Schreiner Airways toeristisch cliartervervoer splinièrnieuwe FriendsKif) naar het zonniqe zuiden Coaster „MBRY beunscbip werd motor KitideAha-eAfe schreiner ^^Cu%^m^u^^^ Reisbureau BUHOMA het gratis BUHOMA-programma Vondst ÜFREtS per 128 pagina's boordevol tips. Paus in moeiiijice situatie in tweede wereldoorlog Ais de zon scSiijnt Elk mens schept genoegen in eigen bezit. Bladz. 2 „E I L A N D E N - NIE U W S" Vrijdag 25 juni 1965. Er gaan volgens een voorzichtige schatting elk jaar in Europa rond de vijftig miljoen mensen op reis, een aan tal waarbij de „grote" vollisverhuizin- gen uit de geschiedenisboelcjes in het niet verzinken. Er is dan ook geen ge liefder onderwerp van gesprek dan de jaarlijkse vakantie, de twee of drie we ken waarin we het Holands klimaat ontvuchten. Steeds verder en vlugger naar het zuiden, is de tendenz, naar landen waar men zeker is van zon en blauwe lucht. Italië, Europa's speel plaats voor volwassenen, trekt als eer ste toeristenland jaarlijks zo'n tvmitig miljoen vreemdelingen, Spanje haalde het vorig jaar reeds de dertien miljoen Een reis naar Capri of Cosica, naar de Costa Brava of Mallorca, naar Joego slavië of Griekenland is voor letter lijk ontelbare vakantiegangers niet lan ger iets onx van te drongen, doch één van de vele mogelijkheden waaruit men kiezen kan. Door middel van adverten tie-campagnes en bijzonder fraai uitge geven reisgidsen (die soms van honderd tot tweehonderd pagina's beslaan!) woor den we verleid tot het maken van dé reis van ons leven, per autocar, trein of de laatste jaren steeds meer populair het moderne verkeersvliegtuig. De belangstelling voor vliegreizen neemt jaarlijks toe. De cijfers spreken wat dat betreft, duidelijke taal. In 1963 gingen circa 42.000 Nederlanders vlie gend naar hun vakantiebestemming, in 1964 waren het er al meer dan 88.000 en voor dit jaar wordt het aantal vakantie- passagiers door de nationale luchtvaart maatschappijen op 140.000 geschat! Mensen die hun vakantie een te kost baar goed vinden om veertig tot vijftig CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. procent van de vrije tijd achter het au tostuur te verdoen, mensen die weten dat het rijden zelfs op autowegen ge durende het hoogseizoen langzamer hand een onmogelijke zaak is geworden, mensen die vlug op de plaats van be stemming willen zijn en die door het vliegtuig te nemen hun vakantie inder daad verlengen! Via Schiphol immers ligt het „eigen eiland in de zon" op drie of vier uur afstand, wie dagelijks tussen de wielen zit, zou zich dan niet graag eenmaal per jaar vleugels aan meten, voor de prijs behoeft niemand het meer te laten. Inclusieve tours Nu alweer verscheidene jaren geleden werden door de bij de lATA aangeslo ten luchtvaartmaatschappijen zoge naamde „inclusive-tours" geïntrodu ceerd. De K.L.M, bijvoorbeeld bracht deze geheel verzorgde vliegvakanties onder de naam Ité. Reisbureaus (tour operators) konden door aan bepaalde voorschriften te voldoen op door hen georganiseerde, individuele reizen een it-nummer aanvragen. Het publiek werd in staat gesteld door enkele tien tjes boven de „kale vliegprljs" te beta len twee of drie weken naar de zon te vliegen. De opzet is duidelijk: de it- reizigers zouden de lege plaatsen in de lijndienst-toestellen opvullen, een nieu we markt werd „opengebroken", zoals men dat kernachtig noemt. Inmiddels heeft de praktijk uitgewezen, dat op de geijkte vakantiebestemmingen (Palma de Mallorca, Nice, Barcelona enz.) de lege it-plaatsen door enkele het volle pond betalende „normale" toeristen worden ingenomen. Behalve