Drukte in jachthaven van Middelharnis maakt uithreiding aanlegplaatsen nodig Estafetteloop Den Haag^ Middelharnis begon in stromende regen IG Sperc! STI l>e strijd om het; beütaan Melkliandel van Goeree en Overflakkee op excursie naar de fa brieken van Combinatie IFa. P. Detai S.G.P.-fractie tegen i.v.m. verregaande ontheiliging van de zondag Gemeente zal slechts node tot ont eigening enkele percelen besluiten ""^nijRoiulMu Voorlichting over melk en melkprodukten Feestelijke intocht te (Middelharnis Toespraak door burgemeester l-fordijk vanaf bordes gemeentehuis Kennis Vervolg burgem VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 22 juni 196; jnsdag 22 'jun De animo voor de jachthaven te Mid delharnis groeit gestaag. In de j.l. woensdagavond gehouden raadsverga dering werd de raad geconfronteerd met de wenselijkheid ook aan de zuidzijde van de havemliom een aanlegsteiger te maken nu het aantal jachten en ple ziervaartuigen dat een ligplaats in de havenkom zoekt steeds toeneemt. Ge bleken is dat voor grotere jachten de meerpalen langs het Vingerling niet zwaar genoeg zijn waarom een vijftal palen zal moeten worden vervangen. De kosten hiervan kunnen uit de ge wone onderhoudspost van de haven worden gedekt omdat deze palen tegen een zeer geringe prijs kunnen worden, aangeschaft. Met de stem van de s,g.p. fractie tegen werd een crediet van 16.000,beschikbaar gesteld voor het maken van de nieuwe jachtsteiger. Over de te heffen vergoeding voor het ge bruik van deze steiger zullen b. en vv. zich nog beraden. De heer v. d. Berge vond de aanleg van de nieuwe steiger hard nodig. Hij vertelde meerdere malen te hebben ge zien dat binnenlïomende scheepjes geen ligplaats in de lïom vonden. „B- en w. hebben juist opgemerkt dat het aantal jachten e.a. vaartuigen steeds toeneemt" vond de heer v. d. Ketterij wat hij evenzeer vreesde voor de dag des Heeren. Mede door de aanleg van de jachthaven en het openstellen van de schutsluis op zondag zal het varen op zondag toenemen en zal de zondag steeds meer worden ontheiligd, waarom spreliier tegen het voorstel was. De heer v. d. Slih: vergeleelï dat een voorstel of verzoek van H.M. de Konin gin direct zal worden ingewilligd. Een gebod van de Koning der Koningen n.l. het eren van de Sabbatdag wordt zonder meer opzij gezet." waarschuwde hij. De heer Tieleman vond het geen be zwaar dat de haven de gemeente wat kost. De haven verfraait de gemeente en plantsoenen e.d. kosten toch ook geld vond hij. „Zeer spits gevonden" vond de heer Koese. De heer J. H. Koppelaar signaleerde evenals zijn fractiegenoten een verre gaande ontheiliging van de zondag waarom hij tegen het voorstel was. De heer v. d. Berge beweerde hierop vorige zondag te hebben gezien dat een gezin dat met een jacht in de haven lag 's morgens van boord naar kerk was gegaan, ook dat komt voor, verzekerde hij. Met de s.g.p.-fractie tegen werd het voorstel aangenomen. De jaarlijkse uit gaven voor de haven bedragen 1800, terwijl aan inkomsten 16, a 1700, wordt geraamd. De gemeente is niet be last met de incasso van de liggelden, zodat daaraan geen kosten verbonden zijn. Kleedgelegenheid sportveld Daar op slechts een der beide ge meentelijke sportvelden aan de Oude- landsedijk een kleedgelegenheid aan wezig is werd voorgesteld een crediet van 9500,— beschikbaar te stellen voor het bouwen van een eenvoudig stenen gebouwtje, waarin 2 kleedloka len een toilet en een ruimte voor ber ging van meterialen is. Op dit terrein waar de kleedgelegenheid ontbreekt oe fenen leerlingen van verschillende scho len en speelt o.a. de korfbalvereniging B. en w. vinden het ontbreken van een dergelijke gelegenheid bijzonder be zwaarlijk. De heer Tieleman informeerde wat de baten van het veld zijn, hierbij doe lend op het feit dat men voor