DE PYRBMIDE VBN OOSTERLflND KRUIDER'S De herindeling van Goeree-Overfial(l(ee Meditatie VAKANTIE A. F^t. KORTEHEG g ZOON Vrachtvliegtuig neergestort op chemisclie fabrielc 38e jaargang Vrijdag 23 juü 1965 No. 3406 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GROISTDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAJMDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Tranenbrood Fruitmanden en Fruitbakies „De Fruitcentrale" WONINGINRICHTING Intrede ds. J. P. Verkade te Nieuwe Tonge 31 juli a.s. A.S. week verschijnt Eilanden-nieuws niet! PRINS HENDRIKSTRAAT U - POSTBGX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdtjk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt ttvfemaal per week: dinsdag- en vrydagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 FES KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Zoals te verwachten was, heeft de Tweede Kamer met een overweldigende meerderheid het wetsontwerp betref fende de herindeling aangenomen. Al leen de S.G-.P. en de Boerenpartij ver klaarden zich tegen, zodat de stemver houding eigenlijk op 144 tegen 6 kan worden gesteld, wanneer alle Kamer leden aanwezig hadden kunnen zijn. Niemand behoeft nu zijn hoop nog te stellen op de Eerste Kamer. Deze stemt wel eens anders dan haar zuster aan de overzijde van het Binnenhof, maar in dit geval is de profetie niet gewaagd, dat zij het ontwerp met algemene stem men zal aanvaarden, daar in dit deel van ons parlement de S.G.P. en de B.P. niet vertegenwoordigd zijn. Helaas was schrijver dezes door an dere dringende bezigheden verhinderd in de namiddag van woensdag 14 juli de Kamervergadering bij te wonen, zodat we niet in staat waren een „gedetail leerd verslag van de debatten te geven. Zodra de „Handelingen" verschenen zijn, zullen we het voornaamste daaruit alsnog publiceren. Het is w^el mosterd na de maaltijd, maar wellicht zijn er le zers, die er nog belang in stellen wat door de diverse woordvoeders der par tijen is gezegd. Op de politieke kant van deze beslis sing zullen we niet diep meer ingaan. Deze zaak was niet meer tegen te hou den. Vanaf 1947, toen het eerste voorstel kwam, tot dit laatste toe heeft de over grote meerderheid der raadsleden zich 'ertegen verzet, maar de grote partijen en de regering zien tegenwoordig deze problemen in het licht van de z.g. „schaalvergroting", die op allerlei ge bied plaatsvindt, terwijl voor G. en O. evenals voor geheel Zeeland tevens de Delta-problematiek een zeer voorname rol speelt. Men is algemeen van oordeel, dat de oude historische indeling zich zelf heeft overleefd en een sta-in-de- weg is naar de zich snel wijzigende toe standen en verhoudingen. Zelfs al zouden de A.R.P. en de C.H. U. tegen dit wetsontwerp hebben ge stemd, dan zou het nog met grote meer derheid zijn aangenomen. Voor de A.R. fractie was het bovendien moeilijk hun eigen minister Smallenbroek van Bin nenlandse zaken in de steek te laten. Maar ook de C.H.U., die geen binding heeft aan dit kabinet, stemde vóór. Wij hebben de indruk, dat beide fracties de argumentatie van Min. Toxopeus, die dit ontwerp destijds indiende, speciaal die aangaande de ontwikkelingen in het Deltagebied, zo overtuigend gevonden hebben, dat ze niet tegen wilden stem men. Het spreekt vanzelf, dat velen op ons eiland de gang van zaken betreuren, gehecht als men is aan de oude toe stand. Men zal er nu echter verstandig aan doen zich hierbij neer te leggen en het oog te richten op de toekomst. Er is namelijk heel wat werk aan de win kel met name voor de politieke partijen. De Tweede Kamer heeft zich gehaast het ontwerp nog vóór het zomerreces af te doen en het is zeer waarschijnlijk, dat de Eerste Kamer op aandrang van de Minister dit ook zal doen. Uit alles Wijkt, dat de regering