500 jaar Middelharnis Opinie onderzoeken 0i00000lwill Meditatie iiDé Liembaene" te Middelharnis Zondagsdienst artsen F^CKORTEHEGiZOON 37e jaargang Vrijdag 18 juni 1965 No. 3396 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN het beste bed ooit gemaakt! 1 'schuimrubber nog nooit geëvenaard! De bende en de muur Leden van G.S. van Zuid-Holland bezochten fort te Ooitgensplaat Fruitmanden en Fruitbakjes ,*^e ^rultcentrale" Clubhuis Zeilvereen. „Fiacqee" te Middelharnis wordt beden vriidagavond geopend PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsduk Tel. (01870) 26 29. na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 In dit slotartikel willen we gaarne voor hen, die zich voor de uitslagen er van interesseren, nog een aantal opinie peilingen geven uit de vele, die ons ter 'beschilddng staan. Alleen moeten we daarbij het voorbehoud malden, dat er bij zijn, die niet meer van zo recente datum zijn bij gebrelt aan latere onder zoeken, maar die toch wel een indruk geven van de kwestie, waarover het gaat. De enquêtes worden door de di verse instituten ingesteld over allerlei soorten onderwerpen, maar wij zullen ons bepeken tot die welke op het poli tieke vlak liggen, omdat deze over het algemeen het meest interessant gevon den worden. Januner is het, dat al deze enquêtes, hoe goed ze ook meestal zijn georganiseerd ten dele bedorven wor den door 'het betrekkelijk groot aantal deelnemers, dat zegt over het onderwerp geen mening te hebben. Op die manier is er vrijwel nimmer een preciese uit slag. Dit verschijnsel vormt werkelijk een kruis voor de enquêteurs. Zo is eens de vraag gesteld: is (of was) uw vader van dezelfde of van een andere politieke richting als u? Het antwoord was over de hele linie: SS'/o zelfde, 18 andere en 24 geen antwoord(!) Wat de afzonderlijkee partijen betreft was de uitslag als volgt: R.K. N.H. Geref. geen g. g.a. P.v.d.A. 7 45 1 41 9 K.V.P. 96 1 1 2 A.R.P. 1 35 58 3 3 C.H.U. 94 2 2 2 V.V.D. 2 58 2 28 10 C.P.N. 5 19 71 5 g.a. geen antwoord. Totaal overal 100 procent. Onder N.H. (Ned. Herv.) zijn ook an dere kleine Prot. kerken inbegrepen. Er blijkt uit, dat van de P.v.d.A.-kiezers T/f) rooms was, 45*/o hervormd, doopgez. remonstr. enz., l'Vo geref., chr. geref. enz., 4r''/o had geen godsdienst en 6«/o gaf geen antwoord. De K.V.P. bleek voor 96*/o uit roomsen te bestaan. Bij de A.R.P. was 35»/o Herv. en 58«/o Geref. Dit is sedert 1954 sterk veranderd, zoals we straks zullen aangeven. Bij de C.H. U. was 94''/o hervormd. De V.V.D. recru- teert haar aanhang uit hervormden (öSVo) en buitenkerkelijken (28*/o), maar ook nog 2'/o roomsen en evenveel gere formeerden. Van de C.P.N, (communis ten) is 71<'/o buitenkerkelijk en nog IS^/o hervormd(!), zelfs 5''/o rooms. Bij een andere enquête, in 1956, was de uitkomst als volgt; R.K. N.H. Geref. geen g. g.a P.v.d.A. 3 40 3 44 10 K.V.P. 99 1 A.R.P. 1 26 71 2 C.K.U. 94 2 2 2 V.V.D. 1 68 27 4 zelfde andere K.V.P. P.v.d.A. A.R. C.H. V.V.D. C.P.N. 82 82 73 61 58 31 3 26 16 18 19 42 geen antw. 15 26 11 21 23 27 Bij de rooms-katholieken is dus de meeste, bij de communisten de minste traditie. Ook bij de A.R. blijkt de op voeding sterk te werken. Hoe linkser de partij, des te vrijer blijken de kinderen te staan t.o.v. de beginselen van hun ouders. In hoeverre hangt de godsdienst en de kerk samen met de partij keuze? Ook dat is een interessante vraag. Het ant woord vindt u in onderstaande tabel. Ze is echter uit 1954, dus al wat verouderd. Bij de A.R.P. was het hervormd ele ment in deze drie jaren dus sterk ach teruitgelopen en het gereformeerde zeer versterkt. De verhoudingen in deze par tij, wat de kerkelijke samenstelling be treft, verliepen van 1948 tot 1956 als volgt: 1948 1952 1956 kerk Geref. Anderen 57 43 60 40 71 29 Helaas beschikken we niet over latere cijfels, maar we vermoeden, dat de ont wikkeling zich in dezelfde richting heeft voortgezet, (de cijfers