Smyiegeli-herdenking ie Middelburg Een week heeft 7 dagen Het dorps- of wijkcentrum in de lol(ale samenleving Gladio 250000 Ford Taunus 17 en 20 M in minder dan een jaar OPEL om het be!§taan Echte suiker en zoetstof Drie sprekers: Ds. J. G. Abbringh, Ds. L Vroegindeweij en Ds. G. A. Zijderveld Mannen van de Nadere Reformatie Gevaren Garage Knöjps „Het ka CENT M VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' Dinsdag 24 augustus 1965. Ter gelegenheid van de 300 ste ge boortedag van Ds. Bernardus Smytegelt (20 aug. 1965) heeft vrijdagavond een herdenkingsdienst te Middelburg plaats gevonden waar drie sprekers het woord voerden, n.l. de pi. predikant ds. G. A. Zijderveld, ds. L. Vroegindeweij van.' Delft en ds. J. G. Abbringh van Ame- muiden. Ds. Smytegelt preekte destijds te Middelburg in onderscheiden kerken, in de Nieuwe kerk, de Oude kerk, de Gasthuiskerk, de Vismarktkerk en de Oostkerk. Gaarna had men deze dienst in één van de nog bestaande kerken ge houden, wat echter geen doorgang kon vinden .Vandaar dat de samenkomst was belegd in het kerkgebouw der Ger. Gemeente aan de Segeerstraat, waar een igrote schare was opgekomen om de ze herdenking mee te maken. Ds. G. A. Zijderveld opende met het laten zingen van Ps. 48 4, las Hebr. 12 1-15 en ging voor in gebed. Deze avond zo zei hij staat in het teken van herdenking, wat God gegeven heeft aan Neerlands kerk, zowel in de tijd van de Reformatie, als van de Nadere Re formatie. In het kort schetste ds. Z. de geschie denis van ds. Smytegelt, zijn begin te Borssele, daarna te Goes en 40 jaar te Middelburg. Wij doen niet aan heiligen verering, aldus spr. maar ook geen pla giaat plegen, maar alleen bidden en vragen of de geest van ds. Smytegelt mocht komen over Neerlands' kerk in al zijn geledingen! Wat zou het een zegen zijn als er zó werd gepreekt: Bijbels, Schriftuurlijk- bevindelijk. Deze prediking wordt vaak gediskwalificeerd als ziekelij k-mystiek; inderdaad was Smytegelt een mysticus, inzake de innige vereniging der ziel met God, hij preekte dood en leven, zegen en vloek, en stond de vele geesten die waren uitgegaan, tegen. Zijn prediking is rijk gezegend geweest niet alleen in de stad Middelburg maar in geheel Zee land en ver daarbuiten. Hij spreekt door zijn geschriften nog, nadat hij gestorven is. Ds. Zijderveld wekte op de geschrif ten der vaderen te bestuderen om te zien op „de grote wolk der getuigen", waarvan in het voorgelezen hoofdstuk gesproken wordt „God verwekke man nen, die dit voetspoor volgen" aMus be sloot ds. Zijderveld zijn openingswoord, die hoopte, dat Neerland's volk weer zou luisteren naar de stem der vaderen. „Het doet een mens goed, om in de stad van Ds. Smytegelt te zijn" aldus begon ds. L. Vroegindeweij van Delft. Met vreugde maakte hij deze herden kingsdienst mee. Er is gesproken over een wolk der getuigen in de 17e eeuw had Nederland een wolk van godge leerden, zoals nergens ter wereld. Hij ging de mannen van de Nadere Refor matie, de tijdgenoten en geestverwan ten van Smytegelt in 't kort na: Wil helmus a Brakel, schrijver van de Re delijke Godsdienst; Theodorus a Brakel bekend door zijn „Trappen des Geeste lijken Levens", die weer anders was; Smytegelt, Justus Vermeer, Comrie, v. d. Groe, Willem Teelinck, allen hadden ze iets aparts, maar daarin waren zij één, dat zij putten uit de dezelfde Bron. Willem Teelinck, geb. te Zierikzee (1579), later predikant te Middelburg (1613) was een van de nadere reforma toren. Nadere Reformatie wil geen ver betering van de Reformatie, maar een reformatie in de zin, dat het in de han del en wandel van de lidmaten te zien was, dat ze gereformeerd waren. De re formatoren, zoa^s o.a. Calvijn, waren bang, dat het bij uitwendige reformatie zou blijven: Teellinck heeft eens ge zegd: „Een Christen is een zeldzaam dier". Als er op de 100 doopleden 3 ware christenen, levende mensen