De a.s. verloving van Prinses Beatrix 1965 EEN GROOTS VANSiP Ilnnie v. d. Swaluw uit flchthuizen verdiende nieuwe fiets Meditatie Laatste schip in (oude) haven van Steliendam moet er uit VAUXHALL F^C. KORTEHEG ÜZOON 37e jaargang Vrijdag 25 juni 1965 No. 3398 TJE Waa dij CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Jezus' uitgang uit de liemel. ir -k -^ ik ir it Kom naar onze showroom; daar staan de magnifieke 1965 - modellen Dealer vpor Dordrecht, Brielle en omgeving Alb. Cuypsingel 296, Dordrecht, tel. 2i2Ö44; SübdealerRotterdam—tel, OIO-ZTSSOZ. Opstel met eerste prijs beloond Fruitmanden en Fruitlialijes »^De ^rultc&Htraie" Garage KnÖps Ds. A. F. P. Pop (80) v/h te Middelharnis overleden BUITENLAND U.L.O, f mon- bij het de, Pr. (01870) kregen PHINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschynt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. schelf ez. van et was r, uien- ■brand- og met ewerkt e voor if staat heer J- waarin en. Uit t uitge- ter ge- randen n. Deze nomen, itie be- bloed- Roode in ïiet halve ors die -. Per gedaan mevr. I. 214, e zaal. Het bekend worden van de aanstaan de verloving van onze kroonprinses Beatrix heeft in ons volk zeer ge mengde gevoelens opgeroepen. Wie de reacties in de pers leest, zowel van re dactionele zijde als ingezonden stukken, die komt tot de conclusie, dat niemand er blij mee is, dat de aanstaande ge maal van onze toekomstige koningin een Duitser zal zijn. Van echt enthousi asme zal daarom geen sprake zijn. Vrijwel iedere Nederlander heeft een meer of minder groot gevoel van on behagen over het feit, dat de opvolger van Prins Bernhard een Duitser is. De meningen lopen allen uiteen over de vraag of de keuze van prinses Bea trix, nu de zaak eenmaal zo ligt, ge accepteerd móet worden of dat men er mentaal afwijzend tegenover moet blij ven staan. Onze drie huwbare prinsessen heb ben allen wel een spectaculaire keuze gedaan. Irene hield het op een rooms- katholieke, carlistische Spaanse Frans man, Miargriet koos een Nederlandse burger-jongeman en Beatrix prefereert een vertegenwoordiger van een volk, dat in ons land vanzelfsprekend w^ei- nig sympathie geniet. De koninklijke ouders hadden gezegd, dat zij hun dochters volkomen vrij zouden laten in haar keuze en daar hebben ze een dankbaar gebruik van gemaakt. Ze hebben het blijkbaar zo opgezet, dat staatkundige overwegingen geen rol behoefden te spelen. De vraag is, of deze zienswijze de juiste is. Het resul taat is in ieder geval, dat prinses Irene voor ons volk verloren is, ook voor een eventuele opvolging en dat prinses Bea trix een zeer groot deel van ons volk voor het hoofd stoot en ongetwijfeld aan populariteit zal inboeten. Alleen prinses Margriet heeft liefde en staat kunde op gelukkige wijze weten te combineren. Het staat vast, dat de verloving en liet huwelijk van prinses Beatrix met Claus von Amsberg doorgaan. Regering en parlement hebben geen bezwaar en de goedkeuringswet zal gemakkelijk door de Staten-Generaal gaan. Niette min lijkt het ons toch wel gewenst ook onzerzijds een beschouwing te wijden aan de diverse aspecten van deze kwestie. We geloven wel te mogen vaststel len, dat er niet veel Nederlanders zijn, die de keuze van een Duitser als ge maal van onze toekomstige koningin ideaal vinden, gezien de reminiscenties die zij allerwegen opwekt. De tweede wereldoorlog heeft in dit opzicht een radicale verandering teweeggebracht. Daarvóór werd het als normaal be schouwd en schier vanzelfsprekend, dat onze vorsten en vorstinnen hun levens partner in Duitsland zochten. Ons Oranjehuis is zelf nu eeranaal „van Duitsen bloed" en als we de huwelij ken nagaan van onze vroegere stad