Een wonder op wasdag Vervolg intrede ds. 1. P. Verkade te Nieuwe Tonge i,Doortje van Ouddorp'' wordt vandaag 83 Plaatselijk nieuws De iiitrijd om het beistaan Tentoonstelling BoudewBJn Fopma Vijf generaties op verjaarsvisite Centrale Veiling Middelharniv VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 3 augustus (Vervolg van voorpagina) Nadat gezongen was Ps. 19 vers 4, 6 en 7 begon ds. Verkade zijn predi king door te wijzen op de zware en verantwoordelijke taak van de predi ker, daar hij een bedienaar is des God- delijken Woords. In dat Woord heeft 'het de Heere behaagd Zich aan de zon dige mens te opentoaren, aan mensen die zich van God hebben afgekeerd. Door Zijn Geest zondert hij nietige; mensen af om ze te bekwamen tot be dienaar des Woords. Zo was ook Eze- chiël een dienstknecht van God geroe pen om aan het volk Israël in balling schap het Woord des Heeren te bren gen. Vooraf w^erden alle bezwaren weg genomen, en zo worden nog de predi kers gewillig gemaakt om Gods Woord uit te dragen. De taak van een getrou we wachter wordt ons op zeer duide lijke wijze beschreden in Ezechiël 33. Een wachter moet waken en waar schuwen tegen de vele vijanden die de gemeente belagen. Die vijanden zijn velerlei: de satan, de boze lusten en begeerten die in de mens wonen, maar ook de eigengerechtigheid, die staat te genover de gerechtigheid van Christus. De wachter aan wie deze taak is op gedragen, heeft zelf ook vele zonden en gebreken. Ds. Verkade waarschuwde daarom geen grote verwachting van hem te koesteren, want dan zou er ze ker teleurstelling volgen. De gemeente van Nieuwe Tönge werd afgevraagd of ze van de Heere al nieuwe tongen had den ontvangen om Hem groot te ma- ben. De wedergeborene gaat een nieuwe taal spreken, die hij voorheen niet verstond. Ds. Verkade hoopte steeds zich in alles aan het Woord des Heeren verbonden te weten. De gemeente van Nieuwe Tonge de volle Raad Gods te brengen nl. Wet en Evangelie, Zegen en Vloek. In de gemeente komen vele geesten openbaar. Wijsheid is nodig om te be proeven of de Geesten uit God zijn. De Heere wil de rechte verkondiging des Woords, al wordt ze in al zijn scherpte gebracht, zegenen tot bekering. Eze chiël ontving de boodschap om het volk aan te zeggen dat de Heere geen lust heeft in de dood des goddelozen, maar daarin, dat de goddeloze zich bekere van zijn weg en leve. Het Woord is niet naar de mens, maar de prediker mag toch niet anders dan Gods Woord brengen. Ook ds. Verkade hoopte steeds te prediken dat buiten het bloed van Christus geen vrede voor de ziel gevonden kan worden. In de verhandeling van de 2e ge dachte werd voortdurend gewezen op de noodzakelijkheid van het gebed voor de prediker. Ds. Verkade wist zich door de gemeente van Nieuwe Tonge van de Heere afgebeden te zijn. Heel duidelijk had hij dat gevoeld toen hij voor de beslissing werd geplaatst. Wanneer we zelf met vlees en bloed te rade waren gegaan, zouden we niet in Nieuwe Ton ge zijn gekomen. Vele banden waren in zijn Ie gemeente Gameren gelegd, doch de Heere had zijn hart naar Nieu we Tonge overgebogen. Hij hoopte in deze gemeente onder Gods gunst te arbeiden. Hoe zal het gaan? Wij weten het niet, maar juist daarom is er steeds opnieuw gebed nodig, opdat het woord zijn voortgang hebbe. Vele hindernis sen zijn er ook in de