het ge- bruiltmaken van de jachthaven ook moet betalen. De voorzitter antwoordde dat thans niets wordt berekend. De korfbalclub had tot voor enkele jaren betaald doch sinds ook de jeugd vrij spel op het veld heeft werd de nodzakelijkheid hiervan niet meer ingezien. Wel zal door de club betaald moeten worden wanneer de nieuwe voorziening is aangebracht, B. en w. zullen de hoogte hiervan nog be palen. Op de vraag van de heer de Jong waarom dan een exploitatie-opzet ont brak antwoordde de voorzitter dat het hier niet gaat om respectabele bedragen. Er dient echter een voorziening te wor den getroffen omdat het zich in een hoekje verkleden een onverantwoorde zaak is. De heer Koese zei aan een andere op zet de voorkeur te geven n.l. de tegenr woordige cantine te vergroten en de kleedlokalen aan elkaar te bouwen doch dit ontmoette zoals de voorz. meedeel de al te veel bezwaren van Technische aard. Ook de heer Koppelaar vond de nood zaak van het maken van een kleedge legenheid aanwezig doch vond de af schrijvingstermijn van 40 jaar voor een zoals b. en w. voorstel'eneenvou dig en sober gebouwtje wel wat lang, te meer daar de eisen die b.v. over 10 jaar gesteld kunnen worden nu nog niet zijn te overzien. De voorzitter verduidelijkte dat het hier een vastgestelde regeling betreft. Bij verkorting van de termijn zouden misschien G.S. weer bezwaren maken. Plan tot onteigening De gronden gelegen in het op 7 april j.l. vastgestelde uitbreidingsplan „Plan Zuid West" zijn op een viertal perce len na alle in eigendom van de gemeen te. Over de aankoop van deze percelen is met de resp. eigenaren nog geen over eenstemming bereikt. Teneinde na goed keuring van genoemd uitbreidingsplan zo spoedig mogelijk tot realisering te kunnen overgaan en het momenteel uit gesloten is dat overeenstemming op basis van de taxaties wordt bereikt stelden b. en w. voor te besluiten tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van deze percelen. Het betreft een perceel bouwland, groot 1.56.90 ha. van de eigenaren Jo- hannis Izaak Samuel en Neeltje Hage wonende te Seherpenisse. Een perceel bouwland, groot 0.85.30 ha. eigendom van de heer Ras te Sommelsdijk; een perceel bouwland, groot 0.48.55 ha. waar op een huls met schuur en erf van de heer L. Q. M. Buijs te Middelharnis en een perceel, groot 1.27.30 ha. met huis, schuur, kippenhok, -^yeiland en boom gaard van de heer G. Campfens te Mid delharnis. De heer v. d. Slik wenste twee taxa teurs in te schakelen omdat het ver schillende projecten zijn. Ook de heer Koese bleek deze mening toegedaan. Hij wees op de zeer uitge breide materie en meende dat een man dat nooit geheel kan beheersen. Spr. vond trouwens onteigening niet de weg, wanneer vertegenwoordigers van beide partijen met elkaar gaan praten zou er z.i. meer worden bereikt. „Het college zou dat bijzonder graag willen" verzekerde de voorzitter. Er zijn echter eigenaars die de mogelijkheid van overleg ontlopen waarom het col lege geen verwijt kan worden gemaakt. Oök is de betrokkenen bij herhaling ge vraagd een eigen taxatie te overleggen. Ook bleek het zoals de heer Koese een geval noemde voor te komen dat men zegt de grond te hebben verkocht. De gemeente gaat echter steeds uit van de kadastrale gegevens. Uitvoering algemene bijstandswet Een vergoeding van 1000,per jaar werd toegekend aan de voorzitter van het college van bijstand, weth. M. C. van Eek. De uitvoering van de bij standswet vergt aanmerkelijk meer werk dan voorheen bij de Armenwet. Ken nis van een groot aantal voorschriften is noodzakelijk en een en ander vergt veel tijd van de heer van Eek. Daarbij is het aantal aanvragen belangrijk toe genomen en vaak is het van belang be slissingen die voor een aanvrager min der gunstig uitvallen persoonlijk toe te lichten. De raad ging