Middelburg aan de Arne Het GAS op mars Nog eens Toinbee Bijbels voor Zuidwest-Bfrika nu voor verwarming De nieuwe VERLAAGDE tarieven J. H. KLOPPERT Aan de zee AUBRY aaNBOUW KEUKENS EN KASTEN ^eeutc^e wanel&Uttgen BUITENLAND ROOD GEVAAR eerst voor koken, toen voor warm water voor keuken en bad, Plaatselijk Nieuws Boekbespreking Boekje over „Kanker-feiten" Abonneert U op „Eilanden-nieuws" 27 augustus 1965. „E 11< AN DEN-NIEUWS" Bladz. 3 jlet de wetenschap dat de rijpere .ugd nogal knipsels bewaart ook van Je goed gedocumenteerde hoofdartike- van uw medewerker, mag ik aan jjjn beide artikelen betreffende Prof. pt, Arnold J. Toinbee wel iets toevoe gen. pe belangstelling van de Ned. dag- jladpers voor de opvattingen van Toin- liee over de huidige wereldproblemen jngt wel samen met de internationale lam rondom zijn veelomvattende werk cultuurhistorisch gebied. Pat uw redactie van een tegenge- jjeide mening blijk geeft en Toinbee's jttikelen in een Nederlands dagblad (ommentarieert, acht ik een bewijs van 0 zakelijke nuchterheid. Ik onder schrijf u ten ten volle. Hoewel ik ui leraard alleen uit een samenvattend 5,erk van Toinbee putten kan, is dit jeker voldoende om twee zaken te over wegen. Ten eerste, of de veelomvattende ar- jeid van Toinbee op cultuurhistorisch jebied waarborg is voor een nuchtere («nadering der wereldpolitiek. Ten tweede enig onderzoek naar zijn ^Christelijke levensovertuiging", welke voor uwe redaktie aanleiding was tof een zakelijke kritiek. Om met het eerste te beginnen, is het mij opgevallen dat Toinbee met ander feitenmateriaal werkt dan uw redaktie. Toinbee denkt als cultuurhistoricus alleen in categorieën van beschavingen en heeft door zijn grote kermis van het godsdienstig cuHureel leven en het zich daarin manifesterende volkseigene een ruim zicht ook op de nu in geding zijn de Aziatische volkeren. hier voltrekt zich het verschil in benadering. Uw redaktie richtte zich niet op het volkseigene, waarvan Toinbee geen ge vaar vreest, maar werkte terecht met feitenmateriaal, gericht op de commu nistische machthebbers. Deze laatsten trachten sedert 1949 het chinese volkskarakter om te buigen en aan te zetten tot een grenzeloze haat tegen het westen. Het is niet de bewustwording van het uit de verdoving van millenniums ont waakte oosten, maar de machtsbegeerte der communistische agitators, die niet anders bedoelen dan de oosterse volke ren te vergiftigen met ideologieën, die ten doel heeft het westen te vernieti gen. Haalt Toinbee zijn materiaal uit het volkseigene, uw redaktie vestigt de aandacht op de leidinggevende politici, die het volkseigene onderdrukken. Dit duidt er op dat Toinbee niet denkt in het smaller kader der politieke struc turen van deze tijd. Hij verliest daardoor zijn zicht op de acute problemen van nu. Het is niet de cultuurfilosoof die in de politieke chaos van thans de knopen ziet, maar de po liticus. Wt is Toinbee zeker niet. Als tweede punt zou ik nog even stil staan bij het gezag van Toinbee in Chr. kring. Volgens uw artikelen zou Toin bee de redding van Europa zien in het buiaen voor Christus. Vv redaktie zal dit, wat men een be'ijdenis zou kunnen noemen, aange troffen hebben in Toinbee's bijdrage in de dagbladpers. Welnu, ik stel mezelf de vraag hoe functioneert de Christus der Schriften bij Toinbee. Aanvaardt hij het heilshistorisch handelen Gods in en door de Borggerechtigheid van Chris tus, waardoor God in de weg des ver- bonds door de historie heen Zijn volk vergadert? Dit zou toch de hoofdsom moeten zijn van v/at Toinbee belijdt, om enige ver wantschap te ontdekken met een meer of minder rechtzinnig of reformatorisch christendom. Immers, de