HOUT VAKKLEDING HALTERMAN Tandarts 0. A. I. Kros hield ook zitting te Mfddelliarnis Stellendam verleent medewerking aan Stichting Voorbeeidbedrijf nigemene Vergadering IA. BOOGERMANI MET DE r' haard ds. J.W. SLAGER Advertenties in Eilanden-nieuws Modevakschool „De Favoriet" Naai- en Kniplessen Halve eeuw geleden eersie iandaris op de eilanden Wnd. secr. dhr. Lustig kreeg eervol ontslag OUD GEREF. GEMEENTE Ooitgensplaat KOSTHUIS Kerkbijbels Zak bij bell» Tafel bij bel«4 ZOEKT U EEN GOEDE, betrouwbare wagen DAN MOET U BIJ HOBBEL vragen Wij leveren u in de prijzen van f 400, tot f 4000,—. OPEL'S 1961 t.m. 1963 SEMCA 1000 1963 V.W. 1961 En verder nog diverse goedkope inruil- wagens. HOBBEL zijn zeer eflectief In het ZIEKENHUIS te DIRKSLAND kan worden geplaatst een algemeen assistente voor de huishouding. Sollicitaties onder opgave van huidige werkkring en referenties gelieve men te richten aan de besturend zuster van het Ziekenhuis; event, persoonlijke aanmelding alleen na telefonische afspraak. (01877) 5 55. Timmerhout en ruw Werlchout Adverteert in Eilanden-nieuws X Wij breiden ons loonbedrijf uit met een SPITIVIACHINE X hetgeen groot voordeel voor de tul- pentelers is. Door uw tulpenland te laten spitten door onze machine kan de waterschade in uw STATIONSWEG 8 tulpen tot een minimum beperkt blijven. LOONBEDRIJF fa. T. VROEG INDEWEI J MIDDELHARNIS TELEFOON (01870) 20 37 fa. Hofman van Putten Ooitgensplaat Fa. Tanls - Goedereede Fabert Confectie Middelharnis 3e blad. „BILANDBN-NIEUWS" Vrijdag 10 september iggj Gevraagd een in goede staat verkerende Flink model, liefst grijze kleur. Brieven onder no. 57 bur. van dit blad. Dinsdag 14 sept. a.s. des nam. 7.15 uur zal D.V. in het kerkgebouw Molendijk 25a voorgaan van Rijssen (Ov.) Leerlinge 4e klas Middel baar onderwijs te Middel- harnis zoekt in Middelharnis of omge ving. Alleen schoolvakanties naar huis gaand. Over kostgeld nader over leg te plegen. Brieven te zenden onder nummer 44 bureau van dit blad. Grote keui In BOEKHANDEL DE WAAL Zandpad 118 - Middelharnis Hendrik Boogaardstraat 3 HELLEVOETSLUIS Tel. (01883) 29 69 Eenvoudig systeem. Coupeuse-lerares S. Hobbel-Hokke Aanmelden voor 1 oktober, Molendijk 51, Ooit gensplaat. Geregeld grote goed gesorteerde voorraad Speciaal in alle soorten GOLFPLATEN Gegalvaniseerd ASBEST. allerlei vorm en kleur. RUSTIEKE EIKEN DELEN voor de tuin. HOUTHANDEL RIETMATTEN. Kozijn met draairamen 125 x 140. Keuken kozijntjes BAKBEDEKKINGEN - BOARDS en vele andere materialen. CHRISTELIJK NATIONALE KIESVERENIGING „REHOBOTH" te Goedereede Uitnodiging aan de leden en belangstellenden om de bij te wonen te Goedereede in het zondagsschool gebouw, op D.V. 16 sept. 1965, 's avonds half acht en op het Havenhoofd in de Chr. School op D.V. 17 sept. 1965 eveneens om half acht des avonds. AGENDA: 1. Opening 2. Notulen 3. Statuten 4. Inschr. nieuwe leden 5. Betaling contributie 2,50) 6. Samenvoeging 7. Rondvraag. 8. Sluiting. HET BESTUUR X TELEFOON 2178 MIDDELHARNIS J Al-Pas overalls - Overalls - Manchester werkkleding - Stofjassen - Kinderover alls - Witte vakkleding - Werkpakken. Degelijk en betrouwbaar. Verkrijgbaar bij: Op 30 september zal het 50 jaar ge leden zijn, dat de eerste tandarts zich op de Zuidhollandse eilanden heeft ge vestigd. Het was de heer O. A. J. Kros. De nu 80 jaar oude heer Kros woont in het tehuis Marienhoek in Heerenveen. Op 30 september 1915 kwam hij als tandarts van het leger in Hellevoetsluis. Later heeft hij zich daar als particulier tandarts gevestigd. Aanvankelijk was hij gehuisvest aan de Rijksstraatweg naast Vermaats Autobedrijf in Nieuw- Helvoet. Nadien verplaatste hij zijn praktijk naar de Oostkade in HellevoetT sluis, in de voormalige woning van de schout bij naoht. 