zijn ontleend aan bet boek van prof. dr. J. J. de Jong, voorheen hoogleraar aan de V.U. te Amsterdam, getiteld „Overheid en on derdaan") Bij deze enquêtes is uitgegaan van de partij samenstelling. Men kan andersom ook uitgaan van de kerk. Dan blijkt het volgende (1956). P v.d.A. K.V.P. A.R.P. C.H.U. V.V.D. anderen g.a R.K.K. 3 84 1 12 N.H.K. 32 9 26 13 4 16 Ger. K. 6 77 2 5 10 geen kerk 55 1 9 4 30 g.a. 52 5 3 3 5 4 28 Dit betekent dus, dat van de rooms katholieken 84Vo op de K.V.P. stemde en 3»/o op de P.v.d.A. Bij de 120/0, die geen antwoord gaven, zal de meerder heid wel socialistisch stemmen. Zoals te verwachten was, stemmen de Hervorm den zeer verdeeld: de grootste contin genten gaan naar de P.v.d.A. en de C.H. U., terwijl de V.V.D. (vrijzinnig-her vormden) het nog wint van de her vormde-anti-revolutionairen. De geref. stemmen voor meer dan driekwart A.R. Er zijn echter nog een tamelijk groot aantal P.v.d.A.-kiezes onder, meer dan we vermoeden. De buitenkerkelijken stemmen in meerderheid op de P.v.d.A. P.v.d.A. K.V.P. A.R.P. welgest. 4 9 6 beter gesit. 17 28 27 minder ges. 37 36 37 laagste ink. 42 27 30 Uit deze tabel blijkt, dat de rijken verdeeld zijn over alle partijen, behalve de C.P.N. Het laatste is begrijpelijk! Toch heeft deze partij blijkbaar nog wel wat beter gesitueerden. Bij de V.V. D. zitten verreweg de meesten met gro te vermogens en inkomens: bijna drie kwart behoort ertoe. Dan volgen, wat de welstand betreft, de C.H.U. met 46''/o, de K.V.P. met STh, de A.R.P. met 33»/o en tenslotte de P.v.d.A. met 21''/o Er zijn dus al aardig wat rijke en goed gesi tueerde socialisten (de burgemeester van Amsterdam b.v. Mr. van Hall, is een gewezen bankier). Wat de normale inkomens betreft deze zijn vrijwel ge lijk over de P.v.d.A. en de confessionele partijen verdeeld. De laagst bezoldigden worden het meest aangetroffen bij de en de V.V.D. en ook op de C.P.N., die in deze lijst onder „anderen" ressor teert. Het grote aantal, dat geen ant woord gaf, maakt deze enquête echter ook weer slechts van relatieve waarde. Het is ook wel interessant te weten hoe het staat met de verdeling van de diverse welstandsgroepen over de di verse partijen. Met betrekking tot de welstand had men vier groepen genom.en n.l. de wei gestelden (rijken), de beter gesitueerden (hoge salarissen), de minder gesitueer den (gewone salarissen en lonen) en de laagste inkomens. Het resultaat was als volgt: C.H.U. 6 40 32 22 V.V.D. 21 50 20 9 C.P.N. 7 7 86 allen 7 27 35 31 Comm. Partij, dan volgt de P.v.d.A., daarop de A.R.P., de K.V.P. en de C.H, U., terwijl de V.V.D,. uiteraard verre weg het geringste aantal uit deze klas se bevat. We kunnen zo uit deze tabel heel aardig aflezen uit welke catego rieën in onze samenleving de partijen hun aanhang recruteren. De V.V.D. is een duidelijke „kapitalistische" partij, de C.P.N, een evidente „proletarische" partij, terwijl de drie confessionele par tijen echte volkspartijen zijn d.w.z, zeer evenwichtig samengesteld naar' de sterkte van de groepen in nationaal op zicht. De P,v,d,A, staat tussenin. Het ligt voor de hand, dat al deze partijen in hun politiek met deze samenstelling terdege rekening moeten houden. Von zaterdag 19 juni v.m. 12 uur tot maandag 21 juni v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. J^irksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, telef. 01877 —227, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter de Jager, telef. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Buth tel, 01871-306, Den Bommel. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, telef. 2357, Middelharnis, THOLEN Zondagsdienst 'artsen. Zondag 20 ju ni hebben voor de gemeenten Poort- vliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, Sint Phüipsland en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel, 01660-542, Tholen en dokter Renes, tel. 01667-400, Oud Vossemeer. BiNNENVERING HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. SiOMMELSD'IJK Geslaagd. Onze vroegere dorpsge noot de heer Ir, M. v, d. Doel slaagde te Rotterdam voor het propadeutisch examen Economie. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tariet Wont met U loop iïc door een ben de, en met mijn God spring ik over een muur. (Psalm 18 30) II. Gods volk moet over de muur, zei den we in het eerste deel van deze me ditatie. Maar die door Gods Geest ontdekt is óf waar een ander leven in beginsel is, kan niet. Hij heeft het op allerlei wijze beproefd. Maar de muur is sterk en te hoog. Die door God verslagen is ge maakt kan niet over één zonde heen komen al is zij nog zo klein. De eigen- gerechtigen kunnen het wel, maar de gevangene Gods niet. Die doen alles even slecht. Maar juist dat zij moeten, juist de kennis van hun schuld, slaat hen hevig ter neer. God eist het zo rechtvaardig. De Heere stelt het zo billijk voor: „Gelooft en uw ziel zal leven," Doe dat en gij zult leven. Ze kunnen niet geloven en zij kunnen niet doen. Zij liggen als dood bij de muur. En toch zijn ze niet lijdelijk. Daar is niemand die zijn onmacht zo goed kent als Gods kind. Die onmacht kent hij allergrondigst. Doch hij zit er niet bij stil. Nooit zegt Hij: ik kan niet, dus mensen, laat ons eten en drinken ea vrolijk zijn, want morgen sterven wij. Juist dat niet kunnen vindt hij zo erg. Dat is een schuldig niet kennen. Het wordt geboren uit de lust in het kwaad, Zo ligt deze daar bij de muur, versla- 1 gen en verbroken. Maar hij moet er over. De onrust wordt heviger. Daar moet telkens een nieuwe poging wor den gewaagd. Hij geeft de strijd niet op. Telkens stort hij neer. Zijn ziel is i gewond en met bloed bedekt. Toch houdt hij vol. Want hij moet over de muur. En hij komt er ook over. Geen zonde, geen hartstocht, geen nood, geen zwarigheid, geen benauwdheid is zo zwart of zo groot of een arme van geest komt er over heen. Op eens opent de Heere hen de ogen, zodat zij er aan ontdekt worden, hoe zij klimmen moe ten en de muur overkomen. Zij werpen zich geheel op Hem, Zij wagen alles met de Heere. Zij laten God werken. Het wordt hen volkomen duidelijk, dat het God alleen is, die het doen kan. De kracht vanitGod kom.t in hen, Weü,» ge, wat deze ellendige, deze arme, deze verbroken strijder, sterk maakt? Het is het woord Gods dat tot hem indaalt, als hij daar ligt aan de voet van de muur. „Ik heb u liefgehad met een eeuwige liefde," God verlicht zijn verstand. God zelf doet hem zien, wat van eeuwigheid bij de Heere was voor hem. Nu gaan zij het verstaan, dat zij het niet behoeven te doen. God komt met zijn vergeving, met geloof, met liefde tot God en de naaste, met vrede, met blijdschap met alles in Jezus Christus. „Zij hadden mij omringd als bijen, doch zijn als door- nenvuur vergaan." O, daar zijn al die verzoekingen en opwellingen en beko ringen en ze knijpen de keel dicht van angst en men kan niet roepen en niet hopen en niet sterk zijn, maar men moet toch over de muur en dwars door de bende heen. Doch daar komt Chris tus. Hij is in alles verzocht geweest gelijk als wij, uitgenomen de zonde. „De Heere is bij mij, 'k zal niet vre zen," Niet als de mens uit de bende uitgebroken is, komt de Heere tot Hem en niet als hij over de muur geklom men is, doch voordien. God komt met zijn heil, goedertierenheid, genade en vergeving, als hij nog midden in de bende zit en aan de voet van de muur ligt. Als de laatste waterdruppel uit de kruik geschud is, opent de Heere de ogen van Hagar voor de bron. Daarom zijn de armen van geest zo geduldig. Zij worstelen en bidden en worden el ke dag armer en toch klimmen zij het Koninkrijk binnen. Doch dat is dan door de kracht van de Drie-enige God, die hen onder zijn koninklijke genade scepter brengt. Eerst is er de bende en de muur. De naam Christenen en eigen-gerechtigen zaten nimmer in nood. Zij vertroosten en helpen op één