t lat Uitslaande brand vernietigt zes lokalen van de O.L School te Niddelharnis Raad Middelharnis voteerde 2 ton voor lierJiouw 0. L. Scliool 79 wekelijks koopje 270 kinderen hadden een kwartier tevoren'de schoollverlaten Schout en Schepenen in open riituig door de gemeente OPEL Proclamatie van de Comm. der Koningin 75.- 16,95 Dinsdag 22 juni 1965 No. 3398 eerste l-auto- t inge- m-line Gloed- arantie rraad: 375.- pulair, 75.- arm en 'eus te CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Kinderen voorlopig in de^Uio-scholen, Garage Knöjps In memorlacTi AREND EÜZA SOLDAAT Bedrukte nylon damesblouses geldig van woensdag tot woensdag VAN WEZEL ZONEN Bij het 500-jarig bestaan van Middelliarnis PBINS HENDiUKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167830 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Een fel uitslaande torand heeft gis termiddag maandag een groot ge deelte van de O.L. School aan het Be neden Zandpad te Mïddelhamis ver woest. De brand brak plm. 12 uur uit, een kwartier nadat de 270 leerlingen de school hadden verlaten. Waarschijn lijk is de 'brand uitgebroken op de zol der van de Oostelijke vleugel, waar en- liele tonnen oud papier lag opgeslagen. De vermoedelijke oorzaak is kortslui ting, de technische recherche van de rijkspolitie stelde hiertoe een onderzoek in. Een en ander wordt niet in venband gebracht met de aan de school aange brachte feestverlichting. De electrici- teit was n.l. afgezet. De brand breidde zicK zeer snel uit. Behulpzame burgers die hun kle ding niet ontzagen vormden in de ver stikkende rook een aaneengesloten ket ting waarlangs leesboeken, stoelen, ban ken en andere voorwerpen uit de be dreigde lokalen naar het Zandpad werd gebracht. Steeds doemden uit de rook mannen op die met rode ogen tastend met kas ten, kachels en andere zware voorwer pen sjouwden. In een ommezien stond tiet Zandpad vol. Wagens van Emgo, Binnenhof en gemeente brachten het geredde naar de Veiling. Intussen woedde de torand in alle he vigheid voort. De brandweerkorpsen uit Middelharnis, Sommelsdijk en Stad aan 't Haringvliet spanden zich in om het vuur te beperken maar over de zol der zocht het zich een weg naar het middengedeelte van de in U vorm ge bouwde school. Het dak ging verloren en de lokalen kregen grote waterscha de. De Oostelijke vleugel brandde ge heel uit. De gevel werd later op de middag gestut. Het grote plein lag be zaaid met leesboeken en schriften. Waar zich zaterdagavond nog de fees telijkheden rondom het 500-jarig be staan van Middelharnis hadden gecon centreerd heerste nu een grote chaos. Ook leed de muziekvereen. „Sempre Crescendo" grote schade en ging een versterkerinstallatie van de Oranjever. verloren. De naast de school staande wonin gen van het schoolhoofd dhr. Taaie en de dir. der gem. Techn. Dienst dhr. Scherpenisse bleven ongedeerd. Vuur en rook waren tot ver in de omtrek te zien. Burg. Hordijk die op de veerpont van Hellevoetsluis naar Middelharnis voer had reeds midden op het Haringvliet gezien dat er in zijn gemeente een grote brand woedde en had vrij nauwkeurig de plaats gemeten. GescMedenis De huidige Openbare School is plm. 80 jaar oud. Hij is gebouwd op de vroegere „Wei", vandaar de naam van de huizenreien achter de school: „de Weistraatjes". In 1878 is n.l. op de plaats waar de school staat, door de afdeling van de Holl. Mij. van Landbouw een tentoon stelling van landbouwwerktuigen, paar den en ander vee gehouden. De grote brand, die maandagmiddag in de openbare lagere school te Mid delharnis hééft gewoed, heeft een spoedeisende openbare raadsvergade ring ten gevolge gehad. De raad be sloot zo spoedig mogelijk tot herbouw over te gaan en het college van b. en w. te