EIIAIIDEn-IIIEUli/S cabalfero Dit wasmiddel is voor mij no, 1 RANG RANG RANG Nieuws Hazomer, hoe mooi ook, kan de zomer niet meer goedmaken Toelatingseisen voor liet v.h.m.o. worden herzien Nederlandse kip goedkoop eten I>e istrijd om het bentaan Diijes en Daijes Kinderen groeien naar hun toekomst is alleen als er K i blad Vrijdag 27 augustus 1965 No. 3414 üifntn •k it iir Plaatselijk Nieuws anders dan andere -^ it it ik UIT Df KERKeN Wie is te dik? WEERPRAATJE op staat Fruitdrops en diverse andere smaken Vyf stemmen uit de Ger, Gezdnd- te Eén stem uit de Ger. Kerken De oude paden. Op mijn bureau liggen twee boekjes, die op het eerste gezicht niet veel met elkaar te maken hebben. Het enige punt van overeenkomst lijkt dat ze bei de nog kortgeleden verschenen zijn (1965) bij dezelfde uitgever, (de fa. Buy- ten en Schipperheyn in Amsterdam), ffat de Inhoud betreft, liggen de onder werpen nogal ver uit elkaar. Merk waardig genoeg zoekt het ene geschrift naar datgene wat de verschillende ker ken van Gereformeerde belijdenis sa menbindt, terwijl het andere een drei gende crisis binnen één van deze ker ken vreest. Het eerste boekje is een publicatie van het Contact Orgaan van de Gerefor meerde Gezindte (afgekort als C.O.G.G.) Voor dit, op 19 sept. 1963 opgerichte or gaan hebben we al eerder in deze ru briek de aandacht gevraagd. Het wordt gevormd door leidinggevende figuren uit de Ger. Bond in de Ned. Herv. kerk, de Ger. kerken, de Vrijgemaakte Ger. Kerken, de Chr. Ger. Kerken en de Ger. Gemeenten. Het C.O.G.G. wil voorlopig slechts een poging doen, wat onderling contact te leggen en temidden van alle kerkelijke verdeeldheid te zoeken naar samenbindende factoren. Geen wonder dat in het sterfjaar van Calvijn (1964) de gedachten uitgingen naar de reformator van Génëve, zonder wiens invloed immers geen der aange sloten kerken denkbaar is. Uit elk van de vijf kerken en groepen werd één des kundige aangezocht en bereid gevon den in een opstel één aspect van Cal vijn te belichten. Samen vormen deze opstellen het aantrekkelijke, smaakvol uitgegeven bundeltje „Zicht op Calvijn" Achtereenvolgens komen dan aan de orde: „Calvijns dogmatisch werk", door Prof. Dr. J. van Genderen (Chr. Ger.) „Calvijn en de prediking", door Prof. C. Veenhof (Vrijg. Ger.) „Calvijn en zijn gemeente", door Prof. Dr. D. Nauta (Ger. Kerken) „Calvijn en het maat schappelijk leven", door Mr. L. J. M. Hage (Ger. Gem.) en „Calvijn en Ne derland" door Prof. Dr. S. van der Lin de (Ned. Herv.) Uiteraard zijn de hier betreden ge bieden niet geheel onontgonnen. Over alle genoemde onderwerpen bestaat reeds een stroom van literatuur. Maar het was ook niet de bedoeling van de schrijvers, iets geheel nieuws te geven. Hun opdracht was slechts, een bijdrage te leveren tot een beter verataan van Calvijn in eigen kring, en daarin zijn ze zeer zeker geslaagd. Het is broodnodig dat we ons, ieder in z'n eigen kerk of kring, meer in Calvijn gaan verdiepen. Dat zou leiden niet alleen tot meer ken nis van de Geref. religie, maar ook tot meer begrip voor elkaar. We zullen hier niet verder op de inhoud van dit werk je ingaan, maar wel de wens uitspreken dat velen het zullen aanschaffen en le zen, opdat we zo door „zicht op Calvijn" wat meer zicht op elkaar en op de toe komst van de kerk krijgen. Als de verschillende kerken van Ger. signatuur proberen elkaar te hervinden rondom Calvijn, is het een trieste zaak, te bemerken dat mensen binnen één van deze kerken (de