Ds. Jona Willem te Water Gemeenteraad Den Bommel I P. VERKERKE Dit mag U niet missen Drogen of verwarmen? Zwitserland een voorbeeld van harmonische integratie EIUNDEN-NIEUWS" Boter-overvloed Fa. C. V. d. Meide net meisie~ BOSLAND Zelfbediening Diakonessenhulsté Utrecht a)c nclangslclliing «s groot Nieuws uit Zeeland Zeewler als meststof f kinderwagen WERKSTER Poppenwiegen DE WAAL OPLEIDINGEN Dan een Master aanzetten! Uw dealer: voor Goeree en Overflakkee en Zeeland IJZERHANDEL Veiliitgberichten Gemechaniseerd laboratorium Voorspelling bewaarbaarheid fruit 19 Juist 20O jaar geleden kreeg Vlissin- «en een nieuwe prediltant. Niets bijzon- Lrs om daarover een artikel te schrij ven Dat er ergens een nieuwe dominee liiin intrede doet, gebeurt bij wijze r^n spreken iedere dag. Inderdaad. iMaar deze Vlissingse predikant was er leen die ver uitstak boven zijn collega's, (zoals van koning Saul gezegd wordt dat „van zijn schouderen en opwaarts 'hoger was dan al het volk", kan dit in figuurlijke zin gezegd worden van ds. Jona Willem te Water. Toen hij 77 jaar was, begon hij in snipperuren en vrije ogenblikken zijn eigen levensgeschiede nis te beschrijven. Tot zijn dood 5 jaar later heeft hij eraan gewerkt. Hij heeft liet niet in druk gezien, daarvoor heb ben ztjn nabestaanden gezorgd. Het is een boek van 400 bladzijden geworden. In het voorbericht ervan zegt hij dat er in zijn leven afwisseling was van voor spoed en tegenspoed, genoegens en on genoegens, aangenaamheden en onaan genaamheden, liefderijke toegenegen heid en onverdiende wangunst van mensen. Wanneer hij deze tegenstrijdige ervaringen echter in de weegschaal legt, slaat de schaal over naar de kant der dankbaarheid. Zqa jeugd In 1740 werd hij te Zaamslag gebo ren, waar zijn vader Willem te Water predikant was. Een heel oud geslacht, dat in de 13e eeuw reeds in Gelderland bestond. Twee jaar later stond zijn vader in Axel. Dat was düs in de tijd van de z.g. Oostenrijkse Successieoorlog, waarbij we in strijd geraakten met Frankrijk. Toen de Fransen een inval in Zeeuwsch Vlaanderen deden, vluchtte zijn moeder met hem en haar andere kinderen naar Goes. Zijn vader bleef op zijn post en liet zijn gemeente niet in de steek, in tegenstelling met enkele andere colle ga's die de benen namen. Later bezoekt hij in Vlissingen de La tijnse school. Met hulp van de "predikant Vrolikhert en de Eerste Edele van Bors- selen kan hij in Utrecht aan de Univer siteit theologie studeren. Nog maar 21 jaar oud is hij klaar met zijn studie en wordt hij in Haamstede door zijn vader tot predikant bevestigd (1761). Twee jaar later beroept Veere hem, een plaats met 4 predikanten, een Waal se en een Schotse predikant. Dat was dus een vooruitgang. Weer twee jaar later, op 4 augustus 1755 wordt hij in Vlissingen beroepen en op 17 oktober bevestigd. Hier stonden 7 Gereformeer de, 1 Waalse en 1 Engelse predikant. Het volgend jaar trouwt hij hier met [.Paulina Cornelia Mounter. Kinderen hebben ze niet gehad. In Vlissingen De jaren verlopen er rustig. In 1776 krijgt hij een beroep uit Groningen, met veel kans daar als professor benoemd te worden. Men wil hem echter graag in Zeeland houden en nog voor hij een beslissing heeft genomen, benoemen de Staten van Zeeland hem tot historie schrijver van Zeeland. Juist iets voor hem, die doorkneed was in de lande