De oorlog in Vietnam - Grandioos sluitstuk van V.G.LO. schooljaar Gemeenieraad Goedereede Een dode bij botsing op Prov. weg te Goedereede OPEL Plaatselijlc nieuws Felle brand verwoest landbouwschuur 38e jaargang Dinsdag 13 juli 1965 No. 3403 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN CENTRALE VEILING iVlidcielharnis Dirk en Joapje liè 't ezeit Laten de wetliouders dubbei gezicht^zlen Leest de advertenties! Garage Knö|;)s OOLTGENSPLAAT PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 8 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167830 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag' en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bi] contract speciaal tariel Nadat we in het vorige artikel de his torische ontwiklteling hebben geschetst van Vietnam en speciaal de verdeling eivan in Noord- en Zuid, gaan we thans over tot het beschouwen van de rol, die het communisme in dit alles speelt. Daartoe moeten we beginnen met de le vensloop van de grote man achter de schermen. Ho Tsjl Minh Deze rasechte communist, die nu pre sident van Noord-Vietnam is, moet worden beschouwd als de leider van de oorlog tegen het Zuiden. Hij is geboren in 1890 en dus al 75 jaar. Zelf is hij een echte Vietnamees, zoon van een manda rijn in wat vroeger Annam heette. Zijn vader was gouverneur van een provin cie. Het was in de tijd van het Franse koloniale regiem en het gezin was sterk anti-Frans. Op 21-jarige leeftijd ging hij als steward naar Frankrijk, werkte in Parijs bij een fotograaf en hielp in 1920 mee de Franse commtinistische partij op te richten. In 1923 vertrok hij naar de Sovj et-Unie en kreeg in Mos kou een communistische opleiding. Met Stalin en Trotzky stond hij op goede voet. Twee jaar later vertrok hij naar Zuid-China en trad daar op als rode agitator. In 1930 nam hij deel aan een mislukte opstand, doch wist naar Hong kong te vluchten, waar hij echter door de Engelsen gedurende drie jaar in de gevangenis werd gestopt. Bij zijn vrij lating liet hij het bericht verspreiden dat hij overleden was aan t.b.c, maar de Franse Veiligheidsdienst geloofde daar niet erg in. Ook veranderde hij van naam. Zijn eigenlijke naam was Nguyen That Tan, later Song Man Tsjo, doch in 1933 werd dat tenslotte Ho Tsji Minh, waaronder hij nu nog bekend staat. In 1941 dook hij weer op. Toen de Jappen ook in Achter-Indië kwamen kon hij niet veel beginen en week hij uit naar Zuid-China. Daar stichtte hij samen met geestverwanten in 1941 de Vietminh, een bond van Vietnamese patriotten, zowel communisten als na tionalisten. Die was toen speciaal tegen Frankrijk gericht. Hij werd gesteund door Tsjang-Kai-sjek, die toen nog over het niet-bezette deel van China regeer de. Bij de bevrijding van de Jappen in 1945 stelde De GauUe weer een gouver neur aan over Vietnam, dat niet geheel onafhankelijk werd. Na de capitulatie rukten Chinezen en nationalisten Viet nam binnen en toen trok Ho Tsji Minh met hulp van de Jappen evenals in Indonesië Soekarno de macht aan zich. Pas toen werd de naam Vietnam ingevoerd. In maart 1946 kwamen de Franse troepen en mislukten aanvan kelijk de plannen van Ho. Met steun van Frankrijk werd Bao Dai weer kei zer. Ho vluchtte de bergen in, maar toen in 1949 China communistisch werd onder Mao Tse Toeng keerde de kans, want deze steunde uiteraard Ho. De strijd tegen de Fransen werd steeds scherper en zoals we in het vorige ar tikel al vermeldden, moesten zij in 1954 de strijd staken. Noord-Vietnam werd een communistische