Zendtijd voor de communisten Grote belangsteiling bii intrede van ds. J. P. Veriode te Nieuwe Tonge Piaatseiijic nieuws Echtpaar D. Slinger-E. Slinger-Hanenberg OPEL Cand. M. II. Jansens nam beroep naar Stellendam aan Dhr. H. II. van Tilborg te Nieuwe Tonge 40 laar bij de Belastingen Reddingsboot op zoek naar vermiste zwemmer Etalageruit uitgeslagen 38e jaargang Dinsdag 3 augustus 1965 No. 3407 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Bevestiging door ds. Goedhart te Rotterdam Droevige tijding. Na slechts enkele VIjTlig laar geirOuWn mevr. N. v. Dijk-Koese zondagmorgen Van riakicee naar HoeK van Holland verhuisd Garage Knöjfis uit St. Maartensdijlc Herv. Gemeente sleclits enicele weleen vacant Huldiging in „Ons Dorpshuis" PBINS HENDWKSTRAAT U - POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Lanfeweg 13, Sommelsd)]k Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 187830 Verschijnt ttjoeenuial per voeek: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PES KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. BfJ contract speciaal tarief. Het kabinet-Cals heeft onlangs mede gedeeld, dat de regering bereid is bin nenkort de uitsluiting van de Commu nistische Partij Nederland (C.P.N.) van radio en televisie op te heffen. Deze partij zal dus met alle andere worden gelijkgesteld en aan haar discriminatie zal op dit punt 'n eind worden gemaakt. Zoals onze lezers wel zullen vermoe den zijn wij het met deze beslissing be-i slist niet eens. De regering gaat hier mee een weg op, die wij niet kunnen volgen. De beslissing betekent een prin cipiële verandering in het regerings standpunt, zoals dit sedert 1948 door drie minister van O.K.W. is ingenomen en verdedigd met argumenten, waarmee wij het van harte eens waren. Na de capitulatie stond het Neder landse volk nogal soepel tegenover het communisme. We hadden in de oorlog samen met de Russen tegen Hitler ge vochten. Zij waren onze geallieerden. De Nederlandse communisten hadden na medio 1941 een grote rol in het ver zet gespeeld, vooral in Amsterdam. Schermerhorn en Drees hebben in 1945 zelfs de communist Wagenaar als nii- nister aangezocht, maar dat is toch niet doorgegaan. In Amsterdam werd een straat de Stalinlaan gedoopt. De C.P.N. kreeg grote aanhang n.l. 10'°/o van de kiezers! Bn zo kregen ze ook toegang tot de radio. Lang heeft dit echter niet ge duurd. Stalin ontpopte zich steeds meer in zijn ware gedaante. Het communis me bleek in niets veranderd te zijn en levensgevaarlijk voor het vrije Westen. Oost- en Midden-Europa werden opge slokt in de vorm van z.g. satellieten en in 1948 viel als laatste Tsjecho-Slowa- kije via de revolutie in Praag in zijn handen. Dit opende veler ogen. De bedreiging vanuit het Oosten werd levensgroot. De N.A.V.O. kwam tot stand en de koude oorlog trad in. De sympathie voor de C.P.N, bij de arbeiders verminderde sterk en de stemcijfers liepen schrik barend terug. Eén van de gevolgen van deze veranderde situatie was ook, dat de C.P.N, werd uitgesloten van radio en t.v. Sedert dien heeft de C.P.N. herhaal delijk in de Staten-Generaal geprotes teerd tegen deze uitsluiting, het laatst nog heel uitvoerig op 22 januari 1963 in een interpellatie in de Tweede Kamer door de heer Bakker over de weigering van de toenmalige regering om vóór de verkiezingen zendtijd te geven aan de C.P.N. Dit Kamerlid stelde de zaak zo, dat de partij er recht op heeft; dat de regering het gebruik van het woord de mocratie tot een hoon maakte en dat daarom zijn partij opheffing vroeg van de radio- en T.V.