EIUVriDEII-niEUWS Piirolhp''4ls NIEUWS D\{\es en Dafjes Firma Padmos te Ouddorp nam vernieuwd bedrijf in gebruik bruining De jütrijd ^nk het beiNitoaa 2e blad Vrijdag 11 juni 1965 No. 3394 UliriLi 1,smetteloos zuiver ik ir i^ Neem een veilige „woning UIT DE KERKEN Burgemeester van Zierikzee vertrekt naar Haarlemmermeer it ir ir ik ir Min. Pres. Cals naar het Catshuis Te weinig voorlich ting op gebied van zuivel Dijk tussen Zijpe en Zierikzee in slechte staat? Willemstad ziet geen heil in grenswijziging met Ooltgensplaat en bescherming Picmaderm f2.95 intrekking subsidie-regeling veerdienst Voornse kanaal gaat dicht voor de scheepvaart Wet en Evangelie Gave ftf re latie Gebed om de Geest. Bij ons gesprek over „Verschuivingen in de Gereformeerde Bondsprediking" waren we nogal eens genoodzaakt, dr. Graafland in de rede te vallen. Van daag, nu het hoofdstukje „Wet en Evan- geUe" aan de orde komt, willen we hem een hele tijd aan het woord laten. Naar onze smaak behoort dit hoofdstukje tot de beste gedeelten van het boek. De schrijver betoogt, dat de volgorde Wet-Eyangelie op zichzelf legitiem, niet steeds als norm mag worden gehan teerd. De Wet is inderdaad een tucht- meester tot Christus, kenbron van zon de en ellende. Maar dat wU niet zeg gen, dat de Wet nu steeds logisch en temporeel (in volgorde van tijd) aan het Evangelie vooraf gaat. Met andere woorden, dat we een bepaalde mate van ontdekking als voorwaarde moeten stel len om in Christus te mogen geloven, dat we „eerst met de Wet zijn klaarge komen om aan het Evangelie toe te ko men." We mogen het werk van de Heilige Geest nooit binden aan onze systemen. Sommigen worden op een wettische, anderen op een evangelische wijze ge leid. Ik meen dat ik met deze stelling in goed gezelschap ben: Wilhelmus a Brakel schrijft in zijn „Redelijke Gods dienst": „De manier van de wedergeboorte is zeer verschillend. Sommigen worden plotseling, in een korte tijd overge bracht, als in een ogenblik, zoals Za- cheüs, de moordenaar, velen op de Pinksterdag, de stokbewaarder. Ande ren langzamer. Sommigen worden overgebracht door en met grote verschrikkingen en ont- steltenissen van de Wet, de dood en de verdoemenis, als op de Pinksterdag, en de stokbewaarder. Sommigen op een zeer evangelische wijze. De zaUgheden en de volheid van de Middelaar Jezus Christus overstel pen de ziel, en de zoetigheden van de evangelische goederen vervullen hun zielen zó, dat ze geen tijd hebben om met verschrikking aan hun zonden te denken. Maar ze worden verslonden door het evangelie en ze ontvangen Je zus met blijdschap, zoals Zacheüs." Tot zover Brakel. Het is natuurlijk niet de bedoeling, de functie van de Wet als kenbron der el lende uit te schakelen. Ook degenen, die op een evangelische wijze tot Christus zijn getrokken, zul'en vroeg of laat die per ontdekt worden aan de zondigheid van hun bestaan, zodat ze steeds meer de verzoenende kracht van het bloed van Christus nodig krijgen. Dat maakt de prediking indringender. Zoals Graafland het zegt: „Deze ont dekkende werking wordt verdiept en verscherpt naarmate zij dichter in de nabijheid van het Evangelie wordt ge bracht. Als Mozes ons de Wet leert, de Wet der liefde, dan blijft er werkelijk niets over, waarmee wij voor God kun nen bestaan. Daarom doen wij er goed aan, juist om de ontdekking der zon den zo indringend mogelijk te doen zijn, de Wet zo nauw mogelijk op het Evan gelie te betrekken". In een volgend hoofdstuk „Beschrij vende en directe prediking" stelt Graaf land twee methoden tegenover elkaar. Enerzijds een prediking, die de naam heeft, bevindelijk te zijn doordat ze al le gestalten en ongestalten