De herindeling in de Tweede Kamer Brandweeriiorps Nieuwe Tonge in nieuwe uniformen Mp.düaüe KRUIDER's Gemeente „spaarde" er vier jaar voor F^C. KORTEHEG k ZOON 38e jaargang Vrijdag 6 augustus 1965 No. 3408 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN „Leven' WONINGINRICHTING Fruitmanden en Fruitbaliies „De Fruitcentrale" BUITENLAND PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 28 29, na 8 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 187830 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. BjJ contract speciaal tariet Volgens onze belofte geven we hier bij een meer gedetailleerd overzicht van de discussies die op woensdag 14 juli j.l. gevoerd werden in de Twee de Kamer over de herindeling van de gemeenten. Ze beslaan in de „Hande lingen" 16 kolommen, dus we kunnen ze bezwaarlijk in extenso overnemen, maar zullen de meest markante punten naar voren brengen. We merken voorts nog op, dat we in ons laatste artikel de mogelijkheid opperden, dat als de Eerste Kamer snel zou werken de samenvoeging nog dit jaar een feit zou kunnen worden. Hoewel minister Smal- lenbroek de wens had uitgesproken, dat zij spoedig het wetsontwerp ook zou aanvaarden, is de kans daarop uitge sloten, daar zij eveneens de vorige week op zomerreces is gegaan. Het wordt dus in elk geval wel begin 1966. De debatten werden ditmaal ingezet door de Minister van Binnenlandss Za ken dhr. Smallenbroek, die het ver slag van de vaste Commissie voor dit Departement over het wetsontwerp mondeling beantwoordde. Hij deelde mee, dat hij de week tevoren nog een aangenaam gesprek had gehad met de voorzitters van de verschillende ge meenteraden op G.^O. en kennis ge nomen had van de hele situatie. Het wetsontwerp, door Min. Toxopeus in gediend, had zijn instemming. De mi nister was van mening, dat de voor gestelde herindeling in het belang is van de ontwikkeling van G.^O. en van zijn inwoners. Het is thans geen eiland meer: het is door een brug van Oolt- gensplaat tot Numansdorp uit zijn iso lement verlost en in het kader van de Deltawerken zal dit isolement nog meer worden opgeheven. In het verlengde van deze ontwikkeling ligt, dat er een aangepaste bestuurlijke indeling komt. Dit is een voor de toekomst alleszins verdedigbare zaak. Er zijn nu reeds een aantal gemeenten van een te klein in wonertal om een verantwoord bestuur te verdedigen. Een te groot percentage in sommige gemeenten 20*/o van de gemeentelijke inkomsten moet nu worden besteed aan bestuurskosten in engere zin. Hier past dus schaalvergro ting in het historisch gewordene. Samenvoeging van gemeenten bete kent in geen enkel opzicht opheffing van de bestaande gemeenschappen. De burgerlijke gemeente staat niet gelijk met de aanwezige gemeenschap. Het wijzigen of verdwijnen van de burger lijke gemeente is dus niet een automa tische opheffing van de bestaande ge meenschapsverbanden. Het is niet waar, dat bij grenswijziging de oude gemeenschap teloor gaat. Spr. herinnert eraan, dat de herindeling een zaak van lange adem is geweest. Er zijn 13 ge meenten. In het verslag der Commissie werd gedacht aan één, twee of drie ge meenten. De minister meent echter, dat het scheppen van één gemeente een te grote overgang betekent. Bij de herver deling van Schouwen en Duiveland werd die idee bij amendement naar voren gebracht, maar dat werd ver worpen. Wij moeten het niet te vlug doen, al kan spr. zich voorstellen, dat in een wat verdere toehomst het die richting zal moeten uitgaan als een verdere integratie ■moet morden