Sommelsdijkse raad besloot tot aanschaf van nieuwe vuilnisauto jiait KittdeA(iaeê:fi Leidt uw bankzaken Bewaar UW vakantie..! P.T.T. in het tweeile kwartaal 1965 Winkel- annex Kleuterschool krijgt twee nieuwe leidsters N.V. SLflVENBURG'SBONK Plaatselijk Nieuws Schriftelijke cursus Hebreeuws ZOMERTIJD.... EXCURSIETIJD Land- en Tuinbouw Ope ver! BUIT Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 13 augustus 1965. De gemeenteraad van Sommelsdijk kwam vrijdagavond 6 augustus bijeen. Afwezig met kennisgeving waren de heren Ir. J. B. Mijs, J. J. de Wit en I. Koote. De agenda bevatte 12 punten; liet voornaamste voorstel betrof, het aanschaffen van een nieuwe roltrom- melauto voor de reinigingsdienst Mid- deUiarnis-Sonunelsdijk. Daarover werd noigal een enkel woordje gewisseld; eni ge leden vonden het onjuist dat nu 4 keer achter elkaar een auto in Middel- harnis besteld was en de Sommelsdijkse zakenlieden waren voorbijgegaan. Over de aanschaf had men geen verschil; waar de auto besteld wordt zal nader worden bekeken. De voorzitter burgemeester Hordijk opende met het ambtsgebed. De notulen werden vastgesteld en de lange lijst in gekomen stukken gingen onder de ha mer door. Langer werd stil gestaan bij een brief van mej. C. H. Knape, be woonster van het pand Dubbele Hing 1, welk huis onlangs door de gemeente is aangekocht. Zij beklaagt zich dat het huis dringend verbetering behoeft, voor- en achtergevel zijn in verval, er is lekkage enzovoort. Zij noemt het huis in één woord „onbewoonbaar". Schrijf ster, die rheuma-patiënt is, zag zich liever een zonniger en geriefèlijker wo ning toegewezen en vroeg daartoe me dewerking. In het prae-advies van b. en w. er kende men, dat de woning in slechte staat verkeert. Indien het pand als wo ning moet gehandhaafd zijn zeer kost bare voorzieningen nodig, die de Tech nische dienst op 20.000,schat en dan nog blijft het een woning zonder zon- toetreding. B. en w. menen aan de woning een andere bestemming te moeten geven en de raad de bewoonster naar andere woonruimte om te zien, waartoe het college haar van'dienst wil zijn. De heer van Zielst (s.g.p.) zei met verwondering te heben kennis geno men van de mededeling over de wo ning van mej. Knape. De gemeente heeft deze woning gekocht voor 2500,- en blijkt nu zo slecht te zijn, dat zij in feite onbewoonbaar is. Spreker meende dat de Techn. dienst geen goed advies gegeven heeft bij het beoordelen van de waarde. De heer Peekstok (a.r.) zei dat be kend was, dat de woning in niet al te beste staat was. De woning is aange kocht omdat die kon worden aangepast in het Streekmuseum zo meende hij. De heer v. d. Veer (p.v.d.a.) vroeg of er binnenkort een woning beschikbaar komt voor mej. Knape. De heer Hoogzand (p.v.d.a.) merkte op, dat voor de aankoop door de raad indertijd geen bezwaren naar voren is gebracht. Gezien de prijs was er niet veel kritiek te leveren. De voorzitter antwoordde dat het col lege van b. en w. niet spreekt van „on bewoonbaar"; dit woord wordt door de briefschrijfster gebezigd. Er zijn aan de woning gebreken, wil men meer woon- gerief zal dit een belangrijk bedrag vragen. De woning is aangekocht als onderdeel van het totale geheel van de Kerkstraat. De aankoopsprijs kan moei lijk in het geding worden gebracht; de vraag is alleen wat gaan we met het pand doen. Het college wil de sfeer van de oude kern zoveel mogelijk handha ven. Gedacht wordt het pand in te richten voor kantoor, evenals het pand in de Kerkstraat, dat bij de N.V. Brug in gebruik is. Voorts verklaarde spr. dat medewerking zal worden verleend om mej. Knape aan een andere woning te helpen. De brief werd daarna voor kennisgeving aangenomen. Rekening Drinkwaterleiding 1964 Aan de orde kwam de jaarrekening Drinkwaterleiding G. en O. 1964. Uit de discussie bleek dat de reke ning niet in de commissie was behan deld. De