EIIAnPEn-ftlEUWS Stellendam geschrokken van consequenties stichting Tuinbouwvoorbeeldbedrijf Het Testament van de boedel van Pieter Bigge te Ooitgensplaat De regen ra aki baar niei BANKGIRO Ulo-school wordt met twee lokalen uitgebreid Verkeersmaatregel opritten blijft van kracht 3e blad Vrijdag 25 juni 1965 No. 3398 N.V. SLaVEHBURGSBSIIIK J. Keuvelaar De gemeenteraad van Stellendam heeft in de dinsdagavond gehouden raads vergadering een agenda van niet minder dan 42 punten afgewerkt. Aange houden werd het voorstel van b. en w. garant te staan voor de rente en aflos sing van een door de Stichting Bevordering Tuinbouw Goeree-Overflal^:kee aan te gane geldlening ten bedrage van f 375.000,op 'basis van 81 et. per inwoner en een e.v. bijdrage in het exploitatietekort van 20 et. per inwoner, een en ander voor max. 3 jaar. De heer van Ours opperde tegen het voor stel grote bezwaren waarmee de raad instemde. Het voorstel werd aange houden tot de volgende vergadering waarop een bestuurslid van genoemde Stichting zal worden gevraagd een en ander nader toe te lichten. Bedoeld voorstelging van een uitvoerilg' prae-advies vergezeld, zoals reeds in de meeste gemeenten op het eiland be handeld. De eerste activiteiten van de Stichting richten zich op het tot stand brengen van een Tuinbouwvoorbeeld bedrijf. Een perceel grond ter grootte van 2.16 ha, gelegen te Sommelsdijk is inmiddels in erfpacht verkregen en het bedrijf zal aan drie belangrijke teelten onder glas en aan de tulpenteelt in het bijzonder aandacht besteden. In het te stichten bedrijfsgebouw zal bovendien een Tuintoouwvakschool worden gehuis vest. De oprichting vergt een investe ring van f 375.000,welk bedrag door de Stichting kan worden geleend mits de betaling van rente en aflossing wordt gegarandeerd. Indien de garantie wordt verleend door alle gemeenten be draagt deze 0,81 et. per inwoner, gedu rende de tijd van lening n.l. 25 jaar. Het jaarlijks exploitatietekort wordt geraamd op f 16.000,Ter dekking van dit tekort wordt aan de streekor- ganisaties de provincie en de gemeen ten een bijdrage gevraagd. G.S. hebben aan de Prov. Staten voorgesteld voor lopig gedurende drie jaar een jaarlijk se subsidie van f 10.000,toe te ken nen. Het bestuur van de Stichting vraagt de gemeenten in het resterende tekort ten bedrage van f 6000,bij te dragen naar rato van het aantal in woners waarom b. en w. voorstelden garant te staan a 0,81 et. per inwoner en in principe te besluiten om in het e.v. tekort een bijdrage toe te kennen van f 0,20 et. per inwoner, gedurende max. drie jaar. De heer van Ours zei niet te kunnen geloven in de verwachting van het be stuur van de Stichting dat het bedrijf in de toekomst zelfstandig kan draaien In de stukken wordt alles geschat maar spr. gaf een andere berekening. De in vestering stelde hij op f 400.000, Over 20 jaar wanneer het bedrag is afgelost wordt naar spr. bereken de f 200.000,— aan rente betaald. Hij kwam daarmee op een totaal van f 6O0.00O,—zijnde f 30.000,— per jaar aan rente en aflossing, omgerekend over 20.000 m2 betekent dit per m2 f 1,50 kosten aan renten en aflossing over 20 jaar. „Maar" zo waarschuwde spr., de sla kan worden doorgedraaid en de komkommers kunnen wel eens naar de koeien gaan." Spr. berekende dat in 1970 wanneer door de Stichting het vol le bedrag zal zijn geleend het bedrijf per m2 f 5,zal moeten opbrengen (netto) om de rente en aflossing te kun nen betalen. Als de landbouwer 0.70 et. per m2 opbrengst zou hebben zou hij schatrijk worden, zou dan de tuin bouw 7 X zoveel opbrengst geven" stel de spr. de vraag. Als het werkelijk ver keerd loopt, waaruit moet het dan be taald worden. Alle gemeenten hebben een