de it-vakanties echter, wor den tegen voor de leek soms onwaar schijnlijk lage prijs, series vliegreizen naar de meest attractieve reisdoelen aangeboden die zich behalve in de prijs! in niets onderscheiden van wat onder de naam „inclusive tour" wordt gebracht. In die gevallen wordt gebruik gemaakt van zogenaamde charter-toe- stellen van non-iata maatschappijen, machines die op contract-basis een be paalde bestemming vliegen, toestellen dus die zijn „gehuurd" door een reis bureau voor een bepaald aantal vluch ten. 27 eigen toestellen Nederlands grootste onafhankelijk luchtvaartmaatschappij, Schreiner Airways, (27 eigen toestellen in drie werelddelen, eigen vestigingen in Iran en Nigeria!) bracht in' 1964 een koninklijk toestel in de lucht voor het toeristisch chartervervoer, namelijk een comfortabele Fokker Friendship, uitgerust met machtige Rolls Hoyce turbine motoren. En in april van 1965 werden door de directie van de Ne derlandse Foklterfabieken twee gloed nieuwe Friendships aan Schreiner FOTO CAS OORTHUYS Airways overgedragen, luchtparade- paardjes waarmee het vakantiesei zoen inmiddels reeds is ingezet. De Friendship is een „onverbeterlijke bestseller", ruim 300 toestellen van het type F 27 werden er door Fokker reeds geleverd aan luchtvaartmaatschappijen in meer dan 70 landen! Doordat de F 27 is uitgerust met een drukcabine, wordt de passagier in no-time boven het slechte weer „uitgetUd". Door de plaats van de vleugels, heeft men van alle plaatsen een onbeperkt uitzicht. De zon vakantie begint al boven Schiphol. Geen wonder dat meer dan vijftig reis bureaus besloten hun passagiers per splinternieuwe Friendship naar het zui den te brengen. Wie met vakantie gaat heeft er immers recht op verwend te worden. DkgeUjks vertrekken de Ko ninklijke toestellen naar Mallorca, Ma laga, Athene, Barcelona, Napels, Ljubl jana, om slechts enkele van de meest gevraagde bestemmingen te noemen. Nederlandse toestellen, van een Neder landse Maatschappij, gevlogen door een Nederlandse bemanning, voor Neder landse passagiers Schreiner Airways is het vakantie seizoen 1965 met vertrouwen gestart, de nieuwe Friendships en een zojuist aan gekochte DC 6b zuPen na^r schatting ruim 40.000 passagiers naar de zon gaan brengen. Dank zij het moderne verkeersvlieg tuig ligt het Middellandsezee-strand op slechts enkele uren van ons huis, wie zou er van zo'n verbinding dan niet wil len profiteren? Geheel verzorgde vlieg-, trein-, autocar- en bootreizen naar o.a. Oosten rijk, Zwitserland, Italië, Spanje, Joegoslavië en Griekenland. Hoofdkantoor: Weteringschans 257, Amsterdam. Telefoon (020) 6 23 81 Rotterdam: Westblaak 1 Telefoon (010) 12 59 03 Den Haag: Laan van Meerdervoort 3, Telefoon (070) 63 50 79 Het volgende valt te lezen in het boek „De Rooms Katholieke Kerk en Nazi- Duitsland", door Guenter Lewy (in Ne derland verschenen bij Polak en Van Gennep te Amsterdam); pag. 321: „In de tweede wereldoorlog bevond zich het pausdom in een bijzonder moeilijke si tuatie. Veel meer dan bij vroegere con flicten werd de oorlog tussen de As- mogendheden en de Geallieerden ook op het terrein van de ideologiën uitge vochten. De Duitse bisschoppen spraken over een strijd tegen het liberalisme en een kruistocht tegen het bolsjewisme; de bisschoppen van Frankrijk, Engeland en later de Verenigde Staten riepen op tot een strijd tegen het Hitleriaanse barbarendom. De Heilige Stoel trachtte zich zo goed en zo kwaad als het ging uit deze netelige situatie te redden. De paus spoorde alle katholieken aan hun plicht tegenover het vaderland te doen en prees