Over kapitalisme en {(apitaiisten Plaatseliik nieuws Jaarmarkt Oude Tonge Muziekhandel firma Bernard Zn. te Middelharnis nam nieuwe zaak in gebruik Originele openingsdaad door burgem. Hordijk verrichi 38e jaargang Dinsdag 7 september 1965 No. 3417 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN i 'V ZILVEREN ONDERSCHEIDINGEN VOOR JUBILERENDE REDDERS Ingebruikname nieuwe brandweerauto PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDKT,HARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. na 6 uur 's avonds TeL 20 17 Giro 187880 Venchynt ttoeemaal per toeek: dinsdag- en viydagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,B0 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bi] contract speciaal tarief. Hoewel we tegenwoordig lang niet meer zoveel als vroeger horen afgeven op de „kapitalisten", doordat de wel vaart van het gros der bevolking aan zienlijk gestegen is, het bezit veel meer is gespreid en de klassetegenstellingen hun scherpte grotendeels hebben ver loren, is de aversie tegen degenen, die tot de rijken der aarde kunnen worden gerekend, nog lang niet verdwenen en dat zal ook wel nimmer gebeuren. On der de socialisten is de radicale termi nologie op dit punt al aardig verstomd, want ook onder hen komen al vrij w.^t Itapitalisten voor. De termen worden thans vooral gebruikt door de commu nisten en door de machthebbers in de onderontwikkelde gebieden, die de wes terse landen en dan natuurlijk speciaal het „kapitalistische" Amerika, er op de magogische wijze mee in een kwaad daglicht willen stellen ten behoeve van hun propaganda. Ook de nazi's maakten er gretig gebruik van om de arbeiders massa's op hun hand te krijgen, hoewel b.v. Goering één van de grootste kapi talisten van Duitsland was. Zij verzon nen er zelfs een nieuwe term bij n.I. plutocraten, vermoedelijk omdat „kapi talisten" te communistisch klonk. Het merkwaardige is echter, dat wel velen op de kapitalisten schelden, maar dat vrijwel iedereen het als en ideaal beschouwt het ook nog eens te worden! Met alle mogelijke geoorloofde en on geoorloofde middelen poogt men zelf ook in meerdere of mindere mate tot deze groep van burgers te gaan beho ren. Waarom spelen er in ons land 700.000 personen mee in de sporttoto en een ons onbekend aantal in de Staats loterij? Omdat zij via deze methode wil len bereiken wat blijkbaar op andere wijze niet lukt: kapitalist worden. Men scheldt nog wel op het arbeidsloos in- Icomen der rijken, maar dat is bij goj^- ken toch evenzeer het geval. Men mag blijkbaar wel genieten van de rente van de honderdduizend uit de loterij, maar niet van die van geërfd of verdiend ka pitaal. De schilder Picasso is een soort communist, maar tevens een kapitalist en we hebben er nog nimmer van ge hoord, dat hij zijn rijkdom aan de ge meenschap ter beschikking heeft ge steld. De communistische machthebbers leven overal even luxueus al onze mil jonairs en de nieuwbakken staatshoof den van de doodarme pasgeboren lan den baden zich in een weelde, die zelfs in kapitalistische landen niet gevonden wordt. Zo blijkt, dat de natuur sterker is dan de leer. Omdat er over het kapitalisme nog altijd zeer veel misverstanden bestaan ook in onze kringen, lijkt het ons wel nuttig in enkele artikelen eens bij dit onderwerp stil te staan. Dt zou bij me nigeen wellicht verhelderend kimnen werken. Het woord is namelijk nog al tijd geladen met affecten d.w.z. felle gevoelens en weinigen vermogen het probleem, dat erachter ligt, objectief te benaderen. Uit hetgeen we tevoren op merkten kan blijken dat afgunst hierin een zeer grote rol speelt. We zullen dus proberen het vraagstuk uit deze sfeer te halen en meer onbevooroordeeld te bezien. Wat is een kapitalist eigenlijk? Het antwoord is eenvoudig; iemand de ka pitaal bezit; in