vanavond te Middelharnis Nederland als welvaartsstaat De Henri Dunant BRuiöskeRk ontwMk! Derde slachtoffer van ongeluk met V.W.-bus geborgen BEDFORD Muziekvereniging Sempre Crescendo maakt rondgang Haya van Someren - iroise moeder Nationale Trekpaarden- tentoonstelling Eilanden-nieuws" 38e jaargang Dinsdag 31 augustus 1965 Wm'- No. 3415 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Oogstraming C.B.S. van rogge, gerst en erwten -o- Els Ras te Den Bommel ter aarde bes Garage Knöps Nieuwe Chr. Geref. kerk te Zierikzee in gebruik Meer dan de helft der huisvrouwen ziet onvoldoende PBINS mi;Nt)RIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommeladök Tel. (01870) 26 29. na 6 uur 's avonds TeL 20 17 Giro 167980 ABONNEMENTSPRIJS 2,00 PEB KWARTAAL ADVERTENTTRPRIJS 14 cent per mm. BtJ contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Wanneer iemand de stelling verkon digt, dat Nederland thans tot de weinige welvaartsstaten in de wereld behoort, komt er altijd enige oppositie. Men weet dan voorbeelden te geven van personen en gezinnen, die een armoedig bestaan leiden, wier inkomen te iaag is om in deze dure tijd welvarend te heten en men stelt dan vast, dat van een algeme ne welvaart nog geen sprake is. Natuur lijk kan niet worden tegengesproken, dat niet alle Nederlanders in de wel vaart delen. Maar zo stelt men toch de zaak niet juist. Men kan niet pas van een welvaartsstaat spreken als de hele bevolking voor 100»/o in de welvaart deelt, want deze situatie wordt uiter aard nimmer bereikt. Er zijn altijd mensen, die door één of andere oorzaak in minder florissante omstandigheden verkeren: een klein aantal bejaarden, invaliden, langdurige zieken, werklozen (al moet men die tegenwoordig met een lantaarntje zoeken), weduwen, geschei den vrouwen en ook mensen die door eigen schuld in financiële moeilijkheden zitten zoals alcoholisten, lieden die te lui zijn om te werken, personen die niet met geld kunnen omgaan enz. Dit soort mensen zal er altijd blijven. Speciaal de laatstgenoemde categorieën zijn hope loze gevallen. En voor de eerste wordt tegenwoordig zoveel gedaan, dat er van schrijnende armoede niet meer gespro ken kan worden al kan anderzijds niet worden gezegd, dat ze delen in de wel vaart. Alleen is het wel een feit, dat er door de algemene welvaart veel meer voor hen kan worden gedaan dan vroe ger. We kunnen het er, dunkt ons, wel over eens zijn dat een land een wel vaartsstaat kan worden genoemd, wan neer 80 a 90Vo van de bevolking een in komensniveau heeft bereikt, waardoor het mogelijk is de diverse behoeften in meerdere of mindere mate, maar toch ruimschoots, te bevredigen. We denken dan aan het woninggerief, kleding en schoeisel, voedings- en genotmidde len, verwarming, vervoermiddelen, studie van kinderen, allerlei verzekerin gen, binnen- en buitenlandse reizen, al lerlei soort ontspanning enz. Niemand zal kunnen ontkennen, dat men on danks de stijgende prijzen door de nog veel meer gestegen salarissen en lonen in een betere situatie verkeert en op een veel hoger niveau kan leven dan vóór de oorlog. Beter dan allerlei be schouwingen en uitspraken te lanceren lijkt het ons eens wat cijfers te produ ceren. Die zijn meestal wel erg dor, maar ze spreken in dit opzicht boek delen. Ons nationaal inkomen neemt c!e laatste jaren met ongeveer 3 miljard per jaar toe en de consumptie van ge zinshuishoudingen eveneens. Deze eco nomische groei vermeerdert dus telken- jare de welvaart met 4 a S^/o. Er is ge constateerd, dat met de steeds beter ge vulde loonzakjes de vraag naar goud in de vorm van sieraden, munten