staat. Naar be weerd wordt heeft toen de Amerikaanse Geheime Dienst (de C.I.A.) ervoor ge zorgd, dat in Zuid-Vietnam Ngo Dinh Diem de leiding kreeg, om dit land uit handen van de communisten te houden. Vooral na 1959 kwam een steeds groter wordend deel ervan echter onder con trole van de communisten. De Vietminh kwam ongemerkt geheel in handen van de communisten. Ook in Zuid-Vietnam gingen ze zich organise ren. Sedert maart 1960 treden ze daar op onder de naam Vietcong. Voor de Zuidvietnamezen was Ho evenals voor de noordelijken een verzetsheld, omdat hij tegen de Jappen en de Fransen ge streden had. Doordat na de oorlog te gen de Fransen veel Vietminh-soldaten in het zuiden hun wapens behielden, werd daar de kern voor een nieuw ver zet geboren tegen het bewind van Diem in Saigon en tegen de Amerikanen. Deze verzetsbeweging begon in 1956 toen de verkiezingen, die in Geneve afgesproken waren, niet doorgingen. De Vietcong Deze Vietcong bestaat dus grotendeels uit Zuidvietnamezen. Welk deel van het volk op haar hand is, kan moeilijk wor den vastgesteld. Zonder twijfel is het communisme in het Zuiden zo geïnfil treerd, dat het een flink percentage moet zijn. Felle anti-communistische strijders schijnen er, behalve onder de hogere officieren niet zoveel te zijn. De plattelandsbevolking is uiteraard bang voor de rode terreur en durft niet mee te werken voorzover ze dit zou willen en zeer velen staan er blijkbaar onver schillig tegenover wie er aan de macht is. Een groot deel is volkomen apatisch. We moeten niet vergeten dat dit volk al 25 jaar aaneen in een toestand van bezetting en burgeroorlog leeft en dat het daar wel eens af wil. Daarbij komt, dat de regeringen in Saigon allesbehal ve populair zijn. Men heeft nooit veel voor de arme massa gedaan. Velen we ten trouwens het verschil niet eens tus sen het communisme en democratie. De laatste hebben ze nooit gekend en het Boeddhisme kent geen principiële scheidslijnen. Als gevolg van dit alles heeft de Viet- t^ong nu naar schatting al tweederde öeel van het grondgebied van Zuid- Vietnam in haar macht. We zagen dezer dagen een kaart van het land, waarop de rode gebieden waren aangegeven, al thans voorzover bekend. Daaruit blijkt dat de guerilla-strijders door het hele land verspreid zitten, van het uiterste noorden naar de zuidpunt en van oost naar west. Er is dus igeen front. Het is daarom wel een buitengewoon moeilijke strijd voor de regerings- en de Ameri kaanse troepen. De huidige oorlog De strijd, die in Zuid-Vietnam gaande is, wordt dus enerzijds gevoerd door de commimistische Vietcong, gesteund door hulptroepen van de oude Vietminh, die permanent uit het Noorden binnenko men en anderzijds de regeringstroepen en de Amerikanen, thans bijgestaan door kleine afdelingen Zuid-Koreanen, Nieuw-Zeelanders en Australiërs. De infiltratie gaat in versneld tempo. Ver leden jaar was ze al verviervoudigd. Er zijn ervaren troepen bij, die al tegen de Fransen vochten. Men schat de sterkte van de Vietcong op 65.000 man met een reserve van lOO.OOO, die zo af en toe in hun vrije tijd meevechten. Er zitten 9 bataljons van het Noordvietnamese leger tussen. Wel licht zal een opmerkzame lezer de vraag stellen, hoe die Noord-vietnamezen bin nenkomen. De landgrens tussen Noord en Zuid is toch maar 80 km. lang en moet niet zo moeilijk af te sluiten zijn. Voorheen kwamen velen met bootjes over zee, maar dit is afgelopen sedert de Amerikaanse vloot er patrouilleert. De route gaat nu via Laos! De oostelijke strook van dat