nage streefd. Er is wel één centrum, Mïddel- harnis, maar de afstand van oost naar west is gelijk aan die van Den Haag tot aan de rotonde bij Utrecht n.l. 50 km. De afstand tot dat centrum er is dan ook maar één gemeentehuis is dan wel zeer groot. Het stichten van twee gemeenten is niet mogelijk, omdat er naast Middelhamis-Sommelsdijk geen tweede grote kern is als hoofd plaats. Bovendien, zou die tweede ge meente ten oosten of ten westen van Middelharnis moeten worden ge vormd? Efen driegemeentenplan zou spr bepaald geen verbetering van het on derhavige kunnen vinden. In het voor liggende ontwerp is ernaar gestreefd de gemeenten zo veel mogelijk uit structurele eenheden te doen 'bestaan. Omtrent de toekomst van G.-O. kan thans niets met zekerheid worden ge zegd. Wel staat vast, dat het eiland, slechts op een uur rijden van Rotter dam, zijn huidige karakter niet zal be houden. De kuststrook ontwikkelt zich snel in recreatieve richting. In het oosten komt mogelijk wat industrie), het agrarische gebied zal voor de tuin bouw van belang worden en Middel harnis zal meer stad worden. Dat Nieu we Tonge in de combinatie-Middel-- harnis is opgenomen, is in overeen stemming met de raad van die gemeen te. Het zal een sterk verzorgende func tie krijgen voor het centrum Middelhar nis. Tenslotte sprak de minister nog over een waarnemend burgemeester, die op wachtgeld moet worden gesteld (die van N. Tonge en Stad). Rechtens kan dit niet, maar de minister hoopt te zorgen voor een bevredigende oplossing van deze moeilijkheid. Hij meende wel, dat het bezwaarlijk zal zijn ambtenaren van b.v. 60 jaar tot aan hun pensioenge rechtigde leeftijd een wachtgeld te ge ven tot het volle salaris, dat ze tot dusver genoten. Van de zijde der Kamer werd het eerst het woord gevoerd door dhr. Van Bennekom (A.R.P. en directeur van de Chr. Kweekschool in Middelburg op nonactiviteit). Deze memoreerde de lange aanlooptijd van de zaak, die al 18 jaar in discussie is. Dit bracht bij de 'betrokkenen een zekere moeheid, wellicht zelfs murwheid teweeg. Toch is op G.-O. langzaam het inzicht gerpijt „En uw ziel zal leven". Jesaja 55 3 In de mens der zonde ademt de dood. Maar wie God vindt, vindt het leven. En nu is dit de paradox, wie gaat leven, leert het best zijn doodsstaat kennen. Dan is de dood niet meer een begrip zonder meer. Ook geen werkloze dood, zoals een steen doodligt. De dood van de mens is a.h.w. actief totdat alle levens herinneringen zijn weggevaagd. Zondigen wil eigenlijk zeggen: vruch- tendragen tot de dood. Zie, dat is van nature ons aller levenselement. Bij degene die, zoals in het eerste ge deelte van deze tekst staat, waarlijk zijn oor leert neigen, komen en horen, wordt het alles anders. Dan gaat hij waarlijk leven. Nu gaat hij pas goed in zijn element komen. Zoals een vis in het water in zijn element is, zo is een le vend mens in zijn element, wanneer hij contact heeft met zijn God. De verloren Zoon ging eerst echt leven, toen hij door de Vader omhelsd werd. De Kerk des Heeren nu, mag uitein delijk bewust leven uit de vergeving hunner zonden. Dat leven bloeit uit de Heere Jezus op. Hij zegt het immers: „Ik ben de Opstanding en het Leven". Leven, dat is een volheid van genade en waarheid. Het begint als een klein bergbeekje en het eindigt als een brui sende rivier. „Uw ziel zal leven", zegt de Heere hier bij monde van Jesaja. De ziel is de centrale van het menselijk-zijn. Vanuit die ziel zijn de uitgangen des levens. Als het daar dood en; doods is, is het overal