In hei hooiland Nieuwe Tonge lielpt ,,llpollo uit financiële nood l^e sstrijd om het bestaan ^^eeuwóe wandelingen De regen raaki haar niei Ditjes en Datjes i^ ir Hulpverlening door wijkverpleegster aan vakantiegangers Rattenbestrijding blijlt heet liangijzer Brulnisse Bladz. 2 „E ILAN DEN-NIEUW S' Dinsdag 6 juli 1965 Juli - hooimaand. Dat wekt aspira ties aan warme zomerzon, strandleven en vakantiegenoegens, maar doet ook denken aan weiden met hooihopen, vol geladen wagens en de lekkere geur van 't verse hooi. Door een versje „Hooi- oogst" van G.S. Nij'huis in ons blad van 3 juli werd ik er weer aan herinnerd. We gaan een paar maanden terug, naar mei, de bloeimaand. Laat dan uw oog eens even rusten op een doodge wone weide, 't Zijn verachtelijke doorn struiken, die het weiland omzomen. JVIaar nu zijn ze in feestkleed, nu zijn het meidooms vol witte bloesempracht, lokkend de vele insecten en de stille wandelaars, die diep insnuiven de heer lijke bloesemaroom. En zie de weide zelf! Gewone groene grassprietjes, is daar nu zoveel bijzon ders aan te zien? Maar ziet ge dan niet dat het tere meie-groen op de ach tergrond is geraakt door het helle geel van de duizenden boterbloemen dat nu domineert? In verrukking zong iemand eens: „Het was een blijde dag in mei, mijn kind liep in de wijde wei, van boterbloemen geelde 't gras, mijn kind een bloem der weide was." Nu is het juli en hoe is in enkele weken het weiland veranderd. Meire gen deed groeien, evengoed als de war me junizon en nu krijgt het gras de overhand over de boterbloemen, die nog slechts als eenzame dwaallichtjes gelen in de groene graszee. Hoogop groeien de aren en trossen en pluimen van de vele soorten. Hoe ze allemaal heten? Daarover bekommert de boer zich niet, dat moet een botanicus maar uitzoeken. Voor hem bestaat er geen zwenkgras of kropaar of vossestaart, 't is allemaal gras, om te maaien. Hij heeft hooi nodig, voor de winter, als 't vee weer in de warme stal komt. De maaier .De plaatjes van knechts en arbeiders, die met de scherp geklopte zeis het gras neervelden, ziet u alleen nog maai in oude tijdschriften. Nu wordt de ma chine uit de schuur gehaald, een paar zware knollen of een tractor ervoor ge spannen en daar ratelt het instrument door de grasvlakte, een menigte van zwaaiende zwoegers-met-de-zeis ver vangend. Onbarmhartig snijdend schuifelen de lange messen over de grond en na een drukke dag liggen de zware zwatten gras, met boterbloemen en bruinrode zuring, te dorren in de zengende zomer zon. Het voelt zijn levenssappen weg branden; heden nog bloeide het, morgen kent men zijn standplaats niet meer. Symtoool van ons aller leven, dat is als het gras, als een bloem des velds. De dodende messen geven ons een besef van menselijke nietigheid, van aardse (vergankelijkheid. Het is slechts gras, dat gemaaid tvordt. Maar in het dichte gras verbor gen heerst een vrolijk leven, dat nu oök droef verstoord wordt. Daar schpi- den de wrede messen de lange spring- poten van de kikvors van zijn groeni ge romp en evenals het gras ligt ook hij uit te drogen in de zon. Ginds doden of verminken de messen een broedend eend, die zijn bijna vol dragen broedsel niet verlaten wil. Of ze vernielen de donzen patrijzen-klein tjes, pas uit de beklemmende ei-omhul- ling in de ruimte gekomen, te klein nog om uit die grote vlakte te vluchten naar veilig gebied. En hoeveel nietige insecten, rupsen, kevertjes zullen als het maaltijd is ook hun maaltijd hebben? Van het leven afgesneden, dat is de tragiek van een maaidag. Gras wordt hooi Na enkele dagen, al naar gelang het weer is, wordt het gras gekeerd. De bovenkant is al hooi geworden, van on der is het nog tamelijk groen en sappig, dat moet nu de zonnekant worden. Ook bij dit werk vervangt tegenwoordig de machine het personeel. In plaats van de hooivorken der