Stroper had de hazen voor het grijpen Reacties op oude foto R.T.M.-station Middelharnis Plaatselijk nieuws Ernstig wangedrag van jongelui in R.T.M.-trams om het bestaan Afi Kantongerecht Sommelsdijk Flakkee went moeilijk aan de nieuwe wegen Na stopsignaal tegen een boom CENTRALE VEILING iVlicIdelharnis Personen zijn mevr. wed. Braber-de Jonge met haar dochter Lea. Boekbespreking ADI FAMll kunl agej Er g< Wi Dl ST N.V. QALI Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 13 juli 1965. pinsdag 13 jt Voor verd. Joh. de W. te Melissant die in de Kroningspolder aldaar was aam- getroffen in het bezit van enliele hazen en Itonijnen was het vangen van deze dieren een Isoud liunstje geweest. Het water in de polder was gestegen en toen ook de droge plaatsen waarop het wild zijn toevlucht had genomen onderliepen en de dieren naar de droogte waren ge zwommen had verd. daar met een stok gestaan om ze de genadeslaig te geven. Voor de kantonrechter Mr. Naaijen en de off. van Justitie Mr. de Jong vond deze manier van „jagen" geen genade en verd. kreeg een fikse boete opge legd. Verd. tilde er overigens niet zo zwaar aan, hij had al twee zittingen eerder moeten verschijnen en werd thans door de politie voorgeleid. „Het heeft heel wat moeite gekost je hier te krijgen hè" fronste de rechter. „Ja, ik ben visserman en dan is het niet zo gemakkelijk hier te komen. De eerste keer is mijn vader hier geweest in de veronderstelling dat ik bij verstek zou worden veroordeeld en de vorige zitting zaten we met het schip aan de grond", zo probeerde verd. zijn gedrag te vergoeilijken. „Niet erg leuk wat je uitgevoerd hebt" bestrafte de rechter. Ook hier had verd. wat op gevonden. De hazen moesten een eind zwemmen. Enkelen lagen aan de kant te zieltogen en verd. had gemeend ze het beste te kunnen afmaken. „Afschuwelijk" vond Z.E. „ga jij maar liever vissen, ter afwisseling van de vis vond je een boutje zeker wel lekker?" „Het is tegenwoordig zo dat zo ie mand voor zijn goede daad nog beloond zou willen worden", het is onsportief en onfatsoenlijk", zo gaf de off. lucht aan zijn misnoegen. Hij eiste voor het niet in bezit zijn van een jachtakte 25, 5 dagen en voor het „jagen" 75,15 dagen. Verd. heeft er wel over nage dacht maar is nog niet tot de conclusie gekomen dat hij fout is" begreep hij. „Die beestjes hadden toch doodge gaan" probeerde verd. nog eens „Dat gaan we tenslotte allemaal" was het wederwoord van de off. „Ze waren al half dood" voegde verd. eraan toe. „Je blijft er maar flink met je vingers af" waarschuwde Z.E. Hij sprak con form de eis uit. „Wel wat veel" vond verd. „Daar kan je nog eens over nadenken mits het maar binnen vijf weken is be taald" gaf de rechter hem nog te ken nen. Uit de bocht Met een flinke snelheid was verd. B. V. D. uit Ooltgensplaat met zijn auto op de Galatheesedijk te Achthuizen de macht over het stuur kwijtgeraakt en had daardoor nogal wat schade aange richt. „Je hebt zelf gezegd er een liefhebber van te zijn het gaspedaal flink neer te drukken hè?" vroeg de rechter. „Wanneer het verkeer dat toelaat" antwoordde verd. „Maar daar waren andere belemme ringen dan het verkeer" wist Z.E. „Het zal 100 keer goed gaan en de 101 keer zal het fout zitten" was de logica van verd. „Wanneer u zo voort gaat ligt uw rij bewijs spoedig hier waarschuwde Z.E. maar verd. zei dat toch liever in zijn bezit te houden. Verd. was niet verze kerd geweest maar had de schade in middels wel betaald. Eis en