EIUVrtDEn-ttlEUWS Oude Tonge krijgt een gemeentelijke Openliare Ulo administratie Opstoppingen te Den Bommel door toenemend verkeer Uw bloed voor een leven! J PLAAG Ontploffing bij Verolme Alle verzekeringen Boekbespreking 3e blad Vrijdag 18 juni 1965 No. 3396 De heer J. van Renswoude te Middelharnis tot hoofd benoemd N.V. sluvenburg'S bank -^ 10 cent per inwoner voor Stichting Tuinbouwvoorbeeldbedrijf Nieuwe wandelweg langs de Zeedijk Leest de advertenties! De raadsvergadering te Oude Tonge, woensdagavond gehouden, stond geheel in het teken van de oprichting van een school voor uitgebreid Lager Onder wijs. Op 6 mei had de raad reeds het 'besluit tot medewerking verleend voor een dergelijke school uitgaande van een vereniging het wordt echter een gemeentelijke sohool. De kredieten van de bouw van een 2-klassige houten noodsehool, plus inventaris ten bedrage van ruim een ton, werden beschikbaar gesteld en tot hoofd werd de heer J. van Renswoude te Middelharnis be noemd. RIJMEN VAN TIJMEN De voorzitter, burgemeester W. M. V. d. Harst deelde aan het begin van de vergadering mee, dat de gezond heidstoestand van de gemeentesecreta ris J. van Oostenbrugge aan de bete rende band is, al moet hij op medisch advies nog rust houden. Het belangrijkste punt op de agenda betrof een wijziging van ihet besluit tot oprichting van een school voor Uitge breid lager Onderwijs binnen de ge meente Oude Tonge. Op 6 mei j.l. iheeft de raad wel het besluit genomen om medewerking te verlenen aan de oprichting, maar werd door een duidelijke passage in het schrijven van de Vereniging „Volkson derwijs" afd. Oude Tonge misleid: de bedoeling was de stichting door de ge meente van een openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. Onder in trekking van de toen genomen beslis sing werd nu voorgesteld te toesluiten tot de stichting van een openbare U.L.O school door de gemeente Oude Tönge. De heer Groenendijk (s.g.p.) zei er tegen te zijn omdat z.i. van een vereni ging méér zou uitgaan, dan van een gemeentesohool. Hij achtte de verza melde handtekeningen niet bindend, omdat men b.v. voor een school te Ooitgensplaat ook wel een handtekening kan plaatsen. De voorz. lichtte toe dat in de vorige vergadering gesteld was, dat de school van een rechtspersoonlijkheid bezitten de vereniging zou uitgaan en op grond van art. 72 L.O. wet medewerking was gevraagd. Naderhand kwam de twijfel, omdat de verklaring voor de te storten waarborgsom ontbrak, zodat het col lege zich genoodzakt zag het voorstel te wijzigen dat ihet een gemeentelijke school wordt. De wet schrijft voor dat er 28 leerlingen moeten zijn; uit de lijst van handtekeningen van de ouders is gebleken, dat het .aantal ruim voldoen de is, Het gemeentebestuur moet volgens de wet het onderwijs bevorderen van daar dit voorstel, aldus de voorzitter. De heer Groenendijk zei dezelfde be zwaren te hebben, als waarover dhr. C. A. van Loon (die thans niet aanwe zig kon zijn) in de vorige vergadering had gesproken. Een rechtspersoon lijkheid dragende vereniging moet voor borgstelling zorgen en had z.i. meer drang tot het goed funktioneren dan de gemeente, welke laatste er veel werk door bij krijgt. Hij zei nogmaals de handtekeningen niet bindend te vinden; iemand uit O'Plaat kon z.i. zo wel voor een school te Oude Tonge als voor een te Oude Tonge een handteke ning plaatsen. „In zo'n geval zou ik de burgemees ter van de gemeente Ooitgensplaat in lichten", aldus de voorzitter. Weth. Gebraad (p.v.d.a.) vond het