kenmerken en geloofsdaden bespreekt, maar die in wezen niet veel verder komt dan een beschouwing over het geestelijk leven. Anderzijds een „directe, tot de gemeente gerichte prediking". Al vind ik deze schildering nog^i zwart-wit, ik kan niet ontkennen, dat deze vormen van predi king naast en tegenover elkaar bestaan. Het is voor mij echter nog niet bewe zen, dat aan elk van beide een ander genadebegrip ten grondslag ligt. Vol gens Graafland zou de directe prediking temggaan op Calvijn, die de genade zag als de gunstige gezindheid Gods en de meer beschrijvende prediking zou een gevolg zijn van de opvatting dat de ge nade als een zaad in de mens ontkiemt. Het laatste zou dan te wijten zijn aan filosofische invloeden. Ik wil erop wijzen dat ook de Heilige Schrift herhaaldelijk spreekt van een „zaad der wedergeboorte" een zaad, dat in de gelovige b'ijft (1 Petrus 1 23, 1 Joh. 3- 9 enz.) Het gaat bovendien niet aan, de Roomse opvatting, dat de ge nade via het sacrament als een sub stantie of als een fluïdum (vloeistof) in de ziel wordt ingegoten, gelijk te stel len met de opvatting, dat de Hei'ige Geest in de wedergeboorte het geloof werkt door het Woord. Wie dat laatste ontkent of verzwakt, komt in conflict met de belijdenis! De Dordtse Leerre gels verwerpen in Hoofdstuk III en IV, artikel 6, de dwaling van hen die leren „dat in de ware bekering des mensen geen nieuwe hoedanigheden, krachten of gaven in de wil door God kunnen worden ingestort, en dat daarom het ge loof, waardoor wij eerst bekeerd wor den, en waavan wij gelovigen genoemd worden, niet is een hoedanigheid of ga ve, van God ingestort, maar alleen een daad van de mens.Bovendien zijn er uit de werken van de Reformatoren genoeg plaatsen aan te wijzen, waaruit blijkt dat zij de genade niet uitsluitend als een relatie hebben gezien. Het is dus niet zo gemakkelijk met de hand op de Schrift en de Belijdenis, de visie van een ingeplant geloof op rekening te schrijven van de veel gesmade scholas tiek! ■jV -^ -Ar Misschien hebben we naar het oordeel van de lezers ons al te lang bezig ge houden met de verschuivingen in de II voor uw waardepapieren: een safe loket. Wegraken en vernieling door brand onmogelijk. Een grote zorg minder voor weinig geld. Een safe-loket bij onze banken is een goedkope aangelegenheid. Infor meer eens bij ons naar de voor waarden. BOERENLEENBANKEN RAIFFEISENBANKEN 3Öïi!Ö5aÖÖÖs3ÖO!SSi>SSi^^ prediking. De zaken die daarbij aan de orde kwamen, zijn echter van zo funda menteel belang, dat we niet konden vol staan met een enkele losse opmerking. Aan het slot van deze discussie wil ik nog eens met nadruk verzekeren, dat het mij niet ging om een bepaalde kerk, of om een bepaalde groep, noch minder om een bepaald persoon. De gesigna leerde verschuivingen doen zich van daag in deze, morgen in die kerk voor. Geen enkele kerk l^n zich erop be roemen, de exclusieve waarheid te be zitten; geen enkele kerk staat buiten de stroom van de tijd. We zijn daardoor allen, tot welke kerk we ook behoren, bij deze problemen betrokken. Nu we zo kort geleden Pinksteren hebben gevierd, wil ik eindigen met het „Gebed om de Geest" van Isaac da Cos ta: „Wil ons tot een tempel maken. Die Uw heerlijkheid vervult. Dat w' eens uit het graf ontwaken, In onsterflijkheid gehuld. Ook de kwijnende gemeente Wacht van het leven weer. Daal op 't overblijfsel neer. Op 't verstrooid en dor gebeente. Dat uw blazing slechts verbeidt. En 't herrijst in heerlijkheid". Waarnemer NED. HERV. KERK Beroepen te Ameide L. Doppenberg te Wilsum; Zetten A. Klein Kranenburg te Hoevelaken; Aalst J. de Lange, zen- dingsdirector te Zeist; Bameveld