doods en dood._ Als het daar licht is, straalt het licht aan alle kanten van het levensbestaan. „Uw ziel zal leven". Dat betekent dat de kamers van ons hart vol worden ge maakt met de gaven uit Christus. De Geest van Christus heeft a.h.w. de sleu tel van onze ziel. Hij opent die ziel om daarin uit te storten de gaven van Christus' kruisverdienste, na eerst de olie der liefde te hebben gegoten op de roestige grendels van het hart. Dan springt dat hart open en gaat de Christus Gods functioneren in de Chris ten. En dat is leven. Zo wordt de kerk van binnen een fontein. En stromen des levenden waters zullen uit het binnenste vloeien. Stromen van vreugde, liefde, geloof, hoop, vrede. Uw ziel zal leven. Hoewel veel rampen en wederwaardig heden des vromen lot zijn, worden ze uit die allen gered door de Heere. Hij beschut ze als de grote Koning bij de verworven verlossing en daaro^m zal Zijn gemeente, schoon zwaar bestreden nooit onder gaan. „Uw ziel zal leven". Ook al vecht de. Satan u aan. Soms denken wij dat alles| wat werd ondervonden slechts inbeel ding was. God verbergt Zich. Maar Hij brengt de Zijnen niet in de armoede om ze te laten verkommeren, maar opdat ze als afhankelijke kinderen des te be ter zouden leren leven uit de volheid van Zijn genade. Soms laat Hij de boze toe, dat deze ons aanvecht en bestrijdt, maar het is Zijn bedoeling, dat op deze manier het fijne goud des geloofs gelouterd zal worden. Hij wil ons arm van geest hel3- ben en houden, opdat Hij alleen groot zij. „Uw ziel zal leven". Ook als we uit eindelijk midden in de doodsjordaan te recht komen. Dan houdt de Heere Zijn kerk en Zijn werk in stand en dwars door de dood, neemt Hij ze op in Zijn schoot. Is het dan niet de moeite waard om acht te geven, te komen tot en te horen naar zulk een Evangelie? Die het mag doen, leert dan ook zingen: Ik zal door vijands zwaard niet sterven, maar leven en des Heeren daan, waardoor wij zoveel heil verwerven, elk tot Zijn eer doen gadeslaan. Dirfcsland C. J. Kesting met heel veel ruimte Oostdijk 53-61 Sonunelsdijk dat de bestuurlijke indeling in verband met de nieuwe ontwikkeling moet wor den aangepast. Uit gesprekken, die spr. met eilandbewoners had gevoerd, die zich aanvankelijk fel hadden verzet, bleek duideUjk, dat ze bereid waren, nu verder verzet toch vruchteloos is, constructief mee te werken aan nieuwe mogelijkheden. Spr. ziet ook wel scha duwzijden: het aantal gemeentebestu ren, w^ethouders en raadsleden vermin dert drastisch en zo zal de afstand tus sen bestuurders en bestuurden worden vergroot. Maar op Schouwen-Duive- land, dat in 1960 heringedeeld is van 18 tot 6 gemeenten, verlangt niemand naar de vroegere situatie terug. Er von den ten hoogste enkele schermutselin gen plaats over de plaats van vestiging van gemeentehuizen. Spr. hoopte, dat dit ook op G.-O. zo zal zijn, uitge nomen dan de schermutselingen. Een zaak, die spr. na aan het hart gaat, is de vrees, dat de sterke binding aan het geloof, zoals die op G.-O. nog aanwezig is, zal verzwakken door de sterker confrontatie met de moderne cultuur. Dit zou spr. ten zeerste betreu ren. Voorts was hij het met de Min. eens, dat men gemeente en gemeen schap niet moet indentificeren. In Friesland zijn gemeenten, die uit 30 of meer dorpen bestaan, maar waar elk ervan een eigen gemeenschapsleven leidt, dat niet gehinderd wordt doordat er slechts één centraal gemeentehuis is. Ook pleitte dhr. v. B. ervoor, dat de nieuwe Stellendamse haven, die voor de drie vissersplaatsen is bestemd, zo