spijkers zoeken op laag water, de ge meente moet toch het krediet voteren of het nu een vereniging is of de ge meente zelf. Als dhr. Groenendijk aan de handtekeningen twijfelt, kan hij daarover een onderzoek instellen aldus spreker. De voorz. wilde aan die handteke ningen niet te veel bespiegelingen wij den; de lijsten geven aan, dat aan de wet telijke bepalingen is voldaan, wat het uitgangspunt is voor de gemeente om er op door te gaan, mede op advies van de inspecteur L.O. De heer Groenendijk merkte op over „spijkers-zoeken" op laag water," dat hij geen onwaarheden had gezegd. Hij zei er tegen te zijn. Met de overige stem men voor, werd de wijziging goedge vonden, zodat het nu een gemeentelij ke Ulo wordt. Benoeming hoofd Dan volgde een voorstel tot benoe ming van een hoofd van deze Ulo, waarvoor op de voordracht stonden de heren: J. van Renswoude te Middelhar nis; B. Theewis te Rijswijk en J. Bot te Barendrecht. De bespreking over de kandidaten geschiedde met gesloten deuren. Na heropening volgde stem ming; de heer J. van Renswoude werd met 5 stemmen benoemd; de heer Theewis verkreeg 1 stem. Machtiging werd gevraagd dat b. en w. kunnen beslissen over de benoe ming van een onderwijzer, aan de Ulo- school, gezien de termijn voor sept. a.s. kort is. De heer Groenendijk vroeg of voor taan alle benoemingen aan b. en w. blijven. De voorz. vond dit een snedige vraag, daar de wet bepaald, dat het geven van een machtiging voor allen geldt; b. en w. heeft het voorstel thans alleen omschreven voor deze onderwijzer, om dat de tijd dringt. De heer Groenendijk wilde de bin ding alleen voor deze ene keer, waar in de heer de Vin hem bij viel. De andere heren wilden deze benoeming aan b. en w. laten, maar overigens aan de raadsleden, waartoe werd besloten. Kredieten. Voor de Stichting van een noodschool en aankoop meubilair en leermiddelen moeten de nodige lïre- dieten beschikbaar worden gesteld en wel totaal f 103.157,50, gesplitst in^ f 40.000,voor de 2-klassige houten'' noodschool, f 60,000,voor meubilair en leermiddelen en f 3157,50 voor 150 m2 grond in het uitbreidingsplan. De voorz. deelde mee dat volgens het departement van onderwijs binnen 14 dagen de urgentie voor de bouw van de noodschool is te verwachten. De heer de Vin informeerde hoe lang met die noodschool moet worden ge daan, tot er een definitieve komt. „Bouwen van een nieuwe school is in do huidige situatie onmogelijk" zei de voorzitter, die alle lof had voor de in specteur, die volle medewerking had verleend, waarom zo spoedig de ur gentie-verklaring los komt. Experimen teren in lokalen van bestaande scho len {waaraan eerst is gedacht) is on derwijs technisch gezien nadelig be toogde spreker, B. en w. zullen zich wenden tot bouwers van dergelijke noodsctoolen; reeds waren er offertes binnengekomen. Uiteraard laten wij ons leiden door het advies van de inspec teur, aldus de voorzitter. Er was in het uitbreidingsplan een plaats gereser veerd, de noodschool zal gebouwd wor den in plan Oost in de omgeving van de Ruigrokstraat. De kredieten zijn be- grotings bedragen waar men mee hoopt uit te komen. „Gaat het bij inschrijving?" vroeg de heer Groenendijk, waarop de voorz. antwoordde dat to. en w. het bij uitno diging van enige bouwondernemers wil de doen. De kredieten werden met algemene stemmen verleend en b. en w. werd gemachtigd de school te realiseren, in overleg met de inspecteur en het be noemde hoofd. Nieuwe leidster kleuterschool Mej. D. Kosten had gesolliciteerd naar de