De oorlog in Vietnam Gascentrale „Flal(l(ee" gaat gasprijs drastiscli verlagen ^Mireggiespoelcl BEDFORD Plaatselijk nieuws IN MEI^ORIAM Piet Oosterveer 38e jaargang Dinsdag 20 juli 1965 No. 3405 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Voor grootste groep verbruikers 3 a 4 et per m^ voordeel. Christelijke opleiding voor Kleuterleidsters te Middelharnis Garage Knöps Mededeling van de redaktie Deltawerken tentoonstelling te Ouwerkerk Ernstige aantasting door de witlofmineervlieg PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonuuelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 1B7930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdafcavond ■■■■■■■•laHH^HMaMMHa^MMaBMHBHiaaaiaHaBi^BKa^Hü ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per nim. B13 contract speciaal tariel 4 (slot) Het is wel duidelijk, dat zonder de hulp van Amerika Zuid-Vietnam al lang in handen van de communisten zou zijn geweest. We zullen dus nu eens nagaan, hoe dit ingrijpen is te verkla ren. De Amerikaanse hulp. De rol, die de Amerikanen in Azië hebben gespeeld na 1945, is eigenlijk een zeer merkwaardige. President Roo sevelt was fel anti-kolonialistisch en na zijn dood in april 1945 hebben zijn opvolgers deze politiek voortgezet met het gevolg, dat mede daardoor Enge land, Frankrijk en Nederland hun ge hele koloniale bezit daar hebben ver loren. Nu China sedert 1949 een com munistisch land geworden is, Streeft het meer en meer naar een overheer sende positie in Z.O. Azië en de schep ping van een groot aantal satelliet- landen. Door de eliminering van de Westerse mogendheden uit dit gebied is dit des te gemakkelijker geworden. De presidenten na Roosevelt hebben dit wel ingezien. Truman en Eisenhower hebben b.v. tussen 1946 en 1954 Frans Indo-China met 2% miljoen dollar aan economische hulp gesteund. Militair hebben ze echter jarenlang niet inge grepen. Pas in 1961 kwam er in Z. Vietnam een militaire missie van 700 man als adviseurs. President Kennedy ging hier mee voort en onder Johnson moest de militaire hulp steeds worden uitge breid. Dit jaar is de situatie zo pre cair geworden, dat de Amerikaanse bij stand binnen afzienbare tijd in man schappen 100.000 zal bedragen, terwijl sedert kort de Amerikaanse troepen zelf daadwerkelijk aan de strijd deel nemen. Dagelijks sneuvelt een aantal soldaten, mariniers en piloten en dat maakt de zaak voor de Amerikaanse regering er niet gemakkelijker op. El ke dag Vietnamese oorlog kost haar et telijke miljoenen dollars en het lijkt erop, dat dit bedrag in snel tempO' omhoog zal gaan. Eem zwaar probleem. De V.S. zijn dus in de loop der jaren langzaam aan in een wespennest te recht gekomen. Wanneer we de ver schillende aspecten van hun interven tie bezien dan kunnen we het volgen de constateren. De Amerikanen steunen Z. Vietnam als onderdeel van hun strijd tegen het internationale communisme. Het is niet hun bedoeling om Noord-Vietnam te veroveren en evenmin om een formele oorlog tegen Rood-China te ontketenen, maar wel om te verhinderen, dat de communisten zich van heel Zuid-Viet nam meester maken. Men zou kunnen zeggen, dat zij de taak, die de Fransen in 1954 moesten opgeven, hebben voort gezet. Daarbij gaat het niet om Z. Viet nam alleen, maar om heel Z.O.-Azië. De communisten draaien natuurlijk de zaak om. Volgens Ho-Tsje-Minh strij den zijn troepen met het doel het Zui den te bevrijden van de wrede heer schappij van de imperialistische V.S. en hun trawanten! Deze rode diaktiek gaat echter niet op, want leeds lang vóór er Amerikaanse troepen waren, was de Vietminh in Z.