E»AriDEI1-niEUI/S Gemeenten van Oo: op excursie naar Pa Gemeenten van Oost-Flaickee op excursie naar Papendrecht Het Testament van de boedel van Pieter Bigge te Ooltgensplaat Besluit halvedagsluHing zomerseizoen gehandhaafd Spoedeisende raadsvergadering Ouddorp Recreatieplan in de impasse 3e blad Vrijdag 11 juni 1965 No. 3394 Een groots dorp*^(bijna stad) met land Een groots dorp*^(bijna stad) met landelijke omgeving Recreatieplan in de impasse Ais de zon sciiijnt Plaatselijk Nieuws Onder een deel van de middenstanders te Ouddorp en wel de grootste za kenmensen heerst ontevredenheid dat de halvedagsluiting voor de winlcels in het zomerseizoen wordt ingevoerd. Bij de geweldige drukte van vakantie gangers kunnen zij niet de nodige service bieden en het is bovendien zeer schadelijk voor hun bedrijven. Drie raadsleden t.w. de heren J. Komitetoedde, J. Santifort en G. Tanis hebben een openlbare raadsvergadering aangevraagd, om het genomen raadsbesluit in te trekken, mede op grond, dat de Kamer van Koopihandel geen gunstig advies heeft verstrekt voor de verplichte invoering van de winkelsluiting op dinsdagmiddag. Wanneer n.l. de K.v.K. geen gun stig advies verstrekt, (wat voor invoering bij de wet vereist is) is de gemeen- i teverordening waardeloos en kan er, bij overtreding, geen vervolging wor den ingesteld. De raad bleef echter bij het genomen besluit met 6i stem men en wacht dan af, wat de justitie bij een e.v. overtreding doen zal. i „Mijnheer, komen jullie uit die bus", vroeg een klein maar parmantig ventje van de Kleuterschool „De Springplank" te Papendrecht, terwijl hij tevens wees naar de straat waar een mooie bus van de R.T.M. stond. De kinderen hadden hun spel gestaakt toen er een grote groep, met heren zomaar „hun" school kwamen innemen. Ze waren niet verlegen, wel een beetje nieuwsgierig en één van de kinderen moest het zeker weten en kwam voorzichtig met de vraag naar die bus en weer anderen probeerden er beter van te worden en vroegen: „Hebben jullie ook speldjes?" De drie gemeenten van Oost-Flakkee, n.l. Ooltgensplaat, Den Bommel en Oude Tonge brachten vrijdag j.l. een bezoek aan Papendrecht. Ze waren door het gemeentebestuur uitgenodigd en met burgemeester W. M,. van der Harst en gemeente-secretaris J. L. Vetter aan het hoofd begaven de gemeenteraden van deze plaatsen zich naar „Het dorp aan de rivier(en)". Chauffeur Visser reed het gezelschap en even voor Papendrecht werd de bus opgewacht door de zoon van burgemeester Keijzer, die met z'n auto HT 5074 voorreed naar het Raadhuis. Hier volgde een hartelijke begroeting door burgemeester P. J. Keijzer en de gemeente-secretaris J. J. van Strien. De heer Keijzer, voor ve len geen onbekende werd te nieuwe Tonge geboren. Hij was burgemeester van Wemeldinge, Goedereede en Stellendam, Spijkenisse en Hekelingen en vanaf 1947 te Papendrecht. Een dorp dat zich na de oorlog snel heeft ont wikkeld. Tijdens de excursie konden de heren van de Oostflakkeese gemeen ten het bijna niet geloven dat zoiets mogelijk is. Ze waren dan ook vol van hetgeen ze hadden gehoord en gezien en spraken tevens hun waardering uit aan het adres van het gehele gemeentebestuur van Papendrecht voor hun stimulerende beleidsvorm, die deze snelle ontwikkeling heeft mogelijk ge maakt. Mogelijk deden zij hun winst met deze excursie, als in de toekomst voor Oost-Flakkee ook grote dingen staan te gebeuren en het plan van Ir. Lange voor Plaat, Bommel, Stad, neergelegd in zijn visie „Randstad en Del ta" eens doorgang vindt. Afwezig met kennisgeving de heer Joh. Tanis. De voorzitter burgemees ter J. Kleijnenberg deelde mee uit welk oogpunt dez'e vergadering was belegd. Ter aanvulling op het voorstel van de 3 hierboven genoemde heren las hij een brief voor, ondertekend door ca. 13 za kenmensen, waarin diverse bezwaren werden geopperd naar aanleiding van de verplichte halvedagsluiting. Aller eerst werd er op gewezen, dat het een handicap is voor de vele vreemdelin gen; dat degenen die dinsdags aanko men hun inkopen niet meer kunnen doen; dat controle moeilijk is op de na koming van de verordening; dat meer dere ondernemingen zich geheel heb ben ingesteld uitsluitend op het vreem delingenverkeer, een kostbare bedrijfs- inrichting hebben geïnvesteerd en een grote bevoorrading hebben en dus uit sluitend zijn ingericht op zomerverko- pen, voorts dat er door deze sluiting oneerlijke concurrentie in de hand wordt gewerkt, door strandtenten, can- tines en rijdende winkels. Met klem verzochten de ondertekenaars het ge nomen besluit ongedaan te maken. De heer Santifort bracht naar voren dat van de Kamer van Koophandel een advies aan b. en w. is gezonden, waar in wordt gezegd, dat weliswaar 75 "/o van de middenstand vóór halvedagslui ting is, maar dat het de ontwikkeling als badplaats toeh een belemmering in de weg wordt gelegd. De Kamer komt aan het slot van de brief tot de con clusie, dat de invoering van verplich te halvedagsluiting in de drie zomer maanden niet raadzaam blijkt, uit een oogpunt van het kweken van goodwill voor de gemeente als badplaats. Spre ker meende dat dit advies duidelijk af wijzend spreekt; de winkelsluitingswet vereist een gunstig advies, wat hier niet wordt gegeven. Bij overtreding kan er dan ook geen vervolging worden in gesteld, aldus spreker. Het was hem opgevallen dat de winkel van weth. Voogd ook dinsdagmiddags geopend was. De heer Komtebedde meende dat de verordening geen rechtskracht had, waarom het beter was deze in te trek ken. De heer G. Tanis sloot zioh daarbij aan. De heer Santifort zei nog dat in een van de winkels het V.V.V.-kantoor ge vestigd is, deze zou z.i. toch niet kun nen worden gesloten. De heer de Jong vroeg of er twee middenstandsverenigingen waren. Er was toch een meerderheid van 75 Vo die het had aangevraagd, waarom de raad op 25 mei had bewilligd. Nu slaat een minderheid alarm; spreker wilde het toen genomen besluit handhaven. De heer Hoek wees er op, dat het de derde vergadering al was over dit punt; men kon wel aan de gang blij ven. De heer T. Koek begreep niet, wan neer de gemeente een verordening in het leven roept, dat een hogere wet die niet beschermd. De voorzitter noemde het advies van de K.v.K. dubieus, men kan er twee kanten mee uit. Voor hem stond vast, dat er 750/0 tegen was; de K.v.K. noemt dit cijfer eveneens. Wat het openzijn van de laatste dinsdag betreft had spr. geen vervolging willen instellen, te meer daar drie raadsleden een raads vergadering hadden aangevraagd om het besluit in te trekken. Wanneer het besluit blijft gehanhaafd, zal bij over treding procesverbaal worden opge maakt aldus de burgemeester en zul len wij afwachten, of de officier van justitie een vervolging instelt. Is ons besluit in strijd met een hogere wet, zullen wij ons daaraan onderwerpen, zo betoogde hij. De raad heeft het recht besluiten te nemen en verorde ningen te maken en die zullen ook wor den uitgevoerd. De heer Santifort: De 75 «/o van de