toetrekking van leidster aan de openbare kleuterschool, welke vaceert nu mevr. Kik-de Vos ontslagaanvrage heeft ingediend. Na het advies van de De ratten van de Plaat Dat zijn me nog eens dieren, Die in 't welvarend dorp. Wel heel bijzonder tieren. Er lopen knapen rond, Van een bijzondere lerigte. Die krijgt men absoluut, Maar zo niet in de engte. Die mammoetratten, ach. Ze zijn voor niemand bang. Ze gaan dag in dag uit, Heel rustig aan hun gang. Geen gif geeft enig baat Hier helpt slechts 't moordend lood Op deze wijze jaagt Men ratten in de dood. Zo'n twintig bij elkaar. Dat is geen kleinigheid. Ze hebben in de Plaat, 'n O zo beste tijd. Belegering van 't dorp, Is o zo dra op handen. Wie legt dit rattenvolk, Nu eens voorgoed aan banden? 'n Rattenvanger liep Ens rond in 't Duitse Hameln, Wie zal in Ooitgensplaat Dit rattenvolk verzamelen? Vereenvoudig uw eigen laat de Bank uw financiële be langen behartigen. Inlichtingen bö Middelharnis - Sommelsdijk Kade 5 - Tel. (01870) 22 68 '!>:^-ii^-ff-?<>!^'^.i^.if'^y-'-y. De ontploffing aan boord van de Noorse tanker „Rona Star"; op de achter grond het uiteengereten achterschip van de tanker; op de voorgrond een werfklok, die op het moment van de ontploffing is blijven stilstaan. De verfoeilijke luohtvervuilingr lykt ook in Den Bommel aktueel te worden, zij liet dat de oorzaak heel dicht bü huis is gelegen. De heer W. Bakelaar heeft in de raadsvergadering van j.l. dinsdag avond gevraagd te stoppen met de ver branding van vuil op de vuilnisstort" plaats. De stinkende rook trekt naar het dorp en ook voor de arbeiders in het land is het aUeminst prettig. Weth. Hokl!:e wist ervan mee te praten, „je stikt er bekant van". Spreker wist dat het vuur niet door gemeentewerkers maar door jeugd uit de woonwagens wordt aangestoken. Wanneer het een-' maal brandt is het niet micer uit te krij gen. De voorzitter burg. v. d. Harst deed mededeling van de plannen van de ge meenten Ooitgensplaat, Oude Tonge en Den Bommel een gezamenlijke stort plaats aan te leggen bij een rietput aan de Bommelse dijk, waardioor de huidige stortplaats komt te vervallen. Jaarwedden wethouders Besloten werd n.a.v. het schrijven van G.S. over deze materie de jaar wedden van de wethouders te verhogen inspectrice voor het kleuteronderwijs te hebben ingewonnen, stellen b. en w. voor aan mevr. Kik-de Vos per 1 sep tember 1965 eervol ontslag te verlenen als leidster aan de openbare kleuter school en met ingang van die datum, te benoemen als zodanig mej. D. Kos ten, op voorwaarde dat zij tijdig in het bezit zal zijn van de A-akte kleuter leidster. De ontslagaanvrage werd verleend en mej. :^osten met alg. stemmen benoemd Tenslotte werd een geldlening aange gaan bij de Bank voor Ned. Gemeenten groot f 300.00,tegen een rente van 5 7/8*/» en de heer L. den Hartog, die per 1 aug. j.l. is benoemd tot Ie, amb tenaar ter secretarie, werd met ingang van diezelfde datum benoemd tot on bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Binnenkort zal op ons eiland de bloedafname-avonden worden georga niseerd door het Roode Kruis, als er tenminste voldoende enthousiasme on der de bevolking bestaat, om zioh als donor hiervoor op te geven. Het gaat nu eens niet om geld, maar alleen om nog geen halve liter van uw bloed. Iedereen tussen 18 en 65 jaar die ge zond is, kan dit makkelijk missen, daar binnen korte tijd de hoeveelheid afge staan bloed in uw lichaam weer wordt bijgemaakt. Zoals u weet is de normale hoeveel heid bloed van een volwassene onge