Eindavond „Westvoorn" kreeg zeer grote belangstelling Een protest Meditatie Twaalfjarige jongen te Bruinisse verdronken F!;C. KORTEHEG it ZOON 38e jaargang Vrijdag 9 juli 1965 No. 3402 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De schreeuw van hei hert. M/imBubeJBn KRUIDER's WONINGINRICHTING Turndemonstraties voor a.s. zaterdag afgelast Chr. Landbouwhuishoudschool te Ouddorp: Fruitmandnn en Fruithakjes „De Fruitcentrale" ONTVANGST OP SOESTDIJK Tijdens schoolreisje verdronken Man sterft op spreek gestoelte Aardappelhandel lijdt verliezen PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Lan£eweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds TeL 20 17 Giro 167830 Verschynt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 2,60 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bt) contract speciaal tarief. Nu de polemiek in de bladen en de controversen in ons volk over de ver loving van Prinses Beatrix publiekelijk wat geluwd zijn, komt een andere kwestie schierp naar voren, waarom trent in het Nederlandse volk eveneens groot verschil van mening bestaai n.l. onze houding tegenover de regering van Zuid-Afrlka. Deze kwestie veroorzaakt al enkele jaren een steeds feller wor dende tegenstelling. Deze is thans op nieuw opgelaaid naar aanleiding van een besluit van het Kabinet-Cals om op de begroting voor 1966 een bedrag van 100.000,te plaatsen ten behoe ve van het „Defence and Aid Fund" (verdedigings- en hulpfonds), een En gelse organisatie, die zich ten doel stelt juridische en andere bijstand te verle nen aan slachtoffers van de apartheids politiek van de Zuidafrikaanse regering Verwoerd. Onze minister van Buiten landse Zaken mr. Luns, die over 't al gemeen bij ons wel een potje breken kan heeft daarvoor de verantwoorde lijkheid op zich genomen. We geloven, dat het Kamerlid Ir. van Dis gelijk heeft als hij veronderstelt, dat dit het gevolg is van de intrede der socialisten in de regering en dat zoiets onder het Kablnet-Marijnen waarschijnlijk niet gebeurd zou zijn. Wij zijn het dus in dit geval met Mr. Luns helemaal niet eens en betreuren zijn beslissing in hoge ma te. Het weekblad „Vry Nederland" (links- socialistisch) van 3 juli j.l. gaat fel te keer tegen de opposanten. Het schrijft, dat nu „heel reactionair Nederland be zig is tegen deze bescheiden Nederland se geste te protesteren". Ziezo, dat we ten we dus weer: wie opkomt voor Zuid Afrika is reactionair! Ondanks dit ge scheld, waarbij alle rode, roomse en christelijke progressieven zich wel van harte zullen aansluiten, willen wij ech ter gaarne mede onze stem verheffen in het koor der protesten, die van ver schillende zijden opgaan tegen deze fi nanciële hulp van onze regering aan personen, die de Zuidafrikaanse rege ring tegenwerken in haar politiek tot behoud van de blanke beschaving in dat land. Wat is dat „Defence and Aid Fund" eigenlijk? Het is een fonds, dat slacht offers van rassenwetten helpt en ver dedigt, hun familieleden ondersteunt, voorts steun verleent aan ondergrondse bewegingen die rassendiscriminatie be strijden en dat tenslotte de wereldopi nie wil wakker schudden. De voorzitter is een Engelse geestelijke, de grootste pacifist van Engeland, tevens leider van de Engelse „ban-de-bom-beweging", waarvan menig aanhanger communist is. Naar verluidt heeft de organisatie bindingen met de communistische partij in Engeland. Onder schone idealistische leuzen verbergt deze beweging kennelijk een streven, dat erop gericht is personen te steunen, die in Zuid-Afrika een chaos willen veroorzaken en aan het blanke bewind een eind willen maken, want dat is het gevolg van gelijkstelling der rassen. Het is dus voor de Zuid-Afri- Itaanse republiek een gevaarlijke orga nisatie. Dit fonds is o.a. aanbevolen door de Verenigde Naties (met nog twee andere). Deze V.N. hebben een speciale commissie inzake Apartheid krachtens een resolutie van de Algemene Verga dering van 19'63 voor internationale hulp aan „vervolgden" in Z.