middenstand heeft dit niet bekrach tigd met een handtekening, alléén met voor of tegen. Spr. wist van de offi- «er van justitie dat geen vervolging zal worden ingesteld, de proces e.v. procesverbalen zullen niet in behande ling worden genomen omdat de veror dening niet aan de Winkelsluitingswet Voldoet. De wet vereist n.l. een gunstig advies. De voorz. hield zich aan het schrij ven van de K.v.K., dat 75 «/o van de middenstand vóór sluiting is op dins dagmiddag. i,U negeert de Wet en het arrest van de Hoge Raad hierop" wierp de heer Santifort in het midden. De voorzitter: U betwijfelt dat de raad gerechtigd is een besluit te ne men? Als het in strijd is met een ho gere wetgeving zullen wij dat wel horen! De heer Santifort merkte op, dat art. 14 van de wet ook een minderheid be schermd. Uu zal er een proef-proces- verbaal komen, wat onnodige kosten voor de betrokkenen meebrengt. De voorz. zei dat de Winkelsluitings wet richtlijnen aangeeft. We zullen dit afwachten. Weth. Grinwis voerde aan, dat de raad afgaat op de 75 Vo die het zo wenst. De heer Komtebedde greep het ge zegde van de voorzitter aan, dat men met het advies van de K.v.K. twee kanten uit kan. Hij hoopte dat de S.G.P.-fractie het niet als een principe kwestie zou zien. Weth. Grinwis: Natuurlijk niet, maar de meerderheid van de middenstand wil een halvedagsluiting. De heer G. Tanis zag het als een al gemeen belang èn voor de vreemdelin gen èn voor de winkeliers, dat er geen sluiting kwam. De voorzitter bracht het voorstel van de drie raadsleden in stemming. Het werd verworpen met 6i stemmen. Voor (niet-sluiting) waren de heren G. Tanis, Job Tanis, Santifort en Komte bedde. Geldlening uitbreidinsr Chr. School Met algemene stemmen werd beslo ten een geldlening aan te gaan, groot f 315.000,voQr uitbreiding school C3hr. Onderwijs tegen een rente van 5% Vo Dit was volgens de voorzitter de laat ste fase. j s In de rondvraag informeerde de heer Tanis hoever de commissie stond met de plannen recreatie-gebied. Hij had vernomen dat het was vastgelopen, dat Stad en Land uitgeschakeld was en hij vroeg welke plannen er nu kwamen. De voorzitter deelde mee dat Stad en Land verzocht was, met het voor bereiden van een plante staken, om dat de eigenaren van de gronden eerst tot overeenstemming moeten komen. Het zit vast op verschillende punten, b. en w. staat er buiten aldus spreker. Wanneer er overeenstemming is kan er een plan in onderdelen komen. (Het betreft deontsluiting van de gebieden Klepperstee en Broekweg Verslagg.) „De commissie ziet dus geen moge lijkheid, wat nu?" vroeg de heer G. Ta nis. „We staan open voor iedere oplos sing," antwoordde de voorzitter. De heer G. Tanis: Het wordt steeds moeilijker gemaakt; we dokteren er nu al 6 jaar aan. Den Haag geeft er geen cent aan, we zullen de heren moeten overtuigen, dat het zó en zó moet, dacht spreker. Weth. Grinwis merkte op, dat de commissie tot de conclusie is gekomen, dat de weg door dit gebied niet door kan gaan. De voorzitter zei dat de weg mis schien haalbaar zou zijn, maar er zijn financiële vraagstukken inzake water leiding en riolering. Op de hofstede, thans bewoond door de heer Abr. M. Lokker te Den Bom mel, hebben vanaf 1721 de volgende landbouwers gewoond. 1721—1723 Arend Jansz. de Groot. 1723—1742 Mgachiel Jansz. van Sint Annaland, 1742—1773 Gerrit van Kempen. 1773—1805 Cornells van der Eist. 1805—1809 Jacob van der Eist Cz. 1809—1838 Pieter van der Eist. 18381867 Weduwe Pieter van der Eist. 1857—1887 Anthony Lokker. 