waren, was dat al groot. Calvijn heeft eens gezegd één op de honderd, ook wel eens tien op de honderd. Het gaat niet om het ge tal, aldus Ds. Vroegindeweij, maar dat die andere 90 of 97 zich ook zouden be keren. Er zijn er, die aan de Nadere Re formatie niet veel vinden, maar het gaat om alles te doen, om die ander tot bekering en leven te roepen. Teelinck studeerde en promoveerde eerst in de rechten, hij kwam door zijn verblijf in Engeland met de Puriteinen in aanraking en besloot predikant te worden. Hij werd student te Leiden (1604) in 1606 predikant te Haamstede en in 1613 te Middelburg. Hij bepleitte bevindelijk en praktisch Christendom, de praktijk der Godzaligheid, een leven aan God gewijd. Het ging niet alleen om Gods volk, maar dat het gehele volk zo zou zijn. Ér was geen terugtrekken op een bepaalde groep, er werd gestreden op een breed front. Helaas w^erd dit de volgende eeuw een terugtrekkend front, waarover Comrie al klaagde. In geen enkele eeuw is het werk van de H. Geest zo gepredikt als in de Nederlan den, in de 16e eeuw was het een be lijden van de rechtvaardiging des zon daars; de 17e eeuw een belijden van de noodzakelijkheid der wedergeboorte. In Duitsland was Spener (Philips Ja cob 1635-1705) de voorbereider van het piëtisme, daarna August Francke (1663-1727). Helaas liet men de uitver kiezing los en kwam er verzanding. Het piëtisme is een machtig werk van Gods Geest geweest; spr. noemde ook nog mannen uit de 18e en begin 19e eeuw o.m. Kohlbrugge, Godfried Daniël Krummacher e.a. Zij hielden vast aan de uitverkiezing maar niet, dat het voor de kerkdeur werd gelegd, dat de men sen niet binnen konden komen! Het aanbod van genade werd rijkelijk ge predikt! Amesius Spreker haalde er Amesius bij, (de Engelse Puritein, die naar Holland ge komen door de Staten Generaal was aangesteld om op de Dordtse Synode 1618-1619 inzake de Remonstrantse ge schillen van voorlichting te dienen). Hij noemde Amesius de man van de bank jes van duizend, Smsrtegelt de man van de rijksdaalders! Die betaalde in kleiner geld uit. Smytegelt kon een man of vrouw die om God weende stevig de hand drukken, maar altijd leidde hij ze tot Christus. Voetius. Gijsbertus Voetius leermees ter van Smytegelt, (1589-1679) een ge leerd man die niet alleen de nadruk legde op de zuiverheid der leer, doch ook op het mystieke leven met God en de zuiverheid in de wa'hdel. Zij legden allen de nadruk op de noodzakelijkheid der wedergeboorte, waar het geloof in gestort wordt om Christus te leren ken nen. Nog een Middelburger maar niet zo'n mooie noemde ds. Vroegindeweij: Jean de Labadie, die een kerk van enkel we dergeborenen wilde. Teelinck en Smy tegelt wilden als einddoel, dat alle lid maten wedergeboren waren: de Labadie wilde er mee beginnen! God begint niet met heiligen, aldus ds. Vr., maar met zondaren, al wil Hij wel, dat alle gelovigen heilig worden in een leven van heiligmaking. Ds. Vroegindeweij gaf tussendoor een definitie van de bevinding, zoals die door de mannen der Nadere Reformatie gepreekt werd. Bevinding betkent, dat men niet redeneert in de zin van: Chris tus is voor zondaren gestorven, ik ben een zondaar, dus Christus is voor mij. Bevinding is: te bevinden zondaar te zijn. In zich te bevinden de noodzake lijkheid, de Heere Jezus Christus te le ren kennen. Niet met het hoofd, maar te bevinden totale verlorenheid en van- daaruit de noodzakelijkheid om in Christus geborgen te worden. Een ander gevaar noemde spreker het ego-centrische, het eigen ik in het mid delpunt plaatsen; het gevaar van de do de lijdelijkheid (ik kan er toch niets aan doen!) in welk verband spreker het aanbod van genade naar voren bracht. Ook ontleedde spreker het gevaar van op het gevoel drijven, geestdrijverij. Lodensteijn (1653 predt. te Utrecht) een ontdekkend prediker, bepleitte ken nis van de H. Schrift en zelfverlooche ning. Het laatste