heer Grinwis (s.g.p.) verklaarde zich tegen de post aanschaf fluoride- ringsmateriaal. De heer van Zielst zei niet zo sterk tegen de fluoridering gekant te zijn dan zijn fraktiegenoot Grinwis, omdat de medici het nog steeds niet eens blijken te zijn. Als leken kunnen we er moeilijk over oordelen meende hij. De voorzitter achtte het niet juist de fluoridering bij de rekening ter sprake te brengen. Dit kon beter bij de begro ting. Men nam het jaarstuk voor ken nisgeving aan. Personeel kleuterschool B. en w. deelden de raad mede dat aan mevr. C. Tuinman-v. d. Werf met ingang van 1 augustus eervol ontslag is verleend als leidster in tijdelijke dienst. Vanaf 1 juni 1964 nam zij tevens de funktie van hoofdleidster waar. Op 1 aug. 1965 was mej. A. Jongekrijg de enige kracht aan de school verbonden. Bij de oproep voor sollicitanten meld den zich de dames C. M. Kosters, W. M. Polder en A. A. Jansen, die kort .geleden slaagden voor de akte A. Zowel mej. Kosters als mej. Polder zijn beide bereid een benoeming tot leidster aan de kleuterschool dezer ge meente te aanvaarden. Over een be noeming van de dames Polder en Jan sen hebben de colleges van b. en w. van Middelharnis en Sommelsdijk gezamen lijk vergaderd, waarbij overeengekomen is dat mej. Polder zal worden voorge dragen voor de benoemini" aan de kleu terschool, alhier en mej. Jansen aan de kleuterschool te Middelharnis. De In- spectrice van het kleuteronderwijs kan zich met een benoeming van de dames Kosters en Polder tot leidster aan de kleuterschool dezer gemeente vereni gen. Ingevolge artikel 13, lid 5, van de Kleuteronderwijswet is het niet moge lijk mej. Jongekrijg als wnd. hoofdleid ster te laten fungeren. Als gevolg daarr van kan de waarneming tijdelijk wor den toevertrouwd aan mej. C. Kosters, dat bij de persoonlijke kennismaking reeds aan haar is toegezegd. De waarneming mag niet langer ge schieden dan zes maanden, behoudens goedkeuring van de verlenging van de ze termijn ingevolge artikel 19, lid 2 van de Kleuteronderwijswet door de Minister van Onderwijs en Wetenschap pen. De voorzitter verheugde zich met dit voorstel, omdat er nu aan de onvol ledige bezetting een einde kon komen. De lieer Hoogzand deelde die mening, maar wUde graag weten in welke orga nen de oproeping voor sollicitanten was geplaatst. _De voorzitter antwoordde dat dit in de geëigende organen is geschied. Spr. begreep niet, waarom deze vraag ge steld werd. De heer Hoogzand had vernomen dat de oproepen in bladen van een bepaal de richting waren geplaatst. De voorzitter bestreed dit. De adver tenties waren geplaatst in de daarvoor in aanmerking komende bladen. Boven dien was zowel aan de Prot. Chr. als aan de Nutsopleiding gevraagd of men kandidaten had. Mej. Polder heeft haar opleiding aan de Nutsopleiding genoten. Spreker wees de gedachte van de heer Hoogzand af! Bij stemming werden zowel mej. Kos ters als mej. Polder benoemd, ieder met 8 stemmen. Rekeningen Nutsbedrijven Het jaarverslag van de Beschutten de Werkplaats „Het Binnenhof' 1964 werd na advies van liet commissielid de heer Hoogzand goedgevonden. Ook de rekening en het verslag 1964 van de Gascentrale „Flakkee" werd de raad aangeboden, alsmede de begroting voor 1966. De heer v. d. Veer, die namens de commissie verslag uitbracht, had geen bijzondere bemerkingen. Wel was de commissie het verschil in de oude en nieuwe tarieven opgevallen. Het be- 'stuur verwacht door de verlaging een hogere omzet van het gasverbruik met name voor verwarming. De voorzitter beaamde dit en zei dat het geraamde meer verbruik aan de voorzichtige kant is gehouden. De heer v. d. Veer wees er op, dat het nieuwe tarief niet over de gehele lijn voordeliger is. Eerst bij een ver bruik van 26 m'' is er verschil met het oude tarief. De voorzitter gaf er een toelichting op waarna de begroting voor kennisgeving werd