W. C. Hovius te Nieuw Lekkerland; Huizen J. den Hoed te Wijk bij Heusden; Hui zen J. Kooien te Reewijk. Aangenomen naar Schaakwijk P. van Wakeren te Stad aan 't Haringvliet; Nijkerk P. de Jong te Veenendaal. Bedankt voor Oosterwolde J. C. Schuurman te Schoonhoven; Ede en Nunspeet J. den Besten te Huizen; Eist J. den Hoed te Wijk bij Aalburg; Leer broek W. C. Hovius te Nieuw Lekker- land; Ouderkerk A. Vroegindeweij te Veenendaal; Stellendam en Vinkeveen J. Smit te Werkendam. Rouveen: Na bevestiging door ds. J. C. de Bie van Ederveen met 2 Cor. 5 20, deed ds. T. Kamerbeek, gekomen van Poederooyen, intrede alhier met Ef. 6 19. Weesp. Geruime tijd geleden nam ds. J. Vos van Rijssen het beroep naar de ze gemeente aan. De kerkvoogdij ziet geen kans om een huis aan te kopen of te huren. Noodgedwongen heeft ds. J. Vos thans besloten de gemeente Rijssen te blijven dienen. Veenendaal. Dinsdag 1 juni werd' de nieuwe „Sions"kerk in gebruik geno men. De wijkpredikant ds. D. v. d. Berg sprak n.a.v. Psalm 84 5. Examen. Aan de R.U. te Groningen slaagde voor het kerkelijk voorberei dend examen, de heer D. v. Vliet te Kolham. De heer van Vliet is Gods dienstonderwijzer-hulpprediker en dient als zodanig de kleine gemeente Kolham. Voordien was hij werkzaam als evange list bij de Bond voor Inw. zending op G.G. in de Wieringerwaard. Hierdeu: Het kerkgebouw van de Ned. Herv. gem. alhier zal grondig wor den gerestaureerd. Het ligt in de be doeling om de zitplaatsen na de restau ratie vrij te geven en niet meer te ver huren. GEEEF. KERKEN Beroepen te Haarlem en Rotterdam W. Dekker te Noordwijk; Joure L. Goe de te Aalten; Amsterdam W. Baas te Rotterdam; Hasselt en Rottevalle G. Lièvaart te Onnen; Dronten C. v. Noort te Moerdijk; Delfzijl J. Wessel te 's- Hertogenbosch; Utrecht W. Kats te Goes; Naaldvnjk T. de Napel te Lobith; Krommenie A. Vos te Hoogkerk. Aangenomen naar Achtum J. Karsten te Garrelsweer. Bedankt voor: Gorinchem R. Strijker te Dieren; Wolfaartsdijk W. den Boer te Uithuizen; Leiden J. H. Baas te 's-Gra- venhage. Ds. D. Hestingat. In de ouderdom van 30 jaar overleed te Pesse (Dr.) Ds. D. J. Heslinga, pred, aldaar. Hij aan vaardde 16 april 1961 het ambt te Pesse, zijn eerste en enige gemeente. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Mitchell (Canada) M. Vlietstra te IJmuiden; 's-Gravenhage- W. P. op den Velde te Mijdrecht. Bedankt voor: Middelburg J. Brons te Bunschoten en Noordeloos J. Blrons te Bunschoten. Haarlem. Wegens vertrek naar Hil versum, nam Ds, J. J. Rebel afscheid van deze gemeente met Matth. 28 20: Ds. J. C. van Ravenzwaay te Scheve- ningen, die geruime tijd geleden werd getroffen door een hartaanval, mocht Ie Pinksterdag weer een keer voorgaan in eigen gemeente. GEREF. GEMEENTEN De Generale Synode is woensdag 9 en donderdag 10 juni,bijeen gekomen in het kerkgebouw der Geref. Gem. te Utrecht. Aan de vooravond is een bid stond gehouden, welke geleid werd door de praeses der vorige synode^is. A. Ver- gunst te Rotterdam. Mr. F. Th. Dijckmeester, burgemees ter van Zierikzee is bij Koninklijk Be sluit per 1 juli a.s. in gelijke ftmctie be noemd te Haarlemmermeer. Deze ge meente noteerde juist de vorige week de 50.000ste inwoner in de burgerlijke annalen. Onder Haarlemmermeer zijn begrepen de plaatsen Hoofddorp, Zwa- nenberg, Schiphol (luchthaven) en Nieuw Vennep. Mr. Dijckmeester werd te Zierikzee tot burgemeester geïnstalleerd pp 18 mei 1956; hij sluit dus een periode van ne gen jaar af. RIJMEN VAN TUMEN „Zwammen" in de ruimte, Hoort er heden bij. Men wordt op zo'n afstand. Heus al aardig vrij. Ja, met „reuzenschreden". Komt men daar vooruit. Velen