ZIekenliuis Oirksland krijgt nieuwe bestuursorganisatie Prof. Toynbee over de Amerikaanse politiek Veerdienst Zijpe-n.). Polder nog steeds druk DE ACHTDAAGSE RUIMTEVLUCHT Plaatselijk nieuws Botsing op Grevelingendam Motorschip „Dankbaarheid" uit Ooitgenspiaat onderging radicale uitbreiding en vernieuwing Vrachtwagen op cambine Twee [ongens sticbtten brand in duinen Ernstige botsing tussen fietser en brommer 38e jaargang Dinsdag 17 augustus 1965 No. 3411 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EJLANDENl Instellingen Van Weel en Bethesda worden gefuseerd in een nieuwe Stichting Meisje aangereden PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDBLHAENIS Bedactie en advertenties: Kantoor Lanseweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 28 29, na 8 uur 's avonda Tel. 20 17 Giro 187B80 Ver$chijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,B0 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet Nadat we in het eerste artikel over (jit onderwerp een samenvatting gaven van de ideeën van Prof. Toynbee over de Amerikaanse politiek tenopzichte van China, welke beschouwingen bij zonder interessant zijn, willen we er toch graag enkele kanttekeningen bij maken. Wij hebben groot respect voor de geleerdheid en bekwaamheid van de ze historicus, die zich hier als politicus ontpopt hij geeft immers politieke richtlijnen in overweging aan de Ame rikaanse regering maar desondanks kunnen we het met zijn conclusies in vrijwel geen enkel opzicht eens zijn. We willen daarom in dit artikel in alle bescheidenheid onze bezwaren tegen zijn zienswijze uiteenzetten. Met bet begin van zijn betoog, waar- ia hij constateert, dat het nieuwe China het communistische een woest en agressief beeld vertoont tegenover het Westen en voorts, dat het traditionele gedrag van de Chinezen gedurende 22 eeuwen heel anders was, kan iedereen hèt uiteraard eens zijn. Dit is n.l. het vaststellen van evidente feiten. De Eu ropese mogendheden beschouwden de Chinezen als een achterlijk volk en hun houding tegenover hen was de typische koloniale. Ook kunnen we het eens zijn met zijn constatering, dat de vijand schap van de Chinezen tegenover het Westen en daarmee de intrede van een nieuw tijdperk in de wederzijdse ver houdingen werd ingezet met de machts overname door de communisten in 1949. Ook dit zijn alleen maar nuchtere fei ten. Men kan zelfs 'ook nog akkoord gaan met zijn veronderstelling, dat het terugkrijgen van hun historische vrije positie liet streven is van alle Chinezen, welke ideologie ze ook aanhangen. In dit opzicht zullen ze'niet verschillen van de volken der vroegere koloniale gebieden zoals India, Indonesië en zo vele andere. Maar dan komt het verschil. Toynbee beweert, dat de huidige Chinese agres siviteit de schuld is van het Westen en. speciaal van de Amerikanen, die thans door de Chinezen.als volksvijand niun- mer één worden beschouwd. Alleen echter reeds het feit, dat de ommekeer in de Chinese mentaliteit dateert van 1949, moet óns tot de conclusie bren gen dat de oorzaak van de mentaliteits verandering, die tot de huidige situatie leidde, geheel en al te zoeken is in de communistische ideologie der macht hebbers. Toynbee moet aan de hand van de geschiedenis zelf vaststellen, dat juist de Amerikanen het vóór 1949 Chi na nooit moeilijk hebben gemaakt, inte gendeel zij steunden het in hoge mate. Het optreden der Amerikanen tegen China niet militair, maar diplomatiek en economisch dateert pas