gemeente van Nieuwe Tonge, die de loop van het Woord des Heeren zoeken te stuiten. Met het Woord moet gearbeid worden, zowel in de kerk als op de catechisatie. Het gebed moet reeds thuis plaats vin den, voor we ons stellen onder de ver kondiging van het Woord, opdat de Heilige Geest plaats make in ons hart. Het was de bede van ds. Verkade dat door zijn dienst in Nieuwe Tonge paarlen zouden gehecht worden aan de middelaarskroon van Christus. Van na ture is er niemand die een honger heeft naar het Woord, daarom is het gebed zo nodig, opdat het Woord nl. Christus verheerlijkt wordt. De gemeente werd herinnerd dat in vorige eeuwen het Evangelie ook in Nieuwe Tonge zijn loop heeft gehad. Daarom ziende op het verleden: Broe ders, bidt voor ons, opdat het Woord des Heeren ook nu zijn loop hebbe. Na de prediking werd gezongen Ps. 119 vers 53 en 67 waarna de dienst met gebed werd geëindigd. persoonlijke woorden Ds. Verkade richtte zich hierna tot diverse personen en instanties. Allereerst bracht hij ds. Goedhart dank voor de wijze waarop deze hem tot zijn dienstwerk in Nieuwe Tönge heeft ingeleid. Ook voor de vele raad die hij destijds van hem ontvangen had, om tot de studie voor predikant te ko men. Soms was er de angst hoe kom ik er door. Het is alleen geweest door Gods hulp. Hij wenste zijn toevestiger veel sterkte toe in zijn drukke arbeid. Ds. van Wakeren werd toegesproken als vertegenwoordiger van de classis Brielle en de Ring Sommelsdijk. Ge hoopt werd op een goede samenwer king tot nut van de gemeenten en tot de eer van God. Ds. Wiegeraad werd dank gebracht voor de vele arbeid die hij als consu lent in de vacante gemeente verricht heeft. Hem werd de zegen des Heeren toegewenst in zijn nieuw arbeidsveld. De oud-predikanten van Nieuwe Ton ge, ds. V. d. Kooij en ds. Zaal, die deze dag blijk gaven nog met de gemeente mee te leven, werden dank gezegd voor hun aanwezigheid. Sprekend tot het college van b. en w. sprak ds. Verkade de wens uit, dat in voorkomende gevallen er goede sa menwerking gevonden mocht worden. Hartelijke woorden werden tot de kerkeraad gericht, die deze dag hun wens vervuld zag. Door de onmogelijk heid heen werd hij aan de gemeente verbonden. Hij vroeg hen, om met gebed raad en medeleven hem steeds te om ringen en samen het goede voor de ge meente te zoeken. Het werk verricht door de kerkvoog dij i.v.m. de overkomst naar de pastorie in Nieuwe Tonge overtrof de verwach tingen. In deze dank werd ook de Vrou wenvereniging betrokken voor de schoonmaak der pastorie. De catechisanten werden opgewekt trouw op te komen om uit het Woord des Heeren te worden onderwezen. Ik houd van de jeugd, en hoop in de jeugd een vriend te vinden. De diverse verenigingen werden Gods zegen toegewenst. Aan ouden van dagen en zieken werd een groet via de kerk telefoon gebracht. Met de koster en organist hoopte ds. Verkade op vruchtbare wijze samen te werken. Mevrouw Verkade, kinderen en fami lie werden hartelijk toegesproken. Het leven van een predikant en predikants gezin is vaak veel bewogen, maar hij hoopte steeds de Heere te volgen. De kerkeraadsleden uit Gameren en omgeving, de vele vrienden en beken den werden in bewogen woorden dank gezegd voor hun aanwezigheid. Allen werd de zegen des Heeren toegebeden. Tenslotte de gehele gemeente van Nieuwe Tonge