PHnsBs Beatrix en Oiaus von Atnsberg offiGïeei verlooftÊ iilk kan u verzekereni het is goed'' iiVan harte welkom in ons midden'' Plaatselijk nieuws Nederlandse en buitenlandse pers liad open gesprek met verloofden op Soestdijk wekelijks koopje Prins Bernhard viert vandaag zijn 54ste verjaardag H.M. Koningin Juliana: WOLLEN dekens; Hinisier-presideni Cals: 37e jaargang Dinsdag 29 juni 1965 No. 3399 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN I 29.75 39.75 VAN WEZEL ZONEN PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. pinsdagmiddag heeft Koningin Juliana het Nederlandse volk officieel in ken nis gesteld van de verloving van onze kroonprinses Beatrix met de heer Claus von Ams'berg. Hare Majesteit sprak daarbij het volgende: „Het is voor mijn man en mij een grote vreugde u nu zelf de ver loving aan te kondigen van onze doch ter Beatrix met de heer Claus von Ams- berg. Wij zijn heel gelukkig, dat zij deze keus heeft gedaan, die de keus van ha-^r hart is. In menselijk opzicht menen wij dat die een uitstekende is. De keus van het hart was, weder kerig, vrij gauw gemaakt. Beiden heb ben die evenwel zorgzuldig getoetst met het verstand en het geweten en dit heeft hun veel tijd gekost. Hoewel Claus, zoals ook zijn familie, volstrekt tegen het nazi-regime gekant is geweest, waren beide jonge mensen, evenals wij zelf, zich heel duidelijk de twijfels en zelfs de weerstanden be wust, die hun verloving bij menigeen konden oproepen. Toch hebben zij uit eindelijk gemeend, de bezwaren niet te mogen laten opwegen tegen hun liefde. Zij weten immers, vooruit te moeten zien. Zij zijn zich bewust van de opdracht, te streven naar een toekomst van be grip en samenwerking. Zij willen hun leven richten op een samenleving, die steeds positiever naar een Europees en een wereldverband toe groeit. Wij verwachten, dat onze a.s. schoon zoon, door zijn persoonlijkheid, voor Beatrix een grote steun zal zijn in haar vaak veeleisende leven ook dan, wanneer zij eens geroepen wordt mij op te volgen naar wij hopen, pas in verre toekomst. Dat het voor Claus een heel moeUijke beslissing was, zijn zelfgekozen werk en zijn levensbestemming te gaan aan passen aan de levensopdracht van Bea trix, zal iedereen begrijpen, en ook, dat het een diepgaand besluit vergde, zich om te schakelen op ons land en ons wel en wee. Ik verwacht dat hij spoedig nuttig en boeiend werk zal vinden in ons midden. Kortom, als ouders hebben wij echt het vertrouwen dat de verbintenis van deze twee mensen in alle opzichten ge lukkig zal zijn. Ik kan u verzekeren: het is goed. Laten wij het jonge paar alle geluk toewensen in hun verdere leven". SPECIAAL DEZE WEEK: 1 persoons 150 x 220 Nadat onze Koningin de verloving van prinses Beatrix en de heer Claus van Amsberg bekend gemaakt heeft, heeft de minister-president mr. J. M. L. Th. Cals de volgende rede uitgesproken: „Majesteit, de woorden, die u zojuist tot alle rijksgenoten hebt gericht, be wijzen andermaal, op welk een geluk kige wijze in u samengaan de moeder, wier vreugde bestaat in het geluk van haar eigen gezin en de vorstin, wier zorgen zich uitstrekken tot heel haar volk. Als moeder, die met het geluk van uw kinderen voor ogen hen steeds heeft vrijgelaten de stem van hun hart te volgen, kunt u zich met prins Bem- hard, terecht verheugen in het geluk dat uw oudste dochter is ten deel ge vallen. Weest u ervan overtuigd, dat de volken van ons koninkrijk van harte in deze vreugde delen. Moge dit jonge ge luk ook voor Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid, een blijvende bron van vreugde zijn. Als vorstin hebt u, Majesteit, niet wil- ,len nalaten in uw woorden blijk te ge ven van een diepgaand begrip voor de verscheidenheid van gevoelens, die in de afgelopen weken in ons volk zijn tot uiting gekomen. Die verscheidenheid is te meer begrijpelijk, omdat verreweg de meeste Nederlanders nog niet de gele genheid hebben gehad de verloofde van Uw dochter te leren kennen. Ik had die gelegenheid wel en het