bracht hij in praktijk toen een slager te Zoetermeer uit haat een emmer bloed over hem heen wierp. Toen Lodensteyn thuis kwam gelastte hij zijn huishoudster om 4 pond vlees te halen. Zij beleefden wat zij preekten! De mannen van de Nadere Reforma tie beleefden wat ze preekten. Zij heb ben een stempel gezet op het Neder landse volk, al is men bezig dat stem pel weg te krabben. Er was veel vruciit en zegen op hun werk en toch ver trouwden ze het niet! Door toestemmen alleen komt men er niet; er werd daar om benadrukt dat men door een rechte belijdenis alleen niet wederge boren is. Voetius schreef daarom het tractaat „Geestelijke Verlatingen" en Saldenus „De droeve staat van een Christen". De mannen van de Nadere Reformatie beklemtoonden in de predi king zondaren zó uit te kleden, dat al leen de gerechtigheid van Christus hen kleden kon. Gode zij dank dat de Heere ons man nen als Teelinck, Smytegelt e.a. heeft gegeven, aldus spreker. Het waren grote lichten, waar spreker nog niet een nachtpitje dacht bij te zijn. Maar toch, zoals deze mannen in hun tijd hebben wij in de taal van heden mee te beleven wat zij gedaan hebben. Het is groot, aldus eindigde spreker, dat wij zalig worden, het grootste is, dat God ge ëerd wordt en Zijn naam verheerlijkt. Gedenkt uw voorgangeren Het slotwoord dat door. ds. G. J. Ab bringh, Herv. predikant te Ai-nemuiden gesproken werd, culmineerde in Hebr. 13 7: „Gedenkt uw voorgangeren enz". De Heere heeft er voor gezorgd dat de kerk van alle tijden dienaren heeft gehad, die het Woord Gods naar de me ning des H. Geestes hebben gepredikt. Spreker wees de beschuldiging af, als zouden mannen van de Nadere Refor matie predikers zijn van valse lijdelijk heid. In „Het Gekrookte Riet" van Smy tegelt, zou het gaan om de gestalte van de mens het gaat echter om de mens in zijn gestalten, het werpen op God. De prediking van Smytegelt e.a. was actueel, niet voor de binnenkamer al leen, maar zich uitstrekkend over het gehele leven. Men zegt thans: vergeet die oudvaders, maar de apostel zegt: Gedenkt uw voorgangeren! Men moet ze niet adoreren en de graven der pro feten vereren maar hun onderwijs ter harte nemen en de Heere danken voor het vele goede in hun geschriften. „Volgt hun geloof na", zegt de apos tel in dezelfde tekst. Dat kan alleen door het werk van de H. Geest. Het gro te goud van de Reformatie moge onder ons nog in kleine geldstukken worden uitgereikt was sprekers wens. Ds. Abbringh adviseerde aan het slot zich te abonneren op de iiitgaven van de Reveilserie en beval de collecte ten bate van het Smytegeltfonds van harte aan, waarna deze indrukwekkende bij eenkomst met dankgebed werd beslo ten. De collecte bracht ruim duizend gul den op. Een dezer dagen verliet de 250.001) ste wagen uit de nieuwe Ford Taunus 17M en 20M serie de lopende band van de Ford fabrieken te Keulen. Dit geschied de slechts tien en een halve maand na dat deze nieuwe serie v/erd geïntrodu ceerd. Voor Ford Keulen betekent dit een nieuw record; nooit tevoren werden in een dergelijke korte tijd zoveel wagens van een bepaalde serie geproduceerd! De produktie van de nieuwste Taunus 17M, die verkrijgbaar is met een 1,5 1. of een 1,7 liter motor kwam gedurende de herfst van 1964 op gang. De Taunus 20 M en 20M TS modellen, met de nieu we zescilinder motor, volgden spoedig en veroverden in korte tijd een leidende positie in hun klasse. Ford Keulen produceert momenteel meer dan 1.300 Taunus 17M en 20 M modellen per dag en dit is nauwelijks genoeg om aan de grote vraag naar de ze wagens te kunnen voldoen. Ook in de middenklasse gaat Ford Keulen door met het genieten van een geweldige populairiteit door de Tau nus 12M modellen. Dit wordt weer spiegeld in de produktiecijfers: deze maand verliet de 500.000ste Taunus 12 M de lopende band, in minder dan drie jaar nadat men met de produktie van dit model was begonnen! STAD AAN 'T HARINGVLIET Burg. Stand. Ondertrouwd: N. Zuij- dijk 29 jaar, transportchauffeur te den Bommel en H. Baas 22 jaar, kraam verpleegster alhier. En iedere dag moet de huisvrouw maar zien, dat zij een goed bereide warme maaltijd op tafel brengt. Ga er eens rus tig voor zitten om het menu voor een week of voor tien dagen op te maken. U zult zien, dat u daarmee tijd en moei te spaart. Wat denkt u van dit weekmenu? 