arbeiders meppen de tanden van de hó'uis^hüddër het hooi in de hoogte, zó, dat het van schrik omgekeerd bij moeder aarde terecht komt. Als het wat meeloopt met het weer wordt enkele dagen later met een hark het hooi tot lange slierten bijeengerold en in hopen gezet. Meitijd is vogelenvreugd en bloesem weelde, „mijn kind een bloem der ■«rei de was," citeeerde ik zoeven. Maar ook de hooimaand juli is heerlijk voor kin deren. Is het spelen in een weiland met hopen hooi niet even verrukkelijk als aan 't strand en in de duinen? Je gaat boven op een hoop staan en rollebolt dan naar beneden of kopje-duikelend stort je omlaag met zachte plof. Of je gooit je kameraad op de grond en be graaft hem onder een paar armvollen welriekend hooi. En moe van 't spelen is het zo heerlijk rusten tegen een gro te hoop, een ideaal plekje om eens knus te babbelen en elkaar diepe geheimpjes te vertellen. Een aanlokkelijke plaats ook voor de zwerver, die niets anders heeft om 's avonds zijn moede hoofd neer te leggen dan deze hooihopen. Goedkoop boven dien, want in zijn logement moet hij nog idem zoveel betalen. En slapen dat je er doet! Het is of de geur van 't verse hooi je slaperig maakt, je een tikje bedwelmt. En de zwerver droomt dat hij een prins is en in een koninklijk paleis neerligt te midden van weelde en heerlijkheid. Maar als hij 's mor gens wakker wordt ziet hij dat het en kel maar hooiweelde is in de heerlijk heid van een mooie julinacht. En met knorrende maag vangt hij zijn zwerf tocht weer aan. De hooitijd is voorbij Nu komt het einde van de hooitijd. Als de dauw wat weggedampt is door de morgenzon komt de boer met zijn wagens. De knecht pikt een. grote pluk met zijn vork, zijn confrater op de wa gen vangt ze met wijde armen op en rangschikt de hoeveelheden netjes bij elkaar. Voller en voller wordt de schuur van de steeds aanrijdende hoog beladen wagens met hooi. Soms is er zoveel dat de schuur niet alles bergen kan en er buiten een hooistapel opgericht moet worden. Ook wel wat weiliger, zo'n hooischelf buiten. Veiliger? Nooit van gehoord dat hooi ook wel eens „onveilig" kan zijn? Kent u het woord hooibroei niet? Vooral als in een regenperiode het hooi wordt binnengehaald, is er kans op hooibroei. Dan was het eigenlijk nog niet geschikt, nog te vochtig om gemend te worden, en dat vochtige hooi kan door 't broeien soms zo'n temperatuur krijgen dat de vlammen er uitslaan. Vooral in Fries land komt dit nogal eens voor. In de krant leest u dan: hier een boerderij verbrand, op een andere plaats even eens, oorzaak vermoedelijk hooibroei. Dan is er nog zo'n onaangenaam woord, dat behoort tot de geheimen van net hooiland; hooikoorts. Niet veel men sen hebben er last van, maar wie er vatbaar voor is, kan het in de hooi maand lelijk te pakken hebben. Misschien had u van een doodgewo ne weide, tot hooiland bestemd, niet zoveel geheimen verwacht als ik ge tracht heb u te ontsluieren. Guido Ge- zelle maakte een loflied op „het rui send riet", een paar onnozele windbe- wogen rietstengels. Ik heib een poging gewaagd u iets te doen zien van de schoonheid, de afwisseling, de poëzie en het proza van een weiland in zomer tijd. Middelburg. L. van Wallentourg. Hooi laden RIJMEN VAN TIJMEN Vrouw van zeker rechter. Winkelde wel graag. En ze was in 't kopen. Absoluut niet traag. Altijd ging die rechter, Met z'n vrouw dan mee. Het was tussen beiden. Echt wel pais en vree Als mevrouw de prijzen, Der artikelen zei. Hoorde er van 's mans kant, Altijd nog wat bij. Want zij sprak in guldens. Rechter lang niet mis, Zei steevast „of zoveel Dagen hechtenis". lür iV -iV Er zijn zekere wapenen. Nu verboden hoor. Dat men ze wil houden, Komt wel vaker voor. Er kan ingeleverd. En dat is gedaan. Wie zal ploertendoders, Gaarne houden gaan? Het is meer dan speelgoed. Daarom weg er mee. Hiermee rond te lopen, Welk een dwaas idee! In een trein, op zekere lijn. Bleek een heer erg knap te zijn Iemand gaf hem'een citroen. „Kunt u daar nog iets mee doen? Want dit ding is uitgeknepen Laatste drup er uitgeknepen Is dit soms nog iets voor u?" En wat deed dit heertje nu? Hij haalt in een ommezien. Hieruit nog een drup of tien. 