of andere manier zich zelf. Maar Gods arme volk, dat hij van eeuwigheid heeft liefgehad komt in gro ter nood. Dan beuken zij tegen de muur met hamers, dan trachten zij er tegen op te klimmen. Zij slaan met handen en voeten tegen de bende rond. Maar 't is allemaal om 't even. Zij breken niet door. Doch nu komt God zijn deug den en volmaaktheden openbaren aan de arme, naakte, verlegen, heilbegeri- ge mens. Wat gaat die mens zeggen? Hij zegt: „mijn Heere en mijn God," Met mijn God wordt de muur klein. Dan kan de sctiuld of de hartstocht of de zonde de verlossing niet meer te genhouden. Is God mijn, dan komen we wel door alles heen. De Heere wordt bij de zoom van zijn kleed gegrepen. De bende gaat op zij. De sprong over de muur is erg gemakkelijk. Het gaat immers vanzelf of het gaat helemaal niet. O, wat kunnen zij nu die God vasthouden Heere, zeggen ze, ik heb geen recht in hemel of op aarde. Ik heb niets verdiend dan de hel en dat U mij bij de muur laat liggen. Ik heb niet anders verdiend dan dat ik met alles bedrogen uit zal komen. Maar op u werp ik mij. Ik moet over de muur heen, Heere Met U spring ik er over. Later weten zij zelf niet meer te ver tellen, hoe gemakkelijk het ging. Zij zijn als een strohalm over de muur heengedragen. De bende stoot uit el kaar. En dan verder? Morgen of over morgen is er weer een tweede muur. Er zijn allerlei zonden en allerlei no den. Maar ook God blijft dezelfde, Welzalig Hij, die al zijn kracht. En hulp alleen van U verwacht. Mocht bij ieder maar de nood blijven en de onmogelijkheid en dat we over de muur moeten al kan het niet. God laat zich immers nooit onbetuigd aan degenen, die Hem zoeken. Zijne hulp verbeiden. En dan wordt het bevestigd. Ik kan met u door sterke banden dringen. Met mijnen God zelfs over muren springen. Des Heeren weg is gans volmaakt en recht; Doorlouterd rein en trouw al wat Hij zegt. Hij is een Schild en Schutsheer voor de vromen; Voor die tot Hem de toevlucht heeft genomen. Wie is een God als Hij in tegenheen? Wie is een rots dan onze God alleen? De jongeren uit Middelhar- nis-Sommelsdijk zullen zich niet Icunnen voorstellen dat vijftig jaar geleden het be neden Zandpad te Middelhar nis het beeld had als op bij gaand plaatje. Men noemde het toen „De Liembaene" of beter gezegd de lijnbaan voor de touwslagerij te Middelhar nis, Toen de visserij te Middel harnis in volle bloei was werd er door de „lienbaeners" het touwwerk in elkaar gedraaid. De lijnbaan was ongeveer 8 m breed, verhard met koolas en aan weerszijden begrensd door een rij z,g,n. „kopbomen". Het Zandpad bestond toen uit drie gedeelten: a de lijn baan, b iets hoger het schulp- pad, c. de dijk. Met het ver dwijnen van de touwslagerij zijn in het begin van deze eeuw de bomen gerooid en is het Sehulppad weggegraven. Bij het 500-jarig bestaan van Middelharnis meenden wij er goed aan te doen, dit oude kiekje te plaatsen. liet Zand pad is nu een drukke ver keersweg geworden en aan het Zandpad op de dijk zijn mo derne zaken gevestigd, waar door het geheel met de mo derne verlichting er bij een stads-aanzien heeft gekregen. Delft. Ds, L, Vroegindeweij, De feestelijlsheden ter herdenking van het 500-jarig bestaan van Middelhar nis begonnen reeds heden vrijdag 18 juni. Ter oriëntering geven wij hier nogmaals in het kort het programma door. Om 6 uur n,rn.