hen die het dienden en ervoor stierven. In zijn brief aan de Duitse bis schoppen van augustus 1940 gaf Plus XII blijk van zijn bewondering voor de Duitse katholieken die „trouw tot in de dood het bewijs leveren van hun be reidheid zich ook op te willen offeren en te lijden samen met hun Volksge nossen". Een pauselijk schrijven van ge lijke strekking dat in 1939 naar de Franse bisschoppen werd gezonden en Gods zegen vroeg over de strijd tegen deze Volksgenossen, is reeds genoemd. De Heilige Stoel die niets ongedaan liet, zond ook woorden van waardering naar de Pallotiner broeders nadat een lid van hun broederschap als principieel dienstweigeraar was terechtgesteld. „De Heilige Vader", schreef de pauselijke staatssecretaris „twijfelt of hij zijn me deleven moet betonen vanwege het ver lies van zo'n edel lid, of u moet geluk wensen met de glorie die deze man heeft verdiend". Men kon dus de lof van de paus ver dienen door te vechten en te sterven voor Hitler, door zijn leven te geven in de strijd tegen het fascisme, maar ook door op gewetensgronden dienst te wei geren." bescherm dan uw ogen met een goede zonnebril uit WED. J. KURVINK'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL OUDDORP MIDDELHARNIS Geslaagd. Voor het eindexamen van de School voor Scheepwerktuigkundigen slaagde dhr. J. C. Scherpenisse alhier. HERKINGEN Geslaagd. Onze vroegere dorpsge- note mej. W. P. J. Verzijl leerlinge aan de Ohr. Kweekschool „De Driestar" te Gouda behaalde dezer dagen de akte lager onderwijs. Beste meisjes en jongens! Deze week is het laatste raadsel van de maand aan de beurt. Dan is het weer inzenden. Dat komt telkens vlug terug, vinden jullie ook niet? Het raadsel dat nu een beurt krijgt werd ingezonden door Lourina Peene, Middelburg. JUNIRAADSEL 4 1. Gelovige vrouw die de verspieders herbergde; 2. Eerste mens; 3. Vader van Simson; 4. Grootvader van Jacob en Ezau; 5. Kleinzoon van Serug (Gen. 11); 6 Wandelde met God en God nam hem weg; 7. Raadsheer van David en later van Absalom; 8. Grootvader van Jozef; 9. Koning van Salem; 10. Stad waar Lot vluchtte toen Sodom werd verwoest; 11. Grootvader van David (zie boek Ruth); 12. Rivier in het Paradijs; 13. Godde loze koningin; 14. Andere naam voor Naomi. De beginletters vormen de naam van de plaats, waar Elkana vandaan kwam. BRIEVEN Marijke van D. Zoetermeer. Toen je schreef had je nog niet één onvoldoende. Zelfs voor de onverwachte repetitie had je een hoog cijfer. Je vond, toen je schreef, dat het haast weer grote va kantie is. Dat is ondertussen al heel wat dichterbij gekomen. Ik denk, dat jullie de meeste repetities al achter de rug hebben, of niet? In Bonthuizen zal het wel mooi zijn met die boerderij. Lenie van L. Dirksland. Wat is er een mooie speeltuin gekomen, zeg! Er zal wel druk gebniik van gemaakt worden. Wat heb jij veel te borduren op school! In mijn tijd maakten de meisjes ook van die prachtige bordutirlappen; die zijn al heel lang in de mode. Ik denk, dat je nu de slag al te pakken hebt met de „Vuurslag". Het is niet zo moeilijk, hè? AJa den B. Herkingen. Dat moet wel een prachtige reis geweest zijn, verlo pen donderdag. Plaatsen, die nog nooit bezocht zijn, zijn zeker interessant. Nu zullen jullie iets van Zeeland afweten. Hebben jullie de vissershaven van Co- lijnsplaat ook gezien? Die is er nog niet zo lang. Maar ik zal niet verder vragen, want ik verwacht wel een verslag van je. Annie van L. Dirksland. Het is een lange brief, hoor! Er was heel wat te vertellen over de verjaardagen en ze ker over de geschenken. Nou die waren wat-je-noemt. Was de tocht