1887—1919 Abraham Lokker Az. 1919—1926 Gebr. Hendrik en Willem Lokker. 1926—1949 Hendrik Lokker Abr.z. 1949—heden Abr. M. Lokker Hz. Deze boerderij is vanaf 1857, dus ge durende 108 jaar bewoond door per sonen van dezelfde familie. De landerijen, thans in huur bij de heer M. D. de Wit te Den Bommel, in het z.g. Bosland, zijn vanaf 1721 tot he den in huur geweest bij de hieronder vermelde pachters. 1721—1724 Huibert Jansz. Zuijdijk. 1724—1725 Wed. H. Zuijdijk. 1725—1752 Pieter van der Eist. bescherm dan uw ogen met een goede zonnebril uit WED. J. KURVINK'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL OUDDORP „Ik heb de indruk dat het op de lan ge baan wordt geschoven" aldus dhr. G. Tanis. Weth. Voogd (voorz. van de commis sie) lichtte toe dat het kostenvraagstuk een rol speelt, het zal uit eigen midde len moeten worden betaald. Als we al les „deftig" willen hebtoen, komt de grond wel op f 40,per m2, Stad en Land kost ook geld, daarom is dit in stituut voorlopig uitgeschakeld. De commissie probeert eerst de moeilijkhe den er uit te lichten. De heer G. Tanis: De commissie heeft opdracht om het met de eigenaren te bespreken. Nu daar niets van komt, moeten er z.i. andere plannen komen. Weth. Voogd: De Broekestee zit in handen van dhr. de Haan, het andere in dat van dr. Verweij. We zitten ook met de goedkeuring van G.S. die op gezondheidszorg uit is. De heer G. Tanis: Gedeputeerden hebben dit recreatiegebied goedge keurd. Al geeft men in Den Haag geen cent, moeten wij die heren overtuigen van de noodzaak meende hij. Hij had de indruk dat men er weinig aan deed. De heer Komtebedde: De weg er door is een moeilijker probleem. De com missie probeert het en kan met een plan komen, waar de raad zich ach ter kan stellen. De heer Santifort wilde liever de Oude Nieuwl. weg bekijken in samen werking met de polder. Het is nu met Pinksteren vastgelopen en er moeten wegen zijn, die naar parkeergelegenhe- den in de duinen leiden. Weth. Voogd: 't Is een mooie op dracht om in zo'n commissie te zitten! Maar het komt wel rond. „Ik hoop het" zei dhr. Tanis. Als het nog maar geen zes jaar duurt! De heer M. Aleman: Als het met de ene weg niet gaat, moet een andere op lossing gezocht. De voorz. betoogde dat het een zwaar probleem- is om de verbindingsweg op die gronden te laten drukken; boven dien zijn waterleiding en riolering bin dend. De kosten moeten we zelf dra gen; we willen het eenvoudig maar ook goed, om in de toekomst weer niet vast te lopen. De heer M. Aleman zag er weinig van terecht komen wegens de,.hog6 kos ten. De voorz. zei dat over de weg valt te praten; riolering en water moet er komen. Óp basis van vrijwilligiheid moet er overeenkomst komen; de par tijen moeten niet denken er van te profiteren. Komen doet het wel, dan moeten we zelf de touwtjes in handen nemen zo beweerde hij. Weth. Grinwis was er persoonlijk tegen geweest maar hij zou het meer derheidsbesluit helpen uitvoeren al hoopte hij, dat het niet tot een onteige ning zal komen. Ook hij wilde het meer zoeken in verbreding Oude Nieuwland- se weg. Verkeersproblemen De heer Komtebedde wees op de ver keersproblemen die er te Ouddorp lig gen en wilde komen tot de instelling van een commissie van plaatselijke des kundigen in samenwerking met Rijks- en Prov. Waterstaat. De jongste gebeur tenissen wijzen er op dat het vast loopt aldus spreker. De voorzitter zei groot respect te hebben voor de wijze waarop de po litie