de volksmond: een rijk man; in de politiek: een uitbuiter. En als economische term: een bezitter van produktiemiddelen. De vraag komt dan al direct op, hoeveel kapitaal iemand moet hebben om kapitalist te kunnen heten. Daarop zal zeer verschillend worden geantwoord en het is dus een relatief begrip. De geldwaarde speelt bovendien ook een rol. Als iemand in de 19e eeuw met 20.000 gld. kapitalist werd, zal hij volgens dezelfde maatstaf er nu zeker 100.000 moeten hebben. In ieder geval hebben we wel de indruk, dat de drempel door de toenemende welvaart en door de voortschrijdende inflatie steeds hoger komt te liggen. Men zou als norm kunnen aannemen het bedrag, dat momenteel de hoogte aangeeft voor iemands intrede in de vermogensbelasting n.I. 50.000 gld. Maar ook dit getal blijft subjectief. De één vindt het te hoog en de ander te laag. Een veel ingewikkelder probleem is dat van het kapitalism«e. Zoals met zo veel woorden het geval is wordt ook dit in meer dan één betekenis gebruikt. De term is het allereerst gebezigd door de Franse socialistische schrijver Louis Blanc omstreeks 1850, maar kreeg pas burgerrecht door de bekende Karl Marx, die in 1867 zijn boek „Das Kapi- tal" deed verschijnen. Hij was de gees telijke vader van het socialisme en het communisme. Aanvankelijk werd het woord alleen' door de socialisten ge bruikt. Zij bedoelden ermee de maat schappij waarin de voor winst produ cerende kapitalisten de leiding hebben. Volgens Marx zal deze maatschappij volgens de wetten van het historisch materialisme zich ontwikkelen tot een socialistische of communistische, waar in de produktiemiddelen aan de kapita listen zijn ontnomen en aan de gemeen schap gebracht. Dit is de politieke be tekenis van het woord. In zuiver eco nomische zin is zij: het maatschappelijk stelsel en de verschijnselen van de pro- duktiewijze, die gekenmerkt worden door het privaatbezit van de produktie- faiddelen, die als kapitaal een bron van inkomsten voor de bezitter kunnen vor men. Van de-drie produktiemiddelen kapitaal, grond en arbeid is het kapitaal de meest overheersende en vandaar dat dit systeem het kapitalisme wordt ge" noemd. Het meest typerende kenmerk ervan is het privaat of particulier bezit; van daar de vrije ondernemers als eigenaars van de prodiiktiemiddelen. Deze produ ceren voor een vrije markt met vrije prijsvorming door vraag en aanbod en zij dragen ook alle risico. De vrije on dernemers en de vrije markt zijn de twee kardinale elementen in deze maat- schappijvorm, die daarom ook de on dernemingsgewijze voortbrenging wordt genoemd. De leiding berust bij de ondernemers, die gebruik maken van kapitaal en arbeiders. Diametraal tegenover dit kapitalisti sche stelsel staat het communistische. Zijn bij het eerste de produktiemidde len in particuliere handen, bij het laats te zijn ze collectief en derhalve in han den van de staat. In zulk een coUecti- vistische maatschappij bezit, leidt en regelt de staat alles. De bedrijven, de schepen, de fabrieken, de transportmid delen, de huizen, wirikels, banken, de handel met het buitenland, de lonen en prijzen, alles is in handen van de staat. Die is de enige eigenaar, ondernemer, koopman, bankier opvoeder etc. ledere winkelier, schipper, arbeider, fabrieks directeur, hotelmanager is staatswerk- man of staatsambtenaar. Dit communis tische staats- en maatschappijsysteem is dus de absolute tegenpool van het z.g. kapitalistische: staatseigendom contra privaateigendom. Men kan dus zeggen, dat alle niet- communistische landen een kapitalisti sche maatschappijvorm hebben, ook al loopt deze uiteraard nogal sterk uiteen. Die van de Verenigde Staten en die van India zijn enorm verschillend, maar in beide heerst het privaatbezit. Wellicht zal men zich afvragen, waarom men nu in de economie