De oorlog in Vietnam Oud-adjudant D. Wolfert te Oude Tonge Goedereede wenst nieuwe overleden financieringsregeling voor nieuwbouw vissersschepen VAUXHALL Grote belangstelling voor jubilerende muziekvereen. „Vooruit" te Oude Tonge Voorstel tot nieuwe verlichting havenhoofd en langs provinciale weg W/je oude dag 38e jaargang Dinsdag 6 juli 1965 No. 3401 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EHxANDEN Garage Knöps Zilveren legpenning met draagmedaiiie voor de heren J. de Jong en J. van Zanten PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdtjk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 2,B0 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Nadat we in het eerste artikel de be tekenis van Vietnam, voor de interna tionale verhoudingen, zijn ligging, land en volk in het kort beschreven hebben, gaan we nu over tot de historie. Wie een conflict wU begrijpen moet nu een maal de voorgeschiedenis kennen. Frajise kolonisatie Heel Indo-China is een paar eeuwen lang, invloedsgebied geweest van de Fransen. Omstreeks 1860 werd het hui dige Vietnam gedeeltelijk en in 1884 in zijn geheel een Franse kolonie. De moeilijkheden begonen met de intrede van Japan in de Tweede Wereldoorlog. Begin 1942 bezetten de Jappen o.a. heel Indo-China en dit duurde tot 1945. Ze stelden er een nationalistische regering aan. Deze proclameerde in augustus van dat jaar na het wegtrekken van het be zettingsleger de republiek Vietnam, die door Frankrijk werd erkend als onder deel van een grotere Franse Unie. De man, die een zeer groot aandeel heeft gehad in de beyrijding, was Ho Tsji Minh. Hij had in 1941 een bevrijdings beweging opgericht, die zowel tegen de Fransen als een jaar later tegen de Jappen was gericht. Deze bond van Vietnamese patriotten, bestaande zowel uit echte nationalisten als communisten werd de Vietminh genoemd. Toch betekende het uitroepen van de republiek nog geen volledige onafhan kelijkheid. In augustus 1945 en daarna waren vele Fransen vermoord en Fran- Icrijk stuurde er een leger heen. Er werd gevochten, voor enkele maanden een akkoord gesloten, maar in het najaar van 1946 ontbrandde de strijd opnieuw en deze heeft 8 jaar geduurd. De Fran sen probeerden met behulp van gunstig gezinde Vietnamezen hun invloed te be houden, schakelden de gewezen keizer van Annam Bao Dai ook in als staats hoofd, maar Ho Tsji Minh wist van geen wijken en voerde een verbeten guerriUa-oorlog over het gehele land tegen de Fransen. Af en toe behaalden de Fransen een succes, met name onder de bekende generaal De Lattre de Tas- signy, maar na diens overlijden in 1952 ging het onder generaal Salan die la ter in Algerije tegen De Gaulle zulk een grote rol speelde snel bergafwaarts. De rebellen kregen na 1949 (China wordt Rood) steeds meer steun van het grote buurland. In 1954 kwam voor de Fransen het tragische einde. De Vietminh trad steeds driester op en beheerste in feite het grootste deel van heel Vietnam. Onge merkt kwam het land onder haar con trole. Het vormde toen nog een eemheld en daardoor was ook de zuidelijke helft al volkomen geinfiltreerd door de Viet- minh-communisten, wier agenten over al verspreid waren. Dit feit is van be lang, omdat het verklaart waarom thans Zuid-Vietnam van noord tot zuid en van oost tot west in talloze gebieden met guerillastrijders overdekt is. Later hebben er zich nog duizenden uit Noord Vietnam bijgevoegd. De Fransen hebben toen in 1954 in een soort noodsprong duizenden para chutisten overgebracht naar de vesting Dien-Blen-Phoe midden in de oerwou den van Noord-Vietnam bij de grens van Laos. Daar hebben toen 20.000 Fransen twee maanden