Ger. kerken) rondom dezelfde Calvijn uiteengaan. Want dat is toch wel de tendenz van de brochure „De crisis in de Gereformeerde Kerken" van de hand van Dr. M. J. Amtzen, Ger. predikant te 's-Gravendeel. Het is al een teken aan de wand, dat de ene brochure na de andere over dit onder werp verschijnt, eerst die van ds. E. G. van Teylingen, dan die van Prof. Dr. S. U. Zuidema, vervolgens die van Prof. Dr. K. Dijk, en nu weer die van Dr. Arntzen. Dat wijst wel op een belang rijke koerswijziging binnen de kerken van de Doleantie, maar ook op het feit, dat velen met die nieuwe koers niet mee kunnen gaan. Arntzen, een bekwaam theoloog, des tijds gepromoveerd op een proefschrift „Herman Bavinck als dogmaticus", geeft blijk van ernstige verontrusting op dogmatisch terrein. Volgens hem wordt er door leidinggevende personen in de Ger. Kerken getornd aan het ge zag van de Heilige Schrift en aan dat van de belijdenisgeschriften. Met name de waarheid van de dubbele praedisti- natie (verkiezing en verwerping) en de realiteit van de eeuwige straf (de hel) schijnen openlijk of bedekt te worden geloochend. Voor wie maar enigszins op de hoogte is van de situatie in deze ker ken, is het geen vraag of Arntzen gelijk heeft. Hij heeft helaas al te zeer gelijk en hij schroomt niet, man en paard te noemen. Het zijn vooral Prof. Dr. G. C. Berkhouwer, Prof. Dr. N. H. Ridderbos, Dr. G. P. Hartvelt en Dr. H. M. Kuitert, die hij beschuldigt van Barthiaanse ge voelens. Enerzijds is het verblijdend dat in de Ger. Kerken een man als Arntzen de kat de bel durft aanbinden en het is ook bemoedigend te weten dat vele pre dikanten en gemeenteleden zijn visie delen. Anderzijds is het bedroevend, in de kerkelijke pers te lezen, hoe de ker kelijke leiders zich van deze noodkreet trachten af te maken. Volgens de één is het Arntzen er slechts om te doen, op te vallen, de ander trekt zijn wetenschap pelijke kwaliteiten in twijfel, weer een ander schuift hem in de schoenen dat hij bezig is een paniekstemming te kwe ken. En uit aller mond klinkt de be schuldiging dat Arntzen zijn bezwaren op de kerkelijke vergaderingen moest brengen. Terwijl Arntzen zelf erom vraagt, dat de kerkelijke weg zal wor den bewandeld! Menselijkerwijze ge sproken is de ontwikkeling niet meer te stuiten. Met de brochures van Dijk en van Zuidema zal ook die van Arnt zen wel in de grote doofpot worden ge stopt, Hun bezwaren tegen de nieuwe koers zullen worden overstemd door de roep om eenheid en geduld en rust! Bij alle waardering voor het boekje van Arntzen moet ons één ding van het hart. Men had deze ontwikkeling kun nen voorzien. De Ger. Kerken zijn de zelfde weg gegaan als de Ned. Herv. kerk anderhalve eeuw geleden. Wie vandaag de bevindelijke prediking be strijdt, tast morgen ook de geopenbaar de geloofswaarheid aan. Van de dode' orthodoxie naar de feitelijke vrijzirmig- heid is maar een kleine stap. Daarom moeten de Ger. Kerken, maar ook alle andere kerken, teruggeroepen worden naar de oude paden van Reformatie en Nadere Reformatie. Dat is de les van de twee boekjes, die op het eerste ge zicht zo weinig met elkaar te maken hadden. Waarnemer MI0DELHARNIS Aanvang nieuwe curus Chr. TJlo. De nieuwe cursus begint 31 augustus om 8.25 uur voor klas 1, om 10.30 uur voor klas 2 en 3. Klas 4 wordt 1 sept. verwacht. BRUINISSE Kerkdienst. Maandagavond 30 aug. 7 uur hoopt ds. J. van Prooyen van Graf horst in de Oud Ger. kerk alhier voor te gaan. CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.25 