-boycot. Hij vond het vreemd, dat bij directe uitzendingen van Kamerleden, zoals die bij belang rijke discussies plaats hebben, de mi crofoon en de camera niet worden uit geschakeld wanneer de communisten aan het woord komen. Dat leek hem niet consequent. Op de vraag of de C. P.N. de democratie en de vrijheid aan tast, antwoordde hij dat dit niet door de communisten geschiedt, maar door de grote kapitaalmachten, door de vrien den van Adenauer-Duitsland en Ameri ka. „Niemand", zo sprak hij, „zal in de geschiedenis van de C.P.N, een daad kunnen aanwijzen, die de democratie in ons land heeft geschaad, wel duizenden daden, waarmee zij de democratie heeft gediend". Hij begreep echter de reden wel: de regering vreest het onvervalste geluid van de arbeidersklasse. De toenmalige staatssecretaris van O. K.W. Mr. Scholten verdedigde het re geringsstandpunt. Hij meende, dat hier twee beginselen in botsing komen n.l. het beginsel, dat de overheid zoveel mogelijk de vrijheid van meningsuiting, ook in radio en t.v., tot haar recht moet laten komen èn het beginsel, dat de overheid de grondslagen van onze de mocratische staatsvorm te allen tijde moet verdedigen. Hij stelde, dat welke evolutie er ook in het conununistisohe denken plaatsvindt, één grondslag van het communisme en derhalve ook van de C.P.N. onveranderd blijft, n.l. dat het met gebndlonaking van de vrijheden, die de democratie aan de bwgrers waar borgt, dezelfde vrijheden wil vernieti gen. Minister Cals zei hierover in 1956: „öe roeping der overheid verbiedt haar daartoe gelegenheid te geven." Mr. Scholte voegde hier nog aan toe, dat uit hetgeen zich in Oost-Europa en el ders afspeelt, ten dmdelijkste blijkt, dat het communisme uit is op vernietiging van de democratische vrijheden, zoals wij die verstaan. Dit standpunt neemt de regering, zo sprak hij, nog steeds in en zij wenst daaraan vast te houden. De staatssecretaris behandelde ook de vraag, waarom er wel communisten worden toegelaten tot het parlement en hun redevoeringen worden uitgezonden, maar hun geen zendtijd wordt toege kend; Hij onderscheidde hier tussen een positieve en een negatieve daad van de regering. Het toestaan van zendtijd vond hij iets positiefs, het toelaten van com munisten tot het parlement en het laten verschijnen van communistische bladen echter negatief. Het principiële verschil tussen beide ontgaat ons echter. Wan- sp 's^stjauido U35.ioti0'S •Jui sieoz 'asau Weigering van zendtijd gebaseerd is op de taak van de regering om de demo cratische staatsvorm te beschermen, dan geldt dit evenzeer voor een ver bod van de conmiunistische partij en dito-kranten, afgezien van de kwestie I van positief of negatief optreden. Bij de verdere discussie bleek, dat van de politieke partijen alleen de P.S.P. en de V.V.D. aan de kant stonden van de C. P.N. Van de eerste verwondert ons dit niet, want deze partij is zo links-sodalistiscli dat ze vrijwel steeds in het schuitje van de communisten zit. Van de V.V.D. is het moeilijker te begrijpen. Zij is de partij waarop veel „kapitalisten" stem men. De oplossing zit hierin, dat de li beralen nu eenmaal een overspannen vrijheidsideaal hebben. Daar zijn het dan ook vrijzinnigen voor. Speciaal dient vermeld te worden, dat de P.v.d.A. toen nog in de op positie zich schaarde aan de zijde der regering. Dr. Vondeling zei, dat hij het als een kwestie van „fair play" (eerlijk spel) beschouwde en dat geen fair play mogelijk is met een speler, die de spel regels (van de democratie) niet erkent. Hij sloeg hier inderdaad de spijker pre cies op de kop. We hebben dit alles nog eens opge haald om te doen zien, welk een prin- cipiëele koersverandering het kabinet- Cals nu heeft ingeslagen met zijn be sluit aan de C.P.N, ook zendtijd te ge ven. Alle na-oorlogse regeringen heb ben er na 1948 een beginsel in gezien om de C.P.N, van radio en t.v. uit te sluiten. Minister Cals zag daarin zelfs een roeping van de overheid. Dit be ginsel en deze roeping heeft dit kabinet dus helemaal overboord gegooid. Een verklaring van deze koersverandering vermogen we niet te geven, noch bij de K.V.P. of de A.R.P., noch bij de P.v.d.A de drie samenwerkende partijen in de regeringscoalitie In ieder geval zijn wij het er niet mee eens De liberale mevr. Van Someren