-Afrika, waar Nederland ook voor stemde. Blijk baar op grond van deze resolutie heeft onze regering dit besluit genomen, mede op aandrang van de socialist Ruygers, die er dit voorjaar bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Za ken vragen over stelde. De houding van de regering inzake de apartheidspolitiek hebben wij steeds be treurd. Al in 1959 verklaarde zij zich er tegen, maar onthield zich toen in de V.N. nog van 'n stemming. In 1961 ech ter liet zij onze afgevaardigde stemmen vóór een motie van Liberia tegen de apartheid en later nam ze steeds dezelf de houding aan, natuurlijk tot grote er gernis van Zuid-Afrika en van velen' in Nederland. Onze vijf grote politieke partijen steunen unaniem deze rege- ringspolitiek, uitgezonderd enkele A.R. en R.K. fractieleden. Zij zingen alle maal dapper mee in het wereldkoor te gen Z.-A., bang als ze zijn voor reactio nair, conservatief, kolonialistisch of achterlijk aangezien te worden in het illustere gezelschap der V.N., waar te genwoordig de gekleurde volken plus de commimisten de lakens uitdelen en de blanke wereld steeds op de beklaag denbank zit. Er is trouwens 'bij het bepalen van het Nederlandse regeringsstandpunt nog een andere faktor in het spel. Ons Ko ninkrijk telt n.l. nog twee gebiedsdelen in de West n.l. Suriname en de Antil len, die een in meerderheid gekleurde bevolking hebben. Deze schijnen op dit punt zulk een druk uit te oefenen voorzover dit nog nodig mocht zijn dat de regering geen andere houding durft aannemen al zou ze dit willen. Terwille van de enkele honderdduizen den mensen, die daar wonen en die in financieel-economisch opzicht volkomen van Nederland afhankelijk zijn, zou Ne derland het oude broedervolk in Z.A. in de steek moeten laten. Dat men in dat land hevig gebelgd is over deze 100.000,—, die moeten die nen om oproerlingen en saboteurs in Z.A. te steunen, is vanzelfeprekend. Zuid-Afrika, eigenlijk een dochter van Nederland met een stamverwante be volking en een in wezen Nederlandse taal, de entge volksplanting in de we reld van onze zijde, die geslaagd is. Wordt door het moederland schandelijk in de steek gelaten. De regering werkt „Gelijk een hert schreeuwt naar de waterstromen, alzo schreeuwt mijne ziel tot U, o God!" (Psalm 42 2) Ja, u leest goed: er staat hierboven „de schreeuw van een hert", waar u misschien het beter achtte te lezen: de schreeuw van het hart. Nu wees gerust: over het laatste gaat het ook. Juist, uit gerekend in ditzelfde vers. Want hier is een gelijkenis. Gelijk een hertal zo mijne ziel tot U, o God! Op meerdere plaatsen in de H. Schrift en met name in de Psalmbundel, vwordt ons onderwijs verstrekt van de natuur uit. De natuur is immers, volgens de N.G.B, één van de twee middelen, waar door wij God kunnen kennen; maar dan van Zijn openbaring uit. Alleen God de H. Geest kan ons in het schreeuwende hert een beeld doen zien van het naar God dorstende hart. Anders zouden we stellig aan deze „gelijkenis" voorbij-lo pen; of ze hoogstens „aardig" vinden, zonder er persoonlijk enige belangstel ling voor te igevoelen, en belang bij te hebben. Deze dichter is kennelijk een natuur mens. Niet een natuurlijk mens. Dat blijkt geheel anders uit deze en de vol gende psalm. Hij is een diep-geestelijk ingeleid mens. Maar toch, dicht levend bij de natuur. Ver van het stedelijk ge woel, verkeert hij ergens ver