en pen ningen de laatste jaren met sprongen omhoog gegaan is. In 10 jaar steeg de hoeveelheid goud, die het publiek jaar lijks via sieraden etc. koopt van 2000 tot 10.000 kg. Al enkele jaren stijgt het ver bruik ervan per hoofd der bevolking met Wk en vorig jaar stuwde de loon explosie het omhoog met niet minder dan 40»/i). Omdat onze goudsmeden het werk niet meer aankunnen is de invoer uit Italië, Duitsland en België van gou den sieraden sterk gestegen. Penningen, geslagen na de moord op president Kennedy, zijn bij tienduizenden ver kocht. Niet alleen door de import van gou den sieraden, maar ook van vele andere goederen vertoont onze betalingsbalans de laatste jaren een minder gunstig as pect. In de periode 1960 tot en met 1964 vertoonde de invoer, wat een aantal speciale verbruiksgoederen betreft, het volgende beeld (alles in miljoenen gul dens): 1960 1964 vlees en vleföwaren vers fruit conserven aleoholhoud. dranken tabakswaren kleding meubelen koelkasten wasmachines bromfietsen fototoestellen boeken etc. personenauto's (nieuwe en gebruikte) 14 57 157 225 53 125 40 84 29 68 274 674 42 144 30 63 21 75 14 35 7 15 29 54 315 823 Hieruit blijkt dus, dat de invoer van meubelen sinds 1960 drie en een half niaal zo groot geworden is, van koel kasten meer dan verdubbeld, van was machines drie en een half maal, van alcoholhoudende dranken tweemaal en van auto's twee en een half maal. In de laatste vijf jaar zijn de Nederlanders meer en meer grote stukken gaan kopen Hoewel we zelf een flinke meubelenin- dustrie hebben, zijn de buitenlandse meubels bijzonder in trek. Op het ge bied van kleding en schoeisel begonnen de internationale modes meer en meer te overheersen. Uit dit alles blijkt, dat de mogelijkheid om duurzame ver- oruiks- en luxegoederen te kopen in snel tempo toeneemt. En deze gegevens betreffen nu nog maar alleen wat uit het buitenland komt. Met onze eigen Produktie gaat het precies zo. Wanneer 'de vakbonden bezig zijn met hun eisen voor een nieuwe loonsverho ging worden de verdiensten altijd zo on gunstig mogelijk voorgesteld in verhou ding tot de noodzakelijke uitgaven. De werkelijkheid is, dat een aanmerkelijk percentage van de inkomens thans be steed kan worden aan uitgaven, die met tot de niet persé noodzakelijke, maar wel tot de aangename dingen des levens kan rekenen. Zo werd er in 1963 aan chocoladewaren, banket en ijs voor ong. 1 miljard gulden geconsumeerd, voor tabakswaren 1.200.000.000 gulden, voor allerlei dranken 900 miljoen. Voor 1965 is het totaal aan geld, dat aan bui tenlandse reizen besteed werd, te schat ten op ong. 1 miljard. Van de binnen landse vakantiereizen weten we het niet. De laatste jaren komen er jaarlijks 200.000 a 300.000 televisietoestellen bij, zodat we onlangs op een aantal van 2 miljoen kwamen. Het aantal personen auto's wordt per jaar met 130.000 ver meerderd. In 1962 (latere gegevens heeft het C.B.S. nog niet gepubliceerd) werd aan bioscoopbezoek 72 miljoen gulden besteed, aan toneel 6 m. aan concerten 5 m. en aan allerlei sportwed strijden 21 miljoen. We zien dus, dat er van ons nationaal inkomen thans een zeer behoorlijk deel besteed wordt aan wat men ontspanning of recreatie noemt en aan andere dingen tot veraan genaming van het leven en vrijetijdsbe steding. We geven deze cijfers om aan t« to nen, dat er voor de overgrote meerder heid van ons volk geen enkele reden meer is om klaagliederen aan te heffen over onze gemiddelde levensstandaard, maar wel om dankbaar te zijn voor de welvaart, die de brede massa van ons volk thans mag genieten. Uit een enquête, die in 1963 door de