebouw onderheid, zoals gezegd wer den de vloeren en de doopvont in na tuursteen gereed gemaakt door de firma Timmermans; de verlichting door fa. Lievense te Nieuwerkerk; banken en HET LITURGISCH CENTRUM MET PREEKSTOEL EN DOOPVONT preekstoel door Gebrs. Verwoerd te Rhenen; schilderwerk door P. Schults; staalconstructie fa. Bailley te Nieuw Lekkerland, verwarming door fa. Schil- peroort te Rotterdam, stoffering door leden-zakenmensen van de Chr. Ger. Kerk. OJ)zichter was de heer J. de Muijnck te Haamstede. De overdracht De Chr. Gereformeerde kerk te Zie rikzee dateert van 1836 en is in de loop van meer dan een eeuw door de volgen de predikanten gediend. Van 1852-60 A. F. Kok; 1862-65 H. A. Jonkman; 1866-69 K. Kreulen; J. H. Wiersma 1S69-73; Ph. J. Wessels 1873-1903;, J. Wisse 1906-1921; S. v. d. Molen 1921-1927; H. Hoogen- doorn 1929-1947 en M. v. d. Klis 1948- 1964. Ds. S. V. d. Molen heeft 40 jaar ge leden de oude kerk in gebruik genomen en deze vorige zondag uitgeluid door er voor de laatste maal in te preken. Heden vrijdag zal de bouwcommissie de Het nog nieuwe orgel, dat uit de oude kerk is overgeplaatst, doet het fantas tisch in de nieuwe kerk. Aan het moderne front behoefde niets veranderd te worden. kwam tot heden nog niet tot uitvoering. Maandagmorgen kwam een vete over een bepaalde ligplaats tot uitbarsting, waarbij sprake was van hooglopende ruzie en van bepaalde vernielingen. Door de politie werd proces verbaal op gemaakt. Opbrengst collecte. De te Bruinisse gehouden collecte voor het Koningin Wilhelminafonds ten bate van de Kan kerbestrijding bracht 946,77 op. Dit is vergeleken bij collecten voor andere doeleinden die in de gemeente regel matig gehouden worden een prachtig bedrag. De vreugde over zoveel burgerzin wordt echter wel wat getemperd wan neer men weet, dat Bruinisse ook nog inwoners heeft die hun zakje leeg of gevuld met een knoop durven inleveren. Een dergelijke instelling tegenover de bestrijding van een ziekte, die ook op Bruinisse regelmatig slachtoffers maakt is zeker beneden alle peil. Le;gaten voor liefdadige instellingen, Mejuffr. A. C. de Koning te Voorburg, die tot 1944 te Bruinisse gevestigd was en daar onder meer privaatlessen in Boekhouden, Staatsinrichting en Han delscorrespondentie gaf, die enige maanden geleden overleed, heeft haar vermogen gelegateerd aan verschillen de liefdadige instellingen. Op Bruinisse werden de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk en de afdeling Bruinisse van het Groene Kruis door haar teste- mentair bedacht. Het Groene Kruis, zo wel als de' Kerkvoogdij hadden de laat ste maanden zeer belangrijke uitgaven, zodat beide legaten, waarvan het be drag nog niet kon worden vastgesteld, wel zeer van pas komen, ST. ANNALAND Beroep uitgebracht. In de nog steeds voortdurende lange vacture bij de Ned. Hervormde Kerk te St. Annaland door het vertrek van ds. P. Westland, die 1 juli 1961 naar Groot-Ammers vertrok, is door de kerkeraad een beroep uitge bracht op ds. J. M. de Raad, Ned. Herv. predt. te Jaarsveld. kerk overdragen aan de voorzitter van de kerkeraad, ouderling J. C. Spaans. Na de aanvaarding zal de nieuwe pre dikant ds. P. op ten Velde van Mij drecht (die binnen enige maanden zijn intree hoopt te doen) voorgaan in een korte woordbediening. Dit zou anders mogelijk ds. M. v. d. Klis gedaan heb ben, zoals bekend is deze onlangs over leden. De overdracht heeft plaats des avonds half acht. Raad voteerde een bedrag van 25.000,— Woensdagavond werd op het gemeen tehuis een spoedeisende raadsvergade ring gehouden, waarop alle leden aan wezig waren. Op voorstel van b. en w. werd direct een krediet van vijf en twintig mille gevoteerd voor het tref fen van een noodvoorziening aan de zeedijk van de St. Analandse haven. Woensdagmiddag, omstreeks twee uur had een dijkval plaats over een afstand van 110 meter. Hierdoor verdween een gedeelte van de zeewering, tegenover de plezierjach- tjes in het buitenwater en liet een be hoorlijk gat in de zeedijk achter. De buitenkant van deze dijk is vanonder verstevigd met een zestiental rijen be tonblokken, die over een breedte van ongeveer vijftien meter tot en met de tiende rij in de golven verdwenen, na dat zand en klei daaronder, reeds eer der door het water weggezogen moeten zijn. Mede daardoor gleed ook een stuk van de dijk weg. De gehele beschadiging beloopt wel een afstand van naar schatting een 110 meter. In het ontstane gat bedroeg woensdagnamiddag om vier uur de wa terstand ongeveer vijf meter, terwijl op het onbeschadigde gedeelte nog maar één meter water stond. De vloed duurde op dat moment nog vier uur. Direct stelde het hoofd van de technische dienst van het Waterschap. Tholen, de heer J. D. Jagt zich van de situatie op de hoogte, evenals wethou der J. Moerland, terwijl ook burge meester H. J. Smith, die voor een ver gadering in Den Haag verbleef, gewaar schuwd werd, die direct na thuiskomst de raad der gemeente bijeen riep. In te genwoordigheid van de heer J. C. de Regt uit Tholen van de Prov. Water staat en de heer J. D. Jagt, alsmede de directeur van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland", de heer Boot werd de situatie grondig besproken. Donderdag werd reeds begonnen met het betreffen voor noodvoorzieningen. Het aanne mersbedrijf J. van Vossen Zonen dat bezig is met rioleringswerkzaamheden in het uittareidngsplan „Achter de Bo- gerds" zal de spoed-zeewerngswerken uitvoeren. Al is er dan geen direct ge vaar voor het doorbreken van deze zee wering naar de haven, is toch spoedig ingrijpen gewenst, om verdere afbrok keling te voorkomen. Hoewel deskundigen de laatste tijd al hadden opgemerkt dat de stroom langs de Krabbekreek meer landinwaarts liep kwam ook deze dijkval als een volko men verrassing. De praktijk stemt dan ook niet overeen met de theorie! Trou wens, de onderhoudswerken aan dit ge deelte van de zeedijk hadden dan ook al reeds de aandacht, maar het wachten was nog op de rijkssubsidie. Donderdag 2 sept. is een aantal deskundigen (in genieurs) van de Rijks- en de Provin ciale Waterstaat naar St. Annaland ge komen, om de situatie ter plaatse op te nemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9