RIJMEN VAN TIJMEN 't stijgen van de prijzen, Houdt gedurig aan. Bij de melk wordt weer maar Eens 'n cent gedaan. Ook het brood mag duurder. En ga zo maar door. Velen vragen telkens: Waar is dat nu voor? Econoom te wezen. Valt vandaag niet mee. Want de mensen raken Aardig ontevree. Huishoudbeurs van Moeder, Raakt heel spoedig leeg. Want zij merkt die stijging. Toch ook wel terdeeg! Nieuwe leraar voor de klas, Meestal in een oude jas. d' Oude hekel merkt men goed. Men begint met nieuwe moed Nieuwe regels weer gegeven. Maar de oude zijn gebleven! Nieuw salaris krijgen velen Of 't met 't oude veel zal schelen? Heel veel nieuws wat men aanschouwt Maar was 't oude nu zo fout? Nozems, provo's enzovoort En dus weer zo'n modewoord. Let maar eens op Amsterdam Waar men het zo nauw niet nam. Provo's hebben 't hoogste woord Nooit zo'n waan-idee gehoord. Elke regel, alle wetten. Wenst men daar opzij te zetten. Maar de hoofstad is 't gedoe Van die anarchisten moe. Als de Provo's provoceren. Dient men hen dit af te leren. Tuchthuis, dwangarbeid en cel. Helpen hier allicht nog wel. NED. HEiRV. KERK Beroepen te Oosterwolde J. Vos te Rijssen; .Gameren S. de Jong te Houten; Poederooyen en Meeuwen, kand. J. de Graaf te Oud-Vossemeer. Aangenomen naar Zetten, Andelst, kand. D. v. Vliet te Kolham; Leerbroek kand. H. A. v. d. Pol te Ede. Bedankt voor Herkingen en Lopik, kand. D. v. Vliet te Kolham; Molenaars graaf, Brandwijk en Aalst, kand. H. A. V, d. Pol te Ede; Woudenberg J. en Bes ten te Huizen; Eist J. v. 't Ende te Onst- wedde. Wierden: Alhier is een derde predi- kantsplaats gesticht. Het beroepings- werk zal zo spoeig mogelijk ter hand worden genomen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Nieuw Vennep P. Segge- link te Woerden en R, Slofstra te Har- lingen; Werkendam H. Baan te Zeist en H. C. V. d. Ent te Middelharnis. Aangenom^en naar Zierikzee P. op der Velde te Mijdrecht; Zuidland, kand. C. Bos te Nunspeet. Bedankt voor Naarden, Klundert, Schiedam, Veenwouden, Werkendam, Westzaan en Zutphen kand. C. Bos te Nunspeet; Vlaardingen M. Vlietstra te IJmuiden; Driebergen en Urk H. v. Leeuwen te Rotterdam-W. 's-Graven- zande J. Keuning te Veenendaal. Ds. M. Rebel, zendingspredikant in Venda-land (Z.-Afrika) is momenteel met verlof hier te lande. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lisse A. Vergunst te Rot terdam-C. Werkeradam. Kand. A. Hoogerland heeft dinsdag 24 aug. zijn intrede ge daan als predikant van de gemeente Werkendam. 's-Middags had de beves tiging plaats door ds. L. Rijksen van Rotterdam-W. De diensten werden ge houden in de Geref. „Maranatha" kerk aan de Merwedestraat. „Let u eens goe op wanneer u bij een heel druk kruispunt bij de verkeers lichten moet wachten. De fietsers zijn bijna altijd slank, de bromfietsers zijn soms al te dik, de automobilisten zijn vaak te dik. In deze tijd komt dat niet door verschil in beurs. De eerste ver brandt zijn voedsel de derde stapelt zijn calorieën op. De eerste heeft een wat langer leven, de derde leeft het kortst"; Aldus de Nederlandse arts W. G. Zel- velder die het verder niet onder stoelen of banken steekt dat elk pond te veel aan lichaamsgewicht de sterftekans met één procent doet toenemen. Met ingang van 1 oktober zal een leerling tot gymnasium, h.b.s. en n]i.m.s. openbare zowel als gesubsidieerde en aangewezene kunnen worden toege laten op: eeö verklaring van het hoofd van de lagere school die de leerling heeft be