Ds. Poot gaf beeld van de Flakiceese mens Werkbezoek van Opinie onderzoeken wekelijks koopje H.B.S. B-diploma door 13 candidaten behaald ning van nieuw raadhuis Ope op Middenschouwen minister Bieslieuvei aan Flakkee Brand op voormalige zeesleper Ebro te Ooltgensplaat 37e jaargang Dinsdag 15 juni 1965 No. 3395 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRO^fDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Dames stretch kousen 2 paar voor f 5,00 geldig van woensdag tot woensdag VAN WEZEL ZONEN De naastenliefde beperkt zich tot de eigene De mens en zijn verbindingen De gemeenschap en zijn verbindingen Plaatselijk Nieuws Eerste officiële handeling van Commissaris mr. J. van Aartsen op Schouwen-Duiveland: Oriëntatie over landbouwvraagstukken in Zuid-Holland PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt ttveemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 14 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 2 Het is vanzelfsprekend, dat een opinie onderzoek nimmer een preciese prog nose of een volkomen juiste opgave van de meningen onder het volk omtrent bepaalde opvattingen kan geven. Het is altijd een benadering met een limiet van een paar procenten naar boven of naar beneden. De vader van het mo derne opinie-onderzoek dr. Gallup heeft het in 1950 gepresteerd om bij de voor spelling van de uitslag der verkiezin gen voor het Amerikaanse Congres slechts een afwijking van nog niet IVo te halen. In 1948 echter was hij de plank mis bij de presidentsverkiezingen.. Hij kon zich evenwel troosten met het feit, dat de andere opinie-instituten in de V.S. er ook naast waren. In plaats van Truman, die toen herkozen werd, had den ze alle de verkiezing van Dewey voorspeld! Te hunner verontschuldiging moet gezegd worden, dat het aantal stemmen niet zoveel verschilde. Als oorzaak van de fout werd aangenomen, dat het tijdstip van de enquête twee weken vóór de verkiezing lag en dat in die periode een beduidend aantal kie zers van opinie veranderd was. We vermelden dit om te doen zien, dat men uitslagen van dergelijke enquêtes al tijd met enige reserve moet bezien. Zo stelt de N.I.P.O.-enquête over het nieuwe kabinet, die onlangs gehouden is, ons voor talrijke vragen en proble men. De vraag was: „Nu er weer een nieuw kabinet Is zou ik u graag hier over iets willen vragen. Heeft u ver trouwen in, dit kabinet of niet? Veel vertrouwen, tamelijk veel vertrouwen, niet zoveel vertrouwen, weinig vertrou wen of geen vertrouwen?" De uitslag was als volgt: veel ISfilo tamelijk veel 42''/o niet zoveel W/o weinigIC/o geen C/o geen mening----- 9°/o Met andere woorden: ST'/o van de ondervraagden hebben veel of tamelijk veel vetrouwen in het kabinet-Cals en Si^/o heeft niet zoveel, weinig of geen vertrouwen. Wat betreft het al of niet aanwezig zijn van vertrouwen bij de aanhangers der grote partijen, gesplitst in rege- rings- en oppositiepartijen, was de uit slag: veel en niet veel tamelijk veel weinig, geen K.V.P. 64»/o 28Vo P.v.d.A. 71'»/o ,18'Vo A.R.P. 73»/o 17«/o C.H.U. 36»/o 60»/o V.V.D. 25»/o 70'V(» Waneer we nu de uitslag van deze enquête eens gaan bezien dan moeten we voorop stellen, dat de formulering van de vraag en daarvan hangt altijd enorm veel af ons niet erg gelukkig toeschijnt. Men heeft blijkbaar genuan ceerde antwoorden mogelijk willen ma ken, maar de grenzen tussen deze nu ances zijn zo vaag, dat de antwoorden wel wat in de lucht moeten hangen. Anderzijds is het ook weer zo, dat het moeilijk anders te formuleren is wan neer men het kriterium „vertrouwen" als uitgangspunt neemt. Het is niet zo gemakkelijk, de vaagstelling op deze basis te verbeteren. We moeten niet vergeten, dat ook tegenstanders van dit kabinet gaarne hun vertrouwen geven aan een aantal afzonderlijke ministers. Voor hen wordt het dus een moeilijk afwegen ten opzichte van het geheel. Wij hadden de vraag liever aldus ge formuleerd gezien: „Prefereert u een kabinet van de samenstelling