naar Bra bant leuk? Het is een mooi land, hè? Loopt de Puch goed? Dat moet wel! Annie den B. Herkingen. Ik hoop dat je het einddiploma mag halen. Dan zijn er mooie plannen in het vooruitzicht. Het is 'n mooie studie daar in Gouda. Of alles naar plan zal verlopen, hoor ik nog wel van je. Eerst moet het voor naamste achter de rug zijn: slagen! Leo K. Sonunelsdijk. Heel veel dank voor het prachtige kiekje met de twee ling en Paultje er op! Dat is mooi en ik zal het goed bewaren. Ik weet nu wie ik voor me heb. Ik ben blij dat oma het naar haar zin heeft. Zij zal het wel op grote prijs stellen, dat pa voor pre- ken op de band zorgt! Dan is het alsof ze in de kerk zit," nietwaar? Beijke den B. Herkingen. J|, bij keel ontsteking kunfe 'höige koort^n hebbèh en dan ben je er slecht aan toe. Nu is het al een poos geleden dat je schreef en we zullen maar hopen, dat je nu weer springlevend ben. Flink om toch te schrijven als je ziek bent! Oor N. Melissant. Jammer dat je niet kon vertellen dat je geslaagd was voor het toelatingsexamen. Ik hoop dat het gelukt is. Gingen die klassen met een schoolreis van drie dagen? Dat is de moeite waard! Waar ging dat toch naar toe? Die zullen in 't vervolg niet meer met één dag tevreden zijn. Rien K. Sommelsdijk. Wat heb jij een prachtig vikingschip getekend! Er zijn trouwens meer tekeningetjes in je brief. Tekenen doe je nog steeds heel graag, geloof ik. Kan Paultje hinniken a^s een geitje? Ik dacht, dat paardjes hinnikten. Maar er kan wel een soort geiten zijn, die dat ook kan. In het lopen is je broertje maar lui, zoals ze dat wel eens noemen. Adri N. Melissant. Drie dagen extra vrij! Wie kan er iets tegen hebben! Nu kon je van alles doen waar je zin in had, behalve kattekwaad dan natuur lijk. Daar heb je misschien ook wel eens zin in, maar dat niag toch niet. Ik heb je naam ook zien staan, Ali! Leuk was dat. Agatha K. Middelharnis. Ik geloof best, dat je wel graag zo vroeg op school begint om daarmee een vrije middag te verdienen. Dan heb je ook goed gelegenheid om je werk te maken. Tienduizend postzegels, dat is geen kleinigheid. Die heb je niet zomaar bij elkaar. Dan moet je de familie en be kenden ook inschakelen, anders zal je er niet gauw komen. Loesje N. Dirksland. Hoe is het on dertussen met je hand afgelopen? Je hebt toch kunnen schrijven, zie ik. Was het je linkerhand misschien? En dan Margreet, hoe is het daarmee gegaan? Is ze lang in het ziekenhuis moeten zijn Je hebt heel wat te schrijven, hè, om op alles te antwoorden. Sari M. Oud-Beijerland. Moet oma geregeld op bed liggen, of was het maar tijdelijk? Nee, dan kun je geen drukte van een verjaardag maken. Het was ei genlijk maar goed, dat het regende en de fietstocht niet door kon gaan, want nu kregen jullie een heel mooie reis met de auto. Dat gaat toch nog wel zo ge makkelijk en je komt ook verder. Dan kun je een heleboel mensen na elkan der bezoeken. Toch is fietsen ook heer lijk, hè? Annie K. Rotterdam. Nee, te laat was je niet en daarom vind ik het niet erg. Je krijgt ook nog prompt een antwoord deze maand, zoals je ziet. Dat is mooi werk wat jullie gedaan hebben als pinksterverrassing voor zieken en ou den van dagen. Dat is heerlijk voor die mensen, als ze merken, dat ze niet in het vergeetboek staan. Al is je fiets niet nieuw, toch zal het een best karretje zijn, met al de nieuwe spullen er aan! Thea N. Dirksland. Wie zou er meer bezoek gekregen hebben op 5 juni, jij of je tante? Een beetje vervelend als dat op dezelfde dag valt, hè? Jij had het over drie patiënten in het ziekenhuis. Als je daar gezond uit