weg in het gebergte, waar de watervallen hun geklater doen horen. Voor het blijde opgeruimde hart kan dit een verruk king zijn. Maar voor David betekent het een vermeerdering van zijn smart. „Waar is uw God", zo spreekt hem die waterval „een tale". Hij is kennelijk God kwijt. Maar God hem niet. En ook hij eigenlijk God niet. Want hij verlangt zo heftig, zo aanhoudend, zo indringend na^r Zijn nabijheid en genade, dat hij in het van dorst schreeuwende hert het gepaste beeld ziet van zijn innerlijke ontwrichting, van zijn de-dood-nabij- zijn, als God niet, als de God-des-levens uitkomst wil schenken. De mens is God kwijt. In het paradijs viel hij van Hem af. En er is geen op recht vragen naar Hem, gelet op Rom. 3 En tochde Schrift spreekt er ook van, dat zelfs de heidenen Hem zoeken, of zij Hem vinden mochten, vgl. Hand. 17. Mogelijk kunnen we beide waarhe den maar moeilijk samen-rijmen. En toch, al was de mens God kwijt. God verlaat de mens niet. Hij leert zelfs de heidenen vragen naar de Wortel van Isaï dat is: Christus Die staan zal tot een „banier der volkeren". In het verkiezen van Abraham en diens zaad, bedoelt God de volken: in Hem zullen alle geslachten der aarde geze gend worden. David is zo'n gelukkige in zijn ongeluk. Een gezochte, een beginsel gevondene. Vandaar gaat hij God zoe ken of hij Hem vinden mocht. Wat de inhoud van dit „schreeuwen" is, kan men gemakkelijk uit het vervolg van de psalm aflezen. De ruimte ont breekt, om dat hier te gaan bespreken. De omstandigheden kurmen trouwers in Davids, in uw, in mijn leven zo ver schillend zijn. Steeds ligt daaraan niet enig gevolg der zonde, maar de zonde zelf ten grondslag. David heeft een „za ligmakende" zonde-kennis. Hij leeft niet in een roes, of in een dof berusten, warm.eer hij Gods nabijheid mist heb ik anders verdiend? maar hij behoort a.h.w. tot de bestormers van Gods troon. Hij schreeuwt het uit. O, God, waar bent U? Zonder u en uw genade ben ik toch voor eeuwig en altijd verloren. O, luister toch naar mijn gebed, en neig uw oren tot mijn klachten. Hij heeft weet van zijn vijanden. Vanbuiten---- ja maar niet minder binnen in hem zijn ze, die zijn ondergang beogen. Indien mijn hart mij veroordeelt, God is ster ker, meerder dan dat. Hier schreeuwt Davids ziel naar God, enkel, simpel naar God. (Lees het begin van Augusti- nus' Belijdenissen, en de aanhef van Calvijns „Institutie") Dat is het weder geboren deel. De nieuwe mens. De oude Adam zou dat niet willen, niet kunnen doen. Die heeft aan de aarde, de zonde- dienst meer dan genoeg. Davids ziel niet. Hij heeft God zelf nodig. Niet maar iets „van" God. Nee, Hem-Zelf, de Vader, in de Zoon, door de H. Geest. Het is een uiterst persoonlijke zaak. Een zaak tussen David en God. Maar toch tot lering en „onderwijzing", ook hopelijk en mogelijk voor u? Bidden kan stamelen, kan zuchten, kan smeken zijn, en nog veel meer, maar het is hier een schreeuw. Uit de diepte naar de hoogte, van een zondaar tot de Heilige, in geloofsvertrouwen op de Middelaar. Zo alleen, in en door Hem, is er ver horing, genade, vergeving. Zo alleen komen hemel en aarde. God en Davïd, de Heilige en de zondaar tesamen. Ook in uw leven. Door Christus en Diens Woord en Geest. Looft God! St. Maartensdijk Ds. J. v. d. Hsta? haar voortbestaan tegen, vrijwel alle dagbladen, met „Trouw" in het voorste gelid, staan immer gereed met felle kri tiek, onze politieke partijen scharen er zich achter vanwege de veelgeroemde progressiviteit. De ton voor het Engelse fonds gaat door ondanks de protesten uit vele kringen van ons volk. Een drie tal Kamerleden, de heren Meulink (A. R.), Van Dis (S.G.P.) en Moorman (K.V. P.