't Komt hiervan, sprak de Mijnheer, „Dat 'k sinds lang examineer". Tij men Vakantiegangers, die in hun woon plaats regelmatig hulp ontvangen van de wijkverpleegster van een kruisver eniging, kunnen deze verpleeghulp in de meeste gevallen ook verkrijgen op het vakantie-adres. Dit kan bijvoor beeld het geval zijn wanneer het het geven van injecties betreft.. De eigen huisarts dient de vakantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te geven voor zijn collega in de vakantie- plaats. Ook de wijkverpTeegsters in de twee plaatsen zullen elkaar over de patient(e) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie ziek is, wordt er een arts toijgeroepen, kan hij of zij daarook de hulp van een wijkver pleegster ter plaatse verkrijgen. Als de patient(e) nog niet lid is van een kruis vereniging, zal een nood-lidmaatschap moeten worden aangegaan. De vele buitenlanders, die vooral de plaatsen aan de kust en de gemeenten langs de plassen voor vakantie hebben uitgezocht, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster verkrij gen. Ook deze patiënten dienen evenwel eerst een arts ter plaatse te consulteren. Deze zal hen zonodig naar een wijkver pleegster van een der kruisverenigingen verwijzen. MELISSANT Kerkdienst Ger. Gem. Donderdag avond te 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. A. Rijksen van Gouda. A.s. zondag zal in beide diensten te 10 en 6 uur voorgaan cand. Hoogerland van Werkendam. Extra ooll. voor de chr. kweekschool „de Driestar" te Gou da. Werd enige jaren geleden overwogen de muziekvereniging „ApoUo" door afname van het aantal leden te li quideren, thans is haar voortbestaan verzekerd nu het aantal leden weer is toegenomen. De toename heeft even wel financiële gevolgen gehad omdat o.m. de nieuwe leden in een uniform moesten worden gestoken. Er moesten nieuwe uniformen worden gekocht en andere worden vermaakt. Een en ander kostte de vereniging 1750,Het ge vormde uiïiformenfonds beschikt over 700,zodat een bedrag van plm. 1000,ongedekt bleef. Daar de mu ziekvereniging in het culturele leven van de gemeente een voorname plaats inneemt en deze vereniging bij festivi teiten b.v. Koninginnedag niet kan worden gemist, menen b. en w. haar finan'cieel te moeten steunen, waarom zij in de j.l. vrijdagavond gehouden raadsvergadering voorstelden aan de Vereniging een bijdrage te verstrekken van 1000,waarvan 500,als schenking en 500,(renteloos) af te lossen in i jaar. De heer Oostdijk opende de discussie Zelf was hij jarenlang lid van de mu ziekvereniging geweest en hij wist dat er om geld geschreeuwd wordt. Hij stel de voor de vereniging 1000',te schenken omdat ze toch niets terug kunnen betalen. De voorzitter burgemeester Nieuwen- huizen opperde de mogelijkheid dat ook het Anjerfonds zijn steentje bijdraagt. De heer Verkerke had ook liever 1000,gegeven maar hij vond het juist dat b. en w. hun voorstel in deze vorm hebben gedaan. „We kunnen tenslotte niet alles hebben" vond hij. De voorzitter maande derhalve ook de financiële positie van de gemeente in het oog te houden. De zaken dienen te gen elkaar te worden afgewogen en men kan niet verder springen dan de polsstok lang is. Spreker^ wist dat de muziekvereniging ook een eigen fonds je heeft waar jaarlijks wat ingestopt wordt. Ook de heer v. d. Doel vond het maar zo, zo met de gem. financieën. Spreker nam wel aan dat de vereniging geld kost, er wordt gesproken over het cul turele leven, maar hij vreesde dat hoe hoger het culturele leven gaat, hoe la ger