veer 5 liter. Indien u zich hiervoor opgeeft, bent u beslist niet de enige; velen deden het vóór u en het is misschien aardig, te weten dat in 1963 bijna 210.000 mensen bloed hebben afgestaan als Roode Kruis donors. Dit is een respectabel aantal, maar in de praktijk blijkt, dat het eigenlijk toch nog niet genoeg is. In de loop der tijden is men steeds meer tot de ontdekking gekomen hoe belangrijk de functie van het bloed is en hoe levensreddend het kan zijn, in dien men bloed of het daaruit gemaakte plasma, toedient aan een patient met groot bloedverlies. Reeds in. de grijze oudheid kende men aan het bloed grote kracht toe en pro beerde men zelfs op de een of andere manier bloed aan patiënten te geven. Soms liet men een zieke bloed drinken en ook werd geprobeerd, schapenbloed aan een patiënt toe te dienen, zij het op gebrekkige en primitieve wijze. De meeste patiënten hebben deze „bloed transfusies" niet overleefd.... Thans worden jaarlijks duizenden bloedtrans fusies aan patiënten in de ziekenhuizen gegeven en wèl met goed succes. En niet alleen bloedtransfusies. Het bloed dat u nu gaat afstaan, wordt niet gebruikt voor een directe bloed transfusie, maar voor de bereiding van het even zo nodige plasma. Zoals u misschien weet is een fles bloed niet langer houdbaar dan twee, soms drie weken, waardoor het moeilijk is in de ziekenhuizen een „voorraad" bloed beschikbaar te hebben. Deze moeilijkheid werd opgelost, toen men ontdekte, dat het mogelijk was, de rode bloedcellen uit het bloed te halen, zodat er plasma overbleef. Dit plasma nu i s in gedroogde vorm wel zeven jaar houdbaar, terwijl het ef fect van een plasmatransfusie in veie gevallen bijna gelijk is aan die van een gewone bloedtransfusie. Het voordeel van plasma is tevens dat het direct aan iedere patiënt kan wor den toegediend, zonder dat eerst de bloedgroep behoeft te worden bepaald. Dit is voor al van belang bij grote ram pen, ongelukken e.d., waar snel hulp moet worden geboden. Daarom worden overal in het land flessen plasma als voorraad bewaard, zodat men hierover in spoedgevallen di rect kan beschikken. Behalve het zo nodige plasma, kun nen tegenwoordig uit bloed ook ver schillende andere preparaten worden bereid, zoals o.a. gamma globuline, dat dient ter voorkoming van bepaalde in fectieziekten, zoals rode hond bij zwan- geren, maze''en, geelzucht en waterpok ken; fibrinogeen, dat levensreddend kan zijn bij bepaalde patiënten met een ab normale bloedingsneiging (bloederziek- te) en albumine dat wordt toegediend bij shock en bij lever- en nierziekten. De bereiding van het plasnaa en de verschillende andere preparaten vindt plaats in het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst te Am sterdam, waar op het gebied van bloed en bloedtransfusie nog steeds nieuwe ontdekkingen worden gedaan in het be lang van de patiënten. Misschien ook nog eens voor u of een. der uwen? Het is onmogelijk, hier nu verder op' in te gaan, maar één ding zal u duide lijk zijn: Het is beslist nodig, dat ook u zich opgeeft als donor. Doe het nu; geef u op bij de secretaris-secretaresse van het bestuur van de plaatselijke afdeling, van het Nederlandsche Roode Kruis, velen zullen u dankbaar zijn! De afname-avonden zullen worden gehouden op: vrijdag 18 juni in Oud- dorp en Goedereede; maandag 21 juni in Middelharnis; Donderdag 24 juni in. Oude Tonge en Ooitgensplaat; maandag 28 juni in Stellendam en Melissant; woensdag 30 juni in Nieuwe Tonge en. Dirksland. tot 1700,per jaar. Dit was voor