land is in communisti sche handen. Na hun opleiding in kam pen bij Hanoi, de hoofdstad van Z. Viet nam, worden ze met vrachtauto's naar de grens van Laos gebracht in de buurt van de 17e breedtegraad. Daar gaat ze dan met een bocht via Laos omheen en dringen zuidelijker de jungle van Zuid- Vietnam binnen. Deze hele infiltratie route is perfect georganiseerd met sta tions voor voedsel en onderdak. De troepen worden door plaatselijke gid sen verder geleid, meest in groepen van 40 a 50. Ook wapens en voorraden ko men zo binnen. Er zijn veel ongeregelde guerrilla-troepen bij, die overal opdui ken. De dorpsguerilla's worden meest gebruilct voor sabotage en moordaan slagen. De laatste jaren zijn er al 16.000 dorpshoofden en ambtenaren vermoord. Deze terreur werkt verlammend op de bevolking. De Zuidvietnamese troepen tellen 500.000 man en daar komen er binnen kort nog lOO.OOO bij. De sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten zal spoe- die 75.000 bedragen. Dit betekent een overmacht tegenover de roden van 4 tegen 1, maar in een oorlog van het Vietnam-type is dit nog lang niet vol doende. Het is n.l. tot voor kort een specifieke guerrilla geweest (guerrilla met 2 r's is Spaans: kleine oorlog, met ongeregelde benden gevoerd; men mag dus niet spreken van guerrilla-oor log). Thans is het naast een guerrilla ook een conventionele oorlog geworden sedert de Amerikanen bombardementen uitvoeren en straks hele regimenten in de strijd werpen, terwijl Hanoi zijn strijders ook artillerie en mortieren mee geeft. Hier vecht een primitief Vietcong leger versterkt met Vetmihh-troepen, sluipend door de rimboe en over rijst velden, bestaande uit ondervoede en slecht uitgeruste strijders tot dusver met succes tegen het beter geoutilleerde regeringsleger en tegen de machtige Amerikaanse oorlogsmachine met on uitputtelijk materiaal, de modernste wapens en 'keurkorpsen van soldaten! Wanneer men enigszins te weten wil komen wat het onderwijs op de school aan de Juliana van Stolberglaan te Middelharnis inhoudt, dan moet men feitelijk een avond hebben bijgewoond, waarop het schooljaar afgesloten wordt en de hardwerkende leerlingen de be haalde diploma's worden overhandigd. Doch niet alleen krijgt men een indruk- van het veelsoortig onderwijs, wat daar gegeven wordt, maar vooral ook van de bijzonder prettige sfeer, waarin de les sen aan de leerlingen worden doorgege ven. Dit bleek uit de saamhorigheid, welke op zo'n avond geproefd wordt. Vrijdagavond 9 juli j.l. was voor al de aanwezigen een onvergetelijke avond waar in de „Jeugdhaven" te Middelhar nis niet minder dan 62 waardevolle di ploma's aan de leerlingen konden wor den uitgereikt. De gehele avond stond in het teken van dankbaarheid, niet al leen bij de geslaagden, doch ook bij het hoofd met zijn personeel alsmede het bestuur. Deze dankbaarheid kwam di- rekt reeds bij de opening met gezang, schriftlezing en gebed tot uiting. In zijn openingswoord schetste het hoofd, de heer H. J. P. Wijrmiaalen de dank bij de leerlingen, welke na veel zwoegen en somstijds ook mopperen toch beloond hadden het begeerde diploma waard te zijn. De examens onder rijkstoezicht af genomen, mochten dan zwaar geweest zijn, er was nu voldoening over het be haalde resultaat. Natuurlijk was deze voldoening en dank er ook aan de zijde van de school. De vlag kon uit, want opnieuw was gebleken, dat het percen tage geslaagden zeer hoog genoemd kon worden en vermoedelijk weer boven het landelijk gemiddelde lag. Ook de heer