35 jaar lang heeft hij zijn praktijk in Hellevoetsluis uitgeoe fend. Vechten voor tandheelkunde In de Nieuwe Brielse Courant lazen wij de volgende reportage over tand arts Kros: Op zijn kamer in Heerenveen hebben wij hem opgezocht om eens met hem te praten over de tijd dat hij nog tandarts was. Al gauw begint hij los te komen en aan een stuk door komt hij met gege vens over zijn beginjaren in Hellevoet sluis. Hij weet zich alles nog precies te herinneren. In 1914 had hij zijn studie beëindigd in Utrecht. In 1915 werd hij militair tandarts, hij behoorde tot een van de eerste vijftien tandartsen die het leger benoemde. Zijn standplaats was Helle voetsluis. Op verschillende plaatsen op de Zuid hollandse eilanden hield hij zijn zit- dagen, waar de militairen, die overal ingekwartierd waren hem kwamen be- (Fotocliché welwillend afgestaan door Nieuwe Brielse Courant). Velen van de ouderen op Goeree- Overflakkee zullen zioh tandarts Kros nog wel herinneren. Een halve eeuw geleden was het n.I. zo, wanneer men kiespijn of an dere mankementen aan het gebit had, was men uitsluitend op de huisarts aangewezen, die wel kie zen trok, maar verder geen af doende behandeling gaf. De art sen raadden daarom vaak hun patiënten zich bij tandarts Kros te vervoegen, die op bepaalde tij den zitting hield in Hotel Meijer te Middelharnis en Hotel Spee te Sonunelsdijk. Ook gingen er ve len met de R.T.M.-veerboot naar Hellevoetsluis voor „vullingen", of om te „happen" voor een nieuw gebit. De eerste tandarts die zich op Flakkee vestigde was de heer Herweijer. Hij had zijn praktijk op de Voorstraat te Sonnnelsdijk. zoeken. Na verloop van tijd kwamen er niet alleen soldaten, maar ook burgers, want hij was de enige tandarts op Voorne, Putten, Rozenburg, Goeree en Overflakkee. „Ik heb moeten vechten om de men sen wat begrip voor de tandheelkunde bij te brengen. Tientallen vooroordelen moest ik overwinnen om de mensen er toe te krijgen zich door mij te laten be ogen er hard minder op zouden worden, met 'n kunstgebit zou je niet kunnen eten, en vullingen zouden automatisch weer uit de mond vallen. „De andere grote strijd, die je moest voeren, was tegen de kwakzalvers. De ze kwamen niet op de eilanden, maar de eilanders gingen er voor naar Rotter dam. Ik heb kunstgebitten gezien, waar bij die kwakzalvers gewone overhemds knoopjes als kiezen hadden gebruikt. In die tijd waren er ook geen zieken fondsen, de mensen moesten alles zelf betalen. Alles was ook te duur. Als je een gulden vroeg voor het trekken van een kies, was je een afzetter. Er moest dan ook vaak geld bij gelegd worden. Ik heb nooit iemand laten staan, die het niet kon betalen. Ik keek trouwens nooit, hoe hoog een rekening kon zijn, maar hoe laag hij kon zijn. „Ik heb nog altijd veel belangstelling voor Hellevoetsluis. Ik lees nog steeds twee keer per week de Nieuwe Brielse Courant. Het eerste waar ik dan naar kijk zijn de advertenties van de over ledenen. Als ik mijn leven opnieuw zou moe ten beginnen, ging ik weer naar Hel levoetsluis en werd ik weer tandlarts. Het was vroeger een enorm fijne stad met heel prettige mensen. Het had een fantastisch verenigingsleven^ Er werd niet gekeken