argeloze lezer van het door uw redactie bedoelde dag bladartikel en die van „Edlanden- nieuws" zal die verwantschap toch on derstellen. Maar als we enige trekken van Toin bee's levenbeschouwelijke structuur nader bezien zal weinig daarvan blijken Prof. Toinbee denkt van huis uit cul- tuur-filosofisch. Als groot kenner der beschavingsge schiedenis richten zich zijn studies op de cyclische beweging der beschavin gen. Op de tijdschaal van de door hem ge citeerde geologen, volgens welke het menselijk ras reeds zeshonderdduizend tot een miljoen jaren onze planeet be woont, zijn de vijf tot zesduizend jaar sedert de beschavingen op kwamen als een bijna gelijktijdig panorama. Binnen deze kring rijzen de bescha- vingsgebieden en komen tot verval Wanneer twee beschavingsgebieden el kander aan hun periferi raken, dan zul len ze in elkander opgaan en tot een ho gere beschaving uitgroeien of één, of beiden zullen elkaar vernietigen. Maar steeds zal of de godsdienst of de overblijvende beschaving de vlinder- pop vormen tot het ontstaan van steeds hogere beschavingen en hogere gods diensten. Maar in een samenvattend werk „Beschaving in geding", in 1949 uitgekomen in de hoUandse taal bij F. G. Kroonder te Bussum, ziet Toinbee de Ver. Staten en de Sovjetunie als alter natieve belichaming van ontzaggelijke materiële macht van de mens. Daarom zegt Toinbee kan de Bescha ving (met een grote B.) niet op deze wijze blijven voortsjokken. Hij ziet in de opgeschroefde physieke macht van de mens een vreselijke toe stand die kan leiden tot ondergang van het menselijk ras. Als „de boosdoenders" die dit onheil kunnen veroorzaken noemt Toinbee „Klasse en Oorlog". Klasse is in staat de menselijke maatschappij in een te doen storten, terwijl oorlog het menselijk ras kan vernietigen. Niets, zo gaat hij verder, kan onze westerse beschaving verhinderen( wan neer zij dit verkiest) haar historisch precedent te volgen en sociale zelfmoord te plegen. Maar we zijn er niet toe ver oordeeld. Het staat ons vrij door eigen inspanning aan de geschiedenis een an dere wending te geven. Als menselijke wezens is ons die vrij heid van keuze gegeven en wij kunnen onze verantwoordelijkheid niet afschui ven op de schouders van God of van de natuur. We moeten dit zelf op ons ne men en oorlog en klasse afschaffen op straffe van ondergang. Dit appèl aan de menselijke verant- woordelijiüieid hanteert Toinbee echter niet als een Bijbels gegeven. De moderne mens heeft door zijn cul- tuurarbeid soinmige wetmatigheden in de natuur geheel of gedeeltelijk kunnen overwinnen. Door kunstlicht b.v. kan hij de dag verlengen, door warenhuizen te bouwen een klimaat scheppen tot de teelt van vruchten wat naar de natuur niet m.o- gelijk is. Analoog hieraan stelt Toinbee, dat de mens in staat is sommige natuurlijke golfbewegingen in eigentijdse bescha vingen door eigen wil op te vangen en zijn beschavingsgebied te redden van de ondergang. Hiertoe moeten we volgens Toinbee op politiek gebied naar een coöperatief stelsel van wereldregering en op eco nomisch terrein, werkzame compromis sen vinden tussen vrije onderneming en socialisatie. In het leven van de geest moeten we de wereldlijke bovenbouw (der godsdienst) reduceren tot de gods dienstige grondslagen. In zijn werken die in 1958 versche nen bouwt Toinbee hierop voort en pleit hij voor de vorming van een wereld religie, die sycretistisch de waarheids- gedachte van het Christendom, de Is lam, het Hindoeisme en van het Boe- dhisme in zich verenigt. Ik meen u enig inzicht te hebben ge geven in het cultuurfilosofisch denken van Toinbee. Hierin blijft hij zich steeds gelijk. Van een buigen in geloofsgehoor