for muleerde de Icwestie bij de bovenge noemde debatten zeer juist: „Wij moe ten en dit is nu het paradoxale eigenlijk krachtens onze eigen beginse len hun een vrijheid geven, die zij krachtens hun beginsel niet zouden ge ven, wanneer men de democratie in absolute zin opvat, is dit inderdaad zo. Dan moet de regering op grond van haar democratische beginselen ook de ondergravers van deze democratie de vrijheid geven, die anderen heb ben. Wij hebben echter een andere opvatting van het begrip democratie, n.l. een meer relatieve. Het mag nim mer zover gaan, dat zij zichzelf om hals laat brengen via haar eigen begin sel door totalitaire stelsels. Het voort bestaan van de geestelijke en politieke vrijheid is van hoger orde dan de be ginselen van de moderne democratie. Trouwens, waarom zijn nog steeds na tionaal-socialistische en fascistische or ganisaties verboden en communistische niet? Wij hebben daartussen nimmer een principieel verschil gezien wat hun verhouding tot de democratie betreft. Beide streven naar een dictatuur en het eerste wat ze doen is: de democratie vermoorden. Daarom zijn wij ervóór, dat evenals in sommige andere landen de communistische partij en haar acti viteiten verboden worden. Geen vrij heid voor hen, die de vrijheid bedrei gen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat het nog eens zover komt. We hebben wel eens een kleine enquête gehouden over deze kwestie door een aantal per sonen van allerlei politieke kleur hier over hun oordeel te vragen. Het merk waardige was, dat vrijwel allen hoe wel anti-communistisch deze partij toch de vrijheid wilden laten! De mees ten motiveerden dit met het argiunent, dat ze dan ondergronds gaat werken en dat ze bovendien in ons land ongevaar lijk is. Dit moge waar zijn, wij menen, dat om met Min. Cals te spreken, al thans de Cals van 1956 de roeping der overheid dit verbiedt. Propaganda voor dit goddeloze en staatsgevaarlijke systeem mag op grond van deze roe ping niet worden toegelaten. Voor de Hervormde gemeente van Nieuwe Tonge was het zaterdag een vreug devolle dag door de overkomst van ds. J. P. Verkade van Gameren, in de vacature van ds. Zaal, die vorig jaar naar IJsselmuiden vertrok. De bevesti ging, die werd verricht door ds. H. Goedhart te Rotterdam vond plaats in het daartoe ingerichte kerkgebouw. Voor velen is het ongetwijfeld een ver heugende ervaring geweest, dat thans de gehele gemeente in één gebouw kon samen komen. De restauratie van het schip en de zijbeuken zijn reeds ver ge vorderd, alleen het koor staat nog in de steigers. In de morgendienst besteeg ds. Goedhart de kansel, en liet na votum en groet uit de Morgenzang de verzen 1, 3, 4, 5 en 6 zingen. Na de Wetlezing en de Schriftlezing uit Deut. 18 en 1 Cor. 2 ging hij voor in gebed, waarin hij de nieuwe predikant en de gemeente aan de troon der genade opdroeg en een zegen vroeg over deze bijzondere dienst. Bevestiging De.tekst was uit 1 Timotheus 4 2a: „Predik het Woord." Hierin kwamen de volgende gedachten naar voren: de ge bondenheid van de prediker en de vrij heid van de prediker. Nadat gezongen was uit Psahn 119 de verzen 7, 22 en 86 ging ds. Goedhart over tot de pre diking. In de prediking, aldus ds. Goedhart, moet Gods Woord in het middelpunt staan. Dit komt dikwijls te weinig voor en dan staat de prediker op de voor grond. Maar hij is dienaar van Gods Woord, hij is daaraan ondergeschikt. De prediker mag niet gebonden zijn aan de mens, maar alleen aan God. Er moet een levende prediking zijn, met de hulp van de Heilige Geest. Het moet afgeleerd worden, te vitten op allerlei kleinere dingen, want daardoor kan de aandacht worden afgeleid van het be langrijkste: namelijk de eis der beke ring. Het moet gepredikt worden: Be keert u! Dat zijn beperkingen, die voor een predikant gelden. Het is dan wel te begrijpen, zo zei ds'. Goedhart, dat dan de vraag wel eens oprijst: „Maar wie is hiertoe