De Quay en. Marijnen óf van de samenstelling- Cals?" Bij die vraag zouden de tegen stellingen in ons volk duidelijker tot uitdrukking zijn gekomen. Uit de eerste vraag en het antwoord blijkt, dat er bij 57»/o vertrouwen be staat en uit de tweede hoe dit vertrou wen verdeeld is over de partijen. Zeer merkwaardig is daarbij, dat >ij de re geringspartijen het meeste vertrouwen gevonden wordt bij de A.R.P. n.l. 73''/o. Het is immers bekend, dat er in deze partij een sterke oppositie was en is te gen deze formatie, hetgeen o.a. tot uit drukking kwam op het jongste partij- convent, waar in de discussies de tegen standers in de meerderheid waren. Hier klopt iets niet. Bij de K.V.P. en de P. v.d.A. is heel wat minder oppositie ge weest en daar liggen de vertrouwens- cijfers lager, bij de K.V.P. zelfs bedui dend lager. Hier staan we weer voor één van de raadsels, die enquêtes ople veren. We zouden ter oplossing hiervan het bestuur van de A.R.P. in overwe ging wülen geven in eigen kring eens een referendum te houden over de vraag, die we hierboven zelf geformu leerd hebhen. Dat zou wellicht verhel derend kunnen werken. Van de A.R. had 17% niet zoveel vertrouwen en 0% had weinig of geen vertrouwen. Het moet dus wel zo zijn, dat er bij de dui zenden A.R. in den lande, die tegen de coalitie-Cals zijn, er blijkbaar geen en kele is geënquêteerd. Ook vinden we het heel vreemd, dat IC/o van de A.R. verklaarde geen mening te hebben. Het is toch algemeen bekend, dat van de aanhangers der diverse partijen de A.R. en speciaal de gereformeerden on der hen, die zeker 7S''/o van het totaal uitmaken het meest meelevend zijn in de politieke zaken en daardoor goed op de hoogte. Nogmaals: de enquête- uitslag is, wat de A.R.P. betreft, voor ons een volslagen raadsel, al zal zij de partijleiding stijven in haar mening, dat ze op de goede weg is. De cijfers van de K.V.P. kloppen be ter. Men kan stellen, dat ongeveer tweederde vóór en éénderde in meer dere of mindere mate tegen het kabinet Cals is. De progressieven hebben in de ze partij de meerderheid doordat het overgrote deel van de r.k. arbeiders en lagere ambtenaren op de K.V.P. stemt. Er is echter in deze partij ook een ster ke rechtse vleugel en die zorgde er blijkbaar voor, dat het vertrouwensper- centage niet lioger kon komen dan 64. De enquête laat ook zien, dat er in de P.v.d.A., ondanks het feit, dat deze par tij haar meest prominente figuren aan het kabinet leverde, toch geen onver deeld vertrouwen heerst in de formatie Cals, want 18»/o stond meer of minder afwijzend. Dat zullen wel degenen zijn, die menen, dat de partijleiders te wei nig specifiek socialistische program- punten in het kabinetsbeleid hebben weten onder te brengen. Wat de oppositiepartijen betreft, ook daar is geen volledige eensgezindheid. Bij de C.H.U. heeft zelfs 3e»/o veel of tamelijk veel vertrouwen in het kabinet Cals en van de V.V.D. zou men toch he lemaal niet verwachten, dat nog 25»/o van haar aanhangers aan het Cals-team zijn vertrouwen geeft. De grote meer derheid van beide partijen gaat wel ak koord met de politiek van de leiders, maar van de omvang van de minder heid staan we toch echt te kijken. We^ke conclusies moeten we nu hieruit trek ken? Dat de hele enquête onbetrouw- I baar is, gezien ook in het licht van de ongeloofwaardige A.R. percentages? We zouden het haast gaan geloven, maar het is alleen te bewijzen wanneer alle vijf partijen eens in eigen kring een re ferendum gingen houden b.v. onder al le besturen van de afdelingen. i Bij dit soort onderzoeken speelt nog iets anders een rol. Elke partij bestaat uit georganiseerde leden, maar heeft een veel groter kiezerskorps. De ver houding tussen die beide ligt echter zeer verschillend. Bij de A.R.P., de K.V.P. en het G.P.V. is 1 op de 5 van hun kiezers aangesloten bij de partij, bij de C.H.U. sterk voor het werk, normaal 2,95. DEZE WEEK: TEXTIEL KONFEKTIEHUIS MIDDELHARNIS 1 op 11, de P.v.d.A. 