begrotingstekort en spr. zei niet te begrijpen waarom het Rijk geen enkele bijdrage verstrekt. De voorz. antwoordde dat de begro ting nog slechts een half jaar oud is. Vrij wel alle Flakkeese gemeenten doen mee en de voorz. vroeg zich af of er wel voldoende reden zijn de medewer king te onthouden. „Het zat me hoog dat de standsorga nisaties gepasseerd zijn" gaf weth. Vis ser te kennen. Hij had het bestuur van de Stichting hierover gebeld maar de heren hadden geen inmenging van deze organisaties gewild. Burgemeester Hor dijk' zag hiertoe ook geen reden. „Ze zullen daarvoor w^el interne redenen hebben" geloofde weth. Visser. Wel is de tuinbouwvereniging bij de bespre kingen betrokken. Spr. wees op het groote streekbelang van het te stichten bedrijf, hoe de begroting zal uitvallen is voorlopig nog een vraagteken. Spr. vond het wel reëel dat de Stichting de gemeenten vraagt e.v. tekorten te wil len bijpassen. „We weten dan tenminste waar we aan toe zijn". Spr. zei ook zijn bezwaren te hebben doch dat had hem niet weerhouden gezien het grote belang zijn goedkeuring aan het voorstel te hechten. De voorz. verduidelijkte dat voor dat de gem. wordt aangesproken voor het bedrag waarvoor zij garant staat, de Stichting eerst failliet en a.h.w. in de lucht gesprongen moet zijn. Wan neer de garantie te gelde moet worden gemaakt krijgt de gemeente een vorde ring op de Stichting, waarom spr. hier aan niet te zwaar wilde tillen. Het ver lenen van .subsidie vond spr. gerecht vaardigd. De heer Keijzer wees op het feit dat de Centrale Proeftuin te Middelhamis vorig jaar werd gesloten. Weth. Visser antwoordde hierop dat thans wordt gerekend dat het eiland een goede zoetwatervoorziening zal krijgen. De heer van Ours: „De kans om tuinbouw te beoefenen is er toch altijd geweest?" Weth. Visser wees erop dat de klei nere bedrijven kunnen omschakelen naar de tuinbouw, nu na het volgen van de opleiding aan de te stichten school een erkenning en vergunning voor de beoefening van de tuinbouw wordt verleend, terwijl in de praetijk de teelten konden worden beoefend. „Het zal beslist geen winstgevend be drijf worden, men dient het zuiver als school te zijn" aldus de heer Visser. De heer van Ours zei ook nog niet zeker te zijn dat de Provincie bijdraagt. In het voorstel wordt immers gezegd dat aan de Provincie is verzocht een bijdrage toe te kennen. „Als de Provincie dit niet aanvaardt kan dat inderdaad voor de gemeenten tot onaanvaardbare consequenties lei den" gaf de voorz. toe doch hij meen de te mogen aannemen dat de Prov. wel zal medewerken. Ook de heer Brinkman vond het niet juist dat de streekorganisaties gepas seerd zijn daar hier voor deze organi saties een specifieke taak ligt. Het be drijf met de school worden juist opge zet om de jongeren uit de landbouw een mogelijkhetd te geven om op een kleinere oppervlakte grond een toestaan te vinden. De voorlichtingsavond die indertijd te Middelharnis over deze materie was gehouden was door omstandigheden door geen der raadsleden be zocht. Besloten werd daarom het voor stel aan te houden tot de materie door een der bestuursleden van de Stich ting nader zal zijn toegelicht. „De cijfers zullen er niet mee veran deren" verzekerde de heer van Ours. De landerijen, thans in pacht bij de Gebr. C. en D. Grootenboer te Dirks- land, zijn vanaf 1721 tot heden in huur geweest bij de navolgende pachters. 1721 tot 1750 Cornells Spaenjert 1750 tot 1781 Bestman Cz. Kattestaart 1781 tot 1805 Simon Bz. Kattestaart 1805 tot 1818 A, Kattestaart en Jac. Kievit. 