machtigen over f 200.000,te 5e- schikken. Dat is niet het bedrag van de schade, maar het is bedoeld ols aan loop en waarschijnlijk zullen m,eerdere voorstellen volgen. Vóór 1885 stond de school in de Eing bij de Herv. Kerk, dagtekenend van 1825, die in 1840 werd uitgebreid. Voor nadere mededelingen leze men raadsverslag Middelharnis. Burgemeester P. W. Hordijk deelde mede, dat de oorzaak van de brand nog niet bekend is, maar zei grote waarde ring te hebben voor de brandweercorp sen, die door hun snel optreden nog enkele lokalen hebben gespaard. Ook dankte hij allen, die daadwerkelijk heb ben geholpen om. de inboedel in vei ligheid te brengen, waaronder het on derwijzend personeel van de school en dat van andere scholen, de raadsleden en de leerlingen. „Gelukkig was er geen kind in de school, anders Was de ramp niet te overzien geweest. De eerste besprekingen hebben maan dag nog plaats gehad met het provin ciaal bestuur en G.S. Bovendien heb ben de ULO'-scholen, de HBS, de Ger. Burgemeester en wethouders met de 'gemeentesecretaris trokken zaterdagmiddag in een open tijtuig door de ge meente aan het hoofd van de folklorische, allegorische en reclame optocht. Deze rol van b. en w. was zorgvuldig geheim gehouden, hun komst was daii ook een volkomen verrassing. V.l.n.r. dhr. van Bodegraven, weth. Kleingeld, zonder bril een onbekend hulpmiddel in de middeleeuwen, burgemeester Hordijk de Sohout en rechts weth. M. K. van Eek School, de Landbouwhuishoudschool 9n de Lagere Land- en Tuinbouwschool ïióar medewerking toegezegd. Morgen zullen de vijf laagste klassen naar school kunnen gaan in de ULO's en over een paar dagen de anderen in de H.B.S. In die tijd kan het onderwij zend personeel inventariseren," stelde burgemeester Hordijk voor. „Wij moeten zo spoedig mogelijk maatregelen nemen tot herbouw van de school. Daarvoor hebben wij uw mede werking nodig. Als wij gemachtigd zijn te beschikken over f 200.000,— zullen we maatregelen kunnen nemen om met september weer te beginnen. Niet alle klassen zullen dan gereed zijn. We ne men aan, dat de westelijke vleugel in gebruik zal kunnen worden genomen alsmede de klassen in het middenge deelte in septemtoer a.s." Burgemeester Hordijk deelde verder mede, dat zes klassen zijn vernield, waarvan er misschien nog twee zullen worden kunnen opgeknapt. Het dak van de oostelijke vleugel en het middengedeelte'is geheel verwoest. Alle tien lokalen zijn thans touiten ge bruik. De twee laatste lokalen hebben alleen waterschade opgelopen. De Tech nische Dienst zet zich in om plannen te maken voor herbouw. Hierbij is al komen vast te staan, dat het dak bij na geheel vernieuwd moet worden. De school is verzekerd tegen f 400.000 en de inboedel tegen f 75.000,De ver zekering zal een dezer dagen een ex pert sturen en wat de uitkering zal zijn, zullen we nog moeten afwachten. We willen nu machtiging tot hande len." Ook de raad was erkentelijk voor het snelle optreden van het college en in het bijzonder van wethouder M. K. van Eek en de gemeentesecretaris en na tuurlijk voor de torandweercorpsen. Bij de laatste begroting is de school ge-herwaardeerd, doordat er de laatste jaren veel verbeteringen zijn aange bracht. De school was geheel geres taureerd. Sempre heeft vele duizenden gulden schade Ook de Oranjevereniging had f 2000.schade Muziekvereniging Sempre Crescendo had een deel van haar instrumentarium opgeslagen in het lokaal waar de brand zich juist concentreerde. De bibliotheek is verloren gegaan en men schat de sohade op minstens f 10.000,Hier voor is geen verzekeringsdekking, want men neemt gewoonlijk aan, dat de in strumenten thuis worden bewaard. Vanwege de feestelijkheden waren er behalve de trommels ook verscheidene