1 op 12 en de V.V.D. 1 op 21 (de S.G.P. 1 op 9 en de P.S.P. slechts 1 op 47). Wat de K.V.P. betreft, moeten we echter opmerken, dat de gunstige verhouding daar een camou flage is, omdat de contributie zo laag is, dat van een normaal lidmaatschap be zwaarlijk kan worden gesproken. Nu ligt het voor de hand, dat men bij par tijen als de A.R.P. en het G.P.V. bij de geënquêteerden de best gefundeerde antwoorden kan verwachten en bij de V.V.D. en de P.S.P. de minst deskun dige. Het is echter niet mogelijk deze factor, die in de enquête ongetvnjfeld een rol heeft gespeeld, te kwantificeren. In elk geval moeten we concluderen, dat de politieke partijen niet bestaan uit marionetten, maar dat binnen hun kader allerlei afwijkingen van de par tij-opinie mogelijk zijn. J.l. woensdagmiddag werd in de Ned. HTerv. kerk te Middelharnis een geza" menlijke bijeenkomst gehouden van het wetenschappelijk Genootschap Goeree- Overflakkee en de Stiohting de Flak- keese Gemeenschap. Tijdens deze bij eenkomst werd aan de organist Arie Keijzer de culturele prijs uitgereikt waarvan we reeds in ons j.l. vrijdag" nummer verslag braditen. Ds. Poot van Driebergen v.h. te Middelharnis en Prof. Groenman uit Utrecht hielden een bijzonder interessante inieidinig resp. over de omdei-werpen: „De mens en zijn verbindingen" en „de gemeenschap en zijn verbindingen". De bijeenkomst was mede belegd naar aanleiding van de openstelling van de Haringvlietbrug en de Grevelingendam. Aan de titel van zijn onderwerp „de mens en zijn relaties" had ds. Poot een ondertitel toegevoegd n.l. „de mens en zijn relaties en communicaties". Spreker wees erop hoe momenteel de vraag naar de humaniteit in het cen trum van de aandacht staat. „De grote interesse naar het wezen en de be stemming van de mens wijst erop dat we de tijd van zekerheden achter ons gelaten hebben, het is nu een tijd van vragen. De mens wordt belaagd door uitzonderlijke bedreigingen. Met het groeien van een nieuw menstype groeit de behoefte aan een nieuwe antropo logie. Volgens de nieuwe antropologie is het wezen van het mens zijn een van zijn in relaties. Vroeger werd de mens beschouwd als een substantie als zijnde ziel, lichaam en geest en een zelfge noegzaam wezen. Thans is het menszijn excisteren, uit zichzelf treden, zo be toogde ds. Poot. Het menszijn is mede mens zijn, mens zijn door de ander, daarom, wie de mens ontkent, doodt zichzelf „Mijn ratio is niet mijn wezen, maar een instrument om met de ander in relatie te treden om te excisteren. Het inzicht van de moderne antropolo gie komt overeen met de ijbelse teke ning van de mens-Mens zijn betekent in relatie staan tot God, de mens en de schepping. „Wie nadenkt over de mens en zijn verbindingen houdt zich bezig met het wezen van de mens", aldus ds. Poot. De gebrekkige communicatie van het eiland betekende geenszins dat hét menszijn aangetast werd, de moderne stadsmens loopt dat gevaar eerder doch het menszijn werd hier op een bepaalde manier beleefd. Het isolement vormde een vruchtbare bodem voor de karak teristieke mens met stijl en traditie, de weerbare en hoekige mens terwijl de stadscultuur een mens zonder gezicht en zonder vuist creëert. Men beleefde hier zijn heer zijn in de schepping, al leen met de elementen heeft hij iets on zegbaar fiers over zich gekregen en wist tegelijk diep te buigen voor zijn Schepper. Het isolement biedt de moge lijkheid tot concentratie terwijl de com municatie verstrooiing brengt. Ds. Poot had nergens een dieper omgang gevon den met de Almachtige dan hier op ons eiland. Naast veel goede eigenschappen van de Flakkeese mens noemde spreker ook de negatieve, omdat de Flakkeese mens graag de volle waarheid hoort. Men is zelfgenoegzaam, introvert, arg wanend, eenzijdig conservatief en per vers. De zonden zijn echter niet om ge ëtaleerd maar om beleden te worden en deze schoen past ook anderen" waar schuwde ds. Poot, die erop wees dat het menselijk tekort zich