1818 tot 1858 Jacob Kievit 1858 tot 1880 Theophilus Faasse 1880 tot 1893 Marcus Faasse 1893 tot 1914 Barend Faasse 1914 tot 1&30 Adrianus Faasse 1930 tot 1954 Hendrik Grootenboer Cz. 1954 tot 1960 Adrianus Grootenboer Cz. I960 tot heden Gbr. C. D. Grootenboer Gelijk een hoge berg zich opheft uit de vlakte. En heuvels rondom haar, zo ziet men Bigge thans. Voor Kerk en armenzorg mag hij als voorbeeld gelden En nog is zijn figuiir bestraald met hoger glans. Veel jaren achtereen heeft 's Heren hand gezegend, De Landbouw op Flakkee, en die verrijkt, gekroond; Hij heeft de laatste eeuw hem met zijn gunst bejegend. Het werk van hunne hand is rijkeland beloond. Dus krachtiger dan ooit de handen ineen geslagen. Cultuur yan Nederland! zij rijk en goed en schoon; Gehandhaafd zij het hier, ja hogerop gedragen De godsdienst hoort daarbij en voert de boventoon. Hier ligt een breed terrein om d' arbeid te begirmen De uitbouw van de kerk in 't menselijk bestel Tot zegen van de Staat, om veler hart te winnen, Gaat het de kerk toch goed, dan gaat 't ons allen wel. De Administrateur van de Boedel Bigge, P. BOM. Pijpgas Met het bestuur van de Gascentrale „Flakkee" is een bespreking gehouden m.b.t. de mogelijkheid van het door trekken van de aardgaspijp naar het eiland en het open komen van de mo gelijkheid om ook de 5 pijpgasloze ge meenten, Goedereede, Herkingen, Me lissant, Ouddorp en Stellendam, van aardgas te voorzien. Om een goed in zicht te krijgen in de juiste opzet wat buizennet, opslag, investeringen en ex ploitatie betreft zijn b. en w. met het bestuur van de Gascentrale van me ning aan het Gasinstituut der Ver. van Exploitanten van Gasbedrijven en aan het Centr. bureau voor Verificatie en financiële adviezen der Ver. van Ned. Gemeenten te vragen over deze materie een rapport uit te brengen. De gascen trale is bereid de helft van de kosten van dit rapport te dragen, terwijl het bestuur verzoekt de rest voor rekening van de vijf gemeenten te nemen. De globale kosten zijn nog niet bekend waarom b. en w. voorstelden in prin cipe te besluiten financiële medewer king te verlenen. De heer van Ours wist dat het sto ken van butagas even duur is al het gebruik van aardgas. Hij vond het daarom niet nodig de gemeente open te laten breken voor het aanleggen van de leidingen. „Zover is het nog niet, het gaat nu over het doen opstellen van een gedo cumenteerd rapport" antwoordde de voorzitter. „Waarom kunnen ze geen globale kosten opgeven, er zijn toch al meer dere gemeenten op aardgas aangeslo ten" stelde dhr. van Ours de vraag. „Die gemeenten waren al aangesloten op pijpgas" verduidelijkte de voorz. De heer Keijzer wist uit het blad van de Staatsmijnen dat aardgas duurder is dan elektriciteit, terwijl men aanvanke lijk dacht dat het 20"'/o goedkoper zou zijn. De voorz. vond de Staatsmijnen niet bepaald de meest onpartijdige voor lichter. De heer Keijzer meende dat veel in gezetenen geen pijpgas willen, waarom een aansluiting wel erg duur zal wor den, of wordt aansluiting verplicht" informeerde spr. Ook bij dhr. van Ours leefde deze vraag, waarbij hij wees op de verplich te aansluiting op het waterleidingnet. Aansluiting zal niet worden ver plicht, enkel kan aansluiting op de drinkwaterleiding worden verplicht omdat de volksgezondheid hierbij in het gediijg is. De raad besloot in principe tot mede werking. Feestverlichting Besloten werd tot aankoop van een feestverlichting, bestaande uit 500 me ter kabel, 500 fittingen en 500 gekleur de gloeilampen. De lengte is voldoen de voor een tweezijdige verlichting van de Voorstraat tussen de Dwarsstraat en de Eendrachtsweg. Door het bestuur van de plaatselijke Oranjever. is tot aankoop hiervan verzocht. Momenteel wordt deze verlichting door de Oran- jever. van de BMGO gehuurd voor f 250,Deze Mij. wil de verlichting voor f 