dan wel bekwaam?" Dat zijn we niet uit ons zelf, maar alleen met 's Heeren hulp. Deze beperkingen vormen echter de grootste vrijheid. Want 'tegenover de beperking, dat men niet mag spreken naar de mond van een mens staat de vrijheid, te mogen spreken naar Gods mond. Dan is er de beperking, dat een predikant niet mag spreken vanuit eigen inzicht, maar daartegenover is er de vrijheid, dat dit gebeuren mag over eenkomstig Gods Woord. Ds. Goedhart ging in op het prediken van het Wóórd. Welk Woord? Dat van Christus. En dat is een getrouw Woord. Het leidt tot bekering, tot Christus. Hij is gekomen in de wereld, om zondaren zalig te maken. En dan is de prediker geroepen, om de mensen af te manen van alles wat niet uit Christus is, om hen tot de Heere Jezus te leiden. Dan is het een aanhouden, tijdig en ontijdig. De bekering moet altijd ge predikt worden. Want het moet uit lopen op de eer en de verheerlijking van God de Vader, de Zoon en de Hei lige Geest. Na deze prediking, die met grote aan dacht werd .gevolgd, gaf ds. Goedhart Ps. 40 5 en 8 op. Hij las daarna het formulier tot bevestiging van de Die naren van het Goddelijk Woord. De hierin gestelde vragen werden door ds. Verkade met het „ja ik, van ganser har te" beantwoord. Het was een plechtig moment voor de gemeente van Nieuwe Tonge, toen deze woorden werden uit gesproken. Vervolgens richtte ds. Goedhart zich in een enkel persoonlijk w^oord tot ds. Verkade. Hij sprak de hartelijke wens uit, dat deze het ambt in deze ge meente zou aanvaarden met een bid dend opzien naar de Heere. Er is een goede voorbereiding nodig op de pre diking, aldus ds. Goedhart, en dan met gebed. Een preek zonder God is geen preek. Verder gaf hij aan ds. Verkade de raad, niet toornig te worden over kritiek, maar de mensen te willen ver dragen. Maar, zo zei ds. Goedhart, er moet wel veel zelf kritiek zijn, anders worden we hoogmoedige mensen. En dan blijven er tenslotte twee beden over: „Wees mij zondaar genadig" en „Wees mijn Leidsman." Nadat de gemeente ds. Verkade de zegenbede uit Ps. 134 3 had toegezon gen, gaf ds. Goedhart op Ps. 135 1, 11 en 12 en sprak tenslotte de zegen uit. Intrede in de middagdienst In de middagdienst die door zeer ve len uit de gemeente, maar ook van daarbuiten werd bijgewoond, verbond ds. Verkade zich aan de gemeente van Nieuwe Tonge. Machtig en vol klonk de gemeentezang uit Ps. 123 1 en Ps. 121 1, nadat eerst het votum en de zegen- groet over de gemeente was uitgespro ken. Na de geloofsbelijdenis volgde de Schriftlezing uit Ezech. 33 vers 1 t.m. 20 en 2 Thess. 3 vers 1 t.m. 5, waarna de predikant voorging in gebed. De tekst voor deze intrede dienst werd genomen uit O.T. Ezech. 33 vers 7: „Gij nu, o mensenkind! Ik heb u tot een wachter gesteld over het huis Israels; zo zult gij het woord uit Mijnen mond horen, en hen van Mijnentwege waarschuwen." N.T. 2 Thess. 3 vers 1: „Voorts, broe ders, bid voor ons, opdat het Woord des Heeren zijn loop hebbe, en ver heerlijkt worde, gelijk ook bij u. Thema van de preek was: De predi king van het Woord, waarbij de ge meente bijzonder bepaald werd bij Ie: het werk van de prediker en 2e het gebed voor de prediker. (Vervolgf binnenzijde van dit blad) dagen uit Canada voor familiebezoek op Stellendam. te zijn geweest kreeg i# Fill Ui IJIII de droeve tijding dat in Canada haar 16-jarige zoon was verdronken, waarna zij 's middags per K.L.M. weer is ver trokken. Opbrengst collecte. De collecte ge houden ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft in deze gemeente opge bracht het mooie bedrag van f 910,60. Gevers en geefsters hartelijk dank. NIEXrWE TONGE Kerkdienst. Woensdagavond te 7.30 uur hoopt ds. Molenaar voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. OUDE TONGE Kerkdienst. Voor de Ger. Gem. alhier hoopt a.s. donderdagavond te 7 uur voor te gaan ds. Molenaar van Mbercapelle. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. Donderdagavond te 7.30 uur hoopt ds. P. Blok voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Heden (dinsdag) avond te 7.30 uur zal voor de Ger. Gem. voor gaan ds. C. Molenaar van Moerkapelle. GOES Godsdienstoefeningen. Woensdag 4 aug. hoopt in het Doopsgezinde kerk gebouw (Westwal 41) alhier sav. om 7.30 uur voor te gaan ds. T. Wakker, Oud-Geref. pred. te Kampen. Zaterdag 7 aug. hoopt daar te 6.30 uur te spre ken ds. M. A. Mieras, Oud^Geref. pre dikant te Krimpen aan den IJssel. Een Duitse mevrouw die langs de kust tussen Renesse en Brouwershaven haar zwemmende echtgenoot uit het oog had verloren heeft gistermiddag direct daarop alarm geslagen. Kort daarop voeren enkele vletten van de Deltadienst van R.W..S. uit. Ook werd de reddingsboot „Prinses Margriet" te Ouddorp te hulp geroepen. Een vlet van Ü.W.S. kreeg de waaghals in het oog maar hij weigerde aan boord te komen. Er was z.i. niets aan de hand en de Duitser kon de Noordzee wel over zwemmen verklaarde hij. De Prinses Margriet die na enig ge zoek de haven van Scharendijke bin nenliep keerde daarna naar Ouddorp terug. Middelharnis - Teleioon 2043 De Herv. Gemeente van Stellendam die door het vertrek van ds. H. J. Smit op 27 juni j.l. nog slechts enkele weken vacant is zal spoedig weer haar eigen predikant hebben. Cand. M. A. Jan sens uit St. Maartensdijk heeft het op hem uitgebrachte beroep aangeno men. Het is het derde beroep dat de Herv. Gem. deed uitgaan. De heer Jansens die op dinsdag 6 juli j.l. te Rotterdam colloquium deed werd op 19 juli 1922 te Scherpenisse ge boren, maar bracht de tot dusver mees te levensjaren door te Poortvliet, na melijk van zijn 9de tot zijn 39ste jaar. Na de lagere school verrichtte hij nog 2 jaar landarbeid om op 15-jarige leef tijd in het kleermakersvak te gaan bij de heer Joh. Pletme. Gedurende 13 jaar hanteerde hij de naald maar kon dit vak om lichamelijke oorzaken niet vol houden. Ondertussen was er trouwens al me nig studieboekje opengeslagen en ach- Op 6 aug. 1915 huwde te Nieuwe Ton ge het jonge paar DingemM-n Slinger (21) en Elizabeth Hanenberg (23). A.s. vrijdag hopen zij in hun woning te Hoek van Holland temidden van kinderen, klein- en achterkleinkinde ren hun 50-jarige echtvereniging te her denken. Op hun huwelijkspad heeft het echtpaar naast rozen ook doornen ont moet, maar terugziend getuigen zijn van grote dankbaarheid. Op 6 aug. 1915 de trouwdagves tigden de echtelieden zich in een be scheiden woning aan de Battenoordse- dijk, maar direct al was het in den lande geen prais en vree en werd dhr. Slinger die bij zijn vader op de boer derij werkte onder de wapenen geroe pen. Na terugkomst werkte hij nog en kele jaren in de kluiten om daarna met zijn gezin met 4 kinderen naar het Westland te verhuizen waar dhr. Slin ger werk op een tuinderij had gevon den. Nogmaals volgde een verhuizing, nu naar de Haakweg te Hoek van Hol land. Kort na het uitbreken van de oorlog 19401945 werd hun huis plat gebombardeerd en bleven zij als door een wonder gespaard. Naast het vege lijf hadden zij slechts een geit met haar jong kunnen redden. Door dhr. van Rijn i uit 's Gravenzande werd het gezin Slin I ger weer aan een woning, en tuinderij geholpen waarop dhr. Slinger nog steeds werkt. Op 6 aug. 1940 v/as het 25 jaar ge leden dat ze in het huwelijksbootje waren gestapt. Aan een herdenking hiervan viel onder de gegeven omstan digheden niet te denken maar de dag daarvoor 5 aug. werd alles goed gemaakt door de geboorte van hun eerste kleindochtertje dat naar mevr. Slinger werd vernoemd. Uit de huwe lijken van de vier kinderen zijn 8 klein- en 3 achterkleinkinderen gebo ren. Vier jaar geleden kreeg mevr. Slinger een harttrombose waarvan zij nog steeds te bed ligt. Ze is nadien tweemaal meegeweest met het Roode Kruisschip, de Henry Dunant. De heer Slinger kookt zelf de warme maal tijden en de kinderen en een hulp doen de huishouding. De