fweede Kamer akkoord met herindeling gemeenten op Goeree-Overflakkee tloodwill S.G.P. en Boerenpartij (Koekoek) waren tegen Vier gemeenten: Meditatie VAUXHALL F^C.KORTEMEGaZOON CHR. STRE3EKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Eind van dit jaar nog verlciezingen BINNENVERING hei beste bed ooit gemaakt! 'schuimrubber nog nooit geëvenaard! Zondagsdienst artsen WERKTUIGEN VOOR GROENTE- OOGST Garage Knöps „Horen" Fruitmanden en Fruitbaiiies »De Fruitcentrale" PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNXS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdfjk Tel. f01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per tveek: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,80 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bö contract speciaal tarief. De Tweede Kamer heeft woensdag 14 juli het wetsontwerp tot herindeling ge meenten van Goeree-Overflakkee be handeld en is akkoord gegaan de 13 ge meenten op te heffen en vier nieuwe gemeenten te vormen. De fracties van de Staatkundig Gereformeerde Party en van de Boerenpartfl wilden het hou den zoals het wais en die woordvoerders resp. ds. Abma en Voogd verzochten a,anitekening tegen te zyn. De woord voerder van de P.v.d.A., de heer Scheps meende dat vier gemeenten met zo wei nig raadsleden nog te weinig bestuurs kracht hadden, er moest z.i. voor Goe ree-Overflakkee maar één grote ge meente komen. Toch diende de P.v.d.A. geen tegenvoorstel in, omdat dit geen meerderheid zou halen. De fractie van de P.v.d.A. stemde ook niet tegen. De mogelijkheid ait er in dat voor het eind van 1965 de kiezers van de nieuwe gemeenten Middelharnis, Dirks- land, Oost-Flakkee en Goedereede naar de stemtous zullen trekken om de gro tere gemeenteraden te kiezen. In de Eerste Kamer wordt het wetsontwerp o.i. zonder meer ook aangenomen, waarna dit door de Koningin moet worden bekrachtigd. Eén dag na ver schijning in het Staatsblad treedt de wet officieel in werking. In de wet wordt onder de datum van herindeling verstaan, de eerste dag van de vierde kalendermaand, na de da tum van inwerking treding van deze wet. De stemming moet plaats hebben uiterlijk één maand vóór de geboorte van de vier nieuwe gemeenten. De da tum van de kandidaatstelling en de stemming der nieuwe raden wordt door Gedeputeerde Staten bepaald. Gesteld dat de wet door de minister van Jus titie per 1 sept. a.s. in het Staatsblad wordt geplaatst kunnen Gedeputeerden bepalen, dat de verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraden in november al kunnen plaats hebben. De dan gekozen raadsleden zullen bij de gemeenteraadsverkiezing in 1966 hun zetel niet behoeven prijs te ge ven maar kunnen tot 1970 blijven zit ten. De minister van Binnenlandse Za ken heeft n.l. tevoren al een nota van wijziging op dit wetsontwerp ingediend en de datum van 1966 veranderd in 1970. Snelle werking De regerings-instanties hebben blijk baar op het oog de vier nieuwe ge meenten op Goeree-Overflakkee nog dit jaar te vormen. Voor de kiesverenigin gen van de diverse partijen op het eiland komt er dus werk aan de win kel, om bij voorbaat hun kandidaten uit de verschillende (oude) gemeenten aan te wijzen. Burgemeesters, secreta rissen en ontvangers worden op de dag van inwerkingtreding demissionnair. Aantal raadsleden in de nieuwe gemeenten. Middelharnis wordt de Centrum-ge meente, gevormd uit Sommelsdijk, Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe Tonge met 12000 inwoners. In deze gemeente komen 15 raadsleden. Dirksland, (landbouwgemeente), ge vormd uit de gemeenten Dirksland, Me lissant en Herkingen zal ruim 6000 in woners tellen en krijgt 13 raadsleden. Oost-FIakkee, besta.ande uit de ge meenten Ooltgensplaat, den Bommel en Oude Tonge wordt gerekend gedeelte lijk een industriële en agrarische ge meente te zijn, heeft dan 8000 inwoners en krijgt eveneens 13 raadsleden. Tenslotte Ouddorp, gevormd uit de gemeenten Ouddorp, Goedereede en HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Stellendam zal het recreatieve deel en de sporthaven