verheugt mij te kunnen verklaren, dat het kabinet, evenals Uwe Majesteit en Uwe Konink lijke Hoogheid, ook vanuit het landsbe lang gezien, de komende verbintenis van Uw dochter met groot vertrouwen tegemoet zien. Koninklijke Hoogheid (prinses Bea trix), Met grote genegenheid heeft het Ne derlandse volk, en evenzeer zoals U onlangs nog hebt ervaren de bevol king van Suriname en de Nederlandse Antillen U steeds gevolgd op uw levensweg. Daarbij is het een ieder op gevallen, met hoeveel toewijding en op gewektheid U zich verdiept hebt in de problemen van onze samenleving. U tenvoUe bewust van de grote verant woordelijkheid die zo God wil in de toekomst op U zal rusten. Ditzelfde verantwoordelijkheidsgevoel heeft zoals de Koningin ons zojuist heeft medegedeeld en zoals ik ook zelf in de afgelopen tijd heb kimnen erva ren U geleid bij de beslissing, de etem van uw hart te volgen en U te verloven met de heer von Amsberg. Verheugd over de liefde, die U is ten deel gevallen, wensen wij U oprecht en van ganser harte geluk. Mijnheer von Amsberg, Zonder aarzeling spreek ik ook u in het Nederlands toe; ik weet dat u mij verstaat en wat méér is ik weet ook, dat u mij begrijpt. In de afgelopen weken ben ik onder de indruk gekomen van de ernst en nauwgezetheid, waar mee gij u verdiept hebt in de aard en het karakter van het Nederlandse volk en in de problemen, die zich thans voor doen. Juist omdat ik weet hoe vol be grip u staat tegenover de verscheiden heid van gevoelens, waarover ik zo juist sprak en hoe gewetensvol u zich teza men met de vrouw, die uw hart heeft, hebt bezonnen over de te nemen be slissing, ben ik er zeker van dat gij ook het hart van het Nederlandse volk zult Weten te winnen. Dat zal uiteraard eni ge tijd kosten, maar reeds nu moge ik u zeggen, dat gij in ons midden van harte welkom zijt. Het feit dat gij onze Kroonprinses gelukkig maakt, kan im mers geen enkele Nederlander onbe roerd laten. Go geve u. Prinses Beatrix, dat gij die overeenkomstig uw naam het geluk brengt en die zelf nu het geluk der lief de ervaart tezamen met uw verloofde mede moogt werken aan een toekomst, die ons allen de kwade schaduwen van het verleden met een gerust hart kan doen vergeten. In dat perspectief is de dag van van daag in dubbele zin een vreugdedag. Laten wij, land- en rijksgenoten, die dag dus samen vieren in trouw aan ons Oranjehuis en in groot vertrouwen op de toekomst". OUDE TONGE Kerkdienst. Donderdag 1 juli a.s. des avonds 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. P. Bdok van Dirksland. 2 persoons 180 x 220 geldig van woensdag tot woensdag TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS SO'MMELSDIJK Succes «oor Gerrit Zoon. De heer Gerrit Zoon heeft zaterdag enkele zangkoren naar een eerste prijs geleid. De mannen zangvereen. „Intemos" uit Hendrik Ido Ambacht behaalde op het te Reeuwijk gehouden concours met 368 punten de eerste prijs met lof van de jury. De ver.,zong in de ere afde ling en behaalde het hoogste aantal punten van deze dag. DIRKSLAND Eerste prijs. Op het zaterdag te Reeuwijk gehouden concours behaalde het kinderkoor „Excelsior" o.l.v. Gerr rit Zoon met 332 punten een eerste prijs. Het jeugdkoor verdiende een eer ste prijs met 330 punten. Uitslagen P.V. Gevl. VrienAen van af Chatevroux. B. Leijdens 1, 9, v. d. Groef-Knops 2, 16; Arensman 3, 5, 8, 13; Joh. Doorn 4, 10, 11, 15; W. Nieuw- land 6, 7, G. Smit 12, J. Roodzant 14, A. Mans 17. Vanaf Noyon Joh. Doorn 1, 2, 7, 13; V. d. Groef Knops 3, 9, 10, 11, 14; L. Arensman 4, 5, 12; G. Smit 6, 8. HERKINGEN Beroepen. Door de kerkeraad der Ger. Gem. alhier is een beroep uitge bracht op cand, Chr. v. d. Poel te Rot terdam. Vergunning. Aan dhr. Joh. Bestman Tzn. is vergunning verleend tot het bouwen van een bungalow aan de Peu- terdijk. Wedvlucht P.V. de Luchtbode vanaf Chateauroux afstand 572 km op 25 ju ni j.l. met 35 duiven. H. Kievit 1, 3; J. Kievit 2, 6, 12; Gebr. Molenaar 4, 8; M, Huizer 5, 7, 9, 11; A. Volaart 10. Wedvlucht P.V. De