houders en koningen, dan blijkt, dat ze drie eeuwen lang vrijwel allen met Duitse vrouwen en onze twee ko ninginnen met Duitse mannen zijn getrouwd. Alleen de stadhouders Wil lem II en Willem III hadden een En gelse gemalin en koning Willem II een Russische. De vrouw van Frederik Hendrik was Amalia van Solms. Wil lem IV was gehuwd met Anna van Hannover (een Engelse, maar van Duitse afkomst), Willem V met Wilhel- mina van Pruisen, koning Willem I eveneens met een Wilhelmina van Pruisen, koning Willem III eerst met Sophia van Würtenberg, later met Emma van Waldeck-Pyrmont, koningin Wilhelmina met 'Hendrik van Mecklen burg en koningin Juliana met Bernhard van Lippe-Bietsterfeld. Prinses Beatrix zet dus wel de tradite voort, maar daartussen liggen de jaren 19401945! Behalve de Duitse afkomst van ons lioningshuis zal ook een rol gespeeld hebben de omstandigheid, dat Duitsland vóór de revolutie van 1918 beschikte over een onuitputtelijke „voorraad" prinsessen, groothertoginnen prinsen, vorsten etc. En ook daarna bleven de ze van hun landsbestuur beroofde fa milies beschikbaar voor allerlei huwe lijkskandidaten. De laatste oorlog heeft hierin echter wel enige verandering ge bracht. Duitsers waren bij ons toch nimmer zo erg populair vanwege hun speciale mentaliteit: gebrek aan tact en aan humor, hun kadaverdiscipline en hypeteationalisme etc. maar 4045 deed de deur dicht. Velen kunnen moei lijk vergeten wat het Hitler-regime ons volk heeft aangedaan: 110.000 Joden vermoord en nog 150.000 andere Neder landers in de dood gejaagd, afgezien nog van alle andere ellende. Heel veel Duitsers distanciëren zich nu wel van de gruwelen van het nazibewind, maar de vraag is of ze dit ook gedaan had den als Hitler de oorlog gewonnen had. In ieder geval is het feit niet te loo chenen, dat ons volk als geheel nog al tijd een zekere aversie heeft tegen al Wat Duits is. En dat is ook zeer begrij pelijk en psychologisch te verklaren. Het is dus helemaal niet verwonder lijk, dat bij de beoordeling van deze verloving emotionele factoren een zeer grote rol spelen. Het is onmogelijk momenteel te zeg gen hoe groot de oppositie is. Voorzover Wij uit de perscommentaren, uit in gezonden stukken en uit persoonlijke gesprekken hebben kunnen nagaan, is het aantal dergenen die deze keuze be treuren, ongetwijfeld zeer groot. Dr. En gelijk het de mensen gezet is eenmaal te sterven, en daarna het oordeel, alzo ook Christus, een maal geofferd zijnde om veler zonden weg te nemen, zal ten an deren male zonder zonde gezien worden van degenen, die Hem verwachten tot zaligheid. (Hebr. 9 27-28) De Grote Verzoendag, waarop de ho gepriester elk jaar inging in het heilige der heiligen, had een geweldige beteke nis. Verschillende offers werden ge bracht; allerlei rituele handelingen wer den verricht. Ook in het huidige Joden dom is deze dag van een bijzondere be tekenis, getuige het feit, dat hij vooraf gegaan wordt door tien dagen van in keer, die dienen tot voorbereiding voor deze grote dag. Het zwaartepunt ligt in het huidige Jodendom op het vasten dat 24 uur duurt en zeer streng wordt doorgevoerd in de synagogale eredienst. Hij is een aangrijpende dag, waarvan I men getuige moet zijn geweest om de „zwaarte" ervan enigszins te beseffen. De betekenis van deze „sabbat der sab batten" ontdekken wij wellicht, wan neer wij de ontroerende gebeden'zouden horen, die op deze allergrootste dag worden uitgesproken. Toch gaat het op deze dag niet alleen om eigen schuld, hoe diep ernstig ook beleden, maar er is bij de orthodoxe Jood eveneens een smeken om vergeving en verzoening. Om het Jodendom van vandaag te le ren kennen is ook nodig de „beleving" van