lang stand ge houden tegen 70.000 Vietminh-strijders onder bevel van de bekende generaal Giap, een felle hater van de Fransen, die zijn vrouw in een gevangenis had den laten sterven en die nog steeds chef van de generale staf van het Noordviet- namese leger en tevens minister van defensie is. Na een heldhaftige ver dediging viel de vesting. De Fransen verloren 4000 man aan doden en ge wonden en 8000 gevangenen. De zeven de mei 1954 betekende het einde van het Franse koloniale imperium in het Ver re Oosten. Het prestige 'van Frankrijk was in Indo-China radicaal gebroken nadat het 8 jaar lang vergeefs gevoch ten had om zich te handhaven. In die periode hadden de Fransen verloren: 3 generaals, 26 kolonels, 59 majoors, 341 kapiteins, 1140 luitenants, 3700 onder officieren en 18.000 soldaten, terwijl bo vendien 120.000 man gevangen of ver mist waren! Be delinig van Vietnam De val van Dien-Bien Phoe had grote gevolgen in militair en politiek opzicht. Het leek erop, dat Ho Tji Minh met zijn communisten heel Vietnam zouden gaan beheersen. Dit is echter verhin- ted door ingrijpen van de grote mo gendheden. Er werd nog in hetzelfde jaar 1954 een conferentie gehouden in Geneve, waaraan werd deelgenomen door Frankrijk, Engeland, de Veren. Staten, de Sovjet-Uhie, Communistisch Cina en de Vietminh. Er werd een Wapenstilstand gesloten en het besluit genomen, dat Vietnam in tweeën zou worden gesplitst, Noord- en Zuid-Viet- i^m, met als grens de 17e breedtegraad, ^us eenzelfde oplossing aanvaard als in Korea was gebeurd langs de 38ste breedtegraad. Het was echter slechts sen tijdelijke demarcatielijn, want er *erd bepaald, dat er in 1956 in beide telen vrije verkiezingen zouden worden gehouden, waarbij over de toekomst Van het land zou worden beslist. Minister Luns zei onlangs in de 2e Kamer bij een debat over Vietnam van deze overeenkomst die niet -door de "S. en Z. Vietnam is erkend het vol gende: „Dit resultaat moet gezien wor den als consolidatie van de door de communistische mogendheden bereikte militaire winst en^als aanvaarding van een op dat moment ongunstige militaire en politieke situatie door de niet-com- munistische landen". Noord Vietnam kwam uiteraard steeds meer onder straf communistisch bewind met Ho Tsji Minh als de grote man. In Zuid-Vietnam werd de nationalist Ngo Dinh D-iem minister-president, terwijl Bao Dai in naam nog altijd Iciezer was, maar zijn tijd doorbracht aan de Franse Rivièra. Al in 1955 werd hij bij volks stemming afgezet en Q&k der kiezers stemde voor de republiek. Al direct na de verdeling zijn honderd duizenden Vietnamezen uit het noorden naar het zuiden gevlucht, een soortge lijke volksverhuizing als in 1945 uit Oost Duitsland en omstreeks 1953 uit Noord- Korea. Dat waren natuurlijk niet- en anti-communisten en vooral veel iRooms Katholieken, in totaal een klein miljoen mensen. Wgt de stemming van 1956 betreft, deze is nooit gehouden. Indien deze verkiezingen doorgegaan waren, zouden ze ongetwijfeld een rode meerderheid' hebben opgeleverd en heel Vietnam dus in communistische handen zijn geval len. In Noord-Vietnam zou uiteraard op totalitaire wijze 98'/o dat is zo het ge bruikelijke .publiciteitspercentage van de communisten vóór de eenwording hebben gestemd en in Zuid een deel der bevolking. Daarom verzette het Zuiden zich ertegen, temeer omdat N. Vietnam niet bereid bleek tot vrije verkiezingen en het Zuiden teveel geïnfiltreerd was vanuit het Noorden. De pacifist Slote- maker de Bruine heeft in bovenge noemd debat daarop kritiek uitgeoefend zich daarbij duidelijk stellende aan de zijde der communisten. Verhoudingen bi Zuid-Vietnam Ngo Dinh