1. Tuinbonen met ham- en kaassaus, aardappelen Vruchtensla van ro de bessen en banaan. 2. Gebakken vis, andijviesla, aardap pelen Vanillevla. 3. Gevulde komkommer met lever, aardappelpuree yoghurt met be schuit. 4. Tomatensoep met groente, (stok)- brood Pannekoek. 5. Biefstuk of riblap, gemengde sla van kropsla met wortel, gebakken aardappelen IJs. 6. Gebakken boterhamworst, bloem kool, aardappelen Fruit. 7. Kip met kerriesaus, doperwten of snijbonen, aardappelen of rijst Pruimencompóte. Het doppen van tuinbonen vraagt tijd, maar uw moeite wordt beloond met een heerlijk gerecht. Als u geen tuinbonen meer kunt krijgen, maakt u deze saus dan eens bij bloemkool of sperziebonen. Deze keer eens geen kropsla bij de gebakken vis, maar andijviesla. Denk er eens aan, eens per week le ver te eten heel ijzerrijk en daarom o zo gezond. Somen met komkommer smaakt lever uitstekend en u bent er niet duur mee uit! Als vierde menu een éénpansgerecht: voedzame tomatensoep, getrokken van soepvlees en „gevuld" met worteltjes en snij- of sperziebonen. Biefstuk en malse riblappen zijn al lebei vleessoorten, waarvan de berei ding weinig tijd vergt. Voor het bakken van een niet te dunne riblap kunt u on geveer 6 minuten aan iedere kant reke nen. Gebakken boterhamwonst met gebak ken uiringen is heel smakelijk bij bloemkool en aardappelen. Wat kleurig fruit toe verhoogt de gezelligheid. Voor de kip met kerriesaus kunt u zowel verse kip als diepvrieskip gebrui ken. Laat de diepvrieskip voor het ge bruik bij voorkeur langzaam ontdooien, liefst op een koele plaats. Recepten voor 4 personen Tuinbonen met ham-en-kaassaus. 3 kg. tuinbonen (bonenkruid), zout; V2 liter water of melk, 200 g. ham, 100 g. ge raspte kaas, 25 g. (2 eetlepels) boter of margarine, 25 g. (3'/2 eetlepel) bloem (zout, peper, aroma of een stukje bouil lontablet). De tuinbonen doppen en in 15 min. in een bodempje water gaarkoken. De ham fijnsnijden. De boter of mar garine smelten, de bloem erdoor roe ren en bij scheutjes tegelijk, onder roe ren, het water of de melk erbij schen-, ken. De saus steeds even laten doorko ken. De ham en de kaas met de saus vermengen en deze op smaak afmaken (met zout, peper en aroma of een stukje van een bouillontablet). De tuinbonen zo nodig afgieten. Het bonenkruid wassen, fijnsnijden en met de tuinbonen vermengen. Een deel van de saus over de bonen schen ken, de rest apart erbij geven. Gevulde komkommer met lever 2 komkommers, 250 g. lever, in plak ken gesneden, 1 kleine ui, 3 eetlepels tomatenpuree of -ketchup, 40 g. boter of margarine, 20 g. (3 eetlepels) bloem, zout (peper, peterselie). De lever inwrijven met zout (en pe per). De ui schoonmaken, kleinsnijden en in de hete boter of margarine licht bruin fruiten. De ui uit de pan nemen en de lever in 10 minuten bruin- en gaarbakken. De lever in kleine stukjes snijden, de jus met een scheutje water afmaken. De stukjes lever, de ui en de tomatenpuree of -ketchup aan de jus toevoegen en nog een paar minuten sto ven. De bloem aanmengen met een wei nig water en het levermengsel ermee binden. De komkommers dun schillen en in de lengte en overdwars doorsnijden. Het zaad verwijderen. De stukken kom kommer in ruim water met zout in 10 minuten gaarkoken. De komkommer laten uitlekken en vullen met de lever. De komkommerstukken in een vuur vaste schaal overdoen. Een scheutje kooknat en wat boter of margarine toe voegen en de komkommer nog ongeveer 10 minuten erin verwarmen. (De