mag komen, gaat het naar wens, maar het gebeurt ook vele malen, dat ze er niets meer aan kunnen doen. Er zijn veel middelen tot onze dood. Veel mensen sterven op het Een eigen huis is een vorstelijk bezit en geeft het leven m.eer in houd. Het is de moeite waard er voor te werken en te sparen. Spaar voor uw hartewens, stel het niet langer uit! BOERENLEENBANKEN RAIFFEISENBANKEN ïS^SsC^c:;c;:og;c^C5C^c;:c:£5G;;c^g^G;:;c;;c^ alleronverwachts door een verkeerson geluk, maar anderen lijden aan een sle pende ziekte, die toch doorzet. Willie de K. Herkingen. Dat was leuk, toen tante en oom bij jullie hebben overnacht. Je tante is haar geboorte plaatsje nog wel niet vergeten. Nu is de reis er heen ook heel wat gemakke lijker. Het cadeautje van Hans was heel aardig !En dan zelf gemaakt! Daar zal hij wel goed zijn best op hebben ge daan. Adriaan den B. Herkingen. Ja, jongen jij bleef zo lang bij de schoenmaker, dat Heleen niet meer op een briefje van je kon wachten. De brief moest gepost worden. Nu zijn het maar enkele weken meer in de schoolklas. Zal je maken dat je naar de volgende klas zal kunnen? Mouwen opstropen, hoor! Adriana P. Middelburg. Nee, de brief was ditmaal niet lang en toch.er is een prijs gekomen. Zie je wel, dat het niet aan de brieven ligt, of aan de in gezonden raadsels? Dat denken sommi ge kinderen wel eens. Ik zal in je vol gende brief wel vernemen of alles naar jullie zin was. Heleen den B. Herkmgen. Is Agatha al een paar dagen geweest of moet dat in de grote vakantie gebeuren? Ik ben heel benieuwd hoe het afgelopen is op het toelatingsexamen. Het heeft mis schien wel in de krant gestaan, maar ik heb er geen erg in gehad. Ik zal het straks wel weten, hoop ik. Toos de H. Zwijndrecht. Een reis naar Limburg is mooi. Het land ligt er wel een beetje hoger dan Zwijndrecht. In jullie streek is er geen golvend land schap. Margraten is een plaats om er stil bij te worden. Wat zijn er veel jon ge levens afgesneden door de oorlogs handelingen! Henny de L. Oude Tonge. Is Letty ook al naar Valkenburg geweest? Lim burg is een trekpleister. Maar wat kan jij goed marcheren, zeg! Hebben jullie de beker weer gewonnen? Dappere tip pelaars, hoor! En met het zwemmen maak je ook vorderingen, merk ik. Lo pen en wandelen zijn heel goed voor het lichaam, als je maar maakt, dat je niet oververmoeid raakt. Allemaal het vierde raadsel oplossen, alle vier de oplossingen opschrijven, dan een klein babbeltje maken en naar de brievenbus! Het is namelijk INZENDEN De hartelijke groeten van OOM KO, Geslaagde proefvaart op het Haringvliet De nog jonge Constructie- en Scheeps- reparatie Mij. „C.S.M. Ooltgensplaat N.V." gaat zich steeds meer toeleggen tot het ombouwen van coasters en tan kers tot beunmotorschepen. Donderdag 17 juni j.l. had er weer een geslaagde proefvaart plaats van een omgebouwde coaster op het Haringvliet en HoFands- diep. Deze coaster genaamd „Marvan" was eigendom van de Veenkoloniale Bank voor Scheepshypotheekverbond te Sappemeer. Gezien de goede resultaten met een vorig jaar omgebouwde tan ker, verstrekte genoemde Bank de op dracht aan de C.S.M. Door enkele per soneelsleden van de werf werd de Coas ter „Marvan" in de stad Groningen op gehaald en naar Ooltgensplaat gebracht. Op de werf van Metaalhandel en Sloop werken Heuvelman N.V. eveneens te Ooltgensplaat gevestigd, werd de bo venbouw van de coaster gesloopt. De verbouw verliep vlot en van de coaster werd een prachtig beunmotorschip ge maakt bestemd voor het vervoer van zand. Kapitein P. de Vos, die donderdag met een grote groep genodigden de proefvaart