Dieim, die in 1954 dit deel ging regeren, deed dit als een soort dic tator. Men moet echter hierbij bedenken, dat in de landen van Achter-Indië een Westerse democratie een onmogelijk heid is vanwege de onkunde der bevol king en de permanente explosieve situ atie. Het regiem-Diem was er een van grootgrondbezitters, dus feodale macht hebbers. Bovendien werd de ruggegraat van dit bewind gevormd door de 600.000 rooms-katholieken, die in 1954 naar het Zuiden waren gevlucht. Feitelijk vorm den zij in dit zeer overwegend Boed dhistische land een wezensvreemd ele ment. Hun katholicisme is bovendien nog sterk 19e eeuws autoritair en con servatief. Diem's regering was daarbij nog sterk corrupt; omkoperij, verval sing van stemmingen het is gebeurd dat er meer stemmen waren uitgebracht dan er kiezers waren een harde po litiek t.o. de boeren, die 90"'/o der be volking uitmaken, het opsluiten van te genstanders in gevangenissen en kam pen, begunstiging van familieleden, dat alles veroorzaakte felle reacties der Boeddhisten, hetgeen tenslotte in 1963 uitliep op de moord in Saigon op Ngo Dinh Diem en zijn broer, de chef van de geheime politie. Na hun dood volgt de ene staatsgreep op de andere en thans heeft een aantal generaals de macht in handen. Een normaal burger lijk bestuur schijnt er, mede vanwege de godsdienstige verdeeldheid, niet mo gelijk te zijn. De hele zaak wordt met kunst- en vliegwerk in feite op de been gehouden door de Amerikanen. De gemeenteraad van Goedereede komt vrijdagmiddag 8 juli bijeen. De agenda bevat 23 punten waarvan een groot aantal hamerstukken zuUen zijn, maar waaronder toch enkele belangrijke voorstellen komen. Een er van is de wijziging financie ringsregeling nieuwbouw visserssche pen. Blijkens het prae-advies van b. en w. op dit voorstel is in 1961 bij 'n alge mene regeling vastgesteld tot het garanderen van geldleningen voor nieuwbouw van of vernieuvidngen aan vissersschepen, is o.m. be paald, dat de kredietnemer de vismijnen in Nederland zal machtigen op zijn bru- to-besomming 15*/o in te houden, welke inhoudingen dienen te worden gestort op een te zijnen name staande geblok keerde rekening bij de kredietverstrek- kende bank. Voor de twee schepen, waarvan op grond van dit besluit een geldlening is gegarandeerd, is aan het einde van het eerste kwartaal van 1965 Hlddelharnls^- Telefoon 2043 RIJMEN VAN TIJMEN Melissants bejaarden, Krijgen 't nu pas goed. Daar 't verzorgingscentrum. Heel veel voor hen doet. Volgens een der leden. Der gemeenteraad, Is het heel geweldig. Als 't geval er staat. Het zal overtreffen 't Huis „De goede Ree" Melissant wordt eigen 't Vreemdelingidee, Zal er hier niet bij zijn. Men blijft dicht bij huis. Om 't eens zo te zeggen: Men is uit en thuis. Voor drie tientjes zit men, Er heel knus en warm. Niemand hoeft te zeggen: „O, ik stook me arm". Rats en kuch en bonen, Horen er niet bij. Men kan 't potje koken. Iedereen is vrij. Iedereen zelfstandig. Ieder eigen baas. Die bejaardenhuizen Zijn nog' niet zo dwaas! Tij men De oud-adjudant en oud-groepscom- mandant van de groep Oude Tonge, de heer A. Woljert, wonende Julianastraat 5 te Oude Tonge is in zijn woning op bijna 70-jarige leeftijd plotseling over leden. Het tragische van dit sterfgeval is, dat de heer A. Wolfert en zijn echt genote B. Wolfert-du Pree, precies een maand geleden, op 5 juni j.l. hun 50- jarige echtvereniging hehhen gevierd. De heer Wolfert was toen nog in uit stekende conditie. Ter gelegenheid van dit gouden jubi leum hebben wij toen in ons blad de antecedenten van de heer Wolfert naar voren gebracht, die we hieronder in 't kort herhalen. De heer Wolfert is (evenals zijn echt genote) geboren te Den Bommel en zou 31 juli a.s. zeventig jaar zijn geworden. Hij werd in 1920 agent van politie te Vlaardingen. In 1926 kwam hij weer naar het eiland terug en werd gemeen te veldwachter te Herkingen. Vanaf maart 1943 tot januari 1946 werd hij opperwachtmeester bij de Staatspolitie en vanaf jan. 1946 tot 1953 opperwacht meester der Rijkspolitie. In 1952 werd hij bevorderd tot adjudant en werd groepscommandant te Oude Tonge. MIet de ramp in februari 1953 heeft hij te Oude Tonge zeer verdienstelijk werk verricht en actief deelgenomen aan de reddingspogingen. Om zijn grote ver diensten werd hij in 1954 Koninklijk onderscheiden met de gouden ere-me- daille, behorend bij de Orde van Oranje Nassau. 'In 1955 werd de heer Wolfert ge pensioneerd en bleef daarna in funk- tie als adjudant bij de reserve-rijks- politie. Gedurende 1% jaar had hij de inspectie over de Zuid-Hollandse eilan den. Adjudant Wolfert heeft een prachtige staat van dienst gehad en was bij zijn superieuren zeer gezien. Door zijn steeds rustig optreden had hij ook bij de bevolking veel waarde ring. Met hem is een goed politieman en een zeer geacht burger van Oude Tonge heengegaan. Zijn stoffelijk over schot zal op donderdag des nam. 2 uur te Oude Tonge worden ter aarde be steld. DIRKSLAND Eerste prijs voor Excelsior. Het Ge mengd koor „Excelsior" behaalde op het Nationale Zaalconcours te Waterin gen in de Ere-afdeling met 339 punten een Ie prijs. In de ere-wedstrijd waar aan de 3 beste koren deelnamen, wist zij beslag te leggen op een fraaie beker. Dank zij de eminente leiding van de dirigent G. Zoon, behaalden de 3 koren allen een prachtige Ie prijs, het kinder koor met 332 punten, het jongedames koor met 330 punten. Concours. De muziekvereniging „Amicitia" neemt a.s. zaterdag 10 juli deel aan het Nationaal Federatief con cours te Renesse. Een ieder die de reis daarheen mee wilt maken kan zich daarvoor opgeven bij het bestuur. Ver trektijd 10 uur vanaf het station. Aan komst plm. 23 uur. nagegaan of de in dit punt vastgestelde regeling doelmatig heeft gewerkt. Hoe wel de twee betrokken eigenaren de vismijnen in Nederland hebben ge machtigd om 15*/o van hun brutobesom- ming in te houden en deze ingehouden bedragen te storten op hun geblokkeer de rekening bij de kredietverstrekkende bank, houden deze vismijnen zich niet of niet voldoende aan deze afspraak. De vismijn te Umuiden weigert n.l. hele maal om deze ISVo in te houden, terwijl de vismijn te Scheveningen de ene week wel en de andere week weer niet de vastgestelde ISVo inhoudt. Bovendien stort deze vismijn de wel ingehouden bedragen pas na verloop van een maand op de geblokkeerde rekening van be trokkene, zodat voor deze, over een ge heel jaar genomen, een aanmerkelijk renteverlies ontstaat. De onder II punt 7, van genoemd besluit gestelde voor waarde biedt derhalve geen-voldoende garantie dat inderdaad 15°/o van de bru- to-besortuning op de geblokkeerde re keningen van betrokkenen wordt ge stort. Een andere regeling hieromtrent zal dus moeten worden getroffen. Nu de betalingen van de besonamin- gen van alle vissersvaartuigen door de vismijnen niet meer kontant geschieden doch op door de eigenaars aangewezen banken worden overgemaakt, wordt voorgesteld de bepaling II, punt 7, zo danig te wijzigen, dat de vismijnen de bruto-besommingen overmaken op re kening van betrokkenen bij de krediet- verstrekkende bank en de kredietne mers aan deze bank een machtiging verstrekken om 15''/o van de bruto-be- somming op hun geblokkeerde rekening te boeken. Straatverlichting De straatverlichting te Goedereede moet op diverse plaatsen