de heer J. Mosselman aanleiding om in de rondvraag te vragen of er voor de raadsleden ook niet een vehoging op kon overschieten. De heer Mosselman die sinds enkele maanden lid van de raad is is kennelijk minder tevreden met het presentiegeld a 10,terwijl dit in andere gemeenten op 15,en 20,is gebracht. De voorzitter ver zekerde dat dit jaarlijks bij het opstel len van de begroting de aandacht heeft. Premie woningverbetering Door de heer H. Legierse werd voor de verbouw van zijn woning een pre mie aangevaagd ingevolge de premiie- regeling woningverbetering. B. en w. stelden voor op deze aanvrage afwij zend te beschikken i.v.m, de zeer slech te financiële toestand van de gemeente. De voorzitter gaf het punt in bespre king. De heer de Jonge bleek een an dere mening dan het college toegedaan. Hij vond de woning in zijn huidige staat onvoldoende en adviseerde tot toeken ning van de premie. Ook de heer Bakelaar wilde het lie ver niet afwijzen. De jaarwedden van de wethouders waren ondanks de slechte financiële toestand van de ge meente juist verhoogd en spr. meen de derhalve dat ook de premie wel kon worden toegekend, temeer daar aanvra ger bij afwijzing door de gemeente ook de Rijkspremie niet zou ontvangen. „We kunnen ons dit soort uitgaven eigenlijk niet meer getroosten" zuchtte de voorzitter. Ook de heer Mosselman zou afwij zing wel erg sneu vinden. Bij stemming werd het voorstel van b. en w. ver worpen en werd tot verlening van de premie besloten. Stopverbod Boven Oostdijk Voorgesteld werd op de Boven Oost dijk een stopverbod te plaatsen tenein de aan de ongewenste toestanden aldaar verkeersopstoppingen een eind te maken. Door het toenemend verkeer door de gemeenten en wel inzonderheid over de Boven Oostdijk komen deze re gelmatig voor. Dikwijls staan verschei dene auto's en andere voertuigen de ge hele dag geparkeerd zonder dat daar voor enige noodzaak is aan te wijzen" zo menen B. en W. Indien laatstge noemde voertuigen op 't parkeerterrein bij de haven geplaatst zouden worden kwamen reeds veel minder opstoppin gen voor zo menen zij.. Besloten werd tot het nemen van deze maatregel. On der het bord komt het opschrift: langer dan een half uur". Het parkeren zonder noodzaak aldaar zal hierdoor worden tegengegaan en ook zal de verkeers veiligheid worden bevorderd. De heer Mosselman meende dat een en ander minder plezierig zal zijn voor de daar wonende smid. „Het zal hem grote moeilijkheden geven" verwachtte hij. De heer Bakelaar zag weinig nut in de maatregel. Hij meende dat de daar geparkeerd staande wagens van de om wonenden niet de oorzaak zijn maar de melkwagen en de benzinewagen die de pompen vult. De voorzitter wees erop dat het ver keer door de opening van de brug be langrijk drukker werd, waarom iedere belemimering moet worden bezworen. In b. en w. waren reeds tientallen moge lijkheden bezien maar de voorkeur werd aan de onderhavige maatregel ge geven. „De bewoners mogen ook wel meehelpen aan de verkeersveiligheid" meende de voorzitter. „Wij hebben al zoveel water in de wijn gedaan dat het nauwelijkB nog wijn is". Langer dan een half uur parkeren op de Boven Oostdijk zal dus voortaan verboden zijn. In de vacature ontstaan door het ver trek van het raadslid de heer Joh. Wes- dorp werd benoemd de tot lid van het Algemeen bestuur van de Drinkwater leiding te Middelharnis, de heer J. Mos selman. Medewerkinig Stichting Tuinbouwvoorbeeldbedrij f. Besloten werd tot het verlenen van medewerking aan de stichting van een tuinbouwvoorbeeldbedrijf