naar stand of naur politieke overtuiging. Ik weet niet hoe dit nu is, want ik ben al in een jaar of drie, vier niet op de eilanden geweest". handelen. Men dacht bijvoorbeeld dat als de hoektanden getrokken werden, je i Na de tweede wereldoorlog is de heer De gemeenteraad van Stellendam heeft tqdens de woensdagavond gehou den raadsvergadering koffie met gebak gehad omdat zoals de voorzitter burge meester Verplanke meedeelde hijzelf en de heer St. Keizer een positieve bij drage hebben geleverd in de groei van de bevolking van resp. 's Gravendeel en Stellendam. Na wederzijdse gelukwen sen werd de agenda vlot afgewerkt. Aan de wnd. gem. secretaris, de heer J. Lus tig werd eervol ontslag verleend. De heer Lustig die op wachtgeld staat i.v. met de samenvoeging van zijn vroegere gemeente heeft zeer tot tevredenheid gewerkt sinds b\| op 13 mei tot tyd- ambt. ter secr. werd benoemd. De wachtgeldbepalingen verzetten zich te gen continuering van het dienstverband waarom de heer Lustig op. eigen ver zoek per 13 sept. eervol ontslag werd verleend. Als vervanger werd benoemd en beëdigd de gem.-secr. de heer van Dyke van Melissant die de laatste 4 maanden tot aan de gem. herindeling zal overbruggen. „Ik hoop dat de heer van D\jke het Stellendamse schip zal biyven besturen tot het in veilige haven is aangekomen" aldus de voorzitter. Verkeersborden Bij de ingekomen stukken was een mededeling van b. en w. dat is besloten op de hoek Haagsestraat-Meidoorn straat borden „schoolgaande kinderen" aan te brengen. De borden zuilen spoe dig worden geplaatst. De heer Brinkman wilde liever een verdergaande voorziening dan enkel waarschuwingsborden b.v. een, stop- bord. Spreker vond de kruising uiterst gevaarlijk. Omdat de weg in een Icrom- ming loopt is men geneigd snel er door te gaan" vond hij. Na enige bespreking werd goed ge vonden de door B. en w. voorgestelde borden te plaatsen. Voorgesteld werd weth. Visser te be noemen als afgevaardigde in de com missie van advies van de gemeenschap pelijke regeling betreffende de keu ringsdienst van slachtdieren en van vleeskring „Goeree-Overflakkee, dit i. v.m. de vacature ontstaan door het ver trek van de heer Moyses. „Kunnen we daarmee geen vier maanden met die poppekast wachten?" vroeg de heer Vis ser die reeds vervanger is. Het voorstel werd daarop ingetrokken. Regeling recht van optie Het recht van optie op bouwgrond in de gemeente werd aldus geregeld: De raad droeg zijn bevoegdheid tot het verlenen van optie aan het college van b. en w. over met inachtneming van de volgende regelen: Het recht van optie wordt door burge meester en wethouders verleend voor een termijn van ten hoogste een half jaar. Degene, aan wie het recht van optie door b; en w. wordt verleend, stort een waarborgsom in de gemeentekas ter grootte van SVo van de koopsom van het in optie gevraagde grondstuk. De optieverlening wordt geacht te zijn ingegaan met ingang van de dag. Kros naar Rotterdam gegaan, waar hij nog een jaar of tien praktijk heeft ge had. Sinds een jaar of zes is hij in Hee renveen. „In de tijd dat ik tandarts was, kwam er niet veel terecht van andere liefhebberijen, maar tegenwoordig stu deer ik weer letterkunde en ook psy chologie. Ik ben biy, dat ik de tandheelkunde daar heb mogen brengen., niet omdat ik het ben^ maar omdat het nodig was op de Zuidhollandse eUanden.. Het was er zo achtergebleven op dat ge bied. Een jaar of vijftien lang ben ik daar de enige tandarts geweest". volgende