deze dag. -A- Ditzelfde geldt ook van de viering van deze dag door het oude Israël. Het hoogtepunt was toen ongetwijfeld de ingang van de hogepriester in het al lerheiligste, als óók zijn terugkeer van achter de tweede voorhang. Met name een oud-Joods geleerde schreef: „Wie Israël nooit gezien heeft in die ogen blikken, waarin de hogepriester zich achter het voorhangsel in het heilige der 'heilige bevindt, die weet niet wat smart is; en wie Israël nooit gezien heeft in het ogenblik, waarin de hogepriester het heiligdom verlaat om het volk, dat op zijn terugkomst wacht, te zegenen, die weet niet wat vreugde is". Smart en vreugde! Droefheid en blijdschap! Die twee elementen ontdekken wij ook zeer duidelijk in onze tekst. Smart spreekt er in onze tekst, want de mens moet sterven en wordt geoor deeld. Smart spreekt er in onze tekst, als de schrijver zegt, dat Christus een maal geofferd is om veler zonden op Zich te nemen. Daarom ook is Jezus ten hemel gegaan, nadat Hij in Zijn ster ven het offer had gebracht. En met de zonden der Zijnen beladen gaat Hij het hemelse heiligdom binnen, als hun plaatsbekleder om voor hen verzoening te doen. Zo was het zinnebeeldig ook onder het Oude Verbond. De hogepries ter mocht vanwege de ernst der zonde, die hij ter verzoening binnendroeg in 't heiligdom, zijn prachtig hogepriesterlijk kleed niet dragen. In een eenvoudig wit linnen kleed, dat zijn gouden kleed ver ving op deze dag, betrad hij het bin nenste, heiligdom als teken van boet vaardigheid. In dit heilige kleed was de hogepriester bezig voor Gods Aange zicht. Zo sprenkelde hij het bloed op het verzoendeksel, waaronder de Wet be waard werd. En zo zag de Heere naar dat bloed op het verzoendeksel, en niet naar de Wet onder dit verzoendeksel, die de dood eiste voor de zondaar, maar wiens zonde bedekt was. Wanneer ik mijn tekst lees, dan denk ik als vanzelf aan wat die oud-joodse geleerde schreef. De hogepriester ach ter de voorhang aan het werk is een ontroerende heenwijzing naar de zonde, het oordeel, het sterven. Eenmaal! De wereld zegt: wij leven maar eens! God zegt: het is de mens gezet eenmaal te sterven! Dat is de zondige mens be schikt. De ketting loopt één keer af, en niet één schakel komt terug. Ons gehele leven staat onder dit thema: éénmaal. Het oordeel vindt één keer plaats. Ja, daarom is het een smartelijke zaak, dat de hogepriester het heiligdom moest in gaan. De Grote Verzoendag is een dag van dodelijke ernst, want de hoge priester is bezig achter de voorhang, en dat hangt direct samen met het sterven, het oordeel. -A- -jür lür Toch is het tweede ook waar. Het ver laten van het heiligdom door de hoge priester is een zaak van vreugde! Het betekent, dat het weer goed is tussen de heilige God en het zondige volk. De zonde heeft geen kracht meer om schei ding te veroorzaken. In het oordeel is zij niet meer te vinden. Daardoor is in feite de dood ook verdwenen. De terug komst van de hogepriester uit het hei ligdom en zijn verschijning aan het bid dende volk waren dan ook van de al lergrootste betekenis. Daarop wachtte het volk. Be.ter gezegd: het verwachtte hem! Het volk op de voorhof wist, waar de hogepriester bezig was; het wist, waartoe hij bezig was. En het zag naar hem uit om vanuit het heiligdom de zegen te ontvangen. Het volk bleef bid dend wachten, totdat de hogepriester weer gezien werd, met zijn handen ze genend opgeheven. In plaats van de dood en het oordeel liet God dan Zijn zegen en vrede geven, waarin de kroon gezet werd op het offer der verzoening, eenmaal gebracht. Welk een vreugde zal het zijn, als de Hogepriester van het betere verbond uit het ware heiligdom terugkeert. Johan nes heeft