lijke en kerkelijke historie. Nu krijgt hij toegang tot de archieven. Maar op de zolders van de Abdij in Middelburg vindt hij een vreselijke verwarring en verwaarlozing. Stapels papieren, ge schreven stukken, losse bladen liggen in de grootste wanorde, nog nooit uitge zocht en geordend, door elkaar. Me mand had zich met die vuile boel be moeid, behalve dan ratten, muizen en papierwormen. Ook staat er een grote gesloten kast, waarvan de sleutel zoek is, Wat zit hierin? Ds. te Water gaat or denen, verzamelen, rangschikken en vindt belangrijke charters, o.a.. stukken betreffende de Unie van Utrecht. Uit dankbaarheid dat hij in Vlissin gen bleef, kreeg hij van de vroedschap een kostbaar boekwerk van 18 delen. Nog slechts 2 jaar is hij in Vlissingen gebleven, In 1778 ontstaan er moeilijk heden. Om veiligheidsredenen waren er n.l, kooplieden uit Duinkerken in Vlissingen komen wonen. Ze waren Kooms en moesten altijd naar Middel burg ter kerk, daar stond de enige Roomse kerk op Walcheren. Dat was wel eens lastig en daarom verzoeken ze aan de stadsregering een kerk te mogen bouwen. Deze staat het toe op een af gelegen plaats, het wordt dus een schuil kerk. Groot is de verontwaardiging van de burgerij. De kerkeraad moet ingrijpen, menen ze, om dit te voorkomen. De Engelse predikant wil dat de classis Walcheren er zich mee zal bemoeien. De Staten van Zeeland sturen krijgs volk naar Vlissingen om de rust te her stellen. En ds. te Water? Hij is verdraagzaam en voor vrijheid van godsdienstoefening Hij meent 'dat de kerk zich hiermee niet moet bemoeien, maar dat men dit aan de vroedschap moet overlaten. Hij be grijpt niet dat de kerk er beter of slech ter van wordt, of deze Roomsen nu hier of in Middelburg kerken. Nu is Ds. te Water de zondebok. Al lerlei smaadschriften belasteren hem. De haat is groot en men vertelt zelfe van hem dat hij ook Rooms wil worden Hij ziet maar enkele kerkgangers meer als hij preekt. Men dreigt zelfs zijn huis te zullen plunderen. Wat- is zijn ant woord? 'k Zal een jaar geduldig af wachten hoe alles zicih hier ontwikkelt. Gaat men door met deze liefdeloze be handeling, dan vertrekt hij. Dat kan gemakkelijk. Hij kan in Leeu warden en Goes beroepen worden. Dat is niet doorgegaan: de secretaris van de Rekenkamer A, J, Hurgronje heeft be werkt dat hij benoemd wordt tot pro fessor &an de lUustre (Doorluchtige) school te Middelburg. Zo kan hij Vlis singen met ere verlaten. Deze school hield het midden tussen Latijnse school en universiteit. Hier do ceerde hij philosophie en geschiedenis. Zijn inauguratie (bevestigingsrede bij de intrede) moest hij^ in het Latijn houden en hij was er wat verlegen onder. In geen 20 jaar had hij Latijn in het open-« baar gesproken, hoewel hij van zijn pre ken altijd een korte Latijnse schets voor zich had. Vijf jaar is hij hier werkzaam geweest. Hij was niet verplicht te pre ken, maar deed het af en toe wel in Middelburg of omgeving. Professor In 1785 werd hij benoemd tot profes sor in Leiden en vertrok dus uit Zee land, 0p zijn verzoek behoudt hij (zon der salaris) de post van Historieschrij ver van Zeeland. In deze tijd hebben we de twisten tussen de Patriotten en Prinsgezinden. Ds. te Water was een aanhanger van oranje, maar had ook onder de Patriot ten veel goede vrienden. Hij verfoeide de Franse overheersing, maar was voor