Kesting, voorzitter van het schoolbestuur noemde het een dankbare ure en complimenteerde de geslaagde leerlingen. Wanneer we de berichten nagaan over de resultaten van andere examens in het land, dan steekt onze school bijzonder gunstig uit. Bovendien had hij gemerkt, dat de meeste geslaagden met ruim voldoende cijfers het diploma hadden behaald. La ten de leerlingen niet menen nu reeds volleerd te zijn, maar trachten de ver worven kermis nog verder te verrijken. Al is het een groot voorrecht en voor het maatschappelijk leven onmisbaar om kennis en wijsheid te vergaren, zo was het volgens spreker niet het voor naamste. De wijze koning Salomo deelt ons in zijn Spreukenboek mede, dat de vreze des Heeren het beginsel van alle wijsheid is. Hij wenste die vreze Gods de leerlingen toe, niet door middel van onze kermis, doch door de genade Gods. Namens de ouders bracht de heer Mackloet uit Stad aan 't Haringvliet in enkele gloedvolle en welgemeende woorden de dank van de ouders over aan het hoofd en personeel voor alles wat zij aan de leerlingen hadden ge daan. Dat de school moge groeien en bloeien tot in dengte van dagen was zijn hartelijke wens. Niet alleen de leerlingen stonden de ze avond in het middelpunt van de be langstelling. Ook het onderwijzend per soneel kreeg terecht meerdere malen een verdiende pluim. Mede door hun volledige inzet kon deze avond zo luis terrijk worden gevierd. Enkele leerlin gen brachten dan ook namens hun klas de dank over aan het personeel voor het genoten onderwijs. Meer dan eens was het hartverwar mend te zien met welk enthousiasme een uitslag werd begroet en wanneer men de lijst hieronder beziet van de ge slaagden met de behaalde diploma's, dan is het alleszins begrijpelijk dat een ieder die erbij betrokken was, vreugde vol gestemd was. Daarnaast wordt des te beter getoond welke talrijke moge lijkheden op de V.G.L.O. school aanwe zig zijn en naar welke zijde men zowel voor jongens als meisjes op deze school de studie kan richten. Terecht werd er dan ook op gewezen, dat men de gebo den kansen in dit onderwijs moest be nutten, opdat men na één of twee jaar vervolgcursus de tastbare en zeer nut tige bewijzen in dank mocht ontvangen. Dit hoogtepunt in het leven van leer lingen en school werd met psalmgezang en gebed besloten. De geslaagden zijn: Sleuteldiploma: Jan de Korte. Sleuteldiploma en Iiuishoudkunde: Hannie Huizer te Den Bommel. Sleuteldiploma, boekhouden, bedrijfs- rekenen en handvaardigheid: Rien Kie vit te Herkingen, Arie Struik te Melis sant. Sleuteldiploma, naaldvakken en huis houdkunde: Joke van Dijk, Bastie van Groningen; Lieske en Leneke Hobbel, Jannie Krijtenberg, Lenie Peeman, Nel- leke Struik te Middelharnis; Anke Born Martha Joppe, Corrie Kieviet, Cock Wildenboer te Sommelsdijk; Connie v. Striën te Herkingen; Magda Nagtegaal te Melissant; Leent je Tieleman te Nieu we Tonge; Janneke Bakker, Betsie Boom, Margriet Maters, Siius v. d. Sluys te Oude Tonge; Gerrie de Bonte, Nellie Langeweg te Ooltgensplaat; Joke Arens- man, Ina Meinster te Den Bommel. Sleuteldiploma, engels, naaldvakken en huishoudkunde: Ria Verolme te Mid delharnis; Marjo V. d. Doel te Sommels dijk; Fia V. d. Berge te Oude Ttange; Annie Kievit te Den Bommel. Winkelassistent: Rien v. d. Boom te Middelharnis; Wim v. d. Polder te Som melsdijk; Huib Struik te Melissant. Kennis eerste levensjaar en diploma B.: Hester v. Seters te Melissant; Jan nie Kanters te Oude Tonge. A.V.V. I. kennis eerste levensjaar en diploma B.: Lies Mastenbroek te Som