volledig accoord. Uitbreiding lesprogramima Technische school. Het bestuur van de technische dag en avondschool, uitgaande van de Ver eniging Technisch Onderwijs voor Goe- ree en Overflakkee, is mede op aan dringen van de zijde van het bedrijfs leven voornemens het leerplan van de technische dagschool uit te breiden met een opleiding voor elektrotechnici. De opleiding duurt 4 kursusjaren, n.l. één jaar algemeen Ie leerjaar, daarna 1 jaar algemeen metaalbewerking, het derde en vierde leerjaar vakgericht elektro technisch onderwijs. Voorts is genoemd bestuur door het ministerie van onderwijs en weten schappen gevraagd de Opleiding Bewijs Algemene Ontwiickeling verder aan te vullen met een opleiding voor Voorbe reidend Uitgebreid Technisch Onder wijs. Laatstvermelde opleiding is iets uitgebreider wat de valeken Engels en Duits betreft en omvat Nederlands, ge schiedenis, aardrijkskunde 3 lestijden p. week; Engels en Duits 2 lestijden p.w.; Rekenen, algebra en meetkunde 4 les tijden p.w.; Natuurkunde en mechanica 1 lestijd p. w. Volgens art. 25 van de Nijverheidson derwijs wet is voor het verkrijgen van subsidie o.m. noodzakelijk, dat de raad de oprichting en instandhouding van bedoelde kursussen nodig oordeelt. De raad stemde in met het college van b. en w. dat de noodzaak hiertoe aan wezig is. Bouwval De heer I. v. d. Slik informeerde wat er zal gebeuren met de woning aan de Voorstraat waarin vroeger de schoen- makerij van Vermaas gevestigd was. De ze woning takelt steeds meer af, een zij muur is onlangs ingestort en dit gaat een gevaar betekenen. De voorzitter antwoordde dat dit een particuliere aangelegenheid is. Er is nog geen rijksgoedkeuing op het restaura tieplan. Ook monumentenzorg bemoeit zich er mee en zal waarschijnlijk ook in de kosten subsidiëren. De heer v. d. Ketterij informeerde naar de bestemming van de 20.000, winst over 1964 van de Drinkwaterlei ding en of dit ten goede zal komen aan de gebruikers. De voorzitter antwoordde dat dit in direct het geval is. Door het aanwenden van deze winst kan steeds een tariefs verhoging warden voorkomen. Woensdag 16 juni zijn de melkhande- laren van ons eiland op uitnodiging van de directie van de Combinatie, een dag naar haar fabrieken in Overschie en Maasdam op bezoek geweest. Onthaald op koffie met gebak werd het gezelschap verwelkomd door de di recteur de heer Mastenbroek, waarna de secr. de heer Paul een historisch overzicht gaf van deze bedrijven. Ont staan door fusie van een paar kleine bedrijven is dit uitgegroeid tot één van de modernste bedrijven, waarin 50*/o aandelen van de C.M.C. (Combinatie v. melkveehouders) en 50% aandelen van de melkhandel. In deze vorm is dit be drijf 14 jaar geleden opgericht en in haar snelle groei steeds aan uitbreiding onderhevig. In de drukke tijd wordt 1.80O.00O' kg. melk per week verwerkt. Vanaf de ont vangst wordt de melk in een geheel ge sloten systeem van kostbaar roestvrij staal gestandaardiseerd en gepasteuri seerd en verpakt zodat in heel de fa briek geen druppel melk wordt gezien. De sterilisatietoren werkt continu met een capaciteit van 600O flessen per uur. Een spoelmachine geeft elke fles 7 ver schillende baden. We zagen een vulmachine in werking met een capaciteit van 25.000 flesjes schoolmelk per uur of 18.000 literfles sen. De fabriek in Maasdam waar ook de produkten voor ons eiland verwerkt worden is aanmerkelijk kleiner maar met modene uitrusting. Daar is een limonadefabriek bij ge bouwd, welks omzet in. enkele jaren acht keer zo groot is geworden en een capaciteit heeft van 8000 flessen per uur. De schroefdoppen worden machi naal van de flessen gehaald en na het spoelen en vullen er ook weer machi naal opgeschroefd. Deze Drinkse limo nade wordt van Branbants bodemwater gemaakt. Door dit alles te zien