aangenomen. Grond- en bouwkosten woning wetwoningen. Vastgesteld werden de definitieve grond- en bouwkosten van complex 241 woningwetwoningen op 40.477,49 voor grondkosten en 338.517,32 bouwkosten. Het bouwvoorschot voor het complex van 8 woningwetwoningen aan de A. J. de Graafstraat werd definitief gesteld ■op 6802,91 grondkosten en f 68047,35 bouwkosten. Het complex lOII (8 wonin gen) werd vastgesteld op 117.645,80. Aanschaf roltronunelauto De bij de reinigingsdienst reeds 10 jaar in gebruik zijnde roltrommelauto vertoont zodanige gebreken, dat de be drijfszekerheid er onder gaat lijden. De auto 'is geheel afgeschreven, maar nog wel geschikt om dienst te doen voor re serve. In de afgelopen 10 jaar zijn betere systemen ontwikkeld voor vuilnisauto's, waarbij het geladen vuil in de auto wordt gebroken, vermalen en gecom primeerd. Daardoor kan veel meer wor den geladen, zelfs al het vuil dat op één dagtocht wordt verzameld. Dit betekent tijdsbesparing daar de huidige auto dagelijks 2 a 3 maal per dag moet worden geledigd. Bovendien bevat het vuil op de stortplaats geen open ruimten en wordt als een opeen gesloten massa gestort. B. en w. is van mening aan dit sys teem de voorkeur te moeten geven. Voor de aanschaf is een krediet nodig van rond 65.000,waarin Sommels dijk f 26.600,moet bijdragen en 38.400,ten laste van Middelharnis komt. Voorgesteld werd een krediet van 26.600,beschikbaar te stellen en de bestaande auto als reserve aan te hou den. De heer Knape achtte aanschaf van een nieuwe vuilnisauto hard nodig, de huidige was reeds enige malen uitgeval len. De reinigingsdienst is een denst van beide gemeenten, de vorige malen was de aanschaf te Middelharnis geschiedt, dit wilde hij nu wel eens te Sommels dijk zien. Het was geen uiting van chau vinisme, maar van rechtvaardigheid. •De heer van Zielst was het eens met de heer Knape. Met de nieuwe auto zal vlugger en beter kunnen worden ge werkt. Spreker vroeg of het mogelijk was in de toekomst er ook te Nieuwe Tonge en Stad mee te werken. De heer Grinwis vroeg, waar in de wagen het vuil wordt vermalen of dit niet een zodanig lawaai veroorzaakt dat het hinderlijk is voor de bewoners? De heer Peekstok sloot zich aan bij hetgeen over de aanschaf door de heer Knape naar voren was gebracht. Wel vroeg hij zich af of de zakenlieden uit Sommelsdijk voldoende op de ketting gesprongen waren om de wagen te le veren. Voor het overige stelde hij vast dat een DAF-WEigen van prima kwali teit is. De heer Hoogzand had het voorstel met zijn fractie doorgenomen. Er wa ren twee vragen gebleven, ten Ie of het niet gewenst was met de aanschaf te wachten tot de samenvoeging. Vermoe delijk was dit niet mogelijk, daar de oude wagen wellicht verkocht is. Het tweede punt was vervelend, nj. dat de raad voor een voldongen feit wordt ge plaatst. Zakelijk had hij echter geen bezwaren. De voorzitter de sprekers antwoor dend, zei tot de heer Knape dat het on juist was de aanschaf te betrekken in de verhouding Middelharnis-Sommels- dijk. Zeker, nu de samenvoeging een feit wordt, is dit niet goed, wij zullen in grotere eenheden moeten leren denken. Het gaat bij de aanschaf ook om de la tere service. Aan de heer Hoogzand gaf spreker de verzekering dat de auto nog niet is gekocht, de raad staat dus niet voor een voldongen feit. Wethouder de Gast voegde er aan toe, dat in de gecombineerde vergadering van de colleges is gesproken over de aanschaf. Spreker was geen voorstander om bij de officiële dealer te bestellen. Voor de service is het kopen bij een an dere leverancier geen bezwaar. De heer Knape onderschreef het laat ste. Voor de officiële dealer was het al leen maar dat een gedeelte van de winst naar een ander gaat. Door 3 a 4 maal in Middelharnis te kopen worden de bur gers van Sommelsdijk voor de neus ge stoten. Spreker had hiervoor meer be grip van b.'en