zichtig in zijn uitlatingen. Tijdens Na poleon waren er dikwijls dankstonden: bij jaardagen, de geboorte van een zoon overwinningen. Om niet in moeilijkhe den te geraken, probeerde hij zich dan zoveel mogelijk te onttrekken aan de predikdienst (als professor was hij ook predikant in halve dienst). In 1798 werd hij zonder.bepaalde re den ontslagen maar vijf jaar later weer hersteld. In 1816 kreeg hij ontslag, hij was toen 76 jaar. Tot de laatste jaren van zijn leven was hij bezig in zijn studeerka mer, o.a. met zijn biografie, zoals ik reeds gezegd heb. Verschillende werken op oudheidkundig gebied van Zeeland heeft hij geschreven. Tot in hoge ouder-' dom was hij een opgewekt mens. Een vriend schreef hem toen eens: „Waarr lijk neef, gij behoort onder de zeldza me en hoogst begunstigde mensen". Hij was iemand die eenvoudig leefde, maar ook voor een ander wat over had. Toen hij 81 jaar werd, wilde hij geen feest maal thuis, maar onthaalde de 60 be woners van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis op een heerlijk middag maal. Dat was een jaar voor zijn dood in 1822. Middelburg. L. van Wallenburg Verslag van de gehouden openbare vergadering van de raad der gemeente den Bommel van jl., woensdagavond on der presidium van -de loco-burgemees ter de heer Jac. Hokke. Nadat de voorzitter de aanwezige le den van harte welkom heeft geheten worden de notulen der vorige vergade ring onveranderd vastgesteld en gete kend. De ingekomen stukken, waaronder de goedkeuring van een- stuk bouwgrond van 3.24,80 ha, aan te kopen van de heer Wesdorp worden voor kennisgeving aangenomen. Ten behoeve van de bouw van 7 wo ningwetwoningen worden bij het Rijk aangevraagd en aanvaard een grond- voorschot groot f 21862,50 en een bouw voorschot van f 148332,— met een loop tijd van respectievelijk-75 en 50 jaar. Aan de hewoners van de acht wo ningwetwoningen aan de Bloemstraat te Achthuizen wprden volkstuintjes ver huurd voor de prijs van 7 cent per m^ achter hun woningen gelegen aan na der door b. en w. aan te wijzen perso nen. Aan de christelijke nationale school te Den Bommel wordt medewerking verleend ingevolge artikel 72 der l.o. Wet 1920 tot de aankoop van nieuwe leermiddelen en meubilair in verband met de uitbreiding van het aantal leer krachten van drie op vier ingaande 1 september a.s. Een aantal' begrotingswijzigingen be trekking hebbend op de invoering van de nieuwe rekenings- en begrotings voorschriften wordt met algemene stem men vastgesteld. Ten behoeve van de voorgenomen bouw van twee nieuwe lagere scholen onder één dak wordt met algemene stemmen vastgesteld een besluit over eenkomstig artikel 23, eerste lid van ae lager onderwijswet 1920. Aan nader door b. en w. aan te wij den personen, wordt de woning Bene den Oostdijk 20 verhuurd voor de thans geldende huurprijs. Besloten wordt om een vaste geldle ning aan te gaan bij de n.v. Bank voor Nederlandse gemeente, groot f 110,000, met een looptijd van 25 jaar en een rente van 6 "/o voor de aankoop van bouwgronden in het uitbreidingsplan. Het aandeel in de te maken kosten be draagt 7/8 "/o. In de rondvraag vraagt de heer Mos selman naar het maaien van de Bom- melsedijk te^^chthuizen omdat daar nogal wat stekels groeien. De voorzitter zegt dat morgen de ma chine zal komen om de zaak in orde te brengen zo is hem vanwege de