keken even. Echt hun ogen uit. Hoe is dat toch mogelijk. Zoveel mijl per uur! Jammer, ruimtepakkken, Zijn zó peperduur! Et werd meer dan vroeger, In één maand gebouwd, Er werd dus vooruitgang, Op dat punt aanschouwd. Zonder veel te staken, Komt men goed op gang. Dat er woningnood is. Weten we allang. Hoe die op te heffen? Wel door snelle bouw, EIn door weinig staken, 't Gaat hier nooit te gauw! Zweten, zwoegen, zakken Slagen af en toe Heel veel candidaten, Raken 't aardig moe. Helft der Nederlanders, Polst de andere helft. Menig vrager die graag, In de diepte delft. Zo'n papiertje immers, Doet wel wonderen hoor. Menig candidaatje. Sleept men er soms door. Tij men <7^c^i5C^CX5^C^C^5*C^c;;C;c;5C^C^S;C^^S^O Minister-president Cals heeft beslo ten, dat hij omstreeks juli zijn intrek in het Catshuis in Den Haag zal nemen. De oud-premier, mr. Marijnen, is, naar men weet, benoemd tot voorzitter van het openbare lichaam Rijnmond. Hij zal zich waarschijnlijk in of bij Rotterdam gaan vestigen. Verwacht mag worden, dat zijn vertrek uit het Catshuis over een maand zijn beslag zal hebben ge kregen. De ambtswoning komt dan vrij voor de huidige regeringsleider. Het is mij opgevallen, dat er op Goe- ree-Overflakkee te weinig voorlichting is op het gebied van de zuivel. Wat drinkt men eigenlijk voor melk? Dat is op Flakkee nog 90»/o sterielmeik. Is dat eigenlijk niet heel erg. Daar dit toch een produkt is dat zoveel aan voe dingswaarde heeft verloren. Het is waar de fabrieken heben wel een uitvinding tegen het vercaramelliseren van de sui kergehalte vandaar dat de melk zeer blank en wit blijft, maar het neemt toch niet weg dat de albumine stoffen en vi taminen totaal verwoest zijn door ste rilisatie. Voor lichamelijke opbouw van kinderen is ze eigenlijk waardeloos, en voor ouderen is deze melk weer hard en stug voor maag en dergelijke. En daar het gebruik in de steden net an dersom ligt, n.l. 90»/o dagmelk zit dit toch wel vooral in de voorlichting. De meeste melkhandelaren zulien toch we in het bezit zijn van vakdiploma's en een weinigje kennis daar omtrent hebben van de scheikundige processen, welke in gesteriliseerde en gepasteri- seerde melk is. Ik hoop dat de Melk- handel op ons eiland nog eens met vra gen bestormd wordt, want er kan elke dag een prima verse fles melk geleverd worden met alle goede stoffen, wat toch zeer belangrijk is. Bij koele bewaring blijft ze 48 uur goed en is bovendien nog lager in prijs. Het is toch wel heel droevig dat juist op ons eiland de meeste ge steriliseerde melk wordt gedronken. Het is nergens zo in overig Nederland. Wat is er beter dan vers en laag ge pasteuriseerde melk voor de gezondheid van oud en jong. Het is te hopen dat het nog eens waarde krijgt dat de melk boer elke dag komt, want sterielmeik kan men eigenlijk wel voor een maand gelijk bestellen. Doch let op, wat je voor je geld koopt! Ik hoop dat hier ook op ons eiland wat meer voorlich ting zal worden gegeven en dat binnen korte tijd precies als in overig Neder land 90°/o dagmelk zal worden gebruikt, die men 'elke dag vers van één van de modernste fabrieken van Nederland kan bekomen. Een melkhandelaar (Naam van de melkhandelaar bij onze redaktie bekend.) De zaak in kaas-, vis- en conserven van de heer J, Padmos te Ouddorp heeft een grondige restauratie ondergaan, donderdagmiddag werd de winkel her opend. De heer Thijs van Wijk van wie de heer Padmos 9 jaar geleden de handel overnam was met zijn fiets waarmee hij vroeger zijn artikelen aan de man bracht aanwezig. De oude baas had er zichtbaar genoegen in dat zijn opvolger de handel tot de huidige om vang heeft uitgebreid. Zelf heeft