zocht, en daarbij een onderzoek met be hulp van: a. een toelatingsexamen (dat zich mag beperken tot de vakken Nederland se taal en rekenen); b. een proefklasse; o. een onderzoek naar de kennis en het inzicht van de leerling geduren de ten minste zijn laatste school jaar aan de lagere school (bijv. een schoolvorderingentest); d. een psyohotechnisch onderzoek. De keuze uit deze mogelijkheden a t.m. d berust bij het bevoegd gezag over de desbetreffende school, d.w.z. voor een rijksschool bij de minister van onder wijs en wetenschappen, voor een ge meentelijke school bij het college van burgemeester en wethouders en voor een bijzondere school bij het schoolbe stuur. Deze regeling zal, na de totstandko ming van een wijziging van de Hóger- onderwijswet die nu nog in voorberei ding is, ook gelden voor de gesubsi dieerde en aangewezen bijzondere gym nasia. Deze regeling, die is vastgesteld bij Koninklijk besluit van 22 juli j.l. zal worden gepubliceerd in Staatsblad nr. 364 van 26 augustus meldt de Nw. Rott, Crt. Zij vervangt de thans geldende re geling van 1938. Schoolgeld en studiekosten vra gen straks uw aandacht. Zorg er nu reeds voor en open een spaar rekening. Het geld voor uw kin deren is dan meegegroeid en u kunt erover beschikken op ieder moment, dat u het nodig heeft. BOERENLEENBANKEN RAIFFEISENBANKEN Onder invloed van de schrikbarend hoge vleesprijzen heeft het hoen aan populariteit sterk gewonnen. Dit heeft geleid tot een enorme uitbreiding van de kippenfokkerij. Tervrijl de invoer van vlees in de landen van de Europe se Economische Gemeenschap de jaren 1962-1964 meer dan verdubbelde, onder invloed van d schaarste in alle zes deelnemende landen, nam de pluim veestapel daar zodanig toe, dat de in voer van gevogelte aanzienlijk daalde, ondanks het sterk toegenomen verbruik. Als producent van gevogelte blijkt Nederland in de E.E.G., blijkens een statistiekje over kostprijzen een zeer goed figuur te slaan. Onze kostprijs is slechts 1,66 per kg. voor jonge ge meste dieren kwaliteit A, tegen 2,03 in de Bondsrepubliek en 2,92 in Frankrijk, In Italië ligt de prijs nog aanzienlijk hoger. Slechts België staat ongeveer op hetzelfde peil als Neder land. 1,69) (DIA) ----------O----------- FIETSEN EN BROMFIETSEN SCHEIDEN Er gaan steeds meer stemmen op die een scheiding van fietsen en brom fietsen in het verkeer bepleiten. Uit een recreatie-oogpunt was het reeds lang geleden gewenst om het verkeer van fietsen en dat van bromfietsen uit el kaar te houden; het begin nu ook ge wenst te worden uit een oogpunt van verkeersveiligheid, gezien de zozeer uit elkaar liggende snelheden waarmee ge reden wordt. Vraag: Wat is naar? Antwoord: Een Hagenaar, Als ambtenaar, Voor een lessenaar. Een Sunil team deed de was voor mevrouw A. Wijntjes,Oude Haven? Sassenheim. Mevrouw Wijntjes ontdekte dat zelfs haar kraak heldere was nog witter werd met Sunil. Voor haar is Sunil no. 1. Ook voor u zal Sunil no. 1 zijn. Probeer het en ontdek zelf hoe stralend wit ook uw was wordt. Zonder bleken en zonder blauwen. En let eens op uw nylon en andere moderne stoffen. Ook die worden witter en frisser bij elke keer was sen in Sunil. Sunil met ultra-was- werking geeft het hoogste wit. (Van onze weerkundige medewerker) Hoe september ook uit zijn slof zou mogen schieten met zonnige en warme dagen (en dat is nog allerminst zeker), dit kan de zomer van 1965 niet meer goedmaken. Nu hebben wij over deze augustusmaand niet te 'klagen gehad. Vooral de