de geestelijke waarden da^en. „Daar horen we niet meer over", aldus de heer V. d. Doel, die erop wees dat in het ambtsgebed wordt gevraagd of de ware belangen van de gemeente behartigd mogen worden. „Is dat enkel het cul turele leven, dan is dat een arme por tie", zo besloot spreker. De voorzitter meende dat de heer v. d. Doel in dezen op een zijspoor is ge raakt. Hij wees op de moeilijkheden van de muziekvereniging, die beslist in de gemeenschap thuis hoort. „Het gaat niet aan dit in het geestelijk vlak te trekken", aldus de voorzitter die zijn waardering voor de muziekvereniging uitsprak: „Men presteert daar iets wat we niet mogen onderschatten". „Als we in moeilijkheden komen en we kunnen ergens aankloppen dan is het zo moeilijk nog niet" vond de heer V. d. Doel. Hij zei wel eens te zijn ge adviseerd raadslid te zijn voor iedereen wat volgens de heer v. d. Doel niet mogelijk is. Ieder heeft zijn eigen me ning waarvoor hij uitkomt. Hij sprak zich niet tegen het voorstel uit maar anderszij ds zei hij ook geen groot voor stander te zijn. De heer Bruggeman had daarvoor weinig waardering. „Laat de heer v. d. Doel reëel zijn en voor of tegen stem men" raadde hij. Spreker zei voor te zijn en hoopte dat de subsidie bij de sa menvoeging hoger zal worden. Hij wees op de verdiensten van de muziekver eniging o.m. van recente datum bij de verloving van Prinses Beatrix. Het voor stel werd z.h.s. aangenomen. Ratten Van de Dijkring „Flakkee" is bericht ontvangen dat de klachten over ratten zo talrijk zijn dat verwacht wordt dat over 1965 de kosten van bestrijding plm. 25.000,— zullen bedragen. Dit bedrag is ruim het dubbele van dat over 1964. Voor Nieuwe Tonge zal dit neerkomen op een bijdrage van plm. 1075,Een bedrag van 375,werd reeds in de begroting opgenomen. B. en w. wijzen erop dat, indien niet met de bestrijding wordt voortgegaan, dit tot gevolg zal hebben, dat het aan tal ratten binnen korte tijd onrustba rend zal zijn toegenomen en de gelden besteed aan de eerste bestrijding feite lijk voor niets zijn uitgegeven, waaroni zij voorstelden het meerdere bedrag a 700,beschikbaar te stellen. „Onuitputtelijk", verzuchtte de heer Oostdijk. Hij zei te geloven dat de rat ten van het vergif groeien. „Er zijn er veel meer geweest!" ver zekerde de voorzitter. Er worden resul taten geboekt mits men voortdurend actief is. Spreker wees op het belang dat men de aanwezigheid van ratten di rect meldt, wat nog te veel wordt na gelaten. De heer v. d. Doel onderstreepte de ze opmerking, wanneer ieder meewerkt zal de bestrijding goedkoper kunnen worden. Spreker noemde krasse voor beelden o.a. dat er eens 1000 dode rat ten uit een aardappelbewaarplaats wa ren gehaald. De raad stelde het ge vraagde bedrag beschikbaar. Ontslag hoofdleidster i Pr 1 Sept. a.s. werd aan de hoofd leidster van de openbare kleuterschool, mevr. A. J. Vos eervol ontslag verleend. Mevr. Vos is in gelijke functie benoemd te Paterswolde. Waarschijnlijk zal op 13 juli a.s. in „Ons Huis" van Mevr. Vos afscheid genomen kunnen worden. Verkoop bouwgrond Aan de heer M. Leegwater te Steen bergen, vertegenwoordiger van N.V. Gebrs. Sluis, zaadteeH en zaadhandel te Enkhuizen, werd een perceel grond ver kocht aan het Europaplein ter grootte van plm. 400 m^ a 13,35 per m^ waar op de heer Leegwater een bungalow wil bouwen. Daarna sluiting. Schoolreis Openbare Lagere School. Naast het reisje voor de hogere klas sen, dat dit jaar naar Antwerpen werd gemaakt, wordt ook met de jongere kinderen ieder jaar een wat minder ver gelegen recreatieoord bezocht. Voor dit jaar was dat het Bosbad Hoeven, het reisje werd gemaakt dins dag 29 juni en het slaagde uitstekend. Daartoe werkten mee, het weer, de fraaie omgeving van het Bosbad, de Speeltuin die daar aanwezig is en de tractaties die onderweg werden geno ten. Zwemmen, stoeien