w. verwacht. De voorzitter antwoordde dat het standpunt van de raad in deze door de commissie naar voren is gebracht. Uit eindelijk beslist de commissie. Weth. de Gast herhaalde zijn stand punt, dat het argument van service niet steekhoudend is. Wij hebben ook een eigen monteur voegde hij er aan toe. Na enige verdere bepreking.werd het voorstel zonder stemming aanvaard. Aan de commissie zal het verlangen van de raad worden meegedeeld dat voor aankoop een andere leverancier wordt ingeschakeld. Onteigeningskwestie B. en w. deelden de raad mede, dat de Arrondissementsrechtbank te Rotter dam uitspraak heeft gedaan in de ont eigeningszaak tussen de gemeente Som melsdijk en de vennootschap onder fa. K. Rozenheek en Co te Sommelsdijk in zake verkoop van een perceeltje grond in het uitbreidingsplan. In de uitspraak is gesteld, dat de fir ma de gelegenheid zal hebben, binnen een maand, nadat het vonnis van kracht is, voor een koopsom van 1,50 per m^ van de gemeente in eigendom te ver krijgen ongeveer 190 m^ grond, gelegen aan de noordzijde van het aan de firma verblijvende. De firma heeft bericht van deze gelegenheid gebruik te willen ma ken. B. en w. stelden voor tot verkoop van de grond. De voorzitter gaf een toelichting. De grond in het uitbreidingsplan is al ja ren een punt van onderhandelen ge weest, waarbij gemeente en eigenaar niet tot elkaar konden komen. Nu de uitspraak een feit is, zal de grond kun nen worden gebruikt voor woningbouw. Voor de familie Rozenheek betekent de uitspraak van de rechter een finan ciële strop. Het oorspronkelijke aanbod van 4.700,is terug gebracht op j 4.100,terwijl de familie is veroor deeld tot betaling van de kosten, die 3.000,— bedragen. Het voorstel tot verkoop van de grond werd zonder meer aangenomen, waarna de zitting werd gesloten. Vl8 IVtiddelharnis - Sonimelsdqk Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 Persooniyke behandeling van al uw belangen. NIEUWE TONGE Uitslag damcompetitie. Van de com petitiewedstrijden van de damclub D.I. D. te Nieuwe Tonge is de uitslag als volgt: 1 J. A. Dekker; 2. M. C. Knöps; 3. G. Knöps. OUDDORP Burgerlijke stand over juli 1985. Geboren: Neeltje Jacomijntje, d.v. K. J. Verduijn en S. E. van Hoven; Beatrix Maria, d.v. M. Bezuijen en B. M. Struijk Kaatje Lena, d.v. M. v. d. Klooster en M. A. Sandifort; Klaas Cornells, z.v. K. Mierop en G. Grinwis; Adriaan Leen- dert, z.v. J. Witte en C. Akershoek; Hu- bert Adrianus, z.v. H. Westhoeve en B. E. Beket; Jacob, z.v. P. Osseweijer en S. Tanis; Jacob Daniel, z.v. J. J. Vliet- land en J. A. M. Moerkerk; Jannetje, d. V. G Westdijk en A. van den Nieuwen- dijk; Johannes Aren, z.v. J. Grinwis en K. Duvaloois. Gehuwd: J. van Steenbergen 26 jaar en N. Hoek, 20 jaar; J. Rijnbrand, 29 jaar en T. J. Tanis 23 jaar; J. Melissant 23 jaar en M. van der Bok, 18 jaar; W. Grinwis, 21 jaar en A. C. Sandifort 19 jaar ;A. B. van Es 26 jaar en L. C. Ta nis 19 jaar. Overleden te Rotterdam: Adriana Westhoeve, echtgenote van L. Akers- hoek, oud 59 jaar, te Dirksland Kaatje Lena van der Klooster, d.v. M. v. d. Klooster en M. A. Sandifort, oud 9 da gen. Ondertrouwd: A. J. Meijer, 24 jaar en H. J. Westhoeve 22 jaar; H. A. West hoeve 19 jaar en E. Grinwis 18 jaar. Ingekomen: P. J. Klink-Bazen van Herkingen; J. Melissant van Melissant; J. V. d. Linde en gezin van Den Bomme'' Vertrokken: H. Klijn en gezin naar Spijkenisse; A. de Penning naar Mid delharnis; N. van Steenbergen-Hoek naar Dirksland; L." C.' van Es-Tanis naar Nieuwe Tonge. Neem er foto's van. CAMERA'S Vanaf 16,—. Fa. Wed. J. KURVINK'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL OUDDORP Beste meisjes enjongenis! Als tweede raadsel voor deze maand plaats ik er één, dat ik al een hele tijd in mijn bezit heb. Het werd ingezonden door Rinus Jansens, Poortvliet. AUGUSTUSRAADSEL 2 1. Hoofdstad van een provincie