zaamheid door de werking des Geestes vond ik niets. Evenmin over het rijp worden der zonde. Ja, hij borduurt in één zijner werken met de mensen van goeden wille aan een mogelijk wereld patroon, dat uitgroeit tot een aardse provincie van het koninkrijk der heme len. Het is genoeg. Vanuit de kleinste verbanden in onze maatschappij groeien we naar grotere eenheden. Produktiebedrijven groeien uit tot we reldconcerns. Politiek drijft men naar supra-natio- nale organen. Wereldregering! Godsdienstig, naar vervaging der grenzen. Eenwording der wereld. Eén wereldreligie. Daarom staat de wereld van nu op de helling. Straks tuimelt ze er af. Tenzij dat ze spreken naar Gods Woord, zij zullen geen dageraad hebben. Met beleefde dank voor de opname, W. Kardux Dirksland. We zaten samen aan de dijk En tuurden over 't water. De kind'ren speelden op het zand Het water rees, kwam over 't land. Het werd allengskens later. De moeders waakten over 't kroost En spraken donk're woorden. Vol moeite zorg en kommernis Waar toch het leven vol van is. De kind'ren hun niet stoorden. De wind nam al hun woorden mee Stil werden de verhalen. Een gloed van zonnestralen. Deed zilver reg'nen op de zee. En een onzicht'bre Hand Bracht plotseling de vloed tot staan Het wad kon niet verder gaan Het kwam tot aan de kant. De kind'ren juichten, speelden wild De moeders waren stil. O moeders leg uw zorgen neer Bidt voor uw kind'ren steeds de Heer Dat Hij ze leiden wil. Lanerta. De secretaris van het Bijbelgenoot schap van Zuid-Afrika, ds. Gerrit Bru- wer, deelde mede dat er in het laatste jaar meer dan achtduizend Bijbels en uittreksels van de Bijbel, na vertaling, onder de Bantoes van Zuidwest-Afrika verspreid zijn. Ongeveer 6250 van deze Bijbels en uit treksels zijn in de Ndonga taal ver spreid, 1747 in het Kwanyama en 190 in de Name taal. Ds. Bruwer zei, dat het genootschap in de nabije toekonast nog grote bedra gen zal moeten besteden, zodat de Bij bel aan een groter gedeelte van de niet- blanke bevolking van Zuidwest-Afrika beschikbaar gesteld kan worden. Hij deelde ook mede dat de volledige Bijbelvertaling in het Name bijna vol tooid is. De Kwanyama vertaling wordt reeds nagezien en zal spoedig gedrukt kunnen worden. (African Eïxpress) Juist 150 jaar geleden werd de eerste spade in de grond gestoken voor het graven van een nieuwe haven voor Middelburg. Dit gebeurde door de gou verneur van Zeeland J. H. Schorer (te genwoordig zegt men commissaris der Koningin) en om het precies te zeg gen Op 29 jimi 1815. Nadien zijn er nog duizenden spaden grond verwerkt vóór het havenkanaal twee jaar later voltooid was. Had Middelburg een nieuwe haven nodig? Als u dit artikel en het volgende gelezen hebt, zult u wel overtuigd zijn, dat dit inderdaad het geval was. Ook de Koning vond dat de stad een nieuwe haven niet kon missen. Toen ons land van de Fransen bevrijd was en we m Willem I weer een eigen vorst uit het huis van Oranje hadden gekregen, be zocht hij reeds in 1814 Middelburg. Voor het nieuwe havenkanaal beloofde hij de stad een renteloos voorschot van één niiljoen gulden, waarvan ieder jaar 25.000,— moest terugbetaald worden. De Arne. De oudste haven van Middelburg was de Arne, eigenlijk een klein riviertje. Waar het precies ontstond is niet met zekerheid te zeggen. Men houdt het er- i voor, dat we de oorsprong moeten zoe- l^en in de buurt van Oostkapelle. Ver- moedelij k ontsprong het daar aan de f voet van de duinen, die het van water 1 voorzagen, hetzelfde dat we nu in de Waterleiding hebben. Ik noemde het een nviertje, het zal wel geen gegraven ka- ■^aal zijn geweest, daarvoor was het 'eel kronkelend. In de loop der tijden zal het