heer Slinger heeft het ondanks zijn gevorderde leeftijd nog erg druk op de tuinderij maar vrijdag op de gouden bruiloft zal het werk voor een dag worden gestaakt. In een fami lie reunie met op Flakkee woonachti ge broers en zusters en familieleden zal het heugelijke feit worden herdacht. De heer H. A. van Tilborg, hoofd assistent A van 's Rijksbelastingen te Nieuwe Tonge is gisteren maandag gehuldigd i.v.m. zijn 40-jarig dienst- jubileinn. In het Ver. gebouw „Ons Dorpshuis" werd 's middags en sav. een door familie, vrienden, kennissen en collega's drukbezochte receptie ge houden. Naast de vele waarderende woorden werden de jubUaris prachtige geschenken aangeboden o.m. een elek trische straalkachel namens de Stich ting Dorps Gemeenschap waarvan dhr. V. Tilborg penningmeester is en de brandweer die in de heer v. Tilborg een toegewijd commandant heeft. 's Avonds werd het woord gevoerd door burgemeester C. Nieuwenhuizen en de collega van de jubilaris dhr. H. Brooshooft te Dirksland. 's Middags wa ren het vooral de collega's en superi euren, o.m. dhr. de Ridder te Brielle, die van hun belangstelling blijk gaven. Dhr. V. Tilborg kwam met zijn 22e I bij de belastingen te Roosendaal. Door zelfstudie maakte hij steeds weer pro motie. In 1936 kwam hij naar Nieuwe Tonge vanwaar hij met de inundatie tijdens de oorlogsjaren naar Schiedam werd geëvacueerd. Na de oorlog ves tigde hij zich weer te Nieuwe Tonge waarna het de ramp was die hem tij delijk verjoeg. Spr. getuigde dat hij in Nieuwe Ton ge beste jaren heeft gehad. Het speet hem dat zoals hij het uitdrukte Nieuwe Tonge per 1 jan. „van de kaart gaat" omdat hij meende dat een en an der beslist niet aan de gemeenschap ten goede zal komen. Nieuwe uniform.en Het brandweerkorps was in de nieu we uniformen aanwezig om haar com mandant geluk te wensen. Zelf zou de ze zich even later ook in het prachtige tenue steken. Meer hierover in ons a.s. vrijdagnummer. ter de naaitafel reeds gingen de gedach ten uit naar de preekstoel. Het leek al leen een onoverbrugbaar water te zijn. Op 30-jarige leeftijd ^ng de heer Jan sens naar de eerste klas van het gymnasium op het MoUer Lyceum te Bergen op Zoom. De eerste „twee klas sen" had hij thuis in één jaar verwerkt. In 1957 deed hij te Bergen op Zoom eindexamen gymnasium en in oktober daaraanvolgende werd het de rijksuni versiteit te Utrecht, waar 5 jaar colle ge werd gelopen. 'Tussen 1951 en 1957 was hij ouderling in de hervormde kerk van Poortvliet. De studie aan de universiteit moest door ziekte een jaar worden onderbro ken maar de heer Jansens ging weer terug. In augustus 1962 trad hij in het huwelijk en ging te St. Maartensdijk wonen aan de Hogeweg 23. Op 24 mei 1964 deed kandidaat Jan sens kerkelijk examen en op 8 oktober hield hij zijn proefpreek in de Leeu- wenberghkerk te Utrecht onder voor- zitterschap van professor dr. A. A. van Ruler. Gedurende zijn studietijd te Utrecht was hij bestuurslid van de Ger. Theologen Studentenvereniging „Voetius". I Voor het kerkelijk examen koos hij i het onderdeel Vaderlandse kerkgeschie denis als scriptie de geschiedenis van de hervormde kerk te Scherpenisse, zijn geboorteplaats. Het werd een inte ressant „graven" in die kerkhistorie en bovendien aktueel in verband met de bestaande restauratieplannen van dat kerkgebouw. Vanaf 9 oktober 1964 tot 15 mei 1965 was kandidaat Jansens Leervicaris bij ds. Blok, maar moest ook deze periode weer onderbreken voor een noodzake lijke rusttijd van 3 maanden. Voor de heer Jansens was de semi narium periode niet nodig, omdat hij ouder is dan 35 jaar. MIDDELHARNIS Onbekenden hebben zaterdagavond laat een grote spiegelruit van het fi liaal van de Gruyter op de Westdijk te Middelharnis vernield. De ruit viel ge heel aan diggelen en het gapende gat moest provisorisch worden gedicht. De politie heeft een en ander in onder zoek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1