uitspraak 75,15 dagen. „Verd. moet weten dat deze wijze van rijden niet is zoals het behoort te zijn" vond de rechter. Stopsein genegeerd. Een geldboete van 30,—, 6 dagen kreeg de niet verschenen verd. M. te Achthuizen die op de Schaapsweg geen acht gegeven had op het stopsein met een lantaarn van de opperwmr. K. te Den Bommel. Get. K. verklaarde dat hij had gezwaaid met de lantaarn. Men was bezig met het wegsiepen van een ver ongelukte auto en get. had hiervoor de weg wülen vrijhouden om de wagen doorgang te verlenen. Verd. had niet gereageerd. Verd. G. M. v. d. B. te Melissant hij was niet verschenen had zijn auto op het voetpad in de Beatrixlaan te Dirksland geparkeerd. In het proces verbaal had verd. beweerd dat de auto niet op het trottoir maar op het land had gestaan. Wmr. L. legde uit dat de wagen zeker een meter van de stoep in beslag had genomen. Er stonden daar meerdere auto's terwijl dicht bij het daar gelegen Verenigingsgebouw vol doende plaats was. Eis en uitspraak 10,2 dagen. Verd. Joh. K. buschauffeur te Som melsdijk zou op de smalle Bommelse dijk bij het naderen van een tegenligger niet voldoende naar rechts zijn uitge weken, waardoor een lichte aanrijding was ontstaan. Verd. weet het aan het feit dat de weg niet breed genoeg is, er schieten maar een paar centimeters over. De rechter berekende dat het theo retisch moet kunnen al schieten er maar luttele centimeters over". U moet met de brede bus op de 4.40 meter bre de weg over de helft komen, dat wekt de indruk dat u onvoldoende rechts rijdt" begreep Z.E. De bestuurder van de andere wagen, get. E.K. te Ooltgensplaat verklaarde uiterst rechts door de grasberm te zijn gegaan. Hij meende dat de bus een hal ve meter uit de berm moet hebben ge reden. „Dan zou hij 80 centimeter op uw weghelft hebben gereden en dan had het niet met een kras afgelopen" verze kerde de rechter. Ook get. C. B. te Ooltgensplaat die naast get. K. had gezeten verklaarde dat ze uiterst rechts door de gras berm waren gegaan. De off. achtte de schuld van verd. K. niet wettig en overtuigend bewezen en vroeg vrijspraak, waarmee de rechter accoord ging. Tegen verkeersigeleider Verd. C. W. te Ooltgensplaat was niet zoals het hoort om de verkeersgeleider aan de Schaapsweg heengereden maar was in de bocht de macht over het stuur verloren en had daardoor de geleider geramd. De gem. Mr. L. J. den Hollander Ver klaarde dat verd. zijn snelheid niet vol doende had aangepast. „'t Schijnt op Flakkee moeilijk te zijn aan nieuwe wegen te wennen" conclu deerde Z.E. „De mooie wegen lokken a.h.w. tot hard rijden uit, wanneer men deze we gen berijdt is het wegdek zo effen dat men zich de snelheid niet realiseert", aldus gem. Eis en uitspraak 75,15 dagen. Op de Molenweg te Middel hamis had verd. C. A. M. te Stad aan 't Haringvliet met zijn vrachtauto een melkcarrier aangereden toen die links van de weg stopte. De rechter vond dit een spijtig voorval dat beslist niet had hoeven te gebeuren. Verd. vond dat de melkcarrier te ab rupt is gestopt, bovendien was er rechts van de weg plaats genoeg. „Voor deze overtreding is de melk- handelaar gestraft", verzekerde de off. Eis en uitspraak 20,4 dagen. Niet voorsorteren voor inrit Verd. J. P. V. H. te Numansdorp had op de Prov. weg tussen Goeree en Oud- dorp een aanrijding veroorzaakt toen hij na te hebben voorgesorteerd een links van de weg gelegen inrit inreed. Verd. werd juist ingehaald en een mo torrijder was op zijn wagen