747,verlcopen. De Oranjever. wil het voor huur van de verlichting bestemde toedrag a f 250,aan de gem. beschikbaar stellen zodat werd beslo ten een bedrag van f 497,beschik baar te stellen. Brandsirene De staalconstructie met de daarop geplaatste brandsirene blijken voor 70'»/i) te zijn vergaan zodat vernieuwing dringend nodig js. De kosten, incl. een nieuwe sirene bedragen f 4750,Te vens komt het b. en w. billijk voor aan de fa. de Goede die de sirene weer op het dak wil dulden een jaarlijkse vergoeding voor stroomverbruik en de aanwezigheid van de constructie e.a. van f 100,toe te kennen. De heer Brinkman informeerde of nog geen andere wijze van brandmel ding kan worden ingevoerd n.l. bellen bij de leden van de brandweer. De voorz. antwoordde dat hiermee hangende de samenvoeging van de ge meenten nog zal worden gewacht. Het is n.l. mogelijk dat dan de brand weer in de centraal gelegen gemeente wordt geconcentreerd met b.v. enkele leden in semi vaste dienst, zoals dit landelijk gebruikelijk is. „Dan wil ik nu bij voorbaat de nieu we gemeenteraad adviseren de be staande korpsen te handhaven" ant woordde de heer Brinkman. Weth. Visser kwam terug op de ma nier van brandmelding. Hij meende dat wanneer het bel systeem zou wor den ingevoerd de sirene toch niet kan vervallen omdat dit de enige manier blijft de leden die overdag b.v. op het veld zijn te alarmeren. De bel bewijst enkel 's nachts goede diensten. De raad toesloot het gevraagde crediet te voteren. Aankoop oude kraan Reeds in 1963 hadden b. en w. ge attendeerd op de wenselijkheid de oude kraan van de Coöp. Ver. tot Ex ploitatie van Los- en Laadinrichtingen over te nemen tegen het aandelenbe- drag van f 6480,i.v.m. de aanschaf van een nieuwe mobiele kraan! Op 6 dec. 1963 toesloot de raad de aandelen tegen het genoemde toedrag over te ne men. „Het feit dat de gemeente thans in het bezit is van alle aandelen van Ver., impliceert volgens b. en w. niet dat de gemeente daarmee eigenaar van de oude kraan is. De Ver. bleef wel iswaar zonder aandelen voortbestaan en derhalve is zij nog steeds formeel eigenaresse van de kraan. Op verzoek van b. en w. heeft thans de Ver. besloten een formeel juiste eigendoms overgang te bewerkstelligen door te besluiten de kraan te verko pen tegen een bedrag van f 6480, welk bedrag wordt gecompenseerd met het bedrag dat de gemeente heeft be taald voor de overname van de aan delen." Aangezien dit toedrag voorlopig wordt gezien alsschade ingevolge art. 8 der Deltawet wordt dit t.z.t. geclaimd bij het Rijk" aldus b. en w. Besloten werd tot aankoop van de oude kraan over te gaan. Restauratie molen Het in 1961 beschikbaar gestelde cre diet voor restauratie van de molen f 20.390,— (waarvan totaal 55»/o wordt gesubsidieerd) bleek niet meer voldoen de te zijn nu de restauratie van de mo- MAAK GEBRUIK VAN Gra-tls formulieren en interestvergoeding. Inlichtingen bij Middelharnis - Sommelsdgk Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 len enige jaren moest worden uitge steld. De totale kosten zullen thans f 31,226,40 bedragen zodat een aanvul lend crediet van f 10.836,40 nodig is waarvan naar mag worden verwacht eveneens SS'/o zal worden gesubsidi eerd. De raad ging akkoord. Uitbreiding Ulo school Besloten werd medewerking te ver lenen in de aanschaf van twee nieuwe 'leslokalen i.v.m. de uitbreiding van de houten nood (ulo) school. Blijkens aan geboden offerte bedragen de kosten van twee lokalen en bijruimten inclusief vorstvrije fundering f 21.580,Met bij komende kosten van o.m. verwarming, verlichting, inrichting, sanitair e.d. is een totaalbedrag van f 48.400,nodig. Het benodigde crediet werd beschikbaar gesteld. Bijdrage onrendabele