en spelen drie be zigheden, die ieder kind graag uit voert, konden naar hartelust worden gedaan. Regenval. De maand juni 1965 was voor Oostelijk Duiveland iets te nat want op het Proefbedrijf Scheldemon- den te Brulnisse werd 65,3 mm regen gemeten, terwijl een hoeveelheid van 50 mm voor deze maand normaal mag worden genoemd. Er waren twee dagen die aan het be reiken van de 65 mm een groot aan deel hadden namelijk 17 juni met 30 mm en 8 juni met 15.8 mm. De zomer begon met een echt zo merse dag, want temperaturen van 25 graden celcius staan bij het K.N.M.I. als zomerse dagen te boek, deze tem peratuur werd op 21 juni juist bereikt, maar dat was dan ook de enige in deze maand, die overigens wat de tempe ratuur betreft vrij normaal was. Mossellevering. Het is nu vrijwel ze ker, dat de mosselleveringen, die vori ge week een week werden uitgesteld, maandag 5 juli gaan beginnen. Het aantal ingeleverde monsters is nog wel aan de lage kant, maar toch wel van die aard, dat de aanvoer ter hand kan worden genomen. De partijen die ter levering worden aangeboden variëren wat het visge- wicht betreft van 17 tot 23 kg. Bepaald goed is de kwaliteit voor wat de leveringen uit Zeeland betreft, in de Grevelingen onder de wal van Herkingen. Maar ook van de Waddenzee komen monsters, die een goede kwaliteit belo ven. Gevonden voorwerpen. Op het bu reau van de Groepscommandant der Rijkspolitie te Brulnisse zijn nadere in lichtingen te 'bekomen over de volgen de in de maand juli gevonden voorwer pen te Brulnisse. Een blauwe plastic regenjas, een rose damesparapluie, een kinderportemonnaie met inhoud, een rood kinder jack, een blauwe gymna- stiekschoen met blauwe sportbroek, een huissleutel, een bril in blauwgroen Hoe langer de vezel is van de te verwerken katoen, des te beter en fijner is het weefsel. Vandaar dat een goede katoenen popeline altijd gemaakt wordt uit lange vezels. En daarom worden deze betere soorten gebruikt voor de goede regenjas en -mantel. Een voorbeeld hiervan is deze damesregenjas, waarvan een zadelsteek-gamering en de laag in gezette mouwen de modieuze ele menten zijn. (Model Falcon). SOMMELSDIJK Creboren: Roelof Cornells z.v. A, Tuinman en C. van der Werf; Leendert Jan z.v. I. van den Nieuwendijk en W. J. van den Broek; Pieter Abraham z.v. P. van Nimwegen en J. A. van 't Ge loof. Overlijden: Elsje Abresch, wed. v. M. Kleijnenberg 77 j.; Leendert van den Broek, e.v. P. Mans 73 j.; Willem Mul der e.v. K. Zaaijer; 75 j.; Jacob Ede waard wed. V. H. Kardux, 79 j.; Annetje Overbeeke ongeh. 86 j. Huwelijken: A. van den Nieuwendijk 22 j. en M. M. Groenendijk 20 j.; B. Prins 24 j. en A. A. Slui, 22 j.; A. J. Krijger 27 j. en H. van Assen 19 j. OUDDORP Kerkdienst. A.s. donderdagavond half 8 hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. Vergunst van Rotter dam. etui, een zwart lederen sleuteletui met 2 sleutels. Komen aanvliegen: een tor telduif. Kleuterschool op reis. Met 19 parti culiere auto's maakten de leerlingen van de Kleuterschool te Brulnisse woens dag hun jaarlijks schoolreisje. Het doel van de tocht was als van ouds het strand te Renesse met de speeltuin aldaar, welk doel via de route Dijkwater, Zonnemaire, Brouwershaven Rampweg werd bereikt. Nadat een uur tje aan het wat winderige strand was vertoefd, werd de speeltuin opgezocht. De kleuters wisten zich uiteraard zo wel op het strand als in de speeltuin uitstekend te vermaken, vooral als de pret zo nu en dan wordt onderbroken voor een traktatie. Via Burghsluis, Zierikzee en Ouwer- kerk, waar bij de caissons in het hotel aldaar nog een consumptie werd ver orberd kwam men plm. 7 uur te Brul nisse terug en werd luid claxonnerend het dord binnen gereden. Baldadige jeugd. Brulnisse is met groen en plantsoen maar schaars be deeld, al kan gezegd worden, dat wat er is, door de gemeentewerklieden