techni sche dienst verzekerd. De heer de Jonge valt de heer Mos selman bij dat hier spoedig iets moet gebeuren. De heer de Jonge vraagt of een af rastering gemaakt kan worden aan het einde van de Pastoor van Luenenstraat omreden die daar doodloopt en het is voorgekomen dat bromfietsers die niet bekend zijn in de sloot belanden. De voorzitter zegt dat hieraan zo spoedig mogelijk aandacht zal worden besteed. Hierna volgt sluiting der vergadering. KUNS11BLOEMENRAGE? Een Zwitsers blad vraagt zich af of er een kunstbloemenrage over de we reld zal gaan; In 1964 zouden er vol gens Landbouwdocumentatie in de Ver enigde Staten van Noord-Amerika voor niet minder dan 120 miljoen dollar aan kunstbloemen verkocht zijn. In Hongkong zijn 280 bedrijven met in totaal 15000 werknemers bezig met de produktie. Hoewel minder worden ook in Amerika meer kunstbloemen ge bruikt, zelfs voor balcons, in tuinen, op begraafplaatsen. Het blad is van mening dat bedie ning en voorlichting in de bloemen winkels verbeterd dient te worden wil men de opmars van de kunstbloemen stuiten. DANKBETUIGING Hierbij dank ik allen zeer hartelijk, ook namens man en kinderen, die blijk gaven van hun belangstelling op enigerlei wijze, zowel bij mijn verblijf in het Zuider ziekenhuis als - bij mijn thuiskomst. Mevrouw P. Knöps- Witvliet Dirksland, augustus 1965. P. van Weellaan 12, Te koop zo goed als nieuwe Brieven onder no. 4997 bur. van dit blad. Nu prima Zaaitijd voor ALEXANDRIJNSE KLAVER ITALIAANS RAYGRAS, WESTERWOLDS RAYGRAS HERFSTRAAPZAAD. WEIDEMENGSELS LUCERNE KLAVER GAZON „BILJART" (zeer mooi) Middelharnis Tel, 27 78 en 23 46 Plaats uw familiebericbten iu Eilanden-uieuws Met blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van een zoon en broertje AREN T. Klepper E. P. Klepper- V. d. Bok Mattij Ouddorp Z.H., 10 augustus 1965. Dirkdoensweg 18. GEVRAAGD: als hulp in de huishouding, of e.v.t. een J. DE VOS Stationsweg 27 Oude Tonge ontvingen we weer in bij zonder leuke modellen. Poppen in alle maten en prijzen. Poppenkleertjes weer het nieuwste wat er te koop is. Alle speelgoed in een enor me collectie voor klein en groot. Voor goed speelgoed naar: Zandpad 118, Middelharnis 100 gram Ardenner en 100 gram gekookte hamf 1,12 Op 6 A en O-merkjes 100 gram boereham 0,79 Groot blik ananas 0,89 TELEFOON S71 OUDDORP uitgaande van het NIEUWE SCHOOL MET INTERNAAT A. Opleiding voor het diploma A ZIEKENVERPLEGING Vooropleiding van 3 maanden, aan vangende 15 augustus, 1 oktober, 1 januari, 1 maart en 15 april. Eisen voor toelating: minstens Ulo-diploma of of ficieel daarmee gelijkgestelde oplei dingen (overgang naar de 4e klas mid delbare school; Inas-diploma; A.V.V. II, e.d.) Minimum leeftijd: 18 jaar. B. Opleiding voor het diploma ZIEKENVERZORGSTER Vooropleiding van 3 maanden, aanvan gende 1 septeber en 1 februari en daar na 2-jarige opleiding, speciaal gericht op de verzorging van langdurig zie ken. Eisen voor toelating: 3 jaar Ulo of opleiding huishoudschool. Minimum leeftijd: ruim 17 jaar. C. Opleiding voor de KRAAMAANTEKENING voor bezitsters van diploma A, aan vangende 15 oktober, 15 februari en 15 juni. D. Opleiding voor de aantekening KINDERVERPLEGING voor bezitsters van diploma A met kraamaantekening. Aanvangende 15 maart en 15 september. E. Opleiding voor RöNTGENLABORANTE Eisen voor toelating: diploma Ulo