met de zelfde naam; 2. Napoleon werd verban nen naar het eiland.3. Boek van Mozes; 4. Zoon van Jesse; 5. Land waar de Israëlieten als slaaf hebben gediend; 6. Brief van Paulus aan de 7. Zoon van Jacob; 8. Grote handelsstad van België; 9. Plaats bekend door Karel de Grote; 10. Badplaats op Walcheren. Als deze woorden goed zijn, vormen de voorletters een provincie in Neder land. BRIEVEN Annie den B. Herlüngen. Fijn dat het gelukt is, Annie! Dat is een pak van je hart. En nu wens ik je veel succes en sterkte bij de aanstaande studie. Ik hoop dat je het er prettig zal hebben en dat het studeren je mee zal vallen. Ik begrijp best, dat je nu afscheid moet nemen van het kinderhoekje. Nu heb je een bladzij van je leven omgewend. Het ga je verder goed. Jantje H. Ouddorp. Dus jullie zijn in het hartje van Zuid-Beveland geweest. Dat was wel de eerste keer van je leven, denk ik. Ik kan niet begrijpen, dat jul lie zoveel kilometers hebben omgere- den. Maar ja, het was een onbekende streek. Hoelang heeft je moeder al ge correspondeerd met die vriendin? Leuk, om elkaar te ontmoeten. Aja den B. Herkiiigen. Hebben jullie het in Simpelveld nogal getroffen met het weer? Het vorige jaar waren jullie niet zo ver daar vandaan, maar toen was het even in een ander land. Ja, dat zal wel een drukte geweest zijn, toen het gezin van Hes er was. Maar toch heel gezellig, denk Ik. Leentje H. Ouddorp. Over de tocht naar Heinkenszand heeft je zus al ge schreven. Ik ben ook wel eens op dat dorp geweest. Jouw correspondentie- vriendin zit niet zo ver af. Was het leuk toen ze er was? En nu gaat het straks naar de andere school. Ik hoop dat het goed gaat. Beyke den B. Herkingen. Nog gefe liciteerd met je verjaardag. Toen gingen jullie net op reis, hè? Was dat vorig jaar ook niet zo? Die week was het heel aardig weer, meen ik. De omgeving is prachtig hè? Nel van D. Zoetermeer. Dat begrijp ik, dat je naar de zesde overgegaan bent. Wat een cijferlijst! Heb ik wel eens ooit een slecht rapport van jullie onder ogen gehad? Ik geloof het niet. Dat gaat zo, als je het mag beleven, de weg op naar de u.l.o. Henny d© J. Middelburg. Dat was een prettige dag voor de tweeling en voor allemaal. Hebben ze de strandbal al echt op het strand kunnen gebruiken? Veel strandweer was het verscheidene weken niet. En nu naar het gymnasium Ja, aan je cijfers merk ik, dat je het Het aantal aansluitingen op het Ne derlandse telefoonnet steeg in het twee de kwartaal van 1965 met 23.600 en be droeg op 1 juli j.l. 1.453.800 (op 1 juli 1964 1.359.800). Er werden in de maanden april, mei en juni 46.600 aansluitingen tot stand gebracht en 22.800 opgeruimd. In die zelfde periode ontving P.T.T. 53.300 nieuwe aanvragen, terwijl 4.800 aanvra gen om diverse redenen werden inge trokken. Doordat dé zuivere vraag het aantal nieuwe aansluitingen met 2.100 overtrof, steeg de wachtlijst van 139.200 op 1 april j.l. tot 141.300 op 1 juli. In de postsector was de omvang van het binnenlandse brievenpostverkeer iets kleiner dan in de overeenkomstige periode van 1964 (545 miljoen t.o.v. 550 miljoen stuks.) In het aantal lokethandelingen kwam geen wijziging. Het aantal binnenlandse postpaketten bedroeg in de periode april t.e.m. juni 1965 3.33 miljoen; in 1964 werden in hetzelfde tijdvak 3.47 miljoen postpak ketten besteld. Op 1 juli had de Postcheque- en Giro- dienst ruirii 1 miljoen rekeninghouders tegen 924.000 aan het eind van het eer ste halfjaar 1964. Bij de Rijkspostspaarbank was cle vermeerdering van het aantal spaarre keningen minder groot: 1 juli 1964 5.60 miljoen spaarders, 1 juli 1965 5.66 rriil- joen. Gedurende het tweede kwartaal 1965 kwamen 6.800 draadomroepaansluitin gen gereed en werden 16.200 aansluitin gen opgeruimd. Het totaal daalde daar door met 9.400 tot 340.400. Het aantal nevenaansluitingen (luistermogelijkhe- den met programmakiezers