wel, althans gedeeltelijk, geka- "^nseerd zijn. Met veel bochten stroom de de Arne naar Middelburg. Best mo- pujk dat voor het graven van de St. ^urease watergang de oude bedding y«n de Arne gebruikt is. f'iet een bocht liep ze om de hoofdstad ^een. In deze bocht werd de Abdij met ?e bijbehorende kerken en torens ge duwd. Dit is het oudste gedeelte van ™>adelburg, gelegen tussen de tegen woordige straten Noordstraat, Hofplein Wagenaarstraat, St. Pieterstraat en Lange Delft, in een tamelijk ronde vorm. De Arne stroomde daar vlak langs om weer met veel bochten en kronkelingen in de Lemmer uit te stro men. Dat was een van de vele wateren tussen Walcheren en Zuid-Beveland, later samengevat onder de algemene naam Sloe. Aan de mude (mond) van de Arne lag de voorhaven van Middelburg: Arnemuiden. Hier stond het sterke kas teel de Mortiere, dat de toegang tot de haven zonodig verdedigen kon. Dit is nu gedurende een paar eeuwen de haven geweest, waardoor de han- delsschepen het steeds uitgroeiende Middelburg, dat voortdurend in bloei toenam, bereikten. Voor de binnenzei- lende schepen werd in de stad een ha ven gegraven, dat we nu nog kennen als het Droogdok .waarschijnlijk toen nog buiten de eigenlijke stad gelegen. Het verricht geen enkele dienst meer, sinds een halve eeuw ook niet mer als dok. Er werd een dam ingelegd, het pleintje (met het standbeeld van Koningin Emma) en de beide kaden langs deze vroegere bin nenhaven heten nog altijd de Dam. De voorhaven De voorhaven Arnemuiden profiteer de mede van de groeiende welvaart van Middelburg, op de rede was het mees tal geweldig druk. Het heeft er meer malen naar gestreefd de Zeeuwse hoofd stad te overvleugelen om zich in vrij heid te kunnen ontwikkelen. Maar dat was niet naar de zin van Middelburg, daardoor kon het een bedreiging vor men voor de handelsbloei ervan. Een machtig Arnemuiden kon iramers de toegang tot de haven blokkeren? Daar om heeft Middelburg zich er telkens weer op toegelegd om het zelfstandig bestaan en het initiatief van de voor haven te vernietigen. Het kocht de heerlijkheidsrechten van het stadje, verbood de groothandel, leg de het bedrijfsleven aan banden, kort om, uit handelsnaijver hield het Arne muiden onder de duim. Volgens een dikwijls gebruikte vergelijldng was Middelburg een zak en Arnemuiden de mond ervan. Ging deze mond dicht, dan was de zak volkomen afgesloten, ge blokkeerd, stil en zonder leven. Toen in 1572 bijna heel Walcheren zich vóór Prins Willem verklaarde, volgde ook Arnemuiden dit goede voorbeeld, misschien ook wel uit reactie tegen het Spaans gebleven Middelburg, dat zijn voorhaven steeds onderdrukt had. Verzanding van de Arne Tenslotte was deze eerste haven van Middelburg niet langer bruikbaar. Voor de mond van de Arne ontstond in de Lemmer een grote zandplaat, het Arne- muidse zand. Het werd voor de schepen steeds moeilijker om ongehinderd de haven binen te varen. En de Arne zelf werd voortdurend slechter bevaarbaar, moest geregeld worden uitgebaggerd. Bij dit werk lezen we soms van een mol een soort baggermolen met ijzeren tan den, die dit karweitje opknappen moest. Het was echter niet afdoende, de koop manschap ging achteruit „overmits dat de haven hair streckt zeer lanc ende erom". Maar niet alleen door de lengte en de krommingen, vooral door de on diepten werd ze niet voldoende bevaar baar. Het beslmt van 1526 om de haven „te rechten ende te corten" (dus de bochten er uit te halen) is niet uitge voerd. Men heeft kort daarna een ge heel nieuwe haven gegraven, waarover in een volgend artikel. ,Even buiten Middelburg ligt nog de hofstede Arnestein, vroeger een mooie buitenplaats met bossen, vijvers