instrumenten. De Oranjevereniging Ons Vorstenhuis had ook vanwege de feestelijkheden haar geluidsinstallatie in de school op geborgen. Ze ging geheel verloren. De schade wordt geraamd op f 2.000,Het is begrijpelijk dat ze juist deze week moeilijk zonder geluidsinstallatie kan. Burgemeester Hordijk deelde de raad Middelharnis - Telefoon 2043 ABOIOTEMENTSPHIJS 2,S0 PER KWARTAAL AD\TERTENTIEPRI.TS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. STAD AAN 'T HARINGVLIET Op vrij onverwachte wijze is in de leeftijd van 69 jaar in het ziekenhuis te Dirksland overleden de heer A. E. Soldaat, in leven wethouder van de ge meente Stad aan 't Haringvliet. De landbouwer A. E. Soldaat, wonen de op de hofstede Zeedijk 35, heeft zich steeds zeer actief ingezet voor de gemeentelijke belangen van Stad aan 't Haringvliet. In september 1935 werd hij raadslid voor de V.V.D. en 21 juli 1945 (tot heden) wethouder van de ge meente. Hij ■was verder bestuurslid van de Emgo, van het Waterleidingbedrijf, van de Gascentrale Flakkee en commissaris van de N.V. Haringvlietbrug. Op landbouwgebied was hij voorzit ter van de Polder „Oude Stad", voor zitter van het Waterschap „Jotoopp"; voorzitter van de Coöp. Landbouwver- eniging en voorzitter van de Coöp. Boe renleenbank. Van de Pachtaker was hij plaatsvervangend lid. De heer Soldaat was een zeer sym- HAAST U! EXTRA VOORDELIG in 4 kleuren, deze week TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS pathiek man, en in zijn bestuursfunk- ties altijd zalcelijk in zijn optreden. In de gemeenteraad had hij begrip voor de mening van raadsleden van al le andere partijen. De laatste openbare zitting heeft hij nog bijgewoond. Zijn heengaan betekent dan ook een groot verlies voor de gemeenschap van Stad aan 't Haringvliet. In het ziekenhuis te Dirksland was hij opgenomen voor onderzoek en is al daar zaterdagmiddag overleden. De begrafenis is bepaald op woens dagmiddag a.s. te 2 uur. Door burgemeester Hordijk werd vrijdagavond op het bordes voor het gemeen tehuls de proclamatie voorgelezen die te Den Haag door de Comm. der Ko ningin Mr. Klaassesz aan de estafettelopers was meegegeven. De burgemees ter heeft zojuist de toorts met de aangedragen fakkel ontstoken. Links naast de burg. weth. van Eek, rechts de voorz. van het comité dat de feestelijkhe den organiseert dhr. Abr. Boeter, naast hem dhr, Bijsterbosch, uiterst rechts met witte tenue, dhr. Anth. Visser. mede dat voor de muziekvereniging en voor de Oranjevereniging, om aan nieuw materiaal te komen, een tolik- semactiviteit op touw zal worden gezet. Aan het schoolplein is niets kapot en men kan, wanneer men dat wil, voor verdere activiteiten rondom het 500- jarig bestaan, gebruik van het plein maken. Onderhandelingen zijn echter gaande over het gebruik van het vlot in de kaai voor de bokswedstrijd en het parkeerterrein bij de gasfabriek. De burgemeester deelde verder me de, dat de feestelijkheden zouden zijn afgelast, wanneer er slachtoffers te be treuren waren geweest. Het toestuur van de muziekvereniging Sempre Crescendo te Middelharnis 'heeft besloten, mede op instigatie van het college van b. en w., een groot scheepse actie op touw te zetten om de leemte, die ontstaan is in het instru mentarium, weer aan te vullen. De brand, die de openbare lagere school trof, heeft evengoed de muziek vereniging getroffen. Er ging voor f 4.000,aan trommen verloren: voor f 950,aan trommen voor de jeugd; een piston ter waarde van f 350.een bariton van f 550, de inventaris wordt voorlopig geschat op f 1.500,—; de toliblotheek op f 8000,— waaronder 200 grote nummers en 150 marsen. Coulissen ter waarde van (Vervolg op pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1