werd duidelijk dat de uiterste zorg aan de bereiding van de producten werd besteed. Het geheel was een prettige en leer zame dag met een prima onthaal en een goed verzorgde lunch. Geachte redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer P. Grinwis in uw blad van 15 juni verzoek ik U het volgende op te nemen: Hoe gevaarlijk het is persoonlijke in drukken als bewijsvoering te gebruiken moge blijken uit de volgende gegevens: 1. De laatste jaren is het aantal pa- tienten dat wegens aandoeningen van de amandelen behandeld moest worden niet toegenomen, 2. Het percentage kinderen en volwas senen van de bevolking in verschil lende streken dat de amandelen moet laten verwijderen is bekend. Ons eiland behoort tot de gebieden waar dit het laagst is. Wanneer de officiële geneeskunde zich op vage feiten en onjuiste interpreta ties had gebaseerd leefden we wat dat betreft nu nog in de middeleeuwen. Dr. J. BEEKMANS Keel-, Neus- en Oorarts Geachte redactie. Gaarne zag ik onderstaand stukje op genomen in uw veelgelezen blad. Hier voor bij voorbaat mijn hartelijke dank. Geachte collega. Met verbazing heb ik kennis genomen van uw schrijven in Eilanden-nieuws van 2 juni j.l. In dit schrijven beweerde u dat er te weinig voorlichting wordt gegeven op het gebied van de zuivel, waardoor het publiek de voedzame produkten aan de kant zet en de minder voedzame duur dere produlrten gaat gebruiken. Dit is volgens mij niet geheel juist. Dagelijks wordt er in de dagbladen en vooral in de damesbladen propaganda gemaakt voor het gebruik van melk en melkprodukten. Ook op Flakkee worden deze bladen veel gelezen en weten de mensen heus wel wat goed is en wat niet. Denkt u niet dat het publiek rede nen heeft om inplaats van het voedza me produkt het duurdere minder voed zame te kiezen. Het publiek wenst niet alleen een voedzaam, maar ook een smakelijk produkt en juist de smaak die is hier naast de houdbaarheid de oorzaak dat het publiek andere produk ten wenst. Over smaak valt echter niet te twisten, maar een feit is dat we er na de sluiting van de melkfabriek „De Nijverheid" te Ouddorp niet op vooruit zijn gegaan. De hooggepasteuriseerde flessen melk van dit bedrijf werd ten minste nog gedronken, terwijl de laag- gepasteuriseerde melk van het bedrijf waarvan we thans de melk van moeten betrekken niet gewenst wordt. Praat eerst eens met de leiding van het thans leverend bedrijf, misschien bereikt u meer als ik want mij deelden deze he ren mee, dat ze aan de smaak niets wensten te veranderen en dat het pu bliek maar aan deze smaak moest wen nen. Wanneer ze dit standpunt laten varen en ze komen met een goed sma kelijk produkt voor de dag dan is er heus geen propaganda nodig, want goe de wijn behoeft geen krans. Houden ze hun standpunt vast dan zal u het er mee moeten doen en kunt u, wanneer het eens zomer wordt, wat beleven. Gelukkig zijn er nog bedrijven in Ne derland die een ander standpunt huldi gen, maar wij als vrije slijters hebben nog niet kunnen bewerltstelligen dat deze ons van produkten kunnen voor zien. Misschien waneer u zich bij ons aan sloot dat we dan meer zouden bereiken. Deze week, geachte colega gaat u een excursiereis maken naar het aan u le verend bedrijf. Ik neem aan dat dit ze ker wel de moeite waard zal zijn, maar neemt u eens de tijd ervoor en neem dan ook eens een kijkje in enkele andere bedrijven. Misschien komt u dan nog een een produkt tegen waarvan u zult zeggen: Ja, dat is het. Goede wijn be hoeft geen krans. Met vr. gr. A. QUIST Molendijk 6 Nieuwe Tonge. Een striemend regen en een storm achtige wind hebben het de estafette lopers die j.l, vrijdag t.g.v. het 500-jarig bestaan van de gemeente Middelharnis vanuit het Provinciehuis te Den Haag een brandende fakkel naar de jubile rende gemeente zouden brengen