goed mogelijk zal worden geoutilleerd. Tenslotte deelde hij mede, dat de A.R. fractie gaarne haar fiat aan het voor stel zou geven. Dhr. Seh.eps (P.v.d.A. en oud-evan- gelist) spi*a!k voor zijn doen slechts kort. Hij deelde mede, dat zijn fractie liever een andere oplossing had gezien n.l. de vorming van slechts één gemeen te van 30 a 35.000 inwoners. Dan zou den de moeilijkheden en mogelijkheden van de toekomst veel beter op te van gen zijn. Een raad van 7 man kan niet goed werken. Vijf man staan daar te genover drie (B. en W.) en kunnen geen goed tegenspel geven. Als het later toch tot één gemeente moet komen, kon men deze stap beter direct doen. De P.v. d.A.-fractie heeft echter gemeend, om verspilling van tijd en vertraging te voorkomen, geen amendement in die richting te moeten indienen. Boven dien zou het geen kans op resultaat hebben gehad. Daarom zal de fractie vóór het voorstel stemmen. De heer Ahvia (S.G.P. en Hervormd predikant) deelde mede, dat zijn frac tie overwegende bezwaren heeft. Hij meende, dat de huidige gemeenten wel tegen hun huidige en toekomstige ta ken opgewassen zijn. Dat is tijdens de ramp wel gebleken. Toen bleken ook de grote voordelen, dat de gezagscen tra op niet al te verre afstand van el kaar verwijderd waren. Het eiland narr. zelf het initiatief tot de brug en Toe,. deze er was, bleek het Rijk niet klaar met de aansluitende wegen. Het schort niet aan durf, ondernemingszin en be stuurskracht. Wat toekomstplannen be treft, het blijkt herhaaldelijk, dat plano logen hun berekeningen moeten her zien. Dat de bevolking wat apathisch is geworden, is geen wonder, want er werden langdurige uitputtingsoorlogen gevoerd. Als deze samenvoeging door gaat, gebeuren er uiteraard geen grote rampen, maar dit is een inbreuk op de souvereiniteit in eigen kring. De S.G.P. heeft jarenlang op het eiland verzet geboden in de zenuwenoorlog, zowel in ■de Staten spr. noemt het oud-Sta- tenlid H. v. Rossum als in de raden. Daarom zal de fractie haar stem er niet aan kimnen geven. De heer Aarden (K.V.P., doctorandus economie) zal met zijn fractie vóór stemmen. Hij is het eens met de moti vering, die uitgaat van de gedachte, dat dit eiland betrokken is bij het ge hele Deltagebied en zijn ontwikkeling. Dit is een evenwichtig voorstel. Spr. 'heeft wel overwogen of Nieuwe Tonge niet een eigen status moest behouden, maar kwam toch tot de conclusie, dat het 'dan als kleine gemeente een on evenwichtige plaats zou innemen bin nen het nieuwe geheel. Tijdens de hearings werd er steeds op aangedron gen een eind te maken aan de onzeker heid. Daaraan wilde spr. gaarne mee werken. De heer P. Voogd ('Boerenpartij, voorheen landbouwer te Stellendam) wees erop, dat G.S. al in 1947 begon nen zijn met het doen van voorstellen. Daarna kwamen er weer andere. De indeling veranderde telkens, eerst 5, later 7, toen 4. Steeds was slechts één gemeente voor samenvoeging n.l. Mid delharnis en 'de rest tegen. Dat bleek nog zo te zijn op de hearing dit voor jaar in Middelharnis met de Kamer commissie. In O'ost-Flakkee pleitten enkele K.V.P.-raadsleden voor samen voeging vanuit kerkelijk gezichtspunt, maar Oude Tonge was tegen. Nieuwe Tonge past niet in een stedelijk karak ter. Middelharnis ligt wel centraal, maar andere igemeenten; hebben zich wat winkels, scholen enz. betreft ook sterk ontwikkeld. Voorts wijst spr. op de an dere geaardheid van de bevolking van Sommelsdijk dan die van Middelhar nis. 