aansprekend, wees hij hun erop dat hij uit zichzelf onbekwaam was, ondanks het „ja ik van ganser har te." Alleen in Gods kracht hoopte hij het Woord te brengen, kon het zijn op dat velen daardoor behouden zouden worden. Voor de toespraken beantwoord wer den zong de gemeente Ps. 62 vers 4 en 8. De wethouder Opstelten richtte zich namens het college van b. en w. tot ds. Verkade. Aan de ontsluiting van het eiland zitten veel goede zijden maar ook minder goede. Het isolement is ver broken en dat vereist ook veel aan dacht van de kerken, opdat de eventu ele gevaren welke hieruit voortkomen, niet uit het oog worden verloren. Hij wenste hem daarom sterkte toe in de vele arbeid en hoopte ook op een goede verstandhouding. Ds. van Wakeren beantwoordde de toespraak namens de classis Brielle en de Ring Sommelsdijk. Dat Gods Woord op de vergaderingen samen biddend ge lezen zou blijven worden was zijn har telijke wens. Ook in Nieuwe Tonge moet Jezus Christus gepredikt worden, daar ds. Verkade hier gesteld wordt als een getrouwe dienstknecht van Hem. Ds. Wiegeraad als oud-consulent het ViToord nemend sprak zijn dankbaarheid uit dat aan zijn arbeid in Nieuwe Ton ge door de komst van ds. Verkade een eind gekomen was. Hij sprak van de banden die er gesmeed waren in deze periode. De prediking van ds. Goed hart waarin het werk van een dienaar des Woords werd belicht was hem uit het hart gegrepen. Het was zijn vurige begeerte dat in de gemeente aan jong en oud, Jezus Christus en die gekrui sigd zou gepredikt worden. Gepredikt in alle eenvoudigheid, maar toch eerlijk en liefdevol. Ouderling van de Doel riep hem na mens de plaatstelijke Geref. Gemeente een hartelijk welkom toe. Hij hoopte dat ds. Verkade tot een rijken zegen zou worden gesteld predikende de dood- staat van de mens, maar aan de andere zijde de onuitsprekelijke rijkdom van Gods genade in Christus. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Vraag het maar eens aan mevrouw M. Hendrix, Hoogakker- laan 26, Apeldoorn. Zij dacht stel lig dat haar was niet witter kon. Toch liet een Sunil team het zien: haar was werd witter, enkel en alleen omdat er met Sunil gewassen werd. "Een wonder"zei mevrouw Hen drix, "zelfs mijn was is witter!" En uw was? Probeer zelf Sunil! U zult 't zien. Sunil met ultra-was- werking geeft het hoogste wit. Een ouderling uit Gameren sprak na mens de kerkeraad aldaar en de vele vrienden. Banden waren er gelegd en er was droefheid over het heengaan van ds. Verkade. Hij wenste hem toe een goede opgang in de gemeente van Nieu we Tonge. Ds. V. d. Kooij sprak mede namens ds. Zaal als oud-predikant van Nieuwe Tonge. Hij wees op de moeilijkheden die de prediking met zich meebrengt, maar wenste hem toe ondanks alles Jezus te prediken als de Weg, de Waarheid en het Leven. Tenslotte verwelkomde ouderling Vreeswijk ds. Verkade namens kerke raad en gemeente. Groot was de blijd schap geweest toen dominee het beroep had aangenomen. Vandaag bereikte de vreugde zijn hoogtepunt. Ook hij riep de predikant een hartelijk welkom toe en verzocht de gemeente hun herder en leraar veel op te dragen in het gebed opdat zijn arbeid gezegend zou worden. Hij droeg de gemeente op ds. Ver kade toe te zingen Ps. 99 vers 8. Ds. Verkade dankte alle sprekers, ho pende dat de Heere hun wensen zou willen vervullen. Voor