Nederland en Indonesië Brand te Ouddorp Os. P. ¥an Wakeren nam afscheid van Stad aan 't Haringvliet Fa. L Mastenbroek Zn. Sommelsdijk winnaar Gratia '65 Ongeregeldhedenlbij Indonesische ambassade 38e jaargang Dinsdag 24 augustus 1965 No. 3413 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Werk van pyromaan A.S. zondag 29 augustus bevestiging en intrede te Schalkwijk PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SommelsdOk Tel. (01870) 26 29, na 8 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tujeemaal per week: dinsdag- en vrydagavond \i ABONNEMENTSPRIJS 2,80 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. BtJ contract speciaal tarief. De reis van de heren Zwolsman en Verolrae naar Indonesië, waar zij in Djakarta op 17 augustus de herdeiücing van de Onafhankelijkheidsverklaring van twintig jaar geleden met hun te genwoordigheid hebben vereerd, geeft ons aanleiding thans eens in te gaan op de huidige en toekomstige verhouding tussen beide landen. Deze vormt name lijk naar onze mening een dusdanig pro bleem, dat het beslist noodzakelijk is haar eens aan een nadere beschouwing te onderwerpen, temeer omdat daarover in ons land grote meningsverschillen bestaan. Het is niet zo eenvoudig tot een wel overwogen standpunt te komen over de vraag welke verhouding tot Indonesië de meest gewenste is. Men kan dit vraagstuk n.l. van verschillende kanten bezien: ethisch, politiek en economisch. Wie z.g. zwart-wit denkt, is spoedig klaar met zijn conclusie, maar wie er behoefte aan heeft meer genuanceerde overwegingen een rol te laten-spelen zal moeilijker tot een concreet resultaat Ito- men. Wie principes wil laten meespre ken zal tot andere gevolgtrekkingen ko men dan hij, die alleen zakelijke argu menten laat wegen. Indien men de ethiek wil laten domi neren is de zaak heel eenvoudig. Soe- karno en zijn revolutionaire aanhangers hebben ons veel ellende, verdriet en schade berokkend, hij heeft ons geteis terd en beledigd, ons imperium vernie tigd, waarop we zo trots waren en nog zoveel meer. Vanuit deze overwegingen is tweeërlei gedragslijn mogelijk; men kan zeggen: we willen met die man en zijn land niets meer te maken hebben of ons baserende op de wet van Christus „Hebt uw vijanden lief" alles vergeven en vergeten en derhalve vriendschappe lijke betrekkingen aanknopen, zoals we tenslotte ook met Duitsland gedaan hebben. Wat de buitenlandse politiek betreft kan men het standpunt innemen, dat wij betrekkingen onderhouden met alle landen van de wereld, of ze nu behoren tot de geestverwante democratiën van het Westen, tot de z.g. niet-gebonden landen of tot de communistische wereld. "Soekarno is wel een drie-kwart com munist, maar per slot van rekening heb ben we ook Ambassadeurs in Moskou en Peking, zodat de consequentie eist, dat we die ook in Djakarta hebben. An derzijds kan men zeggen: er zijn zoveel bezwaren van historisch-psycologische aard, dat een vruchtbare en eerlijke verstandhouding onmogelijk is. En ten slotte kan men het standpunt innemen, dat met het regiem-Soekarno nu geen vriendschap mogelijk is, maar misschien later, als deze Nederland-hater van pro fessie van het toneel verdwenen is, wel. Het is ook mogelijk alle overwegingen van ethiek of politiek terzijde te stellen en zich alleen af te vragen of er al of niet aan Indonesië wat te verdienen is. Dan stelt men zich op een louter zake- lijk-materialistische basis. Zulk een standpunt is uiteraard te verwachten van koel-berekende zakenlieden, voor wie de „business" nummer één is. We zien dus, dat we dit probleem van verschillende kanten kunnen benaderen en dat hier een heel complex van over wegingen en argumenten in het geding is. Vele Nederlanders hebben, meestal op nogal simplistische overwegingen, zich een mening gevormd. Een groot deel