a^ansluiting Een bedrag van f 216,67 werd ver leend aan de heer M. Human, Middel weg 2 alhier in de kosten van aanslui ting van waterleiding en electriciteit in zijn nieuwe woning. Beide aanslui tingen zijn n.l. onrendabel waarom de gemeente 1/3 gedeelte van de kosten voor zijn rekening neemt. Verhoging crediet instructie zwembad Blijkens een door de gem. Technische Dienst overlegde begroting toedragen de totale kosten van aanleg van het in- structiezv/emfoad f 250.000,—. Het in 1963 beschikbaar gestelde crediet van f 195.000,diende derhalve met f 56.400,te worden verhoogd. Door verkoop van grond t.b.v. de bouw van het restaurant -motel kwam reeds een bedrag van f 20.000,toe schikbaar als afschrijving op het zwem bad en door het vaststellen van een nieuwe grondprijs voor de Molenpol der wijzigde eveneens de financiële opzet m.b.t. het instruetietoad, zodat het aanvullend crediet kon worden ge reduceerd tot f 16.400,af te schrijven in 40 jaar. De raad stelde het ge vraagde crediet toeschikbaar. Verkoop noodvismijn Besloten werd de noodvismijn, staan de aan de binnenhaven te verkopen nu op 7 juni de nieuwe vismijn in ge bruik werd genomen. B. en w. achten verhuur van het gebouwtje niet ge wenst omdat het de nieuwe mijn in de weg staat. De tooventoouw zal bij open bare inschrijving worden verkocht, de fundering zal door gemeentewerken worden gesloopt. De hokken en de rij wielberging worden door de eigenaar, de N.V. Nestum afgebroken en afge voerd. De heer Keijzer attendeerde erop dat de noodvismijn thans wordt gebruikt als fietsen- en bromfietsenstalling. De voorz. antwoordde dat met de af braak nog zal worden gewacht. Verloding suikerbieten Als gevolg van de langere afstand naar de binnenhaven hebben de bieten leveranciers hogere aanvoerkosten ge had dan toen ze de bieten aan de vroe gere vissershaven konden leveren. Door het voormalig college is hen een ver goeding voor 1963 toegezegd. Door de suikerfabrieken zijn de kosten gesteld op f 5,per half uur, zijnde bij vrach ten van gemiddeld 3 ton f 1,45 per ton bruto. Door de leveranciers der V.C.S. te Dinteloord en Puttershoek werden resp. totaal 2839.285 en 1601000 kg bie ten geleverd zodat het totale bedrag dat beide fabrieken aan haar leveran ciers verschuldigd zijn resp. f 4116,96 en f 2322,11 toedraagt. Het kwam b. en v/. toij toij het ontvangen van dit be richt onbillijlï voor dat de ge meente al deze kosten voor haar reke ning zou nemen waarom zij op 17 juni 1964 de suikerfabrieken erop wezen dat de landbouwers inderdaad hogere kos ten hebben gehad maar dat daartegen over geen lange wachttijden meer voor kwamen. Bovendien stelden zij dat de fabrieken voordeel hebben inzake de afvoer via de nieuwe haven daar de huidige vaarroute normaal en korter is, zodat de schepen nu steeds kunnen vertrekken en kunnen worden afgela den. In dec. 1964 deelden de suikerfa brieken mee ook van mening te zijn dat het inderdaad onbillijk zou zijn de ze kosten geheel op de gemeente te la ten drulcken, zodat zij accoord konden gaan met het voorstel dat de gemeente de hogere kosten over 1963 voor haar rekening zou nemen tegen een bedrag van 0,75 per ton bruto. Totaal is een bedrag van f 3330,21 te vergoeden, welk bedrag door de raad beschikbaar werd gesteld. De heer van Ours vreesde dat de ge meente „levenslangt" voor de kosten zal opdraaien terwijl de suikerfabrie ken grote voordelen hebben waarom dhr. van Ours van mening was dat deze de vergoeding dienen te betalen. De gemeente heeft er genoeg aan gedaan door een nieuwe kraan te kopen meen de hij. De voorz. antwoordde dat indertijd door de vorige tourgemeester de vergoe ding is toegezegd, alleen voor de aan