en to rens, volgens sommigen heeft ze ook ge diend als tolhuis. Bij het begin van de dreef er naar toe was vroeger het gal- genveld van Middelburg. Daar werden de lijken van de op de Grote Markt ter dood gebrachte misdadigers opgehan gen „omme aldaer door de injuriën der lucht en het gevogelte des hemels te worden verteerd", zoals het in de doodvonnissen luidt. Bij het graven heeft men later daar wel doodshoofden en beenderen gevonden, eens zelfs hals wervels met een stuk ketting eraan. In 1601 is het galgenveld verplaatst naar de Zaagmolendijk bij Nieuwland, ruim een eeuw later meer zuidelijk naar een schor bij de Welsingepolder, verder van de bewoonde wereld vandaan. Middelburg. L. van Wallenburg. Griekenland Koning Konstantijn heeft een nieuwe poging gedaan om de regeringscrisis op te lossen door Tsirimokos te benoemen tot kabinetsformateur. Deze politicus, die in de regering van Papandréou mi nister van binnenlandse zaken is ge weest, is inmiddels beëdigd en heeft kans gezien een kabinet te vormen. Het is op dit ogenblik echter nog de vraag of hij het vereiste vertrouwensvotum van het parlement zal krijgen. De moeilijkheden in Griekenland zijn het gevolg van een conflict tussen ko ning Konstantijn en ex-premier Papan dréou. Aanleiding tot dit conflict was de zuivering van het officierscorps; de koning hield dit tegen, Papandréou was ervóór. Toen laatstgenoemde op 15 juli zijn ontslag had ingediend, en Athe- nassiades Novas daarna een nieuwe re gering had gevormd, weigerde de volks vertegenwoordiging haar vertrouwen te geven aan het nieuwe kabinet. Vervol gens werd Stefanopoiüos tot informa teur benoemd, die echter na korte tijd zijn opdracht aan de koning teruggaf. De crisis heeft inmiddels een beden kelijk karakter gekregen doordat Pa pandréou een volksbeweging heeft ont ketend, die de monarchie op het spel zet. Thans trekt hij het hele land door om overal redevoeringen te houden, waarin hij verklaart, dat de nieuwe re gering, wanneer deze ooit het vertrou wensvotum mocht halen, het toch geen tien dagen zal uithouden. Papandréou blijft op het standpunt staan, dat on middellijk nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. In Athene komen vrijwel dagelijks onlusten voor tussen betogers en politie. Waarnemers in de Griekse hoofdstad typeren de sfeer al daar als „geladen" en „vol dreiging van revolutie". Het schijnt dat de jonge, sympathieke koning Konstantijn niet voldoende tact heeft om de moeilijkhe den het hoofd te bieden. De benoeming van een linkse figuur als Tsirinaokos was waarschijnlijk bedoeld om de steun van links aan Papandréou op te heffen, doch ook daarin schijnt hij weer bedro gen te zijn uitgekomen. De linkergroep van de Centrumpartij blijft toch Pa pandréou steunen en heeft voor Tsiri mokos niet veel waardering. Krijgt deze het vertrouwen niet, dan zijn we nog even ver van huis, en Icrijgt hij het wel dan is het gevaar voor opstand nog gro ter. Jemen President Nasser van Egypte en ko ning Feisal van Saoedi-Arabië hebben in de Arabische hoofdstad Dzjidda ge confereerd over de betrekkingen tussen hun landen. Maar het voornaamste van deze besprekingen is toch wel geweest, dat ze, tegen de verwachting in, over eenstemming hebben bereikt over de kwestie-Jemen. In principe zijn ze het erover eens geworden dat aan de nu drie jaar durende burgeroorlog in Je men een einde moet komen. Dat zou be tekenen dat royalisten en republikeinen in Jemen de strijdbijl zouden begraven. Dit feit is op zichzelf minder belang rijk dan wel de gematigde houding die president Nasser aanneemt. Deze heeft immers hiermee voorgoed afgezien van zijn voornemen Jemen als satelliet van Egypte