van ons volk, voornamelijk in link se kringen, staat heel soepel tegenover een zo normaal mogelijke verstandhou ding met Indonesië. Er zijn er zelfs ve len, die er geen- bezwaar tegen hebben, dat Soekarno hier een statiebezoek komt brengen en ontvangen wordt door de Koningin en de regering. Misschien zijn ze zelfs nog wel bereid hem toe te juichen. Vele anderen echter sta.'sn meer of minder fel afwijzend tegenover toenadering, contact en samenwerking met het regiem-Soekarno en betreuren het, dat onze regering op 13 maart 1963 diplomatieke betrekkingen aanknoopte met Djakarta direct nadat we Nieuw- Guinea hadden moeten afstaan. Ons volk denkt dus op dit punt zeer genuan ceerd. Het is begrijpelijk, dat nog steeds zeer velen, die vroeger heel nauw bij het oude Nederlands-Oost-Indië betrokken waren, zich nog niet kunnen heenzetten over alles wat er na de oorlog is ge beurd. Het aantal Nederlanders, dat er toen woonde en werkte, overtrof de 200.000. Zij hebben als militairen of bur gers veel geleden in de Jappenkampen tijdens de oorlog. Ook hun vrouwen en kinderen hebben het zwaar gehad. Van hen hebben er 26.000 de ontberingen en mishandelingen niet overleefd. Zij, die er levend uitgekomen zijn, weten, dat Soekarno met de Jappen collaboreerde en in augustus 1945 door hen in de ge legenheid werd gesteld de republiek In donesia uit te roepen. Velen van hen gingen van een Jappenkamp over in één van de Soekarnisten, waar ze het niet oeter hadden. Na hun bevrijding in 1946 zijn velen gerepatrieerd. Na de souvereiniteitsoverdracht in 1949 nam de uittocht toe. En toen in de jaren 1957 en 1958 een nieuwe anti-Neder landse actie begon, culminerende in na- tionaiisering van alle Nederlandse be drijven, was er helemaal geen plaats meer voor Nederlanders. In 1957 ver trokken er 10.000 en in 1958 de rest, on geveer 36.000. Indonesië was gezuiverd van de kolonialisten! Er was voor een waarde van zes mil jard gulden door de Nederlanders in Indië belegd en dit bedrag konden we- afschrijven. Hiermee niet tevreden, rustte Soekar no niet voor hij ook Westelijk Nieuw- Guinea bevrijd had. Dat gelukte even eens. Daarbij mogen we de miserabele politiek van Amerika en Engeland niet vergeten. Reeds in 1945-1946 en volgen de jaren hadden zij het Soekarno moge lijk gemaakt de Nederlanders te ver drijven, wat hem anders niet gelukt wa re. Ook Australië deed toen dapper mee. Bij de Amerikanen speelde hun aversie tegen het kolonialisme de hoofdrol, bij de Engelsen de niet geuite overweging, dat zij India etc. verloren hadden, dus dat Nederland maar hetzelfde lot moest ondergaan. Wat Nieuw-Guinea betreft, het verlies daarvan tegen de wil van verreweg de meeste Papoea's hebben we ook te danken aan de Amerikaanse politiek, die toen onder Kennedy zeer pro^Soekarno gericht was. Ook de Ver enigde Naties hebben toen, zoals ieder zich nog wel herinnert, een grote rol ge speeld. Zo kreeg Soekarno op alle pun ten zijn zin. De manier waarop Soekarno en de zijnen gedurende 18 jaar de Nederlan ders hebben behandeld, getreiterd, be ledigd, verjaagd, in gevangenissen ge worpen, bestolen, brodeloos gemaakt etc. zal door zeer velen nimmer verge ten worden, met name door hen, die er zelf bij betrokken waren. Maar ooit de persoon van Soekarno speelt een rol bij ons oordeel over de huidige verhoudin gen. De thans 64-jarige president-dictator van Indonesië is een revolutionair van professie. Hij behaalde op 24-jarige leeftijd de ingenieursgraad, maar ging direct in de politiek. Van het begin af was hij uiterst links georiënteerd. En sedert hij in december 1949 president van Indonesië werd, is hij steeds linkser geworden. Bovendien is hij een heers zuchtig man, die zich niet kan schikken in een constitutionele staatsvorm. Hij is president voor het leven en tevens pre