en de politiek in de Westerse landen nog altijd die eigenlijk erg onaangename zwaar erfelijk belas te en propagandistisch geladen term „kapitalistisch stelsel" gebruikt. Het zou inderdaad aanbeveling verdienen om een andere te kiezen, want deze wekt vele misverstanden, die bovendien door linkse socialisten en vooral door communisten terdege worden uitgebuit en aangewakkerd. Men schijnt er ech ter nog nimmer in geslaagd te zijn een andere te vinden, die geen verwarring kan veroorzaken en waarbij het accent niet zo ligt op het begrip „kapitaal", dat direct doet denken aan kapitalist, maar op het kernbegrip „privaateigendom". Oude Tonge, centrum-gemeente van Oost-Flakkee zal traditie getrouw op donderdag 9 en vrijdag 10 september de jaarmarkt binnen haar gemeente grenzen houden. Deze vroegere paardenmarkt, welke bij het uitbreken van de eerste wereld oorlog geen bestaansrecht meer had is in 1960 door de oud-wethouder wijlen de heer C. Wisse nieuw leven ingebla zen. Met nog enige anderen, voorname lijk personen uit het zakenleven, zag hij er wel wat in om de traditie van de jaarlijkse paardenmarkt, na ongeveer 54 jaar, te vernieuwen. De opzet slaagde uitstekend, want de jaarmarkt bleek in een behoefte te voor zien. Het gevolg van dit persoonlijk ini tiatief is, dat in het voorjaar van dit jaar de gemeenteraad besloot de Stich ting Jaarmarkt Oude Tonge in het leven te roepen, om tot een nog ruimere op zet van de jaarmarkt te kunnen komen. Het bestuur van deze stichting, welke door de raad wordt gekozen, heeft ge meend, nu zij dit jaar voor het eerst de jaarmarkt organiseert hieraan een offi cieel en feestelijk tintje te moeten ge ven. Opening De opening zal a.s. donderdagmiddag platas hebben. Meer hierover aan de binnenzijde van dit blad. dat bovendien de zaak beter aangeeft en omschrijft. We zullen het dus met deze term moeten blijven doen, maar het is wel nodig ons te realiseren, dat zij op zichzelf helemaal niets te maken heeft met de uitwassen, die met name de 196 eeuw te zien heeft gegeven en waardoor het vooral bij de arbeiders massa impopulair en zelfs gehaat is ge worden. Een verkeerde en eenzijdige toepassing van een stelsel behoeft het als zodanig nog niet verwerpelijk te maken. Zoals we later zullen zien zijn er in het kapitalistische stelsel ver schillende fasen te onderscheiden gedu rende zijn eeuwenlange ontwikkeling en kunnen we vaststellen dat Amerika (de V.S.) en West-Europa erin geslaagd zijn ook al staan ze dan bekend als de meest uitgesproken kapitalistisch ge organiseerde maatschappijen ter wereld verreweg de hoogste staat van wel vaart te bereiken, waarbij die van de communistisch geregeerde landen in het niet verzinkt en die van de rest van de wereld vanwege haar primitiviteit geen naam mag hebben. MIDDELHARNIS Twee beroepen: Ds. H. C. v. d. Ent, Chr. Ger. predt. alhier heeft twee be roepen ontvangen naar Urk en naar Werkendam. Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer Bert Krijger (zoon van kapper Krijger) slaagde op een dezer dagen te Utrecht gehouden examen voor Ie herenkappers bediende. Ruit vernield. Twee jongelui uit Nieuwe Tonge, de 17-jarige A. v. S. en J. A. de J. hebben zondagavond uit baldadigheid een ruit vernield van de manufacturenzaak fa. Boeter op het Zandpad te Middelharnis. De politie sprak een hartig woordje met hen. Botsing. Op de kruising Steeneweg- Bernhardweg verleende de 25-jarige bromfietser J. W. B. uit Achthuizen geen voorrang aan een passerende auto. Hij bleek niet verzekerd te zijn. De auto liep een schade van enkele hon derden guldens op. HERKINGEN Kerkdienst. Woensdagavond half acht hoopt ds. P. Blok van Dirksland voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. Burg. Stand over de maand aug. '65. Geboren: Maria Geertruida, dochter