peterselie wassen, fijnsnijden en over de komkommer strooien.) Tomatensoep m.et groente 1 liter water, 250 g. soepvlees (en been tjes), 1 kg. soeptomaten, 150 g. sperzie bonen of snijbonen, een handvol wortel tjes, peterselie, 50 g. boter of margarine DE URANIUMSCHATTEN VAN ZUID-AFRIKA Als gevolg van nieuwe gebieden die in de Republiek van Zuid-Afrika ont sloten zijn, bezit dit land thans naast Canada de grootste ontginbare uraan- bronnen in de Westerse wereld. Deze onthulling is gepaard gegaan met de bekendmaking dat een groot net van kernkrachtcentrales over het land gaat gespanen worden met het doel de grote reserves aan steenkool tot het maxima le te benutten. De minister van Mijn wezen en voorzitter van de raad op Atoomkracht, de heer Jan Haak deelde verder mede dat de uraniumvoorraad van het land onlangs nog van 147.000 tot 180.000 ton gestegen is, zodat Zuid- Afrika naast Canada, de grootste ont ginbare uraniumbronnen van de Wes terse wereld bezit. Maar ook de andere mineralen die een grote rol in de aanwending van kernkracht spelen, zijn in ruime mate in Zuid-Afrika voorhanden. Zo is daar chroom, waarvan Zuid-Afrika verreweg de grootste bronnen bezit en ook zeld zamer mineralen zoals Vanadium, Be- rillium, Lithium en ^Zirkoon. (African Express) De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft de beide Kamers der Staten-Generaal een nieuwe publikatie aangeboden over gemeen schappelijke verenigingsgebouwen. In het voorwoord van deze uitgave over „Het dorps- of wijkcentrum in de lokale samenleving" zeggen Minister Vrolijk en Staatssecretaris Egas o.m. het vol gende: „Tot de maatschappelijke stoffering van een samenleving behoort een goed functionerend verenigingsleven. Een ruimtelijke voorziening, een doelmatig verenigingsgebouw, is hiertoe noodza kelijk. Het rijk heeft destijds een subsi dieregeling ontworpen, die het eigen initiatief van de plaatselijke belangheb benden activeert en stimuleert en die het tenslotte ook mogelijk maakt een gebouw te zetten, dat aan gerechtvaar digde moderne verlangens voldoet. Door de subsidievoorwaarden is het dorpshuis middel geworden tot samen levingsopbouw. Allerlei groeperingen immers, die voorheen geen of weinig onderling contact hadden, komen tot overleg en samenwerking. Men ontdekt elkaar, zet samen acties op touw en het dorpshuis komt er. Maar dat niet alleen. Deze nieuwe ontmoeting opent meteen perspectieven voor verdere samenwer king. De eenmaal ontdekte mogelijkhe den van samenwerking worden ook be nut op ander maatschappelijk en cultu reel terrein. Zo zijn deze centra niet al leen 'n doel op zich; zij zijn 'n middel ge bleken tot het bereiken van een verder gaande vernieuwing van het sociaal- culturele leven. In 1963 kwam het 150e gesubsidieerde dorpshuis tot stand en thans twee jaar later constateren wij, dat reeds subsidie is toegezegd voor het 250ste Hieruit kan al afgeleid wor den, dat er behoefte bestaat aan goede informatie over het doel, opzet en in richting van een dergelijke accommo datie voor het verenigingsleven". De brochure, die geschreven werd door drs. B. C. H. Verdoes, hoofd van de afd. Centra en Uitvoerend Maat schappelijk Opbouwwerk van het Mi nisterie van C.R.M., is verlucht met fo to's en plattegronden van een twaalftal verenigingsgebouwen van verschillende grootte, w.o. combinatiegebouwen met badhuis, gymnastiekzaal enz. „Het dorps- of wijkcentrum in de lo kale samenleving" is verschenen bij de Staatsuitgeverij en aldaar, alsmede in de boekhandel verkrijgbaar (66 pag.; 5,60) 80 g. ('/2 kopje) rijst, laurierblad, een stukje foelie, zout, peper. Het vlees (en de beentjes) opzetten met het water met zout, laurierblad en foelie en zachtjes gaarkoken; rundvlees in 2V2 uur, kalfs-, lams- of varkens vlees in 1 uur. De bouillon zeven. Het vlees zo nodig van zeentjes of pe zen ontdoen en kleinsnijden. De groenten schoonmaken, wassen