'G.S. hebben destijds geconstateerd, dat er van samenvoeging van Ouddorp met andere gemeenten niets kon ko men. En Goedereede is een gemeente apart, waar men niet aan politiek doet. De Commissaris wees er onlangs op, dat de financiële toestand van kleine gemeenten in vele gevallen beter is dan van de grote. Spr. vindt dat een refe rendum zeker op zijn plaats zou zijn. Speciaal in het opmaKen van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 Westdyk 36 MIDDELHARNIS Toen maandagavond de heer H. van Tilborg sinds 1950 commannant van Nieuwe Tonges brandweer in Ons Dorpshuis receptie hield t.g.v. zijn veer tig-jarig dienstjubileum bij de Belas tingen stapten daar tot zijn grote ver rassing zijn korpsleden binnen, gesto ken in het nieuv/e tenue. De uniformen zijn kort geleden aangeschaft nadat de gemeente door jaarlijkse reserveringen het benodigde bedrag bijeen had. Fami lieleden van dhr. van Tilborg hadden zijn uniform inmiddels opgehaald en zo kon ook de geüniformeerde comman dant met applaus worden ingehaald. De uniformen waarvan er 15 werden aangekocht zijn zwart met gouden uit- monstering. Het korps dat voorheen steeds het uitrukuniform droeg heeft hiermee een waardiger aanzien gekre gen. De officiële overjiandiging door het gemeentebestuur heeft nog geen plaats gehad. Links op de foto staan weth. v. Zielst; de ondercommandant van de brandweer dhr. E. L. v. d. Doel die i.v.m. zijn leeftijd geen uniform meer wilde, burgemeester Nieuwenhuizen en uiterst rechts staand de commandant dhr. van Tilborg. Vietnam De toestand in Vietnam heeft de laat ste paar weken nog weinig verbetering te zien gegeven. Juist dezer dagen was het een jaar geleden dat de Verenigde Staten met hun vergeldingsaanvallen iiegonnen. Deze aanvallen zijn sinds dien vele malen heviger geworden, zon der dat ze enig tastbaar resultaat heb ben, integendeel, de Vietcongrebellen worden met de week agressiever, en al le pogingen om tot een vreedzame op lossing te komen zijn tot nog toe ge strand. Voor Amerika is er geen andere mo gelijkheid dan z'n militaire apparaat nog sterker te makeni, wil het straks niet heel Zuid-Oost-Azië in communis tische handen zien overgaan. President Johnson heeft op zijn persconferentie van vorige week bekend gemaakt, dat 'de troepenmacht van de Verenigde Sta ten in Vietnam, die thans 75000 man bedraagt, zal worden gebracht op 125000 man. Om dit te kunnen verwe zenlijken, zullen iedere maand minstens 35000 man onder de wapenen worden geroepen, inplaats van de normale 17000 per maand. Enkele dagen later was er zelfs sprake van dat iedere maand 50000 dienstplichtigen zouden VOOR BETER f^ 1^^ '-—NflflJJ DE MIDDELHRRNIS-TEL.-2328 Dan zou de herindeling zeker worden afgestemd. De heer Visser (V.V.D., schilderspa- troon) ziet het probleem zo, dat de her verdeling niet is gemaakt, omdat er tot nu toe een onvoldoende beleid werd gevoerd, maar als heroriëntatie van dit gebied in verband met de totaliteit van het Deltagebied. De indeling in een viertal structurele eenheden acht hij een gelukkige oplossing. Een schaal vergroting past in het historisch ge wordene. Ook deze spr. wijst op de noodzaak de rechtspositie van de waarn. burgemeester goed te waarborgen. De heer Bode (C.H.U., burgemeester van Elburg) acht het nodig een eind te maken aan de onzekerheid. Tijdig moeten nieuwe gemeenten gevormd worden om de nieuwe structuur op te vangen. Grote problemen vragen een krachtige aanpak. Een grotere gemeen te kan meer bestuurskracht ontwikke len. Alleen twijfelt spr. eraan of Oud dorp, Goedereede en Stellendam naar buiten wel als een