te annexeren. Koning Feisal, een wijs en tactisch man heeft blijkbaar kans gezien, de bittere pil voor Nasser enigszins te vergulden. Anderzijds heeft Nasser de moed opgebracht, dit verlies te nemen. Het lijkt wel alsof hij met een schone lei wil beginnen hij heeft eerst de Arabische landen aangespoord, hun haatgevoelens tegen Israël wat te laten varen, daarna heeft hij toegegeven in de kwestie-Jemen, en tenslotte gaat hij naar de Sovjet-Ünie. Ook daar zal hij niet veel te eisen hebben, want hij staat in het Kremlin voor een behoorlijk be drag in het krijt. Sommige waarnemers zou hij zelfs op het matje zijn geroe pen om over de vereffening van deze schuld te spreken Ruimtevaart Zaterdagmiddag zijn de Amerikaanse astronauten Cooper en Conrad gestart voor een ruimtevlucht van 8 dagen. Daarmee zijn, wat de in de ruimte door gebrachte tijd betreft, alle records ge broken. In het begin leek het erop dat de ruimtevlucht voortijdig zou moeten worden beëindigd, wegens moeilijkhe den in de zuurstofvoorziening. Later bleek echter dat de vlucht toch volle dig kon worden uitgevoerd, behoudens enkele proeven. In de Verenigde Staten was men nog al beledigd door een Russische uitlating, als zou Amerika in de haast om Rusland voorbij te streven, niet voldoende voor zorgsmaatregelen hebben genomen! De Rhodesische premier, de heer lan Smith, zei op het congres van zijn Rho- desian Front Partij, dat de Chinese communisten in Afrika het administra tieve beheer hebben overgenomen heb ben van de zwarte partijen, die in Rho- desië verboden zijn en nu in landen bui ten Rhodesië werken. „Hun nieuwsbrieven en krantenver- slagen zijn van nationalisme veranderd in technische communistische propa ganda". De heer Smith zei, dat de Chinezen in Afrika een voorsprong op de Russen gekregen hebben en dat Rusland nu door China gebruikt wordt. „De spoorlijn tussen Tanzanië en Zam bia is ook een deel van hun actie. De Chinezen zullen deze spoorlijn nooit be talen want ze hebben er geen geld voor maar zij zullen de Westerse mogendhe den zó bang maken, dat zij er voor be talen zullen. De Chinezen hebben deze spoorlijn nodig om het hart van Afrika te berei ken", zei de heer Smith. Hij zei verder, dat de druk van het Chinese communisme op Afrika gewel dig toe neemt. Russische en Chinese schepen laden voortdurend wapens in Dar Es Salaam af. Deze schepen krijgen voorkeur boven de anderen. Het afla den geschiedt in de nacht met de groot ste geheimzinnigheid en soms worden schepen op zee gelost. „Zelfs vredelievende inwoners van Oost-Afrika willen nu weten wie aan gevallen zal worden", zei de Rhode sische premier. (African Express) van de Gasoentrale Flakkee zullen worden toegepast voor de gemeente SOMMELSDUK uiterlijk met ingang van 1 september 1965; voor de gemeenten OODE TONGE, NIEUWE TONGE en STAD AAN 'T HARINGVLIET uiterlijk met ingang van 1 okto ber 1965; voor de gemeenten MIDDELHARNIS, BEN BOMMEL en OOLTGENSPLAAT uiterlijk met ingang van 1 nov. 1965. Uiterlijk na genoemde datums gaat u dus gas gebruiken tegen één van de volgende tarieven: 1. van O-IOO m^ per 3 maanden alle m^ tegen 22 cent per m^ met een vastbedrag van 3,per 3 maanden; 2. van 100-200 m^ per 3 maanden alle m^ tegen 19 cent per m^ met een vastbedrag van 6,per 3 maanden; 3. van 200-1000 m^ per 3 maanden alle m^ tegen 14 cent per m^ met een vastbedrag van 16,per 3 maanden; 4. van 1000 m^ en hoger per 3 maanden alle m^ tegen 12 cent per m3 met een vastbedrag van 36,per 3 maanden. De gasverbruikers zullen worden ingedeeld naar hun verbruik over 1964 en het eerste halfjaar van 1965. Met ingang van een nieuw kalenderjaar is verandering mogelijk, zo nodig ook tussentijds