Luchtbode te Her kingen op 26 juni j.l. vanaf Noyon met Foto MAX KOOT Het ligt in de bedoeling dat het huwelijk van Prinses Beatrix en Claus Georg Wilhelm Otto Friederick Gerard von Amsberg in het voorjaar van 1966 zal worden gesloten. De heer Amsberg zal dan de titel „Prins der Neder landen" worden verleend. Foto MAX KOOT 40 duiven, afstand 250 km. H. Kievit 1, 2, 6; A. Riedijk 3, 10, 12, 13; Gebr. Mo lenaar 4; Joh. de Geus 5, 7; H. v. d. Ochtend 8; J. Kievit 9, 11. In verband met het schoonmaken van ihet kerkgebouw der Ger. Gem.. kunnen de kussens e.d. worden terug bezorgd op a.s. zaterdag 3 juli des nam. van 34 uur. STELLEND AM Familiebezoek. Na een verblijf van 8" jaar in N. Zeeland is dhr. J. Ver biest Dzn. zondag weer voor familie bezoek in Stellendam teruggekeerd. Hij hoopt ongeveer een maand hier te blij ven. Concert afgelast. Het elders in dit blad aangekondigde concert dat a.s. za terdagavond gehouden zou worden gaat door omstandigheden niet door. OUDDORP Postduiven Vereniging „De Trekvo gels". Uitslag St. Denis 5 juni 1965, 340 km. J. Kapteijn 1, 3, Verduijn 2, 6, 8. C. J. Tanis 4. P. Mierop 5, 12, 17, 22, 27, 30. B. Dorsman 7, 10, 14, 24. L. Dors man 9, 13. Comto. Kleijn 11, 19, 23, 25, 26. W. Kievit 15, 16. A. v. d. Bok 18, 28, 29. H. Kleijn 20, 21. P. Witte 31. Orleans 12 juni 1965, 458 km. Gebr. Verduijn 1, 2, 12, 14. H. Kleijn 3, 9, 18, 23. P. Mierop 4, 5, 10, 8, 24. J. Kapteijn 6, 25, 27, 29. P. Witte 7. Comb. Klein 11, 17. W. Kievit 13. A. v. d. Bok 15, 22. B. Dorsman 16, 19, 20, 26. C. J. Tanis 21. G. V. 't Geloof 28. Creil 19 juni 1965, 304 km. P. Mierop 1, 5, 6, 9, 11, 16. P. Witte 2, 10, 15. Gebr. Verduijn 3, 12, 14. H. Kleijn 4. B. Dors man 7, 13. Comb. Kleijn 8, 17. W. Kie vit 18, 19, P. Klink 20. Schietvereniging „Raak de Roos". Uitslag Serie Geweer: 1. A. de Ronde 226 pnt., 2. A. J. Meijer 218 pnt., 3. C. Roon 216 pnt. DEN BO'MMiEL Dochtertje familie Berkenbosch na verkeersongeluk overleden Het 5-jarig dochtertje Jolanda van de fam. A. Berkenbosch-Melissant, Emma- straat 44 te den Bommel is zondag avond in het St. Ignatius ziekenhuis te Breda overleden aan de gevolgen van een ernstig auto-ongeluk. De fam. Ber kenbosch had te Zevenbergen een fa miliebezoek afgelegd. Op weg naar huis kwam hun wagen op een kruispunt te Oudenbosch in botsing met een Fiat personenwagen. De heer en mevr. Berkenbosch en hun inzittende dochtertjes Jolanda 5 en Conny 2 jaar, werden in het St. Inga- tius ziekenhuis te Breda opgenomen waar Jolanda enkele uren na aan komst overleed. De 2-jarige Conny zou wanneer geen complicaties op traden vandaag het ziekenhuis kun nen verlaten. Mevr. Berkenbosch heeft enkele ge kneusde ribben. Dhr. Berkenbosch is er nog ernstig aan toe, hij heeft waar schijnlijk gekwetste hals- en rugwer- vels. Te Den Bommel is het droeve nieuws met grote ontroering ontvan gen. Het medeleven met de getroffen familie is zeer groot. De Nederlandse, zowel als de bui tenlandse pers is nog vóór de konink lijke aankondiging van de verloving van prinses Beatrix en de heer von Amsberg op Soestdijk tot een open ge sprek gekomen. Er werden tot het ver loofde paar tal van krasse vragen ge steld, die met de meeste openheid wer den beantwoord. Wij geven uit de vraag gesprekken enkele fragmenten weer. Zeer duidelijk liet Prinses Beatrix uitkomen, dat beiden zich steeds de vraag hadden gesteld: mogen wij dit doen?, bewust als zij waren dat er veel „gevoeligheden" lagen. De prinses wil de dit respecteren en zei onder meer: „Als men ons de tijd gunt en vertrou wen wil geven, hopen wij samen die weerstanden te overwinnen". De prinses geloofde niet dat die gevoelens van weerstand in één klap zullen verdwijnen, maar, zo zei H.K.H., wij zullen ons best doen en ik geloof dat wederzijds vol doende geduld zal worden opgebracht, om ons een kans te geven. Op een vraag over de troonopvolging antwoordde de prinses dat zij hoopte OOLT GENSPLAAT Eddy Vervloei onder grote belangstelling begraven Maandagmorgen had onder grote be