mier, dus alle macht is in hem gecon centreerd. Doordat hij over grote rede- naarsgaven beschikt heeft hij een enor me invloed op de volkmassa. Hij houdt zijn volk in een permanente revolutie-; roes en telkens weer opnieuw verzint hij nieuwe objecten voor agitatie. Na de souvereiniteitsoverdracht begon hij al spoedig te ageren voor annexatie van Nieuw-Guinea. Toen dit voor elkaar was proclameerde hij de confrontatie politiek tegen Maleisië. Heeft hij hier mee succes of loopt hij ermee vast, dan begint hij over Portugees Timor. Zijn haat tegen het Westen, thans spe ciaal gericht op Amerika en Engeland, drijft hem steeds meer in de armen van het communisme. Dit systeem ligt hem blijkbaar zeer goed, vermoedelijk van wege het totalitaire karakter ervan. Hoewel hij formeel nog geen communist is, heeft hij zich praktisch geheel aan gesloten bij Rood-China. Het laatste be richt is, dat hij een bataljon Indonesiërs naar Vietnam zal sturen om te strijden aan de zijde van de Vietkong tegen de Amerikanen. Dat zegt genoeg. Uit alles blijkt, dat Indonesië thans terecht ge komen is in het rode kamp. Ook de te rugtrekking uit de Veren. Naties wijst daarop. Met deze gang van zaken zal Nederland naar onze mening toch wel terdege rekening moeten houden bij het bepalen van zijn politiek inzake dit land. MIDDELHARNIS Ge-yonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Rood-grijze hoofddoek; broche; damesfiets merk „Gazelle"; ro de step; 1 autospiegel; bril met hoornen montuur; blauw rubber regenbroek; bril met voorzet zonnebril; bruin ny- lonjack; damesportemonnee, gebroken wit; blauw-wit geblokt babymutsje; kettinkje met hangertjes; plastic hark- je; lipssleutel nr. 6797; kinderfietsje blauw-wit, merk „Union"; souvenir-zak mes; paar rode wollen kinderwantjes; speelgoedauto; doublé zakhorloge; zwar te regenbroek; kindierportemonneetje; rieten mandje; gele plastic bal; bruine portemonnee met knip- en ritssluiting; blauw zijden sjaal; rood-witte step. Verloren: Zwarte rubberlaars; doos je tabletten; herentrui; blauwe zwem broek; groene damesfiets, merk „Bata- vus"; rode portemonnee; bruine heren portemonnee met ritssluiting; zwem broek blauw met rode streep; dames schoentje; rood-witte step; lipssleutel; dameshorloge; blauw Jack met ritsslui ting; bruine portemonnee; rood-witte step; bromfiets merlc „Solex"; bruine portefeuille met inhoud; bruin pakket met boeken; zonnebril; ring met 4 sleu tels; lang model damesportemonnee; rond model gouden dameshorloge; zil veren gulden; gouden ring met groene steen; etui met bril; grijs kinderjasje; gouden broche; zwarte dameshoed; dou blé schakelarmband; damesportem.on- nee, lang model; groene damespantalon; standaard voor microfoon; ring met 4 sleutels. Inlichtingen omtrent vorenstaande voorwerpen op het Groepsbureau der Rijkspolotie te Middelharnis, Hoflaan 52, tel. 01870-2444. STELLEND AM Hervatting repetitie. Het bestuur van de Chr. Gem. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" deelt mede, dat zij haar repe tities hoopt te hervatten D.V. vrijdag 27 aug. op de gewone tijd in de kleu terschool. Zij hoopt dat alle leden dan weer present zullen zijn, terwijl nieuwe leden vanzelfsprekend van harte wel kom zijn. Medewerking a£Wi concert. De mu ziekvereniging De Hoop alhier hoopt a.s. zaterdag haar medewerking te ver lenen aan een concert uitgeschreven door de muziekvereniging „U.D.I." te Ooltgensplaat, ook de drumband zal van de partij zijn. OUDDORP Kerkdienst. A.s. donderdagavond om half acht hoopt voor de Ger. Gem. al hier voor te gaan ds. P. Blok. NIEUWE TONGE Kerfcdieust. Woensdagavond te 7.30 u. hoopt ds. Blok voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. OUDE TONGE Haven. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken 11 schepen met graan met inhoud 1130 ton, van de fa. V. Schelven; binnen gekomen een schip met kolen inhoud 250 ton, voor de fa. de Korte. De wisselbeker die door de Flakkeese gladiolentelers jaarlijks bestreden wordt met de inzendingen op de Gratia tentoonstelling is dit jaar gewonnen door de fa. L. Mastenbroek en Zn. te Sommelsdijk. De beker werd donderdagmiddag door burgemeester J. A. Kleijnenberg aan de heer J. Mastenbroek overhan digd. Dhr. Mastenbroek poseert met zijn trofee voor zijn winnende „Atlantic", Haagse politie, Indonesiërs en Papoea-jongeren waren maandagochtend bij de Indon. Ambassade in een heftig ge vecht gewikkeld, nadat de Papoeajongeren hadden getracht een petitie aan te bieden, i.v.m. het neerslaan van een opstand in Nieuw Guinea. OUDE TONGE Kerkdienst. Ds. Huisman van Vlaar- dingen hoopt donderdagavond a.s. te 7 uur voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. Eerste prijs. Zaterdag j.l. heeft de jeugdbrandweer van Oude Tonge, deel genomen aan de brandweerwedstrijd te Dirksland, zij behaalde een eerste prijs met 592 punten. Gaat zo door Jeugd brandweer! Doopaangifte. Op zondag 5 sept. a.s. zal er in de Ned. Herv. kerk de H. Doop plaats hebben. Aangifte hiervoor kan plaats hebben tot donderdagavond bij ds. A. Jonkers aan huis, vrijdag en za terdag bij een der kerkeraadsleden. Afscheid mej. Kelderman. Mej. Kel derman, eerste maatschappelijk werk ster op Oostflakkee, die dit werk al 12 jaar op Oostflakkee verricht heeft, is benoemd bij de Stichting Maatschappe- lijka werk van de Ned. Herv. kerk te Zeist. Het is zeer jammer dat mej. Kel derman, ons gaat verlaten. Er zijn vele gezinnen die met dankbaarheid aan het werk van mej. Kelderman terug den ken. Op dinsdagavond 24 aug. a.s. tus sen 8 en 9 uur is er voor hen die per soonlijk afscheid van mej. Kelderman willen nemen gelegenheid voor in het Verenigingsgebouw aan de Kolfweg. GevoMdien voorwerpen: Knipporte- mannaie met inhoud; geruite tas (ver moedelijk van kinderwagen; sleutel no. 2); Schildpad; 1 werphengel. Verloren: Groene korte legerjas; He renrijwiel, grijs-blauw merk Gazelle blauw wit zadel, alleen dynamo er op; oud dames polshorloge, double met zwart nylon bandje: blauw kindervestje met werkje er in; een kinderstepje (rood), 1 bankbiljet van tien gulden. In lichtingen bij de Rijkspolitie dagelijks tussen 9-12 uur v.m. Voorstraat alhier. OOLTGENSPLAAT Repetities hervat. De Chr. Gem. Zangvereniging „Jubilate" en het Kin derkoor zullen na de vakantie de repe tities weer hervatten op donderdag 26 aug. a.s. in „Elthato". Het kinderkoor begint om 6.30 uur nam. en het Gem. koor om 8.00 uur nam. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. In verband met het instuderen van het winterprogram ma is aanmelding zo spoedig mogelijk gewenst. Directeur is de heer C. C. v. d. Heuvel. Kerkdienst Geref. Gemeente. Voor de Geref. Gemeente hoopt donderdag 26 aug. a.s. des nam. 7 uur voor te gaan ds. W. Hage te Klaaswaal. Kerkdienst Oud Geref. Gemeente. Voor de Oud Ger. Gem. hoopt vrijdag 27 aug. a.s. des nam. 7.15 uur voor te gaan ds. J. van Prooijen te Grafhorst. (Zie verder de advertentie in dit num mer). Concert ov de tent. Zaterdagavond a.s. zullen enkele muziekverenigingen van en buiten het eiland een concert geven op de tent aan de Van Weel straat. Nadere gegevens volgen nog. In Ouddorp vraagt men zich bezorgd af of de strobrand die j.l. vrijdagavond ontstond op het erf bij de schuur van de landbouwer L. Akershoek aan de Dirksdoensweg is aangestoken door een pyromaan. De brand, waarbij plm. 1500 pakken stro in vlammen opgingen, werd n.l. omstreeks 10 uur 's avonds gemeld toen de brandweerlieden werden ver ondersteld op hun wekelijkse bijeen komst in de torenkamer te zijn. Door het overlijden van de vader van de commandant, dhr. v. d. Bok werd deze week echter geen