het eerst legde hij daarna de zegen des Heeren op de eigen gemeente. De gemeente kan terugzien op een vreugdevolle dag. Evenals vorig jaar zal deze zomer in Melishof te Melissant een expositie wor den gehouden. Dit jaar zullen schilde rijen, gouaches en roldrukken van on ze vroegere streekgenoot Boudewijn Fopma te zien zijn, van 9 tot en met 18 augustus, dagelijks van 25 en 79, behalve 's zondags. De heer Fopma zal op zaterdag 7 augustus de tentoonstel ling zelf openen. Deze zoon van de oud- leraar van de MULO te Middelharnis woonde van zijn 9e tot zijn 17e jaar op ons eiland. Zijn opleiding genoot hij in Amsterdam, waarna hij tekenleraar werd aan de Chr. H.B.S. te Gorinchem. Hij is thans alweer geruime tijd werk zaam en woonachtig te Amsterdam. Zijn pas afgelopen expositie in de Nieuwe Doelen te Gorinchem is een groot succes geweest. HERKINGEN Bedankt. Candidaat Koemans uit Huizen heeft voor het beroep naar de Herv. Gemeente alhier bedankt, thans is een beroep uitgebracht op cand. D. van Vliet te Kolham (Gr.) OUDDORP Kerkdienst. Woensdagavond 4 aug. a.s. hoopt ds. Mouw voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. Voor Theodorus Grinwis, in de volks mond „Doortje", is het vandaag dins dag 3 augustus een grote dag. Te mid den van kinderen, klein-, achterklein kinderen en zelfs achter-achter-klein kind en familieleden viert hij in zijn woning in de Wittestraat 8 te Ouddorp zijn 83e verjaardag. Iedereen te Oud dorp kent Doortje, en iedereen mag hem graag vandaar dat U hem vandaag in het Eilanden-nieuws treft. Hoewel Doortje „nooit groot van stuk" geweest was hij al jong een weerbaar man, die al vroeg op de visserij mee voer. In 1911 kocht hij een vissers- scheep j«, de O.D. 15 waarmee hij voor zijn gezin van vijf kinderen aardig de kost verdiende. Het gezin zou met nog vier kinderen worden verrijkt, maar door hard werken, wat hem tot op Terschelling bracht, waar hij voor Tak's-Bergingsbedrijf werk verrichtte, konden alle monden worden gestopt. Er werd zelfs een nieuw huis gebouwd in de Wittestraat en alles ging voor de wind tot in 1941 Doortje met zijn gezin door een zware slag werd getroffen toen hun jongste 18-jarige zoon Jaap en hun kleinkind Co, eveneens 18 jaar door een ernstige ziekte werden wegge nomen. Ook leed Doortje materiele schade, zijn scheepje waarmee hij de kost ver diende werd bij een Engels bombarde ment zozeer beschadigd dat het als ge- heel verloren kon worden beschouwd Vele jaren later, in 1953 overleed zijn dochter Dora, die 15 jaar lang door zijn vrouw Neeltje was verpleegd, zelf werd mevrouw Grinwis in 1959 opgenomen in Vrederust te Bergen op Zoom waar zij in 1961 overleed, voor Doortje die de leeftijd der sterken al had overschre. den was dit een zware slag en hij ging zienderogen achteruit, doch hij knapte buiten verwachting toch weer op, en kon pas weer een bezoek van 7 weken aan kinderen en kleinkinderen brengen aan de overkant. „Zo leeft Doortje zijn eigen leventje" de middaghap nuttigt hij bij Lena van Piet, bij wie hij een goede verzor ging heeft. Teuna Mierop komt eens per week bij hem werken. Uit het huwelijk van Doortje werden 9 kinderen geboren, t.w. Neeltje (1903) Piet (1905) Hanne (1907) Jans (1909) Pietje (1910) Cor (1913) Dora (1915) overleden 1953. Tona (1918) en Jaap (1922) overleden 1941. Doortje heeft nu nog 7 kinderen, 21 kleinkinderen, 25 achterkleinkinderen en 1 achter-achter kleinkind. Wij wensen hem nog een gezegende levensavond toe en hopen dat hij nog vele jaren „het Doortje van Ouddorp mag blijven." DIRKSLAND Wedvlucht uitslag P.V. Gevl. Vrien den vanaf Bordeaux. W. v. 