B., M.M.S., H,B,S. of Gymnasium. F. Opleiding voor de diploma's A.V.V. I en II voor hen, die in het Diakonessen- huis werkzaam, later de verpleegsters opleiding willen volgen. Van sollicitanten ^vordt verwacht, dat zij volledig bereid zijn mee te werken aan de doelstellingen van het huis. Sollicitaties of verzoeken om nadere in lichtingen te richten tot "de Besturende Zuster, Bosboomstraat 1 te Utrecht. stekker in het stopcontact en uw Master droogt natte ladingen droogt bouwmaterialen droogt hooi, graan, zaden, uien en bollen droogt leidingen verwarmt schaftlokalen en werkruimten maakt doorwerken in de bouw mogelijk lage prijs - lage kosten (petroleum) - veilig 12.500 tot 100.000 Kcal per uur- 6 typen SOMMELSDIJK NIEUWE TONGE Sub. agenten: Achthuizen Dirksland' - TEL. 2464 TEL. 309 - H. Campfens - Tel. 466 Gebr. Nieuwland - Tel. 665 VRAAG VRIJBLIJVENDE DEMONSTRATIE!! INGEZONDEN Op 21 juli j.l. heeft de Zwitserse Bonds president H. P. Tschudi voor de leden van de „Schweizerischen Staatsbürger- lichen Gesellschaft" een referaat gehou den over het thema: „Die Schweiz von morgen-unsere Verplichtungen" heute". De President der Zwisere Bondsrepu bliek begon zijn inleiding met te zeggen, Wij Zwitsers hebben de overtui ging, dat kracht en rijkdom van Euro pa in zijn talrijkheid gegrondvest zijn". De inleider kwam tot een voor Europa en de wereld belangrijke uitspraak toen 'hij vervolgens zei: Wij juichen zonder voorbehoud de door groot idea lisme gedragen bemoeiingen toe voor de Europese integratie. Zwitserland staat voor de Europese samenwerking niet alleen klaar, maar wij beschouwen haar als urgent en noodzakelijk. Daarbij doet zich voor ons het hoogst belangwekken de probleem der spanning voor tussen onze voortdurende neutraliteit en de in tegratie van Europa----Wij zijn in we zen der zaak daarvan overtuigd, dat de onafhankelijkheid van onze staat en zijn neutraliteit een nauwere Europese sa menwerking niet verhinderen, ja ook niet bemoeilijken. Ondenkbaar blijft echter de samenwerking aan bepaalde politieke regelingen. Door onze hoogst intensieve buitenlandse handel, door onze buitengewone culturele betrekkin gen, door hel grote aantal buitenlandse arbeidskrachten en door het huisvesten van miljoenen vakantiegangers is Zwit serland in werkelijkheid sterker in Eu ropa geïntegreerd dan ieder ander land. Dit feit laat zien, dat samenwerking en onafhankelijkheid niet in tegenspraak tot elkaar behoeven te staan" Het valt te betreuren dat wij in Neder land van het begin af aan, inzake de Europese samenwerking, onze politiek niet aan zo'n zelfde richtlijn hebben ge bonden. Wassenaar, F. Th. Roeters van Lennep VeilingverenigiHg „Zuld-Bevèland" Goes - 12 augustus 1965 Export en industrieveiling: Bramen in kratten met doosjes I 126-153, II 100; Bramen in kratten van 4 kg. I 123-129, II 70; Dubb, pr. bonen I 104, II 98; Yel low Transparent KI. I 75-80: 48, 65-70: 25-37; 60-65: 17-23; 55-60: 15-18; II D 6; KI. II 65-70: 23-25; 60-65: 15-18; 55-60: 12; III grof 6-14, III fijn 6, kroet 6; Stark Earliest KI. I 70-75: 53-54; 65-70: 44,10-44,80; 60-65: 24-32; 55-60: 19,40- 20,50, II D6; KI, H 75-80: 55-57; 70-75: 38-48, 65-70: 30-38, 60-65: 21-27; 55-60: 15-18, III grof 6-20, III fijn 6-12, kroet 6; Beauty of Bath KI. I 65-70: 31, 60-65: 28, 55-60: 16, Il D 6, III grof 6, III fijn 6 Early