niet gemakkelijk gemaakt, 's Morgens bij het vertrek om 7.00 uur stortte de reigen al neer en ook bij aankomst in den Hiaag was het er niet beter op geworden doch zelfs de gedachte dat men in sport tenue aan dit weer bloot zou staan vermocht de stemming niet te drukken. De Commissaris der Koningin, Mr. Klaassesz kon echter alle inspanning ten spijt de vlam er niet in kragen. Even later kon men de eerste lopers door Den Haag zien plensen met een fakkel die geen levensvatbaarheid bleek te hebben. Een vlammetje Een harde wind joeg door de intree en over de brede trappen van het Pro vinciehuis. Een kletterende regen deed aUen diep in de regenjassen duiken. Men zocht zijn toevlucht in de warme hal waar de Commissaris na een korte toespraak waarin hij de lopers een goede reis wenste en wees op de fakkel als het symbool van licht en warmte dat van Den Haag naar Middelharnis zou worden gebracht, met een branden de lucifer langs de brandbare huid van de fakkel streek tot zich een minuscuul vlammetje vertoonde dat even vlug verdween toen de deur opengedaan werd om de tocht te beginnen. Het werd nog eens geprobeerd doch alle pogingen bleven vruchteloos. Wim Peeman rende door de beregende straten, de fakkel was uit doch de moet zat er beslist nog in. Met tegenwind De tocht voerde door het Westland, via Naaldwijk nadat men onder politie- escorte Den Haag had verlaten. De lo pers werden door dokter Gestman uit gezet en later door de volgbus van Ver maat uit Hellevoetsluit weer opgehaald. De eerste lopers hadden het het kwaadst. Ze plensten door de plassen en kwamen druipend weer in de bus. De heer W. Prins die de tocht begeleide kreeg een origineel idee. Toen de fak kels hun diensten weigerden werd de meegekregen oorkonde in plastic ver pakt en in de plaats van de fakkels in de hand meegedragen. Te Poeldijk werd in een hotel de meegebrachte lunch genuttigd waarna men na de benen te hebben gestrekt de rit vervolgde via de pont bij Maassluis en den Briel om in de Geuzenstad weer een rust te ne men. Toon Visser die als verzorger de rit meemaakte kreeg te Poeldijk zijn eerste patient. De pijnlijke spieren wer den met een smeerseltje bewerkt en ge masseerd en de pijn was weer geleden. Gebogen tegen de harde wind liepen de deelnemers over fietspaden, kruisten ze verkeersknooppunten en dit met een elan dat er zijn mag! Te Maassluis lie pen fabrieksarbeiders een eindje met een meisje mee en zo was de tocht een aaneenschakeling van steeds weer aar dige belevenissen. Nadat men in den Briel weer op krachten was gekomen werd de laatste etappe op de vaste wal afgelegd. Pal tegen de wind liep men langs het Voomse kanaal op weg naar de veerboot te Hellevoetsluit. Te Mid delharnis wachtte de heer Oud met een fakkel die op de ponton werd aange stoken en steeds nog in estafetteloop naar Middelharnis werd gebracht. Op het z.g. Soldatenplein werd de groep samengesteld en met de heer Anth. Vis ser aan het hoofd ging het in looppas richting gemeentehuis. Op het gemeentehuis waren met het gemeentebestuur en het feestcomité tal van notabelen met hun dames aanwezig om de komst van de estafettelopers af te wachten en een duizendkoppige me nigte stond op de Voorstraat in span ning toe te zien. „Daar komen ze" ging het van mond tot mond -^ de dertig lopers met de heer Anth. Visser, (die de fakkel droeg) vóórop, kwamen in looppas vanaf de haven de Voorstraat op tot vlak voor het raadhuis. De politie had ruim 1 gemaakt, zodat de heer Visser gelegen, heid kreeg bet bordes te betreden, waat zich burgemeester en wethouders en de comitéleden hadden opgesteld. De ma. gistraat nam de fakkel van de heer Vis. ser over en ontstak daarmee de toorts, die direct daarop een waaierende vlam gaf, een vuur, dat tot zaterdag 26 juni a.s. blijft branden. Ook nam