^ worden de vlaggen uitgestoken; te 6.45 uur volgt een mu zikale rondgang door de gemeente die te 7.10 uur eindigt voor het raadhuis te Middelharnis, Te 7,15 uur is de aan komst van de estafettelopers, die 's morgens 09,30 uur zijn gestart te 's- Gravenhage, De fakkel is onstoken door de Commissaris der Koningin en wordt door een 30-tal lopers naar Middelhar nis gebracht. De fakkel wordt in ont vangst genomen door burgemeester Hordijk, die een voor het raadhuis staand ornament zal ontsteken, dat zal blijven branden tot zaterdagavond 26 juni. Te 8 uur is er muziek, dat Sempre vanaf een groot vlot midden in de kaai zal laten horen. Te 10 uur zal in de Veilinghallen een feestavond worden gehouden. Zaterdag 19 juni Te 8 uur v,m, wordt Middelharnis door het uitsteken van de vlaggen in feesttooi gestoken. Te 9 uur marcheren de schoolkinde ren vanaf het Beneden Zandpad, voor afgegaan door Sempre naar het ge meentehuis, waar zij voor burgemees ter en gemeentebestuur een speciaal gecomponeerd lied ten gehore zullen brengen. De kinderen ontvangen daar na een tractatie. Te 10,30 uur gecostumeerde optocht door de jeugd. Nam, 2 uur historische, allegorische en reclame optocht, voorafgegaan door Sempre Crescendo, Tijdens een bezoek dat leden van G,S. j,l, maandag aan ons eiland brachten werd het gezelschap 's morgens ontvan gen in de recreatiezaal van fort „Prins Frederik" te Ooitgensplaat. Door bur gemeester V. d. Harst werd o.m. de problematiek van Ooitgensplaat nader toegelicht waarna het gezelschap het oude verdedigingswerk dat thans als recreatieverblijf is ingericht, bekeek. Op de foto genieten zij van het verge zicht op het Volkerak vanaf het dak dat vanuit de recreatiezaal is te be reiken. ---------o--------- Te 4 uur n.m. kussengevecht boven het water van de haven. Te 8 uur Talentenjacht. Dinsdag 22 juni des nam. 7.30 uur Volleybal wedstrijd op het schoolplein van de 0,L, school. Het programma voor de volgende dagen plaatsen wij (nogmaals) in ons e,k. dinsdagnummer. Gedurende de feestweek wordt te Middelharnis een etalage-wedstrijd ge houden, een tekenwedstrijd door de schooljeugd en een foto-wedstrijd. Vele gevels zullen versierd zijn en er is 's avonds een grootse verlichting. Ook de jachthaven aan het Vingerling is keurig versierd. Wij verwijzen voorts nog naar het ar tikel over het ontstaan van Middel harnis geplaatst in het tweede blad van dit nummer. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 WestdUk 36 MIDDELHARNIS Wanneer vrijdagavond de estafette lopers op de plaats van bestemming zijn en de koninklijke muziekvereniging Sempre Crescendo op een vlot in de jachthaven de bevolking heeft laten genieten van een concert, zal te onge veer half tien een groot aantal gepa- voiseerde zeiljachtjes de jachthaven binnenvaren. De zeilvereniging heeft de laatste ja ren hard gewerkt aan de totstandko ming van een jachthaven. De zwaaikom werd niet meer gebraikt en men vond een goede oplossing om er een veilige ligplaats te creëren voor de zeilboten. Hierbij heeft de vereniging alle steun gehad en het gemeentebestuurl dië eigenlijk geen kosten heeft gespaard om de vereniging ter wille te zijn. Onlangs kocht de vereniging een ge bouwtje, wat zij met eigen krachten tot een fraai clubhuis heeft geformeerd. De laatste dagen is het gebruikt gewor den om er materialen te vervaardigen voor de versiering van de haven en zijn omgeving. Nu is het keurig opgeruimd en is de tijd aangebroken dat het club huis en de jachthaven officieel in ge bruik zullen kunnen worden genomen. De jachtvereniging is trots op het ge heel en het gemeentetoestuur evenzo. Daarom zullen burgemeester en wet houders, alsmede een groot aantal ge nodigden vrijdagavond, na aankomst van de „vloot", het gebouw gaan be zichtigen en daaitiij natuurlijk alle aan dacht schenken aan de jachthaven, die dan toch, vanwege zijn prachtige ver lichting, in het middelpunt van de be langstelling zal staan. In Middelharnis is iets tot stand ge komen, dat men een paar jaar geleden nog niet voor mogelijk heeft gehouden, niettemin kan Middelharnis nu bogen op de enige jachthaven op Flakkee; op een jachthaven die er zijn mag. Er zijn meer boten gekomen, dan men heeft verwacht en er zijn onderhan delingen gaande om een nieuw steiger te bouwen. Misschien kan burgemees ter Hordijk daar vrijdagavond verdere mededelingen over doen. Voorlopig is men echter hoogst tevreden over de be reikte resultaten!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1