van 1949 dus na de machtsovername door Mao Tse Toeng. In de jaren na de beëindi ging van de Tweede Wereldoorlog werd de leider van de Kwo-Min-Tang Tsjang kai-tsjek door de Amerikanen op alle manieren gesteund en hebben zij mil jarden dollars in diens strijd tegen de communisten gestoken. Bekend is dat generaal Marshall gepoogd heeft te be middelen, wat op een mislukking uit- hep. Tsjang moest het onderspit delven en in 1949 naar Forrrtosa uitwijken met zijn leger, waar hij nu nog steeds Na tionalistisch China vertegenwoordigt. Wanneer Tsjang en niet Mao de burger oorlog gewonnen had, zou er van een anti-Westers en agressief China geen sprake zijn geweest. China ware even zeer onafhankelijk geworden als nu, maar verbonden met het westen. Hier uit volgt, dat de Chinese agressiviteit sedert de uitroeping van de Volksrepu bliek niet de schuld is van de Amerika nen, maar enkel en alleen de normale politiek vormt van communistische grootmachten, die niet alleen uit ideo logische overwegingen, maar ook uit imperialistische motieven naar de we reldheerschappij streven en alleen door de sterke bewapening en de kernbom men, speciaal van de Ameril^anen, in bedwang gehouden worden. De.paradox en de tragedie, die Toynbee ziet in de veranderde houding van Amerika, vin den derhalve' hun verklaring in de over weldiging van China door het coihmu- nisme. Doordat,Toynbee dit kardinale punt hagatelliseert en er feitelijk helemaal niet op ingaat, loopt de rest van zijn IJetoog uiteraard ook fout. Wij zien hier geen schuld van het Westen, want de kolonisatie-periode was voorbij en de Amerikanen hadden daaraan zelfs niet meegedaan. Wanneer dus Toynbee van nen vraagt hun houding tegenover Chi na te wijzigen dan stelt hij de zaken op hun kop. China is niet strijdlustig om dat de Amerikanen het tegenwerken vanuit Formosa, van 1950 tot 1954 in Korea 'en nu in Vietnam maar omdat het communisme nu eenmaal qua ideo logie enorm strijdlustig is. Zijn agres siviteit wordt alleen nog opgevoerd, doordat de Amerikanen de opmars van net communisme in Oost-Azië pogen te stuiten. Toynbee zou willen, dat de V.S. Rood- t-hma toelaten tot de Veren. Naties en het helpen zijn buitenlandse handel op te bouwen. Ze moeten de vijandig heid van de Chinezen met geduld pro beren te overwinnen. Ze moeten'- Azië overlaten aan de Chinezen en hun in terventie in Korea, Vietnam en Formosa staken.^ Ze moeten zich eens indenken, dat China evenveel of even weinig recht heeft op de hegemonie in Azië als de V.S. op het Amerikaanse continent. Ze moeten ervan uitgaan dat de Chinezen evenveel recht hebben om communist te zijn als wij om „kapitalistisch" te den ken. Uit heel deze redenering blijkt, dat Toynbee een theoreticus is, die met grenzeloze naïviteit op zijn studeerka mer een politiek zit uit te stippelen, die in haar consequenties de meest ramp zalige gevolgen zou hebben voor Se ge hele wereld. Zijn grote fout zit hierin, dat hij als zovele geleerden de wereld problemen met theoretische denksche ma's wil oplossen, d^aarbij uitgaande van de funeste en principieel onaanvaard bare premisse, dat alle ideologieën for meel gelijke bestaansrechten hebben. Naar onze mening staat het communis me lijnrecht tegenover de goddelijke en menselijke wetten. Daarom heeft de vrije wereld en speciaal Amerika het recht dat communisme te bestrijden overal waar het zich op zijn weg vindt, nog afgezien van overwegingen van zelfbehoud. Daarom ook kan men niet stellen, dat