eenheid kunnen op treden. Voorts zou hij het wachtgeld percentage willen verhogen van 70 op 85. Bij zoveel instemming had Min. Smal lenbroek niet veel meer te zeggen. Tot de sprekers van de S.G.P. en de B.P. zei hij, 'dat ze zich verzetten tegen wijzigingen van gemeenschappen, maar deze blijven in stand. Het gaat aUeen om betere gemeentelijke indeling ten behoeve van die gemeenschappen. Ve le kleine gemeenten zijn bestuurlijk al uitgehold. Tenslotte werd het wetsontwerp zon der 'hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening, dat de fracties van de S.G.P. en de B.P. geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. moeten opkomen. Tegelijk met deze aankondiging echter onderstreepte de president nogeens, dat Amerika bereid blijft op elk gewenst ogenblik en met welke regering dan ook, onderhande lingen te beginnen over de Vietnamlese crisis. Deze militaire maatregelen doen ons wel even opschrikken (al waren ze min der zwaar dan sommige waai-nemers hadden verwacht). We beseffen dat er in Vietnam een complete oorlog aan de gang is, en dat de Koreaanse oorlog, even meedogenloos en even uitzichtloos bezig is, zich te herhalen. Dat wil niet zeggen, dat er nu op eens veel veranderd is. Amerika is een flin ke stap vooruitgegaan op de ingeslagen weg, maar het kon ook moeilijk een stap terug doen. De Amerikaanse posi tie in het Verre Oosten en het Ame rikaanse prestige onder de Aziatische volken moeten beide bewaard worden. Dat dit alleen door middel van steeds driester oorlogsgeweld kan gebeuren, is een zaak, die ook de regering in Was hington betreurt. Achter de schermen schijnen nieuwe pogingen te worden ondernomen voor onderhandelingen, zelfs met inschakeling van de Verenig de Naties, doch de verwachtingen zijn niet al te hoog gespannen. De reacties van Rusland op deze nieu we Amerikaanse maatregelen waren vrij gematigd. Natuurlijk vielen de bekende woorden „imperialistische agressie" en „huichelachtige vredesvoorstellen", maar niemand gelooft dat de Sowj et- Unie zijn handen in dit wespennest zal steken. Wat communistisch China betreft, dit land zou op de duur weleens meer na deel 'dan voordeel kunnen ondervinden van het Vietnamese avontuur. Onder de zogenaamde „niet-gebonden landen" is een sterke aandrang tot vredesonder handelingen en wanneer China op al 'deze pogingen neen blijft zeggen, dan zou het Chinese prestige in de Azia tische wereld daardoor weleens ernstig kunnen worden geschaad. Zelfs ver dient overweging de vraag of het geen tijd wordt, zich bij de feiten neer te leggen en communistisch China het lid maatschap van de V.N. aan te bieden. Het zou daar door in een uiterst moei lijk parket geraken. Zegt het ja, dan is het voorgoed onder controle; zegt het nee, dan is het zeker z'n prestige kwijt. Maar in beide gevallen zou het mis schien de regering van Noord-Vietnam tot matiging aansporen. Griekenland In Athene heerst nog de grootst mo gelijke verwarring over het lot van de nieuwe regering. Deze heeft zich tot heden weten te handhaven, maar 'de be togingen tegen premier Athenasiades- CONSUMPTIE-IJS IN DUITSLAND Uit een mededeling van het Bondsmi nisterie van Landbouw blijkt dat het verbruik van consumptie-ijs na 1960 is vertienvoudigd. Het jaarlijkse verbruik per hoofd van de bevolking wordt ge raamd op 2% liter. Van de produktie wordt OOVo door de industrie geleverd. Tot nu toe werd voor de bereidings installaties en voor het verkoopsysteem een bedrag van DM 20O miljoen geïn vesteerd. Er zijn in West-Duitsland thans ca. 