De oorlog in Vietnam Kamercommissie over iierindeling gemeenten Goeree-Overflai(l(ee Meditatie r BOUW HAAGS CONGRESGEBOUW F!: C. KORTEHEG kZOON 37e jaargang Vrijdag 2 juli 1965 No. 3400 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Een kostelijke olie Fruitmanden en Fruitbakies „De Fruitcentrale" ir Wetsontwerp zal snel moeten behandeld BUITENLAND 'schuimrubber nog nooit geëvenaard! PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag' en vrydagavemd ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bi] contract speciaal tariei. Tot de meest actuele gebeurtenissen in de wereld van vandaag behoort zon der twijfel de oorlog in Vietnam. Kran ten, radiO' en t.v. geven er dagelijks be richten en beelden van. In Amerika is hij thans een sterk omstreden kwestie en zonder dat men met de finesses en de achtergronden op de hoogte is, be grijpt toch ieder wel, dat zich hier een strijd afspeelt, die van wereldhistori- sche betekenis is. We willen daarom in een aantal artikelen een uiteenzetting geven van wat zich hier afspeelt in het licht der historie en van dé huidige in ternationale verhoudngen, terwijl daar bij ook ter sprake zullen moeten komen de standpunten, die men t.o.v. deze oor log kan innemen. Ook in Nederland leeft men mee met de strijd, die daar gevoerd wordt en enkele weken geleden werd er in de Tweede Kamer nog een interpellatie over gehouden. Dat deze oorlog zo de aandacht trekt, heeft verschillende oorzaken. In de eerste plaats deze, dat zich hier momen teel op de meest spectaculaire wijze de strijd toespitst tussen de vrije wereld en het oprukkend communisme. Voorts ook het feit, dat het de Amerikanen zijn, die hier voor de hele vrije wereld evenals destijds in Korea het spits af bijten. En om niet meer te noemen het bijzondere karakter, dat deze oorlog kenmerkt, n.l. dat van een guer rilla-krijg met alle wreedheid, die daar mee gepaard gaat, zodat het geen won der is, dat hij in Amerika genoemd wordt „the dirty war" (de smerige oor log). Om onze uiteenzetting wat overzich telijker en leesbaarder te maken zul len we in logische volgorde met ge bruikmaking van ingevoegde kopjes de diverse aspecten van het Vietnamese probleem proberen te belichten. We be ginnen dan met Het land en z^n ligging Vietnam, is een land in Achter-Indië een schiereiland in het zuidoosten van Azië. In het oosten en zuiden grenst het aan de Zuid-Chinese Zee, in het noor den aan Communistisch China en in het westen aan Laos en Cambodja. Aan de overzijde van de Zuid-Chinese Zee lig gen de Philippijnen, Indonesië en Ma leisië. De eerste twee zijn grote eilan denrijken, het laatste ligt op het schier eiland van Malakka, de uitloper van Achter-Indië. Verder naar het westen liggen de staten Thailand (het vroegere Siam) en Birma. Het zijn thans alle maal onafhankelijke staten, maar vóór de laatste wereldoorlog was, op Thai land na, geheel Achter-Indië gekoloni seerd door Engeland (Birma en Malak ka) en Frankrijk (Laos, Cambodja en Vietnam, samen Frans-Indo-China ge naamd.) De naam Vietnam betekent: „land van het zuiden". Voorheen was het ge splitst in drie delen: Tonkin (Noorden), Annam (midden) en Cochin-China (zui den). Het is een langerekt land, van noord naar zuid ongeveer 1800 km. lang d.i. de afstand Amsterdam-Soloniki. In het midden is het echter over een igrote afstand slechts 80 km. breed d.i. de af stand Den Haag-Vlissingen. Het hele land is ongeveer 10 maal zo groot als Nederland; het is echter in 1954 in twee en verdeeld en de grens ligt precies op de 17e breedtegraad. Noord-Vietnam, een communistische volksrepubliek is 6 maal zo groot als Nederland en heeft naar ruwe schatting (de opgaven lopen sterk uiteen) 16 miljoen inwoners, Zuid Vietnam, een niet-rode republiek, telt ongeveer evenveel zielen en is 4 maal zo groot als ons land. De Hoofdstad van het Noorden is Hanoi met 600.000 in- v;foners en die van het Zuiden het nu wel zeer bekende