't Hof 1; Joh Doom 2,10; A. Mans 3; L. Arensman 4, 5; B. Leijdens 6, 7, 11; Comb. v. d. Groef 8; W. Nieuwland 9; Gebr. Smit 12; A. de Vogel 13, 14; A. Koole 15. Uitslag vanaf Neufvilles: L. Arens man 1, 22, 25; Comb. v. d. Groef-Knops 2, 20, 32; Joh. Doorn 3, 8, 9; W. Nieuw- land 4, 14, 15, 16; Joh. Wolfert 5, 6, 17; C. Soldaat 7, 13; D. Hameete 10, 28, 29; Gebr. Smit 11, 23, 24; B. Leijdens 12, 31; P. de Jong 18, 30; J. Roodzant 19; A. Mans 21, 27; A. de Vogel 26, 33. Uitslag vanaf Mons: Comb. v. d. Groef-Knops 1, 2, 8, 9, 19, 20, 28; L. Arensman 3, 4, 16, 21, 22; Joh. Doorn 5, 14, 15, 17, 24, 33; A. de Vogel 6; Joh. Wolfert 7; Gebr. Smit 10, 13, 30, 32, 34; Joh. Koppelman 11; C. Nagtegaal 12; D. Hameete 18, 25, 26, 31; L. Kastelein 23; A. Mans 27; B. Leijdens 29. A.s. donderdag inmanden voor St. Quientis (Fr.) HERKINGEN Geslaagd. Mej. A. van Daalen slaag de dezer dagen te 's Gravenhage voor het diploma Schoonheidsspecialiste. De woning Scharloodijk 29 bewoond door wed. P. Hoogerwerf zal binnen kort in verband met het saneringsplan worden afgebroken, zodat er opnieuw een stukje historie verdwijnt, daar in de vorige eeuw in dit pand school en raadszittingen werden gehouden. Wedvluchten P.V. De Luchthode van Vilvoorde afstand 90 km met 130 dui ven. A. Riedijk 1, 9, 13; A. Soeteman 2, 16; M. Huizer 3, 5, 6, 8, 12, 14; Gebr. Molenaar 4, 10; W. Bestman 7, 11; J. Kievit 15; H. Kievit 17. Wedvlucht van Neuf villes afstand 127 km met 57 jon ge duiven. J. Kievit 1, 3, 4; L. v. d. Vel de N. T. 2; A. Riedijk 5, 10, 12, 17; A. Volaart 6; H. Kievit 7, 8; Gebr. Mole naar 9, 13, 14, J. de Geus 11; W. Bestman 15; M. Huizer 16, 18, 19. Veiling van vrijdag 30 juli 1965 Bintje grove 2 25,20—33,50; middel 16,------22,70; middel 2 12,10—15,80; drie- lingen 4,------6,50; Eigenheimers grove 12,90—14,90; middel 19,70—24,— id. 2 11,20—17,10; gepokt 11,50—17,70; drie- lingen 4,60^6,Doré grove 21,mid del 20,90—24,10; drielingen 8,30—9,10; Lekkerlander middel 21,Voeraardap- pelen 4,Aanvoer 150.000 kg. Dubb. princ. 79,------107,Bloemkool A 59,------84,—; id. B 31,------51,—, Toma ten A 35,------46,—; id. B 39,------44,—; Sla A 6,40—12,10, id. B 3,10, Komkom mers A 25,—; id. B 18,------20,—; Yel low Transparante 57,------61,Early Laxton 73,------145,Kruisbessen 75, Rode bessen 91,------95, V.l.n.r. Doortje met zijn achter-achterkleinkind Carlo (geboren mei 1964) zijn dochter Neeltje mevrouw Slijkhuis-Grinwis te Rotterdam; naast haar, haar dochter Neeltje, mevrouw N. Scharloo-Slijkhuis, R'dam met naast haar, haar dochter mevrouw Jac. D. de Bruin-Scharloo, de moeder van Carlo (Hoogvhet). OOLTGENSPLAAT Hooi weggespoeld. Evenals het werk in de landbouw loopt het in en met de hooibouw ook erg tegen. De boeren krijgen geen kans de hooioogst binnen te halen. Voor de veehouders, die hooi winnen op het zo genaamde buiten- veld, valt er helemaal niets meer te oogsten. Het reeds lang geleden ge maaide gras is tijdens een abnormale hoge waterstand van donderdag- op vrijdagnacht bijna geheel