tweede en de derde week van deze maand waren de beste en droogste, die er vanaf april zijn waargenomen. Wanneer juni en juli daar ook kans toe hadden gezien, zouden wij niet te kla gen hebben gehad. Volgende week woensdag is het 1 sept. Wanneer wij de zomer klimatolo gisch berekenen over de drie maanden juni, juli en augustus, dan betekent dit, dat wij er dinsdagavond een streep on der zetten. Deze paar laatste dagen zou den het al heel bijzonder moeten doen, wil het aantal officiële zomerse dagen, waarvoor het kwik boven de 25 gr. C. moet stijgen, nog groeien. De Bilt heeft het tot vier van deze warme, zomerse dagen gebracht tegen normaal twintig. Verleden jaar zestien. Het waren de da gen 15 en 25 juni, 20 juli en 5 augustus. Het kan gebeuren, dat september nog één of nieer zomerse dagen brengt, maar mocht het kwik niet meer boven de 25 graden komen, dan blijft dit aan tal vier. Van het begin der waarnemin gen af (1849) is dit ook het record laag ste aantal zogenaamd zomerse dagen, dat ook in 1956 en 1962 werd waarge nomen. Dit zou betekenen, dat in tien jaren drie extreem koele zomers zijn voorgekomen. Dit bezien over een pe riode van bijna 120 jaren, geeft wel te denken. Geweldige regens Niet alleen in ons land is de zomer koel en veel te nat geweest, ook elders, in West-, Midden- en Zuid-Eiaopa, viel in de meeste landen meer regen dan normaal. Heel bar was het zondag j.l. toen in het Alpengébied en aan de Ri viera een zondvloedachtige regen viel. Een bergstation in de Zwitserse Alpen (zuidzijde) kwam in 24 uren op 236 mm. regen, Nice 142, Locarno 137 mm. regen, hoeveelheden, die bij ons soms in een hele maand vallen endan is het al een veel te natte maand. Engelse voorspelling Het is de Engelse weerdienst, die zich de laatste tijd actief bezighoudt met het verstrekken van weersverwachtingen op lange termijn en, dit mag worden ge zegd, dit voorjaar en deze zomer niet zonder succes. Wij willen voorzichtig zijn hierover te voorbarig hoera te roe pen, want enkele jaren terug waren het de Duitsers (Offenbach weerdienst), die op de goede weg leken met hun ver wachtingen op lange termijn, maar na een paar jaren bleek het toch niet suc cesvol te zijn. De Engelsen hebben nu een onbestendig weertype voor West- Europa voorspeld, waarin omstreeks 10 tot 15 september een verbetering met wat nazomerweer zou mogen worden verwacht. Tenslotte nog een opmerking over de regenval. Vanaf 1 januari tot het mid den van deze week stond De Bilt op 694 mm. regen. Normaal valt er in een heel jaar 756 mm., zodat er in De Bilt slechts 62 mm. regen nodig zijn om reeds de normale „som" voor het gehele jaar te hebben opgevangen. Er zijn enkele zeer natte delen in ons land (Salland, Twen- the, Drenthe en de Veluwe), waar de jaarregensom al is overschreden, zodat daar alle regen, die nu nog tot 31 dec. valt het jaar 1965 natter maakt dan nor maal. En dat kan, over totaal nog ruim vier maanden, heel wat worden. (Nadruk verboden). 