keurig wordt onderhouden. Dubbel jammer is het dan zo nu en dan te moeten constateren, dat alweer een boompje geknakt is, (bij het Groe ne Kruis gebouw) of dat een rozestruik uit de grond is gerukt, want nog schaar ser dan de beplanting, zijn in de ge meentekas de middelen om het verniel de te vervangen. En die vervanging kan voorkomen worden als jeugd en ouder publiek, zich niet aan zinlose vernieling over geeft of de daders daarvan aan de politie meldt. VERVOLGVERHAAL door D. Menkens-van der Spiegel Copyright J. J. Groen Zn. N.V. 27 Eïi je bad toch, je bad elke dag wee en al maar vuriger! Ja, het heette te genwoordig dat je niet in de eerste plaats om aardse zegeningen mocht vragen. Hoe zat het dan met de zieken, die tot Jezus kwamen? Die vroegen toch ook niet, of ze in de hemel moch ten komen? Die vroegen toch ook in de eerste plaats hulp voor hun tijdelijke nood? Als je maar het vaste geloof had, dat je gebed verhoord zou worden, peinst Koos. Jezus heeft immers gezegd dat alle dingen, die je in het geloof vraagt, je gegeven zullen worden? Maar dat geloof, zie je! Dat had je er zo maar niet bij. Vast geloven, dat je gebed ver hoord zal worden Koos kan het niet. Maar die zieken, die ongelukkigen, die bij Jezus gebracht werden, hadden die dan het geloof? Wie heeft geloofd, dat Lazarus uit het graf zou komen? Wie geloofde, dat de jongeling van Nain op zou staan? En die man in Betheada? Die prakkizeerde enkel over de beroe ring van het water. Dominee De Ridder heeft onlangs het geloof van Naaman staan uitmeten, uit trekken mocht je wel zeggen, maar toen heft Koos thuis onder de koffie een kleine nabetrachting gehouden. Dook die Syriër in de Jordaan, omdat hij ge loofde? Niets van waar. Hij deed het, omdat het licht te proberen was. Het geloof kwam pas na de genezing. Moe der heeft die keer gezegd, dat hij eens moest ophouden met kritiseren en va der heeft gezegd, dat je nooit een zaak van één kant moest bekijken. Zo'n ant woord een dooddoener, anders niets. Vader had toen trouwens ineens veel haast gehad, om weg te komen. Jammer Er zijn zoveel dingen, die Koos met va der zou willen bespreken, maar nooit kan daar wat van komen. Ligt dat aan hem, of ligt het aan vader? Gré de Ridder heeft eens gezegd: „In betrekking tot geestelijke zaken geldt het: wie het dichtst bij het vuur zit, die warmt zich het slechtst." Zó sprak de dochter van een dominee. Hij is de zoon van een ouderling. Als Tonny om half zeven Koos wek ken komt, moet ze een geweldige rof fel op zijn kamerdeur geven, eer ze zijn „ja" hoort. Hij was een half uur geleden juist ingeslapen. XIV Inderdaad, dominee Bolderman heeft het druk. Hij werkt met grote ijver aan een verhandeling over de zaligsprekin gen. Deze arbeid is hem lief en hij weet, dat 'het goed wordt. Aanvankelijk was hij niet van plan, er een werk van zo grote omvang van te maken, maar al schrijvend vermenigvuldigden zich de gedachten. Aan de ene kant een geluk, dat hij net in deze tijd van standplaats verwisselen kon. Hij hoeft nu geen pre ken te maken. De voorraad uit zijn eer ste gemeente is nog lang niet uitgeput. Aan de andere kant brengt het ook bezwaren mee, pas in een nieuwe ge meente te zijn. Je kent de mensen nog niet, je moet je inwerken en er wordt van je verwacht, dat je bezoeken aflegt. Het staat 'de kerkeraadsleden niet best aan, dat dominee en mevrouw nog niet op visite zijn geweest en het wordt ook meer dan tijd, om aan het huisbezoek te beginnen. Op een dorp is niets zo slecht voor de naam van een dominee, als het verzuimen van huisbezoek en wee de predikant over wie men te bab belen begint. Dominee Bolderman weet niet, of Berkendaal al babbelt, maar hij weet wel, dat het er reden toe heeft. Het is niet in de haak, dat 'hij op zijn studeerkamer zit en zijn ambtelijk werk verzuimt. Het bezorgt 'hem wroeging, die