vergadering gehou den. Het frappante is dat enkele weken geleden, (op 9 juli) ook op vrijdagavond 10 uur de schuurbrand op de Goudsmijn werd ontdekt. Toen was de brandweer wel in de torenkamer. Vorig jaar brandde op dezelfde plaats een strohoop af. Het vuur was toen door kinderen aangestoken. Er kunnen voor het Ontstaan van de brand uiteraard allerlei andere oorzaken worden ge zocht, waardoor er voorshands geen grond bestaat enkel aan pyromanie te denken, maar voor wie niet in toeval gelooft blijft het verdacht. Ds. P. van Wakeren die sinds 1 mei 1955 de Herv. Gemeente van Stad aan 't Ha ringvliet heeft gediend heeft zondag middag afscheid gen-omen i.v.m. zijn vertrek „naar een ander deel der wijn gaard", de Herv. gemeenten van Schalk wijk, 't Goy en Werkhoven, waar hij a.s. zondag 29 aug. intrede hoopt te doen. Terugziend op zijn verblijf te Stad aan 't Haringvliet kon ds. van Wakeren ge tuigen dat deze periode niet zonder strijd is geweest, anderzijds was hy ook verzekerd van rijke vrucht. Met de gemeente waren aanwezig de coUeiga's predikanten van het eiland, met verte genwoordigers van de kerkeraden, ver tegenwoordigers der Ger. Gem. te Stad aan 't Haringvliet en de Geref. predi kant ds. de Valk. Ds. van Wakeren sprak over het thema n'.a.v. Romeinen 15 19b Het Evangelie van Christus vervuld". Nadat waren gezongen Ps. 113 vers 2 en 4 las ds. van Wakeren uit de brief van Paulus aan de Romeinen, hoofdstuk 15 14 t.m. 33. Het tekstgedeelte was vers 19b: „Zodat ik, van Jeruzalem af en rondom tot lUyrikum toe, het Evan gelie van Christus vervuld heb". Als thema koos ds.: „Het Evangelie van Christus vervuld." „Het onderwerp van de tekst: „Ik Paulus" had als apostel der heidenen al heel wat zware dienstjaren en dienst reizen achter de rug, maar hij dacht er nog niet aan met emeritaat te gaan", zo begon dominee zijn predikatie. Hij laad plannen naar Spanje te reizen. Hij wil de via Rome gaan en zond de gemeente van Rome een brief om zich daar te in troduceren. Er kan aanleiding bestaan te denken dat Paulus en nu de schei dende predikant bij een afscheid mooi van zichzelf gaat praten. Het zou een l=}nge lijst worden van wat de ker ken op Flakkee in het werk voor Jezus Christus hebben gedaan. Bij Paulus ver geleken zijn we maar „kleine jongens". Paulus snijdt bij voorbaat het spreken over zichzelf af. De tekst begint met het woordje „zodat". Het onderwerp „ik" moet daarom met een hoofdletter worden geschreven omdat Paulus alles wat hij heeft gedaan toeschrijft aan zijn Zender. Paulus vnst zich het instru ment waardoor Jezus Christus mensen bekeert. Christus deed het niet recht streeks uit de hemel maar door het woord en werk van Paulus. Paulus was een man met uitzonderlijke gaven, maar altijd nog een mens die niet alle talen ten die God geven kan ontvangen had. Hij was geen vlotte spreker. In de tekst roemt Paulus ook niet op zijn eigen kwaliteiten maar zijn hele roem is in Christus: „Want ik zou niet durven iets te zeggen hetwelk Christus door mij niet gewrocht heeft." Het woordje „ik" verwijst naar de Heiland en zo wilde ook ds. van Wake ren op deze afscheidsmiddag niet de prediker maar de Zender in het middel punt stellen in een afwijzen van de dienstknecht en een heenwijzen naar Hem die deze dienstknecht gebruiken wil. Het is de Heere Jezus Zelf die in onze gemeente heeft gewerkt. Spreker wees op de grote verantwoordelijkheid van predikant en gemeente. Een zich verzetten tegen de ambtsdrager bete kent verzet tegen God Zelf. Het zal ons niet helpen ons te verontschuldigen over de vermeende of echte slechte kwaliteiten van Zijn instrumenten. Christus werkt n.l. niet enkel door Zijn Geest, ook door de weg der mid delen. De mens die meent gehoorzaam te zijn aan Christus maar die onge hoorzaam is aan de ambtsdragers ver gist