melsdijk; Loes Hokke, Marjan van Maastricht; Jannie Neels, Joke in 't Veld te Ooltgensplaat; Janet Bakker te Den Bommel; Marjan Braber, Adrie v. Damme, Gerrie Witvliet te Stad aan 't riaringvliet. A.V.. I, engels, kennis eerste levens jaar en diploma B.: Plonie Meinster te Den Bommel; Ar ja Nipius te Stad aan 't Haringvliet. A.V.V. n (voUedig): Fina Buth, Ina Keus te Middelharnis; Ada van Dalen, Hanneke Guldemeester te Dirksland; Ageeth Dorst, Adrie Struik te Herkin gen; Joke Bakker te Stellendam; Kathie Waling, Joke van Woerden te Nieuwe Tonge; Leneke v. d. Sltiis te Oude Ton ge; Nellie Snaauw te Ooltgensplaat; Janie Bakelaar te Den Bommel; Jannie Mackloet te Stad aan 't Haringvliet. Staatsexamen Kleuterleidster eerste gedeelte. Ada van Dalen te Dirksland; Joke van Woerden te Nieuwe Tonge. Veiling van maandag 12 juli 1965. Peulen 2,59; Bloemkool A 3940; B. 25 30; Komkommers A 32, B. 24; Spi nazie 74 77; Rode Kool 32; Gele sa- voye 35; Bospeen 48; Boskroten 22; To maten A 105; C. 79; Zwarte bessen 95 103; Senga 110 118; Eiegenheimer middel 36,10; drielingen 12,—; kriel 11,20 12,— Bintje middel 27,90; Doré mid del 34,10 39,—; drielingen 14,20 18,70. De „clandestine?" bouw van een en kele meters grote serre achter het pen sion „Delta'' te Goedereede heeft in de vrijdagmiddag gehouden raadsvergade ring een ware rel ontketend. Van de beide wethouders, de heren D. Sandifort en J. Breen die in deze kwestie een dubbel spel lijken te spelen volstond de heer Sandifort met liet geven van een korte toelichting en de heer Breen onthield zich van elk commentaar, ter wijl de rustige heer den Eerzamen en de impulsieve Jan Bruggeman elkaar bijna in' de haren vlogen. Door b. en w. was n.I. de goedkeuring aan het ontwerp van de te bouwen serre onthouden, als zijnde in strijd met de bouwverorde ning en de inmiddels begonnen bouw werd stilgelegd. In een aan de raad ge richt schrijven beroept de exploitant van pension „Delta" de heer J. Roos zich op een mondelinge toestemming van beide wethouders en enkele raads leden lang voor de bouw werd afge wezen. IMIenend dat hiermee alles in orde was had de heer Roos opdracht tot de bouw gegeven. Ter vergadering gaf enkel de heer Bruggeman dit toe maar hij verweet de heer den Eerzamen die zich met mevr. Roos had verstaan en nu een en ander aan de kaak stelde dat hij al zeven jaar lang loopt te dDoor b. en w. werd voorge steld het schrijven van de heer Roos niet ontvankelijk te verklaren. „Het zit me toch niet lekker" beken de de heer Bruggeman. Spreker meen de te weten dat de heer den Eerzamen al vier dagen voor het betreffende schrij ven van b. en w. was uitgegaan aan merv. Roos had verteld dat de serre zou moeten worden afgebroken. „Hij is al zeven jaar aan het den hij heeft bij mevr. Roos vier raadsleden zwart gezet", viel de heer Bruggeman uit. De heer den Eerzamen verzekerde dat het eerste wat hij ervan hoorde was dat het werk was stilgelegd. Hij had enkel gehoord dat de heer Bruggeman zou hebben gezegd: „Bouw maar door op mijn verantwoording, ze doen er niks aan!" Op weg naar de vader van de heer Bruggeman had mevrouw Roos spreker de heer den Eerzamen binnengeroepen en hem de situatie uit gelegd. Op de mededeling van mevr. Roos dat ze goedkeuring van b. en w. had terwijl de bouw toch was stil gelegd, had de heer den Eerzamen ge zegd dat dit onmogelijk was. „Ik moet de heer Bruggeman meege ven dat hij de enige is die bekend heeft Hij zou hebben gezegd; „Bouw maar door, Kleijnenberg of wie ook doen er niks