Wiardi-Beckmanstichting (wetenschap pelijk instituut van de P.v.d.A.) in Am sterdam onder een groep ongeschoolde en ongeoefende arbeiders werd inge steld en waarvan het rapport verscheen onder de titel „De laagstbetaalden", ble ken ook zeer interessante dingen. De verdiensten van de gezinnen liepen toen uiteen van 4000 tot 9000 gld. Het mini mum is nu boven 5000. Men vraagt zich af hoe men arbeiders met een inkomen van 9000 gld. nog tot de laagstbetaalden kan rekenen. In dat bedrag zit ook kin derbijslag, overwerk en inkomen van vrouw en grotere kinderen. Omdat ze dus samen er lang voor moeten werken, behoren ze tot de laagstbetaalden. Intussen hebben deze mensen het blijkbaar niet slecht. Het rapport ver meldt, dat ze vrijwel allen een stofzui ger en een radio "hebben, SSVo heeft een elektrische wasmachine en 62^/o heeft t.v. (Nederlands gemiddelde 34''/o). De helft bezat een fototoestel en een pla tenspeler en 32Vo een bromfiets. In de sector van de apparaten vertoont deze groep dus geen achterstand, integen deel. Alles bijeengenomen zien we dus, dat we, gezien de algemene huidige levens standaard, vergeleken met de vooroor logse tijden, in een periode van wel vaart verkeren evenals de ons omrin gende West-Europese landen. Het Centraal bureau voor de statis tiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de op 20 augustus j.l. gehouden voorlopige oogstraming. Voor een juiste beoordeling van de oogstver- wachtingen 1965 dienen de rendements- cijfers niet alleen vergeleken te wor den met het bijzonder gunstige jaar 1964 maar ook met het tienjaarlijks gemid delde 1955-1964. De totale produktie van rogge wordt geraamd op ruim 270.000 ton, wat 86.000 ton of 24 pet. minder is dan verleden jaar. Deze vermindering is zowel het gevolg van de areaalinkrimping als het lage rendement, dat gemiddeld op 2.760 kg. per ha. wordt getaxeerd (18 pet. la ger dan 1964 en 6 pet. lager dan 1955- 1964). Voor gerst wordt de gemiddelde op brengst per ha. geraamd op 3.760 kg. (13 pet. minder dan 1964 en 5 pet., minder dan 1955-1964). Dank zij de uitbreiding van het areaal kan een totale produktie worden verwacht van ruim 370.000 ton, wat vrijwel het niveau is van verleden jaar. De oogst van groene erwten wordt ge taxeerd op slechts 31.500 ton (44 pet. minder dan 1964). Er wordt namelijk verwacht dat van het toch al reeds sterk ingekrompen areaal bovendien nog het bijzonder lage rendement zal worden verkregen van 2.830 kg. per ha. (Nw. Rott. Crt.) MIDDELHARNIS Heropening bibliotheek. De openbare Chr. bibliotheek begint weer a.s. vrij dagavond van 7 tot 8.30 uur. SOMlMELSDIJK Op maandag 6 sept. a.s. des avonds om 7.30 uur hoopt de zangvereniging „Sommelsdijk" haar repetities weer te beginnen in het Vereen, gebouw „Vita Nova". Nieuwe leden en bezoekers zijn van harte welkom. DIRKSLAND Onderhands verkocht. De woning staande aan de Secretarieweg no. 20 en bewoond door de heer B. van Lenten is door de bewoner aangekocht van de erven de Ridder. Opbren-gst collecte. De in de Geref. Gemeente gehouden collecte voor de Kweekschool De Driestar heeft f 906,50 opgebracht. Uitslag P.V. Gevl. Vrienden vanaf Parkstone (Eng.) A. Mans 1, 8; Joh. V/olfert 2; v. d. Groef-Knops 3, 4, 5, 10, 17, 18; W. Nieuwland 6, 16; Joh. Doom 7; L. Arensman 9, 11, 14, 15; F. de Jong 12; A. de Vogel 13. MEXiISSANT Kerkdienst. Ds. Blok hoopt vrijdag avond a.s. te 7.30 uur voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Woensdag 1 sept. a.s. des avonds half acht, hoopt ds. G. Mouw van Middelharnis voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. OUDE TONGE Gevonden voorwerpen. Onderstaan de artikelen kunnen afgehaald worden bij de badmeester, zwembad de Koe pel alhier: 1 sleutelbos; 1 sleutel; div. fietssleuteltjes; zilveren dames- en kin- derringen; herenhorloge; dameshorloge; zilveren halsketting; zilveren kinder armbandjes met naam; 1 jongensjasje, div. kledingstukken en handdoeken; 1 jongensfietsje; div. kinderportemonnaies Haven. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken drie schepen met graan, met inhoud 310 ton; binnen gekomen 1 schip met kolen. OOLTGENSPLAAT Geslaagd concert. Het concert, dat zaterdagavond op initiatief van de mu ziekvereniging U.D.I. plaats vond, mag zeer geslaagd heten. Behalve genoemd corps, waren ook tegenwoordig de ver. „Wilhelmina" uit Numansdorp, be staande uit een fanfare, een drumband en het jeugdcorps en de Vereen. „De Hoop" uit SteUendam met fanfare en drumband. Om half zeven w^erd er een rondgang door de gemeente gemaakt. Gezamenlijk vertrok man vanuit de Van Weelstraat, waarna elk corps zijn eigen route koos, om vervolgens weer gezamenlijk bij het beginpunt te arri veren. Het concert dat daarna volgde begon op de tent, maar door het on gunstige weer nam men even later in trek in het Vereen, gebouw „'t Cen trum." Het jeugdcorps uit Numansdorp opende de rij, gevolgd door de fanfare, een en ander onder leiding van de di rigent, de heer D. Weijers te Numans dorp. Vervolgens kwam „De Hoop" naar voren onder leiding van dirigent, de heer Willemse te Schiedam. De rij werd gesloten door „U.D.I." met als dirigent, de heer R. van Putten Pxn. De voorzit ter van deze vereniging, de heer R. C. van Putten Czn. sprak een hartelijk woord van dank aan het adres van ver enigingen, dirigenten en belangstellen den voor de spontane medewerking. Voor muziek liefhebbers stond deze avond op een hoog peil, er is veel ge noten. Bejaardenmiddag. Woensdag 1 sep tember des nam. 2.30 uur zal de maan delijkse bejaardensamenkomst weer ge houden worden in „Elthato". Camping tijdelijk gesloten. Men heeft ons verzocht mede te delen, dat de Camping „Fort Prins Frederik" met in gang van 1 september a.s. tot 1 mei 1966 gesloten zal zijn. Vanaf die datum zal ook geen, bezichtiging van het fort meer mogelijk zijn. De verhuur van de recreatiezaal gaat gewoon door. Bruidskerk ontwaak want de Bruidegom komt. Hij komt langs de pleinen en straten. Hij zoekt naar Zijn bruid, Zijn de lampen soms uit? Is de olie niet op in de vaten? De olie der liefde, dat niemand toch doof Dat licht in de donkerste nachten. De olie der blijdschap ontvlamt door 't geloof, De olie van biddend verwachten. Bruidskerk ontwaak, want de Bruidegom komt. Hij komt langs de donkerste dreven, Laat dan stralen uw gloed, Ga Hem blij tegemoet, De lampen al brandend geheven. Lanerta Maandagavond is door de zuiger „M|ei-wede" die op het Haringvliet in het z.g. aardappelgat ter hoogte van Middelharnis-Sommelsdijk aan het werk was een lijk van een man opge haald. Het stoffelijk overschot werd door de rijkspolitie te v/ater geborgen en is vanmorgen geïdentificeerd als de 64-jarige Rotterdammer dhr. W. Gud- dens, de laatste vermiste uit het V.W. busje dat vorig jaar 9 mei voor de ha ven van Middelharnis in het Haring vliet verdween. Met het vinden van dhr Guddens zijn de drie slachtoffers ge borgen. Maandagmiddag had op de begraaf plaats te Den Bommel de teraardebe- stelling plaats van de vorige week op verongelukte 16-jarige Els Ras Jac.d. Zij werd donderdagavond op de over weg Schaapsweg door een auto gegre pen en zeer ernstig gewond, waarna zij vrijdagmorgen in het ziekenhuis te Dirksland overleed. Voor de