-Vietnam actief. Vele problemen zouden opgelost zijn wanneer de communisten dit land met rust lieten. In deze strijd staat Amerika zonder Westerse hulp. Voorzover het gesteund wordt, komt dit uit Zuid-Korea, Au stralië, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen en Formosa. Engeland en Frankrijk doen niets. De Engelsen zijn slechts bezig met pogingen op diplomatiek ni veau een compromis-oplossing te ver krijgen, hetgeen tot dusver steeds mis lukt. En generaal De GauUe werkt de Amerikanen tegen zoveel hij kan. Zijn uit de oorlog daterende rancune tegen hen speelt ook hierin een grote rol. Het lijkt er zelfs op, dat hij leedver maak heeft in de enorme moeilijkhe den en tegenslagen, waarmee ze te kampen hebben. Wij geloven echter, dat we dankbaar moeten zijn voor het feit, dat de V.S. tot dusver bereid ble ken vrijwel alleen mensen en geld te offeren voor de strijd tegen de opmars van het gele communisme in Azië, zo als ze dat ook in Korea hebben gedaan. Wij doen daarom niet mee met de kri tiek van pacifistische en links-socialis tische zijde op hun politiek, want deze speelt zoals steeds het communisme in de kaart. De Amerikanen riskeren met hun in terventie in Vietnam zelfs een nieuwe wereldoorlog. Rood-China zal daartoe wel niet zo spoedig overgaan, want het beschikt niet over de middelen om de ze te voeren het blijkt ook wel uit hun voorzichtige politiek t.o.v. Formo sa, dat ze sedert 1949 steeds met rust gelaten hebben maar het risico er van zit er toch altijd in. Daarbij komt, dat er in de V.S. zelf veel kritiek is op de politiek van pre sident Johnson. Ze is daar veel sterker dan in West-Europa, vooral onder pro fessoren, studenten, schrijvers e.a. in tellectuelen. Nu behoeft de president zich van deze over 't algemeen wereld vreemde elementen niet zoveel aan te trekken, maar het tekent toch de situ atie. We moeten echter niet vergeten, dat verleden jaar 24 miljoen Amerika nen op Goldwater stemden, die een nog veel radicaler politiek voorstond dan Johnson. Maar hoe meer Amerikanen er sneuvelen, des te groter zal de weer stand worden, temeer omdat West- Europa hen alleen de kastanjes uit het vuur laat halen. Een ander aspect is de situatie in Z. Vietnam zelf. Een burgerlijke regering is er vanwege de verdeeldheid en ver warring onmogelijk geworden. Mili taire machthebbers hebben er de lei ding en de huidige topfiguur onder de generaals heeft zich Hitler als ideaal gesteld! Men vraagt zich af wat er van zo'n land terecht moet komen izelfsi wanneer het lukken zou het communis me te verslaan. Alles bijeengenomen kimnen we vast stellen, dat de Amerikanen in Vietnam met een probleem zitten, waar^'oor nie mand een oplossing weet. Het land be staat nog bij de gratie van de Ame rikanen, maar het leeft op een vulkaan. Het volk is oorlogsmoe en apathisch, de regeringen onbekwaam. Een groter chaos dan in dit land is niet denkbaar. Vredespogringen. Aan initatieven om deze oorlog te doen beëindigen heeft het niet ontbro ken. De secretaris-generaal van de Vereen. Naties heeft het geprobeerd, maar tevergeefs. Een oproep van 17 z.g. ongebonden landen, in maart van dit jaar in Belgrado bijeen, vond geen weerklank. De Engelse missie van oud- minister Gordon Walker mislukte. Op de rede van pres. Johnson van 7 april j.l. reageerde de communisten afwij zend. Een poging van de Engelse pre mier Wilson om een missie uit de Ge- menebestlanden naar de diverse hoofd steden te sturen werd eveneens door Peking en Hanoi afgewezen. Een poli tieke oplossing, die uiteraard steeds ge prefereerd moet worden, is dus thans niet haalbaar. Militaire of politieke oplossing? De hele wereld volgt in spanning het conflict en vraagt zich af hoe het zal eindigen, omdat de internationale span ning steeds toeneemt. Kan één der par tijen deze oorlog winnen? Menigeen denkt: kan een zo machtig land als Amerika, dat Duitsland en Japan ver sloeg, die communistische landen in Vietnam niet verpletteren? Men ver geet dan, dat hier heel andere facto ren meespelen: Het is grotendeels een guerille-oorlog, waartegenover conven tionele legers en wapens zeer moeilijk kunnen opereren en