gereden. Verd. verklaarde te hebben voorgesor teerd maar de off. legde uit dat men bij een inrit niet mag voorsorteren, wel bij het inrijden van een zijweg. Eis en uit spraak 60,12 dagen. „We zijn hier niet kinderachtig met het opbergen van rijbewijzen", waar schuwde Z.E. Voorgeleiding De jeugdige verd. F. P. A. M. H. te den Bommel die verdacht van brand stichting in het Huis van Bewaring zit werd voorgeleid. Hij was te Oude Tonge verbaliseerd toen hij daar reed op een brommer zonder achterlicht en met een ondeugdelijke uitlaat. „Zelf gaten ingemaakt?" informeerde de rechter. Verd. beweerde de uitlaat te hebben laten lassen maar al gauw waren er weer gaten ingekomen. „Dan is dat niet zo best gedaan" be greep Z.E. Verd. bleek al enkele weken tevoren te zijn gewaarschuwd, nu had hij weer heen en weer gereclen en was onhebbe lijk opgetreden. Eis en uitspraak 40, 10 dagen en 8,2 dagen. Boem is ho! Verd. T. D. te Den Bommel had bo venstaand gezegde in praktijk gebracht. Het ho van de politie had boem tegen een boom betekend. De politieman, op- perwachtm. K. had zijn dienstfiets die tegen de bom stond horen versplinteren. De linkerkoplamp van de auto van verd. zou niet hebben gebrand, waarom de patrouillerende opperwmr. die de au to zag naderen zijn fiets neerzette en met de lantaarn een stopteken gaf. „De lamp was heel" verzekerde verd. Hij had alles goed kunnen zien en niets van het defect gemerkt. De politieman sprong voor de auto, ik remde, slipte en reed tegen de boom!" aldus verd. Get. opperwmr. K. Verklaarde duide lijk te hebben gezien dat de linkerkop lamp op stadslicht brandde. Verdachte moet het stopsein te laat hebben opge merkt en had abrupt geremd. Getuige's fiets was gekraakt toen verdachte tegen de boom reed. Bij onderzoek van de lamp bleek de gloeidraad te zijn gebro ken. Verd. weet het defect aan de klap van de botsing. Eis en uitspraak 25,5 dagen. Verd. verklaarde in hoger beroep te gaan. Verd. W. J. M. te Rotterdam had te Ooltgensplaat zijn tankauto aan de ver keerde zijde van het Weespad gepar keerd. Ook stond hij onvoldoende af stand uit de bocht. Verd. verklaarde deze plaats te heb ben genomen omdat hij anders de toe gang tot een garage had geblokkeerd. „Daar moet u dan toch de voorkeur maar aan geven" besliste Z.E. Eis en uitspraak 15,3 dagen. Verd. K. T. te Ouddorp was verba liseerd toen hij op de Provinciale weg reed op zijn scooter, zonder in het be zit te zijn van een hiervoor geldig rij bewijs. Verd. zei altijd op de brommer te rij den maar toen die kapot was had hij de scooter genomen die hij thuis had om hem te verkopen. Verd. had wel een autorijbewijs en had kort na het ver baal ook zijn motorrijbewijs gehaald. Verd. had naar hij verklaarde niet ge weten dat hij strafbaar was. Eis 5, 1 dag. „Schuldig zonder toepassing van straf stelde verd. zakelijk voor. „De off. heeft al een milde bui, hij verwacht nog wat van de zomer maar ik zit met de winter in mijn hoofd" ver zekerde Z.E. die conform uitsprak. Er had nogal wat gehaperd aan de brommer van de jeugdige verd. C. M. V. R. te Middelhamis. Hij was, rijdend op het fietspad aangehouden. De brom mer werd aangemerkt als een motorrij wiel, verd. had derhalve geen rijbewijs, geen kentekenbewijs, reed zonder ach terlicht en was niet gestopt voor de politieman die hem wilde aanhouden. Verd. verklaarde te zijn doorgereden omdat hij anders te laat thuis zou zijn. „Je hebt een beetje gek gedaan" zo vatte de off. een en ander