en in stukjes snijden. In een grote pan de boter of margarine smelten. De groen ten toevoegen en een paar minuten smoren. De bouillon, de rijst en het vlees toevoegen. Het geheel aan de kook brengen en in 20 minuten zachtjes gaarkoken. De soep op smaak afmaken. Op het laatst de gewassen en fijnge sneden peterselie erdoor roeren. Middelharnis Telefoon 2043 In het blad van de Centrale Suiker maatschappij lazen wij een interessant artikel waarvan wij hier het slot laten volgen. Degene die cyclamaten (d.i. kunstmatige zoetstof) nodig heeft, is ie mand die teveel aan luxe doet, want hij wordt te dik, hij eet te veel. Mogen dikke mensen zich eens bezin nen op hetgeen in de slotalinea naar voren wordt gebracht en hiermede op een meer natuurlijke wijze misschien hun voordeel doen. Waardoor wordt men te dik? Doordat men te veel eet. Waarom eet men te veel? Omdat men honger heeft. Een verschijnsel van hon ger is een te lage suikerspiegel in het bloed. Neemt men daarom voor het eten wat suiker, dan wordt die suiker snel in het bloed opgenomen en verliest men het gevoel van honger. Men is dan in staat, nadat men dus enkele calorieën in de vorm van suiker tot zich genomen heeft, veel gemakkelijker weerstand te bieden aan datgene wat op de schotels wordt opgediend. Daarom zeggen ook veel moeders: „Snoeg nu niet voor het eten, want dat bederft de eetlust" en dat is een oude waarheid, waaruit weer eens blijkt dat moederlijke wijsheid de wetenschap vaak vooruit is, maar waar uit ook blijkt dat deze moeders de na tuurlijke weg toch de beste vinden en het maar houden bij suiker. -----------O----------- MOEHEIDSVERSCHIJNSELEN NEMEN TOE De moeheidsverschijnselen bij land bouw- en tuinbouwgewassen nemen de laatste jaren toe. Volgens deskundigen veroorzaken de aaltjes (die verantwoor delijk zijn voor de moeheidsverschijn selen) gemiddeld lOVo oogstderving. Er zijn echter ook een belangrijk aantal percelen waar dit percentage belang rijk hoger ligt en waarbij soms sprake is van misoogst. Het is niet moeilijk om vast te stel len waarom de aaltjes toenemen zowel in landbouw als tuinbouw. In vroegere jaren werden er met het oog op een goede spreiding van de oogst een rela tief groot aantal gewassen verbouwd. In onze tijd van mechanisatie zien we juist het tegenovergestelde. Bij voorkeur zul len alleen die gewassen worden ver bouwd die machanisch verpleegd en ge oogst kunnen worden. Het aantal ge wassen neemt dus af en de oppervlak ten worden groter. De vruchtwisseling zal dus steeds nauwer worden en de aaltjes die in verschillende gevallen specifiek zijn voor een bepaald gewas krijgen hun kans en zullen snel in ge talsterkte toenemen. Het is van uiter mate groot belang voor boer en tuiner om dit ongedierte de baas te blijven. MELISSANT Kerkdienst vervalt. Door omstandig heden kan de op hedenavond dinsdag te houden kerkdienst in de Ger. Gem. alhier niet doorgaan. STELLENDAM Nieuwe bezorger gevraagd. De te genwoordige bezorger van „Eilanden- nieuws" heeft per 1 okt. a.s. i.v.m. andere werkzaamheden bedankt. Met ingang van die datum vragen wij voor de bezorging van ons blad dinsdag en vrijdagsmiddags een nette bezorger. Aanmeldingen bij onze correspondent J. van Heest, Deltastraat 2, te Stellendam. Wij lazen 1 van Holland's de hand van volgende bese „De gladiol zijn wisselvar ligt een ieder Een te groot kende groei 1 Tot op he' ander beeld, ha. ingekrom gewas is ook schrijven. Ze ceel tot perc De gevolge overlast zijn lijk zichtbaa naar. Botryti de rassen ge dik geplante voelig. Een veranderen, ders zullen mand lopen. Het weer den. we wel zorg aan he reet belang Regelmatig s Men redt te spuiten m beter is het gebruiken (p te spuiten. O is het wel ee volgende bes ting wordt g Geld weggo Het spuite het ziekzoek Iers die de ren tussen h ten vallen ook. Het ZO' zijn als dit is haast in meest gevoe dan ook nu bloemen va pen