Saigon, gelegen bij de Delta van de grote rivier de Mekong. Deze stad telt bijna 2 miljoen inwoners waarvan velen uiteraard vluchtelingen van het „platteland". In N. Vietnam is de bevolking het meest geconcentreerd in de streek tussen Hanoi en de kust, in Z. Vietnam in de Mekongdelta en in de kustgebieden. Het klimaat is tro pisch. De bevolking De Vietnamezen zijn wat hun ras be-j treft, een soort Mongolen, dus verwanti aan de Chinezen. Ze wonen verspreid' en zo zijn er bergbewoners, anderen die in of tussen de oerwouden leven en ste delingen. Van Noord tot Zuid loopt er een bergrug door de twee landen. Waarvan de hoogste toppen ongeveer 2500 m. bereiken. Het overgrote deel van dit gebied is bedekt met dichte oerwouden (de z.g. „jungle") die zich tot op de bergen voortzetten en een pracht- terrein vormen voor een meedogenloze guerrilla-oorlog. Overigens is er ook nog veel land, dat gebuikt wordt voor land bouw en zo is met name Zuid-Vietnam één van de grootste rijstproducerende landen ter wereld. In het Noorden is meer industie. De bevolking is over het algemeen arm en leeft op een laag ont wikkelingspeil. In N. Vietnam is alles uiteraard op communistische leest ge schoeid, in het Zuiden heersen nog feo dale toestanden, maar in beide is de situatie zo, dat ze tot de achtergebleven gebieden behoren. Wat de godsdienst betreft, de over grote meerderheid hangt het Boedisme aan zeker 80°/o in Z.V. terwijl in het laatste land ten hoogste Wh rooms katholiek is. De Boeddhistische religie gaat van zulke vage begrippen uit, dat 2ij geen weerstand heeft tegen de com- „Het is gelijk de kostelijke olie op het hoofd, nederdalende op de baard, de baard Aarons, die ne derdaalt tot op de zoom zijner klederen". (Psalm 133 2) Psalm 133 is één van de vijftien liede ren Hammaaloth, en wel de voorlaatste; ps. 134 besluit immers de rij. Zij spreekt van een heerlijke gave, die hoe zeldzaam, toch mogelijk kan worden in een wereld vol onderlinge strijd, en temidden van een verdeeld kerkelijk leven. Daarvan immers ge tuigt het eerste vers. „Ziet, hoe goed en hoe liefelijk is het, dat broeders ook samenwonen". Er is niets moeilijkers dan samen wonen. Elkaar zo eens voor een keer ontmoeten, en onderlinge gesprekken voeren, is hoogst aangenaam; ook al een zeldzaamheid in onze dagen. Moeilijker van de mens uit bezien, is het samen wonen, het gedurig en geregeld met el kaar omgaan, niet als in de maat schappij van meerderen en minderen, van hoofd en ondergeschikten, maar als „broeders". Broeders vindt men alleen in de Kerk. Geschaard rondom hun oudste Broeder, en geboren uit de he mel, herboren door de hemelse Vader uit de levendmakende genade van Gods Geest, Die daarbij, als middel het Woord, en de prediking daarvan, als een zaad-der-wedergeboorte wil gebrui ken. O, hoe liefelijk, als dezulken als broeders, zonder berekening, zonder el kaar uit te buiten, enz., maar spontaan omdat ze nu eenmaal bijeen horen samenwonen. Dezulken vormen een eenheid temid den van een verscheurde wereld, en on danks alle nog zo hoog opgerichte ker kelijke muren. Zij hebben n.l. enerlei afkomst, enerlei doel, en één Koning, Die ze kocht met de prijs van Zijn dier baar bloed. Hij kocht ze tesamen voor een endezelfde prijs, Hij ontving ze uit de handen Zijns Vaders en bewaart ze bij Zijn ene Woord, voedt en verkwikt ze aan een liefde-dis, en geleidt ze op het spoor der gerechtigheid, door een zelfde wandel met God, in de Geest. Ja, vers 3 daar gebiedt de Heere de zegen, en het leven tot in eeuwigheid Aan aardse, vleselijke broederband en -liefde, aan wereldlijke broederschap pen en verenigingen komt eenmaal een gewelddadig einde, maar waar deze hei lige broederschap, in Christus' Naam vergaderd wordt al waren het er maar twee of drie daar is zegen, wel vaart, heilige gemoedsrust en -vrede, die alle verstand teboven gaat; en het einde is het aller-zoetst, na een leven van strijd en druk, n.l. zulk een