gejubeld: „Geliefden, nu zijn wij kinderen Gods, en het is nog nie^;.j geopenbaard, wat wij zijn zullen; maar wij weten, dat als Hij zal geopenbaard zijn, wij Hem zullen gelijk wezen; want wij zullen Hem zien, gelijk Hij is." In geloof verwachten de velen, wier zon den weggenomen zijn door deze Hoge priester, Hem terug. Zij weten, dat straks het gordijn wordt weggeslagen, opdat Jezus' offer voltooid zal worden in Zijn verschijning zonder zonde aan hen, die Hem dan tot hun zaligheid zul len zien en die Hem nu in geloof ver wachten. Zij mogen volkomen hopen op de genade, die hun zal worden toege bracht in Zijn verschijning. Zij staan nu nog op de voorhof. Zij zien hun Hoge priester nu nog niet. Maar straks aan schouwen zij de heerlijkheid van het binnenste heiligdom, waar God woont, als hun Jezus uit de hemel tot hen komt om hen te halen. Bij U, mijn Koning en mijn God, Verwacht mijn ziel een heilrijk lot; Geduchte Heer der legerscharen, Welzalig hij, die bij U woont. Gestaag U prijst en eerbied toont. ds. E. F. Vergunst. NAAR DE MIDDELHRRNIS-TEL:2328 Van Raalte, bekend journalist en auteur stelde zelfs voor de goedkeuringswet te verwerpen. Het maandblad De Gids schreef in dezelfde geest. Het voorma lig verzet is sterk verdeeld, maar een aanmerkelijk deel ervan blijkt contra. We kunnen niet uitvoerig ingaan op alle argumenten, die wederzijds worden aangevoerd. Vooropgesteld moet wor den, dat dit huwelijk niet louter een privé-zaak is, maar dat ook de staats- raison het belang van het land een voorname rol speelt. Vroeger be sliste alleen de laatste, nu zal ieder staatsburger het billijken, dat bij vor- stenhuwelijken ook het persoonlijk ge luk een voorname factor is. Wanneer beide samengaan, is dat verreweg het beste. We zien echter meermalen, dat de liefde geen rekening houdt met ver standelijke overwegingen en deze door kruist, waardoor moeilijke situaties ontstaan. We geloven wel te mogen zeggen, dat de grote meerderheid van ons volk betreurt, dat de prinses geen rekening heeft gehouden met psycho logische factoren. Ze is verstandig ge noeg om te begrijpen, dat deze verbin tenis door ons volk niet con amore aan vaard zou worden. Als kroonprinses had zij o.i. hier het staatsbelang d.w.z. in dit geval de unanieme instemming van ons volk, moeten laten prevaleren, mede ook hierom, dat zij zelf waar schijnlijk de gevolgen ervan zal moeten incasseren in de vorm van een gedaal de populariteit. Hoe te oordelen over de argumenten, dat Claus von Amsberg lid van de Hit- terjeugd is geweest en als 18-jarig sol daat nog in Italië meegevochten heeft tegen onge geallieerden? Voor ons geven deze zeker niet de doorslag. Indien ze enige waarde hebben, raken ze toch niet de kern van de zaak. Ook de be denking, dat hij te oud is om nog in ons Nederlandse leef- en denkklimaat in te groeien, is niet doorslaggevend. Dat is een kwestie van aanpassing in intelligentie. Dat zal wel meevallen. Als diplomaat is hij in dit opzicht wel wat gewend. De vraag is gesteld of het feit, dat prinses Beatrix zelf geen herinneringen heeft aan de oorlog en de bezetting in ons land, oorzaak ervan kan zijn, dat zij deze keuze heeft kunnen doen, m.a.w. dat ze deze anders niet zou heb ben gedaan. Het is mogelijk, maar de vraag is tenslotte van geen praktisch belang. Wij geloven, dat de prinses heel gewoon de keuze van haar hart ge volgd heeft en de eventuele gevolgen daarvan op de koop toe heeft willen nemen, vermoedelijk denkende dat dit niet zo'n vaart .zou lopen en bovendien met de tijd wel zal slijten. De regering en de overgrote meer derheid van het parlement menen in tussen op grond van ingewonnen inlich tingen omtrent Van Amsberg