op een brengen. He verspreidin Overbemest Door de stikstof uit met stikstof lijlt- Men overdrijven men kunne- of kalksalp Bloemcnsni. Wacht m langer dan neer de o' kunnen ze gaat alleen tegroel van Veiling Komkom 127-132;, D kool A 31- ■'^ndijvie 31 Tomaten A Perzikrode Eath 21-35 Schouwen Czar 52-62 yaaler 229- id. middel "^e 9,10; id. -13,20; Dor 1180; Voer 165.000 kg. door D. Menkens-van der Spiegel Copyright J. J. Groen Zn. N.V. 39 „Een onderwijzeres is een juffrouw, maar ik ben een meisje. Koos", zegt Tonny. „Ik vind het een schande, dat ze zelf de prijs vaststelt", barst Koster uit. Al len schrikken van zijn heftigheid. Zo zijn ze hem niet gewoon. „Ja", gaat hij voort, „ze moesten zich schamen. Ze kunnen nagaan, dat ik als bestuurslid precies weet, wat ze verdienen. Zij met haar hoofdacte en respectabel aantal dienstjaren „Ik denk er precies zo over als jij, maar wat moeten we?" klaagt moeder. „Het is waar, dat ik nu geen opklap- bed hoef te kopen en dat de bediening er niet veel zwaarder door wordt. Stel, dat ik weiger en we moeten maanden lang wachten tot we iemand hebben". „En als dat dan eens iemand is, die niet tussen de middag wil eten", helpt Ans. Ze vindt het een kostelijk idee, dat haar betrekking op deze wijze dubbel voordeel gaat opleveren. Moeder moet die juffrouw maar nemen. Ze kan dan, als de vakantie begint haar kamer op zeggen en 1 september hier komen. „Kind", schrikt moeder, „daar had ik nog heel niet aan gedacht. Verbeeld je, dat je iemand kreeg, die 's avonds wou eten. Dat is iets, wat we nooit hebben gedaan en wat de juffrouw misschien niet eens zou willen. Dan kwam ik voor tweemaal koken te zitten. En wie ver zekert je nog dat een ander meer be taalt?" „En dat hij je betaalt. Met onderwij zeressen ben je tenminste zeker van je duiten". „Ja, met onderwijzeressen ben je goed af, vooral met die van je eigen dierba re school", smaalt Koos. „Als ze vroe ger bij meneer en mevrouw Koster op bezoek kwamen, liepen ze over van be leefdheid en nou ben je lucht voor ze". „Lucht is gezond, als ze fris is" wijs- geert Ans. „Zolang ze mij niet voor be dorven lucht aanzien, heb ik er vrede mee". Er zijn maar weinig mensen, die ons nog net zo behandelen als vroeger" zegt moeder. „Dat heb je te accepteren, als je achteruitgaat." „Wij zijn van zulke juffrouwen de loontrekkende dienaars, laten we dat in 't oog houden", doet Tonny ongewoon scherp. „Zij houden dat in elk geval terdege in het oog", zegt Koos, „Daarom bepalen ze zelf, wat ze zullen betalen. Het is immers niet de knecht, die het loon vaststelt?" „We weten nog niet, hoe de andere juffrouw zijn zal", merkt Ans op. „Jul lie willen het met alle geweld van de slechtste kant bekijken, maar 't kan toch ook meevallen?" „Als je het van de slechtste kant be kijkt, kan het in elk geval niet tegen vallen", antwoord vader met- een zucht. Behalve Ans verlangt geen der Kos ters naar de tweede juffrouw. Toch komt ze op 1 september. „Geld verzoet de arbeid", zegt moe der. Ze hoopt maar, dat ze nu 40, per maand op die twee verdienen kan. Met de ene was ze nooit aan de 25, toegekomen, maar twee is voordeliger, dat praat niemand haar uit het hoofd. Met wat meer moed gaat ze de winter tegen. De tweede juffrouw valt 'mee. Ze is niet veeleisend, ze is vriendelijk. „Ik heb jullie het geluk gebracht", juicht Ans, als ze thuiskomt en ze haar blijheid moet uiten over het werk, dat haar bevalt, en over het geld, dat ze aan het eind van de maand krijgen zal. Ans herleeft, nu ze te midden van jeugd en vrolijkheid de druk vergeet, die thuis het leven vergalt. Ze weten geen van allen, hoe vader rekent, hoe vader tobt. Tonny weet, dat er wissels werden geweigerd. Koos weet dat vader van „oom Gerrit geld heeft geleend, om de hypotheekrente in juli te betalen, maar, nu er meer geld bin nenkomt, kan de schuld worden aange zuiverd, denken ze. En, als dan ook nog