wan del met God loopt uit op het altijd bij de Heere zijn, in al hun noden, angst en pijn. Zij geloven het eeuwige leven, ja dat leven is in beginsel reeds hun deel, dankzij de ontstoken kermisse van de Vader, in de Zoon, door de eeuwige Geest. ■A" iV Misschien is er iemand, die begerig is het geheim van deze broederschap, waartoe ook „zusters" in de genade be horen (want in Christus is noch man, noch vrouw) te leren kennen. Letten we dan eens op die „kostelijke olie", waarover in onze tekst gehandeld wordt. De olie, die daar neerdaalt van het hoofd van de hogepriester, van Mo- zes' broer Aaron, predikt ons een heer lijk Evangelie; het is een blijde bood schap voor ellendigen. Allereerst: het is een kostelijke olie. Samengesteld uit vele ingrediënten van uitnemende, dure specerijen. God Zelf gaf duidelijk aan, op welke wijze deze olie moest worden samengesteld (Ex. 30 23-25). Myrre en kassie vormden, naast de olijfolie, er wel de hoofdbe standdelen van; maar ook ontbraken de calmus en kaneel niet. Maimonides be schrijft (volgens ds. B. van Hermk- huysen), hoe ieder der vier specerijen apart gestoten werd, dan samen-ver mengd, en gelegd in zuiver zoet water. Vervolgens een Hin olie van olijven in het water, en dan werd alles op het vuur gekookt, tot het water was ver teerd, en de olie overbleef in een vat. Niet Mozes, maar Bezaleël maakte de ze olie, die bestemd was voor een heilig gebruik. Welk een kostelijke gave is de olie des H. Geestes, Die Christus verworven en verdiend heeft, door Zelf alleen de pers te treden, en Zijn bloed te vergieten aan het smarten-hout. Hoe wei-riekend, le vend, en levenwekkend is deze olie. God schonk Hem de Geest niet met mate. Hij komt op uit de Geest, en werd zo bewaard voor de erfzonde en -smet. Niemand kon Hem van zonde overtui gen. In de weg van Zijn heilig lijden en sterven doet Hij de heerlijke en welrie kende olieën des Geestes van Zich druppen, in Zijn bidden zelfs voor de j vijanden, welk een liefde spreekt ons I uit dit alles tegen. De liefde van een Drieënig Verbonds-God jegens een van Hem afgevallen, in zich diep-schuldige en verloren wereld. Deze olie is over Christus, als het Hoofd, en daarmee op al Zijn leden uit gestort. De liefelijke reuke van Gods welbehagen geurt ons tegen, wanneer Christus Zich één wil laten maken met Zijn ellendige volk, bij Diens doop in de Jordaan, en wanneer Hij Zich door Mo- zes en Elia Zijn uit-gang (sterven) te Jeruzalem laat voorstellen. Van welk een liefdegeur is het Evangelie des kruises door-ademd. Een reuke des le vens ten leven, noemt Paulus het de genen die geloven, hetzij Jood hetzij heiden (Grieken); vanwege ons eigen ongeloof, zal het een reuke des doods ten dode blijken. O, onze verantwoorde lijkheid is zo groot, als wij op deze lief lijke olie, op deze dierbare Zaligmaker op 's Vaders vermanend: „Hoort HemI" geen acht zouden slaan. Het is Pinksteren geweest. De Geest in al Zijn volheid is uitgestort op alle vlees. Christus houdt niets voor Zich. Hij heeft Zijn Vader gebeden, en met de Vader Zijn levendmakende Geest uit gestort. Die Zijn Kerk in alle waarheid leidt, en met haar getuigt van haar aan neming tot Gods lieve kinderen. Maar de Geest valt ook de wereld aan, en overtuigt haar van zonde, gerechtigheid en oordeel. Steeds meerderen komen, getrokken uit haar midden, onder Christus als Hoofd te staan, delen, door de bediening des Geestes, in Zijn zoen en kruisverdiensten. Hun keiharde har ten worden verbroken en verbrijzeld door deze kostelijke olie, en krijgen kennis aan God en goddelijke zaken. Zo als de olie Aarons baard en klederzoom rondom de hals geheel doortrekt, zo blijft er geen enkel lid van Christus' uitverkoren gemeente zonder bearbei ding van de H. Pinkster Geest. Ze zul len immers allen van de Heere geleerd worden, van de kleinste tot de grootste. O, zalig voorrecht; o, onschatbaar liefde blijk van Gods verkiezing, Christus' verlossing en