het verkeer op 2e Pinksterdag had begeleid. Dat men nergens heen kon was niet waar; toen het parkeerterrein bij de Zeemeeuw vol was, werden ze naar Toppershoedje en daarna naar het Noordje getransporteerd. Bij de F>unt is het uit de hand gelopen, wat spr. toe schreef aan auto's die verkeerd waren neergezet. Maar ook deze knoop is ont ward. Nergens waren conflicten, ook geen ongelukken. .Spreker wilde in overleg met de polders een stopverbod in de Springertpolder dat het verkeer kan doorstromen, de ingang parkeer terrein bij het Noordje eist ook voor zieningen. Het terrein zelf is doelma tig; aan nieuwe terreinen wordt ge werkt. De geweldige drukte met Pink steren ging alle verwachtingen te bo ven. Als men dan persé ergens heen wil, moet het ook kunnen aldus spre ker. „De grootste oorzaak van opstoppin gen is, dat de wegen te smal zijn, be weerde de heer M. Aleman. De heer Komteibedde wilde toch wel een commissie maar de voorzitter wees dit af, omdat er een rapport over komt voor betere voorzieningen. Daarna sluiting. 1752—1772 Weduwe Pieter van der Eist. 1772—1806 Jacob van der Eist Pz. 1806—1812 Weduwe Jacob van der Eist, 1812—1818 Dingeman van der Eist. 1818-1833 Leendert de Jonge. 1833—1868 Comelis Luijendijk. 1868—1879 W. van der Stolpe. 1879—1911 Pieter Luijendijk. 1911-1958 W. C. Luijendijk Pz. 1958 tot heden M. D. de Wit. De Administrateur van de Boedel Bigge, P. Bom. OUDDORP P.V. De Trekvogels wedvlucht van 29 mei vanaf Neuvilles 141 km. Los 9.15 uur, eerste duif 11.59.17 uur. Comb. Kleijn 1, 3, 5, 20, 22. P. Mierop 2, 7, 19, 23, 28, P. Klink 4, 9, 24, P. Wit te 6, 12, 27, C. J. Tanis 8, 16, Joh. Heer schap 10, Gebr. Verduijn U. 13, 18, 21, 25, A. V. d. Bok 14, 15, 17, G. v. 't Ge loof 26. NIEUWE TONGE Bouwvakvacantiebonnen. De bouw- vak-vacantiebonnen kunnen worden in geleverd op zaterdag 12 juni a.s. tussen 2 en 4 uur bij H. Hoogstraate, Kerkstr. 20. Geslaagdi. Aletta Nieuwenhuizen be haalde vorige week het einddiploma der Chr. Middelbare Meisjesschool te Rot terdam, Van 5700 naar 14000 inwoners In de raadzaal vertelde burgemees ter Keijzer het een en ander van zijn gemeente. Papendrecht is van oorsprong een dijkdorp met veel weiland en ook enkele scheepswerven en andere in dustrieën. Deze bedrijven gingen zich ontwikkelen en nieuwe kwamen zich vestigen. Een en ander deed de behoef te ontstaan aan woningen, scholen, ker ken, enz. Deze taak werd vooral na de tweede wereldoorlog energiek ter hand genomen, zodat weldra daar, waar zich tot voor kort weilanden bevonden, ge heel nieuwe wijken verrezen. De spec taculaire groei van de bevolking blijkt wel uit de volgende cijfers: op 1 janu ari 1946 had Papendrecht 5693 inwo ners; op 1 jan. 1958 8446 inwoners en op 1 juni 1965 niet minder dan 14000 inwoners. Het gevolg hiervan is dat de gemeente met grote cijfers werkt. In 1946 was de Gewone dienst f 659.758,— en de Kapitaaldienst f 642.139,en in 1963 waren deze cijfers resp. f 8.052.937 en f 38.818.611. Het aantal nieuwe gemeentewoningen (in exploitatie bij de geementelijke wo ningstichting) was op 1 jan. 1946 131 en op 1 jan. 1965 in totaal 1297. Ook de activiteiten bij de particuliere bouw is zeer groot, sedert 1945 zijn er meer dan 2900 woningen gereed gekomen. Andere gebouwen Voorts kwam na 1947 gereed een bad huis, een muziektent, een gsonnastieklo- kaal; vergaderlokalen boven de brand weerkazerne; een rioolwaterzuiverings installatie; een recreatie- en sportter rein, genaamd „Slobbengors", ter