bijv. bij het aanschaffen van een gashaard. Het adres voor vragen en wensen is Zandpad 132, Middelharnis, telefoon (01870) 22 12. Het kantoor is open op maandag t.m. vrijdag van 8.30 - 12.00 en van 13.30 - 17.30 uur. Tarief 1 en 2 is gunstig voor koken en warmwaterbereiding met gas- geijser. Tarief 3. is voordelig voor verwarming van huis-, studeer- en slaapkamer, kantoor en werkplaats. Tarief 4. is voor industrie en het drogen van landbouwprodiüiten. Pijpgas is regelbaar, dus voordelig. Pijpgas is gemakkelijk en zindelijk. Gasconvectoren zijn uitgerust met thermische beveiliging en desver- langd met thermostaat. Voor elk doel is een geschikt verwarmingsappa raat te vinden. Zie onze toonzaal. Zandpad 132, Middelharnis, vraagt uw installateur. 3 typen in diverse kleuren gespoten n.l. „VICTORY" „SUCCESen „LIBERTY 1 type in kunststof „IMPERIA" Aanrechten in Roestvrij staal, kunststof en Granito Moderne keukentafels, stoelen, armstoelen en tabourets. Bezoekt de TOONKAMER, SPUIWEG 87, DORDRECHT IMPORTEUR VOOR NEDERLAND: DUBBELDAMSEWEG 268 TELEFOON ((H850) 39 67 Verkrijgbaar bij: P. L. A. TIELEMAN, Binnenweg 12, Melijssant. OUDE TONGE Blil^eminslag. Tijdens een zware on weersbui, die woensdagmiddag j.l. bo ven de gemeente hing sloeg bij de heer J. van Vliet, in de Haarlemstraat, de bliksem op de radiodraad. Een groot stuk van het raamkozijn werd afgesla gen, het is een wonder dat er geen brand is ontstaan. OOLTGENSPLAAT Sint Adolfsland gaat gezworene kie zen. Stemgerechtigde Ingelanden van de polder St. Adolfsland in de gemeente Ooltgensplaat komen dinsdag 31 aug. a.s. des nam. 8.00 uur in Hotel Hobbel in vergaering bijeen, hoofdzakelijk voor het verkiezen van een gezworene in de vacature van de her K. C. van Kempen, die onlangs als opvolger van de heer P. van Es tot voorzitter is gekozen. Drie miuziekcorpsen geven concert. Zaterdag 28 aug. komen op uitnodiging van de Muziekvereniging U.D.I. de corpsen „De Hoop" uit Stellendana en „Wilhelmina" uit Numansdorp naar Ooltgensplaat. 's Avonds om 6.30 uur wordt er eerst een mars (met de drum banden) door de gemeente gehouden, om 7.30 uur volgt er een concert vanaf de tent aan de Van Weelstraat. Bij min der goed weer wordt het concert toch gehouden, maar dan in het Veren, ge bouw „'t Centrum", dat gratis toegan kelijk is. Benoemd. De heer J. J. Steur, tweede ambtenaar ter gemeente-secretarie, al hier, is met ingang van november a.s. benoemd tot eerste ambtenaar ter ge meente-secretarie van Nieuwe Tonge. Woonhuis verkocht. De Erven van wijlen mej. S. P. Braber, heeft het woonhuis Tuinstraat 3 verkocht aan het echtpaar A. Vlot-Kloet te Rotterdam. Wij ontvingen een exemplaar van Kanker-feiten een boekje dat is be doeld voor uitreiking aan bezoekers van bijeenkomsten, in het kader van de al gemene kanker-voorlichting, en voor andere belangstellenden. In dit verband zal deze brochure in de komende maan den eveneens aan alle leden van de ver eniging tot steun aan het Koningin Wil helmina Fonds worden toegezonden. Te vens is deze brochure voor ieder ver krijgbaar bij de Stichting „Landelijke Organisatie voor Kankerbestrijding", 'de Lairessestraat 33, Amsterdam-Z., zonder dat daaraan voor de aanvragers kosten zijn verbonden. Dit boekje voorzien in een grote be hoefte omdat bij velen talrijke misver standen bestaan over de ziekte kanker en de mogelijkheden van voorkoming en behandeling hiervan. Door een aantal concrete vragen te stellen is getracht, door middel van de daarop gegeven antwoorden, deze mis verstanden weg te nemen, om aldus te proberen de hiermede samenhangende kankervrees te verminderen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 7