hij nooit een winkel gehad. Op de foto links de heer Job Padmos in zijn openings- speech, rechts mevr. Padmos-Grinwis en dochtertje. Daarnaast met hoed het hoofd van de heer J. C. Holleman te Middelharnis vertegenwoordiger van Frigo Fierens die de zaak verbouwd en uiterst rechts, de heer C. Grinwis. Heeft de minister kennis genomen van de ongerustheid welke ondere vele bewoners van Schouwen en Duiveland bestaat in verband met de toestand van de dijk tussen Zijpe en Zierikzee? Zo heeft het tweede kamerlid Van der Peijl (CHU) de bewindsman van verkeer en waterstaat schriftelijk ge vraagd. Hij wil weten of het juist is dat Ged. Staten van Zeeland zich hierover tot de minister hebben gewend en of de bewindsman van mening is dat de hui dige toestand voldoende waarborg tegen overstromingen biedt. Zo neen, welke maatregelen denkt hij dan te nemen? Aldus de heer Van der Peijl. De gemeenteraad van Willemstad acht een wijziging van de gemeente- en pro vinciegrens, zoals die is voorgesteld door de gemeenteraad van Ooltgens plaat, volkomen prematuur. De raad van WiPemstad is verder van oordeel dat dit voorstel niet de historisch ge groeide situatie ten grondslag heeft en evenmin een reëel gegeven is op dit mo ment. Wel kan sprake zijn van een wij ziging in de geografische toestand in de naaste toekomst. Tot nu toe wordt deze echter alleen aangeduid op de struc tuurplannen. De raad, die op verzoek van het col lege van Ged. Staten van Noord-Bra- bant een advies uitbracht, was verder van oordeel dat ook na de eventuele aanleg van een dijk tusSen het Helle- gatsverkeersplein en de Steigerdijk (Ooltgensplaat) een grenswijziging niet noodzakelijk is. Gewezen wordt op het feit dat de wet gemeenschappelijke re gelingen voldoende mogelijkheden biedt om de noodzakelijke voorzieningen te treffen. Op deze manier kunnen de be langen van beide gemeenten goed tot I hun recht komen. I Tijdens de behandeling van dit punt zei de voorzitter, burgemeester P. B. I Bouman jr., het voorstel tot grenswijzi- I ging niet bevorderlijk te vinden voor de goede verstandhouding tussen de ge- I meenten. Hij was van mening dat veel I kan worden bereikt via een gemeen- schappelijke regeling. DINTEliSAS-SLUISE HAVEN De Provinciale Staten van Noord- Brabant die donderdag^ 8 juli zullen vergaderen, moeten beslissen over een verzcek om. subsidie in de kosten van de veerdienst Sluise Haven-Dintelsas. Voorgesteld wordt 11.939,14 (20 "/o van deze kosten) beschikbaar te stellen als bijdrage in de kosten tijdens de winter maanden in 1963. a In de toelichting wordt opgemerkt dat van het college van G.S. van Zuid-Hol land bericht is ontvangen dat dit college zal voorstellen de subsidieregeling in te trekken. Dit is een gevolg van het feit dat Goeree-Overflakkee vaste oever verbindingen heeft gekregen. Het is, naar het oordeel van G.S. van Zuid- Hoiland, nu niet meer nodig de route voor de veerboot bij ijsgang open te houden. Ook de Brabantse Staten wordt in overweging gegeven deze subsidie regeling in te trekken. De minister van verkeer en water staat heeft besloten het Kanaal door Voorne voor alle scheepvaart te sluiten. Dit zal in twee fasen gebeuren. Eerst zal de sluis bij Nieuwesluis wor den gesloten, veimoedelijk nog in de tweede helft van 1965. Bij Heilevoet- sluis zal de sluis niet vóór 1967 worden gesloten. De minister heeft dit meege deeld aan het waterschap „Brielse Dijk ring". De eerste reactie van de dijkgraaf, de heer K. L. Noordermeer, was: Na de sluiting van het kanaal zal het worden gebruikt als centrale afwateringsboe zem, waarop de poldergemalen hun wa ter zullen lozen. De mogelijkheid be staat zeer