( hebben er vragen over gesteld, maar het antwoord van Mr. Luns zal wel af wijzend zijn. En zo wordt door Neder land meegewerkt aan de hetze tegen een stamverwant volk, dat daar ver weg op de zuidpunt van Afrika het toch al zo moeilijk heeft. Daar komt nog bij, dat ons land zich daarbij mengt in de interne aangelegen heden van een bevriende mogendheid, hetgeen op zichzelf al ontoelaatbaar is. Er wordt op deze wijze wel tegen een stamverwante natie geageerd, maar waar blijft een actie tegen het onrecht de onderdrukking, de dictatuur en zo veel meer in de landen achter het IJze ren Gordijn? Men gaat wel aanpappen met Indonesië en zijn dictator Soekarno nadat we, in de steek gelaten door alle blanke vrienden, Nieuw-Guinea moes ten prijsgeven. Mr. Luns ging wel op visite in Djakarta bij de man, die Ne derland dodelijk haatte en vernederde, maar naar Pretoria zal hij nimmer gaan vanwege de apartheid. Communistische en allerlei nieuwbakken staten mogen wel hun eigen apartheidspolitiek voeren maar Zuid-Afrika zou zich weerloos moeten laten afslachten door de zwarte horden van Centraal-Afrika. Dat alles is meten met twee maten, die men van een Nederlandse regering niet ver wacht. Dat de apartheidspolitiek van dr. Ver weerd geen ideale oplossing is van het bevolkingsprobleem in Z.A. zal ieder een toegeven. Er is echter geen keuze. Wie deze politiek verwerpt, helpt mee aan de totale ondergang van een op westerse leest geschoeide blanke be schaving. Er is nu eenmaal igeen alter natief (andere bruikbare oplossing). Of het één, of het ander. Wanneer de rege ring van Z.A. ons democratisch stelsel van „één man één stem" invoerde zou den de 9 miljoen Bantoes in no time het land hebben teruggebracht tot de staat van Kongo en Ghana en de 3 mil joen blanken waren aan de ondergang prijsgegeven. Het gaat er voor de Zuid afrikaners om „to be or not to be", te zijn of niet te zijn. Dat is de enige grond voor de zo verguisde apartheidspolitiek. Men schijnt niet te beseffen, dat de we reldactie tegen Z.A., waaraan ook onze regering meedoet, gevolgen kan hebben, die voor het hele Westen funest zullen zijn. Men denke slechts aan de strate gische situatie in oorlogstijd en aan het feit, dat zoals oud-minister Welter de zer dagen nog schreef, 2/3 van de jaar lijkse wereldproduktie van goud (in Z. Afrika!) in handen zou komen van on derontwikkelde negerstammen, waar door het Westerse monetaire stelsel-zou ineenstorten. Dit alles speelt blijkbaar geen rol, maar het is wel droevig het te moeten constateren. Nederland volgt dus het voorbeeld van met heel veel ruimte Oostdijk 53-61 Somm«lsdijk De 12-jarige Job van Dongen uit Bruinisse is bij het zwemmen op de Krammerplaat verdronken. De Krammerplaat ligt bij eb vele uren droog en langs de kant waar het diepe water begint, loopt de plaat glooiend af. De jongen, die met een tweetal vriendjes aldaar aan het zwem men was, is in een gat geraakt, dat door de zandzuigers, die de Grevelin- gendam hebben opgespoten, is ge maakt. Hij is niet meer boven geko men. Van de woensdag op de donderdag nacht is ijverig gedregd en donderdag morgen is de jongen gevonden. Er is grote verslagenheid in de gemeente met dit droeve ongeval. De turndemonstraties die zaterdag avond zullen gehouden worden, gaan niet door. De jongen was n.l. lid van de turnvereniging. De publicatie over deze demonstratie, elders in ons blad op genomen, moet dan ook als niet ge plaatst worden beschouwd. de socialistische landen Zweden en De nemarken inzake genoemd Fonds. Noor wegen trok zich terug en zelfs de La- bour-regering in Engeland doet niet mee. Maar onze Nederlandse idealisten staan weer in het voorste gelid. Daar om protesteren wij met