en zijn familie, dat er geen bezwaren zijn te gen de a.s. gemaal van onze toekom stige koningin. Zij accepteren dus een Duitser in die positie. Daarmee blijkt een belangrijk deel van ons volk het niet eens te zijn. Verstandelijke over wegingen spelen hierin, naar wij me nen, niet de hoofdrol. Het is overwe gend een kwestie van gevoelsargumen ten. Ons volk vergeet niet gemakke lijk wat er in de jaren 194045 is ge beurd, althans zij die de 35 zijn gepas seerd. De prinses heeft geen rekening gehouden met openlijke en latente ge voelens van min of meer anti-Duitse strekking, die nog heel lang in ons volk zullen leven. Daarom kan onze eind conclusie zijn, dat deze verbintenis te genover het Nederlandse volk een phychologische fout betekent. De oude mijnenveger „Veteraan", af komstig uit Engeland, die lange tijd als v/oonschip is gebruikt en geruime tijd als laatste schip in de oude haven van Steliendam ligt, moet er uit weg. Het schip, dat eigendom is van de koop lieden A. Eversdij k te Kruiningen en P. Dingemanse te Goes, zou reeds lang zijn weggesleept, ware het niet, dat de haven van Steliendam geheel is vol- geslibd. Het vaartuig zal zeer binnen kort worden weggesleept en naar Yer- seke worden overgebracht. De oude mijnenveger is van onverwoestbaar hout gemaakt en zal na verbouwing uitstekend dienst kunnen doen als drij vend cafetaria in een of andere jacht haven. Men heeft ons meegedeeld, dat het schip voor dit doel zal worden ver kocht. --------O-------- Annie v. d. Swaluw, het 12-iarig dochtertje van de schilders familie J. A. V. d. Swaluw, Bommelsedijk 53 te Achthuizen is niet alleen een vlot maar ook een pienter 'meisje. Dat von den ook de heren van het Nederlands Zuivelbureau en V'an de N.V. „De Co'm- binatie", die haar woensdagmiddag een prachtige blauwe Simplex sportjiets kwamen uitreiken die zij gewonnen had met haar opstel in het kader van de z.g. Driepinter wedstrijd die in de plaats is gekomen van de bekende M brigade. In de woonkamer van de fam. v. d. Swaluw hingen twee grote reclame biljetten waarop het portret van An neke prijkte. Overal in Nederland, van af ruim 4500 reclamezuilen zal Anneke vrolijk de wereld inkijken en de kin deren stimuleren toch vooral hun da gelijkse driekwart kan te dirnken, want driepinter zoals Anneke is-men eerst wanneer men elke dag 3 glazen melk, yoghurt of karnemelk drinkt! Namens de directie van de Coop. Ver. „De Combinatie" sprak de heer Cramer. „De directie vond dit jammer dat ze zo'n keurige jongedame niet zelf kon begroeten" deelde dhr. Cramer mee. Hij prees Annie voor haar ijver en hoopte dat ze veel plezier van haar fiets mocht hebben die ze eerlijk zelf heeft verdiend. Dhr. Cramer hoopte dat het gebruik van de fiets het melkver- bruik nog zal stimuleren en dat door Speciaal in het opmaKen van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 WestdQk 36 MIDDELHARNIS Nu het echter ondanks de vele nega tieve reacties in ons volk vaststaat, dat het huwelijk straks zijn beslag krijgt, hopen we toch van harte, dat onze kroonprinses daarin haar levensgeluk zal vinden, dat tenslotte de verwach tingen der tegenstanders te pessimis tisch zullen blijken te zijn en dat de positie van ons koningshuis, die door diverse kwesties na de oorlog toch al minder stevig is geworden, niet verder zal verzwakken. het winnen van de fiets ook het leren zal worden gestimuleerd. „Ouders, ge feliciteerd met zo'n dochter" lachte hij waarna hij Annie haar nieuwe fiets uit reikte. Annie beloonde dhr. Cramer met een vriendelijke lach en zowaar een echt zoentje! Straks, wanneer ze dagelijks vanuit Achthuizen waar ze nu nog de R.K. Lagere School bezoekt, naar de Huishoudschool