worden verbe terd. In de Burgemeester Breenstraat, de Blauwe Distelstraat en langs 't Dijk je is reeds een verbeterde verlichting aangebracht, maar de verlichting op het havenhoofd laat te wensen over. Langs het haveneind staan 13 betonmasten met natrium-armaturen van 140 watt, gericht op de kade. Nu de haven op het havenhoofd niet meer gebruikt wordt staan de armaturen verkeerd en omdraaien zou te kostbaar en ook on economisch zijn, omdat natriumverlich- ting duur en T.L. lichtpunten goedko per zijn. Daarom wordt de raad voorge steld te besluiten de natriumlichtpunten aldaar te verwijderen en 14 T.L. arma turen aan te brengen. Verder wordt voorgesteld een ver lichting te doen aanbrengen langs, het gedeelte van de provinciale weg, begin nend ongeveer 80 m. ten westen van de aansluiting Stationsweg en eindigend 50 m. ten oosten van de aansluiting Bekaf, omdat zich in dit wegvak twee in- en uitrij punten van en naar de bebouwde kom zijn. Aan Ged. Staten is toestem-, ming gevraagd de verlichtingsmasten op de prov. weg te mogen plaatsen en tevens om een provinciale subsidie in de investeringskosten, geraamd op 15.000,—. Uitbreidingsplan rioolwater zuivering Havenhoofd Ter vaststelling wordt aangeboden een ontwerp uitbreidingsplan „riool waterzuivering havenhoofd". In dit plan wordt de bestemming geregeld van de grond, waarop in aanbouw is de riool water-zuiveringsinstallatie voor het ha venhoofd en van de strook grond, die toegang geeft tot het zuiveringsterrein. Het ontwerp heeft gedurende 4 weken ter gemeente-secretarie ter visie gele gen. O'UDE TONGE Zilveren eremedaille voor dhr. Anth. Buys We brengen hier nog een foto van de dijkwerker-voorman Anth. Buys die bij zijn afscheid van „de dijkring Flak- kee" j.l. donderdag werd onderscheiden met de zilveren eremedaille. Wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd werd de heer Buys op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Niet minder dan S muziekcorpsen hebben j.l. zaterdagmiddag en -avond met veel élan de viering van het 40- jarig bestaan van de muziekvereniging „Vooruit" te Oude Tonge de nodige luister bijgezet. Het feest werd 's mid dags te 3.00 uur geopend door burge meester V. d. Harst die op de stoep voor het gemeentehuis een felicitatie- woord sprak en nam,ens het ere-comité aan de voorzitter van de vereniging, dhr. D. V. d. Tol een cheque ter waar de van f 2000,overhandigde. Twee leden van de muziekvereniging, de he ren J. de Jong en J. van Zanten die elk al 40 jaar in „Vooruit" meeblazen ontvingen uit handen van de burge meester de zilveren legpenning van de gemeente Oude Tonge. De bijbehoren de draagmedaiiie die door de Vereni ging werd aangeboden werd hen opge speld door de voorzitter, dhr. D. v. d. Tol. In het Verenigingsgebouw werd 's middags gerecipieerd. Het bestuur van de Vereen, kreeg dar vele handen te drukken. Grote waardering Burgemeester v. d. Harst zei niet en kel als burgemeester maar ook namens het jubileum comité te spreken. Onder voorzitterschap van mevr. Wisse-van Baaien heeft dit comité zich met de organisatie van het feest beziggehou den. Spr. vond het niet vanzelfspre kend maar noemde het een bijzonder heid dat de muziekver. 