begrafenis werd in het sterf huis een samenkomst gehouden van fa milie en vrienden, waarin de leiding had ds. J. Noordhof Geref. Predt. Deze las een gedeelte uit 2 Timotheusl en stond vooral stil bij vers 12. Deze dag is vol verdriet en toch zijn wij rustig, niet wanhopig doch vol vertrouwen op Jezus Christus evenals Paulus. Immers wij weten van Els, dat zij met al haar vragen eerbiedig boog voor het antwoord uit Gods Woord, en dat zij alles van Jezus verwachtte. En toen vond de Heere dat haar taak was vol bracht. Plotseling nam Hij haar weg. Zeer grote bela.ngstelling Honderden belangstellenden hadden zich rond het graf verzameld. Behal ve burgemeester v. d. Harst en verte genwoordigers van allerlei verenigin gen, zagen wij ook de predikanten dr. J. H. Becker, ds. J. G. H. Schout en ds. T. van 't Veld. Het bestuur van de Korfbalvereniging „Delta" te Ooltgens- plaat was ook aanwezig, waarvan de overledene een toegewijd lid was. Ook waren enkele leraren van de Chr. Ulo School te Middelharnis aanwezig met een 30-tal leerlingen van die school. Nadat de kist onder grote stilte in de groeve was neergelaten sprak het hoofd der Chr. Ulo School de heer A. Westland enkele woorden van troost tot familie, kinderen en omstanders en verzocht de leerlingen der school te zingen Ps. 25 5, 6, 7. Dit klonk zeer toepasselijk en zeer ontroerd. Daarna sprak ds. Noordhof een be grafenisformule uit en sprak hierna over 2 Tim. 2 1214. Voor ons allen geldt of wij eenmaal met Christus zul len sterven. Doch dan moeten wij ook met Hem leven. Het ligt niet aan Jezus als wij verloren gaan, doch aan ons, of we oud zijn of jong. Zelfs indien wij ontrouw zijn. Hij blijft getrouw. Na het uitspreken van de Apostoli sche Geloofsbelijdenis en dankgebed met het volmaakte gebed, was de plech tigheid geëindigd. Bedienaar H. L. Floo- rijp sprak enige woorden van dank, waarop allen ontroerd de dodenakker verlieten. De politie had gezorgd dat alles ordelijk verliep. OUDE TONGE Kerknieuws. Vrijdag 3 september des avonds 7 uur, hoopt voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan ds. G. Mouw van Middelharnis. Middelharnis - Telefoon 2043 MIDDELHARNIS-SOMMELS0IJK Op zaterdag 4 september zal „Sempre Cresendo" een rondgang door de ge meenten Middelharnis en Sommelsdijk maken. Dit ter gelegenheid van het feit, dat het nieuwe trommen heeft kunnen aanschaffen en dit door de medewer king van de bevolking van Middelhar nis en Sommelsdijk. Het zijn prachtige trommen en met het grootste genoegen zal Sempre een muzikale rondgang door de gemeente maken. Zaterdagmiddag zal er een bezoek worden gebracht aan muziekhandel Bernard, die dan net zijn deuren heeft geopend voor muziekminnend Flakkee. Deze firma leverde de instrumenten voor de vereniging. Sempre is de bevolking zeer dank baar voor de vele en soms grote gaven die het heeft mogen ontvangen. Vrij dagavond zal de muziekvereniging voor het eerst naar buiten treden. Amsterdam: Mevr. HAYA VAN' SOMEREN-DOWNER is het eerste vrouwe lijke kamerlid, dat moeder is geworden. Trots heeft zij maandagochtend met haar zoon BART JEROEN de ziekenverpleging aan de Prinsengracht verlaten. Het nieuwe kerkgebouw van de chris telijk gereformeerde kerk te Zierikzee zal vrijdag 10 september officieel in ge bruik genomen worden. Het nieuwe ge bouw is verrezen aan de Zevengetij- straat. In een speciale dienst 's avonds om half acht zal de officiële overdracht en ingebruikneming van het kerkge bouw plaatsvinden. THOLEN Burg. Stand. Geboren Willemina An drea d.v. A. Verkamman en B. Wijma; Elisabeth Cornelia d.v. C. G. M. Hui- bregtse en