steeds op andere wijze openbaart. De Flakkeese mens is niet geoefend in het ontmoeten, de naaste die men liefheeft beperkt zich tot de eigenen en is veelal zichzelf en de niet-eigenen laat men veelal aan de kant van de weg liggen. „Nu slaat het eiland de armen uit die het zo lang over eigen borst gekruisd had. Flakkee is nu ontsloten, is de verbinding heureux (ge lukkig) of dangereux (gevaarlijk) vroeg spr. zich af. Uit het hanteren van de verbindingen zal blijken wat ze aan de mens doen, waneer dam en brug enkel gebruikt worden om uien af te voeren verandert er niets aan de mens. Brug en dam vormen echter een opdracht tot medemenselijkheid. „Als de eigene en de vreemde elkaar werkelijk in de ogen zien vindt er een ontplooiing van het eigene en een verrijking met het an dere plaats „Handhaving van het eige ne en verwerping van het andere is „dangereux" - gevaarlijk - Ontplooiing van het eigene en verrijking met het andere is echter voor allen heureux - gelukkig. Dit laatste wenste spreker al le Flakkeeers van harte toe. Prof. Groenman wees op het gezegde: „uit zijn isolement verlost worden". Dat „verlost" impliceert dat het ogenblik lang verbeid is. Op Flakke?e putte men geen kracht uit het isolement maar men verlangde naar menselijke relatie. Men begeerde een versterking van de be trekking met de overkant en men heeft bewust de beschutting van isolement opgegeven. „Het is" aldus spr. „thans ondenkbaar dat eilanden geen vaste verbindingen krijgen, alleen heeft het Deltaplan hierop versnellend gewerkt. „Het welzijnsbestelwaaronder weieven is dat van de rechtvaardige moeder n.l. het bestel van allerlei maatschappelijke krachten, maar zij is ook bemoeizuchtig Spreker zag de vaste verbinding niet enkel als een historische maar zeker ook als een historisch noodzakelijke ge beurtenis. Hij noemde het isolement van ons eiland maar betrekkelijk omdat 10 procent van de mnl. beroepsbevolking pendelt eft ook weerhielden de bemoeilijk te verbinding de stromen vakantiegan gers niet. Spreker wees op de mentale gevolgen waardoor het contact met de Met een hartelijk afscheidswoord van de directeur, dhr. Hut en in het bezit van het begeerd diploma zijn vrijdag middag een 13-tal geslaagden voor het H.B.S. B-diploraa de maatschappij in gegaan. In de aula van de school te Middelharnis werden in aanwezigheid van ouders, docenten, leraren en mede scholieren de diploma's uitgereikt. De directeur, de beer Hut begreep dat de meeste geslaagden de toekomst met een zekere angst tegemoet zien al hebben ook velen hun toekomst al be paald, als nuchter Flakkeeënaar pakt men gauw iets nieuws aan. Spr. maan de de geslaagden niet al te voldaan te zijn al is dit geen grote zonde omdat in de practijk zal blijken dat men er nog lang niet is. Het „stukje papier" zoals het diploma wel eens ge ringschattend wordt genoemd, betekent aldus dhr. Hut wel degelijk iets voor iemand die er hard voor gewerkt heeft en ook nu weer is gebleken dat op hard werken de beloning wacht. „Moge er later van jullie gezegd wor den, ze hebben hun weg gevonden, maar vooral, ze zijn mens geworden, doe er iets mee" maande dhr. Hut ten slotte. Namens de Commissie van Toezicht sprak Mr. L. J. den Hollander, Hij bracht hulde aan dir. en leraren voor de wijze van (succesrijk) onderwijs. Ver der wees hij de geslaagde leerlingen op de vele mogelijkheden, de deuren van de universiteiten staan wijd open en di recteuren van grote bedrijven staan uitnodigend aan de deur. „De wereld heeft niet zozeer behoefte aan b.v. dok ters en ingenieurs, maar meer aan goe de dokters en goede ingenieurs", aldus mr. den Hollander die herinnerde aan de schipper die slechts één speed ken de n.l. full speed, wat hij ook van de geslaagden hoopte. Dankwoord Namens de geslaagden bracht Ale xander Bund dank aan directeur en le raren alsook aan de examinatoren. „We hebben meer dan enkel het diploma gekregen, we hadden veel contact met mensen en kregen flink wat