79 VKRVOLGVERHAAL door D. Menkens-van der Spiegel Copyright J. J. Groen Zn. N.V. 40 TochKioos weet beter. Hij weet, dat er nu alweer ontrouwen zijn en juist onder degenen, die het roerendst trouw beloofden. Hij zegt er maar niets van. yader had het alweer bij het rechte eind gehad. Vader had aan niemand ge- '^'raagd, Alberts te verzaken. Vader had Sezegd: zulke beloften zijn gauw ver- Seten. Het kan Koos soms benauwen, dat vader alles van te voren zo scherp ziet. Tot nu toe kwamen al zijn voorspellin- Sen uit. Waneer dat zo door moet gaan Nee, nee, dat niet. Er moet iets op gevonden worden, dat de zaak blijft oestaan. Vader die aan de ondergang Seiooft, mag hierin geen gelijk krijgen. Ondertussen wordt de bakfiets elke week lichter geladen en wordt het in öe winkel steeds stiller. Als Koster op een der eerste novem berdagen met somber gezicht in zijn Kantoor zit te rekenen en na verschei dene uren eindelijk de winkelbel hem Weer eens roept, ziet hij mevrouw Bol derman staan. Ze is gehuld in een bont jas, die zelfs zijn onervaren oog treft. Geen goedkope, kan wel driehonderd pop kosten, taxeert hij. Gelukkig dat hij niet weet wat de werkelijke prijs is. „Zo Koster", zegt ze, „het zal u wel verwonderen mij hier te zien. Ja ter wille van de goede zaak doet een mens veel. Ik kom om eens met u te praten over de bazar". Koster weet, dat er een bazar zal wor den gehouden voor de diakonie. Hij heeft een hartgrondige afkeer van ba zars en dat niet enkel om persoonlijk nadeel, maar de diakonie zit voor een groot tekort en men zag geen andere uitweg. Bovendien, het aantal bedeel den wordt deze winter nog groter dan het vorig jaar. Koster heeft begrepen, dat hij zou wor den aangezocht om een gave, maar had niet verwacht dat mevrouw Bolderman daar in eigen persoon voor komen zou. „U sympatiseert niet met bazars, hè, heeft dominee verteld". „Nee mevrouw, rondweg gezegd: ik verfoei ze. Vooral in deze tijd had ik graag gezien dat het tekort op andere wijze werd gedekt." „Waarom vooral in deze tijd?" „Omdat het geld zal worden losge- wrongen, waar het 't minst kan worden gemist. Als ieder naar vermogen wou geven, zou het trouwens gedekt kun nen worden. Een bazar betekent voor mijliefdadigheid onder pressie. De ene partij wordt gedwongen tot het maker of geven van dingen, die dan nog voo: een groot deel vrij nutteloos zijn, de andere partij wordt gewongen tot ko pen. En als het dan nog maar enke de andere partij was. In een winkel hoort men veel, mevrouw! Maar al te vaak hoort men klagen, dat het niet erg is, er wat voor te geven, als men er maar niet heen hoefde, om te kopen". „Als de winkelier dan meebabbelt,' zullen de klachten wel met de dag groeien". „Och, mevrouw, ik zeg altijd: het is de mensen hun eigen schuld. Als ze al-; lemaal vrijwillig het bedrag neertel den, wat ze aan zo'n bazar verdoen; was die niet nodig.". „U vergeet, dat bij voorbeeld hand werken meer opbrengen dan ze hebben gekost". „Dat vergeet ik niet. Maar er is me al vaak door dames verteld, dat het met die handwerken niet zo machtig mee valt. Enkele mooie dingen en een massa prullaria. Bovendien, al brengen ze meer op, dan wil dat toch nog niet zeg gen, dat dit als zuivere winst op het geheel bedoel ik kan worden geboekt. Hoeveel gaat er niet weg aan zaalhuur, verlichting, verwarming. En dan die el lendige loterijen, mevrouw. daaraan vooral heb ik zo'n hekel. Alle loterij haat ik, maar geen enkele zo sterk, als die dan zogenaamd voor een liefdadig doel is bestemd, te ineer daar me al weer door dames verteld is, dat het er niet altijd helemaal eerlijk mee gaat. Het treft bijzonder mooi, dat u hier voor het eerst aan een bazar meewerkt. U kunt uw invloed ten goede aanwen den en de comitéleden waarschuwen, dat het verdacht lijkt, wanneer de mooiste prijzen aan henzelf of de hun nen komen. Ook kunt u er allicht voor zorgen, dat niet de mooiste handwerken voor een zacht prijsje aan de dames van het bestuur vallen". Mevrouw Bolderman beeft van woede