samen. De geldboete beliep totaal 100,Verd. krijgt de brommer terug. Verd. H. J. T. de V. te Rotterdam had zijn auto laten staan op de invoegstrook bij Oude Tonge. Volgens het verbaal van 8.00 tot 18.00 uur maar verd. ver klaarde dat hij de wagen er al 's-nachts had neergezet. Hij zou de wagen in Ouddorp verkopen maar bij Oude Ton ge had hij het begeven. In zijn eentje had verd. de onwillige wagen op de strook geduwd. „Je staat dan alleen met zo'n ding van 1% ton", aldus verd. Hij had de wagen in het uiterste hoekje ge zet. Eis en uitspraak 15,3 dagen. Veilingberiohten van vrqdag 9 juli 1965. Doré middel 27,10 27,90; drielingen 12,90 15,90; kriel 10,-------12,90; Eigen heimers 27,90 28,60, gepokt 26,70; drielingen 11,90; kriel 10,80 11,10; Present middel 28,60 30,drielingen 13,70; Peulen 180,--------232,—; Doperw- ten 46,—; Bloemkool A 52,-------57,—; B. 32,--------34,—; C. 20,—; Sla A 12,10 12,30; B. 5,30; Tomaten A. 95,—; B. 87,— C. 57,—; Komkommers A. 30,—; B. 25,— C. 19,Spinazie 72,Gorella 115, Talisman 160,Senga 114,--------126,—; Frambozen 150,:--------185,Rode bes sen 84,92,Rode bessen extra 156i— N.a.v. de plaatsing van bovenstaande foto van het R.T.M.-station te Middel harnis 40 jaar geleden in ons vorig vrijdagnummer, waarbij we naar de namen van de beide dames vroegen, kregen we dezer dagen een prettige brief van mevr. wed. Braber-de Jonge, thans woonachtig te Den Haag. Ze schrijft: „De fotograaf was wijlen mijn echtgenoot, conducteur Jan Braber, die vanaf de oprichting aan de tram ver bonden was tot hij in 1929 bUnd werd en op 23 februari. 1930 te Utrecht over leed, waarna hij onder zeer grote be langstelling te Sommelsdijk ter aarde werd besteld. „De linkse dame ben ik, met onze hond Nero, die toeg 12 jaar oud was, zo vervolgt zij. Ik Den nu 72 jaar oud. Het rechtse meisje is mijn dochter Lea. De foto werd in mei 1929 vlak voor ons huis het vijfde in de rij genomen. We woonden daar van 1914 tot 1930. Flakkee en de tram met alle trammensen en hun kinderen wa ren en zijn dit nog steeds zeer sterk aan mijn hart verbonden. In het vervolg van de prettige brief vertelt zij van de gloriedag die zij kort na de opening van de Haringvlietbrug meemaakte, toen zij in de vierde bus die de brug passeerde een rondrit over Flakkee maakte en als reisleidster fungeerde, waarbij ik zo schrijft zij alles mocht vertellen over de vroegere tram, Flakkee en zijn land bouw, veeteelt, de ramp en het herstel enz. Briefechrijfster brengt nog elk jaar een bezoek aan Flakkee. „Ik schrijf deze brief met de vulpen die wijlen mijn echtgenoot in 1929 ten geschenke kreeg van het personeel toen hij in Driebergen naar het rusthuis ging.- Nog hangt aan de muur in zwarte lijst de grafrede van wijlen de hoofdcontroleur J. Hoolboom. „Ja, tram en personeel was één, het was een tijd om nooit te vergeten! zo besluit zij haar brief. Haar adres is: Mevr. Braber-de Jonge Hobbemastraat 180II, Den Haag. SOMMELSDIJK Onteigening gaat door. Blijkens de N.R.Crt. heeft de Arr. Rechtbank te Rotterdam d.d. 24 juni 1965 vonnis ge wezen in de zaak van de gemeente Sommelsdijk (eiseres) tegen de vennoot schap onder de firma K. Rozenheek Co., gevestigd alhier (gedaagden). Uit gesproken is de onteigening van het perceel kadastraal bekend Sommelsdijk nr. B. 2073 voor wat betreft een deel groot circa 230 ca. en een deel groot circa 600 ca. onder de voorwaarden als in het vonnis vermeld. HERKINGEN Burgerlijke stand over de mnd. juni Omdertrouwd: A. J. Klink, oud 23 j. chauffeur wonende te Ouddorp en P. J. Bazen, oud 21 jaar, zonder beroep, wo nende te Herkingen. Ingekomen: P. A. M. C. Buijs van Ou- denbosch; A. van Sliedrecht van Nieu we Tonge; P. Leijdens en L. K. Neels van Melissant. Vertrokken: G. J. de Geus naar Vlaardingen; J. Kievit naar Arnhem; N. Baars naar Dordrecht; M. A. van Dam naar Klundert en J. P. J. van der Ster naar Toronto (Canada). Geslaagd. Voor het Mulo-diploma slaagde dezer dagen de heer M. P. van Ast, alhier, leerling van de openbare ulo-school te Middelharnis. Kleuterschool. De kinderen die voor 1 oktober 1965 4 jaar zijn geworden kunnen op de kleuterschool worden ge plaatst. De school neemt weer een aan vang op 17 a>ugustus 1965 om 8.45 uur. MELISSANT Kerkdiensten. Heden dinsdagavond zal voor de Geref. Gemeente alhier voorgaan ds. G. Mouw van Middelhar nis. Aanvang half 8 uur. A.s. zondag 10 en 6 uur student van Vliet uit Den Haag. STELLENDAM Concourssuccessen. Op zaterdag 3 juli j.l. nam de Muziekvereniging „De Hoop" alhier deel aan het Federatief muziekconcours te Mijdrecht. Zij kwam uit in de 2e afdeling. Voor het verplich te nummer kende de jury bestaande uit Piet van Mever, Oscar van Hemel en Gijsbert Nieuwland de volgende pun tenwaardering toe: Zuiverheid 9, klank gehalte 8V2, dynamiek 9, techniek 8%, samenspel 8V2 en opvatting 8. Tesamen alzo 51% punt. Voor het keuzenummer verwierf „De Hoop" voor de dezelfde rubrieken successievelijk 8, 8, 9 8, 8%, en 9 punten; alzo tezamen 5OV2 punt. Daarmede behaalde de Vereniging dus met 102 punten een mooie Ie prijs, een prestatie, waarop dirigent Willemsen en zijn muzikanten trots kunnen zijn. Op diezelfde datum nam de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" deel aan een Nationaal zang- en muziekcon cours te Boskoop. Zij kwam uit in de Ere-afdeling en mocht daar eveneens een mooi succes verwerven. Haar werd namelijk met 315 punten een goede Ie prijs toegekend. Hiervoor is een harte lijke gelukwens aan dirigent C. C. v. d. Heuvel en de koorleden zeker op zijn plaats. Collecte opbrengst. Op zaterdag 26 juni werd door leden van muziekver eniging „De Hoop" gecollecteerd ten bate van het Anjerfonds. Dit leverde het mooie bedrag op van 227,91. Har telijk dank aan alle gevers en geefsters. Voor de vereniging Hemava (voor pro paganda Kinderbescherming) werd over het 2e kwartaal aan contributies opge haald 97,45. Hartelijk dank aan allen, die hiervoor hun steentje bijdroegen en eveneens aan de jeugd leden,die maan delijks rondgingen om dit mooie bedrag bijeen te brengen. „Apartheid een wijze voorzorg", door Dr. F. C. Dominicus. Uitge verij „De Banier", Utrecht. Prijs 5,90. Met bijzondere belangstelling en in stemming hebben we dit boek van de bekende oud-leeraar Nederlands in Den Haag gelezen. De schrijver heeft zelf een aantal jaren in Zuid-Afrika ge woond en gewerkt en kent dus de pro blemen, waarvoor de regering van dit land staat, uit eigen ervaring. Hij idea liseert de apartheidspolitiek allerminst dat kan ook niet maar hij meent met vele anderen dat er geen alterna tief is. Wie onze artikelen over de moei lijkheden in Z. Afrika gevolgd heeft, zal begrijpen, dat wij zijn standpunt volkomen delen. Wie nu eens een zeer goed gedocumenteerd overzicht wil heb ben van het hele probleem, op een an dere en meer objectieve wijze belicht dan in het grootste deel van onze Ne derlandse dagblad- en andere pers ge beurt, die moet beslist van dit boek kennisnemen. Het