mensen kennis", aldus Alexander. De geslaagden Alexander Bund, Middelharnis slaag de met het hoogste gemiddelde, bijna een 8; L, E, Gebraad Nieuwe Tonge; J. Goedegebuur, Melissant; W. B, Hoog moed Ooltgensplaat; H, E, M', Huyssen, Nieuwe Tonge; J, Jongejan, Middelhar nis; C, A, Joppe Sommelsdijk; A, H, M. Koert Middelharnis; H, Lokker den Bommel; S. Poortvliet Dirksland; L. C. Tanis Battenoord; J. Vervloet Oude Tonge en J. Voogd eveneens uit Oude Tonge. SOMMELSDIJK Verkoop avond. Op donderdag 17 juni zal van 7 tot 10 uur een verkoop avond in het jeugdgebouw, ingang van Gorkumstraat naast het Venduhuis, ge organiseerd worden. Er zullen diverse attracties geboden worden. De op brengst komt ten goede aan het Bouw fonds. HERKINGEN Kerkdienst. A.s. woensdag 16 juni hoopt des avonds om half acht voor de Ger. Gemeente voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. Wedvlucht P.V. De Luchtbode vanaf Orleons op 12 juni j.l. met 58 duiven, afstand 450 km H. Kievit 1, 5, 8, 11, 12, 14; H. V. d. Ochtend 2, 13, 16. A. Rie dijk 3, 7, 17; L. V. d. Velde (N.T.) 4; J. Kievit 6; J. de Geus 9; Gebr. Molenaar 10, 18; A. Volaart 15; M. Huizer 19. OUDDORP Kerkdienst. A.s. woensdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. Karens van Nieuwer- kerk. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Vrijdag 18 juni a.s. des avonds 7 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. P. Blok te Dirks land. andere mensen de oude levensstijl zal beïnvloeden. Prof. Groenman consta teerde een krachtiger versnelling van de ontwikkeling die reeds gaande was. Hij zag voor de industrie goede kansen en de middenstand zal zich z.i, schrap moeten zetten tegen de zuigkracht van de stad met zijn groot winkelapparaat. Het platteland is thans niet meer het agrarische gebied van vroeger. Deze streek wordt straks door andere mensen dan vroeger bewoond maar de ver schuivingen behoeven niet te betekenen dat de betrekking tot de eigene zakelij ker wordt", aldus prof. Groenman, De uitdaging zal naar spreker verwachtte het grootst zijn waar de toeristen zich concentreren omdat hun normen afwij ken van die van de kleine gemeen schappen met hun vaste inwoners. De verleiding is groot het verdienen te la ten uitgroeien tot bejag, doch spreker zei erop te vertouwen, dat de Flakkeese bevolking weet heeft van de betrekke lijkheid van het werelds gewin. De nieawe Ckunmissaris van de Konin' gin in de Provincie Zeeland heeft don derdagmiddag zijn eerste officiële han deling op Sohouwen"Duiveland ver- rioht, n.I. de opening van het nieuwe gemeenteliuis van Middenschouwen (te Soharendijke). Op de foto geeft hij de gelegenheid aan burgemeester Francke het eerst binnen te treden, maar deze antwoord met het gebruikelijke gebaar „na u!" In zijn toespraak bij deze opening. Wees de commissaris er op, dat het nieuwe raadhuis een grote financiële last op de gemeente legt, daar de kosten zijn opgelopen tot 270.000,Hij hoop te dat de gemeente er in zal slagen, de ze lasten te dragen en sprak de wens uit dat de belangen van de gemeente in dit nieuwe raadhuis naar beste weten zullen worden gediend. Het raadhuis is gelegen aan de Plat- teweg en begrensd door een ruim plein. De inrichting voor het administratieve personeel, dat zich tot voor kort zeer primitief moest behelpen in een houten gebouw aan de Dorpsstraat, is zeer doeltreffend. Boven de secretarie is de stijlvolle raadszaal, die te bereiken valt door een monumentale, in natuursteen uitge voerde trap. De raadszaal is voorzien van modern meubilair, er is veel licht door de grote ramen en bij avond een passende sfeervolle verlichting. De bur gemeesterskamer is met teakhout afge werkt; voor glazen loketten kunnen be zoekers voor de secretarie htm zaken afhandelen. Architect L, Beije uit Veere heeft voor de bouw een schetsplan gemaakt, naar welk voorlopig plan de nieuwbouw is uitgevoerd. Boven de entree van het nieuwe raadhuis is het fraaie uitgevoer