aan! Weth. Breen zou aldus me vrouw Roos in het gesprek met de heer den Eerzamen hebben geadviseerd van daag eens een balk te leggen en morgen eens een muur te bouwen en weth. San difort had zonder meer toestemming ge geven. Spreker had mevr. Roos daarop gezegd dat nu ze niet verder mocht bouwen de schade te verhalen op degenen die haar goedkeuring verleen den. Spreker ontkende iemand zwart te hebben gemaakt. De heer 't Mannetje zei van de hele kwestie pas later te hebben gehoord. Ook hem was door mevr. Roos gezegd dat de beide wethouders toestemming hadden gegeven. Mochten ze dit hebben gedaan dan De serre is nog maar half afge bouwd maar het is toch al een ge zellig zitje geworden waarvan de gasten al dankbaar gebruik maken. zou de heer 't Mannetje ook buiten de bouwverordening om de bouw willen steunen maar spreker begreep dat dit een onmogelijkheid is. De voorzitter burgemeester Kleij nenberg zette uiteen dat er een teke ning was binnen gekomen die niet uit gevoerd kan worden. Spreker was mot weth. Sandifort meegegaan en had me vrouw Roos gezegd haar te helpen in wat toelaatbaar is maar zou de wet niet ter zijde zetten. Daarop was spreker met de Techn. dienst ter plaatse ge weest om te zien op andere wijze uit voering aan de bouw gegeven kon wor den. „De weg is gewezen hoe het wel kon" aldus spreker. Hij wilde niet aan nemen dat de beide wethouders die hiervan wetende waren een ander stand punt zouden innemen. De heer den Eerzamen: „U zegt dat u het niet aan kunt nemen, mag mevr. Roos hier komen? Voorzitter. „Geen sprake van, ik ben alleen verantwoording schuldig aan de raad". „Als weth. Sandifort dat standpunt had ingenomen zou hij dat mij kenbaar heben gemaakt". De heer Sandifort resumeerde hoe een en ander was gegaan. Hij zweeg over het al dan niet toestemmen in de bouw. „Er was van b. en w. bericht uitgegaan, dat was ondertekend door b. en w. Op de datum dat de bouw begon 10 juni was weth. Breen in Frankrijk en weth. Sandifort was op excursie in Bel gië. In de volgende b. en w. vergadering heeft de heer Labee van het sti'Ieggen van de bouw mededeling gedaan. De heer Sandifort had zich erover verwon derd dat mevr. Roos van de brief van b. en w. afwist toen die, nog niet ver zonden was. „Ik zie wel eens dat er zonder vergunning gebouwd wordt, dat gaat goed. Wie wel vergunning vraagt komt nogal eens in moeilijkheden", al dus weth. Sandifort. „Hoe kon ik van die brief afweten" stelde de heer den Eerzamen de vraag. Mevr. Roos had hem gezegd ook voor de Rechtbank te getuigen dat de heer Bruggeman heeft gezegd. „Bouw maar door, je kent ze, ze draaien met alle winden mee". De heer den Eerzamen wenste dat de verdachtmakerij aan zijn adres zou wor den teruggenomen. „Maak me niet kwaad!" brieste de heer Bruggeman: „Toen wij zeven jaar geleden in de raad kwamen heb jij daar op de markt gezegd:: „De arbeiders ko men ook in de raad, je hebt nog veel meer gezegd." „U stelt dat de heer den Eerzamen onwaarheid heeft gesproken, op praat jes van een ander kunt u nooit afgaan," suste de voorzitter. Op aandringen van de voorzitter nam de heer Bruggeman de onparlementaire uitdrukking terug. Na deze verhitte discussie werd het schrijven niet ontvankelijk verklaard. OÜDDORP Een fel uitslaande brand heeft vrijdag avond een eind gemaakt aan het be staan van een der landbouwschuren van de landbouwer de heer W. Tanis. De houten schuur, staande op de z.g. Goud mijn was met hooi en landbouwmachi nes gevuld en brandde tot de grond toe af. De Ouddorpse brandweer was in