Victoria KL, I 70-80: 32, 60-70: 19 -22, H D 7,50, III grof 12; Perzikrode Zomerappel KI. I 70-75: 22, 65-70: 23; 60-65: 16-17; II D 6; KI. H 70-75: 12,'65- 70: 12-13, 60-65: 12, 55-60: 12, Hl grof 6, III fijn 6, kroet 6; Mantet KI. I 70-80: 64-78, 60-70: 56-71, grof 21-26; Précoce Het grondonderzoek bij het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek is in het afgelopen jaar ge heel samengetrokken in het laboratori um te Oosterbeek. Door het in gebruik- nemen van de meest moderne appara tuur die momenteel op de markt voor laboratorium apparatuur voorhanden is, is de totale capaciteit van het nieu we laboratorium thans groter dan de vier van voorheen. Verder is de automatic zover moge lijk aangevoerd. Bij verschillende meet apparaten worden de gevonden cijfers automatisch getypt, waardoor eventuele vergissingen bij het aflezen of noteren worden voorkomen. Ook de extracten van de grond voor de diverse bepalin gen worden met automatische doseer- apparatuur vervaardigd. De werkzaam heden zijn hierdoor niet alleen aanmer kelijk versneld, maar ook de efficiency van werken kan hierdoor worden opge voerd. Vele boerenorganisaties en ook klassen van landbouw- en tuinbouw scholen hebben reeds van de gelegen heid gebruik gemaakt om het nieuwe laboratorium te bezichtigen. de Trévoux KI. I 65-70: 72; 60-65: 70-71, 55-60: 59,50-60,05; III grof 28-42; Super Trévoux KI. I 80-85: 68, 75-80: 69-72; 70-75: 72-73; 65-70: 69-70, 60-65: 63, 55- 60: 55; Oomskinderenpeer KI. I 60-65: 75, 55-60: 72,; 50-55: 65, rijp 32; KI. II 45-50: 48, II D 33, IH grof 13-41, fijn 12-15. Geiwone veiling: Rode bessen 11 45-63; II B 42-44; Zure Morellen II 111; Czar- pruimen I 129-200; H 72-100;grof 44-153, fabriek 13-49; Ontario I 96-143, II 65- 89, grof 26-127, fabriek 11-46, gescheurd 6-70; Washington I 100-122, grof 18-118, fabriek 6-23, gescheurd 6-24; Dubbele Boerenwitte I 67-85, II 8; Witte Wijn- pruimen I 73-105, II 40, grof 79, rijp 87, Mons. Hative I 174; Belle de Louvain I 93, II 46, fabriek 20; per doos: Logan- bessen I 54; Frambozen I 52, II 28-46; Rode bessen I 29, H 28-34; Bramen I 27, Aardbeien I 77-89, Totale aanvoer hard fruit 7300 kisten, Deskundigen van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst te Kesteren zijn er in geslaagd een methode te ontwikke len om begin augustus reeds aanwijzin gen te kunnen geven over plukdata en bewaarheid van het fruit dat op dat moment nog een tweetal maanden aan de boom moet hangen. Eind _juli be gin augustus worden bladeren van de boom geplukt (4e, 5e en 6e blad van de langloten). Deze worden in het labora torium onderzochtop stikstof, kali, magnesia, kalk en fosfaat. Aan de hand van deze cijfers kan de specialist van de fruitteelt de betreffende fruitteler een pluk resp. bewaaradvies verstrek ken. Appels gegroeid aan bomen waar van het blad b.v. relatief veel stikstof en weinig kaU bevat moeten snel in consumptie worden gebracht. Zijn de verhoudingen en gehalte t.a.v, de mine ralen in het blad gunstig tot zeer gun stig dan wordt het advies gegeven de appels in koelhuis of gaseel te plaat sen. Het risico van slechtse resultaten bij de bewaring (veel uitval) wordt door dit onderzoek aanmerkelijk verkleind.