de gemeentewapen aangebracht, ont worpen door de heer H, Reijnhout te Middelburg, De bouw is uitgevoerd door de hoofdaannemer W, J, Verjaal te Scharendijke, in combinatie met plaat selijke aannemers. Op donderdag 10 juni 1965 heeft de minister van landbouw en visserij mr, B, W. Biesheuvel, besprekingen gevoerd over de plaats van de landbouw in de provincie Zuid-Holland en tevens een werkbezoek gebracht aan de eilanden Hoekse Waard en Goeree Overflakkee. Ten Provinciehuize in 's-Gravenhage heeft de bewindsman met het Provin ciaal Bestuiir van gedachten gewisseld over de in deze provincie heel bijzon dere problemen bij de inpassing van de landbouw in de ruimtelijke ordening. Ook over de aparte positie die de tuin bouw hierbij inneemt, is uitvoerig ge sproken. Voorts zijn hierbij vraagstuk ken als ruilverkaveling en de strijd te gen de verzilting aan de orde geweest. Deze besprekingen werden later op de dag door minister Biesheuvel in Baren- drecht voortgezet met vertegenwoordi gers van het betrokken georganiseerde agrarische bedrijfsleven onder leiding van de heer Joh, Mol, die voorzitter is van de Provinciale Raad voor de be drijfsontwikkeling van de landbouw in de Provincie Zuid-Holland, 's Ministers werkbezoek is geconcen treerd geweest op de toekomstige ont wikkeling van de landbouw op de Hoekse Waard en op Goeree Overflak kee, in samenhang met de niet-argari- sche aspecten van ruimtelijke ordening. Bezocht werden achtereenvolgens een fruitteeltproefbedrijf en een akkerbouw en fruitteeltbedrij f in Numansdorp, het ruilverkavelingsgebied Hoekse Waard Noord, een gemengd bedrijf te Acht- huizen op Flakkee en een akkerbouw bedrijf in Oude Tonge, aldaar. Minister Biesheuvel heeft zich tijdens zijn werkbezoek doen vergezellen door de heren; ir, J, W, Wellen, directeur-ge neraal van de landbouw, dr, ir. G, Bak ker, algemeen directeur voor de Land bouwvoorlichting en het Onderzoek, ir, S, Herweijer, directeur van de Cultuur technische Dienst, A, van den Hosk, provinciaal hoofdingenieur-directeur van de rij kslandbouwvoorlichting, en ir, H. G. Kuipéri, provinciaal hoofdinge nieur-directeur van de Cultuurtechni sche Dienst. MIDDELHARNIS Magazijn Nederland-Kattenburg N.V. vestigt zich te Middelharnis. De zaak en het woonhuis van de fa. K, Groen, Westdijk 39-41 alhier is on derhands verkocht aan Magazijn Neder land-Kattenburg N,V, te Rotterdam, die hierin, na verbouwing, een dependence zal vestigen. Vanmorgen te plm, 8.00 uur is brand uitgebroken in het ruim van de voor malige zeesleper „EIbro", eigendom van D, de Jager te Stellendam, welk schip op de werf van de CS.M, te Ooltgens plaat wordt ingericht als drijvende ijs fabriek. Tijdens werkzaamheden met een brander vatte de isolatie (tempex en kurk) tussen de houten betimmering en de scheepshuid vlam. Het werfper- soneel slaagde er niet in het begin van de brand te blussen en direct werd de plaatselijke brandweer gewaarschuwd. Door de grote rookontwikkeling op de plaats waar de brandhaard zich bevond werd het blussen erg bemoeilijkt. Ten einde te voorkomen dat de scheeps wand oververhit zou raken werd de hulp van de brandweerkorpsen uit den Bommel en Oude Tonge ingeroepen. De dure koel- en vriesinstallaties die voor in het schip zijn geplaatst liepen geen gevaar en bleven geheel in tact. De isolatie en het houtwerk alsook en kele transportbanden kregen grote schade. Het schip was bijna gereed en zou over enkele weken naar haar ligplaats in de binnenhaven van Stellendam wor den gesleept. Burgemeester v. d. Harst en de heer Dirk de Jager volgden de blussings werkzaamheden die 9,30 uur konden worden gestopt. Het herstel werd reeds vandaag ter hand genomen. Het schip is verzekerd. De brandweermannen komt een woord van lof toe. BRUINISSE Jaarvergadering Zevibel. De jaar vergadering van de Vereniging Zevi bel, wordt dit jaar te Yerseke gehou den op zaterdag 3 juli om 10 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 1