weggespoeld. Er was nog niets van binnen gehaald en practisch de gehele oogst van on geveer 8 ha. ging verloren. Laatste 10 bejaardenwonvngen toege wezen. De bouw van de laatste 10 be jaarden woningen in Plan Lange weg- West is bijna voltooid. Door de Wo ningbouwvereniging is in samenwerking met b. en w. de toewijzing alsvolgt ge regeld: Benedenwoningen Margriet straat nummer 3 aan wed. M. Donker sloot-de Vos; no. 5 echtpaar C. v. d. Welle-de Vos; no. 7 echtpaar P. Ver- burg-Kabos; no. 9 mej. L. Neels en no. I 11 mej. P. v. d. Mey. Bovenwoningen: Margrietstraat no. 13 mej. E. van Kem pen (te Hilversum); no. 15 echtpaar B. W. de Vos-Overbeeke; no. 17 echtpaar M. Tiggelman-van de Merwe; no. 19 wed. J. J. van Nimwegen-Vreeswijk en no. 21 echtpaar P. Kreeft-Osseweijer. Met dit blok zal de bouw van 42 be jaardenwoningen zijn afgesloten. Vo rig jaar werden twee complexen van resp. 18 en 14 woningen in gebruik ge nomen. Afkeuring en goedkeuring. Op de 23 juli j.l. te Dordrecht gehouden Land- bouwtentoonstelling, waar ook een Districts Premiekeuring van de afdeling Zuid-Holland van de Koninklijke Ver eniging „Het Ned. Trekp(aard" werd gehouden, behaalde de landbouwer J. W. Kortev/eg, alhier, in de rubriek een- j arige merriën met „Fluzi van het Riet veld", een 2e prijs. De jury keek wel verbolgen naar de lange staart die dit paard in deze afdeling alleen bezat, doch namens de Kon. Vereen, tot Be scherming van Dieren werden de eige naar hiervoor enkele fraaie geschen ken overhandigd. De heer K. van Es maakte van een en ander melding van uit de omroeppost. Eerste groep bevolkte het Fort. De eerste groep toeristen heeft het Fort „Prins Frederik" binnen zijn poorten gehad. De bewoners bestonden uit een groep jongens en meisjes van de Stich ting Prot. Chr. Bedrijfsjeugd uit Eind hoven, met als leider de heer J. Kos ten, een geboren Platenaar en sedert 15 jaar directeur van genoemde stich ting. In deze twee weken, waarin het weer niet zo best was, heeft de groep zioh toch behoorlijk kunnen vermaken. Er werden vele trips ondernomen (op de brommer), o.a. naar Rotterdam, Yerseke, Zierikzee, Streekmuseum te Sonnmielsdijk en naar de diverse Delta werken. Het Fort vonden ze als recre atiecentrum iets aparts en zeer inte ressant. Voldaan keerde de club za terdag weer terug naar Eindhoven. Weer een eerste prys voor ,Advendo' Op het groot nationaal zang- en mu ziekconcours te Arnhem, uitgeschre ven door de bejaarden zangverenigins de „Late Stem" en gehouden woens dag 14 juli j.l. in de grote concertzaal „Musis Sacrum" behaalde de Gemeng de Zangvereniging „Advendo", alhier in de Ere afdeling een eerste prijs met 331 punten. Dirigent was de heer J. v. d. Heuvel. Gezongen werd: „Christus is opgestanden' van A. Diepenbroek en „Lactitis Sum Ps. 122" van H. Altink. De jury bestond uit de toonkunstenaars Otto de Vaal, Simon Terpstra en Ge rard Boer. In zes achtereen volgende jaren behaalde „Advendo" een eerste prijs in de Ere afdeling. ACHTHUIZEN Faillissement. De heer A. Jongejan, aannemer alhier is failliet verklaard. Curator is mr. M. Hooikaas te Rotter dam. door D. Menkens-van der Spiegel Copyright J. J. Groen Zn. N.V. 33 „Dat is de derde maal, dominee Bol derman! Maar nou kom ik u ter ver antwoording roepen. Weet u nog, wat u me beloofd hebt, dominee Bolderman" „Jongen, bezin