de burgemeester de oorkon. de in ontvangst, die de commissaris da Koningin, mr. J. Klaasesz Ie lopers hai meegegeven. Toespraak van burgemeestei Hordijk. Jet hoofd var ebestuur van naakt bekend uni 1965 ter ;ecretarie ged Jen voor een [age is ned( 3oor de raad t>ij besluit var no. 14 voorlo Iseurd plan t( in het belang liuisvesting te ije gemeente van percelen ter uitvoerini uitbreiding! Zuid- Burgemeester Hordijk las de oorkon. de van de Commissaris voor, waarin d( mededeling stond, dat hij de fakkel had ontstoken; Z. Hoog Edel Gestreng( bracht ook zijn gelukwensen aan de ju- bilerende gemeente over, die nu door brug met het vasteland verbonden ew goede toekomst kan tegemoetzien, Grote hulde bracht de burgemeester aan de estafette-lopers die weer en wind hebben getrotseerd om de fakkel en de oorkonde vanuit den Haag naat Middelharnis te brengen. „U behoort altijd fakkeldrager te zijn, welke op de uw energie en geestdrift is nodig voot besluit behor de uitbouw van de gemeente, aldus kening en sts richtte hij zich tot de jongeren, U hebt len zijn aang de fakkel van cultuur en wetenschap Belanghebbei op elk gebied over te dragen. uiterlijk 14 Wij staan hier in het hart van de ge- loop van de meente, aldus de burgemeester, een ge- nederlegging meente die financieel gezien zorgen schriftelijk heeft, waarom het hem verheugde dat meentebestui de commissaris der Koningin een licht- Middelharnis puntje had ontstoken en een hartewem voor de toekomst tot de gemeenschap Het hoof had gericht. gemeente Veel is er veranderd in de bestaans- voornoen normen, veel is er ook gelijk gebleven, p -^ff De polders, waarin de landbouw wordt uitgeoefend, vieren in feite ook het 500- jarig bestaan. De glorieuze visserij van Middelharnis is vervallen, het haven- vraagstuk komt op een andere wijze te rug. Van die oude visserij zijn er nog herkenningspunten; het uitkijktorentje aan de vissersdijk is er nog, de oude scheepshelling en het Vingerling met artistieke huisjes is intact gebleven; op het torentje van het raadhuis is de windwijzer gesierd met een gaffelschip, dat herinnert aan vergane glorie. De haven, die bij het 300-jarig be staan in 1765 vol lag met gepavoiseerde vissersschepen heeft nu een ander ken merk, het beeld van 1965, van de ont spanning zoekende mens. De oude lijn baan waar het touwwerk werd ge draaid is nu een drukke verkeers weg en de middenstand heeft op Zand pad en Westdijk zijn vleugels uitge slagen. De mechanisatie in de landbouw schrijdt voort; de landbouw is op een hoog niveau gekomen. EIr is veel veranderd de laatste 50 jaar, er zijn geen „keuvels" meer, paar den en wagens zijn verdwenen en de „kroo" in het land is geslonken. De ge zinnen missen het patriarchale van vroeger, door radio en televisie wordt alles naar ons toegehaald door verva gende beelden. Midden in het hart van de gemeente staat nog de Kerk, een monumentaal gebouw, waar degenen die Christus' Naam belijden elkaar ontmoeten in ge- loofsbeleven. „U staat hier voor het eeuwenoude gemeentehuis" riep spreker de menigte toe, waar het verleden zich met het heden verbindt inzake het be sturen van de gemeente. Er moge steeds een stimulerend contact zijn tus sen bestuurden en bestuurders, om on der Gods zegen te bouwen aan de toe komst. Daarbij moeten wij wat gecon serveerd moet worden bewaren, vfat zinloos is wegwerpen. Aan het slot deed de burgemeester een dringend beroep op de jeugd om in houd en karakter te geven aan het ge meentelijk leven. Een gemeenschap die leeft, bouwt aan zijn toekomst! Lang leve de gemeenschap van Middelharnis, die onder Gods zegen een goede toe komst kan tegemoet gaan. (Vervolg op pag. 3) p GRATIS SP Vissticks Gratis str: IGLO Sommelsdijl Tot het c organiseert waardering hij deed ee om, het fee Gestman ding bij de Op deze