- Alle kennissen zijn aanwezig orrj het "huwelijk bij te wonen. De aankondiging stond in hun eigen krant, zodat het niet behoeft te verwonderen dat Iedereen op de hoogte was. Kijk, dat is nu juist de kracht van hei plaatselijk nieuwsblad. Of het nu nieuws betreft of advertenties - voor de lezers is dit allemaal Interessant, want letter lijk alles uit wijde omtrek heeft hun belangstelling. Behoeft het nog een vraag te zijn voor de zakenman ol het loont om te adverteren In: idl wiiMim-------------- WIL MIN NUTS MISSEn' ZOUTELANDE Burg. Stand. Overleden: C. v. Sluis, 66 jaar, weduwnaar van N. Melis. Speciale pr^s voor de „Pechvogel" DeeLnemer aan de 9e Badrit ging over de kop. Tijdens de 9e te Zoutelande gehouden Badrit mocht door de passagiers in de deelnemende auto's het gewicht en lengte van de controuleurs worden ge raden. De grootste pechvogel van de deelnemers die aan de badrit van Zou telande meedeed was woensavond niet in Middendorp aanwezig om een spe ciale prijs af te halen, kennelijk omdat hij andere zorgen aan zijn hoofd had. Hij ging met zijn wagen bij Zoute lande over de kop. Deze automobilist was wel de meest onfortuinlijke rijder in de 9e badrit. Het deelnemers aantal was wel groter dan voorheen, n.l. 73 auto's. Niettemin werd het toch een gezellige puzzelrit en werd dank ge bracht aan de organisatoren van de M. A. C. Scheldegouwen die het deze keer, moest stellen zonder voorzitter A. de Pree. Deze persoon was betrok ken bij een ongeval en moest alles over worden gedragen aan de heer T. A. Blanken. De heer Tomesen bleek dat 12 deelnemers niet de eindstreep bereikt hadden. Burgemeester de Pree reikte de prijzen uit. De heer Hoekstra uit Soest had 9 strafpimten. De heer Schepers behaalde de beker V.V.V. met 9 strafpimten. De volgorde was: 3. Braak Vlissin gen (10), 4 mevr. Bommetje Oostkapel- le (11), en Streekstra Bussum (12). De voornaamste wedstrijd was 1. Verhagen Den Bosch (43), 2. Blommenstein Rot terdam (48). 4, Midem Eindhoven (48), 4 Waten Vlissingen (54) en Ossen Akel (58). De Ie team prijs ging naar van Viegen Oostkapelle (35 str. p.) en de 2e naar het team van Streef Kerksche Buis (78) de 3e naar Gaping Vos 442, de 4e naar pension Westvreden <612). Zowel in Duitsland <50.000 ton) als in Engeland (70.000 ton) zijn de boter- voorraaen bijzonder groot. De boter- markt is daarom flauw. In Duitsland is voor de handel 25.000 ton koelhuis- boter vrijgegeven tegen een lagere prijs, wat voor de vraag naar verse bo ter natuurlijk niet gunstig is. In En geland worden door sommige landen boter aangeboden tegen f 3,of iets minder per kg. De markt is zwak, vooral voor de minder bekende soorten. Sommige stre ken in Australië worden momenteel ge troffen door een sterke droogte. De ver schepingen van boter daarvandaan en uit Nieuw-Zeeland zijn belangrijk klei ner dan vorig jaar, maar tot nu toe heeft dat nog geen invloed op de prij zen, aldus de „Landbode". -O- Speciaal in Engeland en Ierland neemt het gebruik van zeegras als organische meststof steeds meer toe. Vooral in de tuinbouw behaalt men er goede resul taten mee, aldus „De Tuinderij". Het verbruik steeg in 1964 met niet minder dan 20 procent. Deskundigen zijn van mening, dat er nu al voor het verkrijgen van zeewier, speciaal langs de Ierse kust, een soort roofbouw wordt gepleegd, zodat binnen enkele jaren de aanvoer wel eens klei ner zou kunnen zijn dan men nu ver moedt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 3