verrichtte en in zijn loopbaan al diverse schepen heeft bestuurd, vond dat de „Marvan" een prima bestuurbaar schip is, die er (ook geladen) fantastisch doorheen snijd. Het is een scherp schip met een mooie lijn. Ondanks het ruwe weer lag het volkomen rustig. Lading zand. Op het Haringvliet werd meteen een lading zand ingenomen bij de aldaar liggende zandzuiger „T. Boele Sr." „Er zijn maar weinig schepen van de vele die bij ons een lading zand innemen, die aan hun tonnenmaat beantwoorden", aldus de zuigerbaas. Dit schip voldoet tenvolle aan zijn inhoud en komt ook tijdens het laden prachtig horizontaal te liggen. Na de proefvaart verklaarden de twee aanwezige directieleden van de Veen koloniale bank, dat zij volledig tevreden waren. Het schip was technisch prima in orde, alsook de betimmering van de stuurhut, roef en vooronder, dat door het Aannemingsbedrijf L. C. Dorsman te OoHgensplaat werd uitgevoerd. Over en weer werden vele felicitaties uitge wisseld. Genoemde Bank zal in samen werking met de C.S.M, het schip ver kopen. De hoofdafmetingen van de „Marvan" zijn de volgende totale lengte 43 meter, breedte 7.54 meter, diepgang geladen 2.90 meter, laadvermogen 450 ton. De stuurhut is 3x3- meter, de woonkamer 3 x 5.70 meter; er zijn drie slaapkamers, elk 5 of 6 m^; verder is er een keuken en badkamer. Alles is uitgevoerd in teakhout. Het vooronder heeft een oppervlakte van 3x3 meter. Motoren De voorstuwing geschiedt door een Deutz-motor van 300 pk. Deze motor stond reeds in de coaster en is geheel gereviseerd. Leeg kan de „IVfarvan" ge makkelijk 23 a 25 km. halen, geladen loopt het schip 20 km. De hulpmotor is een Lister dieselmotor van 12 pk. een 2 cyl. met compressor en hulpsett, (dj»"- namo en pomp van 70 m^ water per uur). Voor op het schip staat er ook een Listermotor voor de ankerlier van 10 pk. De lading zand werd na de proefvaart in de haven van Den Bommel gelost. Deze was bestemd voor de heer K. van Zanten en Zoon, zand- en grinthandel, aldaar. Zoalas reeds vermeld werkten naast de C.S.M. aan de bouw mee de Firma L. C. Dorsman (timmerwerk); fa. J. van Maastricht (electriciteit) en de fa. A. L. Hobbel (schilderswerk) allen te Ooltgensplaat. Order-portefeuille Naar wij vernemen is de C.S.M, nog ruim van opdrachten voorzien. Mo menteel is men bezig met de verbouw van de voormalige zeesleper „Ebro" tot koelschip en ijsfabriek. Een en ander in opdracht van de firma D. de Jager te Stellendam. Voor de Firma Busker te Diemen wordt er weer een tanker om gebouwd tot beunmotorschip, bestemd voor het vervoer van zand. Naast vele andere constructiewerkzaamheden staan er ook nog enkele plezierjachten op stapel. RIJMEN VAN TIJMEN Voor defensiezaken. Dus naar Sommelsdijk. Men is daar ter plaatse, Toch wel aardig rijk. Vuurbuks en geweren. Zijn er zonder tal, O zo veel patronen Ja, in elk geval, Werd aan zelfbediening, Hier wel erg gedaan. Maar dat is voorlopig, Even van de baan! Menig haas werd 't haasje. Of wel: „Proefkonijn". Er zat in die dingen. Wel een zekere lijn. Het was daar in feite. Wel een arsenaal. Maar door te saneren. Werd het weer normaal. Als «len nu dit alles, Naar Defensie stuurt. Wel dan gaat het tevens. Aardig uit de buurt. Dat bespaart veel duiten. Voor ons arme Rijk. Alles door 't legaatje". Vanuit Sommelsdijk. Tij men HERKINGEN Wedvlucht van de P.V. De Lucht bede vanaf Greil afstand 295 km, met 46 duiven. H. v. d. Ochtend 1, 12, 15; M. Huizer 2, 14; H. Kievit 3, 6, 9, 10, 11; J. Kievit 4; A. Volaart 5,13; A. Rie dijk 7; Gebr. Molenaar 8.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 6