alle kracht te gen deze aanwending van ons belasting geld, waar we helaas machteloos tegen orverstaan. Zoals al enkele jaren traditie is be tekende ook nu weer de uitreiking van de diploma's aan de geslaagde leerlin gen van de Chr. landbouwhuishoud school „Westvoorn" te Ouddorp een massale trek naar het Verenigingsge bouw waar woensdag de eindavond werd gehouden waarmee het cursusjaar besloten wordt. De avond is onder de energieke leiding van m^ej. Flinterman een volledig succes geworden, ouders en overige genodigden beleefden een groot plezier aan de modeshow, de voordrach ten en de muzikale en vocale prestaties van de geslaagden. Be leerlingen wer den niet enkel met het behaalde diplo ma de wereld ingestuurd. Zowel door de directrice als burgemeester Kleijnen- berg en weth. Visser als voorzitter van het schoolbestuur kregen de geslaagden een ernstig vermaa» voor de toekomst mee. Zoals in het spel naar voren was gebracht kent het leven naast de lach ook de traan. Welkom De directrice mej. Flinterman kon aan het begin van de avond, nadat zij met samenzang en' gebed had geopend een volledig bezette zaal welkom heten, in zonderheid burgemeester en mevrouw Kleijnenberg, de leden van de Commis sie van Toezicht, de voorz. van de C.B. T.B. de heer Vogelaar te Melissant, schoolhoofden en een groot aantal ou ders. Spr. zei niet enkel de diplo ma's te zullen uitreiken maar deze avond ook dank te willen brengen aan God omdat op school naast de andere vakken ook was geleerd wat Hij van ieder vraagt. Juffrouw Flinterman be sloot haar openingswoord met het cite ren van het vers: „Laat Hem besturend waken, 't is wijsheid wat Hij doet. Mooi programma Een uitgebreid en zeer gevarieerd programma werd hierna afgewerkt. Al le leerlingen droegen hierin hun steen tje bij. Er werd gedeclameerd en in leuke schetsen werd het onderwijzend personeel en het schoolleven aan de kaak gesteld. Het stuk: „Die Huusou- schoole toch", gebracht door Nellie Mijnders en Nella van der Klooster viel wel zeer in de smaak. Ook oogstte „Het landelijk orkest" o.l.v. de „diri gent" de heer v. d. Heuvel een dave- i'end applaus. Tegen het decor van het rustieke landschap zette het orkest uitgerust met papieren muziekinstru menten een boerenbruiloft de nodige luister bij. Diploma-uitreiking Het meest verbeide ogenblik van de avond was uiteraard de uitreiking van de diploma's door burgemeester Kleij- Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdqk 36 MIDDELHARNIS nenberg. De heer Kleijnenberg liet de uitreking vergezeld gaan van een har telijke gelukwens en een stevige hand druk. Spreker wendde zich in zijn feli citatiewoord ook tot de ouders omdat zij het zijn die hun kinderen hebben opge voed. Spreker wist dat dit een vreugde volle opdracht is die de volle inzet vraagt van het moederhart en de vader hand. Hoe goed het onderwijs op de landbouwhuishoudschool is kon spreker afmeten aan alles wat deze avond ge boden was. De leerlingen maakten zich spelend klaar om te kunnen doen wat goed is. „Ze speelden bruiloftj e en ze vervaardigden hun kleden", zoals in de Bijbel staat beschreven. Spreker wees op het grote voorrecht dat Ouddorp over deze school beschikt. Hij wees op de moeiUjke maar niettemin heerlijke taak van het onderwijzend personeel dat een gedeelte van de opvoeding van de ouders overneemt. Hun taak houdt aldus burg. Kleijnenberg in, de kinderen steeds dichter' tot de werke lijkheid te brengen en de ouders bren gen hun kinderen op om ze aan het le ven over te geven. De grondslag om dit leven te aanvaarden wordt op school gelegd en de leerlingen weten wat het leven kan bieden. „Hoe gelukkig is het dat men iets voor de ander zijn kan