zich erg. Hij bidde dat hij met zijn ingebeelde gehoorzaamheid niet voor eeuwig verloren ga. Christus staat ach ter de „ik" van de tekst en werkt door Zijn dienstknechten die zich houden aan het geopenbaarde Woord. Paulus had geen vaste standplaats, hij reisde de oude wereld af om het Evan gelie van Christus te vervullen. Het Evangelie de blijde boodschap van de Waarachtige rechtvaardige Mens, die ook waarachtig God is. Het Evangelie is dat Hij ons allen zo heeft liefgehad, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft. „Wij mochten het Evangelie ver kondigen van Venendaal tot in de To- radjalanden en nu weer over het gehele eiland Goeree-Overflakkee", aldus ds. van Wakeren. Wij zijn geroepen het Evangelie te verhullen, het Evangelie niet naar maar wel voor de mens. We wilden en bedoelden niet anders dan Zijn instrument te zijn. Christus heeft ons het kromste houtje uit het bos daarvoor willen gebruiken. De verkla ring van het woordje „vervuld" heeft men gezocht in de vertaling: in al zijn volheid gepredikt of zoals Luther zegt: „Zodat ik alles met het Evangelie ver vuld heb". Het Evangelie is een bood schap, die moet worden doorgegeven wat Christus Zelf heeft geboden. De Blijde Boodschap moet worden vervuld, volbracht, worden besteld aan alle crea turen. Het Evangelie is een wondere liefdesbrief, door God geschreven en ge adresseerd aan de gehele wereld. Deze brief moet bezorgd worden. Bij Zijn rondwandeling op aarde heeft Cristus Zelf de brief bezorgd en Hij wil het hu gedaan hebben door Zijn dienstknech ten. Paulus was brievenbesteller van Jezus Christus en ook spreker ds. v. Wakeren voelde zich een postbode al wilde hij zich niet met Paulus gelijk stellen. „Ik heb getracht door prediking, huisbezoek, catechisaties, op de scholen, evangelisatiewerk en arbeid t.b.v. de geestelijk hulpbehoevenden de brief bij u te bestellen. Wij hebben op de man af gepreekt, we hebben klaagliederen ge zongen en op de fluit gespeeld. Nie mand die ons. niet wilde horen kan zich verontschuldigen met het verwijt dat de wondere en volkomene Genade in Christus hem niet is aangeboden of dat hij nooit is verwezen naar de middellij ke weg die leidt tot zaligheid. „Paulus brieven openbaren ons veel van wat Paulus heeft moeten dragen", aldus spr. wij zijn niet gezocht in de kerker te worden geworpen of schipbreuk te lij den maar toch heeft het ons aan tegen stand bij het bestelwerk niet ontbroken. Velen hebben niet geweend toen ik klaagliederen zong en velen dansten niet toen ik op de fluit speelde. Al die te genstand kwam dikwijls niet om het Evangelie zelf maar om het bestelwerk zonder onderscheid mogelijk te maken. Ook om op de scholen te bestellen was veel tegenstand ondervonden. Spreker wees erop hoe de arbeid van Paulus rijk gezegend is geweest en ds. kon getui gen dat Christus via hem niet te vergeefs in Stad aan 't Haringvliet heeft gewerkt, wat spreker op de afsecheids- avond was verzekerd. Daarom wilde spr. zijn Zender ootmoedig danken en prijzen omdat de bestelling dat heeft gedaan, waaraan de Heere lust heeft. Er zijn er gekomen die roemden om de vrije gunst; die trachtten hun doop belofte na te komen: die belijdenis de den en die gebruik maken van niet één maar beide sacramenten. Spreker hoop te en bad dat er weer spoedig een dienstknecht naar Stad aan 't Haring vliet zal worden gezonden die weer be steller wil zijn van de Liefdesbrief en hij hoopte dat de gemeente mee zal werken het bestellen van de brief mo gelijk te maken. Hij hoopte dat de gemeente zal toe nemen in geloof en gehoorzaamheid en dat ook zij die nog van verre staan mo gen komen en roemen van Gods vrije oneindige genade in Zijn eigen Zoon Die Mens geworden is, zo besloot ds. van Wakeren. (Vervolg op pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1