je, weet je niet tot wie je ispreekt?" „Ja, tot dominee Bolderman". „Sta hier niet te schreeuwen. Als je wat te vertellen hebt, ga dan mee." Hij is bang, triomfeert Koos. Het kal meert hem enigszins. Dominee opent de schooldeur. Koos volgt hem in de donkere gang, zoekt de schakelaar, vindt die niet. „Wat had je?" „Ik wou licht maken, maar 't kan ook in het donker, dat is misschien prettiger voor u. En wat ik heb? Ik heb u te zeg gen, dat u een woordbreker bent. U be loofde me te zwijgen, maar u sprak er over met uw vrouw, die een babbelkous is." „Zwijg!" „Om de drommel niet. Ik kan ieder een eerlijk in de ogen kijken. Ik ben wel geen dominee, maar ik ben ook geen woordbreker. Bah, een dominee, die over de ere Gods en het heil van zijn naaste kletst en aan die naaste niet eens zijn woord weet te houden". Dominee herinnert zich, dat de fiets van die jongen tieergegooid ligt bij het hek. Dominees eigen fiets staat tegen de schoolmuur. Hij draait zich om, gaat de deur mt, gooit die dicht. Dan springt hij op zijn rijwiel en jaagt in twintig- kilometervaart naar huis. Koos staat een ogenblik als versuft. Is hij opgesloten? Nee, dat kan niet. Hij opent de deur, doet deze bedaard ach ter zich dicht. Wonderlijk kalm is hij nu. Hij overweegt zelfs, of hij niet ver plicht is, de deur te sluiten. Och nee, Meijer de schoolknecht zal nog wel ko men. Hij zoekt zijn fiets op. Het stuur zit gedraaid. Als hij dit hersteld heeft, merkt hij dat een van de trappers ver bogen is. Zo kan hij zijn fiets niet ge bruiken en gereedschap heeft hij niet bij zich. Dan maar lopen. Wat doet het er ook toe? XVI Tonny zit alleen in de kamer. Ze ziet bleek. Ze is moe. Ze lijkt oud, voor haar twintig jaren. Ze heeft verlangd naar deze avond, naar het rustige uurtje met Koos. De dag was lang en zwaar. Een nieuwe re clame bracht veel mensen in de win kel. Koos was weg en telkens werden er telefonisch besteUingen gedaan. Veel verkocht vandaag en weinig verdiend. Vanmiddag is mevrouw Bolderman in de winkel geweest. Ze toont altijd een bijzondere belangstelling voor reclame- artikelen en loopt dan rond, of ze in de zaak thuis hoort. Ze wil de waren eerst zien en zo mogelijk proeven, dat is oud nieuws. Vamniddag is ze vader nagestevend tot de uiterste hoek van de winkel, Tonny hielp andere klanten, mevrouw sprak voor haar doen zacht, zodat er niet precies te horen was, wat ze zei. Tonny heeft alleen de woorden „Koos" en „dominee" opgevangen, ze heeft op vaders gezicht eerst verwonde ring gemerkt en tenslotte gezien, dat hij de lippen opeenperste. Als vader dat doet, heeft hij iets onaangenaams te verwerken. Toen vader mevrouw antwoordde, stond zijn gezicht verre van vriendelijk. En wat hij zei, scheen haar slecht te be vallen. Tonny heeft niets over het gesprek willen vragen en vader heeft niets ge zegd. Nu weet ze. Ans heeft in haar wan hoop verteld, hoe ze luisterde en wat ze hoorde. Tonny heeft een moeilijk uurtje ge had. Ze moest Ans kalmeren. Jan te vredenstellen en stond ondertussen ang sten uit om Koos. Nu zijn Ans en Jan naar bed. Jan heeft het rechte niet begrepen. Ans en Koos, de twee „driftkoppen", botsen weleens vaker. Jan was al lang tevre den, toen hij door Tonny met zijn op stel op weg werd geholpen. Nu slaapt hij, maar Ans, die feitelijk langer had mogen opblijven, ligt zachtjes te huilen. 