nimmer tot een be slissende slag kunnen komen. Daarbij is het in feite ook nog een soort bur geroorlog. Het terrein (grotendeels oer woud) leent zich niet voor velsdagen en fronten. Vanuit buurlanden heeft permanent infiltratie van hulptroepen plaats. Militaire deskundigen zien blijk baar geen kans een beslissende over winning te forceren. Oe Thant meent, dat daarop voor beide partijen geen uitzicht bestaat. Is momenteel een politieke oplossing haalbaar? De communisten weigeren te onderhandelen. Ze zijn van mening, dat de tijd voor hen werkt. Vele Westerse diplomaten spannen zich ervoor in, hoe wel ze tevoren weten, dat bij een com promis-oplossing in ieder geval rood wint en de vrije wereld verliest. Zo schijnt de kwestie-Vietnam, althans voor het ogenblik, onoplosbaar. Zolang de communisten weigeren te onderhandelen, kan Amerika niets an ders doen dan de oorlog voortzetten en intensiveren. Vietnam abandonneren (in de steek laten) zou betekenen heel Z.O. Azië aan de communisten cadeau ge ven. We kunnen dus wel aannemen, dat Washington voor een enorm probleem staat. Aan een voorspelling wagen we ons niet. Uiteraard hopen we nog altijd op een Amerikaanse overwinning, want het comrnXmisme en zeker het Chi nese is wereldvijand nummer één. Alleen weten we niet hoe deze gerea liseerd kan worden. In elk geval lijkt het er veel op, dat de kwestie-Vietnam de wereld nog lang in spanning zal houden. Waar in deze tijd het indexcijfer van artikelen voor levensonderhoud en huishoudelijk gebruik tellLens oploopt, is het verblijdend te vernemen, dat er ook enkele artikelen zijn, die een verla ging ondeiigaan. Dit betreft (voor Goe- ree-Overflakkee) de gastarieven, die met ingan'g van augustus/september/ okt. drastisch worden verlaagd. Voor de grootste groep van verbruikers be tekent dit een voordeel van 3 a 4 et. per nr*. In 1960 heeft de gascentrale „Flak- kee" het koolgasbedrijf opgeruimd en is overgegaan tot het leveren van een mengsel van propaangas met lucht. Het aanwezige produktieapparaat had nog een boekwaarde van 200.000,De noodzakelijke ombouw van de ver- bruikstoestellen heeft 250.000,— ge kost en met nog enige andere dingen moest een last weggewerkt worden van ruim 500.000,Dit is nu in de jaren 1960-1965 gebeurd en daarmee is de mo gelijkheid open gekomen om de gas tarieven te verlagen. Globaal wordt het verbruik voor huis houdelijke doeleinden verlaagd van 26 op 22 cent en voor verwarming van 18 op 14 cent. Gas voor industrieel gebruik en voor het drogen van landbouwpro- dukten komt van 16 cent op 12 cent, wel wordt voor dit verbruik het vastrecht verhoogd. Met het invoeren van een m^-prijs van 14 cent en een vastrecht van 16, per 3 maanden en het vervallen van de meterhuur wordt het gebruik van gas voor verwarming van de huiskamer, keuken, kantoor en werkplaats zeer aantrekkelijk. Het zit er bovendien in dat bq de komst van het aardgas de prijzen nog flink zullen dalen. De nieuwe (verlaaigidte) tarieven De nieuwe (verlaagde) tarieven wor den zeer binnen kort als volgt: tarief I van 0-100 m^ per 3 maanden; alle m^ tegen 22 cent per m^ met een vast recht van 3,per 3 maanden; tarief II van 100-200 m^ per 3 maanden; alle m^ tegen 19 cent per m^ met een vast bedrag van 6,per 3 maanden; tarief III van 200-1000 m^ per 3 mnden; alle m3 tegen 14 cent per m* met een vast bedrag van 16,per 3 maanden; tarief IV van 1000 m^ en hoger per 3 maanden; alle m^ tegen 12 cent per m'' met een vast bedrag van 36,per 3 maanden. Huur voor meters en huisdrukregula- teurs wordt niet meer berekend. De nieuwe tarieven zullen voor het eerst worden toegepast bij de meteropnemin gen die voor Somimelsdqk vallen n ade maand augustus a.s.; voor de gemeen ten Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringriiet na de maand sept. en voor Middelhamis, Den Bommiel en Ooltgensplaat op de meteropnemingen na