loopperiode. Weth. Visser verduidelijkte dat aan vankelijk de bedoeling was dat de oude haven nog voor het bietenseizoen zou worden gebaggerd. Toen hiervan werd afgezien zou het aan het uitbaggeren te besteden toedrag als vergoeding wor den aangewend, waarmee de Prov. niet akkoord ging. De heer van Ours stelde voor dat wanneer het werkelijk een aanwijstoare schade is de bietenleveranciers de ver goeding tegoed houden, doch de voorz. meende dat er moeilijk onderuit te ko men is. „Veel uit de oude geschiedenis heeft ons al geld gekost" zo formuleer de hr. De raad stelde het bedrag be schikbaar. Een rage in Frankrijk en de Vereaigde Staten is de katoenen regenjas die er als leer uitziet. Er wordt een soepele, hieel plezierig zittende liatoenen stof voor gebruikt, waarop een laklaag is gespoten. De stof kreukt niet, de laklaag barst niet, de jas is waterbestendig en de draa,gster ziet er bijzonder modieus in uit. Bit veelbelovende nieuwtje is nogal prijzig, wat echter weer wordt goedgemaakt door de uitstekende draagkwaliteiten. Van deze „gelakte" katoen warden ook al mantelpakken en laarzen gemaakt. Ambtenaar Burgerl. Stand De heer J. Lustig, wonende te Heken dorp en sinds 13 mei gem. secretaris werd benoemd tot ambt. van de bur- gelijke stand, zodat hij in voorkomen de gevallen kan worden belast met het voltrekken van huwelijken. Bouw nieuw rioolgemaal Een bedrag van f 305.000,werd be schikbaar gesteld voor de bouw van een rioolgemaal met persleiding. Reeds vorig jaar werd een begin gemaakt met het treffen van allerlei voorberei dingen voor het maken van een riool gemaal, aangezien het huidige gemaal een geringe capaciteit heeft voor het inmiddels uitgebreide riolennet. De be nodigde vergunningen van Polder en Provincie en de Rijksgoedkeuring zijn reeds aangevraagd en gedeeltelijk ver kregen. Voorzieni/ngen houten noodlokaal De kerkeraad der ned. herv. gemeen te heeft verzocht de benodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvan gen voor het aanbrengen van zacht- tooard en alluminimum folie tegen het plafond van het houten noodlokaal bij de Ned. Herv. school ter verbetering van de thermische isolatie. Verwacht mag worden dat door deze voorziening enige verbetering mag worden ver wacht doch de klachten over te hoge en te lage temperaturen zullen blijven bestaan. Een crediet van f 1260,werd beschikbaar gesteld. Aan de polder „de Generale Dijkagie werd een perceel van 500 m2 grond verkocht, gelegen in de Scharrezeepol- der. De gemeente kocht hier 1.31.60 ha die thans worden aangewend als ruiloto- ject. Aan de Generale Dijkagie werd 500 m2 verkocht voor uittoreiding van hun werkplaats aldaar voor f 2,per m2. Winfcelsluiting De plaatselijke Middenstandsvereni. ging heeft verzocht om een verordening in het leven te roepen, waarin wordt geregeld, dat alle winkels in deze ge meente verplicht worden gesteld om gedurende één middag per week te sluiten. Uit een gehouden enquête is gebleken, dat de kappers en textielhandelaren, waaronder begrepen de woninginrich tingsbedrij ven er de voorkeur aan ge ven hun winkels op maandagmiddag na 13.00 uur te sluiten en de overige win keliers op dinsdagmiddag na 13.00 uur, behoudens in de periode van 29 novem ber t.m. 4 december en van 20 t.m. 24 december alsmede op 30 en 31 decem ber. Bij schrijven van 15 juni 1965 heeft de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Dordrecht en Omstreken te Dordrecht bericht hiermede akkoord te gaan. In het belang van de winkelstand in deze gemeente stelden b. en w. voor te voldoen aan hun verzoek waarmee de raad akkoord ging. Verfceersmaatregrelen De raad verleende aan b. en w. de bevoegdheid tot het nemen van ver keersmaatregelen. De