van C. van der Veer en J. G. de Ruiter. Overleden: J. van der Velde, oud 4 j. Huwelijksaangifte: H. Vroegindewelj, oud 23 jaar, chauffeur, wonende te Sommelsdijk en M. Doornhein, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te Her kingen. Ingekomen: P. E. van der Meule, echt genote van G. de Visser uit Oostkapelle; N. H. van der Maas, echtgenote van J. C. Huizer uit Dirksland; F. van den Tol met gezin uit Katwijk; A. Munters uit Rotterdam, J. Koppejan uit Goes; A. Riedijk met gezin uit Melissant; M. Doornhein uit Sommelsdijk. Vertrokken: G. D. van Mourik naar Hekelingen en J. Snijder naar Drieber- gen-Rijsenburg. Openstelling mosselzaadbanken. Het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stroijien brengt ter kennis van belang hebbenden, dat van dinsdag 21 septem ber 1965 tot 21 november 1965 voor de publieke visserij op mosselen zullen worden opengesteld het gereelte van de Zeeuwse stromen: a. ten oosten van de lijn gaande van de lichttoren van Westhoofd op Goeree naar de lichttoren van West-Schouwen. b. ten oosten van de lijn gaande van de lichttoren West-Schouwen naar de toren van Vrouwenpolder; c. de gehele Westerscheldë, gelegen buiten de 500 meter uit de wal en tele graaf- en andere kabels, met uitzonde ring van de banken welke gelegen zijn op gronden in eigendom van particulie ren. Te Ouddorp in café Havenzicht zijn vrijdagmorgen de heren N. Roon te Stellendam en dhr. T. Witte te Ouddorp onderscheiden i.v.m. hun zilveren jubi leum bij de Kon. Ned. Zuidhollandse Reddingsmaatschappij. De zilveren me daille werd hen opgespeld door de Pres. dir. dhr. J. Th. v. Munster-van Heuven die vergezeld van 7 directeuren der Mij. zijn jaarlijkse inspectie ronde maakte. Zoals we reeds in ons j.l. vrij- dagnummer meldden leverde dhr. Roon zijn deel in het redden van 196 schip breukelingen. Het totaal aantal gered den op de tochten waaraan dhr. Witte deelnam bedraagt 65. Een laniggekoesterde wens van vader en zoon Bernard te Middelharnis is vrijdagmiddag in vervulling gegaan. Na In tientallen jaren een goede naam en reputatie te hebben gevestigd vanuit het pand in de Chr. de Vrieslaan kon thans het nieuwe bedrijf aan de kade waarin het wat ruimer ademhalen is in gebruik worden genomen. De opening was bijzonder origineel. Burge meester Hordijk die de plechtig'heid verrichte behoefte slechts een octaaf aan te slaan op het buiten de zaak ge plaatste electronische orgel waarna de deur openzwaaide en de vele belang stellenden onder de tonen van spranke lende muziek werden binnengenood. De familie Bernard, gelukkig met haar nieuwe onderkomen, waarin voldoende verkoop- en showruimte werd hartelijk gecomplimenteerd. De heer Bernard die zijn nieuwe domein toonde vond dat een droom hierin gestalte heeft gekre- genu De opening Burgemeester Hordijk uitte zijn gro te bewondering over wat tot stand werd gebracht, waardoor hij de idee kreeg een muze tempel te zijn binnen gegaan. Ik kon hier met de grootste vrijmoedig heid binnenkomen omdat bij de ver bouw niet is getornd aan de bepalingen die b. en w. hadden gesteld", aldus de burgemeester die de nieuwe zaak een grote aanwinst voor de gemeente noem de. Het feit dat de zaak nu meer in het winkelcentrum is gelegen betekent een betere bereikbaarheid, waardoor het muziekminnend publiek gemakkelijker bij de fa. Bernard kan aanwippen. „Er zit muziek in" verzekerde de burge meester die de heren Bernard een bij zonder compliment gaf hun zaak aan de kade te hebben gevestigd. „Het is wel leuk als ik vanaf mijn jacht in de haven eens wat muziek kan horen" lachte hij. Door de vestiging van de zaak is het winkelcentrum belangrijk verfraaid waardoor de centrale functie van Mid delharnis weer dudelijker tot zijn recht zal komen. „Ik hoop en weet dat u de muziek die erin zit eruit