hij tracht te overwinnen door nog harder te werken. Nog vroeger staat hij op, nog later gaat hij naar bed. Het kan gebeuren, als hij lang na mid dernacht in de slaapkamer komt, waar zijn vrouw zelfs door het aangloeiend licht niet ontwaakt, dat zijn wroeging wrevel wordt. Als zij er niet was.... Maar ze is er en hij heeft haar nog even lief als op de trouwdag, liever misschien sinds ze de moeder van zijn jongen werd. Toch hoe anders heeft hij zich zijn huwelijksleven voorgesteM in de korte tijd van verloofd-zijn. Hij leerde haar kennen dat jaar, toen hij 'hulppre diker was in de grote stad. Ze hield zondagsschool, maakte zich verdienste lijk bij het evangelisatiewerk in de wijk Een lief, eenvoudig meisje had ze hem geschenen. Hij had wel geweten, dat ze nu niet direct de domineesvrouw bij uitnemendheid was, maar dat lag aan de omgeving waarin ze leefde. Hij zou haar wel vormen, onder zijn invloed zouden haar manieren verbeteren, ze was niet dom, zou zich leren aanpassen. Ze was zo heerlijk naief, zo anders dan de kennisjes uit zijn studententijd. Hij hield niet van vrouwen met hoofden vol ■geleerdheid. Hij had zich zijn toekom stige vrouw altijd gedacht, zoals zijn moeder was: zacht, huiselijk, bereid met hem God en de gemeente te dienen. Dienen? Heersen wil ze! Als dominee Bolderman eerlijk is, moet hij erkennen dat zijn vrouw deze karaktertrek in de verlovingstijd niet verborgen heeft gehouden. Wie was het, die aandrong op spoedig trouwen? Wie was het, die doordrong dat het beroep naar het heidedorp werd aangenomen? Dominee Bolderman weet dat hij met zichzelf moet beginnen, als 'hij aan het beschuldigen wil gaan. Van het begin af heeft hij toegegeven, altijd maar weer toegegeven, ook als hij niet toege ven mocht. In plaats van te leiden werd hij geleid en niet in de goede richting. Andere karaktertrekken van zijn vrouw heeft dominee Bolderman wel eerst na 'de trouwdag ontdekt. Ze leek eenvoudig ze bleek trots. Ze had beweerd van het dorpsleven te houden, maar haar verlangens gaan uit naar de stad. Berkendaal vindt ze wel een grote vooruitgang, maar toch enkel eeni stap naar het doel. Berkendaal be schouwt ze als brug. Ze is blij, dat do minee hier geen tweejaar hoeft te blij ven, zoals in zijn eerste gemeente. Wat hem misschien het ergste tegen viel is 'haar spilzueht. Die heeft hij bij haar wel het allerminst verwacht. Haar vader heeft een klein inkomen, haar moeder is zuinig. Ze heeft geleerd het met weinig te stellen. Hoe komt het dan, dat ze zo veel en telkens meer no dig heeft? Als dominee aan zijn verhandeling werkt, kan hij urenlang al wat 'hem neerdrukt vergeten. Hij weet dan zijn ziel geheven tot Hem,, wiens „zalig" hem zo greep, dat hij er van schrijven moest. Maar het kan ook gebeuren, dat hij eenklaps de pen neergooit, het hoofd op de gevouwen handen buigt en zucht. Onder welk „zalig" valt hij? Is 'het zijn tijd, die hij gebruikt voor dit werk? Is het om Christus' wil, dat hij met zo'n ijver arbeidt? Wie stelt die vragen? Satan? Dat zou hij graag geloven, maar hij kan het niet. Soms wordt zijn zuchten bidden. Niet vaak. Hij weet Gods antwoord op zijn vragen en dat antwoord durft hij niet aan. Hij wil zich beteren. Als dit eerst maar af is, dan zal 'hij zich aan de ge meente geven, geheel en al. Dan zal hij zijn vrouw.... Wat zal hij? Niets. Dat weet hij nu al wel van zichzelf. In be trekking tot haar sterven zijn goede voornemens bij de geboorte. „Kunnen ze niet meteen je honora rium uitbetalen?" vraagt mevrouw, als dominee op een novembermorgen van zijn uitgever bericht krijgt, dat de kopy in goede orde is ontvangen. „Dat is geen gewoonte", antwoordt hij. „Als je er eens om vroeg. Ze konden je toch minstens een voorschot geven". „Zou jij willen dat ik me zo verne derde?" (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2