aangesloten op o.a. draadomroepinstallaties in zie kenhuizen, bejaardencentra, scholen, fa brieken enz.) steeg in dezelfde periode met ruim 1.400 tot 79.200. Door de Stichting voor Hebreeuwse Taal- en letterkunde en Judaica, te Rot terdam, wordt een schriftelijke cursus Hebreeuws en kennis van het Jodendom uitgegeven. De cursus omvat de vakken: „(Mo dern) Hebreeuws", „Tenach" (O.T.) en „Joodse ideeën en zeden", en biedt in twintig maandelijkse leszendingen een basiskennis waarop door zelfstudie kan worden voortgebouwd. Studieleider is Dr. M. Reisel. Volledigheidshalve zij vermeld, dat de Stichting voor He breeuwse taal- en letterkunde en Juda ica een instelling is zonder winstgeven- doel. Voor nadere inlichtingen en even tuele inzage van een les kunt u zich wenden tot Mej. H. Aardoom, Vreden- oordlaan 52, Rotterdam-16. daar wel zal kunen volgen. Veel succes, hoor! Aad van D. Zoetermeer. Met vlag en wimpel naar vijf! Nel achteraan! Dus jij vond die nieuwe brug ook hoog? Het is een machtig bouwwerk! Door die brug zijn er al wat afstanden verkort. Daar is het ook voor bedoeld. Of het naar je zin was in Ridderkerk heb ik niet te vragen. Ook niet of Lenie het leuk vond. Truus O. Domburg. Jij had toch geen vrees om te blijven ztten, hè? Met zulke cijfers ga je vlot over. Wat zal je va der gemak van je hebben en ook van Ans! En met de vele vreemdelingen is het drukker dan anders ook. Nu zal er veel meer worden omgezet door de melkboer. En wie zou daar tegen zijn! René van D. Zoetermeer. Zit jij straks al in de tweede klas? Wat gaat het toch vlug! Het is jammer dat je niet ge schreven hebt wat je voor tekenen op school krijgt. Je hebt zo'n mooie teke ning in de enveloppe gestopt; ik denk, Sat je er wel een acht voor krijgt. Maar daar heb ik niet zo'n verstand van. Je moet niet lachen als ik helemaal mis ben. Magda P. Den Bommel. Het was ver standig van je om zelf om de prijs te gaan. Nu kon je uitzoeken en zeker als het om een boek gaat. Nu nog een jaar tje op de lagere school, als je het mag beleven. Vind je ook niet, dat het gauw gaat? 'En nu de groeten nog naar Nij megen: Tante Greet en oom Frans, har telijk gegroet van Magda, hoor! Jan de B. Geldermalsen. Geweldig, wat een rapport! Word er maar niet ixots op. Er zijn kinderen, die meer hun best moeten doen dan jij en die niet aan die cijfers kunnen komen. Dat je voor natuurkunde een negen zou heb ben, heb ik wel verwacht. Heb jij de brief getikt? Dan gaat dat al behoorlijk goed. Ging het naar je zin in Beusi- chem? Annie van D. Zoetermeer. Feitelijk heb jij dus ook bouwvakvakantie ge had. De eerste week ging nogal; de tweede was heel wat minder. Maar je hebt het gehad en nu is het weer wer ken. Dat moet ook met lust gebeuren, anders houd je het niet vol, als het met tegenzin moet. Nog hartelijk gefelici teerd met opa's verjaardag. Ma van 't G. Dirksland. Wat heb je weer veel afgebabbeld in je brief! Het is prettig om te lezen. Dat was aardig, dat Cora bij jullie was. Is ze het goed gewend in Borssele? Het is maar een stil dorpje. Ben jij er nog geweest? Dan zal je ook de Kaloot wel bezocht heb ben. Daar is een leuk strand en heb je een mooi gezicht op de Schelde. Daar hoor ik dan nog wel van. - Marijke van D. Zoetermeer. Zo'n dag tocht door Gelderland zal je wel be vallen zijn. Gelderland is een mooie provincie. Het is er niet zo kaal als in jullie omgeving. Heben ze die brand stichter nog niet te pakken. Je zou bang worden om in Ridderkerk te wonen. Maar Lenie geeft er niets om, hè? Dat zou ik ook niet, want die man heeft het op andere gebouwen gemunt. Greetje de J. Ouddorp. Het viel dus nog een week mee met de vakantie. En na de vakantie ga je, als je het beleven mag, naar meester Poppe op school. Komt die meester uit Walcheren? Daar wonen veel mensen die zo'n naam heb ben. Het is wel wat laat, maar toch nog