Zou het uitgelekt zijn, dat zij het fijne theekleed van juffrouw Mooiman ge prijsd heeft voor een rijksdaalder en hoe er is afgesproken, dat het direct na de opening als verkocht zal worden be schouwd? Ze wil dat kleed, want het is iets bijzonders en de dames vinden dat het haar toekomt voor al haar moeite. Wie van die strooplikkers zou gebab beld hebben? Koster, die van het theekleed even veel af weet als van mevrouws gedach ten, gaat voort: „En als er dan ook eens voor werd gezorgd, dat het er op de laatste avond een beetje behoorlijk naar toe ging! De bazar, die enige jaren ge leden voor de kerk werd gehouden, is geëindigd in een hospartij. De verkoop bij opbod was zo luidruchtig, dat voor bijgangers bleven stilstaan en iemand, die niet wist, wat daar binnen gaande was, de opmerking maakte, dat er ge vochten scheen te worden". „Had u, als ouderling dan niet kun nen ingrijpen?" „Nee mevrouw! Ik was geen bestuurs lid". „Dat zal dan uw eigen schuld wel ge weest zijn, of feitelijk hoorde uw vrouw er bij. Ze zal toen wel evengoed ge vraagd zijn als nu". „Dat is ze, mevrouw! Maar ze deelt mijn mening in betrekking tot bazars." „Zo. Nu ja als die mening u dan maar niet verhindert behoorlijk bij te dragen. Kijk eens, ik kwam zelf, omdat ik no teren wou ,wat u dacht te geven. Ziet u, winkeliers willen ons allemaal blij maken met kistjes chocoladerepen, maar daarvan zijn we al ruim voorzien. De twee bakkers gaven ze en Smulders, de melkboer, kwam er ook mee. Ik had op een paar flinke kazen van hem ge rekend. We moeten vooral artikelen hebben ,die geen luxe zijn. U sprak daareven over nutteloze dingen en over dwingen, maar wij willen de mensen juist datgene laten kopen, waar ze wat aan hebben. Bij ons hoeft niemand zijn geld uit te geven voor dingen, die hij niet nodig heeft. Chocoladerepen zijn toch feitelijk overbodige artikelen." „Jammer dat u dit niet tegen Smul ders of de bakkers gezegd hebt." „Bakkers kunnen moeilijk iets an ders geven. Koek bederft te gauw en we willen trouwens niet met een weeg inrichting beginnen. Wat Snïulders be treft, wel, ik kon toch niet weten, dat een melkboer chocolade verkocht? Ge rust, anders was ik ook wel naar hem toegegaan. Maarre ik mag er toch ze ker wel op rekenen, dat uw vooroor deel u er niet van zal weerhouden, het goede doel te steunen! Ik zou u willen adviseren; geef praktische dingen. Laat eens kijken, wat heeft u alzoAh, doperwtjes van Tieleman en Dros, dat was iets. We hebben al wel blikgroen- ten, maar allemaal minder soort mer ken. Ja, als u daarvan wat wilt afstaan ---- O, en busjes Van Houtens cacao kunnen we ook opperbest gebruiken, 't Hoeven niet van die grote te zijn, de halfpondertjes zullen wel het best gaan. En dan wat plantenvet, maar ook liefst een goed merk. U heeft immers Delf rite? Ziet u, juist voor het betere publiek valt het niet mee, op een bazar levensmiddelen te kopen. Het is nu een maal zo: wie Delfrite gewend is, begeert geen andere, vetsoort.Margarine zou ook kunnen, maar nee, doet u dat maar niet. De mensen, die ze gebruiken ko men daar niet graag voor uit, in het al gemeen. Onzinnig, maar 't is niet an ders. Wacht eens slaolie, dat was ook iets. Maar dan van Calvé, hoor! Och en verder.nu ja, u weet wat de bedoe ling is, u ziet maar." „Ja, mevrouw, ik zal zeker moeten zien, wat ik doen kan. Het opnoemen is voor u gemakkelijker dan voor mij het geven. Een winkelier geeft dubbel hè".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 5