A. C. M. Luisterburg; Johan na Pieternella d.v. H. Aalbrechtse en H. van Huisen; Heiltje Maria d.v. C. Deur- loo en P. J. Schot. Getrouwd: Jan Schot 27 jaar met Le- ny Margreeth Bos 22 jaar. Zeshonderd elite-paarden in Den Bosch Meer dan 500 elite-dieren uit de Ne- derlandsche trekpaardfokkerij met cir ca 100 Haflinger paarden en een keur collectie Shetland Ponies zullen op vrij dag 17 en zaterdag 18 september a.s. in de Brabantse hoofdstad geëxposeerd worden. Daarmede wordt deze tentoon stelling alléén al vanwege het aantal in zendingen de grootste die ooit op paar- dengebied is gehouden. Vrijdag 17 september is de speciale dag voor de fokkers en de echte ken ners van het paard en de paardenfok kerij. Op deze dag vinden n.l. de keu ringen plaats van 30 rubrieken hengsten en merriën, alsmede van de „Fok- groepen" en de „Merriën met afstam melingen". Bovendien worden op deze dag de keuringen gehouden van Haf linger paarden. Deze zullen voor een Oostenrijkse en Nederlandse jury ver schijnen en uit de totale collecte zal, na de individuele primering, de Haflin- ger-Kampioene gekozen worden. De tweede dag der tentoonstelling, zaterdag 18 sept., vormt door zijn fees telijk en veelzijdig programma, dat op het nieuwe en aanzienlijk uitgebreide demonstratieterrein zal plaats vinden, een bijzonder aantrekkelijk schouwspel voor iedereen! In de voormiddag van deze dag wor den o.m. de nationale kampioenen uit geroepen en vindt tevens de keuring van Shetland Ponies plaats. In de na middag volgen demonstraties van de hoogst bekroonde collecties Trekpaar- den, Haflingers en Shetlanders de kam pioenen en oud-kampioenen, de massale show met acht-, zestien- en twee en dertigspannen, de bekendmaking van de uitslag der door de 3 Centrale Land bouworganisaties uitgeschreven prijs vraag „Wie wordt Kampioen?" enz. Het Roode-Kruis Hospitaalschip Hen ri Dunant wordt vanavond dinsdag aan het Havenhoofd te Middelharnis verwacht. Het schip met een groot aan tal zieken en invaliden aan boord ver trok maandagmorg-eii uit Maastricht. Zeven uur vanavond zal de colonne van de Roode-Kruis afdeling Middel harnis het schip met patiënten en ver plegend personeel van de colonne Lim burg van het Roode Kruis officieel ont vangen. Dan zal ook de Kon. fanfare Sempre Crescendo op het havenhoofd een serenade brengen. Belangstellenden dienen om zeven uur op het Havenhoofd aanwezig te zijn. Van medio november 1964 tot begin mei 1965 onderzochten mobiele test teams van de Stichting „Oog en Bril" in honderden bedrijven het gezichtsver mogen van 13.772 Nederlanders. Uit de verkregen gegevens kan wor den afgeleid, dat 23,4Vo van deze bij na 14.000 op kantoren, in" tekenkamers en studio's werkzame personen onvol doende ziet. Gesplitst naar leeftijd was bij de groep tot en met veertig 14<'/o onvol doende; bij de groep van een en veertig en ouder was dit 40%. Tijdens deze aktie onderzocht men ook de ogen van een willekeurige groep van 735 huisvrouwen. Daarvan bleek van de boven veertigjarigen niet minder dan 52,9Vo over niet voldoende gezichtsver mogen te beschikken. Waarschijnlijk een gevolg van het feit, dat zij verzuimden op gezette tij den haar ogen te laten kontroleren. In teressant is nog te vermelden, dat Üj- dens de testakties, welke de vorige ja ren onder weggebruikers, vooral auto- mobilsten werden gehouden, ongeveer ITVo onvoldoende was. Een aanduiding, dat de eenvoudige ogentest bij het rijexamen mogelijk van invloed is geweest. ft telt duizenden abonné's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen.'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1