gefeliciteerd met je moeders verjaardag. Jaap v. d. B. Den Bommel. Straks ga je dus een andere kant op met de stu die. Wat je voordien hebt geleerd is he lemaal niet tevergeefs. Het is wel ge- malckelijk om op velerhande terrein iets te kunnen. Eln we moeten nemen wat ons het beste ligt, nietwaar? Ik hoop dat het goed gaan zal. WiUy de K. Herkingen. Ja, dat was jammer, dat je er niet bij kon zijn. Maar je kan niet op twee plaatsen tegelijk wezen. Voor je vriendinnetje zou dat ook niet leuk zijn geweest. Misschien komt dat nog wel op een andere keer. Fijn, dat Hans naar huis mocht. Waar om mocht Kees niet? Heeft Hans ook een lange vakantie daar? Kanna de J. Ouddorp. Je bent har telijk welkom in ons midden, hoor! Je hebt al een keurig briefje geschreven en het is niet erg, al staan er geen hoofdletters. Die hebben jullie nog niet gehad. Tegenwoordig zijn er grote men sen, die ook geen hoofdletters meer ge bruiken. Alvast hartelijk gefeliciteerd met opa's verjaardag. Hoe oud wordt hij? Annie van L. Dirksland. Wat een tarief vol! Er was ook heel wat te ver tellen. Over Ginsterveld in Haamstede ben je zo maar niet uitgepraat. Ja, de duinen zijn daar heel breed. Je bent niet in één-twee-drie aan het strand. De laatste dag op de lagere school was je dus een poosje een vrouwelijke politie. Had je ook een snor? Toos de H. Zwyndreoht. Ga zo maar verder op school. De cijfers zijn goed. Als je dit leest, ben je waarschijnlijk op Tholen, of misschien net vertrokken. Alvast hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Heb je het in Zeeland net zo naar je zin gehad als in Vlaardingen? Lenie van L. Dirksland. Die prijs zal te pas komen als je straks in de vierde klas beginnen moet. Opa wilde er ook al gebruik van maken. Fijn zeg, dat Sjaan is geslaagd. Kan ze al direct in betrek king? Ik denk, dat ze het haast niet kan geloven. Hadden die meisjes aan gym niet veel gedaan soms? Joke V. Oudderp. Jouw vakantie zit er haast op. Maar je hebt die vrije tijd nuttig besteed. Al ben je niet weg ge weest, je hebt toch vakantie gehad. Ik vind het heel leuk om op de kampeer terreinen met groenten te venten. Je zal wel veel verkocht hebben, jij en je va der, want zonder groenten gaat niet en de zee maakt hongerig. Vader zal wel aan jouw missen! Sien de V. Koudekerke. Pijn hoor, dat je nu naar de tweede klas kunt. Dat cij fer voor engels zal straks dan wel wat hoger liggen, denk ik. De rest is goed. Probeer maar zo vol te houden. Ik denk dat er niet veel kinderen de typemachi ne meenemen op vakantie. Maar ik zie, dat je het typen al aardig onder de knie hebt. Dat zie ik wel in je brief. Gerda N. Middelharnis. Jij bent in een mooie omgeving geweest. Wil je wel geloven, dat ik daar nog nooit ben ge weest? Het zal tijd worden, dat ik daar ook eens ga kijken. Is de tweede week meegevallen met het weer? Gelukkig dat jullie een auto hadden! Allemaal de hartelijke groeten van OOMKO. CONSTANTE KWALIT&IT - 25 STUKS f 1.25 Tussen hooi- en graanoogst nemen ve le boeren de kans waar om er een dagje tussen uit te trekken. Sommigen doen dat met het gezin; anderen gaan een dag uit met andere leden van organisa ties en maken er een excursie van. In dit verband willen wij wijzen op de mo gelijkheid om een excursie te maken naar het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Ooster beek. Het nieuwe laboratorium voor grondonderzoek, voor een belangrijk deel gemachaniseerd, is in de afgelopen maanden reeds door vele excursies be zocht. Ook vele buitenlanders uit vrij- •wel alle werelddelen hebben de gele genheid aangegrepen om kennis te ne men van de wijze waarop het grondon derzoek in Nederland wordt verricht. Speciaal de onderzoekers van de landen achter het IJzeren Gordijn zijn ten zeerste geïnteresseerd, met het oog op een goede verdeling van de schaarse kunstmeststoffen. Tijdig aanvragen van de