de maand oktober a.s. Voortaan Vastrecht De meterhuur vervalt dus en voor alle verbruikers wordt een vastreoht- tarief ingevoerd. Voor de hierboven aangeduide 4 groepen bedraagt dit rasp. 12,—; 24,—; 64,— en 144,— per jaar. Deze bedragen zijn zo gesteld, dat in de overgangen van de een naar de andere groep dezelfde m^-prijs wordt betaald. De groep die er het meeste voordeel van krijgt, valt onder de verbruikers van 1400 tot 4000 m^, n.l. ruim 4 et. per m^. De verbruikers beneden de lOOO m^ profiteren het minst van de verlaging, n.l. 2% a 3 et. per m^. In de toekomst méér gasverwarming Het ligt voor de hand dat deze dras tische gasprijsverlaging zal medewer ken, dat er méér gebruik zal worden ge maakt van gasverwarming. Hierbij valt men in de groep van een verbruik van af 1400 m^ en hoger, waarvoor het nieu we tarief 14 et. per m^ wordt, plus 16,per kwartaal vastrecht. Er zijn de laatste jaren heel goede gasoonvectoren op de markt gekomen, die minder stralingswarmte en meer convectiewarmte geven dan de z.g.n. stavenhaarden. Door de grotere convec tie worden de ruimten meer gelijkmatig verwarmd. Ook de veiligheid is belangrijk verbe terd door het inbouwen van een gasge- breksveiligheid. Valt de gasstroom uit dan wordt de toevoerbuis automatisch afgesloten en blijft afgesloten als de gasstroom terugkeert. De haard dient dan opnieuw te worden ontstoken. Dit kan zelfs nu ook electro-magnetisch, n.l. door het drukken op een knop. De gas oonvectoren kunen ook worden uitge rust met een regelbare thermostaat. Aardgas. Zou er later aardgas komen, zijn de ze gasconvectors op zeer eenvoudige wijze om te zetten voor dit nieuwe gas, zodat men dan niet weer een nieuwe gashaard behoeft te kopen. Aardgas kan echter volgens de jong ste mededelingen, niet voor 1970 wor den verwacht. In de provincie Zeeland is de ZeGaM opgericht (Zeeuwse Gas Maatschappij), waaronder ook Schouwen-Duiveland begrepen is. De Nederlandse Gasunie pleegt overleg met de Rijkswaterstaat op welke wijze het aardgas t.z.t. naar deze contreien zal worden gevoerd, het zij via de Oosterscheldebrug, of later over de Haringvlietdam. Zoals reeds ge zegd is er dan de mogelijkheid dat de tarieven dan weer verlaagd zullen wor den. Wie voor het a.s. winterseizoen op gasverwarming wenst over te gaan, ra den wij wel aan daarmee niet tot sept. of later te wachten om tijdig aan een gashaard en een aansluiting te kunnen worden geholpen. MELISSANT Kerkdienst. Donderdagavond te 7 uur hoop ds. Mallan van Veenendaal voor de Ger. Gem. in Ned. alhier voor te gaan. De heer Jackowski uit Amsterdam maar dan het Amsterdam in de Amerikaanse staat New York draagt zijn jonge echtgenote op zijn schouders weg van hun ondergelopen auto. Zware regenval en hevige stornnen hebben een bliksem-overstroming veroorzaakt, die het vele weggebruikers onmogelijk maakte, tijdig hoger en droger grond te be reiken. Uitstekende resultaten Te Utrecht slaagden dezer dagen voor het Staatsexamen Kleuterleidster de volgende dames: J. A. Beversluis van Middelharnis; A. M. van Kempen van Nieuwe Tonge; M. C. Kommers van Sommelsdijk; A. van Lenten en J. P. van de Tol van Dirksland en S. Zwerus van Middelharnis. Deze dames zijn leerlingen van de Chr. Opleiding voor Kleuterleidsters te Middelharnis, welke twee jaar geleden werd begonnen. Twee kandidates van deze opleiding werden afgewezen. Voor de reeds eerder gehouden examens Godsdienstonderwijs slaagden allen, terwijl er voor de Praktijkexamens slechts één werd afgewezen. Met bo vendien de zoeven bekend geworden uitslagen van het eindexamen voor ogen, kan gezegd worden dat deze op leiding het voortreffelijk gedaan heeft. Wij zullen zeker niet de enige zijn die deze opleiding en de dames gaarne complimenteren met dit succes. Middelharnis - Telefoon 2043 In de leeftijd van 52 jaar is overleden de heer P. M. A. Oosterveer, in leven