omvatten. Deze gemeen te zal 7400 inwoners tellen met-.6ok 13 raadsleden. Belangryke vraagstukken Door deze herindeling van gemeen ten komen allerlei belangrijke vraag punten naar voren. Eén er van is, waar de hoofdzetels voor de gemeenten zul len komen. Voor Mliddelhamis lis dit o.i|. niet moeilijk, dat zal wel Middelharnis blij ven. Voor Dirksland ligt het voor de hand dat dit Dirksland blijft, omdat deze plaats in het centrum ligt van de beide (oude) gemeenten Herkingen en Melissant. Voor Ouddorp en Oost-Flakkee, kan dit nog wel een twistpunt opleveren. Voor de nieuwe gemeente Ouddorp zou het logisch zijn dat dit Goedereede wordt, omdat deze plaats in het midden ligt. Voor Oost-Flakkee is het middelpunt eigenlijk Achthuizen. Het zal er nu om gaan of dit Oude Tonge óf Ooltgens plaat wordt. Dit wordt door de nieu we gemeenteraden bepaald. Chauvinisme kan bij bepaling van de hoofdzetels wel eens een rol spelen. Op deze en andere punten, die zich bij de vorming der nieuwe gemeenten voordoen, komen we later terug. MIDDELHARNIS 12000 inwoners gevormd uit Middelharnis, Sommelsdyk, Stad aan 't Ha ringvliet en Nieuwe Tonge. DIRKSLAND ruim 6000 inwoners samengesteld uit Dirksland, Melissant en Herkingen. OOST-FLAKKEE 8000 inwoners gevormd uit Ooltgensplaat, Den Bommel en Oude Tonge. GOEDEREEDE 7400 inwoners, waarin opgenomen Ouddorp, Goedereede en Stellendam. VOOR BETER f^ -------NAAR DE MIDDELHnRNIS-TEL:2328 Van zaterdag 17 iuli v.m. 12 VMr t.m. maandag 19 juli v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121, Sommelsdijk. DirkslOind-Herkingen'Melissant: Dienst heeft dokter Elvé, tel. 01877- 262, Dirksland. Oosf-Flafcfcee; Dienst heeft dokter Voogd, tel. 01874- 259, Oude Tonge en dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet. ZO'NDAGSDIENiST DIERENARTSElSr Dienst heeft dhr. Wagner, telefoon 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 18 juli hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Kugel, tel. 01662-400, Poortvliet en dok ter Vermet, tel. 01676—415, Nieuw Vos semeer. In Californië heeft men een slaoogst- machine ontwikkeld, die alleen de vol doende grote kroppen oogst. Een taster gaat over de kroppen. Is er een vol doende stevig, dan wordt hij door een mes afgesneden, daarna wordt hij opge heven en komt op een transportband terecht. In de Amerikaanse staat Illi nois is men bezig machines voor het oogsten van aardbeien en bessen te ma ken. De stijgende kosten voor handwerk maakte dit nodzakelijk, aldus „Het Fries Landbouwblad." ttllddelharnit'- Telefoon 2043 Hoort (Jesaja 55 3) Het geheim, dat iedere ware gelovige met zich meedraagt is eigenlijk dit, dat zijn oren geopend zijn. Hoe God dat doet en wat daar eigen lijk bij gebeurt, dat zal niemand ooit kunnen zeggen. Aan het wonder van het ziende wor den bij Bartimeüs, ging eigenlijk nog een wonder vooraf n.l. dat hij onder kende de stem van Jezus, de Messias, de Zone Davids. De Enige Die hem hel pen en redden kon. Zo ook hier. Wanneer we komen, dan is daar vooraf het wonder van de ge opende oren. Die oren heeft, hore wat de Geest tot de gemeente zegt. En wat heeft de Geest dan hier te zeggen? Ont zaggelijk veel. „Neigt uw oor en komt tot Mij. Hoort! En dan roept de Heere ons ter verantwoording. Hij brengt ons onze schuld thuis. Hij doet dat niet hard maar in liefde. Dat betekent echter niet, dat Hij de zonde door de vingers ziet. Dat niet! Hij zegt: Ik zal u uw zon den ordentelijk voor ogen stellen. Hij verdoezelt niets en zegt ook niet: Och het is niet zo erg wat ge gedaan hebt. Doch de Heere laat de mens zijn zonden zien op een manier, dat het hart van die mens er onder breekt. Hij laat ons Zijn wet zien als een wet der liefde. Hij overtuigt er ons van, dat wij die liefde, gehaat hebben. En Hij vraagt het: Heb Ik dat nu aan u ver diend? Dan ervaren we, dat we tegen God, als tegen een goeddoend God, ge zondigd hebben. Zie en als ik dat be merk, dan breekt het hart. Tegen die verwijtende liefde des Hee- reni houdt geen mens het uit. Ik heb het wel eens zo horen zeggen: God