gaat zal ze haar karre tje goed kunnen gebruiken. Annie ver telde nog een prijs te hebben gewon nen. De fiets verdiende ze in de vijfde ronde waarin ze de eerste prijs behaal de. Ook in de 7e ronde 'behaalde ze met een ander opstel de derde prijs, bestaande uit een reproductie van een bekend kunstenaar. Ook de melkleverancier van de fam. V. d. Swaluw werd niet vergeten. Hij kreeg een fraaie electrische mixer. Met de heer Cramer waren aanwezig dhr. van Nispen v.h. Ned. Zuivelbu reau; dhr. Houtbraken, bestuurslid van de Combinatie en dhr. Teske, verkoop leider van de N.V. de Combinatie. Allen werden door mevr. v. d. Swa luw heel gastvrij onthaald. tJliddelharnli'- Telefoon 2043 De 80-jarige predikant ds. A. F. P. Pop, die predikant in de Herv. Kerk te Middelharnis is geweest van 1916 1918 is te Randwijk overleden en woensdag j.l. aldaar te aarde besteld. Hij diende achtereenvolgens de ge meenten Sprang, Elden, JWiddelhomis, Ameide, Nijkerk, Vaassen, Monster, Kockengen en Schoonrewoerd. Hij werd emeritus in 1952 en vestigde zich toen te Randwijk. Ds. A. F. P. Pop was een tweeling met ds. J. J. H. Pop, emeritus predi kant te Lisse. Het opmerkelijke is dat de predikanten-tweeling bijna gelijktij dig zijn overleden. Ds. J. J. P. Pop is n.l. 'zaterdag te Lisse begraven. Beide predikanten stonden bekend om hun krachtig stelling nemen tegen de vrijzinnigheid. Algerije De president van Algerije, Achmed Ben Bella, is zaterdag afgezet. Een communiqué, dat ondertekend was door de minister van defensie en de opper bevelhebber van het leger, vermeldde de instelling van een revolutionaire raad, die voorlopig alle 'bevoegdheden aan zich heeft getrokken. De voor naamste kritiek op het bewind van Ben Bella is, dat hij teveel persoonlijke macht bezat. Er gingen reeds enige tijd geruchten dat tussen de regering en het leger ernstige meningsverschillen waren over de houding van Ben Bella tegen over het Front der Socialistische krach ten. De leider van deze beweging, Alt Achmed, zat gevangen, en wachtte op de uitvoering van zijn doodvonnis. Kort geleden echter heeft Ben Bella op eigen gezag dit doodvonnis gewijzigd in le venslange gevangenisstraf. Dit symp toom van een mildere houding jegens het F.S.K. werd door de legerleiding sterk afgekeurd. Ben Bella heeft de geruchten over in terne conflicten tot het laatste moment toe tegengesproken en zelfs „belache lijk" genoemd. Dat ze echter niet zo belachelijk wa ren als hij geloofde of hoopte of mis schien alleen maar suggereerde, bleek, toen een militaire raad hem afzette en al zijn bevoegdheden overnam. Daar zit natuurlijk meer achter dan alleen die mildere houding jegens het F.S.K. Algerije is op 3 juli 1962 onaf hankelijk van Frankrijk geworden. Een jaar lang is er toen een voorlopige rege ring geweest onder leiding van Ben Bella. Bij de grondwet van september 1963 werd deze tot staatshoofd (president) gekozen en zijn partij, het nationale bevrijdingsfront, tot de enige wettige partij verklaard. Alle politieke tegen standers werden zonder veel moeite uitgeschakeld en Ben Bella vertoonde al spoedig alle trekken van de alleen heerser. De enige man die dit inzag en die tegen Ben Bella opgewassen was, en die nu inderdaad ook heeft ingegrepen, is de opperbevelhebber van het leger, ko lonel Boumédienne. Hij staat bekend als een fanatiek aanhanger van de is lam en hij ziet het leger als de kern voor de socialistische opbouw van het land. In de tijd toen Algerije op het punt stond onafhankelijk te worden, schaarde hij zich aan de zijde van Ben Bella, in het andere geval zou hij na- tuui-lijk deze hoge funclie in het leger (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1