directeur van de H.B.G. te Lisse. De heer Piet Oosterveer zo werd hij op populaire wijze altijd genoemd was een goede bekende op Goeree-Overflakkee en ook op de eilanden Tholen, St. Phi- lipsland en Schouwen Duiveland, daar hij de mentor was van de. gladiolen- cultuur in het gebied beneden de Moer dijk. Vele telers heeft hij bij de opbouw van hun bedrijf met raad en daad bij gestaan. De heer Oosterveer was 16 jaar aan de Veilingvereniging H.B.G. te Lisse verbonden. Eerst als bestuurslid, daar na als direkteur van het in- en ver koopbureau ,dat door hem groot is ge maakt en tot een staf van 40 mensen is uitgebouwd. Door dit directeurschap behoorde hij automatisch tot de directie van H.B.G. De overledene heeft honderden spreek beurten vervuld op voorlichtings-avon- den. Eerst samen met Jan Oostdam, die enige jaren geleden overleed, wat hem zeer heeft aangegrepen. Dit voorjaar heeft de heer Oosterveer nog gesproken op de voorlichtingsavonden te Nieuwe Tonge e.a. plaatsen. Hij was door-en door doorkneed in het bloembollenvak en zijn adviezen werden stoeds op prijs gesteld. Zijn belangstelling ging inzon derheid uit naar de gezinsbedrijven, hij was graag in deze streek en hield van de mensen. Zijn laatste woorden waren: zeg maar tot allemaal, de groeten van Oosterveer. Dat was ook de gebruike lijke zin, waarmee hij in het vakblad meestal zijn gladiolenpraatje besloot. Oosterveer was lid van de gemeente raad te Sassenheim onder burgemees-» ter J. Baron van KnobelsdorffHij was bestuurslid van diverse organisaties, vele op sociaal gebied. Boerenzoon van afkomst heeft hij zich in de maatschap pij een grote plaats weten te verwer ven, hij was een echte self made man. Zijn heengaan wordt naast zijn fa milie door velen betreurd niet het minst door de staf en het personeel van de H.B.'G. te Lisse. MIDDEUIARNIS Jubileum-Succes-Promotie. Het is voor de heer M. Edewaard wn. hoofd van de Groen van Prinsterersohool wel een goede julimaand geworden. 1 juli 1935 begon hij zijn loopbaan als onder wijzer aan de school m.d. Bijbel te Som melsdijk, daarna werkte hij te Huizen, Melissant, Ouddorp, Dirksland en Mid delharnis; daar herdacht hij' zijn 25- jarig jubileum, dat door de sombere omstandigheden aan de Groen niet werd gevierd; spoedig daarna werd hij waarnemend hoofd en het getij voor de school kenterde. Nu bloeit en groeit de Groen, het aantal leerkrachten steeg tot zeven en heel binnenkort hoopt het be stuur de achtste kracht te kunnen be noemen. Daarom is het 30 jarig jubi leum van de heer Eidewaard op gezel lige wijze gevierd in het gymlokaal met bestuur, personeel en leerlingen, er werden goede woorden gesproken en mooie cadeaus aangeboden. En zaterdag 17 juli slaagde de heer Edewaard voor de hoofdakte en is nu definitief hoofd van de Groen van Prinstererschool. DIRKSLAND Geslaagd. Bij de gehouden examens voor Nuttige Handwerken Akte K, te Eindhoven slaagde mevr. Prins-Oost veen, Dirksland. Ze genoot haar oplei ding bij mej. S. P. C. Meijer. Uitslag P.V. Gevl. Vrienden. Vanaf Vilvoorde, de eerste 25 waren W. Nieuwland 1, 7, 10, 19; v. d. Groef- Knöps 2, 15', 16; D. Hameete 3, 6, 12; P. de Jong 4, 5; W. van 't Hof 8, 11, 22; Gebr. Smit 9, 20; A. de Vogel 13, 14, 24; A. Mans 17, 23; Joh. Doorn 18, 25; J. Roodzant 21. Vrijdag inmanden voor de vlucht Mons. OUDDORP Bejaardenreisje. Eindelijk is het weer zover en de dag waarop velen al ver langend naar uitzien is in aantocht! Op 29 juli a.s. 