zeker, dat het Kanaal door Voorne voor recreatiedoeleinden zal worden gebruikt. VERVOLGVERHAAL door D. Menkens-van der Spiegel Copyright J. J. Groen Zn. N.V. 2S „Begrijp je me niet? Ais het ons goed Was blijven gaan, was Tonny al met hem verloofd, daar zijn we beiden, öunkt me, wel van overtuigd." „Ja, natuurlijk." „En dan was ze verloofd metmet zó een". >,Ja, ja!" „Dan kunnen we danken voor het kruis." Weer zegt Koster: „Ja, ja". Hij weet •liet anders te zeggen, maar hij is nog vor van danken af. Ais de achteruitgang öiet was gekomen, inderdaad, dan zou Tonny nu al een half jaar verloofd zijn geweest, maar dan zou Eduard hoogst waarschijnlijk geen stap van het pad der deugd zijn afgeweken. Een jongen, ^e zijn meisje in zijn nabijheid weet, doet anders dan een, wie niets meer schelen kan. Dat Eduard geen sterke natuur was, begreep ieder, die wist hoe hij zich schikte naar zijn onmogelijke moeder. Niet sterk, maar ook niet slecht. Als Koster niet zo meeleed met zijn kind, zou hij medelijden met deze jon gen kunnen hebben, die per saldo ook slachtoffer werd. Maar zijn kind! Kon hij haar maar bewegen, zelf hem af te schrijven. Kosters vadertrots verzet er zich tegen, dat Tonny zal worden weg geworpen als een waardeloos vod. Met haar praten? Hij kan het niet. Dat is meer het werk voor een moeder. Maar AnnieEerst heeft ze Van Overvelden vertrouwd, toen was ze er niet van te overtuigen, dat het misliep. En nuna wat Ans gezegd heeft, is ze er van overtuigd, maar op een wijze, die haar absoluut ongeschikt maakt, om met Tonny te spreken. Ze zou heftig zijn, over de ontrouwe spreken op de meest onwelwillende wijze. Haar af schuw zou Tonny wonden. Koster weet niet, wat hij moet. Hij kan maar één ding voor Tonny doen. Bidden. Och, maar dat doet hij immers bij dag en bij nacht? Voor haar, voor de anderenJa, bidden kan Koster. Maar vertrouwen is hem niet meer mo gelijk. Hij twijfelt er soms aan, of hij nog wel gelooft. „De laatste van de maand is je proef tijd om. Fijn, hè?" Eduard van Overvelden lacht. Eigen lijk grinnikt hij. Wat doe je anders, als je met jezelf geen raad weet? Hier, in deze zelfde kamer, Eling's „kast", heeft hij enkele maanden gele den bij hoog en laag beweerd, dat geen van Tonny's omstandigheden hem zou bewegen van haar af te zien. Eling stond aan mama's zijde. Je te binden aan een aftakelende winkeliers familie was gekkenwerk, had hij gezegd, 't Meisje had een knap snuitje, dat moest worden toegegeven, en 't zou wel een hartelijk kind zijn, daar twijfelde hij niet aan, maar er waren meer har telijke kinderen met knappe snuitjes. Bovendien was het de reinste nonsens, zo jong je vrijheid prijs te geven. Eduard heeft deze theorie w^eerlegd, eefst kalm, later heftig, Eduard zou er bijna toe gekomen zijn ter wille van Tonny met zijn vriend te breken. Br zijn veel dingen in Eduards leven, die hij bijna heeft gedaan. Eduard bleef elke maandag Tonny's briefjes van Eling ontvangen verdroeg de plagerijen en telde de weken, die hem van de eerste februari scheidden. In 't begin heeft hij Tormy erg ge mist, wist hij soms met zijn lege tijd geen raad. Nu hij haar niet meer van het gym kon halen, vond hij het ook niet meer nodig, zo vaak de reis van en naar Berkendaal tweemaal per dag te maken. Als er iets was, waarvoor hij 's avonds in Leiden wou zijn, ging hij niet meer naar huis om te eten. Benzine kost ten slotte ook geld. Je kon bijna even voordelig in een hotel eten, had hij naa- ma voorgerekend. Mama is bijzonder toeschietelijk ge weest deze maanden. Ze heeft zelfs zijn toelage verhoogd. De keren, dat hij thuis at, heeft ze wel gezegd hoe gezel lig ze dit vond, maar