en om zo met elkander te leven dat het leven inhoud krijgt", aldus spreker. Hij hoopte dat de geslaagden het diploma in huis en het onderwijs in hun hart zul len meenemen. Spreker dankte de ou ders dat zij. het talent van hun kinderen daar gebracht hebben waar het tot was dom kon komen. „Goed onderwijs is een onvervreemdbare schat voor het gehele leven" zo besloot de heer Kleijnenberg waarna hij de diploma's uitreikte. Voor het getuigschrift primaire opleiding slaagden 41 en voor het getuigschrift assistentenklas 16 leerlingen. Afscheid leerkrachten De heer L. Visser, voorzitter van het schoolbestuur belichtte het bruisende schoolleven. Naar spreker meende zijn deze avond enkel de deugden en niet de ondeugden van de leerlingen naar vo ren gehaald. Spreker wist van de span ning die er steeds heerst rondom het wel of niet slagen en hij meende dat burgem. Kleijnenberg voor velen de beste St. Nicolaas is geweest. In 1965 begin het leven niet meer bij de 40 waar ik zelf aan meedeed maar het blijkt al bij de 14 te beginnen", aldus de heer Visser die daarom de leerlin gen een boodschap mee zou geven. Spr. zei trots te zijn voorzitter te zijn bij het zien van het jonge leven vol idealen maar maande de geslaagden te beden ken dat het leven naast vreugde ook teleurstellingen kent. Ook maande hij hen niet te vergeten dat zoals op school werd geleerd de vreze des Heeren het beginsel van alle wijsheid is. Hij hoopte dat het allen in hun ver dere leven wel mocht gaan. {Vervolg pag. 2 Ie kolom) OOLTGENSPLAAT Geslaagd. Mej. R. Okker, kleuter leidster aan de Chr. School te Den Bommel, slaagde één dezer dagen voor de hoofdakte. Zij genoot haar oplei ding aan de Chr. Kweekschool te Vlaar- dingen. H.M,, de Koningin heeft woens dag op paleis Soestdijk de Sultan en Sultane van Selangor, Z.H. Salahuddin Abdul Aziz Sjah, ont vangen. De foto toont de Ko ningin met haar gasten. VOOR BETER f^ ---------rrNflflR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z328 ST. MAARTENSDIJK De leerlingen van de 2e en 3e klas van de L.T.S. te St. M,aartensdijk maakten dinsdag j.l. een schoolreisje. Op de te rugweg werd een bezoek gebracht aan het recreatieterrein „De IJzeren Man" bij Vught. Verschillende jongens gin gen kanoën op de vijver. Zo ook de 14- jarige J. F. uit Poortvliet. Met zijn tweeën voeren ze de plas op en bij een ongelukkige handeling met de peddel sloeg de kano om. en geraakten de jon gens te water. Hierbij is de 14-jarige jongen verdronken. Het stoffelijk over schot werd overgebracht naar het zie kenhuis te 's Hertogenbosch. Het slacht offer kon niet zwemmen. De voorzitter van de vereniging tot bevordering van het slagersvakonder wijs, de heer J. G. Habold, is dinsdag bij het begin van de jaarvergadering in het Utrechtse gebouw voor K. en W. overleden meldt het „Vrije Volk". De heer Habold had juist het spreek gestoelte beklommen om zijn openings rede af te steken, toen hij werd ge troffen door een hartverlamming. Hij zakte in elkaar en overleed ter plaatse. ------O------ Het aardappelseizoen 1964/65 is voor veel ondernemers slecht afgelopen en in verscheidene gevallen zelfs catastro faal geëindigd. Dit deelt het secretariaat van het pro- duktschap voor aardappelen mee. Voor al de handel, aldus het secretariaat, heeft zeer grote verliezen moeten in casseren. Voor de telers waren de ver liezen minder ernstig, omdat de eind mei nog aanwezige voorraden in over wegende mate in handen van de han del waren. Eind juni was er nog een voorraad van verscheidene duizenden tonnen. Men schat dat van die nog aanwezige vooraad ten minste drie kwart in han den van de handel is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1