Rood-China evenveel recht heeft om heel Vietnam communistisch te maken als de V.S. om het regiem- Castro op Cuba onschadelijk te maken (wat ze intussen wonderlijk genoeg niet eens doen). Wij zien de strijd tegenJiet wereldcommunisme als een-kruistocht tegen satanische machten van atheïsti sche, imperialistische en puur materia listische allure. Dat de V.S. deze strijd vrijwel al leen willen voeren, zowel in Azië als in Midden-Europa en Latijns-Amerika, moet ons tot dankbaarheid stemmeii. Daarom mag deze strijd niet ondergra ven worden, zelfs niet door overigens te respecteren grote geleerden als Toyn bee. De naïviteit van Toynbee komt ook tot uitdrukking in zijn bewering, dat wanneer men China in Azië de vrije hand laat de dan communistisch ge maakte landen wel nationaal-commu nistisch zullen worden en China buiten de deur zullen houden. Alsof dat laatste mogelijk zou zijn! Het zouden zonder enige twijfel satellieten van Peking worden en het éne land na het andere zou verdwijnen achter het Bamboe- Gordijn. We zien nu reeds, dat de op mars van het communisme in Azië ge stadig vordert door de geraffineerde tactiek, die Peking voert. Onderhande lingen met communistische machtheb bers leiderL altijd tot verzwakking van de Westerse posities. Hun standpunt is: alles of niets en dan natuurlijk liefst alles. De democratieën zweren bij com promissen, het communisme is totali tair. En daarom is tegenover deze we reldideologie, die thans reeds twee grootmachten,- Rusland en China,'~bene- vens een aantal kleinere landen, be heerst, geen toegeeflijkheid geoorloofd. Het is jammer, dat de strijd, die thans over de hele wereld gaande is tussen vrijheid en communisme, onder^ graven wordt door pacifisten, defaitis- ten, wereldvreemde idealisten en stu deerkamergeleerden, in welk gezelschap zich dan af en toe ook nog onbegrij pelijkerwijze overigens bekwame journalisten voegen als b.v. de Ameri kaan Walter Lippmann van de „New-; York Tinnes". Deze schreef onlangs dat Zuid-Oost-Azië tot de Chinese invloeds sfeer behoort, dat in Vietnam een ver keerde oorlog wordt gevoerd en dat China niet streeft naar onderwerping van zijn buurstaten. Het blijkt steeds weer opnieuw, dat deze voorlichters, hoe knap ze ook mogen zijn, geen prin cipiële afweer hebben tegen het inter nationale communisme. Ze onderken nen het niet in zijn ware gedaante en in zijn geestelijke basis. Doei men dit wel, dan zal men het eens zijn met een andere medewerker van de „New-York Times", die schreef: „De regering moet meer troepen sturen, omdat het veel be ter is in Vietnam te vechten op de drempel van China, dan over enkele jaren op Hawaii aan onze eigen gren zen." Wie dagelijks geconfronteerd wordt met-de drukte aan de veerpont te Zijpe vraagt zich met verwondering af, of de Grevelingendam in het geheel geen verkeer meer opneemt. Maar wie de duizenden auto's per dag over de dam ziet passeren en niet beter wist, zou geen cent geven voor de aan delen veerdienst Zijpe-Anna Jacoba- -polder, gesteld dat er zulke aandelen zouden bestaan. Maar,de koop van dergelijke aande len, zou alweer gesteld dat zij beston den, toch wel een goede geldbelegging blijken te zijn. Vergeleken bij vorige jaren, lijkt het wel, dat op genoemde veerdienst nog even druk is als vorige jaren. ledere avond staan de auto's 600 meter en meer van de pont in een file te wachten om te worden overgezet. En ook aan de overkant (Anna Jacoba polder blijkt de file dikwijls aardig lang te