groot te van 16 ha (aangelegd in 1956); de gemeente heeft 13 kinderspeelplaatsen; een dorpshuis, een winkelgalerij in Kraaihoek bestaande uit 6 winkels met bovenwoningen; vele nieuwe scholen; een nieuw Groene Kruisgebouw (met 3 wijkverpleegsters)Een winkelgalerij in de Westpolder; een prachtig nieuw postkantoor; een winkelcentrum, om vattende 25 woonwinkelpanden. In dit centrum waar grote warenhuizen zijn gevestigd is een groot plein gecreëerd waarop 1200O mensen kunnen staan. Dat dit centrum alom de aandacht trekt bleek ons een dag na het bezoek aan Papendrecht. In het zojuist ontvangen jaarverslag 1964 van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holiand wer den enkele foto's hiervan opgenomen. De gemeente heeft drie nieuwe kerk gebouwen; een gereformeerde kerk in gebruik sedert 1959 met 450 plaatsen en enkele grote lokalen; de hervormde Bethlehemskerk met hoge klokken stoel waarin een carillon is gehangen (geschenk van de industrie) is met kerstmis vorig jaar in gebruik geno men. Deze kerk heeft 750 zitplaatsen en kan tot 1000 worden uitgebreid. Met Pasen j.l. werd een nieuwe R.K. kerk in gebruik genomen met 500 plaatsen. Deze beide kerken hebben veel neven ruimten. Verder werd vorige week de eerste steen gelegd voor een nieuwe Chr, Geref. Kerk. Deze kerken staan vanzelf in de nieuwe wijken. De oude ibedehuizen vindt men in het oude dorp. Het viel ons op dat alle grote gebouwen binnen het jaar verrijzen. Burgemeester W. M. van der Hajrst (links), hoofd van de drie Oost- flaJckeese gemeenten, in een geani meerd gesprek met zijn kollega, tourgemieester P. J. Keijzer van Papendrecht. Toe Tc omst Voor de nabije toekomst staat op het programma de bouw van een Prot, Chr, U.L.O.-school, de bouw van een tele fooncentrale, een aula op de Algemene Begraafplaats, een gecombineerd school instructie- en openlucht zwembad en een nieuwe rioolzuiveringsinstallatie. Naast de bestaande havens met indus trieterreinen (ongeveer 60 ha) zullen nog meer havens wofden aangelegd en industrieterreinen worden ontwor pen. Men is momenteel weer bezig met de aanleg van een haven van 750 x 170 m., waarlangs ongeveer 26 ha terrein voor grotere bedrijven. Nagenoeg het gehele industrieterrein is inmiddels uit gegeven. Ook staat nog op het program ma het bouwen van een nieuw raad huis. Maar, aldus burgemeester Keij zer we geven eerst voorrang aan onze mensen. We willen graag eerst hen aan een goede woning en andere voorzie ningen helpen en dan pas gaan we aan ons zelf denken. Wel is de burgemees ter trots op zijn nieuwe bungalow die met meer andere bungalows is gelegen op de hoek van de Scheidingsweg. Het raadhuis moet evenwel nog even wach ten. Woningen is het voornaamste, ook scholen waarvan er na 1957 al 10 zijn gebouwd. Papendrecht heeft voorts een bloeiend verenigingsleven. Rondrit Na deze uiteenzetting werd een rond rit door het dorp (of stad?) gemaakt. De heer Van Strien gaf een vlotte en vaak geestige explicatie. De bus reed langs de scheepswerven, bagger- en an dere aannemingsbedrijven, de vliegtuig fabriek, zee- en havenwerken, lasbe- drijven; olieopslagplaats; betonfabriek, bromfietsenfabriek; utiliteits- en wo- De g-emeenteraden van Ooltgens plaat, Den Bommel en Oude Tonge met bun gastheren poseren voor de hervormde Bethlehemkerk te Papendrecht. ningbouw, enz. De grootste in Papen drecht gevestigde industrieën bieden in totaal werk aan ongeveer 4500 perso nen, waarvan circa 3000 personen niet afkomstig