te Sommels- dijk. De gemeente stelde zich garant voor de juiste betaling van rente en aflossing van het te lenen bedrag, tot een bedrag van 0,81 per inwoner. In het jaarlijks te verwachten bedrijfsverlies van 16000,wordt gedurende de eerste drie jaar door de Provincie lO.OOO', bijgedragen. Het restant a 6000,zal dienen te worden gesubsidieerd door de gemeentebesturen op Flakkee. Ook kan worden verwacht dat de Standsorgani saties een bijdrage leveren. Voorgesteld werd 0,10 per inwoner beschikbaar te stellen. Hierbij zijn b. en w. ervan uit gegaan dat de gezamenlijke standsorga nisaties een even groot gedeelte als de gemeenten bij zullen dragen. Als voor waarde stellen b. en w. dat ten alle tijde inzage in de financiële administra tie van de Stichting kan worden ver kregen en de jaarlijkse bijdrage a 0,10 werd voor drie toegezegd. Na deze da tum kan de bijdrage e.v. worden gewij zigd. Verhuur bouwland Van de heer J. C. Bubbert te Acht- huizen is een perceel bouwland aange kocht ter verdere realisering van het uitbreidingsplan. Dit perceel is echter nog niet direkt nodig voor woningbouw en het is gewenst dat dit wordt ver pacht voor ten hoogste één jaar. Door allerlei omstandigheden is dit stuk land sterk vervuild. De heer P. Ja cobs heeft gevraagd dit perceel te mo gen huren echter onder voorwaarde dat dit perceel over 1965 zonder betaling van pacht mag worden gehuurd omre- den één en ander veel zal kosten in ver band met het ontdoen van het onkruid en het opknappen, zo delen b. en w. mee. Dit stuit echter op bezwaren aange zien de gemeente vanaf 1 januari 1965 alle op dit perceel vallen lasten moet betalen. Voorgesteld werd voor 1965 een pacht te vragen van 50,per ha. ter compensatie van door de gemeente te betalen lasten en het volgend jaar de normale pachtprijs a 240,zoate deze door de pachtkamer wordt vastgesteld, in rekening worden gebracht. De raad ging accoord. De heer Vervloet verwachtte dat er volgend jaar aanvragen voor volkstuin tjes zullen komen, waarom hij de grond voor 1966 liever niet zou verhuren. De voorzitter meende dat de huur voor de heer Jacobs dan ook niet aan trekkelijk zou zijn. Spreker wilde geen stukken afknabbelen voor volkstuin tjes maar vond het belangrijker het ge heel in één hand te houden. Nieuwe wandelweg Door het sterk toenemende snelver keer, vooral op de zaterdagen en zonda gen, door de Schaapsweg is deze weg op die dagen als wandelweg voor het pu bliek vrijwel onbruikbaar. Zowel het verkeer als de wandelaars lopen voort durend gevaar. B. en w. hebben uitgezien naar een andere geschikte gelegenheid om te wandelen ter compensatie van het uit vallen van de Schaapsweg en menen die gevonden te hebben in de weg lo pende langs de binnenzijde van de Bommelse zeedijk die van een mooie beplanting is voorzien en tevens be schutting geeft tegen de wind. Zij heb ben zich tot het polderbestuur van de Bommelse Polders gewend met het ver zoek de mogelijkheid te onderzoeken het weg dek van een teerlaag te voor zien. Daar deze weg echter als grintweg in beheer en onderhoud aan de Dijkring Flakkee is overgedragen diende met dit Waterschap overleg te worden gepleegd en het is gebleken dat deze laatste ook medewerking wil verlenen. De Bommel se Polders stellen echter de voorwaarde dat de gemeente in de kosten van her profilering enz. participeert tot een be drag van SOVo. De totale kosten van het voorzien van een nieuw wegdek met teerslijtlaag bedragen 11.000, Hierin draagt de Dijkring bij 6.290, en voor