bevat een schat van gegevens op allerlei gebied, waardoor men tot een billijk oordeel kan ko men over de zo bestreden apartheids politiek van de regering-Verwoerd. Er wordt gehandeld over het onderwijs, de gezondheidszorg, de immigratie, de proefneming in Transkie, de interna tionale belagers van het land, de mis leidende voorlichting met name in Eu ropa enz. Wie dit boek over Z. Afrika onbevooroordeeld leest, die krijgt een heel andere indruk van de bedoelingen en de werking van de apartheidspolitiek Wetsontwerp herindeling gemeenten Goeree-Overflakkee heden dinsdag in Tweede Kamer. In tegenstelling tot onze aanvanke lijke verwachting, dat het Wetsontwerp herindeling van gemeenten op Goeree- Overflakkee pas in oktober door de 2e Kamer zou worden behandeld, blijkt nu dat het presidium, vermoedelijk omdat er weinig discussie over wordt ver wacht, nog kans ziet het ontwerp vóór het reces af te handelen. De behande ling is n.l. bepaald op heden dinsdag 13 juli. De directie van de Rotterdamse Tram weg Maatschappij heeft aan de pers het volgende meegedeeld. „De laatste maanden wordt een dans gelegenheid te Spijkenisse op zondag avond door een groot aantal jongelieden z.g. nozems, uit Rotterdam bezocht, die daarna per laatste R.T.M.-tram naar hiui woonplaats terugkeren. Zij ontzien zich niet in erge mate de rijtuigen te vernielen, de reizigers te molesteren en de vulgairste, en zedeloze taal uit te slaan. Het trampersoneel staat hiertegen vrij wel machteloos en de politie is door personeelsgebrek niet altijd in staat de nodige assistentie te verlenen. De vernielingen en molestaties heb ben de laatste weken een zodanige om vang aangenomen dat de R.T.M. het met het oog op de veiligheid van passa giers en personeel niet langer verant woord geacht de laatste diensten van Spijkenisse naar Rotterdam te handha ven. Zij zal zich derhalve, mede in over leg met de rijkshoofdinspecteur van het verkeer en zeer ten detrimente van het goedwillende pubUek, gedwongen zien deze diensten te laten vervallen". dan onze grote politieke partijen en dagbladen ons voorschotelen. Nu deze kwestie in ons land weer actueel is ge worden door de kwestie van de 100.000,aan een Engels fonds zie het artikel in ons blad „Een protest" is dit boek een uitnemende gids tot het verkrijgen van een goed inzicht in de geweldige moeilijkheden voor de blanke volksgroep in Z. Afrika. Het zou eigen lijk door iedere Nederlander gelezen moeten worden. Wij bevelen het dus zonder voorbehoud aan. Heden vrij de Heere huis te Ro| steldheid, nemen, oil kinderen moeder, ziJ echil in de lee^ Zij zulll Onsl denl Gd Led Ouddorp, I Dirkdoena De teraarl 13 juli j.ll Het bestu lipsland Nieuwe Sollicitati tenbil-Vr land. Teil BeroepeJ kendam ei Woudenbel Zetten J. Kinder dij! P. Koemaij en Stellen! Maartensdl Janssens t| Estrik te Bedankt! zendingsdï Proefpl heer W. jj de vroeger Bouw) zijiL te Utrech^ Prof. Dr. I traden opl een zoon I predikant I Bouw mei StrijeiT wordt meL kelijke mJ kort komi enkele jai werd aan) handtekeiT en 276 dl verzocht v, Herv. Gel Werd gevif kerkelijk vrijwel d ambtsdraj slechts 4 Acht cl ger der d Dordrechl gen aflegl weigerd, T Commissil Commissil zelfs zond Door zijn doop! kerk gev Tegen gediend, Strijen. Doopcc mensen satie. Del VERVOLGVERHAAL do«r D. Meukens-van der Spiegel Copyright J. J. Groen Zn. N.V. 29 Of mevrouw een kop thee blieft, vraagt moeder. „O, juffrouw Koster, graag!" Het „juf frouw" doet Koos niet