rend appla: De voorz A. Boeter de feestree feest alleei bevolking De drun Koninklijke Crescendo" daarna een maakte. Op percelt spuiting VI men of zijn afgeze spuiting w Deze be mogelijk parathion De eieren streepjes bestrijeUng gezetheid Op Goe! én perceel men. Bloedt 30 juni a. jaarlijkse fusiediens Tot heden van donox dringen beschikba prachtige Anjerf het Anjei zorgd doo eniging „j ners gaar keiijk te - Kerkd hoopt ds. voor te g door D. Menkens-van der Spiegel Copyright J. J. Groen Zn. N.V. 23 Het zal nu kwaadschiks moeten, hoe zeer dit vader tegenstaat. Als het huis aan de kerk was gekomen, zou de zaak een milder verloop hebben gehad en zou vader van die zorgen ontslagen zijn geweest. Werkelijk, aan de overige heeft hij meer dan genoeg. Al maar blijven de bestellingen slinken, al maar vallen er klanten af. Het is en blijft een geroep van „bezuinigen", ieder werpt zich op het aUergoedkoopste en is en kel op eigen voordeel bedacht. Ja, ja. dominee moet het „niemand zoeke, wat zichzelfs is" er maar met kracht inhameren. Dat ellendige ego isme zelfs onder mensen, die elkaar broeders noemen en soms ook inder daad broeders zijn.Zie je het niet in eigen familie? Oom Jaap, klein kwe- kertje, dat niet voor steun in aanmer king komt, weet niet, hoe hij rond moet komen, terwijl oom Gerrit, de grote kweker, die wel steun krijgt, zich on nodig een nieuw huis laat bouwen. Het spreekt vanzelf dat er weleens harde woorden vallen tussen de beide broers, maar tegen Pasen, als ze menen niet van het Avoneimaal te kunnen wegblij ven, leggen ze de zaak weer bij. Domi nee De Ridder weet best, waarom ze bij een volgende Avondmaalsviering de kerk verzuimen, maar hij doet of hij het niet merkt. Nou, die twee worden leden van dominee Bolderman. Reken maar, dat die ze zal aanpakken zodra hij merkt waar de schoen wringt. Iemand, die bij zijn intree al zo krach tig van de toren blaast, zal, als hij ver keerde toestanden ziet, stellig niet stil in zijn hoekje blijven zitten. Koos kan deze avond aan niemand anders denken dan aan de nieuwe do" minee. Om zich een houding te geven, heeft hij een boek genomen, maar lezen doet hij niet. 't Is trouwens weer zo'n boek, waar „niks an"is. Later, als hij vast in het zadel zit, dan zullen er an dere boeken verschijnen. Wist hij maar een manier, om domi nee eens gauw te ontmoeten. Hij hoopt dat hij hem eens 2det, als hij er met boodschappen aan de deur komt. Mis schien zou hij dan een ogenblik met hem kunnen praten. Dinsdag zal hij er voor het eerst komen. Leuk. In elk ge val weer een klant er bij en allicht een betere Idant dan dominee De Ridder. Mevrouw De Ridder neemt tegenwoor dig aardig wat van Alberts, maar dat zal mevrouw Bolderman stellig niet doen. Mevrouw Bolderman! Er waren praatjes door het dorp ge gaan, dat zij niet bijzonder bemind was in haar voormalige woonplaats. Het heette daar, dat ze trots was. Nou, maar ze ziet er aardig uit. Onder die heikneu- ters ben je natuurlijk al trots, als je beschaafd Nederlands spreekt. Koos verlangt naar de dinsdag. Dan zal hij allicht mevrouw zelf ontmoeten. Zo'n eerste keer komen de dames ge woonlijk in eigen persoon aan de deur, om het een en ander te vragen, of af te spreken. Dominee en mevrouw zullen trouwens weleens gauw hier op bezoek komen. Als hij dan bij die gelegenheid maar thuis is. XII en zoals onze Koos met eile man wegloopt", zegt Tonny Koster, als ze mevrouw Vervoert en Ada vertelt van Berkendaals nieuwe dominee. De hele augustusmaand waren de da mes Vervoert in het buiterüand. Thans, de eerste zaterdag in september is Ton ny weer haar gast, zoals ze dit het laat ste halfjaar herhaaldelijk was. De toch al hechte vriendschap tussen de meisjes is na januari te inniger ge worden. Ada, die voorvoeld ,had, hoe het gaan zou, was beter