200.000 winkels waar roomijs wordt verkocht. Verleden jaar werd voor fabricage ca. 8 miljoen liter volle melk, 28,8 miljoen liter magere melk, 2.300 ton boter, 720O ton suiker en 200O ton vruchten gebruikt, aldus „Officieel Orgaan", Novas laten er weinig twijfel over be staan dat hij niet erg populair is bij het Griekse volk. Reeds een paar maal is het parle ment in grote wanorde uiteengegaan. De eerste keer kon de nieuwe regering het vertrouwen van de volksvertegen woordiging niet verwerven, omdat er geen quorurn aanwezig was. De op positie beschouwde het kabinet toen als gevallen, maar Novas bleek niet van plan, af te treden. Daarop werd de ver gadering verdaagd. Maar ook in twee volgende vergaderingen werd het ge vraagde vertrouwen niet verleend, hoe wel de tweede maal wel een quorum aanwezig was. De positie van Novas is hierdoor wel onmogelijk geworden, hoe wel op dit ogenblik nog niet bekend is of het kabinet inderdaad zal aftreden. Dat de vroegere premier Papandreoe, die bij het volk zéér populair blijkt te zijn, zal terugkeren, lijkt niet waar schijnlijk. Wel is de naam genoemd van Stephanotos, die voor alle partijen ac ceptabel schijnt te zijn. Het is wel een triest verschijnsel, dat juist in Griekenland, waar de grond slag van alle democratie ligt, zó met democratische beginselen wordt gesold. Engeland In Engeland hebben de conservatie ven hun nieuwe politieke leider gekozen, die sir Alec Douglas Home zal moeten opvolgen. Reeds bij de eerste stemming was de meerderheid voor Edward Heath, 49 jaar oud, vroeger minister en leider van de Britse delegatie bij de E.E.G. in Brussel. De beide andere can- didaten, M'audling en Powell, trokken zich nadat gebleken was dat hun kan sen te laag stonden, na de eerste ron de reeds terug. Heaht wordt dus leider van de Con servatieve partij, een economisch spe cialist, en dat juist op het ogenblik, dat Engeland zijn best doet uit zijn moei lijke economische positie te geraken. Dat is een hoopgevend teken. Heath is een man, die in Europese categoriën denkt! Waarnemers verwachten wel toe nemende politieke spanningen, omdat Heath, als leider van de conservatieve oppositie, en Wilson, als regeringsleider en Labour-man, aan elkaar gewaagd zijn! Voor de conservatieven is hiermee een nieuw tijdperk aangebroken, omdat Heath een politicus is, die niet om zijn afkomst en ook niet om zijn geld, maar om zijn capaciteiten is gekozen. Poli tieke bekwaamheid en politiek inzicht gaan nu ook bij de conservatieven ze gevieren over tradities en plichtsbesef. Daarover kunnen we ons, ook op het vasteland van Europa alleen maar ver heugen. België Onze zuiderburen hebben ook weer een regering, onder leiding van kabi netsformateur Harmei. Ze bestaat weer uit rooms-katholieken en socialisten, respectievelijk 15 en 12 man, in totaal dus 27 ministers, een ongelooflijk groot aantal voor een land als België. Ver schillende figuren uit de vorige rege ring van Lefèvre zijn teruggekeerd, ook vele vroegere ministers, en een aantal nieuwelingen hebben hun intrede ge daan. Formeel heeft het kabinet een merk waardige samenstelling. Eerst is er een topgroep van ministers met een coör dinerende bevoegdheid; dan is er een groep van ministers met ieder een eigen portefeuille en tenslotte is er een groep van ministers-staatssecretaris. De be doeling van deze samenstelling is, voor elk onderdeel een specialist te hebben, en deze allen samen te groeperen rond om enkele sterke politieke figuren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1