zijn, zodat bij gebruik maken van de veerponten Krammer en Zijpe nog steeds met wachttijden gerekend moet worden. Een schrale troost is de weten schap, dat deze wachttijden nog aan merkelijk langer zouden zijn indien de Grevelingendam niet bestond. Over het bestaan van de Grevelingendam gespro ken en de verbinding die deze dag geeft samen met de Haringvlietbrug, blijken verschillende mensen overigens nogal wat onbekendheid te bestaan. Dit blijkt' telkens weer uit de vragen die aan de kapiteins van de veerponten worden ge steld en de inlichtingen die aan V.'V.V. afdelingen op Schouwen Duiveland worden gesteld. De mensen hebben dan de aanduiding Hellegatsplein 24 km. wel gezien, maar zij werden er niet wijzer van en zij had.^ den helemaal geen vermoeden, dat het Hellegatsplein, dat overigens nog slechts bestaat in het brein van enkele A.N. W.B. functionarissen en op de tekenin gen van Rijkswaterstaat en dat nu nog maar een rare grasvlakte is aan het einde van de weg over de strekdammen van het HeUegat, iets te maken had met de weg naar Rotterdam al of niet via de Brienenoordbrug. Wordt het geen tijd de aanduidingen te herzien? Het. m.s. „Dankbaarheid" van schip per L. van Gent te Ooitgenspiaat is zo wel inwendig als uitwendig geheel ge moderniseerd. Van de oude klipper is er niet veel meer overgebleven. Op de werf van de firma D. van Duivendijk te Bruinisse werd er een stuk van 6 m. tussen gezet, terwijl er tevens een nieu we roef met stuurhut werd aangebracht Toen de heer Van Gent in 1954 eigenaar werd was de klipper 188 ton, in 1960 werd de „Dankbaarheid" vergroot tot 254 ton en nu meet het schip ongeveer 315 tot 320 ton. De totale lengie is 41,30 m., de breedte 5.54 meter. De nieuwe woning is 4.'75 bij 3.75 m. Er zijn 3 slaapkamers en een moderne keuken. Het timmerwerk is uitgevoerd door de heer C. Bal te Bruinisse, die ook een prachtig stuk werk heeft geleverd. Di verse soorten taekhout, etc. zijn ge bruikt. Ook het bovenstuk van de stuurhut werd door de firma Bal-ge maakt. Zonodig kan dit stuk in een mi nimum van tijd naar beneden worden geslagen. Het electriciteitswerk werd aangelegd door de Firma G. Jans te Rotterdam. Ook kreeg het schip dubbele roeren, dat met het stuurwerk werd uitgevoerd door de firma P. Maaskant en Zonen, machinefabriek te Bruinisse. Vorig jaar werd bij Fulton te Klein Willebroek (België) een nieuw en ruim vooronder ingebouwd, zodat men gerust kan zeg gen, dat het schip bijna geheel is ver nieuwd. De voortstuwing geschied door een 165 pk. G.M.-diesel motor, met 180O toeren p.m. Voor pomp en electriciteit staat er een Listermotor van 5 pk. in de ma chinekamer, eveneens op de kop voor het anker, is er een motor aanwezig. De verbouw en nieuwbouw is tot voUe te vredenheid uitgevoerd. Schipper Van Gent, die met zijn gezin aan boord, al tijd op België vaart, heeft niet het plan om. te veranderen. Hij hoopt bin nen enkele dagen daarheen weer zijn eerste reis met de vergrootte „Dank baarheid" te maken. I>oor het Algemeen Gecombineerd Bestuur van het Van 'Weel-Bethesda- Ziekenhuis te Dirksland is aan de Raad der gemeente Dirfcsland en aan de ker- keraad der Nederlanfls Hervormde Ge meente van Dirksland verzocht om eenl gezamenlijk besluit te nemjen tot ophef fing van de Stichting Van Weel Zieken huis, zulks met ingang van 1 januari 1956. Over dit pimt is aan de leden een breedvoerig prae-advies gegeven om het gevoelen van b. en w., met betrekking tot deze igewidhtige aangelegenheid uit