Geestes-bearbeiding. Is deze olie u geschonken? Zijt ge, voor de mede-mens, Gode een lieflijke reuk? St. Maartensdijk ds. J. v. d. Haar munistische ideologie en dat verklaart, waarom er in Vietnam zoveel commu nistische sympathisanten zijn en ten dele ook, waarom een groot deel van de Zuidvietnamese bevolking zo apathisch staat tegenover de commiuiistische agressie. Laos Wat Laos betreft, één van de weste lijke buurlanden van Vietnam, dit drie en een half miljoen inwoners tellende koninkrijk, ook wel genoemd „het land der duizenden olifanten", speelt zijde lings ook 'n rol in de Vietnamese oorlog De bevolking en de leidslieden zijn n.l. zeer sterk verdeeld. Er zijn drie groe peringen, waarvan we telkens lezen: comm^unisten, rechtsen en neutralen. Van de laatsten is prins Soevanna Phoema de leider. De rode groep noemt zich de „Patbet Lao". Elke groep heeft zijn eigen leger en ook min of meer zijn eigen grondgebied. De hele strook van Laos aan de grenzen met Vietnam is in handen van de communisten, hetgeen zoals we later zullen zien van grote invloed is op de Vietnamese oorlog. De drie gebieden komen ongeveer samen bij de „Vlakte der Kruiken'', midden in Noord-Laos en daar is dus de on geschreven grens tussen het gezagsge bied van de drie groepen. Het land is in een permanente staat van agitatie, ofschoon er toch een soort centrale regering is. De hoofdstad is Vientiane, het centrum van de neutra- listen; Luang Prabang is het centrale punt van de rechtsen en Khang Kai, bij de grens van Noord-Vietnam, dat van de communisten. In de Vlakte der Krui ken vechten de drie groepen zo af en toe hun geschillen uit. Cambodja Dit land met 6 miljoen inwoners is ook nog een monarchie. Het staat bui ten het Vietnamese conflict, maar aan gezien er veel communisten zitten en deze zware druk uitoefenen, gaan de sympathieën er naar het Noorden uit. Daarbij komt nog, dat de grens tussen Cambodja en Zuid-Vietnam niet pre cies vaststaat, zodat dit een bron van moeilijkheden vormt en veel grensin cidenten veroorzaakt. Zuid-Vietnam is dus aan de landzijde aan alle kanten omringd door commu nistisch of dito-gezind gebied. Het doel der comm,unisten Niemand behoeft eraan te tvrijfelen, dat het uiteindelijke doel van de Chi nese en Noordvietnamese communisten is: allereerst het scheppen van een grote communistische staat in Achter-Indië, Speciaal in het opmaicen van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdqk 36 MIDDELHARNIS bestaande uit Noord- en Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja, die gesteund wordt door China en er praktisch een satelliet van wordt. Is dit gelukt, dan komen ook Birma, Thailand en Maleisië aan de beurt. En Indonesië zal naar het zich laat aanzien zichzelf wel annexeren bij het Aziatisch communistisch machts blok onder leiding van Peking. Soekar- no is een halve communist en stuurt steeds meer in die richting. Het ligt voor de hand, dat dan de gevaren voor India naar het westen, Australië naar het zuiden en de Philippijnen naar het oosten ontzaglijk vergroot worden. Het is daarom van het allergrootste belang dat nu reeds aan het opdringen van het Mongoolse communisme een definitief halt wordt toegeroepen. Men is nu een jaar bezig met de bouw van het Haagse Congresgebouw. Ongeveer de helft van de benodigde 42.000 kubieke meter constructiebeton is nu gestort. Het gebouw zal waarschijnlijk begin 1969 afgebouwd zijn. De foto toont een kijkje vanaf het toneel van de maquette, die woensdag door de pers kon worden bezichtigd. Nog een foto van het verloofde paar Prinses Beatrix en Claus von Amsberg, opgenomen door M'ax Koot. In het voorlopig A^rslag dat do Ka mercommissie binnenlandse zaken heeft uitgebracht wordt uitdrukking gegeven dat het wetsontwerp betreffende de herindeling van gemeenten op Goeree- Overflakkee zo sn«l mogelijk dient te worden behandeld. Dit met het oog dat de gemeenteraden voor de nieuwe ge meenten op