aangenaam aan. Dominee De Ridder zegt altijd „me vrouw", hoewel hij vader soms in het vuur van een gesprek met „Jan" beti-, telt. Nu ja, dominee De Ridder kent vader en moeder van vroeger. Mevrouw Bolderman weet niets van moeders af komst, dat spreekt. Dominee blieft ook gaarne een kop thee van juffrouw Koster. Dominee heeft de thee liefst zonder melk, me vrouw verkiest ze zonder suiker. „Een last tegenwoordig met al die kieskeurige mensen, hè juffrouw Koster De een geen suiker, de ander geen melk de derde helemaal niets er in. Ik laat al tijd mijn roomstelletje rondgaan, dan kan ieder zich naar believen bedienen." „En dan is het nog niet naar ieders believen", zegt Tonny met haar min zaamste glimlach, terwijl ze mevrouw cake presenteert. „Onder mijn kennis sen zijn er verscheidene, die citroen pre fereren". „Hoor je dat, man? Hier in Berken- daal zijn ook al van die citroenpatiën ten. Thee met citroen kreeg je vroeger als je influenza had." „Dan was het citroen met thee, als ik me goed herinner", is dominee's ant woord. „Thee met een paar druppels citroen vind ik heerlijk." Tonny glipt even weg, komt terug met een partje citroen in een zilveren knij- pertje op een kristallen schoteltje. „Dat is een ongedachte traktatie", zegt dominee, terwijl hij er zich van be dient. „Je kunt wel zien, waar de centen zitten", merkt mevrouw op. Meteen heeft ze spijt van haar vulgaire uit drukking. Ja, maar zo'n meid ook met haar lef „'t Is een cadeautje van Tonny's vriendin", vertelt moeder. „Ja", zegt Tonny, „mijn kennissen, die de thee gebruiken zoals dominee, wonen niet in Berkendaal". Dominee zet het gesprek met vader voort. Koos mag nu en dan ook een woord meespreken. Jan zit verveeld op de punt van zijn stoel. Ans loert met schitterogen naar Tonny. Fijn had die dat „verwaande mirakel" te pakken ge had. „Heerlijk die cake", prijst mevrouw. „Zeker zelf gebakken. Ik bak ook zelf. Kostelijk gewoon. Cake, zandgebak, ap pelbollen, boterletters, saucijzenbrood- jesEn onlangs, toen ik gasten over had, heb ik een rumtaart gebakken. Die zag er uit, of hij zo van de banket bakker kwarii. En hoe die sjnaakte zeg man vertel jij dat eens". Dominee, opnieuw in zijn gesprek ge- stoort, doet of hij niet hoorde, waar het over ging. In werkelijkheid luistert hij terdege naar zijn vrouw, als hij met haar op visite is. Ze is weleens wat te laag bij de grond. Nu ook weer met haar rumtaart. Gaat het een ander iets aan, wat je eet? Je gemeenteleden be schuldigen je al gauw van te grote ro- yaliteit. Trouwens, zo vaak gebeurt het niet, dat er dergelijke lekkernijen op tafel komen. „Ja, ja, 't zal wel waar zijn, wat je zegt. Maarre, zie je. Koster „Als die mannen aan het praten zijn hebben ze voor hun vrouw geen grein tje aandacht", zucht mevrouw. „Van zelf bakken komt niet veel meer", vertelt moeder Koster. „Vroeger, toen we op „Veldzicht" woonden, bakte ik ook veel, maar nu heb ik er geen tijd meer voor. Deze cake is uit de zaak. We verkopen er tamelijk veel van". „Ach zo, verkoopt u die. Ja, ziet u, ik hoop niet, dat u het me kwalijk neemt, maar dat vind ik tegenwoordig zo vreemd, dat men dingen verkoopt, die met de eigenlijke branche niets hebben uit te staan. Men haalt elkaar het brood uit de mond. Een bakker ver koopt kruidenierswaren, een kruidenier verkoopt gebak. Met andere zaken is het al net zo. Slagers bijvoorbeeld ver kopen zuurkool, nu vraag ik u". „Slagers, die zuurkool verkopen, heeft u zeker in de stad