excursie is ten zeerste gewenst. stoppelknollen bij schaarste aau' hooi De granen zijn laat, de aardappelen niet best, de hooioogst laat hier en daar veel te wensen over. Regen, regea Kunnen najaarsteelten nog uitkomst biedeni? Najaarsteelt van aardappelen is iets nieuws. De omstandigheden dit jaar lijken echter gunstig aan deze nieu we teeltvorm eens te denken. Stoppelknollen zijn beter bekend, men is ermee vertrouwd. Bij schaarste aan hooi kunnen zij een welkome aanvul ling zijn. Maar „rapenland" is geen best land" zei men vroeger in Zeeland en dat betekende: knollen nemen veel voedsel uit de grond. Een probleem is dit al lang niet meer; voor een goede opbrengst is nodig 4 baal Kas, 3 baal slak of super en 300 kg. kalizout 40 per ha. Misschien maakt het najaar nog veel goed. Ook het nagras kan nog mee vallen. Niet te zuinig echter met de be mesting. De regen nam veel weg en bij schaarste aan hooi is een goed gewas stoppelknollen heel wat waard. ---------O--------- ONVERDRAAGZAAMHEID BU BLOEMEN Verschillende bloemen verdragen el kanders nabijheid niet, aldus het „vak blad voor Bloemisterij". In één vaas zette men rozen en anjers- in een twee de rozen en reseda en in nog drie va zen de bloemen afzonderlijk. Het resultaat van de proef was ver bluffend. Reeds de volgende dag waren de rozen en reseda volkomen verwelkt, ofschoon ze vers gesneden waren. De anjers stonden er nog goed bij, maar hadden alle geur verloren. De bloemen die echter ieder apart in de vazen ston den, waren nog volkomen fris en had den ook nog niets aan geur ingeboet. De plantenontdekker Daiunann heeft deze proeven genomen. Hij constateerde b.v. ook dat 4elietjes van dalen bijzon der onverdraagzaam zijn. Wanneer men ze samen zet met andere voorjaarsbioe- men, dan verwelken die zeer snel. Me nig tuinbezitter zal ook al wel ontdekt hebben dat op plaatsen waar Conval- laria in massa's groeit, de andere voor- jaarsbloemen dood gaan of niet opko men. Met beuken kunnen ze het ech ter goed vinden. BRUINISSE Protest. Zondagmorgen vond men op een meerpaal in de haven een aanplak biljet, waarin een der Bestuursleden van< de V.V.V. zijn hart had gelucht, en waarin de Bruinissenaars wordt verwe ten, dat ze dikwijls bij V.V.V. aandrin gen iets op touw te zetten, maar dat M de skelterraces velen binnen de afze'' ting waren gekomen zonder te betalen' De strop, die V.V.V, daardoor heeft ge' leden, zat dit bestuurslid wel bijzonder hoog. Vrijdag 13^ a Notaris J. de land, is v dinsdag 17 a' inzet eni op gustus d.a.v. (Je malen i gen, telkens 7.30 uur, pu pen: Het aan de Voor aan 't Hari traal beken aan 't Hari (ged.) ter g' 2.08 are. jaarUjkse 1 zulks ten. v beer W. v. aan 't Hari Alles brede- Als men T. eerst bg v. Keuze uit 5 wel nieuw prijzen va" lOOO,—V nieuwste k Arisiona d A. V. Dirksland TelefoQ- In de na is Singapo getreden, dige staat gen wil blij sië. Er ware durend spa als gevolg sen de ce Loemiwer gapore. De feder twee jaar van het b heden me^ breuk heb andere op op econom centrum v twijfel de gend Chin langrijke de Singap volgens Si de central onvoldoen van de fe Brits Bom het overw gaan. Van donesië e door er vo ontwikkeli sen overli nesië al g eonfrontat Nu Sing laten, best de zijde meerderh door Chin echter nie leider va kend, me samenwer staan. Hij een zelfs zal voere Bovendi Maleisië e geen verd andere m twee lan Op econo en Singap zullen ze gaan ond politiek b behouden in Singa- was van de hoogte De rea pore's uit In Engel sing binn gapore li land VOO' Peking. I ..als een laten wet als zelfst Engeland met bezo Onze V uitgekom siades N trouwen gen en is voornam van het getreden één man het ook t3e konin beraad, hem eig maar aa hem, Pa netsform mogelijk ven. Het la op dit u zien de tijd tuss nu kor tie is ont koningsc zoon bet De fo gens de strekt a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 6