Flakkee tegelijk met de raadsverkiezingen, die medio 1966 wor den gehouden, kunnen worden gekozen. De meerderheid van de Commissie stemt met het wetsontwerp in, al zijn er ook enkele leden die tegen de her groepering van gemeenten op Goeree Overflakkee zijn. Andere leden, die wel waardering heb ben voor het werk van de afzonderlijke gemeentebesturen, achten een bundeling van krachten nodig om tot een meer ge centraliseerde leiding te komen. Uit het voorlopig verslag blijkt, dat deze leden overwogen hebben om de Flakkeese gemeenten in één gemeente onder te brengen, maar dit gaat hun toch wel te ver. Het zou dan één gemeente met plm. 35.000 inwoners worden. Een minder heid van de Commissie vond drie ge meenten ook wel aanvaardbaar. Dit zou dan Goedereede, Middelharnis en Over flakkee worden. Het wetsontwerp zal waarschijnlijk niet meer voor de vakantie op de agen da komen. Straks gaan de beide Kamers voor enige weken op reces. De behande ling zal dus wel in de maand oktober vallen. Algerije De val van het bewind van Ben Bel- la heeft in Algerije een zeer onduide lijke toestand geschapen. Over de re denen voor de staatsgreep tasten we grotendeels nog in het duister, en over de gevolgen is helemaal niets te zeg gen. Wel is gebleken dat de dictator (over wiens verblijfplaats ook nog on zekerheid bestaat) meer aanhang heeft dan aanvankelijk werd vermoed. Her haaldelijk werden grote betogingen ge houden om zijn terugkeer te bewer ken. Het zal de vraag zijn of het nieu we bewind van Boumédienne zo vast in het zadel zit dat het aan deze druk weerstand zal kunnen bieden. Het is niet waarschijnlijk dat er in de buiten landse politiek grote veranderingen zullen komen. Zowel Boumédienne als Ben Bella zijn zeer links georiënteerd en blijken beiden grote bewondering te koesteren voor de .Cubaanse dicta tor Fidel Castro! Als gevolg van de binnenlandse moeilijkheden in Algerije is de- Afro- Aziatische conferentie, die te Algiers zou worden gehouden, uitgesteld tot 5 november. Eerst leek het erop dat de conferentie alsnog doorgang zou vin den, maar nadat de voorbereidende besprekingen van de ministers van bui tenlandse zaken tot drie maal toe wa ren verdaagd, is tot definitief uitstel toesloten. Dit uitstel van een zo belangrijke HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. conferentie wijst er toch wel op, dat er 'aan de staatsgreep in Algerije inter nationale aspecten zitten. President Nasser van Egypte was nogal bevriend met Ben Bella, en deze was op zijn beurt sterk gekant tegen de staat Is raël. Of men nu van Boumédienne een pro-Israëlitisch bewind mag verwach ten, is weer een andere vraag. Voor China, en ook voor Indonesië is het uitstel van de conferentie kennelijk een tegenvaller. Van de kant van landen als Ethiopië, Pakistan, India en Tu nesië is zeer op dit uitstel aangedron gen. Daaruit blijkt onder meer dat in de Afro-Aziatische wereld een anti communistische tendenz bestaat, die kennelijk de politieke koers bepaalt. De Sowj et-Unie neemt in deze zaak een aparte positie in, want China voel de er niet veel voor, dat de Russen deelnamen aan de conferentie. Voor hen komt dit uitstel dus wel gelegen, daar nu de verhouding met China niet al te zeer behoeft te worden toegespitst. Vietnam. De nieuwe regering van Zuid-Viet nam heeft haar bewind ingeluid met drastische maatregelen. De staat van oorlog is afgekondigd, de avondklok in gesteld, aan een groot aantal dagbladen een verschijningsverbod opgelegd, de salarissen van de ambtenaren zijn in gekrompen, en allerlei bezuinigingen zijn aangekondigd. Het is in Vietnam een normaal ver schijnsel, dat een nieuwe regering be gint met bestrijding van allerlei wan toestanden. Mleestal echter geven ze deze strijd spoedig op, omdat tegen de (Vervolg pag. 2, 1ste kolom) VOOR BETEB f^ --------NflflR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z328

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1