't Is al over tienen. Waar blijft Koos toch? Zou hij het heus gewaagd hebben de dominee ter verantwoording te roe pen? Koos durft veel als hij driftig is. Als hij in vredesnaam maar niet te ver is gegaan. Je weet niet, welke grove woorden hij gebruikt heeft en hoe do minee er op reageerde. Ze hoort gerucht, 't Schijnt uit het pakhuis te komen. Ze gaat naar de keu ken, schuift het gordijn weg. Er brandt licht in het pakhuis, maar gelukkig, ze ziet er Koos bezig met zijn fiets. Een minuut later is ze bij hem. „Koos, jo, wat is er?" „Trapper verbogen. Zo weer in orde". „Kan het morgen niet? Ik zit zo al leen". „Zijn Ans en Jan naar bed?" „Ja. Toe, kom jij nou bij me. 'k Zal een vers kopje thee zetten. Goed?" 't Geeft Koos een warm gevoel. „Je bent een beste". Zijn stem slaat over. „Kom maar gauw, jo, en als ik je hel pen kan, graag hoor!" „Wat heeft Ans verteld?" vraagt hij, als ze tegenover elkaar zitten. „Dat ze een gesprek tussen vader en moeder heeft afgeluisterd, 't Valt me te gen van Ansje, maar ze kwam er toe, eer ze het wist. Ze heeft er nu gewel dige spijt van. 't Kwam zo. Vader en moeder waren in de voorkamer, zij was hier en toen hoorde ze moeder zeggen: „Wat? Een verhaal geschreven? Koos" Nieuwsgierigheid overwon toen elke ge dachte, nou ja, je snapt hè? Ze wil straks alles aan vader en moeder ver tellen. Ze wil hun en ook jou vergeving vragen." „Wat had ze gehoord?" „Vader vertelde aan moeder, dat me vrouw Bolderman hem had geraden, er beter op te letten, wat je in je vrije tijd deed. Je had een verhaal geschreven over „Crisiswinst" wat volgens haar erg onbetamelijk was. Je had het dominee ter keuring gegeven en die had je ge zegd, dat je je niet moest verbeelden, schrijverstalent te bezitten. Ze had er bijgevoegd, dat ze het in vertrouwen vertelde, want dat jij het niet weten wou voor ons. Vader moet haar toen gevraagd hebben, of het geen misbruik van vertrouwen was, het hem te vertel len. Vader was, volgens Ans, beter over jou tevreden dan over haar. Nou weet je alles en wacht ik op jou. Wat ging je doen, toen je als een wildeman weg- holde?" Koos vertelt. „'k Heb er niks geen spijt van, dat ik hem de waarheid heb gezegd, als va der er maar geen narigheid door krijgt", eindigt hij. „Vader heeft zelf getoond, dat hij niet bang is. Jo, we hebben toch eigenzit zo'n enige vader. Alles slikt hij ter wil le van de klandizie, maar ze moeten niet aan ons komen, want dan weert hij zich". „Juist daarom zou ik het lam vinden, als Bolderman hem aanklampte". „Doet hij niet. Hij schaamt zich na tuurlijk een ongeluk en zijn dierbare wederhelft zal al wel een geduchte re primande te pakken hebben." „Vind je dat ik goed deed, met op hem af te trekken. „Ik vind, dat je beter had gedaan, wanneer je je drift had laten bekoelen en dan naar de pastorie was gegaan Je zou dan een woord als babbelkous hebben binnengehouden." „Wat feitelijk jammer zou zijn S^' weest. Ze is een babbelkous". „Dat heb ik nog eerder ontdekt dan jij, weet je wel? Maar je staat veel sterker, als je iemand kalm de waarheid zegt en geen ruwe woorden gebruikt". „Ton?" „Ja?" „Wil jij het lezen?" „Graag". „Wanneer?" „Nu dadelijk maar. We hebben al de tijd. Vader en moeder komen pas we' de laatste bus". (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2