weet te halen" zo besloot burgemeester Hordijk. Namens de Middenstandvereniging Middelharnis sprak de voorzitter de heer L. Tamboer. Spreker wees op het belang dat de muziek over het gehele eiland naar voren komt; U doet uw best het te presenteren", zo compli menteerde hij de fa. Bernard. Dankwoord De heer Bernard Sr. bracht de spre kers dank voor hun bemoedigende en waarderende woorden. In het algemeen zijn dromen bedrog, maar hier is een droom werkelijkheid geworden. Spreker bracht dank aan allen die aan de ver bouw hadden meegeholpen. Zijn vrouw, zoon, dochter, schoonzoon en mevr. Franke hebben sinds april toen de ver- Spanning staat te lezen op de ge zichten van de genodigden wanneer burg. Hordijk het octaaf indrukt waardoor de winkeldeur automa tisch open moet gaan. Een knap stukje van Leo Bernard slaagde perfect. bouw begon gepresteerd wat spreker niet voor mogelijk had gehouden. Hij hoopte dat de goede wensen bewaar heid mochten worden en dat de fa. Ber nard ook een culturele taak kan uitvoe ren. De nieuwe zaak is doeltreffend inge richt. Het pand, waarin vroeger de kruidenierswinkel van P. Nipius was gevestgd werd binnen verbouwd en verbeterd maar bleef buiten ongewij zigd. Men komt binnen in de verkoop ruimte waar honderden grammafoon- platen in alle genres zijn uitgestald, platenspelers en allerlei muziekinstru menten hebben er een plaats gevonden. Vanuit de winkel is een doorbraak ge maakt naar de showruimte, het vroe gere woonhuis. Daarin staan orgels, piano's en electronische instrumenten. Ook het nieuwste electronische instru ment, het RIHA-orgel, van Nederlands fabrikaat siert de collectie. Pronkstuk ken zijn 2 klavecimbels, waarop deze week in, de zaak twee concerten wor den gegeven. We wensen de fa. Bernard van harte geluk in de nieuwe zaak. OUDDORP Prijzen landbouw. De prijs der sja- lotten, waarvan er heel veel geteeld zijn, begint iets aan te trekken en is nu 14 et per kg; de prijs der eigenheimers is goed, maar ze zijn bijna niet te rooien; de eieren gelden f 2,55 per kg. Verdiende vakantie. Na drie maan den een meer dan verdubbelde bevol king te hebben bediend en verzorgd, gaan de Ouddorpse bakkers in de sep- tembermaand om beurten met vakantie; voor het missen van de vrije zaterdag krijgen de gezellen een week extra vrij af.- Burg. Stand over de maand aug. '65. Geboren: Eeuwit Jacob, zoon van P. Grinwis en J. Tanis; Teuntje, dochter van J. Kievit en C. L. Klijn; Krijn Cor nells, zoon van C. W. Pikaart en W. Grinwis; Willemina, dochter van J. Pad mos en T. Bestebreur; Aren, zoon van T. Klepper en E. P. van der Bok; Eli sabeth Francientje, dochter van J. Mierop en H. J. Westhoeve; Hester Jannetje Kaatje, dochter van C. Breen en A. Moerkerke; Leunis, zoon van M. Tanis en J. van der Wende. Geboren te Dirksland: Johanna Eli zabeth, dochter van O. Hoek en A. W. de Vogel. Gehuwd: A. J. Meijer, 24 jaar en H. J. Westhoeve, 22 jaar; H. A. Westhoeve, 19 jaar en E. Grinwis, 18 jaar; J. Moer kerke, 24 jaar en K. Tanis, 26 jaar. Ondertrouwd: J. D. Wijnhoff, 25 jaar en J. Lokker, 22 jaar; J. Doornheim, 28 jaar en E. Westdijk, 23 jaar. Overleden: Pietertje van Vuuren, echt genote van P. Wolters, oud 47 jaar, wo nende te Rotterdam; Jan Cornelis van der Bok, echtgenoot van D. Hameete- man, oud 83 jaar. Overleden te Dirksland: Frederik Kastelein, echtgenoot van C. Masten broek, oud 72 jaar. Ingekomen: J. Gelderblom van Stolk- wijk; R. Koster van Vlissingen; P. Ver- maas van Sliedrecht. Vertrokken: L. J. Verhage naar Tho- ien; N. M. van Splunter-Ihrman naar Goedereede; W. Tanis naar Nijmegen. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Ds. Bijl uit Rotterdam Zuid hoopt morgen, woensdagavond te 7.30 uur voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. NIEUWE TONGE Te water. In de haven van Batte- noord geraakte gisteravond een kind van een woonwagenbewoner te water. Een dochtertje van de heer Lokker zag het, sprong in een boot en wist het kind te redden. OUDE TONGE Kerkdienst. Voor de Ger. Gem. hoopt a.s. vrijdagavond 10 sept. te 7.00 uur voor te gaan ds. Mouw van Mïd- delharnis. Ongeluk. De 82-jarige heer D. de Looze is donderdagmiddag bij het over steken van de drukke Prov. weg door een passerende motor aangereden. Hij liep een hoofdwonde en een hersen schudding op. Na door de dokter te zijn behandeld is hij naar zijn woning ver voerd. Collectes. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor de kinderbe scherming bracht f 195.76 op, de collec te voor kerk en wereld f 191,40 en voor de kerk f 178,87. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. A.s. donderdagavond 9 sept. te 7.00 uur zal voor de Ger. Gem. voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. DEN BOMMEL Donderdag 2 sept. 1965 was het voor het vrijwillige brandweercorps te Den Bommel een blijde dag, omdat toen 's avonds met een oefening, waarbij het benodigde water werd betrokken uit een nortonput in de Van der Poelstraat, officieel de nieuwe brandweerauto aan het korps werd overgedragen. Het per soneel begaf zich daarna naar het ver enigingsgebouw, in gezelschap van b. en w., dat ook de oefening had bijge woond, waar de commandant van het korps, de heer M. Goudkamp, het col lege van b. en w. dankte voor de nieu we brandweerauto. Hij hoopte dat het korps veel gebruik van het nieuwe ma teriaal zou maken, maar dan hoofdza kelijk voor oefeningen. Burgemeester van der Harst zei ver heugd te zijn deze nieuwe auto aan het het korps te kunnen overdragen, want het heeft bewezen een nieuwe en goe de spuit ten voUe waard te zijn, waarna nog enkele vergelijkingen tussen de oude en de nieuwe spuit werden be sproken. Daarna deed burgemeester van der Harst met een handdruk de nieuwe spuit officieel over aan de commandant, waarop een spontaan applaus volgde. Een gezellig samenzijn, waarbij een heildronk op de nieuwe spuit niet werd vergeten, was het slot van deze avond. De brandweer van Den Bommel kan nu met een nieuwe moderne spuit tonen wat ze waard is. De auto merk „Commer", werd gele verd door de fa. Kronenburg te Hedel en heeft een capaciteit van 2000 liter per minuut. Burg. Stand. Geboren: Arma Frede- rika Johanna, dochter van P. L. Osse- weijer en C. van -Gurp; Dingena Maria, dochter van N. van Hooff en A. M. Kauffman; Joanna Maria Cornelia, dochter van J. C. van Reijen en M. A. Winkels; Jozina Maria, dochter van Joh. Buijs en J. J. Huibrechtse; Antho- nia, dochter van N. Goedegebuur en J. Groen; Adrianus Antonius, zoon van A. J. Legierse en A. M. de Boed; Jan, zoon van P. F. Huijer en J. Post; Zacharias Jacobus, zoon van Jac. Broeders en J. M. van Dravik. Gehuwd: Mlagchiel Donkersloot, 27 j. en Maatje Meijer, 20 jaar; Jan van der Pijl, 28 jaar en Johanna van Sint An- naland, 21 jaar. Overleden: Johannis Koene, 56 jaar, wonende te Ooltgensplaat; Elsje Ras. 16 jaar, overleden te Dirksland. Vertrokken; H. Lodder en gezin naar Sommelsdijk; M. Meijer, echtg. van M. Donkersloot en zoon naar Hellevoet- sluis; J. van der Linde en gezin naar Ouddorp; W. Vervloet naar Ooltgens plaat; C. J. R. van Ham en echtg. naar Oude Tonge; A. C. Boogaard naar Dord recht; J. L. Huibrechtse en echtg. naar Oude Tonge; P. J. M. de Wit naar Et- ten. Ingekomen personen: Johanna van Es-van Strien van Rotterdam; T. J. Brouw^er de Koning van Rotterdam; Cath. Chr. Buquet-Magnin van Rotter dam; P. Arensman van Dordrecht; Adr. W. de Jonge van Borculo; M. Adr. Ras van Rotterdam; Corn. Meivogel van Schiedam; H. Baas e.v. N. Zuijdijk van Stad aan 't Haringvliet, L. J. M. de Wit van Haarlem.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1