op die, waarop de waarborg som als bedoeld in het vorige lid, in de gemeentekas is gestort. De storting dient plaats te vinden op de tijd, de wij ze en de plaats door b. en w. te bepa len. Wordt hieraan niet voldaan, dan wordt de optieverlening als vervallen beschouwd. Vóór de afloop van de optie-termijn dient de optiehouder te beslissen of tot aankoop van het in optie genomen grondstuk wordt overgegaan. Wordt tot aankoop overgegaan dan wordt de ge storte waarborgsom verrekend met dien verstande, dat voor elke maand of ge deelte daarvan, dat de optieverlening heeft geduurd, een zesde gedeelte van de gestorte waarborgsom aan de ge- mente vervalt. Door het enkele vei«trijken van de optie-termijn zonder dat de optiehouder zich heeft verklaard, alsmede indien de optiehouder vóór het verstrijken van de optie-termijn heeft verklaard niet tot aankoop van het grondstuk over te gaan, vervalt de waarborgsom geheel aan de gemeente. Van elke handeling krachtens deze machtiging verricht wordt mededeling gedaan aan de gemeenteraad in de eer ste daarop volgende vergadering. Eveneens werden de regels van alge mene verkoop voorwaarden bij de ver koop van bouwgrond vastgesteld en droeg de raad de bevoegdheid tot ver koop van gronden, gelegen in de uit breidingsplannen aan b. en w. over. Het reglement bepaalt o.m. dat met de ad- spirant-koper ter spoedigste het zij een voorlopige, hetzij een definitieve koopovereenkomst gesloten; Bij het afsluiten van de voorlopige koopovereenkomst wordt door de adspi- rantkoper een waarborgsom aan de ge meente betaald tot een bedrag van 5°/o der te bedingen koopsom. Indien binnen een half jaar na de voorlopige koopovereenkomst behou dens verlenging door b. en w. geen definitieve koopovereenkomst is geslo ten, verbeurt de adspirant-koper de bo ven bedoelde waarborgsom en wordt geacht dat de koop en verkoop geen doorgang hebben. Rekeningen Goedgekeurd werd de rekening van de gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg over het dienstjaar 1963; de rekening van het Gemeentelijk Grondbedrijf over het dienstjaar 1963 werd voorlopig vastgesteld, aldus de gem. rekening over het dienstjaar 1963. De heer van Ours bracht over het na zien van deze rekeningen verslag uit. Wyziginig mijnverordening Door de gezamenlijke vishandelaren is het verzoek gedaan om de vismijn in den vervolge te sluiten op alle dagen, waarop doorgaans door het overheids personeel niet wordt gewerkt t.w. op zondagen, zaterdagen, nieuwjaarsdag, 2e paasdag, 2e pinjcsterdag, de beide kerstdagen, hemelvaartsdag, goede vrij dag, koninginnedag en in de daarvoor aangewezen jaren de nationale feestdag. B. en w. zijn bereid aan dit verzoek te voldoen omdat ook in Ouddorp eenzelf de gedragslijn wordt gevolgd. Omtrent deze aangelegenheid is met het gemeen tebestuur van Ouddorp dan ook uitvoe rig overleg, gepleegd. Teneinde het beoogde effect te berei-i ken was het evenwel nodig in art. 6 van de vismijn-verordening dezer gemeente een wijziging aan te brengen. Dit artikel luidt thans als volgt: 1. Door of namens b. en w. wordt be paald, op welke uren de mijn op werk dagen geopend is en er afgeslagen wordt. 2. De mijnmeester kan bepalen, dat zulks buiten deze dagen en uren het ge val zal zijn, indien de omstandigheden dit gewenst maken. Voorgesteld wordt om de redactie thans te doen luiden: 1. Door of namens b. en w. wordt be paald, op welke uren de mijn op werk dagen geopend is en er afgeslagen wordt. 