heer Keijzer informeerde of de verkeersvoorziening zoals die thans geldt op de vier opritten van en naar het dorp van kracht blijft. De voorz. antwoordde bevestigend. Het is een Prov. regeling. De Prov. heeft aan de huidige regeling de voor keur gegeven omdat automobilisten die Stellendam willen binnenrijden maar niet voldoende bekend zijn nu eerst een afrit kunnen voorbijrijden om de vol gende af te gaan. Zou dit andersom zijn dan zou het passeren van de eer ste afrit (wanneer die zou zijn open gesteld) tot gevolg hetotoen dat men de gemeente voorbij moest rijden. Nu kunnen de automobilisten die van wel ke kant ook het dorp naderen zich eerst oriënteren. Op de vraag van dhr. Brinkman werd geantwoord dat het wel is toegestaan komend van de oprit in de richting Melissant de z.g. bietenkaai op te rij den. Men mag echter niet vanaf deze oprit geheel links afslaan in de tegen gestelde rijrichting. Boven aan deze op rit zal wat struikgewas worden venvij- derd. De heer van Ours wilde graag een waarschuwingsbord geplaatst zien op de hoek Haagsestraat-Meidoornstraat waar veel schoolkinderen passeren. Ook de heer Brinkman vond het daar een erg gevaarlijk punt. Hij advi seerde er een voorrangskruising te ma ken. De voorz. beloofde met de politie hierover contact te zullen opnemen. Rondvraag „Kan de stinksloot langs de Een drachtsweg niet worden gedempt" vroeg dhr. Keymel. „Er wordt wel eens over de Somm.elsdijkse haven geklaagd maar laat de mensen maar hier komen kij ken", ik begrijp niet dat de ziekte van Weil daar nog nog niet is uitgebroken. Weth. Visser wees erop dat deze pol dersloot is betrokken in het uitbrei dingsplan den Aanwas. Het zal door b. en w. worden toezien. Verder pleitte dhr. Keijmel voor en kele verzamelplaatsen van ander dan huishoudelijk vuil b.v. knipsel van heg gen e.d. omdat thans alles door de ge meente verspreid ligt. In de Langeweg wist spr. een wasmachine, stoelen en bedden te liggen. Ook dit zal nader worden bezien. De heer Keijzer wees erop dat het monument van de watersnood bij het Haagse Huus door de jeugd wordt be klommen en beschadigd. Spr. zei res pect te hebtoen voor de daar wonende wijkverpleegster die de jongens steeds weer wegstuurt. Weth. Visser deelde mee dat in het bestuur van het Haagse Huus hierover reeds is gesproken. De steen zal of overeind worden gezet of tegen &et ge bouw worden geplaatst. Verder vroeg de heer Keijzer of de Voorstraat niet eens kan worden her- toestraat. „Ik zie er financieel geen gat in" antwoordde de voorz. „Misschien hebben andere gemeenten wel flinke reserves waaruit deze kos ten na de samenvoeging gedekt kunnen worden" lachte de heer Keijzer. De heer van Ours wees op de rij bo men in de Deltastraat. Ze staan mid den in het trottoir en dames met kin derwagens moeten de wagen steeds van de stoep rijden om de bomen te passe ren. Spr. vroeg of ze gerooid kunnen worden. De voorz. beloofde dit te laten toezien. „De bomen worden steeds dikker en zo zal de opening steeds kleiner wor den" begreep weth. Visser als laatste. Zandpad Hlddelhvnla DIRKSLAND Bloedafname. Woensdagavond a.s. vanaf 6 uur n.m. bestaat gelegenheid een halve liter bloed af te staan aan het Roode Kruis. Een beroep wordt ge daan op nieuwe donors. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 juni j.l. waren bij de Dienst Luis ter- en Kijkgelden 1.964.754 televisie toestellen aangegeven tegen 1.939.717 per 1 mei j.l. (t.m. 18 juni 1.977.416). Er waren op 1 juni 2.667.900 geregis treerde radiotoestellen tegen 2.660.076 op 1 mei j.l. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 juni 422.422 tegen 424.979 op 1 mei j.l.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9