langstelling Op de R.K. begraafplaats te Achthuizen de teraardebestelling plaats van de ruim 17-jarige Eddy Ver- vloet J. Jzn., die donderdag 24 juni j.l. door een droevig ongeval tijdens zijn werk te Kiersdorf bij Keulen (Duits land) om het leven kwam. Eddy was pas enkele dagen, vanaf maandag 21 juni, in dienst bij N.V. Oosterling's Aannemersbedrijf te Middelharnis. Om 10 uur ging een grote stoet vanaf de ouderlijke woning Bloemstraat 27d naar de Parochiekerk van Maria ten Hemelopneming te Achthuizen, waar een gezongen Requiemis werd opgedra gen, gecelebreerd door pastoor A. W. A. Danckaarts, aldaar. Om 11 uur had de begrafenis plaats. Een zestal grote kran sen dekte de baar. Ze waren o.a. van vader en moeder, broers, zussen en verloofden; van de famUie Gabriels uit Duitsland waar hij na het ongeluk werd binnen gebracht; van Directie N.V. Oos terling, die ook met een 20-tal mensen van het personeel bij de begrafenis te genwoordig was; een krans van aarons kelken, met op het lint het volgende opschrift: Dem Ib. Eddi als letzten gruss, Deine Arbeit Kameraden (het gezamelijke personeel uit Duitsland); een krans van het gezamenlijke perso neel van de firma Oosterling en een krans van de hoofdaannemer Johan nes Lamers uit Duitsland. De Parochie Achthuizen en de omge ving, alsmede de aannemers hebben in deze droeve dagen de ouders en de verdere familie vele blijken van be langstelling en medeleven betoond. daar nog vele jaren van verwijderd te zijn, om tijd te krijgen een goed huwe lijk op te bouwen. Plicht boven wenseni In het interview werd verder de vraag gesteld, wat de prinses zou heb ben gedaan, wanneer nu eens geen goedkeuringswet had kunnen worden verwacht? Hierop antwoordde de prinses, als zij voor de keus was gesteld van plicht en wensen, zou voor haar de plicht boven de wensen zijn gegaan. Maar zij prees het geliikkig, dat de regering achter hen stond. Geen militarist De interviewer stelde o.m. de vraag of de heer van Amsberg een. militaire rang zal krijgen. De prinses meende van voorlopig niet en de heer von Amsberg antwoordde dat het militaire hem niet lag. Hij was geen militarist. Het verleden Over het Duits verleden kreeg de heer von Amsberg tal van vragen voorge legd, die hij zo openhartig mogelijk in de Duitse taal beantwoordde. Zo kwam b.v. de vraag, wat hij er van dacht als 38-jarige zich geheel aan te passen aan een ander volk. Hij antwoordde dat hij al in veel andere landen had gewoond en zijn best zou doen. Hij wilde het ge hele volk leren kermen en zoveel moge lijk in contact komen met alle groepen uit de bevolking ook met verzetstrijders en ex-politieke gevangenen. Op een vraag hoe de heer von Ams berg dacht over het bijwonen van de dodenherdenking op 4 mei antwoordde hij dat er in Duitsland ook herdenkin gen worden gehouden van slachtoffers van het nazi-regime. Persoonlijk had hij die ook bijgewoond. Als Duitsers daar in Duitsland aan deelnemen, kunnen ze dat ook in het buitenland doen, zo zei hij. Ook werd ter sprake gebracht dat zijn ouders hem in 1938 vanuit Afrika naar Duitsland hadden gestuurd voor zijn verder opleiding. Hij antwoordde dat zijn vader niet geporteerd was voor het nationaal-socialisme. De communi catiemiddelen naar Afrika waren slecht, voor zover zijn vader wist wat er gaan de was, was hij tegen het regime ge kant. De kostschool had hij bezocht om tevens bij zijn familie te zijn. De religieuze opvoeding nam een gro te plaats in; voorts was de school een zelfopvoedingsinstituut. Hij was er ge weest van 1938-1943. Eerst na de oorlog was hij politiek geïnteresseerd gewor den; tijdens de oorlog sprak men zo wei nig mogelijk over het regime, men werd te veel met allerlei moeilijkheden bezig gehouden waar men levend moest zien doorheen te komen. De heer von Amsberg antwoordde op alle vragen even openlijk en vlot. Het geleek op een soort toelatingsexamen. „Ik ben nog maar aan het begin" ant woordde de heer von Amsberg lachend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1