een minimum van tijd ter plaatse. De leden waren- zoals gebruikelijk die avond bijeen in de torenkamer. Toen de heer Bas Dorsman zelf lid van de brandweer om 10.15 uur zijn garage ging sluiten zag hij de vlammen uit de schuur slaan. De brandweersirene werd niet gebruikt en in notime hielden zes stralen de omliggende vijf schuren nat om uitbreiding van de brand te voor komen. De schuur zelf was niet meer te redden. Een zware onweersbui deed het toegestroomde publiek weer haastig huiswaarts gaan. Het nablussingswerk duurde tot 3.00 uur 's nachts. -O- Op de Provinciale weg nabij Goede reede ter hoogte van de spUtsing naar Bekaf is zondagavond om half elf de 44 jarige weduwnaar J. Roozenbeek uit Nieuwe Tonge om het leven gekomen toen hij met zijn personenwagen, een Vauxhall Velox frontaal op de naderen de R.T.M, bus reed. De heer Roozen beek kwam uit de richting Ouddorp. Bij het naderen van de harmonicabus moet hij volgens de verklaring van de R.T.M, chauffeur C. Hoogerwerf uit Herkingen met volle lichten recht op de bus zijn ingereden. De wagen boorde zich in de solide bus. Een twintigtal passagiers werd door de klap door elkaar geslin gerd maar werden niet verwond. De heer Roozenbeek die alleen in de auto had gezeten werd uit het wrak gehaald en overleed ter plaatse. Mogelijk is er alcohol in het spel geweest, waarom een bloedproef is genomen. Middelharnis teUfoon 2043 SOMMELSDIJK Mjooie prestatie. Door j.l. zaterdag te Dordrecht te slagen voor het diplo ma Bouwkundig Uitvoerder heeft de heer H. Jordaan een mooie prestatie ge leverd. Hij doorliep de twee-j arige cur sus die werd gegeven door het K.T.O. te Zwijndrecht in slechts 8 maanden. DIRKSLAND' Wedvlticht uitslag P.V. Gevl. Vrien den vanaf Angoulême. W. v. 't Hof 1, 11; Joh. Doorn 2, 10, 13; v. d. Groef- Knops 3, 12, 14; L. Arensman 4, 8; B. Leijdens 5, 15; A. Koole 6; C. Nachte gaal 7; A. de Vogel 9. A.s. donderdag inmanden voor Creil. A.s. vrijdag jonge duiven Vilvoorde. MELIS SANT Kerkdienst. Voor de Ger. Gem. in Ned. alhier hoopt a.s. woensdagavond te 6.30 uur voor te gaan dr. Steenblok uit Gouda. HERKINGEN Kerkdienst. Dinsdag 13 juli des sav. om half acht hoopt voor de Ger. Ge meente alhier voor te gaan ds. P. Blok. Val. De heer M. Molenaar werk zaam op de BPM te Pernis, kwam tij dens zijn werkzaamheden zodanig te vallen, dat hij in het ziekenhuis te Dirksland moest worden opgenomen. Bedankt. Cand. Chr. v. d. Poel te Rotterdam heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier bedankt. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Voor de Ger. Gemeente alhier hoopt morgen, woensdagavond te 7.30 uur voor te gaan ds. Mouw. In deze dienst zal doopbediening plaats hebben. DEN BOMMÏEL Aangifte leerlingen. De aangifte van nieuwe leerlingen voor de Chr. Kleu terschool „Prinses Marijke" te Den Bommel voor het schooljaar 1965-1966 kan plaats vinden op woensdag 14 juli a.s. 's middags na 3 uur. Woonhuis verkocht. De heer Joh. Kooijman heeft zijn woning Brande wijnstraat 6 onderhands verkocht aan de heer W. van Kempen Czn. Kerkdienst. Donderdag 15 juli a.s. des nam. 7 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. P. Blok te Dirks land. Oud-inwoner overleden. Zaterdag is in het Bergweg-ziekenhuis te Rotter dam op de leeftijd van 67 jaar na een langdurige ziekte overleden mevr. E. Smits-Bruggeman, wonende Burg. Roosstraat 29a, aldaar. Woensdag vindt de teraardebestelling plaats op de Zui derbegraafplaats te Rotterdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1