2. Zij kimnen bepalen, dat zulks bui ten deze dagen en uren het geval zal zijn, indien de omstandigheden dit ge wenst maken. De heer van Ours wees erop dat in de vismijn te IJmuiden, Scheveningen, den Helder en Urk wel 's zaterdags gewerkt wordt. Hij meende dat de vissers wan neer ze 's zaterdags nog vangsten heb ben naar Scheveningen zullen gaan. Weth. van Seters wees erop dat b. en w. in bijzondere omstandigheden de mijn kunnen openstellen. In Ouddorp wordt 's zaterdags nooit gevist en te Stellendam slechts bij hoge uitzonde ring. „De mijnmeester doet het vrijwil lig, hij kon zelf beslissen, die bevoegd heid wordt hem nu ontnomen", aldus de heer van Ours. „We moeten wat plooien anders zou het zover kunnen komen dat de kopers 's zaterdags de vangsten laten staan. Weth. Visser wilde de vissers er niet de dupe van laten worden. De heer van Ours wilde de mijn 's zaterdags open houden. De voorzitter zou dit minder elegant vinden t.o.v. de gemeente Ouddorp die een soortgelijk besluit heeft genomen n.a.v. een door beide gemeentebesturen gehouden bespreking. De wijziging van de verordening werd na deze bespreking aangenomen. B. en w. bepalen wanneer de mijn op werk dagen (ook zaterdags) open is. 's Zater dags zal een telefoontje van de mijn meester aan weth. van Seters voldoen de zijn de mijn te openen. Verkoop feestverlichting Met het oog op de a.s. samenvoeging geeft het bestuur van de Oranjever eniging er de voorkeur aan de feestver lichting die de gemeente onlangs van de N.V. Emgo voor 47,werd gekocht, aan te kopen. De Oranjevereniging was bereid 250,in de aankoop bij te dragen. Besloten werd de verlichting voor 747,te verkopen. Aankoop grond van Shell In de vergadering van 23 november 1962 werd aan de Shell Nederland Ver koopmaatschappij N.V., bijkantoor te Rotterdam, 1000 m^ grond in het uit breidingsplan-west nabij de Een- drachtsweg verkocht voor een prijs van 20,per m^ ten behoeve van de bouw van een Qmck-Service-station. Inmiddels is gebleken, dat de plaats voor de exploitatie van een dergelijk bedrijf niet meer geschikt is, omdat door de vaststelling van het uitbrei dingsplan „Den Aanwas" in onderdelen de situati van de aansluitende wegen aldaar belangrijk is gewijzigd. De Shell Nederland N.V. heeft ver zocht de grond terug te kopen, omdat vanzelfsprekend ter plaatse van een goede bedrijfsvoering nooit sprake kan zijn. B. en w. hebben zich hierop beraden en het lijkt hen redelijk, dat de ge meente deze grond voor dezelfde prijs opnieuw aankoopt en de overdrachts- kosten daarbij eveneens voor haar re kening neemt. Aan deze grond is nog geen andere bestemming gegeven, terwijl in het uit breidingsplan „Den Aanwas" in onder delen geen rekening is gehouden met de bouw van een dergelijk bedrijf. Besloten werd de grond voor 20.000 terug te kopen en de overdrachtskosten voor rekening van de gemeente te ne men. Desgevraagd zei de voorzitter dat de destijds gegeven voorlichting dan wel niet verkeerd maar wel voorbarig is ge weest. Tuinbouwvoorbeeldbedrij f Het voorstel garant te staan voor de betaling van rente en aflossing van een door de Stichting Bevordering Tuin bouw Goeree-Overflakkee aan te gane geldlening ten bedrage van 375.000,— op basis van 81 et. pr inwoner en een evt. bijdrage in het exploitatietekort van 20 et. per inwoner te verlenen voor maximaal drie jaar, was reeds in de vorige vergadering behandeld. (Vervolg op pag. 2, Ie blad)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 10