de gulden valt. „Dat is het begin van een betere tijd" roept Koos. „Eindelijk, vader! Nou gaat de crisis op de loop, dat zullen we zien. Nou kan de handel opleven, nou kan het buitenland weer van ons kopen. Va der, zet niet zo'n begrafenisgezicht. Het moet nu toch in orde komen?" „Ik hoop het jongen, maar ik ge loof het niet. In het algemeen, ja. dan denk ik ook wel dat het de handel ten goede komt. Er zal duurte komen, de inkomens zullen niet direct naar boven gaan, de koopkracht zal verminderen. Als de gulden gelijk met het pond ge vallen was., ja danmaar nu nee Koos, voor mensen op het hellend vlak brengt de devaluatie geen redding Tenminste, zo zie ik het". „Maar u hebt het mis, vader, u zult zien dat u het mis hebt. A^s de boel duurder wordt, nou goed, dan kunnen we de dingen, die we voor de oude prij zen inkochten, voor de nieuwe verko pen en „Als koopkracht en kooplust daar dan maar gelijke tred mee houden, Koos!" De eerste weken komen ze tijd en waren te kort, om aan alle wensen te voldoen. Massa's thee, koffie, cacao en conserven worden ingeslagen. Ieder, die kopen kan, koopt. Als het geld eenmaal gaat vallenDie devaluatie som mige Berkendalers spreken van inflatie zal een duurte geven, waar geen overkomen aan is en, wat je in huis hebt, dat heb je. Koos vindt het een oneerlijk gedoe, 't Zijn alweer de bezitters, die zich be voordelen. AUeen wie geld heeft, kan hamsteren en wie het niet heeft, wordt daar de dupe van. Al wat van het bui tenland komt moet, zodra de voorraad op is, duurder worden ingeslagen en dus duurder worden verkocht. Het is de kleine man, die het eerst de duurdere waren zal moeten kopen, omat hij niet heeft kunnen doen, als zijn rijke buur man. Koos heeft de oorlog niet meege maakt, het hamsteren was hem geheel onbekend. Vader, die de jaren van voor heen niet vergeten is, overweegt, of hij verstandig zou doen met de boel vast te houden. Bij Alberts kunnen ze slechts met mate kopen, daarom loopt nu alles bij hem. Hij is zo uitverkocht, moet in slaan, nu al tegen hogere prijzen.... Maar het geld is zo nodig! Dus verkoopt Koster aan ieder, die kopen wil. Hij verzwijgt niet, dat hij zal moeten op slaan, eerder allicht dan Alberts. „Het hindert niet", zeggen de klanten. „Die Alberts.Nu het er om draait zien ze toch, dat Koster een betere is. En zolang die prijsverhoging met centen kan worden geteld hindert het niet. Wie zal zeggen, of de gulden over een paar maanden niet op een dubbeltje staat! „Als jullie dan later maar niet terug vliegt naar Alberts", zegt Koos. Nee, daar hoeft hij niet bang voor te zijn. Van Alberts hebben ze nu de buik vol. Na enkele weken eindigt de run. De gulden zakt niet verder. De kranten schijnen gelijk te krijgen met hun be weren, dat de daling niet meer dan twintig procent zal bedragen. „Een hele rust", zeggen Ans en Jan. Jan heeft op school slechte weken ge maakt. Bijna al zijn vrije uren wijdde hij aan de zaak. Moeder had inderhaast een oud wit jasje van Koos voor hem gemaakt en Jantje voelde zich. Wat drommel, hij is toch veertien en hij heet toch Jan Koster? Hij wordt toch later vaders opvolger? Ans vloog, zo vaak ze vrij was, op de fiets naar huis, hielp ook zoveel ze kon. Ze vindt het wel goed, dat dit niet meer nodig is en Jan vindt het best, dat hij zijn huiswerk weer ma ken kan. Hij heeft altijd mooie cijfers gehad en wil die graag houden. Nog een maand of tien en hij is voorgoed vaders knecht. Daar verlangt hij naar. Koos en Tonny zijn minder blij met de rust. Ze weten wel, het kon zo niet voortgaan, maar het was toch fijn, die grote bedragen te zien binnenvloeien. Vader is dankbaar, dat hij met het ont vangen geld de meest nijpende schulden kan afdoen. Moeder vraagt, of het niet erg stil is, stiller dan voor de rage. Ja, dat is het. Maar ieder maakt natuurlijk eerst zijn voorraad op.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2