gaarne zou zien, dat de samenvoeging nog dit jaar haar beslag krijgt. Dit is inderdaad moge lijk. In art. 1 van het wetsontwerp staat „In deze wet wordt onder „datum van herindeling" verstaan de eerste dag van de vierde kalendermaand na de datum van inwerkingtreding van deze wet." Deze datum van herindeling zou men kunnen noemen de geboortedatum van de vier nieuwe gemeenten. De datum van inwerkingtreding van de wet is volgens art. 37 „de dag na de datum van uitgifte van het Staatsblad, waarin zij is geplaatst". Deze datum is afhan kelijk van de procedure, die bij elk wetsontwerp gevolgd moet worden: aanneming in de Tweede Kamer, idem in de Eerste Kamer en tenslotte onder tekening ervan door H.M. de Koningin. Uiteraard zullen echter op de dag van herindeling ook de nieuwe raden ge kozen moeten zijn, want volgens art. 14 lid 11 van de wet wordt de eerste ver gadering van de raden der nieuwe ge meenten gehouden op de eerste werk dag volgende op de datum van herin deling. De verkiezingen moeten uiter lijk plaats hebben op de dertigste dag vóór de datum van herindeling (art. 14 lid 1) en de kandidaatstelling dus nog een aantal weken daarvóór. Wanneer men nu als mogelijkheid stelt, dat de wet nog vóór 1 septem:ber in het Staats blad komt als de Eerste Kamer snel werkt, zit dat er zeker in dan zou per 1 december a.s. de nieuwe situatie moeten ingaan en zouden de nieuwe ra den op 2 december voor het eerst moe ten vergaderen. Binnen de tijd van drie maanden moeten dus alle voorberei dende werkzaamheden zijn afgewik keld. Niet alleen Gedep. Staten zullen daarmee met het vaststellen van de da ta der kandidaatstelling en stemming rekening moeten houden, maar even zeer de diverse partij-afdelingen en kiesverenigingen voor het opstellen van de kandidatenlijsten. Zij zullen er zeer verstandig aan doen voorzover het nog niet gebeurd is hun partijorga nisatie aan te passen aan de nieuwe in deling van de gemeenten. Aangezien het waarschijnlijk niet zo eenvoudig zal zijn overeenstemming te bereiken over de plaatsing op de lijst van vertegenwoor digers der oude gemeenten, hetgeen vooral de eerste keer een belangrijke rol zal spelen, is het zaak, deze werk zaamheden zo spoedig mogelijk ter hand te nemen. Een nogal belangrijke kwestie bij de „Mijne tranen zijn mij tot spijs dag en nacht, omdat zij de ganse dag tot mij zeggen: Waar is uw God?" (Psalm 42 4) Dat is een wonderlijke spijze, waar over David hier spreekt. Bij geen enkele bakker te verkrijgen, voor geen geld te kopen zelfs; nee, niet één druppeltje, zelfs niet van een gekende des Heeren. Het zijn Davids persoonlijke tranen, die zijn spijs vormen, dag en nacht. Er komt geen eind aan. Het wil maar niet ophouden. Er is in hem een fontein aangeboord, die ware tranen van oot moed, berouw, zonde-kennis en -ver slagenheid doet opwellen, steeds meer en steeds weer. Het zijn niet Davids slechtste tijden geweest, al waren ze allerminst aangenaam voor zijn ,vlees'. Er zijn mogelijk mensen, ook onder de lezers, die gemaltkelijk in tranen los barsten, of een traan wegpinken bij de gedachtenis aan een groot verlies in hun leven. Bij David betrof het een geestelijke zaak, hij was God kwijt. Het leek erop, alsof hij God voor immer verloren was. Ontzettend, waar is God, waar is Hij nou? Zo spraken ze de gan se dag tegen hem. Dat zullen wel Da vids tegenstanders geweest zijn, die hem op de hielen zaten, nadat ze hem uit zijn koninklijke paleis hadden ver dreven, of de toegang tot die troon pro beerden te verhinderen, zoals Saul; in het eerste geval: b.v. Absalom. Wie van 's Heeren gekenden kent deze „ze" niet. Het zijn hun doods-vijanden. Laatst vroeg mij iemand, hoeveel dat er wel zijn. Om zo te zeggen, ze zijn legio, ontelbaar vele; en het is dan ook telkens weer „schrik-van-rondomme". Maar we vatten ze onder vier hoofden tesamen, en noemen ze: satan, zonde, wereld en niet te vergeten eigen vlees. Bunyans „Heilige Oorlog" kan er ons over inlichten, hoe sterk deze vijan den zijn. Hoe ze er alles op zetten, o^m „stad-mensenziel" te blijven bezitten, of terug te winnen. Het is in het Sodom dezer wereld zo aangenaam; er heerst in „stad-verderf" zo'n prettige kermis der-ij delheid. Waartoe al de dag in het zwart? Waarom dag en nacht geschreid, wanneer het anders kan. Hoe dan?, vraagt ge. Wel, zeggen de vijanden, laat God varen. Trouwens, waar is God op Speciaal in het opmaicen van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 Westdijfc 3 MIDDELHARNIS nieuwe indeling is de plaats waar de ze tel van het toekomstige gemeentebe stuur zal worden gevestigd. Daarom trent staat niets in het wetsontwerp, omdat de aanwijzing daarvan voorzover wij kunnen concluderen krachtens de bedoeling van de gemeentewet ge schiedt door de nieuwe raad zelf en niet door de minister of G.S. Dit behoort tot de z.g. autonomie van de gemeenten, de zorg voor het eigen huishouden. In het wetsontwerp zijn wel aanwijzingen te vinden in welke richting de Minister en G.S. hebben gedacht. De nieuwe ge meenten moeten al direct op de datum van herindeling, nog vóór de raden er van gelegenheid hebben gehad beslui ten te nemen. b.v. instructies hebben voor de secretaris en de ontvanger, re glementen van orde voor de vergade ringen van de raden en van de colleges van B, en W., terwijl de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden tevoren on derzocht moeten zijn. Voor deze zaken is resp. in de art. 3 en 14 bepaald, dat hiervoor de instructies en reglementen van orde zullen gelden totdat ze door andere zijn vervangen van de oude gemeenten Goedereede, Dirksland, Mid- delha-rnis en Ooltgensplaat, welker ra den tevens de geloofsbrieven moeten onderzoeken. We kunnen hierin dus in zekere zin een aanwijzing zien, hoe de hogere autoriteiten over deze kwestie denken. Of alle raden hiermee rekening zullen houden zal de toekomst leren. Wij geloven, dat dit alleen in de nieuwe gemeente Goedereede moeilijkheden zal kunnen opleveren daar Den Bommel en Achthuizen wel voor Ooltgensplaat ge porteerd zullen zijn, maar de Ouddor- pers wel eens gebruik zouden kunnen maken van hun waarschijnlijke meer derheid in de nieuwe raad om Goede reede uit te schakelen in weerwil van het feit, dat deze oude stad geografisch het centrum is van de vier samenstel lende delen (Goeree-Havenhoofd mee gerekend). Zo zijn er nog tal van andere proble men op te lossen. We hopen echter, dat men zich in geval van belangentegen stellingen niet op een eng dorpschauvi- nistisch standpunt zal stellen, maar met een brede blik op de toekomst deze re delijk zal weten op te lossen. VOOR BEtER fjf ■-'..-. liflflR DE MIDDELHnPNIS-TEL:Z3Z8 Wie gij bouwdef, en aan Wie g' uw zaak betrouwdet. Ja, daar hebt ge gelijk in, snikt ge opnieuw uit, waar is nu mijn God? Heb ik me dan alles maar ingebeeld? Is het dan niet waar, dat Hij mij al versche nen is van verre tijden? Trok Hij mij niet met mensenzelen, met koorden van Zijn goddelijke ontferming, en eeuwige zondaarsliefde? O, wat lijkt me dat lang geleden. Het is net, alsof er nooit iets met mij, iets in mij gebeurd is. Ja, waar is nu mijn God? Nee, ze twijfelen nog niet zozeer aan het bestaan van God als zodanig, maar aan God als „hun" God hebben ze voor het moment geen houvast. Het „mijnen" des geloofs schijnt voor-goed voorbij. Dat is voltooid verleden tijd. Misschien hadden ze nooit „rnijn God" mogen zeg gen? Zo bestookt en bespringt ze de zie le-vijand. O, wat een smart, wat een onstelp- bare vloed tranen kost dit, dag en nacht ja, ook de nachten zijn vervuld van die ontzettende, die