's middags half twee willen we D.V. een rijtoer gaan maken over het nu zo dicht bij gekomen Schouwen en Duiveland. Kan u verzekeren dat het de moeite waard is! Over de nieuwe Grevelingendam rijden we naar Zierik- zee en gaan eerst kijken naar het prach tige bouwwerk de nieuwe Oosterschel debrug die zijn voltooiing nadert. Ver der rijden we op ons gemak rond over het eiland om. u de mooiste plekjes te laten zien en gaan terug naar Ouddorp waar u voor we naar eigen huis gaan nog een verrassing wacht!. Alle bejaarden boven 65 jaar harte lijk welkom. U weet het nog? Opgave per briefje met naam en adres in de brievenbus van zr. v. d. Starre beslist voor 23 juli. En autobezitters(sters) graag weer een beroep op u deze middag beschikbaar te stellen om onze bejaarden te rijden! Hartelijk hopen we weer op uw al ler medewerking. Tot ziens namens het comité. E. V. d. Starre Wij maken onze lezers en adverteer ders er op attent, dat a.s. week Eilan- den-nieuws wegens vakantie van al het personeel van de drukkerij, redaktie en administratie niet zal verschijnen. Wanneer er dus voor a.s. week be langrijke zaken, vergaderingen e.d. zijn door te geven, gelieve men dit voor het nummer van vrijdag a.s. te doen. Redaktie en Administratie SCHDUWEN-DUIVELAND Als er een dorp in het Deltagebied is, waar de deltawerken iedere inwoner aanspreken, dan is het wel Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. Dit dorp im mers heeft bij de watersnoodramp in 1953 één vijfde deel van zijn inwoners verloren zien gaan. Heel hard heeft het water daar toegeslagen, doch verbeten is er meegevochten om het behoud van Ouwerkerk. Praktisch van uur tot uur heeft iedere Ouwerkerker meegeleefd met de dijksluiting, en de plaatsing van de Phoenixcaissons was voor hen een even spannend ogenblik als voor de wa terstaatkundigen. Als zichtbare restan ten uit deze tijd liggen daar de vier kolossen in het oude dijklichaam, ter wijl de door de dijkdoorbraken ontsta ne kreken nu dienstbaar gemaakt zijn aan de naar rust en schoonheid zoeken de mens. Ook het dorp is hersteld van de wonden door het water geslagen. De dorpsring, met in het midden de nieuwe achthoekige kerk en slanke toren, biedt nu een beeld van rust, zoals u in deze tijd nog maar zelden tegenkomt. Nu ruim 12 jaar later ligt Ouwerkerk weer te midden van grote waterstaatswerken, doch nu geen herstelwerken, maar de uitvoering van het grote, machtige del taplan. Was de dijksluiting in 1953 een regionaal belang, de uitvoering van de deltawerken is een nationaal belang en daarom ook wil Ouwerkerk aan een ie der proberen een visuele indruk te ge ven van de omvangrijkheid van alle in uitvoering zijnde en nog uit te voeren deltawerken. Daartoe is in de lokalen van de school op de Ring te Ouwer kerk vanaf 21 juli a.s. t.m. 14 augustus d.a.v. een tentoonstelling ingericht, met de bedoeling om niet alleen aan de be zoekers iets te laten zien van de wa terstaatswerken, doch ook van de struc- tuele, economische en sociale gevolgen hiervan. Tijdens deze tentoonstelling, die dagelijks geopend is van 10-12 uur, 14 - 17 uur en 19 - 21 uur krijgt iedere bezoeker deskundige voorlichting. Ver zuimt dus niet tijdens uw verblijf in Zeeland deze tentoonstelling te bezoe ken. Rijlislandbouwvoorlichtingsdienst voor Zuidelijk Zuid-Holland Uit onze waarnemingen blijkt dat er ook dit jaar een zeer ernstige aantas ting door de witlofmineervlieg is. In vele percelen onder Ooltgensplaat, Oude Tonge en Middelharnis vertonen eO-SOVo van de planten vraatgangen; geen enkel bezocht perceel bleek vrij te zijn. Wij adviseren een bestrijding te be ginnen indien meer dan 20"/o der plan ten vraatgangen vertonen. De bestrij ding kan worden uitgevoerd door te spuiten met 150 gram of cc. dimethoaat 20'li) per lOO 1. water, bij voorkeur te gen lOOO liter per ha. (Dit middel is on der verschillende merknamen In de handel). Wij blijven de ontwikkeling van de witlofmineervlieg volgen. Zo nodig vol gen hierover verdere mededelingen. NIEUWE TONGE Geboren: Paulus Jan, z.v. J. Looij en Th. van Moert; Pieter Adrianus Corne lls, z.v. A. C. HoUeman en J. Verseput; Maarten, z.v. I. van Zielst en W. P. Huizer. Overleden: Maria Koppenaal, oud 72 jaar e.v. Jacob Kom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1