zijn uit Papendrecht. Het grondgebied van het dorp is opgeno men in het Drechtstedenplan. Volgens dit plan moet deze gemeente over een kleine 25 jaar aan het drie- tot vier voudige zijn uitgegroeid. Tijdens de rondrit zagen we ook de werken be stemd voor de aanleg van een brug naar Dordrecht, Verderop ligt de be ruchte Baanhoekbrug, De brug der zuchten genoemd. Door de Ned, Spoor wegen wordt de mogelijkheid onder zocht Papendrecht van een spoorlijn te voorzien. Heel de gemeente is in het uitbreidingsplan opgenomen. De ge meente heeft grond genoeg en behoeft nog niet bij een buurman aan te klop pen. Tijdens de rit werd dikwijls uit gestapt om enkele gebouwen te bezoe ken. In de nieuwe R.K. Kerk werd het gezelschap ontvangen door pastoor J. F. Stockmann en kapelaan C. v. d. Hoorn. In een van de vele zalen van de Bethlehemkerk (bouwkosten IV2 miljoen gulden) werd gedineerd. Deze kerk is door de confessionele richting in de hervormde kerk gesticht en ge bouwd. De andere hervormde kerk, in gebruik bij de Gereformeerdebonds- groep staat in het oude dorp. Ook werd een bezoek gebracht aan de nieuwe gereformeerde kerk, aan de kleuter school „De Springplank", de CL. Prof. Kohnstammschool, het Dorpshuis, het Grone Kruisgebouw, het Postkantoor en het grote winkelcentrum. Verwachtingen overtroffen Aan het slot van de excursie sprak burgemeester W, M, v, d. Harst in de raadzaal een woord van dank. Het heeft onze verwaclitingen overtroffen, aldus de burgemeester, die vervolgde met te zeggen, dat het gemeentebestuur te Papendrecht een stuwende kracht heeft, waaraan men een voorbeeld kan nemen voor het bestuur van de eigen gemeente. Spreker vond het leefklimaat voor treffelijk; een gemeente die uitbreid en waar (gelukkig) de rustige sfeer is be houden gebleven, een gemeente waar men zich aanstonds thuis voelt. We hebben deze dag veel geleerd, aldus spreker, tevens bijzonder belangrijk om eens te kunnen uitwisselen van ge dachten. Zich richtende tot zijn collega zei de heer Van der Harst: U verkeerd in de gelukkige omstandigheid dat uw gemeente sterk uitbreid. Bij ons is dat anders. Het stuit weleens tegen de borst, dat de provincie uitmaakt waar de mensen moeten gaan wonen. Pa pendrecht mag een voorbeeld genoemd worden waar de werkgelegenheid be vorderd wordt. U hebt gezegd, aldus spreker, het is vandaag dienst voor de raadsleden en dat is het inderdaad. Heel hartelijk bedankt voor alles, ook de secretaris die in de bus veel heeft verteld. Tot weerzien in Ooltgensplaat, aldus besloot de heer Van der Harst zijn toespraak. iSip en Sap Burgemeester Keijzer vertelde daar na nog het een en ander over het ker kelijke- en verenigingsleven. Er is hier een commissie in het leven geroepen van tien groot-industrieëlen, met de naam Sip (Samenwerkende Industrie Papendrecht). Deze commissie duwt de heer Keijzer jaarlijks zo'n 15.000 of 20.000 gulden in zijn hand om daarvan Sint Nicolaas te spelen. De korfbal, voetbal, een jubilea of het plaatsen van een beeldje wordt er mee gefinancierd. Ook heeft men de Sap (Samenwerken de Actieve-middenstand Papendrecht). Deze vereniging zorgt weer voor wat anders, o.a, bij Koninginnefeesten en schoolfeesteen staat men garant voor de tractatie en de prijzen. Door de sa menwerkende industrie werd ook spon taan een avondmaalstel geschonken voor de hervormde en gereformeerde kerk. Tussen de werkgevers en de (Vervolg op achterzijde v. d, blad)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 9