ontdekt", zegt Ton ny. „Daar heb je ook banketbakkers, die jams en allerlei vlees en vissoorten in blik verkopen". „En straks krijgen we op de hoek van de Weiburgseweg manusje-van-al- les" waagt Ans te zeggen. Wat drommel ze is vijftien en zit er toch ook bij? Moeder kijkt haar bestraffend aan, maar ze negeert die blik. „Ik zeg altijd maar: schoenmaker, houd je bij je leest", verklaart mevrouw „En als iedereen zo dacht, was de crisis meteen de wereld uit." „Vrouwtje, vrouwtje", waarschuwt do minee. De wending die het gesprek der dames nam, bevalt hem niet. „Een do mineesvrouw, die taarten bakt, treedt ook in eens anders werk." Er wordt gelachen en mevrouw lacht mee. „Gelijk heb je", zegt ze, „maar wat ik doe, is harde noodzaak. In deze tij den moet men wel trachten zichzelf te helpen." „Precies als de zakenmensen", zegt moeder Koster. „Als men van het ene niet voldoende kan verkopen, probeert men het met het andere." „Natuurlijk", zegt dominee. „En over het ontstaan of de opheffing der crisis, kunnen wij niet oordelen. Als men daarmee begint, loopt men direct al vast op de vraag naar oorzaak en ge volg. Ik kan mij, om een voorbeeld te noemen, niet begrijpen, hoe iemand durft zeggen: er zijn te veel mensen op de wereld. Op zichzelf is zo'n uitdruk king al zondig, maar behalve dat, als ik lees, hoeveel levensmiddelen er jaar lijks vernietigd worden, zou ik eerder deixken dat er te weinig mensen zijn." „Dat te veel aan levensmiddelen zal eerder een gevolg zijn van het te hoog opvoeren der produktie" meent Koster. „En van gebrek aan koopkracht", zegt Koos. „Er zullen genoeg hongerlijders in opstand komen, als ze horen, hoe het voedsel, dat zij niet kunnen betalen, vernietigd wordt." „Kom, kom", zegt mevrouw, „honger wordt nog nergens geleden, tenminste niet in ons land". „Meer dan u denkt, mevrouw", zegt Koster. „En in China sterven er duizenden de hongerdood", barst Koos uit. „Het is een schande, dat er niets op gevonden wordt, om, wat het ene land te veel heeft, te geven aan het andere, dat er om zucht." „De kosten van het vervoer zouden te hoog zijn, jongen", antwoordt dominee. „En je noemt nogal een afstand: China Daar konden toch enkel de artikelen heen, die niet aan bederf onderhevig zijn." „Ik bedoel ook niet dat wij de pro- dukten, die we overhebben, daarheen moeten sturen. Als wij eens met Duits land begonnen. China heeft ook allicht wel een buurstaat, die zou kunnen hel pen, als de wil niet ontbrak." „Dat lijkt allemaal heel mooi, maar het zal wel op te grote bezwaren af stuiten", meent dominee. „We mogen van een christelijke regering, als de on ze, toch aannemen, dat ze de vernieti ging van levensmiddelen niet zou toe staan, als ze een andere weg wist". Ans heeft al enige ogenblikken moeite met haar lachspieren; en nu kan ze zich niet meer bedwingen. „Ans", doet vader streng. „Vader, ik kan het niet helpen, maar ik moest om Koos lachen met zijn Chi nezen. Ik zag in mijn verbeelding vlieg machines vol tomaten naar Chinai ver terekken, tomaten en kool. En dan bo ven zo'n Chinees dorp: boem-boem, daar kwamen de kolen naar beneden en klets-klets de tomaten, en ik zag Ans kan niet verder. Ze ziet Chinezen met schedels vol tomatenmoes. Behalve Koos lachen allen mee. Do minee beweert, dat Ans een groot voor stellingsvermogen heeft. Mevrouw knikt beminnelijk. Dat is termiinste een aar dig kind. Niet zo aanstellerig als die oudste twee. 1 (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2