bange vraag: Waar is uw God? Ze kunnen van al die zo ver ontrustende vragen de slaap niet vat ten. En als ze zo almaar geplaagd en getergd worden, is daar de stem van Gods wet in hun eigen geweten, die vonnis velt: en het is nog verdiend ook, dat ge God niet bij u hebt, en ge niets van Zijn gemeenschap ervaart. Ja, verdiend is het. Vanwege onze zonden en afmakingen. Vanwege ons afhoereren van de hoge God. Moet en mag Hij niet Zijn aangezicht verbergen in toorn? Hij mag het. In zulke bange wegen van afbraak van alle menselijke, vleselijke godsdienst, leren zij het hei lig recht van God billijken, onderschrijf ven, ja toevallen. Naar recht gaan ze verloren." Alleen, er is een liefde Gods uitgestort in hun hart, en zo kunnen ze Hem niets ongerijmds toeschrijven; en zij durven en kunnen Hem ook niet, met de verdoemden, in de helse pijn lasteren en vloeken. Nee, dat kunnen ze niet (naar de oefeningen, van mr. J. Ver meer). Dat bewaart ze voor de Judas- wanhoop. Maar het kost tranen, en nog eens tranen. Niemand mag dit „goe'dkoop" vinden. Immers, ze zijn aangeboord door Gods H. Geest, Die een Geest is van oordeel en uitbranding. Die ontdekt en ontle digt, door en door! Wie hier geen tranen van deze aard leert schreien, die kost baar zijn in Gods oog, en daarom (Ps. 56) in Zijn fles vergaard en bewaard worden, hij of zij mag wel uitkijken, of zijn roem in Gods oprecht of ge-' veinsd is, op waarheid of inbeelding be rust! Tranen-brood, in dagen van geeste lijke verlatenheid, het lijkt zo antiek, zo ouderwets, en toch: de Heere roept en trekt telkens weer zondaren tot Zich, die Hij tranen leert schreien; zelfs in een leven van heiligmaking. Ja, dan is de klacht des te banger. Want voor de gerechtvaardigde is God een Vader in Christus geworden, en de booswicht werd kind. „Waar is uw Vader?" Het kind moge de weg-terug kwijt zijn, de Vader ziet op degenen die Hem vrezen, en Hij wacht om genadig te zijn, tot zij zich schuldig kennen en keuren aan Zijn gebod. Er is een ogenblik in Zijn toorn, maar een leven in Zijn goed gunstigheid. Eenmaal zal Hij alle tranen van hun ogen afwissen. En nu'al spreekt Hij za lig, die treuren, want zij zullen ver troost worden. Wie hier bedrukt met tranen zaait, zal juichen, als hij vruchten maait (Ps. Kerken in een stads- cf öorpsige- meenschap trekken altijd de aan dacht, het nieuwe kerkgebouw van de Oad-Gerefornaeerde Gemeente te Oos- terland (Sohouwen-Duiveland) valt wei bijzonder op. Op het eerste grezicht heeft deze kerk de vorm van een pyramide, het met blauwe leien voorziene dak lijkt vanuit de verte op een grote tent. De Bijbel spreekt van „de tent der sa menkomst", dit kan op deze nieuwe kerk ook wat de uiterlijke verm. betreft zeker worden toeg'epast. A.s. vrijdag avond 23 juli za'(t)het nieuwe kerkge bouw in gebruik worden genomen door ds. M. A. Mieras van Krimpen aan de IJssel, die ook de consulent is van de Oud Ger. Gem te Oosterland. Zondag j.l. is voor het laatste gekerkt in hêt oude kerkje in het Groenendaal, in de volksmond „d' Oeffenienge" ge noemd. Ds. E. du Marchie van Voort- huijsen uit Leersum heeft er toen voor 126). Daarentegen, die hier juicht, ju belt, en alle zorgen en geestelijke no den weglacht, o, uw blijdschap zal in droefheid verkeren. De Heere spreekt eenmaal vonnis: gaat weg van Mij, gij vervloekten; en hun deel is de plaats der smarten, waar wening zijn zal en knersing der tanden. O, houdt u dan verre van het naam-, het juichend christendom onzer dagen, en houdt u dicht bij Gods ontdekte volk bovenal: zucht tot Hem, Die uw droef heid en geschrei kan en wil veranderen in een blijde rei. Schrei niet om te schreien. Maar schrei, opdat God u ver- hore uit de benauwdheid, en u schenke (Jes. 61): „sieraad voor as, vreugdeolie voor