er zich nooit over beklaagd dat hij zo vaak wegWeef. Ook heeft ze hem niet verweten, dat hij zo weinig studeerde. Studeren, thuiszitten, hij heeft het in 't begin bijna niet gekund, 't Was hem niet mogelijk, zijn gedachten bij 't werk te houden. Niet veel meer dan een kilo meter van hem afTonny. Even het dorp ingaanlangs Koster.even naar boven kijkenWas dat woord breuk? Misschien ook zou ze in de win kel zijn. Die gedachte heeft hem meer nog teruggehouden dan iets anders. „'k Moet wat gezelligheid zoeken", heeft hij tot zichzelf gezegd. Bij Bllng kan ik ook wel vossen en verder Een student, die gezelligheid zoekt, vindt. En hoe vindt hij vaak. Eduard van Overvelden heeft voor deze ook wel gefuifd, maar steeds met mate. Er moest al iets heel bijzonders zijn, wou men hem na elven nog in Lei den zien. Gewoonlijk had hij zijn uiterst punctuele mama, die steeds klokke elf naar haar slaapkamer ging, een nacht- kus kunnen geven. Nu echter was al gauw de tijd gekomen, dat deze dame daar enkel op zaterdagavond verzekerd van kon zijn. Nu was er op „Veldzicht" ook geen meisje meer, dat wachtte op een bekend signaal. Mama heeft donker gekeken, toen hij in november met zijn grotere toelage niet rond kon komen. Ze heeft er hem weer eens aan herinnerd dat ze niet rijk is. 'Om zijn december-uitgaven te kun nen dekken, heeft hij geleend. In de eerste helft van januari heeft hij véél geleend. Het leven werd zo duur. Niet ieder meisje maak je blij met een kopje thee op „Boshoek". Tonny! Soms, midden in een feest roes, ontnuchtert hem een gedachte aan haar. Het kan gebeuren dat hij dan heen gaat en mama's luisterend oor nog voor middernacht de garagedeuren hoort dichtvallen. Het gebeurt ook, dat hij zich verzet en onder de dol'en de al- lerdolste wordt. In zulke nachten wacht mama vergeefs. Ze weet dan al, wat de volgende dag zijn verontschuldiging zal zijn. Hij had wat veel gedronken en achtte zijn hand niet vast genoeg voor het stuur. Mama verdraagt. Eduard ergert haar en maakt haar ongerust, doch ze troost er zich mee, dat zijn tegenwoordige houding in eik geval meer overeenkom stig zijn stand is, dan de burgerlijke vrijage met een kruideniersdochter. Dat meisje vergeet hij nu wel. Mama heeft het mis. Hij vergeet het meisje niet, maar hij voelt zich haar ontgroeid. Hij weet nu, dat hij op haar familie zou neerzien en dat daarom hun verhouding nooit zó zou kunnen worden als ze wezen moet. De januarimaand is op enkele dagen na verstreken. Eduard heeft weldra recht op zijn moe ders toestemming. Hij is niet meer van plan, dat recht te laten gei den. Hij zal Tonny afschrijven. Ze is er op voorbe reid. Hij maakte de briefjes steeds kor ter en de laatste week stuurde hij er geen. Het pijnt hem wel dat ze verdriet zal hebben. Och, maar hij heeft het zelf zo moeilijk. Hij heeft werkelijk niet veel tijd, om aan een ander te denken. De schuldeisers maken het hem zo zwaar. Het te betalen bedrag is zo hoog. Hij durft er mama bijna niet over te spre ken. Na lange overpeinzingen komt hij tot het besluit, mama'zijn geldelijke moei lijkheden gelijktijdig te openbaren met zijn voornemen, van Tonny af te zien. Haar schrik zal dan haar vreugde tem peren. Hij is nog niet zo ver^ dat hij mama's triomf verdragen kan. Hij komt vroeg thuis die een-en-der- tigste januari. Mama toont geen vreug de. Ze toont ook geen nervositeit. Sa men gebruiken ze de maaltijd, praten over allerlei onderwerpen, zonder het enige aan te roeren, dat hen bezighoudt. Eduard vegeet zijn sigaret na het diner. Hij gaat direct naar boven. Hij heeft véél te doen. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1965 | | pagina 5