zet de paarden der liefde voor de ploegschaar der wet. Dat is nu Gods manier om de mens van zonde te overtuigen. Daar door wordt het verslagen hart geboren. Dan krijgen we een geopend oor en een geopend hart. De Heere zegt niet alles in ééns. Hij doet het geleidelijk aan. Hij ontdekt ons aan onze dadelijke zonden, de zonden die we zelf bedreven hebben. Hij leert ons ook onze erfzonde kennen. Hij toont ons ons hart, helemaal verloren en ver dorven. Hij zegt ook, dat Hij al die zon den niet ongestraft kan laten en dat zegt Hij zo, dat we zulks van harte le ren billijken. De kerk leert onder het recht Gods buigen. Gods kind leert het recht des Heeren billijken, ja zelfs, dat we dat recht gaan prijzen en lief hebben. Gods deugden krijgen we lief boven onszelf. De Heere zegt nog méér. Hij gaat die mens nu ook verklaren dat Hij hem zijn zonde wil vergeven. En dat Hij dat kan! Daartoe verwijst Hij die mens naar Jesaja 53. Want al de door schuld verslagen ziel het uitroept: „Wie kan die stroom van ongerechtigheden, die de overhand op mij heeft, stuiten, dan zegt de Heere: Dat kan Ik! Dat kan Ik door Mijn Zoon. Want Hij heeft aller ongerechtigheid op Zich doen aanlopen. Door Zijn striemen kan u genezing worden. En nu zegt de Heere ook: „Dat zal Mij zijn als de wateren Noachs, toen Ik zwoer, dat Ik niet meer op u toornen, noch op u schelden zal. Ik zal u straks een nieuwe wereld geven om op te le ven. Hoort! En zalig die zo Gods Woord horen en hetzelve bewaren. Hoort! En wat de zich neigende en komende zon daar dan te horen krijgt van Zijn God, dat is het zuivere Evangelie. Het Evan gelie van Gods heilig recht aan de éne kant en van Gods onpeilbare liefde aan de andere zijde. En dan wordt gena van waarheid blij ontmoet De vrede met een kus van 't recht begroet. Dan spruit de trouw uit d' aarde blij omhoog. Gerechtigheid ziet neer van 's hemels boog. Dirksland C. J. Kesting De Nieuwe dammen in liet Oude land In 1964 werd het eiland Goeree en Overflakkee door de officiële in gebruik- name van de brug van het Hellegatsplein naar Numansdorp uit zijn isolement verlost. De ingebruikname van de Grevelingendam in het voorjaar van 1965 bracht een vaste oeververbinding tussen de provincies Zeeland en Zuid-Hol land tot stand en deed het verkeer over de Haringvlietbrug snel toenemen. Nu betekent het verkeer over brug en dam, ook verkeer over de weg, welke beide verbindt. Deze weg is voor een groot gedeelte nieuw en bestaat uit meerdere ge deelten. Het eerste deel bestaat uit een opgespoten dam over de Hellegat- platen, dit gedeelte heeft een gestrekt tracee en heeft geen zijwegen, zodat uit verkeenstechnisch standpunt, gezien de grote snelheid waarop bij doorgaand verkeer gerekend moet worden, deze weg aan hoge eisen voldoet. Het tweede gedeelte is aangelegd in de polder het Oudeland van Ooltgensplaat en werd door middel van de ruilverkaveling Adolf sland zodanig aangelegd, dat het aan tal kruisingen tot een minimum werd beperkt. Voor het derde deel werd ge bruik gemaakt van de voormalige trambaan en de provinciale weg Ooltgens- plaat-Oude Tonge. Hoewel het hier zeker gelukt is een tracee te verkrijgen dat met grote snelheden bereden kan worden is het aantal kruisingen en uitritten tamelijk groot. Dat dit de verkeersveiligheid enigszins geweld aandoet is voor ieder, die geregeld aan het verkeer deelneemt duidelijk en reeds gedurende het korte bestaan van deze nieuwe verkeersverbinding is helaas gebleken, dat ongelukken van zelfs zeer ernstige aard niet zijn uitgebleven. Het laatste deel van de weg van Oude Tonge naar de Grevelingendam werd geheel als een nieuw trace, met ongelijkvloerse kruisingen uitgevoerd, waarbij ook hier de nadelen van de versnijding worden opgevangen middels in de in uitvoering zijnde ruilverkaveling „Grijsoord". Zien we in het bovenstaande het ge vaar, dat doorgaand snelverkeer tus sen twee darmmen betekent in hei be staande verkavelingspatroon dan valt hieruit o.i. een zeer belangrüke les te trekken voor de nog in uitvoering zqnde dammen. De sluizen in het