rekening van de Polder komt dan 4.710,waarin dan de gemeen te zou moeten bijdragen 50Vo. B. en w. menen dat hier een gemeen tebelang mee gediend wordt en stelden voor tot een bedrag van 50"/o voor de polder blijvende kosten financieel bij te dragen met een maximum van 2400, af te schrijven in 20 jaar. De raad ging hiermee accoord. Commissaris N.V. Brug In 1965 treedt als Commissaris der N. V, Brugverbinding af de heer L. Arens- man zodat dan een vakature zal ont staan. De commissarissen worden be noemd door de algemene vergadering van aandeelhouders uit een voordracht van twee personen opgemaakt door de Raad. Als regel, tenzij de Commissaris de leeftijd van 70 jaren heeft bereikt, is deze herkiesbaar. Op de aanbeveling werden geplaatst resp. weth. Ar€nsm.an en de heer Mosselman. Herzieningen Besloten werd tot herziening van het uitbreidingsplan van de gemeente den Bommel, waardoor de Stichting van een garagebedrijf nabij „de Kreek" mogelijk wordt. Eveneens werd het uitbreidings plan Achthuizen herzien teneinde de bouw van bejaardenwoningen aldaar mogelijk te maken. De heer de Jonge informeerde op wie het onderhoud van de dijken van Achthuizen naar de Zuidzijde rust. Het onkruid woekert daar en ook wordt er vuil neergewor pen. De voorzitter zegde een onderzoek door de Techn. dienst toe. Hier dient de ge meente de hand stevig in eigen boezem te steken. Tevens attendeerde de heer de Jonge op de stapel lichtmasten in de nieuwe Bloemenstraat. Het is z.i. gevaarlijk voor spelende kinderen en ook voor het verkeer. De lantaarns zijn daar niet meer nodig, want zoals de heer de Jon ge verzekerde. We zijn buitengewoon verlicht. De voorzitter veronderstelde dat de lantaarns voor andere straten nodig zijn. Het wordt nagevraagd. Hypotheken op huizen en landerijen tot 90»/.. Financiering van uw auto, motor, machines etc. Vlugge discrete behandeling. JOH. KNAPE - Tel. 231 Ouddorp Bestemming Maan, R«is naar de maan en alle voorbereidingen. De luchtvaart- en ruimtevaartjouma- list Sjoerd van der Werf heeft aan de hand van veel officiële NASA-rappor ten en semi-officiële gegevens uit Rus land een boek geschreven dat geheel is gewijd aan de reis naar de maan, die binnen enkele jaren een feit zal worden. Het definitieve programma, vanaf het eerste schetsje op papier tot en met de zachte landing op de maan èn de terug reis wordt gedetailleerd behandeld in zeven onthullende hoofdstukken. Zowel de Russische als de Ameri kaanse ruimtevaartsuccessen worden belicht en aan de verschillende metho den van lancering wijdt de schrijver al le aandacht. Spoetniks, Luniks, Wos- toks, Woschods, Rangers, Surveyors, Mercury's en andere raketten die een rol spelen in de „verovering van de maan", worden besproken. Aan de pro jecten Gemini en Apollo wordt uitge breide aandacht besteed. Onbemande ruimtevaartuigen zoals de Explorer, de Kosmos-, Elektron- en OSO-satel- lieten, bestuderen de mogelijke ge varen van de maanreis: straling van ge laden deeltjes, uitbarstingen op de zon, meteorieten enz. Verder neemt de schrijver de lezers mee naar de opleidingscentra, lanceer- plaatsen, rekencentra en tenslotte naar het lanceer-complex, waar de eerste maanreizigers aan hun 384.000 kilom;e- ter lange tocht beginnen. Men krijgt een goede voorstelling van wat de toe komstige ruimtepioniers te wachten staat. Br zijn 70 foto's in dit boek opgeno men; het zal deze maand bij Uitgeverij La Rivière Voorhoeve te Zwolle ver schijnen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 5