voerig kenbaar te maken. Het college acht düt temeer van belang omdat het hier betreft een instelling die een grote plaats in deze gemeente inneemt, en de -plaatselijke gemeenschap, die door de raad wordt gerepretenteerd, er recht op heeft op de hoogte te zijn van alle oatn- standigheden die deze stichting aan gaan, zeker wanneer Uet betreft ingrij pende veranderingen waarvoor zij ge plaatst wordt. Wij laten dit prae-advies hier in zijn geheel volgen. Het jaar 1928 is in de geschiedenis van Dirksland een zeer belangrijk jaar geweest. In dat jaar werd het testament van vrouwe Paulina Maria Van Weel openbaar gemaakt, waaruit bleek, dat zowel aan de burgerlijke gemeente Dirksland als aan de Nederlands Her vormde Gemeente van Dirksland een bedrag van 500.000,was gelegateerd, onder voorwaarde dat beide instellingen zich zouden belasten met de bouw van een ziekenhuis in 'Dirksland, dat be stemd zou worden voor de kosteloze op neming en verpleging van on- en min vermogende zieken van Dirksland en de daartoe gerekende buurtschap Kra lingen. Daarbij gold verder de bepaling dat in het te stichten ziekenhuis, mits daarvoor plaatsruimte beschikbaar was, ook andere patiënten tegen betaling der kosten konden worden opgenomen. Dit legaat werd door beide instellin gen aanvaard, uiteraard met de gestelde voorwaarde. Om aan deze voorwaarde te kunnen voldoen werd bij gemeen schappelijk besluit van 13 juli 1930 be sloten tot oprichting van een stichting,, die de naam kreeg „Stichting Van Weel Ziekenhuis te Dirksland". Deze stich ting werd in het leven geroepen bij no tariële akte van 25 september 1930. De ze stichting zag zich dus tot taak ge steld uitvoering te geven aan de bepa lingen van het genoemde testament. Reeds bij verschillende gelegenheden in het verleden is uitdrukking gegeven aan de uitzonderlijk grote betekenis van dit testament voor de in lichamelijke en in financiële nood verkerende bevolking van Dirksland in het bijzonder en zoals al spoedig daarna zou blijken, voor die van Flakkee in het algemeen. (Vervolg op pag. 2, 1ste kolom) De Amerikaanse astronauten Gordon Cooper (rechts-commandant) en Charles Conrad maken een test in een model van de Gemini-V capsule. De lancering voor de achtdaagse ruimtevlucht wordt 19 augustus verwacht. Het m.s. „Dankbaarheid" verlaat de thuishaven: Ooitgenspiaat DIRKSLAND Repetities hervat. A.s. donderdag 19 aug. zullen de repetities van het ge mengd koor ,,0«d Excelsior" worden hervat na een vacantie-periode van 4 weken. Leiding heeft dhr. P. van Sprang Nieuwe leden zijn weer hartelijk wel kom. HEKKINGEN WiMkels vroeger dicht. Vanaf zater dag 4 september a.s. zullen de midden standszaken in onze gemeente zater- dagmiddags om half vijf gesloten zijn. Schoolschoc)r!.h.o-u.dster. Met ingang van 1 september is als schoolschoon- houdster aan de Chr. School (Hoofd dhr Human) benoemd mej. Bestman-v. d. Ochtend. MELISSANT Kerknieuws. Woensdag 18 aug. te half'8 hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. G. Mouw te Middel- harnis. OtTDDORP Bouwvakarbeiders opgelet. Ook U krijgt de 2«'/o en wel het le^/o donderdag en vrijdag 19 en 20 augustus a.s. van 7 t.m. 9 uur nam. door inleveren van 20 dagzegels en schilders 4 weekzegels. Door deze uitkering worden de bonnen met ingang van 30 aug. hoger in waar de. De 2<'/o wordt begin dec. uitgekeerd. De bonnen kunt U inleveren bij uw P.V. Joh. Hameeteman, Oosterweg 41, Ouddorp. NIEUWE TONGE Kerkdienst. D.V. woensdagavond 18 