40 jaar heeft bestaan omdat deze is samengestelid uit leden met verschillende karakters, beroepen en temperamenten. Het zou aldus de burgemeester gewoner zijn wanneer men als Ver. de 40 jaar niet had gehaald. Wanneer iemand een scheuring wil is er altijd wel een argu ment voor het oprapen, iets wat ook in „Vooruit" wel eens gebeurde doch waarbij de liefde tot de muziekbeoefe- ning steeds weer bleek te praevaleren. Spr. noemde het bijzondere mensen die lid van een muziekvereniging zijn. Ve len vinden er weinig aan maar spr. wist dat het soms een opoffering bete kent deel te nemen aan de wekelijkse repetities en de verschillende uitvoe ringen. Hij zei stil te zijn, van de vele medailles en tropheeën die de muziek vereen. in de verschillende afdelingen heeft behaald. Dhr. v. d. Harst ver klaarde als tolk van de bevolking dat „Voorruit" in veler zo niet aller har ten" een onmisbare plaats heeft inge nomen. „Vooruit" wist steeds uitdruk king te geven aan vreugde en leed en spr. hoopte dat de ontwikkeling van het muzikale peil steeds excelsior mocht gaan. „U bent op de goede weg" verzekerde hij. Ook de drumband werd door de burgemeester in de huldiging betrokken. Namens het gemeentebestuur en het jubileumcomité bracht spr. de harte lijke gelukwensen over. Het speet hem dat de oud-dirigent dhr. van Baaien die 35 jaar lang zijn beste krachten aan de Vereen, had gegeven door omstan digheden niet aanwezig was. Namens het jubileumcomité overhandigde burg. v. d. Harst hierna aan dhr. v. d. Tol de cheque waarna hij de heren de Jong en van Zanteii de zilveren legpenning uitreikte. De heer v. d. Tol dankte voor de welkome cheque en wenste de beide jubilarissen geluk met hun onderschei ding, waaraan hij de draagmedaiiie toevoegde. Mars door het dorp Na deze officiële opening trokken drie korpsen t.w. „Nu met Hope" uit Bruinisse, „Oefening en Uitspanning" uit Nieuwerkerk en het jubilerende „Vooruit" door de gemeente waarbij de straten met vrolijke muziek werden ge vuld. Bij het Vereen, gebouw ontmoet- Burg, v. d. Harst toont de zilveren legpenning die aan de heren J. de Jong (1.) en J. van Zanten (r.) werd toegekend. ten de korpsen elkaar waarna daar re ceptie werd gehouden. Velen kwamen het bestuur gelukwen sen, oud-leden en besturen van zuster verenigingen lieten zich hier niet on betuigd. Concert Om half zeven werd er op de mu- ziektent op het Kaaiplein geconcer teerd. Hieraan werkten mede: UDI te Ooltgensplaat, Oefening en uitspanning te Nieuwerkerk; Harmonie te Oud Beijerland; EMM Den Bommel; Apollo te Nieuwe Tonge; Apollo uit Goede reede; Nu met hope te Bruinisse en tot slot Vooruit te Oude Tonge met de mars der Medici en het Wilhelmus. Jammer was het, dat men om der tijds wille, de nummers moest beper ken. Om half elf zou immers de lam pionoptocht zijn, waar velen hun kin deren voor hadden opgehouden. Aan deze lampionoptocht nam een groot deel van de Oude Tongse bevolking deel, met de verschillende muziekver enigingen. Men was bijzonder enthousiast en het regenbuitje, dat later in de avond, viel, kon de feestvreugde niet hinderen. Mlen heeft spontaan feest gevierd en het heeft de muziekvereniging moed gegeven om weer verder te gaan. Om half twaalf was het feest afgelopen en toen het zondag was, was het weer rus tig in Oude Tonge. Een aangename her innering aan deze dag heeft men be houden. De voorz. van „Vooruit", de heer D. V. d. Tol neemt de door het ju bileum comité aangeboden cheque in ontvangst. HERKINGEN Kerkdienjst. A.s. woensdag 7 juli hoopt voor de Ger. Gem. des avonds om half acht voor te gaan ds. G. Mouw van Middelharnis. Wedvlucht. P.V. De Luchtbede vanaf Orleans op 2 juli 1965, afstand 450 km. met 50 duiven. H. Kievit 1, 3, 7, 9; Joh. de Geus 2, 4, 10, 13, 14; A. Riedijk 5, 6, 15; M. Huizer 8, 12; Gebr. Molenaar 11, A. Volaart 16; H. v. d. Ochtend 17. OUDE TONGE Prijzen der veldvruchten: Gerst 25 28; haver 2427; erwten (schokkers) 3540; erwten (kl. gr.) 3443; bruine bonen 4565; kapucijners 28^31; maan zaad 70110; karweizaad 8594. Han del matig.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1