Haringvliet vorde ren gestadig. Het betonwerk aan de uit- wateringsluizen is voltooid, in de mon tage van de schuiven worden reeds goe de vorderingen gemaakt, terwijl de schutsluis met basculebrug reeds geheel voltooid is. De eigenlijke afsluiting van het Haringvliet, welke na verwijdering van de bouwputdij ken nog moet ge schieden is, ook gelet op de diepte der geulen en de grote str.oomsnelheden nog een werk, dat grote inspanning zal ver eisen. Volgens de verwachtingen van Rijks waterstaat mag er echter nog steeds op gerekend worden, dat de vol tooiing van deze dam in 1969 zal plaats hebben. Met de dam in het Brouwershavense Gat is inmiddels een aanvang gemaakt. Een uitvoerig gesprek van de leiding gevende functionaris ir. N. Biezeveld met een correspondent van Cobouw, werd in laatstgenoemd blad van 12 juni 1965 gepubliceerd. Gezien het grote be lang van dit werk, dat opnieuw een verbindingsschakel tussen de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden zal vormen geven wij uit dit verslag, waaruit blijkt dat dit werk naar men hoopt in 1972 voltooid zal zijn, het volgende weer: Dam Brouwershavense gat Dit jaar zal worden begonnen miet de werkzaamheden aan de dam door het Brouwershavensegat en in 1972 zal het gehele karwei geklaard moeten zijn. Dat zijn niet alleen de droge cijfers van Rijkswaterstaats Deltadienst doch dat is eveneens de vaste overtuiging van in genieur N. Biezeveld (55) hoofd Delta kantoor te Zierikzee. De werkzaamhe den kan men gerust vergelijken met het aanleggen van destijds de Afsluit dijk. Weliswaar zal de dam, door het Brouwershavenseigat in de roerige mond van het Grevelingenbekken dienen te geschieden, maar sinds de realisatie van de Afsluitdijk is de techniek met spron gen vooruitgegaan, terwijl de research ook veel omvangrijker is geweest. Het totale project zal ongeveer 350 miljoen gulden vergen, doch dan zal ook een belangrijk onderdeel van het Deltaplan gerealiseerd zijn. Toen op 25 september 1962 het tracé van de (toekomstige) Brouwershavense- gatdam bij Kon. Besluit werd goedge keurd was namelijk wel het nog niet het „hoe" bekend. Hier heeft ingenieur Biezeveld zich sinds 1962 met zijn staf van deskundi ge medewerkers het hoofd over gebro ken. In nauwe samenwerking met on der andere het waterloopkundige labo ratorium zijn de eerste oplossingen uit de bus gekomen. Het plan de campagne luidt als volgt; 1965. Een eerste 1100 meter lang dam- vak met 1,5 miljoen kubieke meter zand opspuiten op de Middelplaat en afwer ken. 1966. Een tweede 1500 meter lang dam- vak met zand opspuiten op de Kabbe- laarsbank en afwerken. 19'67-'70. Beide damvakken uitbouwen tot twee sluitgaten (samen een lengte van 1,5 tot 2 kilometer) Bodemverdedi ging in beide sluitgaten maken en een stuk dijk met landhoofd van de Goeree- se kant aanleggen. Speciaal in het opmaKen van B. V. d. VBEB Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS 1971. Vrijwel gelijktijdig dichten van de beide sluitgaten. Gehele dam stormveilig. 1972. Afwerken van de dam in de sluitgaten. Werk gereed. Dit jaar dus hetopspuiten van het eer ste 1100 meter lange damvak op de Middelplaat, anderhalve kilometer uit de Schouwse kust. Dit werk is voor ne gen miljoen gulden gegund aan de N.V. Dijksbouw, die al een zandzulger in de zeemond van het Grevelingenbekken in de onmiddellijke omgeving van de Middelplaat gestationeerd heeft. Kabelbaan of caissons? Over de manier waarop de beide sluit gaten gedicht zullen worden is nog geen beslissing genomen. De Rijkswaterstaat overweegt om caissons of het roemruch te spektakelstuk, de kabelbaan, (als bij de secondaire dam in de Grevelingen bekken te gebruiken. Zoals bekend heeft de kabelbaan, naar Rijkswater staat beweert, bewezen een eerst wat onwillig maar toch wel nuttig instru ment te zijn, dat tot voordeel heeft dat het sluitgat gelijdeUjk gedicht wordt, waarbij zelfs onder betrekkelijk slechte weersomstandigheden (windkracht acht) doorgegondeid kan worden. (Vervolg pag. 2 Ie-kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1