augustus te 7.30 uur, hoopt ds. Hakken berg van Dordrecht voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. OUDE TONGE Beursberichten van vrijdag 13 aug. j.l Gerst 2730; haver 2528; erwten (schokkers) 40-^-68; erwten (kl. gr.) 35 55; Bruine bonen 90110; kapucijners (nieuwe oogst) 7080; (oude oogst) 40 49; karweizaad 110128; maanzaad 90—160. Havenverkeer. Uit de haven ver trokken vorige week 10 schepen met graan. Twee schepen met kolen liepen de haven binnen. Oud Papier. Door de muziekver. „Vooruit" wordt a.s. zaterdag weer oud papier opgehaald. Men wordt verzocht het tijdig buiten te zetten. Kerkdienst. Vrijdagavond 20 aug. a.s. des nam. 7.00 uur hoopt ds. Mouw voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. OUDE TONGE In de dichte mist die het uitzicht be-- lemmerde is gistermorgen bij Oude Tonge, bij de z.g. staphorster, de tus- senstrook tussen de beide rijbanen op de Prov. weg een vrachtwagen op een combine gereden en deze ernstig beschadigd. De combine van het loon bedrijf fa. Kardux uit Oude Tonge werd bestuurd door dhr. I. Bakelaar uit Ooit genspiaat. Hij wilde, komend uit de Ka- pelleweg, vla de staphorster de beide rijbanen kruisen om op de paralelweg te komen. De eerste rijbaan kwam hij zonder stukken over maar toen de com bine na te hebben stilgestaan op de staphorster de andere baan opreed werd hij door de wagen gegrepen. De schade is aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. -O- Toen de heer van Gurp uit Den Bom mel van de Grevelingendam de weg iiaar Bruinisse over de dijk insloeg, kwam hij bij de afsplitsing waar de af rit naar beneden gaat met zijn auto in aanrijding met de per bromfiets naaf haar wérk in Sirjansland rijdende 20- jarige mejuffr. Janny Lemson. Mej. Lemson kwam te vallen en moest met bloedende hoofdwonden naar het Zweedse Roode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee worden vervoerd. OUDDORP Gisteren morgen maandag is ter hoogte van de Middelweg in de duinen bij Ouddorp brand ontstaan. Een stuk duin en een grote partij opgeslagen riet van de aannemers fa. Bezuijen ver brandde. Het vuur moet door twee jeugdige pensiongastenzijn aangesto ken. Ooggetuigen hebben het duo zien wegvluchten toen de vlammen zichtbaar werden. De brandweer, geassisteerd door een groot aantal pensiongasten met strandschepjes beperkte en doofde het vuur met zand. De jongens worden gezocht. Zij konden echter nog niet worden achterhaald. --------O-------- MIDDELHARNIS Op het kruispunt Beneden Zandpad- Chr. de Vrieslaan bij de daar gele gen vluchtheuvel kwam gisteren de 20-jarige bromfietser C. v. d. Welle uit Ooitgenspiaat in botsing met de 71-ja- rige wielrijder dhr. J. Gouswaart te Middelharnis.. Dhr. Gouswaart wilde linksaf de Chr. de Vrieslaan inslaan toen de bromfietser hem over het Be neden Zandpad naderde. Dhr. Gous waart kreeg een dubbele (onder) been breuk en werd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Dhr. v. d. Welle kwam er met een lichte hersenschud ding af. Hij werd per taxi naar huis gebracht. De artsen Wieringa e». Dogterom ver leenden eerste hulp. ---------O--------- Op de kruising Bommelsedijk met de Prov. weg, leidend naar de Haringvliet brug is vrijdagavond de 18-jarige mej. Ria Vervloet uit Achthuizen door een auto gegrepen. Zij passeerde de kruising met de fiets aan de hand toen uit de richting Rotterdam een personenwagen naderde. Zij werd aangereden en ern stig gewond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1