treurigheid, en een gewaad des lofs voor een benauwde geest. St. Maartensdijk ds. J. v. d. Haar de laatste maal in gepreekt. Het ging vooral de oude mensen wel aan het hart dat ze deze plaats, waarin geslachten hadden gekerkt, moesten verlaten. Naar wij vernamen is het oude kerkje ver kocht aan iemand uit Breda, die het zal laten herbouwen om er een confectie- zaak in te beginnen. Het was hoog tijd voor de oud-gere- formeerden te Oosterland, dat zij een nieuwe kerk kregen; het smalle gebouw was honderd jaar oud en ondanks dat het al eens verbouwd was, te klein ge worden om de groeiende gemeente te kunnen bevatten. Het oude gebouw had maar 260 zitplaatsen en het nieuwe OOSTDIJK 53 - 61 SOMMELSDIJK Een viermotorig Vircount vrachtvliegtuig van de Cambrian Airlines is neergestort op een chemische fabriek in Liver pool, er ontstond een grote brand. De twee vlieger zijn om het leven gekomen. Twee vrouwen, die in de fabriek werk ten, worden nog vermist. heeft er ongeveer honderd meer. Het is er meest leesdienst, maar is er steeds een trouwe opkomst. Architect van deze kerk is de heer J. van Harmeien te 's Gravenhage, ou derling van de oud-geref. gemeente al daar. Het architectenbureau van Har- melen heeft eerst een ander plan ont worpen, waarvoor geen goedkeuring werd gegeven. Toen is dit plan uit de bus gekomen, waarop voor wat het uiterlijk betreft nog al wat kritiek werd vernomen. Het nieuwe moet altijd even wennen en het interieur is zó mooi en zó geriefelijk, dat men over de vorm van het exterieur nu wel is heengestapt. Als men de buitenkant beziet is het een tamelijk gesloten geheel zonder ra men, dan alleen aan de voorzijde, zodat men zich afvraagt: waar komt het licht vandaan in deze kerk? Wanneer men binnenkomt wordt dit direct opgehelderd, er is voldoende en zelfs zeer prettig licht dat binnenvalt door ramen in de brede openingen bij de spits van het dak. De muren zijn lichtgrijs, de banken, ook de preekstoel en voorlezersbank zijn in mahoniehout uitgevoerd. Er is een consistorie aan gebouwd, een ruime hal en sanitaire voorzieningen. De ingang is aan dezelfde zijde als de foto te zien geeft, maar dan geheel rechts. Daarnaast is een parkeerruimte, aan de voorzijde is een ruim gazon, waartussen in perken zijn aangelegd om planten in bloei te brengen. De bouw heeft rond een jaar geduurd de kosten belopen ongeveer 1% ton, welk bedrag naar wij vernamen geheel uit eigen middelen wordt gefinancieerd. D.V. zaterdag 31 juli a.s. hoopt de nieuwe Hervormde predikant te Nieuwe Tonge, ds. J. P. Verkade, gekomen van Gameren intrede te doen in zijn nieuwe gemeente. In de dienst die 's morgens te 10 uur begint zal ds. Ver kade worden bevestigd door ds. Goed hart te Rotterdam, waarna hij 's- middags te 2.30 uur intrede hoopt te doen. De diensten worden in het Herv. kerkgebouw gehouden. De restauratie hiervan is nog niet geheel voltooid maar te dezer gelegenheid is een en ander provisorisch in gereedheid gebracht. Er wordt van vele zijden belangstelling verwacht. Ook bij de krant gaan de zetters en de drukkers, de staf van de redaktie en de administratie met vakantie. Enige weiken moet er dan met de helft van het personeel worden gewerkt, maar er is één week ,<zoals dat ieder jaar ge woonte is), dat er niiesmand aanwezig is en het bedrijf wordt gesloten. Op dinsdag 27 en vrijdag 30 juli zal ons blad dus niet verschijnen. Het e.k. nummer versohijnt dus weer D.V. dins dag 3 augustus a.s. Wij hopen dan verfrist naar lichaam» en greest weer aan de arbeid te gaan en door het brengen van actueel nieuws en degelijke artikelen ruimschoots te com penseren wat wij u in de vakantieweek niet konden brengen. Redalctie en adm<inistratie N.V. Eilanden-nieuws, Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1