tot troosten in staat geweest dan één van Tonny's huisgenoten. Bij mevrouw Vervoert heeft Tonny een beter begrijpen gevon den dan bij haar eigen moeder. Thuis ja, ze hebben de eerste dagen vol daan aan haar verzoek om te zwijigen, maar alleen vader heeft er in volhard. Tonny gelooft, dat ze er juist met vader over had kunnen spreken. Moeder heeft het zvwjgen niet vol kunnen houden, ze moest haar kind helpen, het leed te dragen en had gemeend dit niet beter te kunnen doen, dan door de ontrouwe in scherpe woorden te veroordelen. Koos heeft aangeboden, de „papke- rel" eens letterlijk en figuurlijk onder handen te nemen. Ans heeft gezegd, dat het voor de hele familie en voor Tonny in 't bijzonder een geluk was, van zo'n boemelaar af te zijn. Tonny heeft al die goedbedoelde woor den langs zich laten glijden. De pijn er van was te dragen, waar ze wist, hoe warm de harten voor haar klopten. Ada heeft haar tranen gezien, Ada, die niet op Eduard schold. Mevrouw Vervoert, die al met haar dertigste jaar weduwe was, heeft drie kinderen alleen moeten opvoeden. Ze heeft ondervinding. Ze weet de rechte woorden te spreken op de rechte tijd. Mevrouw Vervoert kent het leven en kent de jonge mensen. „Je moet voortaan maar elke zondag hier komen", heeft ze gezegd. „Ada is niet gelukkig zonder jou en ik ben niet gelukkig zonder Ada, dus doe je ons beiden een plezier, als je komt. Jouw ouders houden nog drie kinderen over, als Jij weg bent, maar ik zit zonder Ada heel alleen". Dat is zo. Ada's broer en zuster zijn getrouwd, wonen niet in de stad. Tonny heeft nog wel even de voor haar gevoel te grote gastvrijheid weer streefd, maar ten slotte beloofd te ko men, zo vaak ze kon. Het was niet enkel haar angst voor de eenzaamheid geweest, die mevrouw Vervoert tot dit voorstel had bewogen. Het was ook geweest, omdat Ada had gemerltt, hoe men zich in het verar mend Kostersgezin inspande, om het haar te geven, zoals ze het gewend was. Het had haar gehinderd en ze was blij, dat het nu op deze manier geschikt werd. Zij zou eens om de week of zes naar Berkendaal, Tonny alle andere weekenden hier, dat was het beste. Er is veel te vertellen na de weken van scheiding, vexjral dex>r mevrouw en Ada. Tonny heeft minder beleefd, kan alleen iets zeggen over de nieuwe do minee. Ze heeft hem na zijn intree nog tweemaal gehoord en elke dag in de winkel geluisterd naar het bezingen van zijn lof. Ada zegt, dat ze hem be slist eer de maand om is eens komt ho ren. Als zelfs een Koos Koster in extase raakt over een dominee moet het wel^ iets buitengewoons zijn. Het woord' „buitengewoon" doet Tonny lachen. „Mijn vader noemt hem ook buiten gewoon", zegt ze, „maar het is me nog niet helemaal duidelijk, wat hij daar mee bedoelt." „En jij bent het met je broer niet eens", zegt mevrouw Vervoert. „Hoe komt u daarbij?" „Een goed verstaander, hè?" „Je hebt je verraden, kindlief", is Ada's bescheid. „Ik? Kom nou!" „Als je je nog niet verraden had, deed je het met deze woorden. Gelukkig, dat wij niet tot je klanten behoren. Ver tel eens op: wat heb je tegen je pastor?" „O, niets. Heus, helemaal niets. Het is alleen maar, dat ik altijd hoofdpijn krijg, als hij in het vuur van zijn rede zo bulderen gaat". „Dus hij buldert. Dat doet de storm ook en eiie zuivert de lucht." „Een tien voor die uitdrukking, kind" zegt mevrouw lachend. „Koos maakte er vast een elf van", zegt Tonny. „Die gelooft, dat er een geweldige zuivering aanstaande is." „Kan ge>ed zijn voor Berkendaal. Daar moet je wat hoofdpijn voor overheb ben". „Natuurlijlc, maar ik houd niet van zulke preken. Dit is verkeerd en dat zullen we anders maken „Er is zeker heel wat, dat anders moet worden", zegt mevrouw. „Ik begrijp niet, wat je daarop tegen hebt." (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 2